N I E W E No. 642. Donderdag 23 November 1882. 7e Jaargang. De Sociaaldemocratie, BUITENLAND, in iKLinsf ABOMNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem J 0,8b Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Vervolg en slot.) Duidelijker kan men het nauwelijks zeg gen, wat de Sociaaldemocratie wil, scherper kan men het sociaaldemocratische streven niet veroordeelen dan zulks door Jules Favre in deze circulaire aan de Kabinetten van Europa werd gedaan. Overdreven heeft hij niet; immers Dr. Boruttau zegt in het sociaaldemocratische blad »der Volksstaat« woordelijk: »het Socialisme is eene nieuwe wereldbeschouwing, die zich op godsdien stig gebied als atheïsme, op politiek als republikanisme en op economisch terrein als communisme openbaart. De sociaaldemocratische dogma's zijn alzoo: eene republikeinsche constitutie zon der godsvereering, met gemeenschap van goederen. En nu vrager, wij met Jules Favre: zal deze sociaaldemocratische repu bliek niet eene veel grootere tirannie uit oefenen dan ooit een Keizer of Koning of zelfs de grootste geweldenaar uitgeoefend heeft Met recht releveert Dr. E. Jager in zijn werk »het moderne Socialismedatgene waardoor de Sociaaldemocratie zich van alle overige partijen en zelfs van de bur gerlijke democratie onderscheidt. Eendrach tig gaan burgerlijke democraten hand in hand, zoo lang er sprake is van het ver krijgen der politieke vrijheid. Later scheiden zich hunne wegen. Zoodra er quaestie is van bezit en niet-bezit, van arm en rijk scheidt zich de Sociaaldemocratie van de burgerlijke democratie en als aartsvijanden staan dan de vrienden en deelgenooten van heden tegenover elkander. De eigendoms- quaestie onderscheidt de Sociaaldemocratie van alle overige partijen. Alle andere partijen verlangen de heerschappij zelveu, of de heerschappij hunner grondstellingen in den Staat, zij willen echter voor 't overige de menschelijke maatschappij op hare tot biertoe gebruikelijke grondslagen laten be staan. De Sociaaldemocratie echter wil niet alleen de heerschappij in den Staat, maar zij wil de heerschappij over den Staat, zij wil zijne tot dusver gebruikelijke grondslagen omverwerpen en hem op nieuw opbouwen. De Sociaaldemocratie wil haar doel be reiken door het algemeeue stemrecht van het souvereiue volk. Dat echter dit algemeene stemrecht niets anders is dan FEUILLETON. Een edele daad. Vervolg en slot.) Eene gedachte vloog snel door Tannbergs hoofd. Wanneer hij zijn voormaligen vriend alles ontdekte, hem fluisterend mededeelde, welk een schuld hij op zich geladen had? Misschien zou Hartung hem redden? Maar van dien kouden, onverschilligen man was zulk een grootmoedig heid niet te verwachten. Hoe nauwgezet werd niet alles door hem nagezien. Ieder pakje bank biljetten werd met de meeste zorg geteld, iedere rol geld in de hand gewogen en daarna geopend, om te zien of zij werkelijk goud bevatte. Hartung knikte meermalen tevreden met het hoofd, daarna wendde hij zich plotseling naar Tannberg en zeide met een zachte, gedempte stem: «Het is in orde tot op 5000 gulden," en zijn oogen zagen daarbij doordringend en vragend zijn voormaligen vriend aan, alsof hij daarom trent opheldering verwachtte Den jongen kassier duizelde hi-t voor de oogen; bij wilde sprekeu maar kou geen woord uit brengen, hij gevoelde alleen den doordringenden blik van Hartung op zicli gevestigd en het was hem alsof die blik zijne ziel doorboordeZijn knieën dreigden ineen te zakken; hij wilde