N I E U W E No. 644. DonderdM 30 November 1882. 7 c Jaargang. De voorboden der revolutie. BUITENLAND. Eene misdaad. ABONNEMENTSFBIJS Per 3 maanden voor Haarlem j 0,8b Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B tJEE AU: St. Jansstraat Haarlem. JISTfËÏ l iol AGHTE MA NON AGITATE. PBIJS DEE ADVEBTENTIÉN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E K S LAUREY. Het laatste vierendeel der vorige eeuw heeft veel overeenkomst met dat der negen tiende, omdat het bijna zeker is, dat ook in het laatstgenoemde eeue verschrik kelijke catastrophe zal plaats vinden. Wij vreezen zelfs dat de sociale en politieke ramp, die ons geslacht tegemoet snelt, zoo niet verschrikkelijker, dan toch zeker meer algemeen zal zijn, dan haar voorgangster aan het einde der achttiende eeuw. In die dagen hadden de encyclopedisten, creaturen a la Voltaire en Rousseau, het vergift des ongeloofs, der zedenloosheid en der onte vredenheid onder het volk gebracht en het vuur zoo lang aangeblazen tot het einde lijk in lichte laaie uitbarstte. In onzen tijd zijn het de atheïsten, de godloochenaars, de apostelen der apentheorie, de kruisver- delgers en cultuurstrijders die het volk on gelukkig maken, en in de meeste lauden van Europa ligt zooveel brandstof opeen gestapeld, dat er slechts een vonk noodig is om de mijn te doen springen. Vreese- lijker, verschrikkelijker, zeiden wij, kan de dreigende catastrophe niet worden dan hare grootevoorgangster, want zulk een schouwspel heeft de wereld nooit be leefd, zelfs niet in den tijd van een Nero en van de Hunnen, maar zij zal zich niet tot ééu land bepalen, ongetwijfeld zal zij een internationaal karakter aannemen. Rusland, Ierland, Italië en België zjjn voor de revolutiounaire daad gereed, zij wachten slechts op het signaal, om met dynamiet, toortsen en breekijzers het mor genrood van het volksgeluk te laten schij nen en Frankrijk zal voorzeker gaarne zich met de rol van aanvoerder willen belasten. Dat de omweuteliugpartijen in vele dezer landen mot elkander in verbinding staan, dat de groote bewegingen uit een centraal punt (Genève) worden geleid, dat er over 't algemeen stelselmatig wordt gewerkt, bewezen ten duidelijkste de jongste revolu- tionnaire bewegingen in Frankrijk. Met den strijd tegen de Kerk gaat de de burgeroorlog hand in hand. Eerst scheurt men het Geloof uit de harten en rukt men de kruisbeelden uit den grond en uit de scholen, en dan hitst men het ongeloovige volk, dat met God en de eeuwigheid den spot drijft, tegen het wereldlijk gezag. Want als de arme slaaf in de fabriek en werk plaats aan gene zijde van het graf niets FEUILLETON. Vervolg.) Hij had zich op een bank met het hoofd ge bogen en de oogen naar den grond geslagen nedergezet; zoo schreef hij met zijn stok allerlei figuren in het zand. Ik had den last, die op hem drukte, niet verlicht. Ik wilde het evenwel. „Wij hebben nog geen bizonder geval be sproken," zeide ik. „Mag ik weten wat het betreft?" „Hij dacht na. Hij kon geen besluit nemen." „De vriend," vervolgde hij, „behoeft niet altijd rechter te zijn." Hij richtte zich plotseling op. Naderende voet stappen werden vernomen. Hij zag daarheen van waar die schenen te komen. „Morgen," zeide hij haastig, terwijl hij op stond. Toen ik hem aanzag, bemerkte ik slechts koude bedaardheid op zijn gelaat. Met welk eene inspanning moest hij zijn ge waarwordingen bedwongen hebben! Een man van een onaangenaam uiterlijk was ons genaderd, een Amerikaan, Jones genaamd, die zich sedert acht weken in de stad ophield, met goede aanbevelingen van Amerikaausche handelshuizen voorzien, hier overal toegang be te hopen, niets te vreezen heeft, wat zal hem dan beletten hier op dit ondermaan- sche zooveel te genieten als hij krijgen kan. Met verbrijzelde kruishouten heeft men reeds menigen machthebber den sche- tel verpletterd. Met duivelschen haat tegen het Christendom dooft het liberalisme de laatste vonk van geloof en achting voor het gezag in het hart van den zoogenaam- deu vierden stand; wat wonder dat de dy- namietbom te voorschijn treedt, die Keizers vermoordt en kerken en paleizen in de lucht doet springen. 