BI i\ L A N D. betreffende de kosten ran het Engelscbe bezettingsleger, en die betreffende de toe komstige politiek van Egypte, zijn nog niet begonnen. Dufferin is thans bezig met een grondig onderzoek van den politieken en financiëelen toestand, en houdt dage- lijksche bijeenkomsten met verschillende hooge beambten. Den Khedive ziet hij zeer weinig. Aan de limes wordt uit Kaïro gemeld dat de raming over het financiëele jaar een tekort van 120,000 aantoont, insteê van het verwachte overschot van 282.000. Tevens verneemt de Standard datnaar in buitenlandsche kringen verzekerd wordt, Engeland met Rothschild onderhandelt over den aaukoop van de domeinen. Tegen 72 personen, die hebben deel genomen aan de ongeregeldheden te Wee- nen, is rechtsingang verleend, onder be schuldiging van storing der openbare rust. Volgens een bericht uit Triëst heeft het Militair Hof van Appel het doodvonnis tegen Oberdank bevestigd. Te Madrid zijn in het station van den Zuiderspoorweg twee kisten met ontplofbare stoffen door de politie in beslag genomeu Te Kassan (Rusland) hebben de studenten zooveel tumult gemaakt, dat de universiteit op last van den Minister van onderwijs is gesloten. Er wordt niet gemeld waaruit de ongeregeldheden zijn ontstaan, maar wel dat onder anderen een student den rector in het gezicht heeft geslagen en er mili taire hulp is ingeroepen. De Standard verneemt uit Konstan- tinopel dat de Bey van Tunis eenvoudig de aan maning van de Porte, dat hij des Sultaus firman moet aauvragen, ignoreert. De Porte vermoedt hier achter Fransche pressie, vandaar eeue voortdurende vijan digheid tegen Frankrijk. gemengde berichten. Hoogeveen, 17 Nov. Dinsdag-avond kwam een 14 jarige knaap, die langs net vaarwater Krakeel voor eene ledige schuit liep te trekken, op noodlottige wijze om het leven. De felle oos tenwind pakte het vaartuigje, ten gevolge waar van de jongen in de strak gespannen lijn verward en te water geraakte, waaruit niemand h?m konde redden. Eindhoven, 17 Nov. De alhier gevestigde lucifersfabriek van de firma Langeudijk en Co. eerst kortelings geopend, verschaft nu reeds aan circa 300 mannelijke en vrouwelijke personen werk. Hoorn, 17 Nov. De voerman A. Naute, die tal van jaren de diligence en den postwagen van hier naar Enkhuizen reed, is gisteren alhier plot seling op straat ineengezakt. Naar het nabijzijnde bureau van politie gebracht, is hij daar spoedig bezweken. 's Gravenhage, 17 Nov. Twee onverbeterlijke dronkaards zijn heden uaar de Rijksbedelaarsge- stichten verzonden, 't Was de eerste bezending. Amsterdam, 17 Nov. Heden-morgen te 7 uur is onder de brug aan de Brouwersgracht bij de Prinsengracht, op het publiek privaat, een man dood gevonden. Het lijk is naar het Politiebu reau op de Noordermarkt gebracht. Bergen-op-Zoom, 17 Nov. Niettegenstaande een brigade maréchaussees te Ossendrecht ge- stationneerd is, is andermaal in het naburig Woensdrecht eeue vrouw op den openbaren weg aangevallen en van al haar goud beroofd. Geisteren (Limburg), 17 Nov. Gisteren is, door de duisternis misleid, een 75 jarig man vau Blitterswijk in een beek geloopen en verdronken. Utrecht, 17 Nov. Sedert korten tijd is alhier geopend een logement voor vrouwen. Onderwij zeressen of vrouwen uit den dienstbaren stand, tijdelijk buiten betrekking, vinden daar voor uiterst billijken prijs een aangenaam en gezellig tehuis. De kosten zijn voor logies en vollen kost slechts 1,50 en 1 in de eerste en 0,50 in de 2e klasse per dag. Scheveningen, 17 Nov. Alhier is bericht ontvangen, dat de visschersschuit Proefneming, alhier tehuis behoorende, overzeild is, 3 