BUISmTEK. Hoofdonderwijzer. RIJPAARD Dameszadel. TE KOOP, Breimachines. OLïE en LOOG, HALLETJESWINKEL, Het Huis met de Luifel. St. Nicolaas-Étalage ST. BICOiaS-SADEAUl Winkeljuffrouw. Zwolsche Hooiperserij. Aangeboden verschillende artikelen, zeer geschikt voor MARKTBERICHTEN, Laatste Berichten. ADVERTENTIE N. Bierbrouwerij TEK00 Pi ULMEIlDÖGf. DE VAK 01'DS BEROEMDE St STAM Pz voorheen J. A. Fiora de Neus. H. J. KOEHORST, Voor geest en hart. Invloed der moeder. Allerlei. nu De ondergeteekende heeft de eer zijne clientèle en stadgenooten te berichten, dat zijn GEREED IS. hulpmiddel om te weten, hoeveel de ingezetenen verbruikten en dus te betalen hebben heeft het logisch besluit genomen, de huur van gas meters (eene geniepige verhooging van den gas- prijs) af te schaffen. Voor het verwarmen van spoorweg-rijtuigen heeft dr. Franke in de Berlijnsche politechnische vereenigiug eene gecondenseerde brandstof laten zien, bereid uit een mengsel van dextrine en salpeter. Die brandstof kan 13 uren gloeien, en zou veel meer gerief geven dan de nu in gebruik zijnde keetwaterstoven. Men heeft in Amerika een nieuw vee- voeder gevonden in katoenstengels, die daartoe ge malen en met katoenzaadmeel vermengd worden. Zij moeten alle bestanddeelen bevatten die het verkrijgen van goede melk en vleesch kunnen be vorderen. Men verwacht, dat dit gebruik van de tot dusver als waardeloos beschouwde katoenstengels een nieuwe ruime bron van inkomsten voor de katoenkweekers zal opleveren en op vele plaatsen in het zuiden de veeteelt zal bevorderen, door het verschaffen van een voeder, dat goedkoop en gemakkelijk te verkrijgen is. Professor Dr. VanNussbaum teMun- chen heeft een soort van armband uitgevonden, waardoor de zoo lastige schrijfkramp geheel weg genomen wordt. De pennehouder wordt derwijze aan den armband vastgeschroefd, dat de pen het papier raakt, als men de hand nederlegt. Iemand, die hevig door kramp gekweld werd en zijn naam niet eens teekener. kon, schreef met dit vernuftig uitgedacht hulpmiddel zonder moeite een paar bladzijden. Door de politie te Leiden is proces verbaal opgemaakt tegen G. J. B., die in be schonken toestand te huis komende, met een vrouw in twist geraakte en bij die gelegenheid de petroleumlamp van de tafel nam en tegen de bedgordijnen wierp, met het gevolg dat deze in brand geraakten. Hij deed geen poging om den brand te blusschen, hetgeen geschiedde door buren, die op het hulpgeschreeuw der kinderen toesnel den. De Amiterda msche Gemeenteraad heeft aan het hoofd der politie aldaar de bevoegd heid verleend om te verklaren, dat een hond ge vaarlijk is en hij (de hond ui.) op den openbaren weg slechts gemuilkorfd mag verschijnen. In Hongarije steekt men op 't oogen- blik niet zonder vrees een sigaar in den mond. Te Temeswar zat vóór eenigen tijd een heer kalm aan zijn schrijftafel, toen een luide knal werd gehoord en de heer bewusteloos naast zijn stoel werd gevonden. Bij onderzoek bleek dat de sigaar, die hij rookte, gesprongen was. In het dekblad werd een licht gekleurde stof gevonden, die bleek dynamiet te zijn. De omstandigheid, dat d« Temeswarsche ingezetene een lange sigaren- pijp gebruikte, heeft liera het gezicht en misschien het leven gered. Een ou d-s trijder van de Citadel van Antwerpen, D. W. te Zwolle, is Zondagmor gen, terwijl hij met zijn gezin aan tafel zat, plot seling ineengezakt en gestorven. Volgens een telegram uit Archan gel is daar ofüciëele bevestiging ontvangen van het bericht, dat een stoomschip van de Deensche Noordpool-expeditie, dat bij het eiland Waaigat kruiste, in het ijs is vastgeraakt en daar moet overwinteren. De bemanning was welvarend, de levensmiddelen voldoende en het schip geheel onbeschadigd. Jhr. Mr. B. de Bosch Kemper, rechter in de Arr. Rechtbank en arr.