B I X E L A D. nopel dat de Porte eeue speciale telegram- censuur heeft ingevoerd. Correspondenten zullen bovendien waaarschuwingen ont vangen bij verzending van valsch nieuws. Na twee zulke waarschuwingen kunnen zij verbannen worden. De Maritzburger correspondent van de Daily Dews seinde dat Dulamanzi en de overige Zoeloe-hoohlen in John Dunn's district verklaard hebben zich aan dien potentaat niet te zullen onderwerpen, maar Cetawayo te verkiezen tot bun vorst. De correspondent noemt den toestand in de Transvaal zoowel als Zoeloe-land hoogst kritiek. In welk opzicht, wat de Transvaal betreft, verklaart bij niet. Het wetsvoorstel der Italiaauscbe Regeering. waarbij bepaald wordt dat een afgevaardigde, die den eed weigert, of binnen twee maanden na zijne verkiezing, zonder wettige redenen van verhindering, den eed niet afgelegd beeft, van zijn man daat vervallen wordt verklaard, is in de Kamer aan eeue commissie verzonden, wier leden alle ten gunste van bet ont werp zijn. In de Kamer van afgevaardigden in Spanje is den lötien Dec. de beraadslaging over de quaestie der grondwetsherziening voortgezet. Een voorstel der minderheid, waarbij de staatkunde der Regeering in deze zaak wordt afgekeurd, werd verworpen met 216 stemmen tegen 68. In Algerië is bet weder thans ook al niet best. Sedert eenige dagen valt de regen bij stroomen, waardoor bet land gedeeltelijk onder water gezet wordt. Treinen bleven onder weg steken en de pakketboot van Marseille kwam wegens noodweer op zee dertig uren te laat aan. GEMENGDE BERICHTEN. Met de invoering der nieuwe spelling schijnt het bij de Departementen van het algemeen be stuur niet algemeen ernst te zijn. Terwijl de hoofden van sommige Departementen hebben doen blijken dat zij den maatregel wenschen, en o. a. bij het Departement van oorlog aan de ambtenaren gratis exemplaren van de woorden lijst van De Vries en Te Winkel zijn verstrekt, wordt bij andere Departementen van den maat regel niets vernomen. Sommige ambtenaren vleien er zich dan ook nog mede, dat er van de zaak niets zal komen. Vlaardingen, 19 Dec. Een matroos van een Noordsche bark had heden bij het uitbrengen van een tros, het ongeluk te water te geraken en te verdrinken; alle pogingen om het leven op te wekken bleken vruchteloos. Oosterhout, 19 Dec, In het gehucht Wache- len onder deze gemeente is in een onder water staanden stal verdronken gevonden eene alleen wonende 77 jarige vrouw. Helenaveen, 19 Dec. Een winkelier in deze gemeente die kortelings in staat van faillissement was verklaard, is door den brigade-commandant te Asten, wegens verduistering van goederen ge durende het faillissement, aan de justitie over geleverd. Hooge Zwaluwe, 19 Dec. Gisteren is een 81 jarig grijsaard, die niet goed ter been is, achter zijne woning in den Vliet gevallen en jammerlijk verdronken. Leiden, 19 Dec. In de vorige week zijn alhier twee gevallen van pokken voorgekomen. Een van deze was de vierde lijder in een gezin, waarvan geen der leden gevaccineerd is. Breda, 19 Dec. De welbekende jassendief E. Stokvisch, is door de rechtbank alhier, wegens een feit van jassendiefstal en een feit van oplich terij, veroordeeld tot 1 jaar celstraf en eene geld boete van f 25 of 3 dagen cel. Hij moet voorts ook te Zwolle voor diefstal terecht staan. Ede, 19 Dec. Or.der deze gemeente is een tweejarig kindje te water geraakt en verdronken. Kralingen, 19 Dec. Uit de ouderlijke woning alhier wordt sedert gisteren-ochtend vroeg ver mist zekere Dina Christina Kelk, oud 36 jaren. Genoemde vrouw is niet wel bij