B1 N N L A D, tot omverwerping der maatschappelijke orde en tot vorming eener anarchistische vereeniging in Frankrijk. Bertani heeft in de Italiaansche Ka mer van afgevaardigden een door een der tigtal leden der uiterste linkerzijde getee- kend tegenontwerp op het regeeringsvoor- stel betreffende den parlementairen eed ingediend. Het strekt om dien eed eenvou dig af te schaffen. De Kamer heeft echter met 301 stemmen tegen 74 de regeerings- vooraracht betreffende den parlementairen eed aangenomen. De Daily Dews verneemt uit Yarna dat kuiperijen tusschen de hoven van Cettinje. Belgrado en Sofia plaats vinden, en dat de Porte beducht is voor een al- gemeene beweging der Slaven. Volgens den Golos heeft de Senaat den 19en besloten, op verzoek van eenige Israëlitische eigenaars van apotheken, het besluit van Maart 11. van den minister Ignatieff in te trekken, waarbij aan pro visors van joodsche geloofsbelijdenis ver boden wordt apotheken te bezitten of te besturen in andere deelen van het Rijk dan in die welke voor het verblijf van joden aangewezen zijn. Blijkens berichten uit Triest is Ober- dank, de jongman, die bij 's keizers be zoek aldaar bommen in de straat heeft geworpen, ten gevolge waarvan twee per sonen gedood werden en die verdacht werd den Keizer te hebben willen dooden, eer gisteren opgehangen. Hij onderging zijne straf niet alleen zonder eenige aandoening te laten blijken, maar hij rookte zelfs si garetten, terwijl hij naar het schavot ge bracht werd, en hij zag het publiek lachend ooder de oogen. Hij weigerde gees telijke hulp. Onze H. Vader, Paus Leo XIII, herdenkt heden (23 Dec.) den dag waarop Z. H. 45 jaar geleden de heilige Priesterwijding ontving. De Geestelijkheid te Home zal heden door eene plech tige manifestatie getuigenis afleggen van hare gehechtheid en liefde jegens den Opperpriester om aldus eenigszins den smaad te herstellen, dien Hij van zijne vijanden moet verduren. Onge twijfeld zullen ook Neerlands Katholieken in den geest aan dat openbaar huldebetoon deelnemen en Paus Leo XIII in hunne gebeden op bizondere wijze gedenken, opdat de heilige Vader, thans een gevangene in zijn eigen land, spoedig moge ver lost worden van de knellende banden, waarin de revolutie Hem gekluisterd heeft. De Minister van financiën heeft aan de Commissarissen des Konings een aanschrijving gericht, strekkende om de aandacht der gemeen tebesturen te vestigen op de wenschelijkheid, dat zij zich overtuigen van de deugdelijkheid der bijwerking van de kadastrale registers. Ofschoon die bijwerking thans kosteloos geschiedt, is het belang van goede kadastrale registers voor de gemeente niet verminderd. De nota's van opmer kingen der gemeentebesturen kunnen door tus- scheukomst van den Commissaris des Konings aan den ingenieur-verificateur worden opgezonden. Overveen, 22 Dec. De Zeer Eerw. Heer G. Schoonderbeek, onze hooggeachte en innig geliefde Pastoor, herdenkt Zondag a. s. den dag waarop Z. E. 50 jaren geleden tot Priester werd gewijd. Van alle kanten worden door de Parochianen toebereidselen gemaakt, om aan dit feest, dat Woensdag a. s. (derden Kerstdag) zal worden gevierd, zooveel mogelijk luister bij te zetten. Bij het den 20en dezer te Meppel gehou den examen voor apothekersbediende is o. a. toegelaten Mejuffrouw B. J. C. Grippeling, alhier. Schiedam, 22 Dec. Gisteren-middag is in de Maas voor deze stad drijvende gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, dat naar het drenkelingshuisje, op de stadstimmerwerf is ver voerd. Emmen, (Drente) 