B1 i\' E L A N I). Hetzelfde blad bericht dat de Belg Dieudonné, een oud gedeporteerde, bet land uitgezet is. De Times verneemt, dat Egypte maandelijks 3200 zal moeten bijdragen voor het onderhoud der Britsche bezettings armee. Arabi moet zeer in zijn schik zijn met zijn verbanning naar Ceylon, waarheen zes zijner vrienden mede worden gezonden. Yacoub-Sami en Mahmoud-Fehmi zijn ter dood veroordeeld; hun straf is in ver banning veranderd. Men gelooft, dat Su leiman Daoud, die beschuldigd wordt van den moord en den brand van Alexandrië zelfs al wordt hij veroordeeld, niet zal woi- den geëxecuteerd. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de limes heeft het Turksche Gouver nement definitief besloten, voor de verde diging van de Dardanellen en den Bosporus de Lay-torpedo's aan te schaffen. Voor de aanschaffing is een contract gesloten, vol gens hetwelk zulke torpedo's ook te Kon stantinopel zullen kunnen worden gemaakt. Het Gouvernement behoudt den torpedo, waarmede de bovenvermelde proefnemingen zijn gedaan, en zal inmiddels een zeker aantal dezer torpedo's in Engeland doen vervaardigen. Alle Mogendheden hebben de Porte aan geraden zelve met Montenegro omtrent de grensscheiding een vergelijk te treffen, ter wijl de Mogendheden daarna commissarissen tot afbakening der grenzen zouden zenden. Voor 't geval het onmogelijk mocht blijken, een vergelijk met Montenegro te treffen, zouden de Mogendheden bereid zijn de grens lijn door eene conferentie te laten vast stellen. GEMENGDE BERICHTEN. De Minister van financiën maakt bekend, dat bij hem door tusschenkomst van een Roomsch- Katholiek priester ontvangen is een som van 1085, in bankbiljetten, onder het postmerk Haarlem, dd. 9 dezer, tot voldoening van te weinig betaald successierecht ingezonden. Leeuwarden, 12 Dec. Verleden Vrijdag is de heer B. G. de W. een graanhandelaar uit St. Jacobi-Parocbie, van de trappen van het beursgebouw gevallen, en denzelfden-avond aan de gevolgen overleden. Bakkeveen, 12 Dec. Gisteren is een tienjarig schippersmeisje van de loopplank in het water gevallen er. verdronken. Boekei, 12 Dee. Een 18 jarig jongeling alhier had het ongeluk te struikelen, terwijl hij met zijn wagen naar huis reed, geraakte onder het wiel en was onmiddellijk een lijk. Metersel (N. Br.), 12 Dec. De herbergier A. Goossens in wiens woning de beruchte Mathijs de Bont 's nachts was binnengesloopen en ge arresteerd werd, is tengevolge van den schrik overleden. Rotterdam, 12 Dec. Gedurende de maand October zijn alhier 13 personen aan pokken overleden. Enschedé, 12 Dec. Gisteren-avond is een meisje, genaamd J. S. werkzaam in de fabriek van de firma Blijdenstein Co. in het reservoir verdronken. Eindhoven, 12 Dec. Zonderling zijn dikwijls de grillen der natuur; niettegenstaande het ruwe en koude weer, staan in den tuin van den heer Henri Smeets, alhier, eenjarige aardbeziestruiken in vollen bloei. Scheveningen, f 2 Dec. In de vorige week zijn in deze gemeente negen personen aan mazelen overleden. Zaandijk, 12 Dec. Gisteren-ochtend is de meesterknecht van den meclmolen Het Guiswijf, alhier, door een der zoogenaamde luigater. ge vallen en onmiddellijk gestorven. Utrecht, 12 Dec. Zekere C. werd door de Geldersche Credietvereeniging alhier wegens schul den gegijzeld, doch wist uit de gevangenis te ontsnappen. Nu heeft die Credietvereeniging een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen den Minister van justitie. De gelukkige uitvinders van som- mige kleinigheden verdienen met hun octrooi dikwijls zooveel als de groote mannen op de we reldmarkt of als anderen die een goudmijn ont dekten. Ieder kent het