het hoofd en heeft de ouderlijke woning verlaten, zonder te zeg gen waarheen zij zich begaf. Scheveningen, 19 Dec. In de vorige week zijn alhier negen personen aan mazelen over leden. Amsterdam, 19 Dec. De politie alhier heeft de hand gelegd op een bedelaar, in wiens bezit een aantal bedelbrieven werden gevonden, voor zien van een getal valsche handteekeningen, die hij bekende zelf te hebben geschreven. Botterdam, 19 Dec. In de vorige week heb ben zich alhier 8 gevallen van pokken voorge daan. Utrecht, 29 Dec. Gisteren is door de poli tie alhier een 18 jarige dienstbode buiten de Weerd gearresteerd, die van kindermoord ver dacht werd en hare misdaad heeft bekend. De //Schoonheidskoningin," die zich in het Parijsche Theatre des Variétés, liet zien, is gebleken niet de „echte" te zijn. De werkelijk te Pest bekroonde jonge dame, Mej. Székely, heeft hare geboortestad niet verlaten en denkt er niet aan, zich voor geld te laten zien, hoewel het haar aan schitterende aanbiedingen daarvoor niet ontbroken heeft. Zij vindt waar schijnlijk zeer terecht, dat zij zich door het deelnemen aan dien schoonheidswedstrijd reeds dwaas genoeg Leeft aangesteld. Door de politie te Vlissingen is aangehouden zekere D. De E., werkman aan de smederij van de maatschappij Zeeland, wegens het ont\ reemden van koper. Eeed3 vroeger is deze persoon voor hetzelfde misdrijf veroordeeld geweest, toen hij aan een andere werkplaats ver bonden was. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier weder de aanleidende oorzaak te zijn. Een lid van den D a i t s c h e n E ij ks- dag, de heer Eichter, deelde in April 11. op een meeting te Keulen incidenteel mede, dat in de laatste 25 jaren de oorlog in Europa alleen anderhalf millioen menscbenEvens gekost en zeventig duizend millioen franks verslonden heeft, en dat sedert 1872 de gewapende vrede in Duitschland aan de natie niet minder dan vijf duizend millioen kostte, juist de som welke de overwinnaar in 1871 var. den overwonnene bedong. Het aantal jonge juristen in Duitschland wordt zoo groot en overtreft zoo danig de behoeftp, dat in de justitiëele kringen ernstig de vraag wordt overwogen, welke maat regelen genomen moeten worden om dit tegen te gaan. Iemand die te Heerenveen voor de rechtbank terechtstond, daar hij bij een buur vrouw de glazen had ingeslagen, begon, van de zitting komende, met haar weder zoodanige vecht partij, dat tegen hem opnieuw procesverbaal opge maakt werd. Niet ten onrechte had hij zich dan ook, met het oog op zijn vele comparitiën, op de vraag van den president naar zijn beroep, „ontvanger van dagvaardingen" genoemd. Te Liers op de lijn Ei n d h o ve nLui K is een stoker, Bertrand genaamd, bij het stappen op de locomotief onder den trein geraakt en overreden. De dood volgde onmiddellijk. In den Chicago Herald vindt men het volgende voorschrift hoe een barbier toegesproken moet worden: „Ik wil glad geschoren worden. Ik heb haast. Smeer geen olie of vet in mijn haar. Ik heb geen haar-essence of huidmiddelen noodig, geen Shampooing of wassching. Ik wil mijn haar niet gebrand of geknipt, maar eenvoudig naar achteren gekamd hebben. Ik heb de laatste be richten uit Egypte niet gehoord en wil ze ook niet weten. Ik bekommer mij niet om de politiek, om misdaden, of om de groote wereld. Ik vraag niet naar beurs- of markt-berichten. Ik ben geen vreemdeling in de stad en ga ook niet op bals. Ik ben leeraar aan een doofstommen-instituut en daar ben ik blijde om. En nu vooruit, scheer mij nu maar." Te Heerenveen zijn drie jongens,die wegens