het hoogstens de wil der meerderheid eu in alle gevallen de onderdrukking der min derheid, is, dunkt ons, volkomen duidelijk. Meu zegt wel vox populi vox Deidoch hoe dikwijls openbaart zich de stem des volks als de stem des duivels, wanneer de laagste hartstochten in den mensch aan 't woeden zijn. Alle geciviliseerde Staten woi'den door de Sociaaldemocratie bedreigd. Zulks pro clameerde zeer duidelijk Dupont, lid van den algemeenen raad der Internationale op het congres dat in September 1868 te Brussel werd gehouden. Hetgeen wij willen om verwerpen,aldus sprak dat achtbaar heerschap, »is niet de tiran, maar de tiran nie. Wij willen geen regeeringen meer, want deze drukken ons door belastingen; wij verlangen geen staande legers meer, want zij vermoorden ons; wij willen geen Godsdienst meer, want de Godsdienst ver stikt het verstand. Dergelijke uitdrukkingen vindt men dage lijks in de sociaaldemocratische bladen en omschriften, want de Sociaaldemocratie O heeft zich van God en van eiken Gods dienst totaal afgescheiden. De Sociaaldemocraten teilen hunne aan hangers bij millioenen. Vooral in Duitseh- land zijn zij ruim vertegenwoordigd. De leden der Internationale vormen den kern der Duitsche Sociaaldemocratie. De Internationale is het meest verbreid in Rusland en Engeland. In Noord-Amerika en in Zwitserland is zij verdeeld. Zij werkt 'tzij iu 't openbaar of in 't geheim in Frankrijk, Italië, Spanje, België en Oostenrijk. In Nederland is het volk, naar den zin dei- Sociaaldemocraten, veel te kalm en tevreden. In Ierland heeft de Sociaaldemocratie het minst propaganda kunnen maken. Hoe nu wordt de Sociaaldemocratie be streden? Men past politie- en dwangmaat regelen toe. Doch die zijn niet voldoende. Die niets te verliezen heeft, voor dien heeft het leven weinig waarde, en ideeën laten zich niet door politie-verordeningen uit de hoofden van millioenen verbannen. »Het verrottingsproces der Europeesche bourgeoisie is overal in vollen gang,« decreteerde Ferdinand Lassalle. Wij zijn het met hem eens en zeggen: ja, het moderne liberalisme verdelgt alles, t was het liberalisme dat vrijheid, gelijkheid eu broederschap in teugelloosheid, luiheid, en liederlijkheid veranderde. luid uitschreeuwen en toch kwam er geen ge luid over zijn bevende lippen. ,/Och, vergeef het mij, waarde Tannberg," zeide Hartung. Hij was naar de geldkist gegaan en kwam met een klein pakje in de hand terug. «Daar zijn de 5000 gulden, ik heb ze voor in de geldkist laten liggen dat is mij nog nooit overkomen. Het zal wel juist 5000 gulden be vatten." Hij maakte het pakje open en begon te tellen, zonder zijn voormaligen vriend met een enkelen blik aan te zien. Tannberg meende te droomen. Was het waar heid of tooverde zijne opgewonden verbeelding hem bedriegelijk eeu redding voor, die geheel onmogelijk was? Maar Hartung hield de ont brekende bankbiljetten iu de handen en telde ijverig voort. Hoe was die som plotseling in de geldkist gekomen? Had een goede Fee die daarin getooverd? Was zulk een wonder mogelijk en zou hij wer kelijk in hetzelfde oogenblik gered worden, waarin hij reeds een zekeren afgrond voor zich geopend zag? „Ik zou u haast ecu déficit van 5000 gulden veroorzaakt hebben," zeide Hartung en nu ver toonde zich toch iets van een lach op zijn ge zicht. „Niet waar, dat zou geen bewijs van vriend schap geweest zijn? Gij moet mij mijne vergis sing vergeven," en hij reikte Tannberg de hand. Verward, niet iu staat een enkel woord