MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Bericht. Voor geest en hart. Het groote geheim. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 30 December. Door het prov. bestuur van N.-Holland is bij enkele in schrijving aanbesteed: Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan de Leerschool, behoorende bij de Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 31 December 1884. (Raming ƒ3450). Minste inschrijver de heer 11. van Niel te Haarlem, voor de som van 3000. Het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieu wingen aan het Paviljoen (Welgelegen) te Haarlem, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 31 December 1884. (Raming 7700). Minste inschrijver de heer JA. P. Nelissen te Haarlem, voor de som van 7097. De rechtbank veroordeelde eergisteren zekeren J. J. Jansen, een kleermakersge zel, tot 21 dagen gevangenisstraf en op zending voor drie maanden naar eene Rijks werkinrichting, en zulks wegens herhaalde dronkenschap. De dienstbode, die in de vorige week wegens diefstal in loontrekkenden dienst was aangehouden, is eergisteren door de arrondissements-rechtbank alhier, te dier zake veroordeeld tot drie maanden cellu laire gevangenisstraf. Kunstnieuws. nu/» ioo3/4 ROME, 29 December. De Senaat heeft het ontwerp betreffende den parlementairen eed met 105 tegen 5 stemmen aangenomen en is tot 18 Januari uiteengegaan. mededeelingen a 10 Cents per regel. Met Hop-Bitter kan met onmogelijk lang ziek of ongesteld blijveu. Wat is de reden dat het Hop-Bitter zoo goed geneest? Het is omdat het aan al de organen van het lichaam eene gezonde werking bezorgt en tevens zorgt voor eene goede spijsver tering en rijk bloed. ontstond brand, zoodat het inwendige grooten- deels uitbrandde. //Haarlem en Den Haag" zoo luidt de titel van een reisverhaal in de Weener courant de Neue Freie Presse. Merkwaardig is steeds wat een vreemdeling alzoo in verbazing zet en wat hem alzoo invalt over de meest ordinaire dingen in ons landje. Wij ontleenen aan zijne reisbeschrijving het volgende: Na eene lange rij ran regenachtige dagen begon het een weinig °p te helderen, en haastte ik mij den trtin van Amsterdam naar Haarlem te bereiken. De spoor weg loopt door het kortste gedeelte van het Noordhollandsche Schiereiland, dat in den zachten Nederlandschen tongval den sierlijken naam draagt van //Holland op zijn smalst". Reeds bij Halfweg weidt de blik over de onafzienbare groene vlakten van den Haarlemmermeer-polder. Mijn gezelschap bestond uit drie dames: groot moeder, moeder en kleindochtertje. De beide eersten droegen, bij overigens modern costuum, nog die wonderlijke kap van geslagen goud, in spiralen eindigende en, bij de grootmoeder, rijk bezet met groote diamanten welke in de zon flikkerden en haar vriendelijk oud gezicht als in een lijst van rococo plaatsten. Nog nooit, zegt de Oostenrijker, had hij bij zooveel diamanten zoo weinig hoogmoed aangetroffen; voor zoover zij elkander konden verstaan had hij vernomen dat het de moeder, de vrouw en het dochtertje was van een rijken boer uit de omstreken van Edam, d ie Küseberühmte plaats. De Oostenrijker beschrijft daarna het vroegere Haarlemmermeer, Waar de Nederlandsche zeeslagen werden geleverd en waar nu ontelbare kudden grazen; tiij zegt dat nu de Zuiderzee, evenals het IJ reeds, er aan zal moeten gelooven en geeft in korte trekken het ontwerp-Buma, waardoor, zegt hij er over fedeneerende alsof de Nederlanders heel hun Waterland willen droogpomper. een landstreek groot als drie a vier Thüringer landjes gewonnen zou worden voor den landbouw. Hij arriveert