-schoolop ziener te Amsterdam, verloor eergisteren-avond in de Heerengracht, bij de Reguliersgracht, op weg naar zijn woning in de Utrechtschestraat, op noodlottige wijze het leven. Men vond gisteren morgen tusschen zeven en half acht zijn lijk in het water van de Heerengracht, waarin hij hoogst waarschijnlijk door een aanval van duizeling ge raakt is, en uit den stand waarin het gevonden werd, meent men te mogen opmaken dat de dood, onmiddellijk na het ongeval, door verstikking is gevolgd. De gemeenschap te Eist (bij Rhe- nen) en te Amerongen met de Betuwe is voor voertuigen gestremd, daar de veerponten niet meer kunnen varen door den hoogen waterstand. Het water valt langzaam. Te Eist kan men alleen maar aan ;/den Opsl ig" lossen. Eergisteren is onder Oegstgeest het geweer van een jager onverhoeds afgegaan, waardoor een 13jarige knaap het schot in een zijner beenen kreeg. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een veelbelovend jongentje. Een lljarige jongen te Parijs, den weiluidenden naam van Cochon dragende, maakte zich eer gisteren zóó woedend op een kam raadje, dat hij een mes trok en den ander zwaar verwondde. V ij f-e n-d ertig gulden voor een mud boonen, niemand zal dit een prijsje noemen, toch werden gisteren de zg. eierboontjes te Rhenen, waar de boonenbouw een hoofdteeit is, tegen dien prijs verhandeld. Men herinnert zich niet, dat die prijs ooit is besteed. De witte boonen (krombek- ken) deden f 18 a 24, de kroonerwten f 12,50 a 14 per mud. In een kolenmijn te Gilly, in II e- negouwen, is een gedeelte van de gangen plotse ling overstroomd. Er waren daar op dat oogen- blik slechts vier personen. Een daarvan, een 19 jarig msisje, kon niet spoedig vluchten, en ver dronk. De schade moet vrij groot zijn. In een der kazernes van Madrid is een hoeveelheid kruit ontploft, waardoor een derde gedeelte van het gebouw vernield en twaalf soldaten en drie officiereu gewond werden. Gistere n-m orgen had te Amster- dam een persoon, werkzaam op het in het Oos- terdok liggende Engelsche stoomschip Coronet, het ongeluk ir, het ruim te valleD. Hij werd voor dood naar het gasthuis vervoerd. Te Dordrecht heeft een 16 jarig jongeling, die te dicht met zijne linkerhand bij eene cirkelzaag in eene timmerfabriek kwam, twee vingers moeten verliezen. In Frankrijk bestaat een belas ting op de biljarten. Uit de daarvan opgemaakte lijat blijkt, dat in genoemd land 86.852 derge lijke speeltuigen bestaan. Aan het kasteel van Bred erode wenscht de Regeering in 1883 eeuige vakken walmuur te herstellen. De restauratie van dat slot is geschied naar afbeeldingen uit de 17e eeuw, in het Haarlemsch archief. Wees huishoudelijk met den tijd, wees gierig, met oogenblikken, vereeuwig het vluchtig tijdstip van heden. Het best geordende huisgezin is datgene waarin de volmaakste tucht heerscht en toch het minst gevoeld wordt. In een huis waar nooit gelachen wordt, weven ontevredenheid en verdriet hare spinne- webben. Gelukkig hij die met den ragebol der