BU1TENLAN1L BINNENLAND. geering ran uitzuigers eu kruisverd elgers en met recht autwoordt de Gazette de France over de gewaande samenzwering der legitimisten het volgende: 't Ligt voor de hand dat alle Franschen, die hun land liefhebben en iets te verdedigen hebben met de legitimisten conspireeren; het is eene samenzwering tegen de anarchie en tegen het bankroet der Regeering. Reeds heerscht er op de Parijsche beurs neer slachtigheid en lusteloosheid. Vele rijke lieden brengen hun geld en bezittingen buiten Parijs in veiligheid. Natuurlijk op petroleum en dynamiet heeft men het niet begrepen. In den loop dezer week zal er te Parijs een nieuw republikeinsch dagblad uitko men onder den titel: la Sentineüe du Par lement. Men meent dat dit het twintigste staatkundige, dagelijks verschijnende blad zal zijn, hetwelk sedert eene maand of daaromtrent te Parijs opgericht is. De beklaagden ter zake van de on lusten te Montceau les-Mines zijn van Cha- ion-sur-Saöne naar Riom gebracht, waar, gelijk men weet,hunne zaak op nieuw voor het hof van assises behandeld zal worden. FAvenir Mil. bericht, dat iu Frankrijk al de kazernes in die garnizoenen, waai er zich twee of meer bevinden, onderling verbonden zullen worden door een telefoon. De Minister van Oorlog heeft beslist, dat deze maatregel eerst moet worden toege past in de groote plaatsen en later, naar mate hiervoor gelden beschikbaar gesteld kunnen worden, in al de andere garni zoenen. Men tracht in Engeland een nieuwe revolutionnaire liga te stichten. Op de lijst van leden en leiders hebben o. a. getee- kend Louise Michel, Roekefort, priDS Kra- potkiue, enz. Alle beschuldigingen tegen Arabi, be halve die van gewapende rebellie, zijn op- gegeveu. Met goedkeuring van Broadley is Arabi voor den krijgsraad gesteld, die onder voorzitterschap van Raouf in de hal van het oude Dairagebouw te Kaïro vergaderde. Arabi erkende zich schuldig. De president las het vonnis voor, verklarende dat vermits Arabi zich schuldig erkende, geen andere keuze overbleef dan de dood straf. DeKhedive haddie echter veranderd in levenslange verbanning, onder dien verstande dat als hij in Egypte terugkeert, hij ge ëxecuteerd zal worden. De Daily News verneemt uit Konstauti- nopel dat de Porte het verzoek van Aleko- Pacha, om de Oostrumeliscke schatting te verlagen, heeft afgeslagen. Blijft het be drag onbetaald, dan zendt de Porte eene commissie om den toestand van Oost- Rumelië te onderzoeken. De Times verneemt uit Durban dat er in Basoetoland een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Kafferhoofden Joël en Jonathan. De laatste versloeg den eerste en veroverde zijn hoofdstad. Eenigen van Joel's Brasoetos overschre den de Vrijstaatsche grens, en bemachtig den een magazijn van den Vrijstaat. La Gazette de Lausanne bericht dat de Groote Raad van St. Gallen de doodstraf wederom heeft ingevoerd. Alle onroerende goederen, die wijlen Z. K. H. Prins Frederik in ons land bezat, zullen, naar men aan het Fad. mededeelt, het uitsluitend eigendom worden van de vorstin von Wied. Die goederen zijn: de paleizen enz. te 's Hage, het Pavil joen te Scheveningen, de buitenplaatsen onder Wassenaar en Voorschoten en een duinontginr.ing onder Castricum. 