te Haarlem, de netste en ziridelijkste stad onder de nette en zindelijke steden van Holland. Ten bewijze verhaalt hij, hoe de trottoirs zoo schoon waren en alles zoo zuiver er blonk in de morgen zon, dat hij verlegen was om er een lucifer Waarmede hij zijn sigaar aangestoken had, weg te werpen; hij droeg de lucifer verscheidene straten Ver mee, totdot hij het eindelijk waagde ze op etraat te gooien. En niet alleen dat de stoepen zoo helder geschrobd waren, de geheele straat Was a l'avenant. Hij zag dan ook geen eene vigilante rondrijden en maakte daaruit op dat zulks verboden was, om de straatsteenen niet vuil te maken. Ook bezocht hij Bloemendaai, dorpen park te gelijk. Hier hebben de rijkste kooplui uit Amsterdam hunne Baiten (d. i. buitens op z'n echt Amsterdamsch uitgesproken). Van Haarlem reisde hij naar den Haag, met zijne breede alleëndurchzogene straten, vele paleizen, elegante buizen in statigen en modernen stijl en zijn be roemd Bosch, een van de schoonste en dichterlijkste ateden, die er bestaan, vooral van den Vijver uit gezien. Welk een contrast met het wel origineele Waar toch zoo domperige Amsterdam, zegt hij en kon wel instemmen met een Haagsch heer, dien hij later in een koffiehuis sprak en hem opmerkte: Hoe kunt ge Amsterdam met Den Haag vergelijken! Den Haag is zoo schoon! Amster dam daarentegen is een stinkende stad, de eene helft van het jaar riekt het er naar haring, de andere helft naar stokvisch. Daarenboven het staat beel en al in 't water; Amsterdam is zoo vuil." In de sociëteit in 't Bosch viel hem op dat de Nederlanders alles behalve aan landerigheid of phlegma lijden; integendeel hij nam aldaar «een bewegelijkheid en een gezwindheid" waar, die niet veel met de vlugheid der Franschen verschilt, terwijl ook het Nederlandsch veel vlugger dan het Duitsch gesproken wordt en bijna even rad als het Fransch. Wat hem daar vooral verbaasde, was het aanhoudend geroep van Aannemen! Eerst dacht hij, dat de kellners dien naam in het Hollandsch droegen, doch weldra bespeurde hij dat de rechts en links ijlende en vlugge kellners de bestelling en de betaling moesten annehmen. De hoogste brug van de wereld is onlangs voltooid. Het is de brug over den Kin- zulastroom nabij Bradford, in Pennsylvanië, die uit ijzer bestaat en 628 meter lang is. De mid delste pijler heeft een hoogte van 244 meter. Hoor deze brug is een verbinding tot stand ge bracht tnsschen den New-York-, Lake Erie- en Western-spoorweg en de kolenvelden van West- Eennsylvanië. De aangehouden persoon op deSt. Anthoniebreeslraat te Amsterdam, bij wien dia manten zijn gevonden, door Jannetje Struik aan de heeren Bosch ontvreemd, is genaamd Consen- heim, commissionair in gouden en diamanten Werken. Er ontbreekt nu nog een broche en drie ringen met brillanten aan het ontvreemde van de beeren Bosch. Ongetwijfeld zijn ergens nog gelden °f geldswaardige papieren geborgen. Jannetje be taalde alles contant met geleende gelden. Zij, die baar leenden, kregen kostbare geschenken, die Weer moesten dienen om krediet en vertrouwen te wekken, en nieuwe sommen te erlangen, waar mede dan weder de kostbaarheden werden betaald. Op 't laatst, in December van verleden jaar, waren geen kapitalen meer te krijgen en ontstond het geschil met de firma Van der Gant. Toch was er nog genoeg over om goed te blijven leven, en die omstandigheid deed zoovelen gelooven, flat er inde)daad geheime bronnen van inkomsten waren. Wanneer dit geding in openbare behan deling komt en alle getuigen worden gehoord die in de instructie verklaringen hebben afgelegd, dan zal men vreemd opzien