man zijn verdronken, de overigen zijn te Antwerpen aangebracht. Zwolle, 17 Nov. De rechtbank alhier heeft twee onverbeterlijke dronkaards veroordeeld om gedurende 3 maanden in eene rijkswerkinrichting te worden geplaatst. In het volgend jaar zal te Brussel een congres worden gehouden van doofstom men, uit alle landen der wereld. De heeren Joseph Brothers, make laars, berichten in de Times dat, in gevolge het schier volslagen mislukken van den hop-oogst dezen zomer, de bierbrouwers zich het volgende jaar voor hunne ale zullen moeten behelpen met allerlei bittere surrogaten, als daar zijn: Columbo- wortel, Guinea-korrels, quassia, cheretta, camo- mille enz. Met het oog hierop zijn de prijzen van deze artikelen nu reeds van 300 tot 400 pet. gestegen. De meeste dezer kruiden heeien volkomen onschadelijk; doch dit is voor minnaars van een zuiver en smakelijk glas bier slechts een halve troost. De Amerikaanschs toon eel speelster Mary Prescoit, die in een tooneel-critiek van de American-News company grievend beleedigd was, is door de rechtbank als schadevergoeding vo<>r de krenking van haar eer, een sommetje van 155,000 dollars (f 312,500) toegekend. Zijn kikvorschen visschen? De Araerikaansche minister van Financiën heeft on langs eene beslissing genomen in eene curieuze kwestie van gastronomisch, economisch en sociaal belang. In Canada worden sedert geruimen tijd, schijnt het, eene menigte kikvorschen gevangen, welker eetbare deelen, op grond van het tractaat, dat „versche, voor onmiddellijk gebruik bestemde visch" van inkomende rechten onthief, vrijelijk naar Nieuw-York en andere steden van Noord- Amerika werden uitgevoerd. Eindelijk echter heeft de minister beslist, dat kikvorschen niet als de in bovenbedoeld artikel vermelde ,;visch" konden worden aangemerkt, en nu zullen de handelaars beproeven vrijstelling van rechten te verkrijgen voor hunne waar als visch, tot lokaas bestemd." Niettegenstaande de koffiehuizen te Amsterdam als paddenstoelen uit den grond ver rijzen, loopen er toch thans meer dan 200 koffie huisknechts zonder werk. 't Baantje is dan ook winstgevend en een der weinige waarvoor geen opleiding hoegenaamd noodig is. Men meldt, dat bij den Officier van Justitie te Breda een klacht wegens laster is in gediend tegen den len luitenant W., van het 6e reg. infanterie, aldaar in garnizoen. De zaak moet in verband staan met een vóór omstreeks vier jaren in O. I. gebezigde uitdrukking, be- leedigend voor den klager, en welke niet is in getrokken op zoodanige wijze, dat hij er zich bevredigd door acht. Eergisteren had te D ij kshorn, onder de gemeente ten Boer, een droevig ongeluk plaats. De landbouwer Oosterheert en zijne vrouw van Hoeksmeer waren met paard en rijtuig op weg naar Groningen. Ook de manufacturier Broerken te Loppersum had in het rijtuig plaats genomen. Door den hevigen wind geraakte de hun passeeren- de Delfzijlster boot gedeeltelijk op den wal, waar door het paard zoodanig schrikte, dat het met zijn last in de langs den weg loopende sloot terecht kwam. 't Gevolg hiervan was, dat Ooster heert en zijn vrouw met eenige kleine kwetsuren vrij kwamen; hun medepassagier Broerken werd echter zoodanig verwond, dat hij, na het inroepen van geneeskundige hulp, eenige uren later overleed. Uit Hilversum deelt men mede, dat aldaar de epidemie, door besmette melk aange bracht, wel wat schijnt af te nemen, doch er zijn nog vele zieken. Een eenigszins uitvoerig en degelijk verslag van de waarschijnlijke of zekere oorzaken der ziekte zou menigeen zeer welkom zijn. Nu loopen de meeningen zeer uiteen door gebrek aan voldoende