22 Dec. Alhier heelt een jongen die met een geladen geweer speelde, door het afgaan van het schot zijn zuster in het been gewond. Venloo, 22 Dec. Gisteren-avond is alhier een steenhouwer overleden, naar men vermoedt ten gevolge van mishandeling die hij Zondag jl. had ondergaan. De justitie doet onderzoek. De over ledene, ongehuwd, was een braaf en oppassend werkman. Arnhem, 22 Dec. De brievenbesteller Lan- genbach is door het gerechtshof alhier veroor deeld tot 5 jaar, en zijne vrouw tot 3 maanden gevangenisstraf. Amersfoort, 22 Dec. Een driejarig kind alhier, dat der vorigen dag iu een onbewaakt oogenblik kokende koffie uit den ketel nam en gebruikte, is tengevolge daarvan gisteren gestorven. Heemskerk, 22 Dec. De hooggeëerde Herder dezer gemeente, d« Zeer Eerw. Heer H. Gvan Wijk, herdacht gisteren zijn SOjarig h. Priester schap, bij welke gelegenheid aan den alom ge- achten Jubilaris (sinds 40 jaren Pastoor dezer gemeente) zoowel van Katholieke als van niet- Katholieke zijde talrijke bewijzen van achting en waardeering werden gegeven. De belangstelling in den Jubilaris was algemeen en het feest droeg in alle opzichten den stempel van buitengewone hartelijkheid en toegenegenheid voor den veel geliefden Herder. Elsloo, 22 Dec. Uit de Maas alhier, is opge haald het lijkje van een pasgeboren kind. Hoevelaken, 22 Dec. Door het breken van touwwerk is eergisteren in den molen alhier, een met graan gevulde zak met doodelijk gevolg neergekomen op het hoofd van den rijknecht N., die nauwelijks een week alhier in dienst was en eene weduwe met twee kinderen te Amersfoort achterlaat. Winschoten, 22 Dec. Verleden Zaterdag is alhier een 3jarig jongentje in een tobbe met heet water gevallen; Maandagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. Amsterdam, 22 Dcc. Gisteren-nacht omstreeks vier uur is in een horlogewinkel op den Vijgen dam alhier een spiegelruit met een zwaren steen ingesmeten. Zeven gouden en twee zilveren hor loges werden ontvreemd. De daders zijn twee huizen verder door de politie gevat. Velden (Limburg), 22 Dee. Eergisteren dronk een '40jarige vrouw bij ongeluk uit een flesch, die vitriool bevatLe. Zij stierf een paar uren later onder de smartelijkste pijnen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor de vacante beulplaats te Ham burg hebben zich behalve de sollicitanten daar ter plaatse aangemeld de scherprechters te Ber lijn, Maagdeburg en Salzwedel. De jaarlijksche inkomsten van deze betrekking met inbegrip der emolumenten zijn 25000 Mark. Een der Ham burger sollicitanten biedt aan om als hij benoemd wordt, jaarlijks 6000 pacht aan den Staat te be talen. Te Bamberg stond dezer dagen eene jonge dame voor de schepen-rechtbank onder de aanklacht van nachtelijk burengerucht. Zij ver koos namelijk eiken avond tot lang na midder nacht met open vensters piano te spelen. Het hielp niet, dat haar verdediger wees op allerlei straatrumoer, dat straffeloos bleef, hoewel het vrij wat erger was dan pianospel, de jonge dame werd veroordeeld tot een mark boete en de kosten van het geding. Bij het terughalen aan een der ban ken van leening te Amsterdam van beleend goed, wilde een vrouw een bon van 60 sigaren als bankbiljet in betaling gegeven. De politie werd gewaarschuwd en van het gebeurde is proces verbaal opgemaakt. Zooals bekend is, wordt met nieuw jaar het Panorama-gebouw in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt afgebroken. Er wordt dan echter een nieuw gebouwd aan het einde der P. C. Hoofdstraat. Het doek, dat tot Januari