van zooveel list en sluw overleg aan de eene, en zooveel geloof en goed vertrouwen aaD de andere zijde. Want al bebben de geldschieters kostbaarheden, kleederen, huisraad, enz. er.z. ten geschenke gekregen, ze hebben hunne kapitalen op verre na niet terug, en het merkwaardigste is dat bijna alles is geleend zonder eenig bewijs van ontvangst aan hen die leenden. Er is eene familie te Haarlem door deze boerendeern geheel geruïneerd, om van anderen niet te gewagen, 't Is bevredigend voor het rechts gevoel dat de Rotterdamsche justitie in deze zaak zooveel licht brengt. Consenheim, thans in handen der Rotterdamsche politie, met een be langrijk deel der diamanten welke door Jannetje Struik waren verduisterd, is, volgens het O. D., geen vreemdeling bij de justitie. Ruim 20 jaar geleden maakte hij een nogal treurige figuur voor het hof van Arnhem, toen hij zich had te ver antwoorden wegens het koopen van gouden voor werpen, welke onder meer door een destijds be ruchte bende waren gestolen. Binnenkort zou hij een magazijn van gouden en zilveren werken op den Nieuwendijk te Amsterdam opnemen. Uit Nieuwe diep meldt men ons: Ka pitein Jonker, met den Nederl. schoener Dolfijn, van Riga alhier binnen, rapporteert dat, toen hij jl. Vrijdag ter hoogte van Vlieland zeilende was, eenige Engelsche visschers van Lowestoft met een boot bij hem aan boord kwamen. Hoewel zeker zijnde van de hoogte vroeg hij hun, om zijn zekerheid nog te versterken, waar hij zich bevond. Daar hun antwoord niet overeenkwam met zijne bevinding, noodigde de kapitein twee der visschers in de kajuit, om met hem de kaart na te gaan. Nadat dit geschied was, verwijderden de Engelschen zich weder met hun boot. Kort daarop weer naar beneden gaande, bemerkte de kapitein dat zijn horloge was gestolen. Blijkbaar had, terwijl de kapitein zich met den een op de kaart bezighield, de andere visscher het horloge weggemoffeld. Macht oefent men uit, niet door hard of dik werf maar door juist te treffen. Men beweert, dat een dwaas somtijds wel eens iets belangrijks zegt. Dat moet zeer zelden voor komen, zegt Diderot, want ik heb veel dwazen gekend, maar geen enkelen als „men" schijnt te kennen. Was de tong een geweer, wat zouden er'n jachtacten genomen worden Het is nu eenmaal niet te loochenen, dat de lust tot spot en tegenspraak iets boosaardigs in zich heeft, terwijl de ernst meer met betere ge voelens verwant is deugd, offervaardigheid en liefde zijn zeer ernstig. -Het gerucht is altijd erger dan de waarheid en maakt den wolf grooter dan hij is. Ieder mensch kan een profeet, een wijze, een koning zijn. Hij moet de kiemen der waarheid, die in hem liggen, slechts trachten te vinden en te ontwikkelen. Hij moet het goede maar willen-, dat is het groote geheim des levens. Ieder mensch zij er zich van bewust, dat hij een handeling, zijn leven een gedachte, zijn woord een ademtocht der Godheid is en ieder moge door goede han delingen en groote gedachten toonen, dat hij iets van dat Goddelijke in zich heeft. Hooge lof. Een politiek redenaar zeide eens, om zekeren generaal van zijn partij op te vijzelen, dat hij op het slagveld altijd te vinden was waar de kogels het dichtste om hem heen waren. En waar was dat? vroeg men hem. In den ammunitiewagen. Voorschrift om vroeg op te staan. „Ik kan maar niet vroeg opstaan, dokter," klaagde een ingebeelde zieke, die een liefhebber van lang slapen was. „O, dat kunt gij wel," was het antwoord, „als gij mijn raad maar wilt volgen. Hoe laat staat gij gewoonlijk op?" //Negen uur." „Welnu, sta dan eiken dag een half uur later op, en binnen eene maand