BINNENLAND. Landdag, de quaestie aangaande het billijke om schadevergoeding te verleenen aan on schuldig veroordeelden of aan vrijgespro- benen voor preventieve gevangenschap. De Afgevaardigde Philipps Fortschritt die het beginsel verdedigde, somde eene reeks van gevallen op o. a. niet minder dan 18 alleen van de laatste twee jaren waarin dergelijk onrecht was gepleegd, en betoogde dat eene Regeering, die eene wet had willen invoeren om invaliede werk lieden te pensionneeren, niet mocht ach terblijven waar het personen gold, die schade hadden geleden door, zij het dan ook verschoonbare, dwalingen van Staats ambtenaren. Nog een aantal andere sprekers, tot de meest verschillende partijen behoorende, spraken in denzelfden geest. De Minister van Justitie liet zich eenigszins ontwijkend uit en sprak alleen met eenige sympathie over het denkbeeld van vergoeding aan onschuldig veroordeelden. De ontvangs was hier dus in elk geval beter dan in den Landdag. Bene commissie van 14 leden is aangesteld om de zaak verder te onder zoeken. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkieadistrict Zutfen zijn uitge bracht 2784 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. Brantsen van de Zijp anti-revolutionnairmet 1413 stemmen. Op den heer mr. H. B. Van Tets (liberaal), waren 1358 stemmen uitgebracht. Amsterdam, 8 Dec. De heer Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, lid der Eerste Kamer en oud- burgemecster van de hoofdstad, is na eene lang durige ongesteldheid, overleden. Vught, 8 Dec. Dinsdag-middag is in de in aanbouw zijnde R. Kath. kerk alhier eene stelling ingevallen, waardoor vijf werklieden zijn omge komen en twee zwaar gekwetst. Goes, 8 Dec. De vader en moeder in het Weeshuis alhier zijn ontslagen tengevolge van een vonnis, wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den optnbaren weg, tegen den eerstgenoemde uitgesproken. Zij zijn reeds door een anderen vader en moeder ver vangen. 's Gravenhage, 8 Dec. Ruim 200 ingezetenen alhier hebben reeds het verlangen te kennen ge geven, gebruik Ie maken van de door dr. mr. Jansma van der Ploeg uitgedachte electrische re geling van uurwerken. Het is intusschen te ho pen, dat zic'n dit aantal nog wat uitbreide, opdat de hooge exploitatiekosten gedekt kunnen worden. Appelscha, 8 Dec. Zekere J. B.alhier had Zaterdag de roekelooze aardigheid op 60 passen afstand op zich te laten schieten, met het nood lottig gevolg, dat hij getroffen word en een aan tal hagelkorrels in het hoofd kreeg. De wond moet, naar men ons verder bericht, niet doode- lijk zijn. Roswinkel, 8 Dec. In deze gemeente is dezer dagen in eene sloot, nabij de Aa, door A. Kui per, een zalm gevangen ter zwaarte van 4 kilo gram. Dit is een groote bizonderheid voor die streek. Men vermoedt, dat de visch, tengevolge van overstrooming van de Eems, herwaarts is verdwaald geraakt. Veendam, 8 Dec. Alhier is Zondag een ar beidersvrouw, die zich meermalen te buiten ging aan misbruik van sterken drank, in het vuur gevallen en niet dan half verkoold daar uitge haald. Dinsdag is zij aan de bekomen wonden overleden. Wijlre, 8 Dec. Aan het station alhier is een meisje van de loopplank onder een in beweging zijnde trein geraakt. Zij had de tegenwoordigheid van geest, zich onbeweeglijk plat op den grond te leggen, met het gelukkig gevolg dat, hoewel 15 wagens over haar heen reden, zij slechts eenige onbeduidende kwetsuren bekwam. Berlijn en Par ij s twisten thans omde prioriteit van het eerst op 't vasteland op eigen kosten de proef met een electrische straatver lichting op groote schaal te hebben genomen. De „Oberbürgermeister" van Berlijn, von Forcken- beck, houdt echter tegen de Parijsche bladen vol, dat te Berlijn de stad zelve de zaak ter hand nam, terwijl in de Eransche hoofdstad de proef in de Avenue de Vopéra met Jablochkotf-kaarsen door een particuliere maatschappij werd genomen. Door den kantonrechter te Oostburg zijn twee Gemeenteraadsleden van Aardenburg en Ede wegens dronkenschap op straat beboet. Op de Engelsche noordoostkust en de oostkust van Schotland woedde Dinsdag een geduchte orkaan, die te land en ter zee groote verwoestingen aanrichtte. Ter hoogte van Tyne- mouth ging een schoener met alle man te gronde. Niet ver van Berwick zijn twee schepen ver moedelijk met man en muis door de golven ver slonden. Van andere plaatsen aan de kust ver neemt men geruchten omtrent dergelijke rampen. In 't noorden van Engeland en een groot deel van Schotland viel dien dag veel sneeuw. Bij Marseille zijn volgens een be- richt, dd. den 3den dezer, twee geheel naakte lijken aangespoeld, het eene van een dertigjarigen man, het andere van eene jonge vrouw. Aan dit laatste ontbreekt de helft van het rechter been. Deze lijken schijnen ongeveer eene maand in het water gelegen te hebben. De aangezichten waren deerlijk gehavend. Te Berlijn is op een zeer druk bezocht punt der stad, waar dagelijks 1000 wa gens en 1300 tramwagens passeeren, de proef genomeu met eene nieuwe soort van straatpla veisel, baksteenen die door eene bizondere berei dingswijze geheel met asphalt doortrokken zijn. Zij zijn tusschen heete teer en op eene 15 cM. dikke onderlaag van beton gelegd en dit plaveisel voldoet tot dusver zeer goed. Men had op dat punt reeds alle soorten van plaveisel beproefd, maar geene bleef langer dan drie maanden in goeden staat. Te Par ij s zijn drie oneerlijke postbeambten in hechtenis genomen. Dn een was een zoo groot boekenliefhebber, dat hij zich alles toeëigende wat van zijn gading was onder de per post verzonden boeken. De beide anderen maak ten zich schuldig aan diefsfal van aangeteekende brieven en stukken van waarde, tot een vrij aan zienlijk bedrag. In het Engelsche district te New Radnor heeft men in den laatsten tijd grooten last van dolle honden. Daar werden in de laatste twee weken niet minder dan 15 gedood, een aan tal stuks vee werden door de woedende dieren gebeten, zoodat zij afgemaakt moesten worden. Een landbouwer verloor op die wijze negen bees ten. Men weet dat er nog een aantal gebeten honden roudzwerven. De overheid neemt zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen. Maar men verkeert algemeen in groote ongerustheid. In de overstroomde w ij ken van Parijs is het water in de laatste dageu voortdu rend hooger gestegen. Te Varennes, aan de Marne, hebben een aantal inwoners uit hunne huizen moeten vluchten, en te Choisy en Alfort- ville staan verscheidene huizen op het punt van in te storten. Dezer dagen zijn de ondergrond- sche telegraaflijnen van Parijs naar Rijssel, naar Nancy en naar Dyon voor het eerst in dienst gesteld. Behalve deze drie lijnen, zal ook nog voor het eind van dit jaar de lijn ParijsLyon geopend worden. Men hoeft nu voor de onder- gronasche telegraaflijnen reeds 15 millioen franks uitgegeven, en er zullen nog ongeveer tien mil lioen noodig zijn om het net te voltooien. In de nabijheid van Assen heeft men eene vrouw dood op haar bed gevonden, die naar alle waarschijnlijkheid door koude was omgekomen. Een landbouwer te Wilsum ver miste eenigen tijd geleden een som van f 11 uit zijn kabinet. De verdenking viel op de 15-jarige dienstbode. Door de bedreigingen van haren meester beangst, bekende