NIEUWE Tweede Blad. No. 645. Zondag 3'December 1882. 7e Jaargang. Ontwikkeling. BUITENLAND. De beroemde cbirurg en professor Dr. Nuszbaum te München laat in zijn onlangs verschenen .Kleiner Hansapothekereenige behartigenswaardige woorden hooren, die wij in het belang der zaak gaarne ouder de oogen onzer lezers brengen. .Komt er bij de tegenwoordige boven matige inspanning der kinderen nog slecht voedsel, dan wordt de gezondheid dra be nadeeld. Ik heb de overtuiging gekregen, dat het langdurig zitten op school en met name het vele leeren de3 avonds te huis, kinderen geestelijk en lichamelijk ellendig maakt. Men dwaalt grootendeels, wanneer men meent dat een kind in acht uur daags meer leert dan in vier uur daags. Dat moge bij eenige bizonder ontwikkelden waar zijn, maar de groote middelklasse wordt door het lange leeren zoo vermoeid, dat het bevattings- en verwerkingsvermogen oneindig trager wordt. Ik heb gezien, dat kinderen in het achtste leeruur lang moesten nadenken eer zij de zaak vatten en een antwoord gaven dat zij in het eerste uur op staanden voet zouden hebben gegeven. Overspanning, bleekzucht, doffe oogen, kort zichtigheid, verkromming van ruggegraat, hoofdpijn, neusbloedingen en andere onge steldheden zijn ons, artsen, als gevolgen van bovenmatige inspanning, maar al te goed bekend. Gymnastiek, hoe voortreffe lijk op zich zelf, kan hier niet als red dingsmiddel worden aangewend. Men meende, dat de versterking der spieren door de gymnastiek in de met bloed overladen her senen een zeker tegenwicht aanbood dat het evenwicht herstelde. Maar de ervaring toont aan, dat de beschadigde hersenen niet worden hersteld door versterking der spieren. Slecht gevoede kinderen schaadt de gym nastiek meer, omdat zjj geen voedsel ge noeg krijgen om de in de hersenen ver bruikte stof te vergoeden, en des ondanks lieemt men door de gymnastiek langs een an deren weg stof en vervoert die niet weder. Hier helpt alleen verkorting van den leertijd. Engeland. Gladstone heeft in het Lagerhuis mede gedeeld dat het noodig zal zijn een nieuw krediet aan te vragen tot dekking der kosten van den oorlog in Egypte. Het totaal der kosten tot 1 October had, zoo cijferde hij het Huis voor, 4,500,000 bedragen, terwijl de toegestane som slechts 2,200,000 beliep. Hij voegde er bij, dat er reden was om te vertrouwen dat de na 1 October gemaakte kosten door Egypte zouden gedragen worden. De Fenians Devine en Dorley zijn wegens het vermoorden van den konstabel Cox naar de assizen verwezen. Ryan en Woodward zijn wegens gebrek aan schuld bewijs vrijgelaten. In het Lagerhuis heeft de heer For- ster, in antwoord op eene vraag van den heer Ashley, verklaard dat de bij het Par lement over te leggen stukken alle ophel deringen zullen geven over den inval der Transvaalsche Boeren in het gebied van Mankarvane en van andere hoofden vau Bechnana. Maar spreker weet niet dat de Boeren in Zuid-Bechnana-land eene quasi autoriteit gevestigd of onlangs van Man karvane afstand van gebied verlangd hebben. In antwoord op eene andere vraag gaf de heer Forster te kennen, dat maatrege len getroffen zijn opdat Cetawayo zoo spoedig mogelijk naar Zoeloe-land kan te- rugkeeren. Frankrijk. De begrootings-commissie heeft aange nomen de verhoogde kredieten voor de buurtspoorwegen en voor de oprichting van dorpsscholen, maar met 8 tegen 5 stem men het krediet voor de vestiging van scholen in buurtschappen verworpen, ten gevolge waarvan de rapporteur der com missie zijn ontslag heeft genomen. De commissie voor het initiatief besloot in overweging te nemen de voorstellen der heeren Andrieux en Barodet omtrent de herziening der Constitutie, zonder zich te verklaren over de vraag of die herziening een geheele of gedeeltelijke moet zijn. In den Senaat heeft de heer Batbie verklaard, dat de opheffing der bezoldiging van kapelaans een onrechtvaardige maat regel is, die slechts strekken kan om het zedelijke verval der natie te bevorderen. Duitscliland. Blijkens berichten omtrent de overstroo mingen is in de Keulscbe Diergaarde het water sedert gisteren-nacht gevallen, met het gevolg dat thans een groot gedeelte van den tuin weder begaanbaar is. In de pogingen om dieren te redden, is men niet geheel geslaagd, doordien men ze alleen op vlotten kon bereiken en de meesteu zoo onstuimig waren, dat men ze niet kon ver plaatsen zonder groot gevaar