gegevens. In Engeland en met name in Londen is eene beweging ontstaan ten gunste van een plan, dat ten doel heeft open plaatsen in werk huizen door het geheele land te benuttigen. In sommige plaatsen zijn de werkhuizen altijd over vol, terwijl in andere plaatsen dikwijls veel ruimte over is. Volgens het stelsel dat men wenscht in te voeren, zouden de besturen van de verschil lende werkhuizen wekelijks aan een centraal-bureau moeten opgeven, voor hoevele personen er in de huizen onder hun bestuur plaats is, terwijl een uniform-tarief van onderhoudskosten zoude wor den vastgesteld. De ledige plaatsen zouden dan kunnen gevuld worden met hen, die in de werk huizen in hun stad of wijk geen plaats kannen bekomen. Het plan heeft voornamelijk ten doel: het onnoodig maken van kostbare nieuwe gebou wen en daardoor het verminderen van de in En geland bestaande armenbelasting. Volgens een bericht uit Nerts j ins k, in Irkoetsk (Az. Rusland) heeft een groote prai- riebrand aan de Mougoolsche grens over een uitgestrektheid van 70 vierk. mijlen gewoed en een aantal dorpen met de have der bewoners vernield. Door een paardenslachter te Arnhem werd eergisteren van een koopman voor f 5 een paard gekocht met een gebroken poot, waarbij eerstgenoemde den koopman nog bovendien f 1 voor zijn moeite gaf. Aan eene stalhouderij ge komen, waar het beest moest zijn, werd door hem een bewijs van koop vertoond, waarop een knecht hem lachend een defect hobbelpaard over handigde. De woede van den vilder was groot. Fluks werd de koopman opgespoord, die eerst niets van de zaak wilde weten, doch later de verstandigste partij koos en de zaak in der minne schikte. Eenige Engelsche Kwakerszijn voor nemens, de betaling van de inkomsten-belasting voor de oorlogskosten te weigeren. Vroeger wei gerden de leden van de „Sociëteit der Vrienden" altijd dergelijke belastingen, en in de dagen van den Krim-ooriog hadden deswege verscheideue gerechtelijke verkoopen van goederen plaats. De beweging ten gunste van het vroege sluiten van de winkels te Londen, om den winkelbedienden meer vrijen tijd te ver schaffen waarvan wij reeds herhaalde malen melding maakten heeft dezer dagen aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. Een optocht van 1500 Earley-closers schaarde zich joelend en schreeuwend vóór het meubelmagazijn van de firma Hawkey, in Walworth Road, die eerst aan het verlangen van de voorstanders der beweging toegegeven en Donderdag-avond vroeg gesloten had, maar toen dit de ontevredenheid harer klan ten wekte, op haar besluit teruggekomen was. De politie, die van de demonstratie in kennis gesteld was, had gezorgd, dat er een zeker aantal ge rechtsdienaars in het magazijn aanwezig was, en dezen deden de menigte weldra aftrekken. Zij keerden echter spoedig terug, en nu werdeu de twee banierdragers van den optocht in hechtenis genomen. Zij bleken niet de eigenlijke aanstokers te zijn en werden veroordeeld een borgtocht van 10 er voor te stellen, dat zij in drie maanden niet weder de openbare orde zouden verstoren. Maar de politie-rechter waarschuwde de eigenlijke rad draaiers, die nu ontkomen waren, dat zij er niet zoo gemakkelijk afgekomen zouden zijn. Een officier der cavalerie te Angers, die slechts moeielijke paarden wilde berijden, is eergisteren door een jong paard uit het zadel geworpen en met den slag van een hoef gedood. Prinses Dolgorouki, die geruimen tijd te Parijs toefde, gaat nu eerst eeuigen tijd naar Rusland en dan naar Pau, waar zij hare jongste dochter, zal vinden. Dezer dagen heeft zij eer. groot verlies geleden, door den dood van Mylord .Mylord, zonder