net meisje indirect het geld ontvreemd te hebben, door te beloven elke week f 0.50 terug te willen geven. Later herriep zij wel deze bekentenis, doch de verdenking bleef desniettemin op haar rusten. Gelukkig voor haar goeden naam mocht het deze week den brigadier majoor De Bruijn en en den rijksveldwachter Polman gelukken de daderes, een gehuwde dochter van den bestolene zelf, op te sporen en tot be kentenis te brengen. Men heeft te Aberdeen weer her haalde proeven genomen met het uitgieten van olie op de golven om ze te doen bedaren. De uit komst van die proeven is, dat het middel met vrucht gebruikt kan worden, om kleine vaartui gen bij stormachtig weder de haven veilig te doen binnenkomen, maar dat het bij groote schepen de gewenschte uitwerking mist. Een Grieksch toooeelgezelschap dat vau Smyrna naar Mitilene vertrok om daar eene voorstelling te geven, is onverrichter zake teruggekeerd, omdatde schouwburg als graan- pakhuis dienst deed. De grootste schoenenmarkt ter we reld is, naar het schijnt, de Amerikaansche stad Boston. In het jaar 1880 werden van daar niet minder dan 2.250.000 kisten schoenen en laarzen verzonden, die men, zonder te hoog te schatten, gerust kan rekenen op 50 millioen paren. De schatten van de kerk te Bern mogen tot de kostbaarste van Europa gerekend wor den. De Eerw. Kanunnik Bock, die ze onlangs on derzocht, schat de waarde er van in ronde cijfers op 4 millioen franks. Hij vond in de kisten die, sedert den tijd der hervorming, door geen kenner geopend werden, zeer vele belangrijke voorwerpen, die meer waard zijn dan men tot dusverre ver moedde. Zoo is er onder de Bourgondische tapijten een, dat gehouden werd voor een „dek van het paard van Karei den Stoute en dat niet anders is dan de mantel van den Hertog als grootmeester van het Gulden Vlies, een stuk dat een waarde heeft van niet minder dan 50,000 franks. De C h r i s t e n-i nwoners vanBitlis, wier huizen door den brand aldaar vernield zijn, hebben een deputatie naar Erzerum gezonden, om te klagen over den plaatselijken Gouverneur, dien zij beschuldigen: van hen verhinderd te hebben in het redden van hunne goederen, toen de brand uitbrak. Zevenhonderd woningen zijn er vernield. Er is weer een schouwburg afge- brand, en wel het Alhambra-theater op het Lei- cester-square te Londen. Het was gelukkig na afloop van de voorstelling zoodat geen menschen- levens er bij verloren gingen. Als variatie op vele berichten om trent 25jarige, 50jarige en andere langdurige dienstvervullingen kan strekken, dat een vleesch- houwer te L., die altijd maar één knecht in dienst heeft, dezer dagen zijn lOOn knecht zag vertrekken. In de Kirkdale-gevangenis te Liver- pool werd dezer dagen het doodvonnis door middel van den strop voltrokken aan een 19jarigen jongeling, die om zijn wrok te koelen tegen een kameraad, den hooiberg, waarin hij meende dat de jonge man lag t« slapen, had in brand ge stoken. In 't hooi lag echter de vader van den kameraad. De oude man kwam in de vlammen om. Koning Pomaré V, die den archipel der Gezelschapseilanden aan Frankrijk afstond in ruil voor een levenslang pensioen aan de leden der Koninklijke familie, had tevens als voorwaarde gesteld, dat de schulden, die Z. M, gemaakt had, betaald werden. Frankrijk heeft nu deze schulden, groot 46.000 franks betaald, zoodat Pomaré thans het hoofd rustig kan neerleggen. Een niet alledaagsch geval heeft in de gemtente Axel pleats gehad. Op een aan klacht was het lid van den gemeenteraad, de heer D. J. Oggel, in die betrekking geschorst door den Raad; na gehoord te zijn door Ged. Staten is hij dezer dagen