voor de redders zeiven. Tot de vele omgekomen dieren be- hooren o. a. wolven, antilopen, jakhalzen, vossen, prairiehonden, een hert, enz. Een wilde kat, die men haastig in het vogelhuis had geborgen, is losgebroken en heeft een casuaris, een struisvogel en drie der prachtig ste papegaaien gedood. Na den muur aan de Muihei nierstraat is ook een gedeelte van den ouden muur naast het roofdierengebouw ingestort. Te Mulheim was de toestand sedert het eergisteren vermelde bericht nog verergerd, daar van vele huizen alleen nog de bovenste verdieping bereikbaar was. Gelukkig is in middels de waterstand begonnen te dalen. Te Spiers zijn de geheele oude stad en de voorstad ondergeloopen. Het water stond er ongeveer 2 meter hoog. Yan verscheiden huizen zijn de muren gescheurd. Te Deutz werd men met volslagen duis ternis bedreigd, daar de gasfabriek door de overstrooming niet werken kon. Men is er echter in geslaagd daarin te voorzien, door de hoofdleiding met de gasfabriek van Kalk te verbinden. Er liggen daar in de Frei- heitstrasse twee schepen, welke op die plek een wijkplaats hebben gezocht voor den krachtigen stroom. Op vele plaatsen hebben de inwoners ge brek aan levensmiddelen en ook vooral hoe paradox het klinke voor overstroom den gebrek aan water, nl. om te drin ken. Te Neuwied o. a. betaalt men vrij hooge prijzen voor een emmer drinkwater. Het verlies aan mensclienlevens schijnt gelukkig gering. Maar uit Offenbach wordt bericht, dat twee kinderen en een dienst meisje onder het puin van een instortend huis begraven werden en verdronken. In de jongste zitting van het Pruisisch Huis van Afgevaardigden werd in de eerste plaats een nog al belangrjjk debat gevoerd over de Staatsloterij. De grieven, welke men deed hooren, waren vrij wel de zelfde als ook wel in Nederland geopperd, ür. Peters een lid van het centrum, verklaarde in theorie een tegenstander van de loterjj te zijn, doch men moest met de werkelijk heid en de menschelijke natuur rekening houden. Schafte men de Staatsloterij af, den zou de speellust nog meer in de rich ting van vreemde loterjjen zich bewegen dan thans reeds het geval was. Spr. wenschte daarom niet enkel de handhaving van de Staatsloterij, maar hij wilde het aantal loten uitbreiden en verlangde tevens, dat de Staat zelf zou splitsen. Eindelijk kwam hij er tegen op, dat aan enkele collecteurs zulk een groot aantal loten werd verschaft. Men moest meer ordentelijke lieden een broodje laten verdienen. De heeren Strosser en dr. Reichensperger ondersteunden de denkbeelden van den heer Peters, behalve diens wensch naar uitbrei ding van het aantal loten. Dr. Reichen- sperger wilde ook tegen het beursspel zien geageerd. De Rijksdag heeft met 153 stemmen tegen 119 een voorstel verworpen van den heer Germain, strekkende om het gebruik der Fransche taal in het Elzas-Lotharingsche landscomité toe te laten. De minister Boetticher heeft het voorstel nadrukkelijk bestreden. Hij verklaarde o. a. dat er geen uitzicht was dat de Bondsraad dat voorstel ooit wet zou laten worden. Het toelaten der Fransche taal is niet noodig, want 80 pet. der bevolking van het rijksland is van Duitschen stam, terwijl 8 pet. van gemengd taalgebied is. Het voorstel heeft eene on miskenbare staatkundige strekking, waar tegen gewaarschuwd moest worden. De heer v. Benningsen bracht in 't midden dat het voorstel leiden zou tot versterking der sympatliiën in het rijksland voor Frank rijk. Men zal ook, zonder dat het voorstel wet wordt, in het rjjksland strijd moeten voeren, als de in Frankrijk zich al meer en meer openbarende gisting tot een uitbar sting komt. Rusland. Te Odessa zijn drie redacteurs en de eigenaar van het blad Odeski Listolc in hechtenis genomen wegens revolutionnaire opstellen, die de politie in de bureelen ge vonden heeft. Italië. De afgevaardigde Falleroni, republikein, heeft geweigerd den eed af te leggen. Hij is hierop de vergaderzaal uitgezet onder de toejuichingen van de geheele Kamer. Turkije. Uit Konstantinopel worden bizonderhe- den gemeld nopens eene zoogenaamde sa menzwering tegen den Sultan, waarin be halve Fuad Pacha ook de adjudaut van den Sultan, Hasret, de ex-ministers Kramil Pacha en Namyk Pacha alsmede Behra- magha, betrokken heeten. Op Woens dag der vorige week noodigde Fuad Pacha eenige gasten aan zijne tafel, en daaronder hooggeplaatste militairen. Fuad