ten toongesteld wordt, gaat dan naar het Panorama gebouw te Kopenhagen, en het daar aanwezige doek, mede door Gamier geschilderd. Konstan- tinopel, komt te Amsterdam. Er zal geen Diorama aan verbonden zijn, maar in de schilderijzaal op de 1ste étalage wordt eene kolossale voorstelling, mede door Gamier geschilderd, opgehangen, voor stellende, den slag bij Samalangan, waarvan de levensgroote figuren tevens portretten zullen voor stellen van de voornaamste personen die aan dien slag deelnamen. Met Mei a. s. zal het gebouw, bij gelegenheid der Tentoonstelling, voor het publiek geopend worden. Voor eenigedagenliep te Amsterdam het gerucht, dat eene vrouw, tengevolge van de zware mishandeling die zij van haar man te ver duren had, overleden zou zijn. Bij onderzoek bleek dat de vrouw werkelijk door haren man ernstig was mishandeld, daarna te bed was ge- gaau en den daarop volgenden dag orerleden. Het lijk is ter beschikking van de justitie ge steld. De man, die de mishandeling ontkent, werd aangehouden. D i n s d a g-o chtend, zoo meldt de Dortmunder Zeitung, is in de mijn Hardenberg tengevolge van het breken van een kabel een bak, met kolen gevuld, naar beneden gestort, waardoor omstreeks 20 man het leven zouden verloren hebben. Door een 80—t al studenten in de rechtsgeleerdheid te Groningen (de overige studen ten iu dat vak zijn reeds met vacanlie vertrokken), is aan den Min. van Binnetil, Zaken een adres gezonden, strekkende om 's Ministers steun te verkrijgen tot een wijziging van het K. B. van 27 April 1877, «in dien zin, dat bij het doctor aal examen in de rechts- en staats-wetenschappeu het schriftelijk gedeelte vervalle, en bij de promotie in elk dier beide vakken het schrijven van een proefschrift facultatief worde gesteld." Tevens word adhaesie verzocht aan de juridische stu denten bij de andere universiteiten. De republiek Cost a-B. ica zal den ln Januari a. s. toetreden tot het wereld-post- verbond. Voorloopig gelden echter de bepalingen daarvan nog niet voor aangeteekende brieven en geldverzendingen. Men meldt uit Varsseveld aan de N. It. C.: Als eene groote zeldzaamheid dient te worden vermeld, dat hier de spreeuwen en hout snippen nog niet zijn vertrokken. Eerstgenoemde vertrekken anders meestal einde October en de andere einde November. Hieruit leidt men af dat de winter zacht of ten minste van geen langen duur zal zijn. Naar men zegt, zouden ook op eenige naburige plaatsen zich nog kieviten ophou den. T e M i dde1burg is door den Baad aangenomen een voorstel van de gascommissie: om den prijs van het gas voor het volgend jaar op 10 cent per stère te behouden, en aan de gas- verbruikers, die gedurende het volle jaar 1882 gas verbruikten, een vermindering van 1 cent per kub. Meter, in rekening te brengen voor het getal kub. Meter., dat zij in 1883 meer zullen verbruikeu. Men hoopt hierdoor een meerder verbruik van gas ter verwarming te verkrijgen. De groote dames wereld te Londen heeft, naar van daar aan een te New-York ver schijnend blad geschreven wordt, weder eenige groote dwaasheden ingevoerd. Daaronder behoort iu de eerste plaat3 de reeds tamelijk verbreide mode van het opzettelijk hinken «a la reine." Sedert Koningin Victoria een klein weinig hinkt, hebben haar zeer getrouwe bewonderaarsters schoe nen laten maken met ongelijke hakken en zoo merkt men in de salons nu en dan een zeer eleganten hinkenden stap op, waarvan de oor zaak voor de ingewijden terstond kenbaar is. Volgens een brief van een Geestelijke in het Iersche graafschap