gepaste vroolijkbeid dat rag weet te verwijderen. Uw huisgezin is uw koninkrijk en uwe ware roeping is om daar de uwen gelukkig te maken. De rijkdom maakt zijn bezitter wel niet verstandig, maar hij maakt andere menschen blind voor de domheid van den rijkaard. Er zijn maar weinig mannen van beteekenis, die niet erkennen, dat zij hunne beroemdheid grootendeels aan de lessen hunner moeder ver schuldigd zijn en haar niet in hooge eere houden. Een van de vele voorbeelden, die deze waarheid bevestigen, is het volgende De moeder van John Quir.cey Adams, van 1825 1829 president der Vereenigde Staten, zeide in een brief dien zij hem schreef, toen hij nog maar een twaalfjarige knaap was: „Ik zou u liever in uw graf zien liggen dan dat gij een goddelooze en slechte jongen werdt." Kort voor den dood van Adams, zeide een heer, die hem kwam bezoeken: „Ik heb ontdekt hoe gij het zoover gebracht hebt." Wat bedoelt gij?" vroeg Adams. „Ik heb de in 't licht gegeven brieven van uwe moeder gelezen," was het antwoord. Als ik, verhaalt die heer verder, dien geliefden naam genoemd had tegenover een kleinen jongen die eenige weken van zijne moeder af was ge weest, hadden zijne oogen niet meer kunnen glinsteren dan die van den eerwaardigen ouden man, toen hij den naam zijner moeder uitsprak. Hij stond op en riep uit: „Ja, mijnheer, al wat er goeds in mij is, heb ik aan mijr.e moeder te danken." Nooit verlegen. A. Als ge niet wilt werken, waarvan zult ge dan dezen winter moeten leven? B. Dan breek ik in. A. Maar als ge dan gevat wordt en in de gevangenis komt, wat dan? B. Dan breek ik er uit. Fijn bewerktuigd. Ik ben toch zóó gevoelig voor koude, verklaarde de eene vriendin aan de andere, dat ik tocht vat als ik den sleutel uit de deur neem. En ik, was het antwoord, vat koude in 't hoofd wanneer ik mijn horloge open maak. Onverdiend verwijt. Rechter. Alweer voor de rechtbank, van Zwabberen? Je geeft me heel wat werk. Van Zwabberen. Dat heeft U aan den veldwachter te danken, als 't van mij afhing, stond ik niet hier. Naar omstandigheden. Een jonge dame, r.aar haar leeftijd gevraagd, antwoordde: als ik met papa uitga, beu ik 18, met mama 14. Huilen enheelen. Den Staatsraad Rokitansky te Weenen werd door iemand gevraagd of hij zoons had. „Vier," antwoordde hij. Op de vraag of ze reeds volwassen waren en welk beroep zij hadden gekozen, gaf de groote geleerde het laco nieke antwoord: „twee mijner zoons huilen, twee andere hteltn. Twee namelijk waren zangers van beroep en twee waren geneesheer. Soldaten-instructie. Onderofficier. Wat heeft een goed soldaat te doen, als hij 's morgen op staat?Welnu, lummels, weet ge't niet? Dan zal ik 't je zeggen: hij poetst 's avonds te voren zijn wapens en kleeren. Hheumatisme en podagra. Men vroeg onlangs aan een Franschman welk onderscheid er is tusschen rheumatisme en podagra. „Het onderscheid is zeer groot," antwoordde hij. „Als men eene schroef neemt, den vinger er tusschen legt en zoolang draait tot men het niet meer uit kan houden, dan is zulks rheumatisme; draait men de schroef dan nog eenmaal om, dan is zulks podagra." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 25 November. Heden-morgen te ongeveer half zeven uur ontstond er brand ten huize van den heer H. B. Schoonman, tabaks handelaar in de Gierstraat alhier. Door de hulp van de brandweer werd het vuur spoedig ge- bluscht. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een gouden medaillon met mansportret. Een gouden broche (defect). Een 1/20 lot der Staatsloterij. Een knoo- penhaakje. Eenige portemonnaies met en zonder geld. Een taichje met visitekaartjes. Twee overschoenen. Een pet. Een zweep. Een roode want. Twee ijzeren staven met koperen knoppen. Een parapluie. Een vrouwenzak met zakdoek. Eenige losse slentels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij Mej. de wed. Homburg, Glas- blazerstraat No. 83, een pakje inhoudende een ka pertje enz. HAAKLSH, 22 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 10 koeien, verkocht 8 roorl 170 a 220; - stierverkocht- voorf a-vaarzen, verkocht 2 voor f 100 a 120 pinken verkocht voor f a 1 graskalveren verk. voor f a 60, 14 nuchtere kalveren, verk. 14 voor f 9 a 16, 35 schapen, verk. 35 voor f 20 a 24 lammeren, verkocht voor f a biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a e. per 1/3 kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 115 stapels kaas, 13,117 stuks, wegende 27099 kilo hoog ste prijs f 34.middelbare prijs f per 50 kilo GOUDA, 16 Nov. Kaas f 29 a f32,le qual., 2e qual. f 25 a 28, zware booger in prijs aangevoerd 46 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.40 1.50 der weiboter f 1.20 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug. LONDEN, 23 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 800, Schapen en Lammeren 200Ö, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/2 Schapen en Lammeren 5/9 a 7/9, Kalveren 5/- a 6/6 Zwijnen 4/- a 4/9. HOOBN, 23 Nov. Ter waag gewogen 206 stapels kaas wegende, 61,338 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo f 36,oor kleine, 35,— en voor hooikaas f—, commissie f 34,50 middelbare, f— LEIDEN, 24 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a ,3 stieren 108 a 186, ossen a 82 melkkoeien f 158 a 260, 12 kalveren dito 190 a 280, 62 vare dito f 125 a 260, 168 vette dito 1 170. 320, 80 graskalveren 35 a 76, 23 vette 44 130, 95 a 110; 11 nuchtere dito f 8,a 20, 582 vette schapen 28 a 44,265 weide dito ƒ18,a 25.lammeren 46 magere varkeus ƒ13 a 25, 264 biggen f 4,a 11.— AMSTERDAM, 22 Nov. Ter veemarkt van beden wa ren aangevoerd: runderen, 214 vette kalverenlste qual 95, 2de qual. 85, per kilo, 1 graskalf a,47 nuchtere kalveren, 10a 16, schapen en lammeren a 155 vette varkens 48 a 54 c. per kilo. 3CHIEDAM, 24 Nov. Moutwijn, per ned. vat 12,75, Jenever f 18,25, spoeling f l,70jdito commissie f 1,60. LONDEN, 24 Nov. Op den spoorweg ChattamDover heeft een ongeluk plaats gehad, waarbij zeven werklieden gedood en verscheidene gewond werden. FRANKFORT, 24 Nov. De Main is buiten hare oevers getreden. De spoorweg en de kade aan deze zijde der rivier staan onder water. PARIJS, 24 Nov. De commissie voor het initiatief heeft met 15 tegen 5 stem men het voorstel verworpen tot het instellen eener parlementaire enquête naar de ge beurtenissen te Montceau-les-Mines en Lyon. MEDEDEELINGEN d 10 cents per regel. Gebruik Hop-Bitter tegen bedompte lucht, gebrek aan lucht, een stilzittend leven en vermoeidheid der hersenen en zenuwen. Lees omtrent, koop en gebruik Hop-Bitter en gij zult sterk gezond en ge lukkig zijn. Dames wilt gij sterk, gezond en mooi zijn, zoo gebruik het Hop-Bitter. Heden herdenken onze geliefde Ouders den dag, waarop zij voor 25 jaar in den Echt zijn ver- bonden. Hunne dankbare Kinderen. j