meer, zoo was name lijk een hond gedoopt, die in geheel Rusland be kend is, daar hij Keizer Alexander II bijna altoos vergezplde, en die na den dood van den Czaar aan prinses Ddgorouki is gekomen. Het beest stierf van ouderdom, dus op vreedzamer wijze dan zijn meester. Een Fransch kunstenaar zal voor zijn graf een monument vervaardigen(l). De heer d'Abbadie heeft opgemerkt, dat de olifantsjagers, die de moerassige streken van Soedan bezoeken, zich tegen de besmetting door koorts vrijwaren door berookiug met zwavel. Ook heeft hij opgemerkt, dat in de omgeving van zwavelmijnen moeraskoorts eene zeldzaamheid is. Engelsche bladen vragen: indien zwaveldampen een voorbehoedmiddel zijn tegen schadelijke uit wasemingen, of dan niet de Londensche steen- koolrook een in dit opzicht goeden invloed op de gezondheid kan hebben. Onlangs verscheen het Fransche oorlogschip Minerve op de reede van New-York. Onmiddellijk stak er een boot van boord met een officier, die in last had zich naar den Franschen consul te begeven. Op de kade wandelde een net gekleed heer, die terstond den hoed afnam voor de Fransche vlag en de zeelieden in hun eigen taal welkom heette. „Dat zal de consul wel zijn", schijuen dezen te hebben gedacht, al thans zij noodigden hun landsman uit in de boot plaats te nemen en roeiden naar het oorlogsschip, terug. Onmiddellijk kwam daar de manschap onder de wapens en bewees den nieuw aangekomene de militaire eer. Door zooveel beleefdheid verrast, begreep de bezoeker dat hij van die ernstige ge legenheid gebruik moest maken om zich aan te bevelen en overhaudigde den commandant een adreskaartje, waaruit bleek dat de gewaande consul was de eerzame eigenaar eener wasch- en bleek- inrichting, die zijne zaak allerminzaamst in de gunst der heeren aanbeval. Volgens de World, wacht den bezoe- kers van het Savoy-theater te Londen eerstdaags eene andere electrische nieuwigheid. De vrouwen van het koor namelijk, Elfen voorstellende, zullen elk een gloeipit op haar hoofd dragen. Eerst wilde men tot dien einde elke dame een kleinen accu mulator op den rug laden; doch bij nader inzien geeft men aan voeding dezer vuurvliegvonken door middel vau g-leiddraden toch de voorkeur. Men houdezich voor gewaarschuwd! De nobele Spanjaard, die nog altijd in den kerker zucht en daarom buiten staat is, de millioenen op te graven, welker bestaan hij-alleen kent, is weder begonnen, brieven te schrijven aan Neder landers, wien hij, in ruil voor een sommetje, dat hem uit de gevangenis zal helpen, de helft van zijn schat aanbiedt. Zit die Spanjaard Werkelijk in eene gevangenis, dan late men er hem stilletjes in want hij behoort er thuis; de brieven zijn niets dau pogingen tot oplichterij van goedge- loovigen, die, als zij zoo dom zijn geld te zenden, daarvan evenmin iets terugzien als van den schat, welke natuurlijk niet bestaat. Terwijl aan de Engelsche zijde aan het Kanaal de tunnel-werkzaamheden geheel ge staakt moesten worden, zetten de Franschen hun werkzaamheden kalm voort en zijn reeds meer dan 400 M. van de kust doorgedrongen, zonder op eenige zwarigheid te stuiten. Op de stoomtram tussehen Middel- burg en Vlissingen had eergisteren een ontzettend ongeluk plaats. De heer M. Van Breskens was te Souburg uitgestapt, meenende aan de keersluis gekomen te zijn, om van daar zijne reis per provinciale stoomboot van Vlissingen voort te zetten. Het abuis bemerkende, wilde hij, terwijl de trein in beweging was, weder instappen, viel en kwam tussehen een muurtje en de tram terecht, met het gevolg dat hij verpletterd werd en on middellijk dood werd opgenomen. De