Donegal, moet daar de nood onder de bevolking tot het uiterste ge klommen zijn. Er heerscht daar letterlijk hongers nood. Maïs-meel is het eenige voedsel, en als niet dadelijk hulp wordt verleend, loopen 2500 personen gevaar van gebrek om te komen. In den Botanisch en Tuin te Brest (Frankrijk) i3 in dit jaar een Latinia (vermoe delijk een Livistona chinensis of australis, maar dit werd niet gemeld) neergelegd, omdat de boom te groot werd en de bladereu jaarlijks hun weg naar buiten zochten, door de ruiten der kas. Om zich een denkbeeld van dezen colussus te maken, moet men weten dat vijf en twintig man (zee lieden, dus die handen aan het lijf hebben) noo- dig waren, om hem, nadat al zijn bladeren ver wijderd waren, uit de kas te brengen. Ook werd dit exemplaar voor het grootste in Europa ge houden. Bosa Bonheur heeft hare laatste schilderij, voorstellende eene prachtige groep wilde leeuwen, nog voor zij voltooid is, verkocht aan een kunstliefhebber te Nizza voor de kolossale som van honderd veertig duizend gulden. Dit is zeker een groote som, maar de onkosten, die vooraf gingen, waren ook niet gering. De leeu wen, die als model dienden, kostten haar elf duizend gulden en bovendien gedurende een vol jaar nog twintig gulden daags aan oppassing en voeding. De heer Biotteau, eer. koopman in Maine, Frankrijk, vader van zes kinderen, begaf zich onlangs naar den barbierswinkel van den heer Gourdon, om zich te laten scheren. Als gewoonlijk maakte Biotteau onder het scheren een welwillend praatje met den barbier. Plotse ling drukte deze, zonder eenige aanleiding, het hoofd van zijn cliënt naar achteren en sneed hem met het scheermes den hals af. Zijn slachtoffer had zelfs geen tijd een kreet te slaken. De beide zusters van den moordenaar waren getuigen van het vreeselijk tooneel. Op haar geroep kwamen de buren toeschieten, die den moordenaar boeiden en in handen der justitie stelden. Naar men verneemt, moet de afschuwelijke misdaad aan delirium tremens zijn toe te schrijven. De uitwerking der nieuwe zegelwet voor de schuldenaars volgens een plattelandsbewonerEen der kooplieden te 's Bosch kreeg dezer dagen het gewone bezoek van een dorps-klant. Zeg eens, heer, zei de buitenman, al weer zoo'n nieuwig heid met 't volgende jaar, die zegelwet! De koopman begreep, dacht ten minste te begrijpen, waar zijn klant naar toe wilde: die berucht ge worden 5 cent zeker. Ja, vriend, beweerde hij, daar is niets aan te doen! De wet moet geëer biedigd worden. En haastig voegde hij er bij, uit vrees den goeden klant om zoo'n nietigheid te verliezen: Ik zal dat zegeltje wel voor mijn rekening nemen. Zeg eens, her nam de dorpeling knipoogend, doe me een pleizier en zet bij het bedrag mijner factuurs na 1 Ja nuari: voor 't zegel 0.05 'k weet dan ten minste waarmee 'k af ben En veelbeteekenend voegde hij lachend er bij, terwijl hij zijn grooten bril afnam en wegstak een bewijs, dat hij de zaken voor dien dag als geëindigd beschouwde en den koopman een lichten duw met den elle boog in de zij gaf: Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig Historisch Ir. de omstreken van Fallköping (Zweden) viel een arend op een vrouw neder. Deze verdedigde zich zoo spoedig zij konde, maar het is onzeker, hoe de strijd zou afgeloopen zijn, indien zij geen hulp van toesnellende personen ontvangen had. De arend was zoo heftig in zijn aanval, dat hij voor de overmacht niet eens op de vlucht ging; eindelijk moest hij zijne stoute daad met den dood bekoopen. De vrouw heeft zware wonden aan het hoofd en