zult gij 's morgens om vier uur op zijn." Recht en rechter. „In elk geval" be weerde eens iemand, die met een ander de kan sen van zijn proces overwoog „in elk geval hebt ik het recht aan mijne zijde." „Dat geeft je niet veel," was het antwoord, „zoolang dat niet het geval is met den rechter." Gevaarlijke les. Tante. „Zeg nu „dankje!" Willem." Willem. „Dankje!" Tante-, „Dankje hond!" Willem: (met een lief stemmetje): „Dankje, hond!" Het beste. Toen Jerrold eens met een Fransch- man politiseerde, die zich bizonder ingenomen toonde met het tusschen Engeland en Frankrijk gesloten handelsverdrag, merkte hij droogjes op: Het beste wat ik tusschen Engeland en Frank rijk ken, is de zee!" Vorst en hoveling. De beroemde Reinold Forster, die met Cook de reis om de wereld gedaan heeft, werd gedurende zijn verblijf te Berlijn aan den Koning voorgesteld. Zonder daar toe uitgenoodigd te zijn, nam hij plaats. De vorst vroeg hem hierop, of hij reeds meer ko ningen gezien had. „O, ja", antwoordde For ste, „Vier wilde en drie tamme." Eene moeilijkheid overwonnen. „Wat is dat, hofmeester?" zeide een passagier aan boord van eene stoomboot, toen hem aan het ontbijt over de tafel heen een kop werd voorgehouden, waarin een donker, modderachtig vocht was. „Ik geloof dat het thee is, mijnheer," antwoordde de hof meester, na er even een blik op geslagen te hebben. „Goed," hernam de reiziger; „neem het dan weg, en als het thee is, moest je mij maar liever koffie brengen, en als het koffie is, breng mij dan thee." Als we kortelijk den indruk vertolken, gisteren avond ontvangen bij de uitvoering van Crescendo's eerste concert in dit seizoen, dan wenschen we allereerst eene bizonderheid te releveereu, welke aan dit welgeslaagd concert meer dan gewone beteekenis bijzette. Wij hadden namelijk het ge noegen kennis te maken met eene belangrijke, nieuwe compositie van onzen geachten stad genoot, den heer N. 11. Andriessen, en het is ons bizonder aangenaam te kunnen verklaren dat deze toonschepping onze onverdeelde sympathie ge niet en dat wij bij de uitvoering er van zeer hebben genoten. Het werk hield ons van begin tot einde ge boeid door zijn frisschen gedachtengang, krachtige en melodieuze motieven en door eene even klare als welluidende behandeling der stemmen. Er zijn zoo vele heerlijke momenten in en het werk bevat in het algemeen zooveel schoons, dat het ondoenlijk is, in de kleine plaatsruimte die ons ten dienste staat, in analyse te treden. De heer Andriessen heeft zich door zijn Columbus, ontegenzeggelijk eene waardige plaats veroverd in de rij onzer goede vaderlandsche toondichters. Wij geven Crescendo's ijvervoller: directeur den raad, het werk van orkestbegeleiding te voorzien. Onge twijfeld zal deze muziek ontzaglijk daarbij winnen. Het werk is er uitmuntend voor geschikt. De Columbus was het glanspunt van den avond. Solisten en koorzangers wedijverden als 't ware in de uitmuntende vertolking van het omvangrijke werk. Vooral het koor die Sonne sank, dtr Schimmer wich, werd met een gloed en entrain gezongen, die verbazing wekten. De heer Blauwaert schitterde als gewoonlijk door zijn schoone stem- middelen en door zijn meesterschap van stijl. Het aria Nach Westen, o nach Westen hin, was een meesterproeve van fraaien toon, uitdrukking en besc-having, van klassieke zangkunst in een woord; en niet minder bewonderenswaardig mocht de afgeronde voordracht heeten van de liederen die deze eminente zanger in de tweede afd. van het concert ten gehoore bracht. In den Columbus werden de tenorsoli vertolkt door den heer Theod. A. J. Bien, een hoogst