't Is overtollig de toestanden in Rus land te schilderen. Alexander II viel als offer der nihilistenpest, en zijn zoon leeft als een gevangene in zijn eigen land. Alle ni hilisten snoefden zelfs onder de galg nog op hun ongeloof. Als de revolutiepartij in het Rijk der Ozaren in den laatsten tijd minder moordaanslagen pleegde, zoo meene men toch niet, dat zij hare wapens aan den wand heeft gehangen; zij ligt als de tijger in zijne schuilplaats op de loer. De moordaanslag onlangs gepleegd op Ko ning Milan van Servië, is wel is waar de wraak eener vrouw, bij heeft echter een poli tieke oorzaak, daar de echtgenoot der vrouw volgens de krijgswetten was doodgeschoten; bovendien bewijst de aanslag welke achting men, zelfs in hooge kringen, voor het hoofd van den Staat koestert. In Ierland strijdt de Regeeriug sinds ja ren te vergeefs tegen de ligisten en feni- ans, die in vermetelheid niet onderdoen voor de Russische nihilisten; ook in dat land spelen dolk, revolver en dynamiet hunne rollen en ook daar staan de revolutionnaireu gereed om hun slag te slaan. In Italië, waar de haat tegen het Chris tendom zoo ver gaat, dat het kruis op de borst der pelgrims het volk tot opstand brengt, waar het liberale plebs zelfs het lijk van den grooten Pius beleedigde, gaat de revolutie zoo geweldig te keer tegen Humberts troon, dat diens instorting ieder oogenblik kan worden verwacht. De Irri- denta die in Triest bommen tegen Oos tenrijk wierp, is slechts een tak van die groote, gistende beweging, onder welke het gansche land als. ouder een ziedenden vulkaan siddert en het kaartenhuis van het Piëmonteesche roof-koningschap zal ongetwijfeld bij de eerste botsing der roo- den instorten. komen had en zelfs ook met Holberg en in diens huis veel verkeerde. Het gerucht ging, dat hij de oudste dochter van Holberg, een even zoo schoon als braaf en beminnenswaardig meisje, het hof maakte. Ik kon het mij niet verklaren hoe het moge lijk was, dat e#u man, gelijk de vrijheer van Hol- erg, zóó braaf, zóó edel, zóó trotsch, zich in vriendschappelijke betrekking had kunnen stellen met een man, gelijk die. Amerikaan. Sterker contrast was mij nimmer voorgekomen. En toch, zij waren geen vrienden. Dat de heer van Holberg Jones met tegenzin om en bij zich duldde, had ik reeds lang bemerkt; heden ge loofde ik nog meer te zullen vernemen. Men verwonderde zich zeer, dat de Ameri kaan als minnaar van Therese genoemd werd, aangezien men wist, dat zij in het geheim ver loofd was aan een der rijkste en achtingswaar digste mannen der stad. Karei Rauscher en Therese Holberg beminden elkander; dat was een besliste zaak. Waarom zij niet openlijk als verloofden te voorschijn traden; te meer daar de jonge Rauscher onafhankelijk was, dat was voorzeker een nieuw raadsel. De Amerikaan had ons gezien; hij kwam op ons toe en trad in het prieel. Na een vluchtige buiging wendde hij zich dadelijk tot Holberg. „Wel, sir, ik verheug mij u te zien. Ik heb u gezocht." Ook in België, dat inet geweld veront- christelijkt moet worden, smeult het vuur onder de asch; het volk staat onder de macht der liberalen, de Godsdienst wordt er bespot, de Geestelijkheid vervolgd om haren invloed te ontzenuwen. In Frankrijk, waar openlijk de burger krijg en de verdelging der goederen bezit tende klasse gepredikt wordt, staat de ca tastrophe om zoo te zeggen voor de deur. Overal heerscht gisting, verbittering. Te Moutceau, waar men de kerk, de pastorie en de woning der schoolzusters vernielde, flikkerde reeds de eerste vlam; de revolu tiounaire muurbiljetten te Parijs, Lyon, Marseille en vele andere steden zijn even eens voorboden der revolutie. Het feit dat onlangs een jood te Lyon de verregaande brutaliteit had een Priester gedurende de heilige Mis den kelk te ontrukken en dien op den grond te werpen met de woorden »dat komediespel moet een eind hebben,* bewijst, dunkt ons, genoegzaam tot welk een laag peil, tob welk een trap van ver- dierlijking het »souvereine« volk gedaald is. Zoo handelden ook de Jakobijuen in 1793, die de heilige Hostiën op den grond wierpen en ze met voeten trapten. De godsdieustlooze school, de eed zonder God, de scholen zonder kruisbeelden, de kloos terbestormers en kruisbeeldvernielers wer ken de roodeu, de volgelingen vau een Ro- cheford, van eeue bittere Louise,* die petroleum-canaille bij uitnemendheid, en de overige communards uitstekend in de hand. De zwarte bende be Montceau-les-mines is slechts eene afdeeling van een wijd ver takte samenzwering die haren zetel heeft te Genève en wier doel het is in Frankrijk de commune te proelameereu. Het comité van de internationale anarchistische liga, dat den 14den September te Geuève ver gaderd was, heeft in zijn manifest uitdruk kelijk verklaard: »De anarchisten zijn vij anden van den Staat, van de wetten, van den Godsdienst, van de arbeidgevers en bezit ters. Niets bewijst de onmacht der repu- blikeiusche Regeering in Parijs meer, dan het feit, dat het proces tegen de dynam iet helden in den aanvang werd gestaakt en wel omdat