Zandpoort, 25 Nov. 1882. g Heden overleed, tot diepe droef heid van zijne kinderen, de heer JOSEPHUS VAN MAANEN, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Rotterdam, 21 Nov. 1882. Na een langdurig en geduldig lijden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, over leed tot mijne diepe droefheid, op den 31 sten October 11., mijne dier bare eebtgenoote Mejuffrouw H EN- RICA MARGARETHA STOU- T EN, in den ouderdom van ruim 52 jaren. P. J. LIJDSMAN. Haarlem, 21 November 1882. Wegens buitenlandsche betrekkin gen eerst heden geplaatst. Bij een heer met twee kinderen wordt eene Huishoudster gevraagd, tusschen 25 en 35 jaren ou(j; liefst iemand die eene som als borg kan stellen. Brieven onder letters D D, franco, aan bet Bureau van deze Courant. Wegens door overlijden ontstane va cature wordt voor de Parochiale school te Steggerda-Peperga gevraagd een Hoofdonderwijzer. Salaris ƒ700, be nevens vrije woning en tuin. Voor het houden van avondschool wordt extra betaald. Er bestaat bovendien gelegen heid voor meerdere emolumenten. Brie ven franco aan den ondergeteekende. J. A. SCHUTTE, Pastoor. Wordt gevraagd, tegen 1 Januari a. s. een ervaren Meesterknecht, Brouwer' Fr0, brieven. Postkantoor Delft. Lett. A' Een BURGERMEISJE zoekt plaat sing in een Modezaak met Januari of Februari, is ook niet ongenegen een eerste Modiste behulpzaam te wezen. Brieven onder lett. R S, bij den Heer H1LLARIUS, Boekbandelaar, Weerdt, Leeuwarden. fPE KOOP aangeboden eerste kwali- 1 teit DRUIVENBOOMEN, hoog en laagstammen, zeer geschikt voor Stook- en Broeikassen, tegen concur- reereude prijzen. Te bevragen bij W. NE DER PELT, Tuinier te Wateringen a/d Kwak, in liet Westland. te Koop, zeer mak, goed ter been, geschikt voor een Hoofdoff. der Infant. Matigen prijs. Franco brieven, onder No. 4917, bij den Boekbandelaar VAN 'T HAAFF, te 'sHage. TE KOOPeen weinig gebruikt Da meszadel met Hoofdstel, prijs 70. Te bevragen bij de Erven J. J. TIJL, te Zwolle, onder No. 354. Steeds voorradig, tot directe levering, prima qualiteit Geldersch en Kam per HOOI, in Balen van 100 Kilogr., tot billijke prijzén. door buitengewone omstandigheden, een Groente- en Eruit-Affaire, waar ook andere artikelen verkocht worden. Wil lemstraat 101, Amsterdam. 6 eiken, ovale VATEN, zoogoed als nieuw, met koperen kranen, groot 40 liter. Te bevragen bij P. VISSER, achter de Groote Kerk, te Harlingen. s voor ƒ0.80 per bos, bij vijftig bossen te gelijk voor ƒ0.75. Betaling contant. Te verkrijgen Prinsengracht bij de Wees- perstraat 60, te Amsterdam. Heeren- en Dames-Schrijf-Bureaux, zeer geschikt voor Kantoor en Salon. Te bezichtigen bij 0. J. L. MEURING, Grimburgwal 7, Amsterdam. Wordt ter overname aange boden eene kleine BLOE MISTEBIJ. Brieven franco, onder BloemisterijBureau Stichtsche Courant, te Utrecht. Aude bruine Boonen of Uitschot, prijs hoogstens vier gulden naar qualiteit. Monsters met Prijsopgaaf worden in gewacht bij J. P. DE BOER, te Da- verveen. AUG. MASCHMEIJER, Spuistraat 88, Amsterdam. TE KOOPeen zeldzaam seboone Ulmerdog, staalblauw (Teef), oud 14 maanden. Te bevragen met franco brie ven bij H. DE GOEY, te Baarn. Ter bereiding van stijve, witte ZEEP, verkrijgbaar bij A. BERGWERFE. Schiedam, Fabrikant. KRUISSTRAAT OVER HET LOGEMENT DE LEEUWERIK. LANGE MOLENSTEEG, het 2de huis van den Kruisweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 5