het ijs de sehool verzuimden, er door ge zakt; twee verdronken; de oudste wist zich door zwemmen te redden; zijn herhaalde poging, om zijn jongeren broeder te redden, mislukte. Door een vrij aangename over- strooming, werden onlangs de bewoners van de straten San Carlo en Madonna del Terraglio te Verona bezocht. Het was namelijk een stroom van uitmuntend bier, die door beide straten vloeide, en van alle kanten snelde men toe met glazen en kannen, om het op te vangen. Er was eer. groote vergaarbak in een bierbrouwerij gesprongen, waardoor het edele nat wegstroomde. Als een waarschuwend voorbeeld deelen Engelsehe bladen mede, dat dezer dagen de bestuurder van het werkhuis te Carick on Shannon en zijn vrouw dood in hun slaapkamer gevonden zijn, waar zij, naar gebleken is, stikten ten gevolge van slechte luchtverversching. Een mijn bij Creswick in Victoria is plotseling overstroomd, terwij! vele arbeiders aan 't werk waren. Vijf konden er gered worden. Eeeds zijn 22 lijken gevonden. Maandag kwamen te Vlissingen per stoomschip Prins Hendrik eenige personen aan, behoorende tot het vroegere personeel van het Alhambra-theater te Louden. Onder deze bevond zich eei Zwitsersche reuzin, slechts 18 jaren oud, lang 8 voet en 2 duim, terwijl hare handen en voeten naar evenredigheid waren. Bij het verlaten der wachtkamer bevonden zich vele toeschouwers aan het station en, leunende op een reusachtigen wandelstok, bereikte zij de coupé, waariu het haar niet zonder moeite gelukte plaats te nemen. De a d j u n ct-m a i re en een Gemeente raadslid van Eoubaix waren zamen naar de be grafenis van Louis Blanc afgevaardigd. Deze brave burgers bereikten echter het doel hunner reis niet, daar zij onderweg te diep in het glaasje keken en wegens openbare dronkenschap opge bracht werden. Wordt van elders geklaagd over de groote schade, welke de steenfabrikanten hebben geleden bij het hooge rivierwater, aan de fabrieken onder Windesheim gelegen, is door volhardende krachtsinspanning behouden gebleven, wat in an dere streken is verloren gegaan. Men heeft rond om de ovens, die nagenoeg anderhalf millioen steenen bevatten, een dijk opgeworpen en het water, dat er binnen liep, terstond geloosd. Veer tien dagen en nachten hebben vele arbeiders tegen het vernielend element gewerkt, met het gelukkig gevolg dat voor duizenden guldens is bewaard gebleven. Door het springen van een stoom- ketel in een fabriek, zijn te Shawneetown, in Illi nois (Ver. St.), acht personen gedood. Een minder aangename verrassing wachtte verleden week het publiek in het Volks theater, Leopoldstadt, te Munchen. In plaats van de acteurs uit het eerste bedrijf, verscheen, toen het gordijn opgehaald werd, een deurwaarder die verklaarde dat hij krachtens bevel der rechtbank beslag had gelegd op de kas en de garderobe, zijnde de directeur van den schouwburg in staat van faillissement. Het publiek eischte de entree gelden terug, doch die had de deurwaarder al in zijn zak. Was de moord van den Antwerp- schen advocaat Bernays verschrikkelijk en bracht hij de gemoederen in beroering, Antwerpen was 200 jaar geleden het schouwtooneel eener even vreeselijke misdaad, al werd zij niet zoo voor zichtig voorbereid. Wij laten hier het relaas volgen; „den 2en April 1682 is de heer Charel Frausoy De Vinion, baron de Byghem, vermoord geweest aan de Engelse Kay, door syncn knecht (en) door het toedoen van syn vrau en (zy) souden dan met de knecht getraud hebben, want sy had den knecht een brief ken gegeven mat haer bloedt onderteekent." De justitie loofde