te De Staten zullen, ook in de toekomst, door den nood daartoe gedwongeu, hunne maatregelen van dwang tegen de Sociaal democratie moeten aanwenden. De Kerk zal hare gelijkheid, hare vrijheid, hare broederschap tegenover de socialistische illusies stellen. Het huisgezin zal wederom in de haven van het saeramenteele hu welijk moeteu vluchten uit de groote moeras der prostitutie en Tan het zede- be lerf. Beschaving alleen brengt geen verbete ring aan, hoogere beschaving vermeerdert de verantwoordelijkheid. Intelligentie zonder moraal is zoowel voor de volken als voor het individu gevaarlijk. Bewijzen daarvoor levert de zoogenaamde vrouwen-emancipatie. Wil men de Sociaaldemocratie inderdaad met energie bestrijden, men vernietige dan de oorzaken van haar ontstaan en zij zeDe zal vernietigd worden. Men breke de macht der liefdeloosheid en de wraakplannen der Sociaaldemocratie zullen als nevel voor de zon verdwijnen. Slechts door terug te keeren tot de grondstellingen der Christelijke zedenleer op elk gebied van het leven, zal het sociale kwaad van onzen tijd worden vernietigd. Eu aangezien de Christelijke zedenleer zonder het geloof aan Christus, den Godmensch, niet deuk- baar is, zoo «is bovenal bet terugkeeren tot het Christelijk geloof noodzakelijk. En vermits het Christelijke geloof nergens te bereiken is, dan in de door Christus ge stichte Kerk met haar onfeilbaar Opper hoofd, den Paus, zoo is en kan slechts de eerste schrede tot verbetering der toestanden zijn, het spoedig terugkeeren der volkeren tot de Rooin8ch-Katholieke Kerk. Door dieu terugkeer tot het ware ge loof wordt de Sociaaldemocratie ontzenuwd, ja, totaal onmogelijk gemaakt. Bij de behandeling der begrooting voor de posterijen is in deFrausche Kamer ge constateerd, dat het postverkeer 70 en het telegraphisch verkeer 150 percent is toege nomen en dat het overbrengen van tele grammen is versneld. Een voorstel van Maret om de genoemde begrooting tot nader onderzoek aan de Commissie te ver zenden, is met 456 tegen 14 stemmen aan genomen. De discussiën over het budget van buiten- spreken, greep zijne koortsachtige hand de koude hand vau den directeur. „Ik hoop, wij blijven toch vrienden," be gon Hartung opnieuw. „Groet uwe vrouw voor mij en zeg haar, dat ik mijn plicht gedaan heb." Een zacht, gelukkig lacbje verscheen nu op zijn anders zoo streng en ernstig gelaat. Spoedig vertrok de directeur alsof hij iedere verdere op heldering wilde vermijden. Tannberg kwam alles nog als een droom voor. De ontvreemde 5000 gulden waren plotseling aanwezig. Zijn misdrijf was niet ontdekt. Hij kon weder ademhalen. Het was hem onmogelijk om langer op het bureau te blijver- Onder een geschikt voorwendsel zocht hij zich te verwijderen en ijlde naar huis. Jubelend en ouder het storten van heete tranen viel hij zijne vrouw iu de armen. „Ik ben gered! O, mijn God, ik kan het wonder nog niet begrijpen!" Ook Ottilie was geheel van haar stuk. De plotselinge redding uit de diepste en grenze- looste ellende en jammer kwam te onverwacht. Zij vroeg met bevende lippen, hoe het mogelijk geweest was? Hij moest alles vertellen en daarbij vielen hem eerst de geheimzinnige woorden op, die Hartung op den groet, dien hij hem voor zijne vrouw medegaf, liet volgen: „zeg haar, dat ik mijn plicht gedaan heb." Ottilie hoorde hem opmerkzaam aan en zeide toen diep aangedaan: „Ja, Max, de edele heeft laudsche zaken werd in de Kamer van af ge- vaardigden voortgezet. Bij de