's Gravenhage, 5 Dec. Een ontaard echtge noot en vader, zekere van Veen, in de Hekkelaan, door zijn huren genaamd de woestaard, joeg eergistereu-avond, beschonken te huis komende, zijn vrouw en vier kinderen de echtelijke woning uit. Vrouw eu kinderen moesten nagenoeg geheel ontkleed voor den woedenden dronkaard de vlucht nemen. In de felle koude stonden zij op straat, totdat een menschlievend buurman hen in zijn woning een schuilplaats aanbood en de politie met het gebeurde ging in kennis stellen. Door eenige politie-agenten is de woestaard daarna naar het Commissariaat overgebracht. Geertruidenberg, 5 Dec. Een 7-jarig knaapje speelde gisteren met anderen aan de haven alhier, eu had het ongeluk in het water te vallen. De andere kinderen waren te verschrikt om hulp te halen, zoodat het jongentje reeds geruimtn tijd in het water had gelegen, voordat het lijkje werd opgevischt. Zuid-Beierland, 5 Dec. Zaterdag vond men in de dijksloot aan de Hitsersche kade, onder deze gemeente, het lijk van eene 30jarige vrouw, die waarschijnlijk den vorigen avond, door de duisternis misleid, te water geraakt, en alzoo op noodlottige wijze was omgekomen. Helmond, 5 Dec. In de nabijheid van deze stad is gisteren een oppassend jongeling van 21 jaren iD het Z.-Willemskanaal jammerlijk ver dronken. Terwijl hij bezig was met zandladen, geraakte hij te water. Zijn lijk werd 2 uren later opgevischt. Zuidland, 5 Dec. Gisteren zijn twee beruchte dieven, Toon Kraijeubrink en Willem van der Slot, die den omtrek reeds lang onveilig maakten, op heeterdaad betrapt, en onder sterk geleide naar Rotterdam overgebracht. Harlingen, 5 Dec. Dezer dagen is een jong man van een schuit overboord gevallen en ver dronken. Oehten, 5 Dec. Gisteren is uit een roeiboot in de Waal gevallen en verdronken zekere A. Van der H., oud 21 jaren. De vader van dezen jongeling, die zich mede in het bootje bevond en er ook uitviel, werd gered. Amersfoort, 5 Dec. Eene 52-jarige doof stomme vrouw M. Van M. is gisteren-ochtend alhier doodgevonden in de Singelgracht achter het diaco nie oudemannen- en vrouwenhuis, waarin zij werd verpleegd. GEMENGDE BERICHTEN. De hooge cylinderhoeden hebben het tegenwoordig te Milaan hard te verantwoor den. Er schijnt een kruistocht gepredikt te zijn tegen dit deftige hoofddeksel, en wie er zich mede op straat vertoont, kan zeker zijn, dat het hem onverwacht over de oogen zal geslagen worden. De zaak is zoo ernstig geworden, dat de hoeden- fabrikanten zich tot de dagbladen hebben gewend met verzoek om steun voor de hooge hoeden, daar zij anders vreezen den arbeid te zullen moeten staken, waardoor een groot aantal we)klieden broödeloos zullen worden. Men vermoedt, dat de beweging een politieke drijfveer heeft. lot bestrijdingvan de dronkenschap past men te Schwelm, in Westfalen, het strenge middel toe, den houders van koffiehuizen en res tauraties te verbieden, aan de erkende dronkaards der stad te tappen. Een lijst van die personen (het zijn er 20, waaronder een vrouw) hangt in alle openbare lokalen. De heer Paul Michc te Amsterdam heeft een uitvinding gedaan die zeker aandacht trekken zal. Hij heeft na tal van proefnemingen een teller gemaakt, een uurwerk dat alle on- eenigheden tusschen een koetsier van een huur rijtuig met heu die hij vervoerd heeft, onmogelijk maakt. Een wijzer toont aan hoe lang van het rijtuig gebruikt is gemaakt en welke vracht betaald moet worden. Het uurwerk geeft aan, hoevele keeren het rijtuig gehuurd is; de meest volkomen controle wordt geoefend door een stille getuige. Maar de koetsier zal het uurwerk eens vergeten op te winden? Neen, dat kan niet. Hij moet het ror.de karton, waarop het klokwerk met zilveren stift alles heeft aangeteekend, 's avonds uit het uurwerk nemen voor de directie en door een ander vervangen. De beweging die noodig