verdienstelijk zanger.de gelukkige bezitter van eene tenorstem, die uitmunt door haar fraai en zeer sympathiek timbre. Met vol geluid, kracht en juistheid droeg hij zijne soli voor en in het duo (Columbus en Fernando) stond hij den Zuid-Nederl. zanger waardig ter zijde. Bravo! Met genoegen hebben we kennis gemaakt met eene jeugdige concertzangeres uit Rotterdam, Mejuffr. Dina van Rosendael. Zij toonde te kunnen beschikken over eene goed ontwikkelde sopraanstem, die door haar zuiveren, teederen klank een goed effect maakte. Mej. Rosendael schonk ons liederen van Benzei, Taubert, Ilölzel en Dessauer die alle op uitmuntende wijze wer den voorgedragen. Bovenal beviel ons: In der Fremde. Zonder twijfel heeft de jeugdige artiste een schoone toekomst voor zich. Zij bewege zich met moed en energie voort op de baan der kunst, nu reeds met zooveel succes door haar beoefend. Door de zangers van Crescendo werden behalve den Columbus nog vier heerlijke nummers £re— zongen. Wij waren opnieuw in de gelegenheid het schoone klankgehalte te bewonderen en de accuratesse in de voordracht, waardoor Crescendo zich bij uitstek onderscheidt. Inderdaad, we moeten het erkennen, de heer Andriessen heeft er slag van zijne zangers op uitstekende wijze te vormen. Meesterlijk wist het koor tot zelfs in de fijnere nuances het gevoel weer te geven, dat de com ponist in het Gebet vor der Schlaclit had neerge legd, ook met het melodieuze Glockentöne, met het frissche Góe Morgen en met htt krachtige lied Neerlands Taal, verwierf Crescendo groot succes. Geen wonder dan ook, dat de dank en het gevoel der talrijk aanwezigen zich uitte, niet alleen in herhaald applaus, maar ook, wat voor de uitvoerders meer zegt, in stil gehoor en van verrukking getuigende aandacht. Voorzeker heeft het concert van gisteren-avond nieuwe lauweren gevlochten voor de Mannen-Zangvereeniging Cres cendo, alhier. Ten slotte maken wc met lof gewag van de uit stekende wijze waarop het accompagnement ge schiedde in Columbus door den jongeheer C. Andriessen uit Hilversum, en bij de overige soli door Crescendo's onvermoeiden leider. De lauwerkrans den heer Andriessen aange boden en het luide applaus, dat zich herhaaldelijk deed hooren, waren ongetwijfeld bewijzen van de algemeene sympathie en waardeering waarin de componist-directeur zich met recht mag ver heugen. HAARLEM, 27 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 3 koeien, verkocht 3 voorf 115 a 140; stier; verkocht voor f a vaarzen, verkocht voor f a pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 15 nuchtere kalveren, verk. voor f 7 a 14, 2 schapen, verk. voor f 22 a lammeren, verkocht voor f a biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a c. per l/2 kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 63 stapels kaas, 5764, stuks, wegende 12396 kilo hoog ste prijs f 34.50 middelbare prijs per 50 kilo LONDEN, 28 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 600, Schapen en Lammeren 1000, Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/2 Schapen en Lammeren 6/4 a 8/2, Kalveren 5/8 a 6/8 Zwijnen 4/ a 4/8. HOORN, 28 Dec. Ter waag gewogen 302 stapels kaas wegende, 89,776 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo 1*37,oor kleine, 34,50 en voor hooikaas commissie f 34,50 middelbare, f LEIDEN, 29 Dec. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a stieren a ossen f a 36 melkkoeien f 154 a f 260, 6 kalveren dito 180 a 278, 32 vare dito f 132 a 248, 56 vette dito f 172. 320, graskalveren f a 11 vette 48 a 92, 105 a 120; 14 nuchtere dito f 7,50 a 19, 228 vette schapen 22 a 36,120 weide dito ƒ18, a 24, lammeren 22 magere varkens /15 a 31, 64 biggen f ,525 a 15.