aan den ont dekker van de misdaad eene premie uit, die ver diend werd door Norbert Lauwers Clerck. Eeeds den 17eu April werd het geding „ingespannen tegen vrouwe Isabella Maria Taest d'Ameronghe, baronnesse van Byghem, opdat bij vonnis sal verklaert worden haar lijf ende goed verbeurt tot 's Heeren behoef." Die familie behoorde te Mechelen thuis en daar werd door de vrouw met den gewezen knecht Jan De Coninck de moord beraamd. De vrouw zelf nam een werkzaam deel aan de misdaad. "Sij heeft haren man geleyt over de Calckbrugh besyden de vliete, gevende hem verraderlyk met een lanck mes eenen steeck op de slinke syde van de borst vvaervan hij aenstaens is gestorven." Mevrouw werd onthoofd en de knecht „levent geraybracht ende eerst de handt af gekapt op de merd syn begrafplasse op een radt." De Gebr. Peltzer zullen er wel beter afkomen 1 Te Par ij s werden in het Hotel Drouot antiquiteiten verkocht. Er werden hooge prijzen besteed; o a. brachten op: 2 lapjes goblijn f 4150; 1 lap goblijn, bosch voorstellende f 2350; 1 lapje goblijn f 2000; 1 eikenhoutkastje f 7 50; 2 ge kleurde oude Delftsche potjes t 400; 1 Delftsche flesch f 360; 1 étui, goud gedreven Louis XVI, f 325; 1 paarlemoeren doos f 400; eenige stuk ken van een Delftsch eetservies f 1200; 1 klein porcelein kopje, Eransch porselein, met zeg<ds ge schilderd f 400; 2 koperen lustertjes f 1200; 2 bronzen beeldjes f 800; 1 waaier f 500 en een ander f 400. Ook de andere voorwerpen werden tot hooge prijzeD afgemijnd. Ir. de Posener Zt. tv orden „eenige be kwame zwarte lok-werklieden" gevraagd. De be langhebbenden hadden, dunkt ons, beter gedaan, hun verlangen in 't een of ander Centraal-Afri- kaansch blad bekend te maken. In het kolossaal museum van natio- nale merkwaardigheden, het oude Kremlin te Moskau, een wonderbaarlijke vereeniging van kerken en paleizen, wordt onder vele andere zeld zame zaken en kostbaarheden, ook de reusachtige slede bewaard, waarin Keizerin Elisabeth, dochter van Peter den Groote, na hare troonsbestijging in 1741 van Petersburg naar Moskau reisde. Zij bevat een bed en een tafel en herinnert, zoo niet door haar comfort, dan toch door hare grootte, aan de tegenwoordige salonwagens op sommige spoorwegen. In dit sledehuis, dat met 40 paarden bespannen werd, legde de Keizerin den weg tus- schen de beide Eussische hoofdsteden af in drie weken; thans doorloopt de sneltrein denzelfden afstand in zestien uren. In Japan worden duiven van zeer hoogen ouderdom aangetroffen. Ze worden dan ook met veel zorg onderhouden; vooral vroeger was dit het geval, daar een volksgeloof zeide dat wanneer duiven den honderdjarigen leeftijd nader den, ze diamanten eieren begonnen te leggen. Intusschen heeft dit volksgeloof tengevolge gehad, dat men de duiven zoo zorgvuldig kweekte, dat ze een werkelijk merkwaardigen ouderdom konden bereiken. De groote fabriek van de heeren Bogaerts en Co. te Vught, inzonderheid bekend door de uitvinding der peinture-Bogaerts, is dezer dagen aau eene Engelsehe maatschappij verkocht voor een bedrag van f 1,500,000. De heer Bo gaerts blijft directeur der fabriek, op eeue bezol diging van f12,000 'sjaars. Door den Ambtenaar van hetO. M. bij het Kantongerecht te Oud-Beierland is een geldboete van een gulden geëischt tegen een vrouw uit Numansdorp, die zich schuldig heelt gemaakt aanhet uitspoelen van kinderluiers in een sloot, welke op een haven uitloopt. Het feit werd namelijk aangemerkt als „schadelijk voor de gezondheid." Een vrouw te Apeldoorn, sedert eenigen tijd voor de tweede maal