is om het uurwerk weer te sluiten, windt het tevens weer op. Te R ul n ay-d e-S a i n t o n ge, bij Roche- fort (Frankrijk), heeft een pachter een zijner bedienden den hals afgesneden en het lijk in een oven geworpen, waar het geheel iu verkoold is aangetroffen. Men is den dader op het spoor. Te Dordrecht, waar de pet role use Louise Michel Vrijdag optrad, heeft zij medege deeld, voornemens te zijn, na hare reizen naar Rusland (waar zij niet anders verwacht dan over de grenzen gezet te worden) eu Duitschland, waar zij propaganda voor hare zaak wenscht te maken, hier te lande terug te komen. De conferentie te Dordrecht, die in een uur afliep, werd door een honderdtal heeren bijgewoond. In zekere gemeente, waar 's nachts wel eens brand gesticht werd, deed een raadslid het voorstel den nachtwacht van een grooten hond te voorzien. Daar zou ik tegen zijn, meende een ander, want zulk een beest zou even goed in den laten avond raadsleden als andere boeven kunnen bijten. Het verkeer door het Sue z-k anaal is zoo toegenomen, dat het niet ruim genoeg blijkt voor al de doorvarende schepen, waardoor deze dikwijls aanmerkelijk oponthoud moeten ondervinden, en er moeten maatregelen genomen worden om daarin te voorzien. De Lesseps heeft aan de Eugelsche Regeering voorgesteld, om de som van 1.200.000 die hij, volgens een over eenkomst met haar, in een reeks van jaren be steden zou tot verbetering van het kanaal, nu in eens te gebruiken om het te verbreeden, eu hoopt het door de uitvoering van zijn plannen voldoende te maken voor een verkeer, dubbel zoo druk als thans. Maar de vertegenwoordigers der Eugelsche Regeering stellen voor, in eens een eind te maken aan alle moeilijkheden door een tweede kanaal te graven: dan zouden de oostwaarts gaande schepen door het eene en de westwaarts gaande door het andere kunnen varen. Een b e I a n g r ij k bericht komt uit Uslar. Aldaar is namelijk gevonden een schijnbaar onuitputtelijke bruinkolenmijn, die, naar schatting der mijningenieurs, in een rond cijfer 8 millioen stère zou bevatten. L)e laag is meer dan 16 meter dik. Men is met de ontginning reeds aangevangen. Volgens een bericht uit Tananarivo, de hoofdstad van Madagascar, zijn twee Ameri kanen, Emerson en Hulett, in Sakalava, aan de westkust van dat eiland, door inboorlingen aan gevallen en met hun tolk en een Afrikaanschen bediende vermoord. De Amerikaansche consul te Mosandava had hen gewaarschuwd tegen dat ge deelte des lands, maar hij, noch iemand anders geloofde toch niet, dat hun daar ernstig gevaar dreigde. Te Gladbach zat dezar dagen een zeker liberaal geneesheer in de sociëteit zijne wijsheid uit te kramen. Eindelijk zeide hij: ;/er zal geen rust of vrede zijn tot dut op alle plaatsen, waar thans kerken staan, gras groeit." „En dat gij er als ezel loopt te grazen," antwoordde een eenvoudig burger, die in de nabijheid van den zwetser zat. Iu het jaar 1808 lag in de stad Bre men een Fransch iufanterie-regiment; de commandant daarvan was een jong, trotsch Frauschman, die zoomin zijn volk als den vijand spaarde. Hij eischte van de stedelijke regeering een exercitiepleiu; toen hem er een aangewezeu was, wilde hij er zich niet mede tevreden stellen, maar eischte eene groote weide. Het was te ver geefs dat de overheid poogde te overtuigen, dat deze in het bezit was der burgerij, en de regeering er niets over te zeggen had. Ook voegde men er bij dat de bewegingen der soldaten de burgers hinderen zouden in het melken hunner koeien. De Franschmau bleef doof voor