Pacha ver klaarde aan het dessert dat krachtdadige maatregelen onvermijdelijk zijn om den val van het rijk te verhoeden; de spreker be schreef het lijden des volks als vreeselijk, terwijl de wanordelijkheden allerwege toe nemen en Turkije geruïneerd wordt, slechte raadgevers den Sultan omringen. Fuad be. toogde de noodzakelijkheid om den Sultan de oogen te openen: daartoe stelde hij een Muzelmansche deputatie naar den Sultan voor, die den staat van zaken uiteenzetten, het ontslag zijner tegenwoordige raadgevers en het herstel der constitutie verzoeken zal. Fuad Pacha zeide ten slotte: indien dit advies niet aangenomen wordt, dan moet onze collectieve aanvraag om ontslag volgen, dewijl wij onwillig zijn tot den ondergang van het rijk mede te werken. De gasten schenen Fuads voorstel goed te keuren, maar één verried hem bij den minister van oorlog, Osman Pacha, die Fuad en de anderen terstond liet arres teeren. Men verzekert dat het complot beoogde den Sultan te arresteeren, terwijl hij naar de Moskee zou gaan, waarna de onttroning en de troonsverheffing van den broeder van den Sultan zou volgen. Raschid Pacha, minister van justitie, leidt het onder zoek in het paleis; vele Circassiërs en anderen zijn gearresteerd, terwijl het regi ment, Dagestan, hetwelk ten paleize de wacht houdt, ontbonden is en de soldaten verban nen zijn. De Times verneemt uit Konstan tinopel dat nog verdere wijzingen in het ministerie te wachten zijn. Amerika. Overproductie en groote invoeren zijn de oorzaken, dat op 't' oogenblik in Amerika een ernstige gedruktheid door de staal - en ijzer-industrie gevoeld wordt. De groote voordeelen van de drie laatste jaren hadden een aanzienlijke vermeerdering van het productie-vermogen ten gevolge. In 1879 verwerkten de Bessemer-staalfabrieken min der dan 1 millioen ton. In 1881 was dit cijfer reeds toegenomen tot l1/* millioen ton. Tegenwoordig is de productie reeds tot 2V2 millioen ton opgevoerd. Daartegen over staat dat tot heden de bestellingen voor staal voor 't volgend jaar niet meer dan 1000000 ton bedragen, of minder dan 80 pCt. van het productie-vermogen. Ge durende de eerste acht maanden van dit jaar waren de invoeren van blokken ijzer 80 millioen ponden grooter dan in het zelfde tijdvak van verleden jaar. Staafijzer vermeerderde van 371/2 mill, tot llD/a mill, ponden; plaatijzer van minder dan 5 mill, tot over de 131/g mill, p.; en gegoten ijzer van 300000 tot 3309511 p., een toeneming- van iueer dan 1000 pCt. Het bericht voegt er bij, dat in de laatste 10 maanden meer dan 9000 mijlen spoor weg zijn voltooid, de grootste uitgestrekt heid, die in de geschiedenis des lands in gelijk tijdvak ooit van spoorwegen is voor zien. De staalfabrieken der Lackawanna Iron and Coal Company te Scranton (Penn sylvania), zijn voor onbepaalden tijd ge sloten, waardoor meer dan duizend arbei ders zonder werk zijn. -De postdirecteur en onder-postdirec teur te Washington, de Marshal van het district Columbia en twee andere ambte naren hebben, in verband met de omkoo- perijen in zake het proces van de Star- Route-postdiefstallen, hun ontslag gekregen. Koloniën. Batavia, 27 October. Door den com mandant der zeemacht is van den oudsten kapitein ter zee der kruisers le klasse in de wateren van Atjeh een telegram ont vangen, gedagteekend 20 dezerluidende Heden gebied Pasangan door Koningin EmmaAtjeh en Madura op verschillende plaatsen beschoten, om reden de radja zijne verplichtingen nog niet was nagekomen.* Deze verplichtingen bestonden 0. a. in het doen ontruimen van eenige vijandelijke versterkingen door kwaadwilligen voor het meerendeel uit zijn gebied afkomstig, bij bij Telok Semawé opgericht, en voorts om alle vijandelijkheden tegen naburige staatjes te staken. Het Bat. Hand. meldt het volgende Zooals onze lezers zich zullen herinneren deelden wij eenige dagen geleden mede dat de W atergeus naar Batavia was opge roepen. Wij konden toen niet met zekerheid opgeven welke die redenen waren voor die oproepingdoch vernemen thans van goed ingelichte zijde het volgendeDe oorzaak was gelegen in het gebeurde met de stoom- barkas op de Indragirie-rivier. Omtrent de bizonderheden van dien aanval zij thans medegedeelddat eenige Indragirische prauwen, onder wier bemanning twee zoo genoemde anak radja en hunne gezinnen HAARLEMSCRE O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 5