handen bekomen. Men beweert, dat de afstand tusschen de vleugel- spillen ruim 2 meter bedroeg. In den nacht van Zaterdag op bon dag is de justitie te Brussel in twee geheime speelhuizen binnengedrongen. Alles werd in beslag genomen en de aanwezigen ondervraagd. De directeurs van twee clubs zullen gerechtelijk ver volgd worden wegens het houden van deze speel huizen. Bij een orkaan op Tornado, aan de kust van Mexico, werd een plank door den wind opgenomen en met zulk een vaart tegen een groot houten waterbassin aangeslingerd, dat het voorste gedeelte van die plank door den houten wand heendrong en het achtereinde afbrak. Het stuk sloot zoo vast in den houten wand, dat geen druppel water werd doorgelaten. Meer der gelijke voorbeelden zijn bekend van de uitwerking der tropische orkanen. Voorwerpen daardoor op genomen vliegen met de snelheid van een projectiel door de ruimte en doen bij het stooten ongeveer dezelfde uitwerking als kanonkogels. Laatst liet iemand op zijn socië- teil een zijner vrienden de photographie zijner buitenplaats zien. Hier, sprak hij, ligt het woonhuis, daar het koetshuis, daar de broeikas ten Hm, flaisterde de vriend een ander in 't oor, de hypotheken zijn er niet bij gepho- tographeerd. Maandag woedde een geweldige orkaan over Newfoundland, waarbij vijftien sche pen en vele visscherspinken verongelukten. Tusschen Utrecht en Zeis t-D r i e- bergen is Donderdag-avond een conducteur H. te Emmerik thuis behoorende, van den spoortrein gevallen. Te Driebergen werd hij gemist, en op telegrafisch bericht werd van Utrecht een loco motief gezonden om hem te zoeken. Gevonden, werd hij naar Utrecht getransporteerd, waar hij nog levend aankwam, doch na eenige oogenblik- ken overleed. Hij laat eene weuwe met twee kinderen na. Een 14-jarig meisje te Bladel had een tand te midden van het verhemelte, die haar tot last strekte; dezer dagen is deze tand door een dokter van Turnhout uit den mond verwijderd. Ons land, dat wemelt van spraak- kunsten, die schier alle in een beslaande behoefte (aan geld?) voldoen, kan ook mededingen naar een prijsvraag, uitgeschreven door den Koning van België, den taalminnenden Leopold. Voor het best gekeurde werk, spraakkunst in de Nederl. en de Fransche taal, hoogstens 150 bladzijden tellende in 12o formaat, wordt een prijs van 3000 ir. uitgeloofd. Is eenmaal een spraakkunst be kroond en iemand komt later met eene nog betere dan wordt ook aan den schrijver daarvan 3000 fr. toegekend, en zoo voor elke volgende betere spraakkunst een gelijke belooning. Indien de commissie van beoordeeling voor haar taak ten volle gschikt is, dan belooft het onderwijs in de taal op de Belgische scholen een schitterende toekomst. De chef-redacteur van het Arabi- sche journal El Jawaib, Salim Taris, is wegens zijne buitengewone letterkundige verdiensten door den Padischah tot... brigade-generaal aangesteld geworden, zonder dat hij ooit tot den militairen dienst behoord heeft. Het Journal für Buch- druckerkunst vraagt terecht: Sollte diese Ernen- nung vielleicht die Schneidigkeit des Styles be- fordern?" Als aspirant-commies bij de Holl. spoorweg-maatschappij in dienst gesteld, genoot G. J. S. N. een maandelijksch salaris van f50. Op Zondag 10 Dec. met de ontvangst van de be stelgelden belast zijnde, die een bedrag van f 370 uitmaakten, nam hij die som weg, met uitzon dering van f 7, die hij in de aan den chef ter hand gestelde trommel liet liggen. Toen hij den volgenden dag afwezig bleef, werd de trommel geopend en de diefstal ontdekt. De