alles, en trok den volgenden morgen, toen nog een dikke nevel over het land lag, naar de weide aan het hoofd van zijn regimenten ouder luid klinkende muziek. Hij liet door de sappeurs de hekken omverwerpen en trad de weide in. De koeien stonden als ge woonlijk in lange rijen op de melksters te wach ten: op eens kwam er eene ontzaggelijke beweging onder het vee, veroorzaakt door de muziek en de glanzende wapenen. Brullend en met zweependen staart stormden de koeien, de ossen voorop, op de kolonne los en doorbrak ze. Daar hielp geen commando, geen geschreeuw, geen getier van den commandant; de gehoornde vijand dwong het gansche regiment tot een ordelooze vlucht en behield zegevierend het veld; terwijl het volk jubelde: „dat hebben onze koeien gedaan." Bre- mens vee had een volkomen, onbloedige zegepraal behaald en den jongen commandant geleerd, dat men geen exercitieplaats moet uitkiezen, zonaer het terrein te verkennen. In Nevada stierf onlangs de grootste grondbezitter van de wereld, Daniel Murphy. Hij was van Iersche afkomst, trok in 1844 naar Califoruië eu vestigde zich in St. José. Bij zijn overlijden bezat hij 200,000 acres land in Nevada, 6 millioen acres in Durango, Mexico, en onmetelijke landerijen in Arizona en Californië. Overal dreef hij de veeteelt op de grootste schaal, en hij was nog altijd bezig zijne bezittingen uit te breiden. I n het Coliseum-1 heater te Cincin- nati werd dezer dagen de voorstelling door een treurig ongeval verstoord. Een der tooneelspelers Frauk Frayne genaamd, moest in zijn rol een appel van het hoofd van een meisje schieten en raakte bij ongeluk, door een gebrek aan zijn ge weer, niet den appel maar het meisje dat binnen weinige oogenblikken overleed. De ongelukkige Frayne, die verloifd was met het meisje dat hij onwillekeurig gedood had, was radeloos van smart. Het stuk werd niet verder afgespeeld en diep ge schokt keerden de talrijke toeschouwers huiswaarts. Nat worden. Als een Duitscher erg nat geworden is, zegt hij: „Ik ben tot op de huid nat". Een Franschmau, dia nat worden waarschijnlijk nog onaangenamer vindt, gaat verder en zegt: „Ik ben tot op het been nat". Nog natter wordt de Spanjaard, verzekerende „dat hij tot op het merg nat is." Maar het r.atst van allen schijnt een Arabier te worden in een don derbui; hij zegt: „Ik ben nat tot in mijn inge wanden. „Natter dan een Arabier zal dus wel niemand kunnen worden. In Hongarije, ie Steinamanger, is dezer dagen de vrouw opgehangen, die naar wij eenige maanden geleden gemeld hebben beticht werd van medeplichtigheid aan 26 moorden, door het verkoopen van vergiftigd gebak aan vrouwen, die zich vaa hare mannen of andere familiebetrekkingen wilden ontslaan. Zij had schuld bekend ten aanzien van 6 moorden, waaronder twee, die zij zelve gepleeg 1 had, namelijk op twee mannen, met wie zij achtereenvolgens ge huwd was. Een nieuwe toepassing van het elec- trische licht wordt voorgesteld door dr. Nagle te Vicksburg. Hij wil er den katoenoogst mede beschermen tegen den katoenworm, die dikwijls zulke aanmerkelijke verwoestingen aanricht. Hij vermeent dal eenige electrisclie lichten, op doel matige plaatsen aangebracht, het vliegende insect zullen aantrekken en dooden, waardoor dus de voortplanting wordt tegengegaan. Het denkbeeld heeft daarin zijn grond, dat verschillende planters nu vuren branden, en dit reeds helpt. Zwermen van het insect komen in die vuren om, en het zou beproefd moeten vvorden of het eleetrische licht beter uitwerking had. Van gloeilichter. kan hier