— AMSTERDAM, 27 Dee. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 1 runderen, 110 vette kalveren, lstequal. 2de qual. per kilo, graskalf a,23 nuchtere kalveren, f 7 a 12, schapen en lammeren a t 71 vette varkens 50 a 57 c. per kilo. SCHIEDAM, 29 Dec. Moutwijn, per ned. vat 11,25 Jenever f 16,75, spoeling f 160 dito commissie f 1 ,50 ROTTERDAM, 27 Dec. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 2 paarden, 677 runderen, 38 vette- en graskalveren 16 nuchtere kalveren, 19 scha pen of lammeren, 192 varkens, 37 biggen,bokken of geiten - ezel. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 85 c. 2de qual. 70 c., 3de qual. 60 c.; kalveren lste qual. 100 en 2de qual. 54 c., schapen 70 c., alles per kilo. Het magere vee was vlugger in prijs. De aanvoer van wei varkens was heden beter dan gepasseerden marktdag; de prijzen waren echter voor goede qual. in een doen. Men besteedde van tot c. per kilo. Voor Londen blijft de aanvoer nog even weinig prijs a c. per kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 60/8 ton, 63/16 tonnen, 939 stukken a 1 kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 65 2e bualit. f 60, 3de qual. f55. PURMEREND, 27 Dec. Kaasaangevoerd 41 stapels prijs der kleine kaas f36,50 middelbare f Boter 1.40 a 1.50 per kilo. Runderen: aangevoerd 54 stuks vette koeien hoog. in prijs; melk- prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 63 stuks, prijs 90 a c. 110 per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 69 stuks, prijs f 10 a 22 per stuks haudel vlug. Vette varkens: aanvoer 51 stuks, prijs 48 59 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 10 stuks, prijs f 12 a 20 per stuk met stuggen handel. Biggen: aanvoer 182 stuks, prijs f 5 a 9,per stuk met stuggen handel. Schapen en lammeren: aange voerd 607 stuks, vette schapen magere o verhouders eu lammeren Eieren f a f per kopboter fakippen f eenden a c.; kipeieren f a eendeneieren f-,per stuks. Amsterdam 29 December 1882. Prijzen der onderstaande effecten geuoteer_ Nederland. Oertif. Werk. Schuld Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 H zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buiten]. 1858/80 3 bij Hope Oomp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 w 1877 Amst. L 20-100 5 Ob). buitenl. 1867, 1871/75. V/4 1876 2 u (Perpetuele) 4 binneul.y 12500—25000. 1 1000—50001 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865 5 n a a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 Portugal. Rusland 8panje. pCt. de koer 2'/, 665/s 707,. 102 93'/s 787, 85 64 64 82»/,, 97 747. 88 27 4V; 4 47, Italië. Rusland. N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 1877 Columbia. Obligatien Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aandu M. tot Expl. St. Spw. Aand. u Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aandu Boxtel Wezel Obli'/a 1875 5% Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. f 10006 Morschansk Sysrau Aand. Riascbk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aand. X. York Lake Erie W. S. Aand 4 Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam Gemeente Orediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864. Busland. 1864 1866 Geldkoers prolongatie 7 Bumenle. Amerika. 5 5 div. 8 3 3 8 4 5 5 5 pet. 58% 25 25 915/ig 117» 89 1187, 297, 12%. 9'A U97. 1477, 115 677. 149 1377, 17 467. ÖlU/l6 11874 497, 817, 82 84 633/4 627, 1607, 38% 142 1047s 1093/s 94 94 1027. 11074 141 127 1211/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3