door dat college van zijn lidmaatschap vervallen verklaard. De aan klacht betrof het leveren van petroleum aan de gemeente voor straatverlichting. Naar wij vernemen zal de heer Oggel bij Z. M. in beroep komen. Uit de Maandag te Oosterhou' gehouden schouwing van het lijk van den löjarigen jongeling, werkzaam geweest aan de suikerfabriek aldaar, en die vermoed werd aan de gevolgen van mishandeling te zijn overleden, is gebleken dat de dood niet aan de ondergane mishandeling moet worden toegeschreven. Men schijnt in de Unie slag te hebben van het vervaardigen van valsche munten. In 't afgeloopen fiscale jaar is voor een nominaal bedrag van niet minder dan 8.830.124,51 doll. aan valsch geld ontdekt. Er zijn 153 personen voor dit misdrijf veroordeeld. De Oostenrijksche prins Schwarzen- berg bracht onlangs, bij zijn bezoek aan Enge land, eene visite bij eene der grootste landeige naars. Terwijl hij daar zoo in gezelschap zat, viel het gesprek op schapen en zeide de gastheer, dat hij wel 25,000 schapen op zijn gronden had loopen. Iemand uit het gezelschap, zich tot prins Schwarzenberg wendende, vroeg hem: „Hoeveel schapen heeft uw vader wel?" Dat zou ik niet precies kunnen zeggen, antwoordde de prins, maar ik weet wel, dat hij 25000 schaapherders heeft." De bouwvallen van de Tuilerieën zijn voor 32.200 fr. verkocht aan den slooper van de tentoonstellingsgebouwen van 187 8, Picard. Een monster-proces tegen 50 socia listen is thans te Praag aanhangig. Het zal, naar men verwacht, drie weken dureu. De voornaam ste beschuldigde is een schoenmaker, een aan hanger der beginselen van Most en de Freiheit, en de aanstoker van de werkstaking der Boheem- sche mijnwerkers in het voorjaar. In ruim honderd woningen is huiszoeking gedaan, en er zijn pa pieren gevonden, waaruit een innige verstandhou ding blijkt tusschen de Oostenrijksche en buiten- landsche socialisten. Er moet ooK eer. brief van den schoenmaker gevonden zijn, waarin hij ver klaart, verscheidene ontplofbare tl ;sschen gemaakt te hebben, om te gebruiken tegen de politie en de patroons. Uit de kas van den Badenschen spoorweg is, als schadevergoedingen aan de na gelaten betrekkingen der slachtoffers eo de ge wonden bij de ongelukken te llugstetten en te Heidelberg te zamen een som van vijf millioen Mark of f 3,000,000 uitbetaald. Een welsprekend bewijs, dat de goede zorg voor het onderhoud van de wegen en de regeling van de treinen niet alleen iu het belang van het publiek is. Een der Rothschilden werd in de o in streken van Frankfort wandelende, door twee praktische communisten aangerand, die hem zijn geld afvroegen, waarop zij naar hunne beginselen evenveel recht hadden ats hij. De rijkaard ver klaarde zich onmiddellijk bereid om op zijn fortuin tegenover deze twee heeren de communistische beginselen toe te passen; „Ik bezit zóóveel mil lioen mark," zeide hij: „er zijn zóóveel millioen menschen op de wereld, deel die twee cijfers in elkander, en ge verkrijgt nul komma zooveel pfennigen voor ieder mensch. Ik zal dus de zaak royaal behandelen, en heb dus de eer aan ieder van de heeren een pfennig te overhandigen, waar mede onze liquidatie is afgeloopen." De bankier nam beleefd afscheid, en de beide communisten bleven beteuterd met hun koperstukje tusschen de vingers staan. Een lid van den gemeenteraad van Ouder-Amstel de heer R. S., slijter van sterke dranken aldaar, is bekeurd wegens het verkoopen van jenever in mindere hoeveelheid dan hem bij de wet werd toegestaan. De heer J. L. Poirier heeft aan het Aardrijkskundig Genootschap een legaat ver maakt van 217.000 fr., waarvan de renten