politie, hier van in kennis gesteld, nam hem, bij zijne terug komst van een reisje, in hechtenis en vond nog ongeveer f 280 in zijn bezit. Een diner, dat de burgemeester van Weenen 11. Zaterdag gaf, werd tragisch ge stoord door het plotseling overlijden van een wethouder, die het glas opheffende om een dronk in te stellen, dood in zijn stoel zonk. Men zal zich herinneren, dat de stad Marseille der gewezen keizerin Eugénie een proces heeft aangedaan tot de teruggave van den grond, dien de gemeenteraad indertijd aan keizer Napo leon ten geschenke had gegeven om er een kas teel en een park te doen verrijzen, en dat de stad Marseille dit proces bij de rechtbank en in hooger beroep bij het hof te Aix verloren heeft. Thans wordt een brief van de keizerin aan den heer Bouher bekend gemaakt, waarin zij ver klaart dat, nu haar recht op «het bezit van dien grond erkend is, zij bereid is dien aan de ge meente Marseille weer af te staan. Mitsdien geeft zij den heer Bouher last, om uit haar naam dienovereenkomstig te handelen. Giuseppe Verdi heeft in zijne ge boorteplaats een groot hospitaal laten bouwen. Eerst bij de voltooiing is men deze edelmoedige daad te weten geKomen, want Verdi had niemand willen zeggen wat de bestemming was van het kolossale gebouw, dat hij liet zetten. De com ponist zal ook voor de inwendige inrichting van zijn ziekenhuis geheel zorg dragen. Een treurig ongeval hadDinsdag- morgen te 7 uur te Vlaardingen plaats. Het Engelsche schip Olive Branch, dat in de haven aldaar gelost had, ging vertrekken. Een matroos bracht met de boot een tros van den wal om te verhalen. Hij sprong op den wal, doch ver loor zijn evenwicht en greep naar een vat, dat op den kant van den wal stond. Daar dit vat echter leeg was, werd het medegesleept en de matroos viel in de haven, waarin hij onmiddel lijk wegzonk. Hoewel hij spoedig opgehaald werd, bleek het dat hij reeds had opgehouden te leven. De ongelukkige was slechts 29 jaren oud. In de laatste veertien dagen ont- vingen een vijftal kooplieden in Dordrecht allerlei bestellingen. Nadat zij eerst bij de politie had den geïnformeerd, besloten zij aan die bestellin gen geen gevolg te geven, want de afzenders der orders kwamen reeds voor op de lijst der zwen delaars! De nieuwsgierigen, die l'amère Michel in Nederland zijn gaan hooren, mogen zich gelukkig noemen er beter afgekomen te zijn dan de bankier Noyelles te Bijssel, die, toen hij bij een harer «lezingen", om een harer snorkc- rijen begon te lachen, een twintigtal «burgers" op het lijf kreeg, die «het kapitaal" en een zijner vrienden, die hem te hulp kwam, deerlijk mis handelden. Geld betalen en een pak slaag toe te krijgen is de nieuwsgierigheid toch wel een beetje al te duur betalen. Triëst zal, volgens de Weener Presse, weldra ophouden een vrijhaven te zijn. Er moet dienaangaande een plan bij de Oosten- rijksche Begeering iu overweging wezen, en de raadsheer Bozart moet belast zijn met het opma ken van een rapport daarover. Eergisteren is te Haaksbergen een oud-strijder van Waterloo overleden, Egbert Geesink, in den ouderdom van 95 jaren. Tot op het laatste oogenblik had hij zijn volle bewust zijn, en daar het een welgestelde boer was, reed hij dezen zomer soms nog met zijn beide paarden. Te Ne w-Y ork begint men zich op het bouwen van h uizen toe te leggen, waarin de bevolking van een groot dorp geherbergd zou kunnen worden, en aan welke men namen geeft, evenals hier aan hotels. Zoo is het huis «Dakota"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2