natuurlijk geen sprake zijn. De Parijsche poiitie heeft de hand gelegd op eene bende dieven, wier specialiteit het was, den nacht in hotels door te brengen en dan vroegtijdig heen te gaan met medeneming van candelabres, beddelakens en andere zaken, die gemakkelijk om het lijt gewikkeld of in reis zakken weggtinoffeld konden worden. Tot nu toe hebben een-en-dertig hotelhouders de hun ont stolen pendules als de hunne erkend en meer dan honderd-vijftig pakken linnengoed zijn aan de eigenaars teruggegeven. Een milicien van het te Maas tricht in garnizoen liggende 2de regiment infan terie, die van het begin van de maand October spoorloos was verdwenen, is Vrijdag in de nabij heid van het Belgische dorp Lanaken terugge vonden. De arme drommel, die niet goed bij het hoofd blijkt te zijn, heeft de garnizoensplaats wel gedaan en dik verlaten en is, na eene afwezigheid van 53 dagen, uitgeteerd en vermagerd terugge bracht. Hij heeft zijn nachten grootendeels in een hollen boom, in de bosschen te Pietershier.e doorgebracht, zich grootendeels voedende met penen en knollen, die hij op het veld vond. Hij bevindt zich thans in de infirmerie, waar hij met krachtige spijzen weder wordt opgeknapt. Te F 1 o r e n t i n a, niet ver van Ma drid, heeft men een jonge Eugelsche vrouw Julia Bentrey vermoord, blijkbaar geworgd. Haar oom Gaston Gainez, een Franschman, bij wien zij in woonde, is onder verdenking van den moord ge vangen genomen. Hij beweert echter dat zijn nicht door twee schurken is vermoord, terwijl hij afwezig was. De sneltrein, die des avonds te ruim 8 uur te Oudenbo3ch aankomt, houdt daar niet stil, en daarom wordt het pakket met brieven, couranten enz., voor die plaats bestemd in het voorbijrijden uit den wagen geworpen. Dit schijnt niet altijd met de noodige zGrg te gebeuren; althans eergisteren werd het pakket door den trein stuk gereden, zoodat al wat er in was ver loren ging. Het hoofd der Petersburgsche poli tie wil het personeel der geheime politie verster ken, en noodigl „beschaafde, flink gebouwde eu onbesproken jongelieden" uit, zich voor die be trekking bij hem te vervoegen. De candidateD zullen een examen moeteu ondergaan, maar waarin dit bestaan zal is niet bekend. De Russische Regeering moet reeds een crediet van 185,000 roebel voor de nieuwe geheime politie toegestaan hebben. De jongste zoon van den Keizer van Japan is te Parijs aangekomen. Het doel van de reis is de school van St. Cyr, waar de Prins zijn militaire studiën zal voltooien. Van de studenten der Universiteit te Petersburg, die aan de ongeregeldheden deelna men, zijn er 46 weggejaagd en onder toezicht van de politie geplaatst; 13 anderen voor goed, en 25 jongelieden, onder de 30 jaren, tijdelijk uit de hoogeschool verbannen, terwijl 16 gevangen gehouden worden. Er hebben geen verdere onor delijkheden plaats gehad. Eergistere n-a vond omstreeks tien uur werd te Nieuwediep het treurig bericht vau Callantsoog ontvangen, dat de aldaar gestatio neerde reddingsboot, welke in zee was gestoken om de equipage van het gestrande stoomschip Straihmore te redden, naar het strand terugkee- rende was omgeslagen, waarbij vijf Hollanders en drie Engelschen het leven verloren. Op het meer Ontario is een schoe ner vergaan, waarbij negen personeu verdronken. Op het meer Michigan verbrandde een stoom boot, en dertien menschen kwamen daarbij om net leven. De machinist van den tramdienst AmsterdamKrommenie die dezer dagen door een val op een der kranen van den stoomketel zwaar gewond werd, is in het