zullen moeten strekken tot ondersteuning van behoeftige ontdekkings-reizigers van Fransche afkomst. Geen dezer jaargelden zal echter de som van fr. 1500 te bover. mogen gaan. De landverhuizing van Italia- nen naar Frankrijk heeft dit jaar 50735 personen bedragen. Behalve in de zuidelijke departementen, leeft te Parijs een geheele kolonie van dit lastige volkje. Een zwavelstokkenfabrikant met name Stock, te Flensburg, werd dezer dagen gearresteerd als uitgever van valsche wissels, tot een bedrag van omtrent 400,000 Reichsmark. Hiervan zijn er 40.000 op de Nationale Bank te Kopenhagen, de rest op een Noordduitsche Bank. Kopenhagen is behalve bovenstaande 40/m. er niet bij betrokken. Gistere n-a vond werd door een politieagent, die het Hofsingel in den Haag pas seerde, een in doek gewikkeld pasgeboren wicht gevonden; hetwelk door hem naar het politie bureau gebracht werd. Een weinig benoorden Callants- oog is het lijk aangespoeld van P. Bakker, van Petten, die tot de bemanning der reddingsboot behoorde, welke de equipage van de Engelsche stoomboot Strathmore had helpen redden en bij den terugtocht naar het strand is omgeslagen. Hoe graag de meeste menschen er op zijn, om iets uit di loterij te trekken, daar schijnen er toch ook te wezen, dis zich niet meer om het loten bekommeren. Zoo moeten er twee prijzen van de Windischgratsche loterij van 1846 ieder van 20.000, gevallen op de Nos. 32869 en 69888, nog altijd niet opgeëischt zijn. Dezer dagen werd door de politie te Utrecht de hand gelegd op een zeer gevaarlijken dief. V. S., vroeger pakhuisknecht bij eene groote firma te dier stede, legde er zich op toe de be dienden van verschillende grossiers te bespieden, wanneer zij balen koffie naar het een of andere vervoermiddel brachten. Korten tijd nadat die bedienden waren teruggekeerd, kwam hij dan op het kantoor der vervoerders en verzocht namens de firma die de koffie had laten aanbrengen de geheele zending of een deel daarvan onder eenig voorwendsel terug. Verscheidene huizen werden daarvan dupe, en de dief scheen te voorzichtig om zich op heeterdaad te laten betrappen. Boven dien duurde het geruimen tijd eer door klachten van de ontvangers de diefstal aan het licht kwam. De inspecteur van politie Vermijr.e en de recher cheur Werkmeester surveilleerden dagen lang en mochten er eindelijk in slagen des nachts in eene slaapstede een gesprek af te luisteren dat hen op het spoor van den dief bracht. Nog in denzelfdeu nacht werd deze, zoowel als de heler, een zekere L., die in bedoeld gesprek genoemd was zulke lekkere koffie te verkoopen, van hun bed gelicht en in hechtenis genomen. Als bewijs hoe Cyprus (dat ook in andere opzichten financieel een lastpost voor En geland blijkt) wordt geteisterd door de sprink hanen, en dat reeds sedert geruimen tijd, kan strekken het feit, dat iu het budgetjaar, 1880/81 door de schatkist ter bestrijding van genoemde landplaag is bijgedragen eene som van 280,000. Er zijn in genoemd jaar daarmede vernietigd 1,3297s ton eieren van het insect. Daar men mag aannemen, dat Wel evenveel eieren de vernietiging ontgingen, zoo ziet het er nog zeer slecht uit met den landbouw op het eiiand. Dat men van water melk maakt en ook wijn, is reeds lang bekend. Dut men in brood wel eeus een duivenboontje gevonden heeft en in boter veel zout, is ook geen nieuws. Dat men boter kunstmatig uit rioolraodder fabriceeren kan en het ook doet, dat men Bordeaux wijn van suikerbieten maakt, weet men, maar wat minder algemeen bekend kan zijn is de nieuwe uitvinding, volgens welke de nijverheidsman boter van kastan jes fabriceeren