bekende Edison bevindt zich op het oogenblik te Londen Hij wil, ten einde de Londenaars van de voortreffelijkheid zijner manier van electrische verlichting te overtuigen, zijne toestellen aanbrengen in den West London Taber nacle. Een belangrijke proef is te Par ij s genom m door Manging, lid van de Vereeniging voor luchtscheepvaart. Een ballon, met waterstof gevuld, werd voorzien van een touw, dat twee koperen geleiders bevatte en daarna tot een be paalde hoogte opgelaten. In den ballon bevond zich een Swanlamp, waarvan de palen verbonden waren met de einden van de beide koperdraden van het touw. Daar de ballon van een door schijnende stof ;s gemaakt, zoo vertoont hij zich geheel verlicht, wanneer de lamp wordt ont stoken. De proef is goed gelukt, en door het verbreken en doorlaten van den stroom, kan men op grooten afstand langere en kortere verlichting waarnemen, zoodat de punten en strepen van het Morse-alphabet konden gezien worden. Men wil het voor militaire doeleinden in toepassing brengen. Volgens het voor eenigent ij d open baar gemaakte jaarverslag der Londensche politie, werden in de Engelsche hoofdstad gedurende het vorige jaar 26,170 nieuve huizen gebouwd. De bevolking van het politiegebied is nu 4,788,657 inwoners; die door 11,234 politiebeambten worden beschermd. Van deze laatsten worden echter velen voor bizotidere zendingen gebruikt, zoodat slechts ongeveer 9.940 beambten van alle rangen beschik baar zijn voor den gewonen dienst. Er werd in 1881 voor een bedrag van 103,568 p. st. aan goederen gestolen. Het aantal personen die op geheimzinnige wijze verdwenen, bedraagt het hooge cijfer van 154 volwassenen en 23 kinderen, ter wijl 54 lijken van onbekende personen gevonden en begraven werden. Voorts kwamen 252 personen op straat om het leven en werden 3400 gewond. Er waren 800 branden, 275 zelfmoorden, 11 moorden en 470 inbraken gepleegd, terwijl 22,228 personen wegens dronkenschap of ongeregeldheden opgepakt werden. Dit laatste cijfer wijst, vergeleken met het vorige jaar, eene vermindering aan van 8 pCt. Dezer dagen zijn te Brussel proeven genomen met een nieuw toestel tegen tramweg ongelukken. Dit toestel bestaat uit een aantal naast elkander geplaatste veerkrachtige stalen sta ven, aan de onderzijde verbonden door een rond gaand kussen, bestemd om de kracht van den schok, wanneer dit toestel tegen eenig lichaam stoot, te temperen. De proefneming leidde tot goede resultaten. De Brusselsche tramwegrnaat- schappij heeft het werktuig aan een harer wagens doen bevestigen en zal, indien op den duur het nut daarvan blijkt, alle hare rijtuigen op die wijze doen voorzien. Uit Charivari. Een componist brengt aan een uitgever een nieuw werk. Het is een polka, die ik gecomponeerd heb voor de bals in dezen winter „Dynamiet-polka." Ze is is bijzonder geslaagd: non saute malgre soi." In Duitschlar. d werden in den laat sten tijd maskers van milca in den handel ge bracht. Zij zijn bestemd om werklieden te be schermen tegen hitte, zure dampen, het in de oogen of het aangezicht springen van stukjes metaal of steen enz. Een plaat mika is in een metalen rand gevat, die door asbest bedekt is, en voorzien van veeren om het geheel voor het aangezicht te bevestigen. Het masker staat zoover van het hoofd, dat, zoo noodig, de drager een bril kan opzetten. Om verder hoofd en schouders te beschutten, wordt asbestdoek aanbevolen in den vorm van een kap. Tal van landbouwers in Drente, die in den waan verkeerden dat de aardappelen steeds in prijs zouden stijgen, zijn in hunne hoop te leurgesteld. Immers beste aardappelen kan men thans te Assen