speelgoed: een houten bal aan een elastiek koord, die weggewoipen wordt en weer in de hand terugkeert. De geoctroieerde uitvinder verdient er jaarlijks ruim een ton gouds mede. Het gomelastieke einde aan de potlooden brengt den gelukkigen v-inder een vermogen op. De uitvinder van de rolschaatsen is ruim en breed millionair, hoewel hij in Engeland eenige tonnen gouds heeft erprocedeerd tegen namakers. De eenvoudige pijpwel, uitgevonden door kolonel Green, gedurende den oorlog legen de zuidelijke Staten, heeft hem naar matige berekening al meer dan 7 millioen gulden opgebracht. De stylogra- phische pen levert jaarlijks 250,000 gulden, de caoutchstempel evenveel. B ij den Duitse nen R ij k s d a g is een pe i ie ingekomen, om bij d« wet het doorboren er oorlelletjes bij kleine kinderen te verbieden. Uit Sloten (Noord-Ho 11 aud), meldt men ons: Het schrijven van „brandbrieven" schijnt men ook in deze streken te beginnen. Althans een onzer ingezetenen, woonachtig in den Grooten IJpolder, heeft een briet ontvangen, waarin hij wordt uitgeuoodigd op een aangegeven plaats een bedrag van ƒ200 af te geven. Wanneer hij in gebreke mocht blijven, dan zullen, zoo luidde de vriendelijke aankondiging, eenige mannen met met een bloedhond op bem afkomen, enz., enz., enz. Natuurlijk heeft de geadresseerde den brief in handen der justitie gesteld. In een gemeente van ons Vlaande- ren zegt de Gazette van Bruggeis er een offi- ciëele schoolmeester, die sedert 1879 geen leer lingen meer heeft. Desniettemin moet hij alle dagen driemaal het klokje luien voor de dag en avoudschool, de deuren openen, de lampen aansteken en den schooltijd in de school door brengen. Dat wil het staatsgodje zóó! Korten tijd geleden nu, nadat de man zijn school geopend had hoorde hij eenig gerucht. De eerste blijde gedachte van den ouderwijzer, dat er dan toch eindelijk weer een leerling was gekomen, ging echter over in bittere teleurstelling, door de ontdekking, dat ziju „leerling" een slagershond was, die 's avonds te voren in de school geslopen, was opgesloten geworden, en nu en dan liep wat hij 1 oopen kon. Intusschen had de onderwijzer dien dag toch meer te doen dan anders, wijl de hond eenige sporen van zijn verblijf had achter gelaten. Zaterdag-middag, op een uur dathet kantoor van den stoomkorenmolen de West, aan de Westvest te Schiedam, zou worden schoonge maakt, waardoor de bedienden afwezig waren, heeft een vreemd koopman in pennen en potlooden, die vroeger meermalen aan 't kantoor schijnt geweest te ziju, zoodat hij met den localen toe stand daarvan bekend was, zich door de open staande deur toegang tot het kantoor verschaft en getracht met een sleutel de brandkast te openen. Op heeter daad werd hij echter betrapt door de werkster en onmiddellijk aan de politie overgeleverd. Bij 't voorloopig onderzoek is reeds gebleken dat men met een booswicht van profes sie te doen heeft, die reeds vroeger in handen der justitie is geweest. Het Noordduitsche Eisenbahnverein heeft een commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar den onrustigen gang van spoorwegrijtuigen. Door 17 spoorweg-maatschap pijen werden proeven genomen, waaruit o. a. ge bleken is, dat de gewone coupé-rijtuigen de voorkeur verdienen boven de breede ver over hangende rijtuigen met midden of rijgang en dat wielen van hout of papier, ter demping van het gedruisch, zijn aan te bevelen. Onder alle dieren schijnt het vrees- achtige konijn wel het allerlaatst, dat ooit een verdelgingsoorlog zou durven aanbinden tegen den mensch, en toch gebeurde dit in 't begin onzer jaartelling op de Balearische eilanden, en gebeurt het ook nu in