Gasthuis te Am sterdam overleden. De weg van den zooge n aamden „blik- semtrein", die in het volgende jaar tusschen Parijs en Weenen ingevoerd wordt, en de reis van de Fransche naar de Oostenrijksche hoofdstad tot 37 uren verkort, zal ook tot Konstantinopel uitge breid worden. Men zal dan in 84 uren van Parijs naar Konstantinopel reizen. Een Amerikaanschtijdschriftdischt de volgende vermakelijke geschiedenis op: Wan neer men soms mocht betwijfelen of een zeer iutrensiek eergevoel iu de borst van een Hollaud- schen bakker huisvest, zal het volgende avontuur van mijnheer Kloptenfussen een zeer nuttige studie zijn. Een naburige familie zond onlangs naar mijnheer Kloptenfussen's bakkerij eea in uien gesmoord konijn om voor het zondagsmaal te braden, maar terwijl de schotel op een lage plank stond, haar beurt afwachtende om in den oven gezet te worden, sloop juffrouw Kloptenfussen's kat, wier schelmschen aard door geen goede, deugd zame voorbeelden overwonnen kon worden, binnen en smulde het konijn geheel op. ^ulk een verlies te herstellen, een dergelijke misdaad te straffen zou de meeste menschen zwaar gevallen zijn, maar mijnheer Kloptenfussen sloeg twee vliegen iu een klap en dat wel zoo volkomen en bewonderens waardig mogelijk. Ofschoon de kat de lieveling der familie was en als rattenvanger veel diensten bewees, bracht haar Romein-achtige gebieder haar ter dood, vilde haar, maakte haar behoorlijk op en stelde haar in plaats van het koniju eu dat wel zóó netjes dat de mensch, wien het gerecht behoorde, het heel smakelijk oppeuzelde, zonder er in de verste verte aan te denken dat de grond stof veranderd was. Dit was zeker wel een onge ëvenaard voorbeeld van rechtvaardigheid! De dief was gedwongen de plaats in te nemen van het gestoleue, de lijdende partij volkomen schadeloos gesteld, de misdaad voorbeeldig gestraft en dat alles zonder dat lang uitstel, waarmee het vol trekkeu van een vonnis gewoonlijk gepaard gaat! Te Prodersdorf in Oosten r ij k is uit den kerktoren de groote klok gestolen, welke in 1691 gegoten is- en het opschrift draagt: In honorem beatae Mariae virginis. Deze klok weegt maar eventjes 3 centenaars, en alle pogingen om de dieven op te sporen blijven vruchteloos Het is duidelijk dat Prodersdorf gelegen is aan de zijde var. het geblinddoekte oog van Themis. In Noord-Carolina heeft een nieuwe uitvinding groot opzien gebaard. Dr. Gregory heeft na vele proeven eeu tinctuur verkregen, die na vier weken aangewend te zijn, de huid eens negers volkomen blank maakt. De uitvinder heeft reeds, onder toezicht der politie, welgeslaagde proeven genomen op verschillende gitzwarte ge zichten. Het „bleeken" is volkomen onpijnlijk. Een geval van vergiftiging door petroleumwalm kwam dezer dagen te Weenen voor. Een arme werkmansvrouw kwam aan het gasthuis aldaar met een kind van anderhalf jaar. Zij verhaalde, dat de kleine 's morgens vroeg, na hevige stuiptrekkingen, bewusteloos geworden was; haar man was ook met hoofdpijn eu pijn in de leden naar zijn werk gegaan, en zijzelve gevoelde zich ook eenigszins ongesteld. Het was duidelijk, dat men hier met een vergiftiging door schade lijke dampen te doen had, en bij onderzoek be vond men, dat die veroorzaakt was door een petroleumlampje zonder glas, dat in het kleine bedompte vertrek, dat het gezin bewoonde, als nachtlicht werd gebruikt en natuurlijk telkens walmde. Ook bij den vader van het kind wer den verschijnselen van vergiftiging, maar in een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2