behandeling van den post voor het gezantschap bij het Yaticaan heeft Raspail gezegd, dat de op heffing van dat gezantschap zou zijn eeue opzegging van het coucordaat. Een amen dement tot opheffing van dien post is ver worpen met 339 tegen 161 stemmen. De heer Duclerc zeide in antwoord aan den heer MadierMontjau, dat een zaakgelas tigde aldaar onvoldoende zou zijn. Eeu gezant is er noodig. Wanneer de Kamer de daarvoor noodige uitgaaf verwierp, zou hij, spreker, de portefeuille nederleggen. Na repliek van MadierMontjau verde digde hij zich er over dat hij de Kabinets- quaestie had gesteld. Nadat daarop een amendement van MadierMontjau, waar door de post zou ziju vervallen, met 339 tegen 147 stemmen was verworpen, is de uitgaaf goedgekeurd. 25 personen, onder welke drie vreem delingen, zijn te Lyon in verzekerde be waring genomen, als leden van de in Frankrijk verbodene Internationale, wier doel het is op te hitsen tot staking van den arbeid en tot afschaffing van deu eigendom. Te Lyon heeft weer eens een onstuimige vergadering van anarchisten, blauquisten, col'.ectivisten en andere nihilisten plaats gehad, waarin do republikeinsche pers hevig werd aangevallen. Men beschuldigde haar, de conservatieve pers te sparen, omdat deze Keizerlijk was geweest. Een spr. verklaarde dat de anarchisten het koffiehuis van het Theatre Bellecour in de lucht hadden doen springen om de journa listen te doodeu. Na eenige dagen te voren van een anarchistische beude een dreigbrief ont vangen te hebben, werd de heer de la Roche Saint Audré, te Rochesvière, Yeudée, Vrijdag-nacht wakker gemaakt door den val van een projectiel in zijn kamer. Dit projectiel was voorzien van een brandende lont. Met veel tegenwoordigheid van geest greep de heer Saint André de bom en wierp haar in den tuin en nam zijn jacht geweer om op de boosdoeners te schieten; op dat zelfde oogenblik had een vreeselijke ontploffing plaats. Indien men een bericht in de Daily N 'ews kan gelooven, dan heeft generaal Menabrea, Italië's nieuw benoemde gezant te Parijs, last ontvangen om met de Fran- zijn plicht gedaanHij heeft u gered." Toen hij zijne vrouw verwonderd aanzag, ver haalde zij hem den stap, dien zij gedaan had. „En terwijl hij mij koel en bedaard uiteeu zette, dat hij u niet helpen kon, heeft hij u toch ge red. O, moge God hem dat vergelden." Nu eerst begreep Tannberg alles eu ziju door en door gevoelig en dankbaar hart werd diep bewogen. „Wat heb ik dezen bewonderenswaar- digen man verkeerd beoordeeld!" riep hij op gewonden uit. „Van nu af wil ik hem met ware vereering aanzien, en u mijn eenige, dierbare Ottilie, zweer ik niet meer, mij te beteren, maar mijn gelieele leven zal u het bewijs leveren, dat ik van nu af eveneens mijn plicht kennen en nauwgezet vervullen zal." Tannberg hield woord. Nadat hij alles op liet spel gezet en verloren had, vond hij zijne vroegere tevredenheid terug en daarmede ook voor hem en de zijnen geluk en vrede. Door ernstige werk zaamheid eu spaarzaamheid verbeterden zich zijne o-eldelijke verhoudingen meer en meer, zoodat hij ten slotte in staat was zijn vriend Hartung de o-eleende 5MO gulden terug te kunnen geven. Deze wilde het geld echter niet aannemen maar vermaakte het aan Tannberg's dochtertje, aan wie het op haar vier en twintigsten verjaardag zou worden uitbetaald. 'jWfiAiSXlENI/i- J AGHTE MA NON AGHTATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend uaar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1