de president, de gezworenen en de getuigen brieven hadden ontvangen, welke bedreigingen van hun leven inhielden. Was O O dit niet eene erkenning van de anarchis tische macht? Eu meent het Kabinet, door het in hechtenis nemeu van eenige perso- „Mij, mr. Jones?" vroeg van Holberg op een voornamen toon en met een koele bedaardh eid, die hij haastig had aangenomen. „U, sir. Ik heb iets met u te spreken." „Met mij alleen?" „Hm, ja." „Gij zult verplicht zijn te wachten, tot dat ik met mijn vriend gereed ben." „Wel, sir, het heeft geen haast. En gij hebt wellicht gewichtige zaken met uw vriend te bespreken?" „Ja, sir." „Met den heer rechter-commissaris." De Amerikaan scheen die woorden met zekere beteekenis uit te spreken. Holberg verbleekte. „Maar gij hebt u hier een lief plekje geko zen," vervolgde de Amerikaan op een zachteren toon. „Vergun mij hier bij u neder te zitten." Ik kou mij niet langer weerhouden te zeggen, „Ik betwijfel mijnheer, of gij den heer van Hol berg wel hebt verstaan; dat ik met hem alleen te spreken heb?" „Wel, sir, gij met hem?" Hij wilde opstaan. Holberg, de voorname vrij heer, de trotsehe koopman, was verlegen geworden. „Vergun mij," zeide hij tot mij, „dat ik de aangelegenheid met den heer Jones afdoe. Wij kunnen daarna ons gesprek met te meer gemak voortzetten." nen den storm te kunnen bezweren? Zoo zien we de revolutie, gedragen door de vijanden der Kerk, haar bloedig hoofd schier overal verheffen; wee, als zij, ont daan van hare boeien, in hare razernij in landen en bij volkeren verdelgend op zal treden. De catastrophe zal verschrikkelijk zijn. Jl. Zaterdag heeft President Grévy een besluit onderteekend, waarbij een crediet van 200,000 fr. wordt toegekend ter be vordering van de deelneming van Frausche exposanten ter aanstaande Internationale Tentoonstelling te Amsterdam. Verscheidene afgevaardigden hebben bij de Fransche Kamer een wetsvoorstel in gediend, waarbij de lijkverbranding, als die door den overledene verlangd is of, bij ontstentenis van eene uiterste wilsbeschik king, door zijne familie gevraagd wordt, toegestaan wordt. Onder hen die het voor stel geteekend hebben, vindt men natuur lijk Gambetta, Paul Bert en Casimir Pé rier. Gambetta is bij het behandelen van een revolver gekwetst, doordien de kogel hem in de hand trof. De wond is niet vau ge vaarlijken aard. De Manchester Guardian wil weten, dat de kosten der Egyptische expeditie in ronde cijfers 4 miiiioen hebben bedra gen, waarvan reeds in 2,300,000 is voorzien door de toegestane credieten. De rest is betaald door middel van schatkist biljetten, waaromtrent een nadere regeling zal worden getroffen bij de volgende be grooting. Drie mannen vau de geheime politie zijn te Dublin door Fenians met revolverscho ten aangevallen; één agent werd doodge- O o O schoten, een ander agent schoot terug en kwetste een Fenian zeer ernstig; twee Fe nians werden gevangen genomen. Maandag-avond is er te Dublin een man uit een rijtuig gesprongen en heeft den heer Field een der gezworenen in het proces Hynes, die onlangs ter dood is ver oordeeld een dolkstoot toegebracht. De moordenaar is ontsnapt. Uit Monto Carlo wordt gemeld, dat dynamiet-patronen aldaar geworpen waren aan den ingang van de speelzaal. Zondag avond te tien uur zijn de patronen ont- „Indieii gij het verlangt, voorzeker." „Gelief mij te volgen, mr. Jones," zeide hierop van Holberg. Beiden verlieten het prieel. Ik bleef daarin terug, nadenkend, wellicht ni.t minder bezwaard dan mijn vriend. Hij was zoo braaf, hij was een waar edelman en op zijn eer en naam als koop man, trotscher dan op zijn adel; maar wat kon het toch zijn wat hij met zijn boeken bedoelde? En welken invloed, welke geheime macht oefende die ruwe Amerikaan op hem uit? Ook hij was vroeger in Amerika geweest; hij had daar eenig vermogen verzameld, den grond tot zijn tegen- woordigen rijkdom gelegd. Hij had daar nog langen tijd, na zijn terugkomst in het vaderland ver bintenissen onderhouden. Ik geraakte in een chaos van gissingen, die slechts onbevredigd konden blijven. Zij hadden zich niet ver verwijderd. Ik zag Holberg en den Amerikaan door de takken van het geboomte, met elkander in een druk gesprek, oogenschijulijk bedaard. De Amerikaan scheen zelfs eenigszins onderwor pen te zijn Holberg had die bedaardheid en hooge waardigheid behouden, die den grijsaard zoo ach tenswaardig maakt. Na verloop van eenige minuten scheidden zij van elkander. „Dus tot morgen, buiten," geloofde ik den Amerikaan te hooren zeggen. (tyjrdt vervolg ij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1