kan. Ziehier het recept: men neme een hoeveelheid Braziliaansche kastanjes na tuurlijk beste, stampt die in een vijzel fijn, ver mengt het poeder met tarwemeel, zout en olijfolie en men verkrijgt kunstboter, prima qualiteit, vinding 1882. De collecte, voor de watersnood- lijdenden te Deventer gehouden, bracht op ruim f 3000. Enkele ingezetenen gaven f 100 te gelijk. Nog bijna alle fabrieken staan aldaar stil. De eigenaar en directeur der gasfabriek te Waalwijk werd dezer dagen dood in zijn fabriek gevonden. Den heer Anema, arts te Scheve- ningen wacht wellicht dezer dagen een aanklacht van het Openbaar Ministerie wegens meineed. Dat heerschap is voor eenige weken als getuige voor de rechtbank te 's llage gehoord in de zaak van den magnetiseur Gunthers en heeft daar onder eede verklaard, dat die magnetiseur zich bepaalde tot het in slaap brengen der somnambule, maar zich nooit met de zieken of met de geneesmiddelen bemoeide. Thans geeft hij een werkje uit, getiteld: Een uurtje bij de somnambule," waarin hij her haalde gevallen aanhaalt, dat die magnetiseur zich èn met de zieken èn met de geneesmiddelen be moeide. Hoe de heer Anema dat weet? Wel; hij is niet „een uurtje," maar gedurende „vie.r en een halve maand" in dienst geweest bij dien magnetiseur; hij ging mede op reis; hij woonde de consulten bij; hij onderteekende de recepten en genoot daarvoor, behalve reis- en verblijf kosten, een salaris, dat spoedig „vijf-en-zestig gulden per week" bedroeg en zeker nog hooger door hem zou zijn opgedreven, indien de magueti- seur niet onverwacht redenen had gekregen om hem „uit zijn dienst te ontslaan.' De heer Anema ziet dat hij bekend is. Mocht hij meer verlangen, dan wacht hem van de hand van een, die nog méér weet van zijne drijfveeren en hande lingen, op dat „uurtje bij de somnambule" een commentaar, die hem minstens evenzeer aan de kaak zal stellen, als hij het in dat werkje poogt „zijn voormaligen meester," te doen, zegt het B. Nbl. Een flinke daad van een veelbe- lovenden achtjarigen knaap wordt door de Fransche dagbladen verhaald. Te Thiais viel een vierjarig meisje, dat met haar broertje aan het spelen was, in een put. De moeder die er bij was, riep om hulp, maar er kwam niemand op dagen, en er moest spoedig gehandeld worden. Toen nam de achtjarige een kloek besluit; hij maakte den ketting van den put los, ging in der. emmer zitten, liet zich naar beneden zak ken, greep zijn zusje, zette haar in den emmer, en liet het door zijn moeder naar boven halen, terwijl hij zich aan den wand van den put ge klemd, boven water hield. Toen de kleine be houden was, liet de moeder den emmer voor de tweede maal neder, om den knaap op te halen. Maar toen hij halverwege boven was, gevoelde de arme, diep geschokte vrouw, dat haar krach ten bezweken, en dat zij den ketting zou moeten loslaten, en haai kind aan een wissen dood prijs ge ven. De knaap bemerkte dat, en wist ook daar voor raad. Hij riep haar toe den ketting vast te maken en klauterde daarlangs naar boven, en lag weldra in de armen zijner moeder. Hoezeer het gebruik van de chinine nog steeds toeneemt, blijkt uit het feit, dat volgens de nauwkeurigste berekening, het \erbruik van dat geneesmiddel in de wereld, gedurende een jaar, van 70,000 kilo in 1877, tot 120,000 kilo in 1881 is geklommen. Dit cijfer komt over een met 4 millioen onsen. De V. S. van N.-Ame rika verbruiken circa 1.600.000 onsen 's jaars, waarvan ze 2,3 zelf bereiden en l/, Europa bekomen. De pogingen der N.-Amerikanen, om zich in dezen meer en meer onafhankelijk te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2