zelfs voor 1.20 per H.L. ver krijgen. Dat in een stad als Amsterdam tal van metischen een ellendig bestaan voort slepen, zal wel geen nader betoog behoeven. Even als in elke groote stad, vindt men er nijpende armoede. Onder die arme lieden zijn er velen, die een beteren tijd gekend hebben, doch met of zonder eigen schuld tot den bedelstaf gebracht zijn. Zoo treft men er o. a. een man aan van ruim 60-jarigen leeftijd, die reeds sedert meer dan 12 jaren den nacht doorbrengt op een cabinet d'aisance onder een brug bij de N.Z. Kolk. Hij oefent het bedrijf van voddenraper uit, waarmede hij 20 a 25 ets. daags verdient. Met de grootste verontwaardiging weigert hij elke hem aange boden gift, en toch heeft de man aan alles gebrek. Hij zegt dat men hem alleszelfs zijn vrouw ontstolen heeft, doch is overigens zeer terug houdend. Verleden Maandag is de veertiende jaarlijksche tentoonstelling van kippen, kalkoenen, ganzen, duiven enz. in het Crystal Palace te Londen geopend. Zij bevat 5360 nummers. Boonenkaas is een gerecht, dat misschien spoedig algemeen zal worden. In eenige zuidelijke departementen van Frankrijk neemt men proeven met het inheemsch maken van een nieuw soort van boonen, die niet alleen een zeer gezond voedsel opleveren, daar zij rijk aan vet en albu- mine zijn, doch waarvan tevens een kaas gemaakt kan worden, die zeer goed smaakt en veel over eenkomst heeft met Parmesaansche kaas. In China en Japan zijn die boonen sedert langen tijd een zeer geliefd voedsel. In de wouden van Esclans(Var) is een menschelijk skelet gevonden met 2900 franks aan goudstukken naast zich. In Z u i d-S panje heerscht hongers- nood. Te Jerez werden bakkerswinkels geplun derd. De hongerige menigte ontrukte den bak kersjongens op straat de manden met brood. Te Nizarsona werden de meelmagazijnen leegge plunderd en de eetwaren van de markt weggehaald. De politie moest tussehen beide komen. De hoogste brug der wereld, over den Kinzulastroom nabij Bradford, Mac Kean County, Pensylvanië, is thans voltooid. Zij is van ijzer, 2060 voet langende middelste, pijler heeft een hoogte van 801 voet. Door deze brug is een verbinding tot stand gekomen tussehen de New-York, Lake Erie and Western spoorweg en de steenkolenvelden van Westelijk Pensylvanië. Army and Navy Journal meldt, dat men er bij het Departement van oorlog in de Veree- nigde Staten ernstig op bedacht is om postduiven te bezigen tot het onderhouden der gemeenschap tussehen de militaire stations in Arizona en de andere streken in het Westen der Unie, waarde telegraphische verbindingen voortdurend door vijandige Indianen vernield worden. De mayor en de mayoress vanBel- fast hebben van de stad een zilveren wieg cadeau gekregen, ingevolge de traditioneele gewoonte, die deze kostbare attentie voorschrijft, wanneer den burgemeester het voorrecht te beurt valt gedurende zijn ambtsjaar een zoon te krijgen. De beroemde Amerikaanse he schaakspeler Morphy is overleden. Hij was in 1837 geboren. Reeds op twaalfjarigen leeftijd klopte hij de beste Amerikaansche schaakspelers. Morphy was advocaat van beroep. Sedert 1876 waren zijne verstandelijke vermogens gekrenkt. De dienstmaagd van den predi- kant van Glattfelden, wiens vrouw vermoord ge vonden werd, is nu toch gebleken de ware schul dige te zijn. Een man, die met zijn vrouw onder verdenking van misdaad in hechtenis genomen was, is weer vrijgelaten. De weduwe van den overledenen Bey van Tunis heeft zich, zoodra zij den dood van haar echtgenoot vernam, naar haar naaste bloedverwanten begeven, die haar in een afge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2