Australië. De kolonisten hebben nu al twee millioen schapen verloren door het konijn; de plaag verspreidt zich noordwaarts ongeveer honderd mijlen per jaar. De vruchtbare langooren vermenigvuldigen zich zoo snel, dat eene landstreek, waar zij post hadden gevat, geen voedsel meer oplevert voor de ontelbare kudden schapen. De eigenaars der gronden staan voor het alternatief, hetzij de konijnen te verjager, of door de konijnen verjaagd te worder.. Natuurlijk liever 't eerste. Maar dan staat er werk voor de deur. Samenwerking van allen, en dooden al wat gedood kan worden, millioenen bij millioenen. Op het tegenwoordige standpunt der wetenschap zou men allicht geneigd zijn eerst eene proeve te nemen met deu invoer op groote schaal van de natuurlijke vijanden van het konijn, bv. het fret en de vos. Weet iemand beter middel, de kolonisten hebben er handen met geld voor over. Champignon-teelt. Deze teeltbreidt zich in den Harz steeds meer en meer uit. Ze worden daar in luchtige kelders en stallen op mestbedden gekweekt en leveren ruime winsten op. Men zegt dat de heer Schiöder, te Goslar, een der voor naamste kweekers aldaar, des zomers gemiddeld dagelijks 25 kilogram champignons oogst; in den winter is die opbrengst iets minder. Ze worden in blikken bussen overal heen verzonden. Het zou ook voor or.s hier te lande een geenszins te versmaden teelt zijn. Dat effectenhandelaars voorzichtig moeten zijn, blijkt uit het bedrog te Mantua ont dekt. Er waren namelijk effecten ontvreemd en de nummers daarvan aan de politie opgegeven, doch men kon ze maar niet ontdekken. Éindelijk kreeg de politie bij een effect achterdocht, het werd tegen het licht en met een loup bekeken, en nu zag men dat de cartel en het effect echt waren, doch de nummers èu van het cartel èn van de coupons door middel van photographie ver anderd waren, bijv.: de 0 in 9 en de een in 4 zoodal de nauwkeurigste onderzoeker het bedrog met het bloote oog niet kon ontdekken. De eerste uitgever bevindt zich reeds in de gevangenis, hij had in Zwitserland eene schuilplaats gezocht. De zakken met de naar Varzin be- stemde Beriijnsche post zijn onlangs verloren ge gaan, en voor het terugbezorgen werd een be looning van 300 Mark uitgeloofd. Deze belooning is nu verdiend door een armen jongen, die de beide zakken te Schlawe in struikgewas vond lig gen. Zij bleken opengemaakt te zijn, maar de brieven waren ongeschonden. Een nachtwacht moet onder verdenking van den diefstal in hechtenis genomen zijn. Met verwondering zullen zeker ve len vernemen dat, als men in onzen feestrijken tijd, ook het honderdjarig bestaan der ziekte, die „verkoudheid" heet, wilde herdenken, dit dan in het thans loopende jaar behoorde te geschieden. Vóór 1782 moet de verkoudheid in Europa on bekend geweest zijn. Toen kwam na een zeer strengen winter uit Rusland eene ziekte, toen „modeziekte" genaamd, en blijkbaar niets anders, dan de hedendaagsche verkoudheid. De onge steldheid woedde erg te Berlijn, Leipzig en Frankfort. De Keurvorst van Saksen werd in de kerk te Dresden door zulk eeD een hevige nies bui aangegrepen, dat hij in allerijl het gebouw verliet. Sinds is de kwaal in alle landen door gedrongen. Intusschen meenen we, dat de ver koudheid reeds vóór 1782 geen vreemdelingeten ontzeilt was. Dat men 't tegenwoordig in de che mische nomenclatuur met één er.kele letter zoo r.auw niet neemt, bewijzen de volgende drie woorde ken: Ethyleentetramethyldiphenylphosphonium. Or- thomononitrodiphenyldiacetyleen. Diparatolyldidia- zophenyluree. Wij vonden ze in een opstel in la Revue Scientifique. De schrijver verzekert, dat er nog veel samengestel Ier