getrouwd, zat eergisteren-avond rustig in hare woning, toen op eens een niet bij haar inwonende zoon, uit het eerste huwelijk, bij haar binnendrong en uit een tweeloops geweer een schot op haar lostte, zonder haar echter te treffen. De dader is onmid dellijk in hechtenis genomen. Algemeen gelooft men dat hij aan vlagen van verstandsverbijstering lijdende is. Uit Geertruidenberg meldt men ons: Eenige dagen geleden kwamen een vijftal miliciens van een veertieudaagsch verlof des avonds terug en passeerden het naburige Eaamsdonks- veer; onverwachts en zonder eenige aanleiding werden deze militairen door eenige boeren aan gevallen, en een van hen nog al mishandeld. De bewoners van dit veer staan te boek als vecht- zuchtig en schijnen er behagen in te scheppen, juist zwakke personen onverhoeds met overmacht op het lijf te vallen. Zondag-avond herhaalde zich hetzelfde feit, toen eenige soldaten zich na een herberg bezocht te hebben tegen 9 uur huis waarts wilden keeren. Geslagen en gekneusd kwamen deze in de cantine der kazerne hun wedervaren mededeelen, waarop al spoedig de aldaar aanwe zige soldaten zich naar het Eaamsdonksveer be gaven. De garnizoens-commandant alhier, hier van onderricht, begaf zich dadelijk naar de kazerne en trof onmiddellijk maatregelen om de inmiddels aangevangen vechtpartij te doen op- honden. Eenige sterk gewapende patrouilles wer den afgezonden om de vechtende militairen naar huis te dirigeeren en het opdringen der steeds talrijker wordende boeren en varensgezellen te beletten. Tegen T0 uur was alles rustig; van weerszijden zijn eenigen gewond, hoewel gelukkig niet van ernstigen aard. Het bezoeken van hot Eaamsdonksveer is voorloopig voor alle militairen beneden den rang vau officier verboden. De ontslagen brievenbesteller W. B. te Smilde, door zijn voormalige huishoudster aangeklaagd brieven te hebben geopei.d, doch bij de instructie onschuldig bevonden, is in zijn betrekking hersteld. De man, die verdacht wordt voor ongeveer twee jaren een nachtwacht te Amsterdam in de Prinsengracht geworpen te hebben, ten ge volge waarvan deze verdronk, is, na eerst op vrije voeten te zijn gesteld, thans weder in hechtenis genomen. Een zijner collega's, sjouwerman aan de Engelsehe gasfabriek, moet voor hem zeer be zwarende mededeelingen hebben gedaan. Volgens de te Gent verschijnende Toekomst zal het landelijk congres van het Sociaal Democratische Bond gehouden worden op Zondag 24 dezer, te Eotterdam. Als de uitvinding van den heer Aug. Delanil, grondbezitter in Gardauue, nabij Mar seille, wordt bevestigd, staat het er in Noord- Europa, wat betreft het maken van haar eigen wijn, uitmuntend voor 1 Genoemde heer toch (die onafhankelijkheid van weer en wind voor den wijumaak wenschelijk acht) zegt, dat het na langdurige proeven hem is gelukt, uit het sap van den rooden biet een goedsmakenden, duurza- men wijn te bereiden. In Duitschland zien som migen voor het Noorden des Eijks, waar tallooze suikerfabrieken fmaar van mangel wortels) bestaan, reeds een schoone toekomst tegemoet, omdat die dan het sap naar verkiezing zullen bewerken, of tot suiker, öf tot wijn. Twee negentienjarige jongelieden die een vrouw op den openbaren weg aangevallen, beroofd en mishandeld hadden, zijn dezer dagen door een der Londensche rechtbanken tot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld, en een hunner nog daarenboven tot dertig slagen met de bekende Cat o'nine tails. De verkoudheid dus schrijft men ons van geachte zijde naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer was reeds vóór 1782 in ons land een algemeen voorkomende ongesteldheid, zooals terecht door u werd ver moed. Doch ook in andere landen, o. a. in Frankrijk, was de verkoudheid vóór dien tijd bekend. In de Dictionnaire raisonné universel de l'histoire naturelle, etc. par Valmout de Ho rnare, welke in het jaar 1766 in het Hollandsch is vertaald, wordt reeds vau de verkoudheid melding gemaakt en worden middelen opgegeven om haar te genezen. Zoo lees ik b. v. onder het artikel zoethout: Men mengt een weinig poeder van zoethout met suiker, en men maakt er een deeg met ontbonden gom adragant van. Men stelt hier platte of vierkante koekjes van te zamen, die men in de stoof laat drogen. Het is op deze wijze, dat het sap van het zoethout van Blois, Eouaan, Parijs, enz samengesteld wordt, 't geen men alsdan een borstmiddel noemt, dat geschikt is om de scherpheid der verkoudheid te matigen, enz. enz. Door eenige ingezetenen van Pijn- acker is een verzoek gericht aan den Minister vap Waterstaat enz., dat de postbode van Delft op Pijuacker des Zondags van zijn tweeden loop naar en van die plaats mocht ontslagen worden. Het weinige gebruik, dat van die avondpost ge maakt werd, heeft er zeker ook mede toe bijge dragen, dat het verzoek weldra werd ingewilligd. Er zullen zeer zeker vele plaalseu zijn, waar op deze wijze door het publiek zelf maatregelen kun nen wol-den uitgelokt om zondagsrust, althans gedeeltelijk, te bevorderen. Dat de petroleum-heidin Louise Michel niet overal gelegenheid vindt haar ge meenplaatsen uit te kramen, bewijst o. a. het feit, dat haar de zaal van de Benaissance te Nan tes geweigerd is. De Fransche vereeniging van koks heeft de eerste fijnproevers onder hare leden Woensdag jl. uitgenoodigd tot eene bijeenkomst. Het gold een gewichtige zaak. Er waren be kroningen uitgeschreven voor hen die de lekkerste schotels hadden geleverd. De eerste prijs is ten deel gevallen aan Emile Vassart, eersten kok van den baron Erlanger, voor een kapoen a l'Anglaise. De tweede prijs is behaald door Berte voor een schotel, genaamd: Monde des oiseaux. Er zijn nog twee prijzen toegekend, een voor zekere paté de foie gras. Het Centraa 1-Comité in zakede Adder heeft beslist, dat er geen blijvend fonds zal worden gesticht, maar al de ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen blijven, voor zoover door de subcommissiën en gevers geen beperkende bepalingen zijn gemaakt. Louise Taylor, eene vrouw van 45 jaar, die eenigen tijd geleden op een plaatsje nabij Woolwich getracht heeft eene oude vrouw van 83 jaar, aan welke zij medicijnen ingaf, door langzame vergiftiging met loodsuiker om het leven te brengen, is ter dood veroordeeld. Haar doel met de vergiftiging was om den man dier vrouw, een grijsaard van 85 jaar, die als oud-marinier een pensioen van 40 p. st. had, onder haar invloed te krijgen, zoodat zij over dat geld beschikken kon. Aan den eerlang te houden wed strijd van schaatsenrijders te Cambridge, zal ook de beroemde Friesche hardrijder Okke van den Berg, van Eijperkerk, deelnemen. De grootste houtsneeplaat van onze dagen werd voor eenigen tijd geleverd door het Fransche blad le Monde illustré. Deze plaat, een afbeelding van het panorama van den slag bij Ohampigny, was 3.50 meter lang en 50 centi meter hoog. Het vervaardigen nam niet minder dan 6 maanden in beslag. Er bestond geen pers waarop een plaat vau zulke afmetingen gedrukt kon worden, en daardoor was men genoodzaakt, haar in vier stukken te maken, die zoo kunstig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2