zijn. Aanbevolen voor nieuwe straatnamen. Wanneer de menscken met de een of andere zaak geen weg weten, vraagt ieder naar gelang van ambt of werkkring hoe hij er 't best zal uitkomen. Een koopman vraagt, „hoe daarmee te handelen? een snijder: hoe moet ik 'm dat lappen? eer. naaister: hoe moet ik dat plooien? een timmerman: hoe dat te bedisselen? een schoen maker: hoe dat te flikken? een soldaat: hoe dat te doen marcheeren? een varensgezel: hoe dat te schipperen? een verver: hoe dat op te knappen? een slager: hoe dat varken te wasschen? een klokkenmaker: hoe dat te regelen? een geneesheer hoe dat te heelen? enz. enz. Eergisteren avond is de passa- gierstrein van Koningsbergen naar Berlijn bij het station Schlobitten in een goederentrein gereden, terwijl deze op een ander spoor werd gebracht. De machinist en de stoker zijn gedood. De con ducteur van den goederenwagen is zwaar en acht passagiers zijn licht gekwetst. Een „waterbewoner", die reeds verscheidene malen door hoog water is geplaagd en wiens kantoor en magazijn dikwijls dagen lang onder water stonden, deelt aan de Franlcf. Ztg. een met goed gevolg herhaaldelijk beproefd mid del mede om de vochtigheid spoedig na hoog water uit de vertrekken te verwijderen. Voordat het water geheel is weggeloopen, moeten ze wor den uitgeveegd, om het ergste vuil op te ruimen. Dan moeten ze na het wegloopen van het water met zuiver water worden afgeschrobd, daarna moeten de kachels flink warm gestookt worden en de vloer van tijd tot tijd geheel met zeer heet, bijna gloeiend droog kiezelzand dik bestrooid worden, wat zoo vlug en afdoende helpt, dat na verloop van zes uur de vertrekken, ook al heeft het water daarin weken lang gestaan, drooger zijn dan te voren. Volgens de N. R. Ct. i s e r s p r a k e van een centraal graanmagazijn voor het leger te Amsterdam op te richten. Van daar zouden dan de verschillende militaire bakkerijen worden voorzien, terwijl molens daaraan zouden worden toegevoegd. De resident v a n B a n t a m b e r i c h t dat in de vorige maand de geheele bevolking van de dessa Tjigenter, bestaande uit 755 zielen, wegens herhaalde aanvallen van tijgers hare woon plaats verlaten en zich voorloopig op het eiland Groot-Handolem, in de Meeuwenbaai, neergezet had. Genoemde dessa, alwaar nog in den laatsten tijd 5 personen, w. o. één vrouw, die op klaar lichten dag in haar huis zat te weven, het slacht offer der tijgers werden, ligt aan de Meewenbaai en is slechts over zee te bereiken, daar zij aan de landzijde door ondoordringbaar bosch en wil dernis van alle communicatie is afgesloten. De regent van Tjaringin, die zich met eenige jagers der waarts begaf, vond in de verlaten aessa bloed sporen, hoofdhaar van door de tijgers gedoode personen en de overblijfselen van kippen en andere huisdieren, terwijl de sporen van tijgers niet alleen or.der de eenigszins verheven vloeren der wonin gen, maar zelfs binnenshuis zichtbaar waren. De bevolking van de dessa Handelem-darat verkeerde in denzelfden toestand en bevond zich eveneens op het bovengenoemde eiland. Ook in het zuiden van Lebak in de omstreken van Malimping had men in dit jaar bizonderen overlast van tijgers gehad. Twee personen waren onlangs door die dieren aangevallen en gedood. Te Gaast in Won sera deel is deze week een geval van brandstichting voorgekomen, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Een 23jarig landbouwerszoon ging 's nachts uit bed en stak een nevens het huis staand hooiblok in brand. De moeder, hem in de kamer hoorende terug komen, vermoedde onraad, ging op ver kenning uit en vond het hooi brandende. Met vereende krachten slaagde men er in den brand nog te blusschen. De jongeling, die niet al te wel bij het hoofd is, koesterde wrok jegens zijn vader en schijnt daardoor tot het opzet te zijn geleid. Hij heeft zijne schuld aan de politie be kend. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. Naar men ons mededeelt, hebben de gezamenlijke steenfabrikanten ir. ons land, ten getale van ongeveer 150, door den hoogen wa terstand gemiddeld eene schade geleden van 15 pet. Alleen aan buitengewoon arbeidsloon is door hen betaald f 80 000. Door de politie te Nijmegen is tegen eene winkelierster eene vervolging ingesteld, omdat zij eene groote hoeveelheid sterken drank tot verkoop in het klein voorhanden had zonder de vereischte vergunning te hebben. Ook tegen hare meerderjarige dochter, die dezen sterken drank in het klein, zonder vergunning verkocht, is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de voorhanden drank is in beslag genomen. Door den brand van het Alhambra- theater te Londen zijn toch twee menschen, brandweermannen, om het leven gekomen. Demuildieren, dievoorhetEngelsche leger werden aangekocht en thans naar Engeland gebracht zijn, leveren niet veel voordeel op. Dezer dagen werden er te Woolwich een aantal ver kocht, en de dieren, hoewel uitmuntend in hun soort, brachten prijzen op, die ver beneden de waarde en de gemaakte onkosten bleven. Zij wer den door elkander met 10 (f 120) betaald, ter wijl zij, als men den k°opprijs en het vervoer uit Zuid-Amerika samenrekcnt, ruim driemaal meer gekost hebben. Naar man uit Mexico bericht, is in den Staat Chihuiha een reisgezelschap van 34 Mexicanen en Amerikanen, door een beiule Indi anen aangevallen en om hals gebracht. Mogen wij in dit geval de Eugelsche tuinbouwbladen gelooveu, dan is er op tuinbouw gebied een groote overwinning behaalJ. Men heeft steeds naar een welriekende dahlia verlangd, een wensch, die tot heden toe nog niet vervuld is. Niet minder strekte zich het verlangen uit naar een welriekende Chrysanthemum. Deze laatste is thans in de koninklijke tuinen van Frogmore, in Engeland, aanwezig. Men noemt haar Chrysanthemum „Progne." De bloem is van middelbare grootte met omgeslagen bloemblaren, de kleur genuanceerd amarautrood en verspreidt -den aangenamen geur van viooltjes. Wij hopen te dezen opzichte spoedig de gewenschte zeker heid te zullen erlangen. Een zonderling beroemd musicus stond deze week voor het hof van Berlijn te recht. Hij zeide te heeten Sigismund Zucker, 40 jaar oud, uit Boheraen en had nu al tien jaar lang geleefd var. inzamelingen en giften, ten be hoeve van een vermaard musicus, wiens eene hand verlamd was, zoodat hij op de piano niet meer te recht kon. Prins Karei van Pruisen had, als protector van het Johanniter-Verein dezen kunstenaar, die in het bezit was van talrijke aan bevelingsbrieven, 150 mark toegekend; de konink lijke kapelmeester Radeke had eene inzameling voor hem gehouden, die 100 mark opbracht. Alken zijn lang verblijf in een logement voor Poolsche joden te Berlijn deed hem in den kijker loopen. Voor de rechtbank bleek dat deze musicus zelfs geen eene noot verstond. In Armenië is het de gewoonte, dat zoolang nog de hoofden der famillie, vader en moeder, leven, steeds de geheele familie bijeen blijft, gehoorzamende aan het hoofd des geslachts. Het is niet zelden dat bij een tachtigjarigen vader drie generatiën bijeenwonen, een tot vijf gehuwde zonen van 50 a 60 jaar, neven van 30 jaar en achterneven van 412 jaar. Dikwerf zijn zulke farailiën 100 leden sterk. Allen arbeiden tot onderhoud van het geheel. Na den dood van den vader treedt de oudste zoon in diens plaats. De N. D. Ct. deelt het volgende mede, als een staaltje van de strenge denkwijze en groote bezorgdheid der regeering van Delft, in den aanvengder 17de eeuw, omtrent het verkoopen van St. Nicolaas-, koek- en suikergebak en den vorm dezer versnaperingen, fn het Vde keurboek, p. 106 verso vindt men een keur, waarbij ver boden wordt „opten Ve decembris twelck genaemt wordt Nicolaes auondt" kramen op het markt veld op te slaan, „in welcke craemen vercoft worden verscheijden goederen die men den cleijnen kinderen dyetsmaecht dat den zelffden Nicolaes henluyden geeft, twelck een saecke is nijet alleen strijdende teghens alle goede ordre enae politye, maer oick de luyder. affkijdende van de ware godesdijenst ende streckende tot waengelooff, superstitie ende afgoderije, dewelcke in een wel gepolitieerde Christelicke Gereformeerde stadt nijet eu behoort getolereerd te werden." enz. (Novem ber 1600.) Pag. 228 ibid, wordt naar evenge- melde keur verwezen en daarbij gevoegd: „Ver bieden gheen broot, couck, suijeker ofte andere eetwaren te vercopen hebbende tfatcoen van eenige beelden ofte daer eenich heelt ofte beelden an ofie opqebacken ofte qestelt sim." enz. (No vember 1607.) Luidens een kabelbericht uit Mel bourne zijn bij een ongeluk op den spoorweg van Melbourne naar Hobsons Bay, niet vtr van Hawthorne, 100 personen meer of minder hevig gekwetst. Twee broeders Riboldi, werklieden, de een te Bolton, de ander te Bury, in Enge land, zijn dezer dagen op zeer romaneske wijze rijk geworden. Hun vader, te Londen bij de douane geplaatst, liet bij zijn dood drie zoons en ééne dochter na, die door hunne moeder ver laten werden. De dochter werd door een Fransch- man aangenomen, die haar bij zijn dood zijn geheele vermogen vermaakte. Vóór eenigen tijd is zij, steeds ougehuwd gebleven zijnde, in een klooster gestorven en sedert hebben in tallooze bladen advertentiën gestaan, waarbij de erfgenamen wer den opgeroepen, totdat eindelijk de postdirecteur te Farnworth de aandacht der beide broeders er op vestigde. De nalatenschap bestaat in twee groote huizen te Parijs en een kapitaal in effec ten, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van 90,000 pond sterling. Het is onbekend, of de moeder nog leeft. Te St. Louis in Noor d-A m e r i k a wordt een pijpennet gelegd voor den aanvoer van waterstofgas, dat alleen voor brandstof moet dienen, tot het verwarmen van gebouwen en het bereiden van spijzen. Het werk vordert snel, en binnen een korten tijd kan het in exploitatie worden gebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen den 15jarigen Rudolph Wettstein, Pruisisch cadet aan de militaire school te Oranienstein bij Dietz. Het Hof heeft bevestigd het vonnis der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, wat be treft zijn schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag van den logementhouder J. P. Y. Bonte koe, doch de opgelegde straf met een jaar ver minderd en hem mitsdien tot een celstraf van een jaar veroordeeld. Een treffende slangengeschiede- nis komt van de White Rock-ertsmijn, aan de noordzijde van de San Joaquin, in Californië, overtreffende in tegenwoordigheid van geest en moed, alle tot dusver bekende ontmoetingen met slangen. Er is daar een oude schacht of mijnin gang, die sedert jaren niet bewerkt werd, doch onlangs schoon gemaakt moest worden om de mijn opnieuw te opereeren. De schacht is dertig voet steil diep, en heeft eene schuine afdaling van dertig voet verder. Een aantal ratelslangen hadden sedert lang hare verblijfplaats in de mijn gezocht of waren er misschien wel in gevallen, en daar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2