N I E IJ W E No. 055. Zoïidag 7 Januari 1883, 8c Jaargang. Socialisme en Christendom. BUÜTENLAN iË - tiWS Eene misdaad. Hmimcii ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1,— Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIJ BE AU: St. JansstraatHaarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentien worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Onder socialisme verstaat men de vereeni- ging der systemen, welke men in plaats van die der tegenwoordige maatschappij wenscht toegepast te zien, systemen die gebaseerd zijn op gelijke verdeeling van kapitaal, arbeid en winst, en die men ten goede van het pro letariaat wenscht te doen komen. De be staande orde der sociale verhoudingen zoude derhalve moeten vernietigd worden en op hare puinhoopen zou eene nieuwe wereld, volgens de ideeën en grondstellingen der O O O socialisten, moeten worden opgebouwd; zie daar het streven, het doel, het ideaal van de aanhangers en vereerders van het so cialisme. Lettende op het feit, dat er maat schappelijke -toestanden in de wereld be staan, die al zijn ze door God niet gewild, toch door Hem worden toegelaten en door hun eeuwenlang bestaan een zeker soort recht hebben verkregen, zou men geneigd zijn te gelooven, dat de revolutieplannen der socialisten slechts onvruchtbare denk beelden, idealen zijn in de hoofden van enkelen, en dat niemand er ernstig aan denkt, zulke droomen ooit te verwezenlijken of een poging daartoe aan te wenden. Door dit aan te nemen, zou men zich echter zeer vergissen; als het ergens in de wereld ernst is met een idee, dan is het onge twijfeld bij het socialisme het gevaldat hewijst ons het streven zijner aanhangers m verschillende perioden en in verschil lende landen, zooals b. v. het optreden der nihilisten in Rusland, der communisten en anarchisten in Frankrijk, Italië, Ierland enz. De theorieën der socialisten zijn niet nieuw in de geschiedenis; de oorlogen van het oude Rome met zijne slaven, die meer dan 100,000 man sterk, met de wapens in de hand tegen de vrijgeborenen optrokken, kwamen voort uit de ideeën van gelijkheid tusschen vrijen en niet-vrijeu, gelijke ver plichting wat den arbeid aangaat en gelijk recht op het bezit van kapitaal. De Ro- meinsche legioenen onderdrukten wel is waar na een driejarigen, feilen strijd den opstand der slaven, doch den gapenden af grond tusschen kapitaal en arbeid konden zij niet doen verdwijnenwapens en geweld zijn daar trouwens niet toe in staat, dat FEUILLETON. Vervolg.) De directeur van politie had zich dadelijk na de ontdekking van het lijk naar de stad bege ven, om de zaken des overledene in beslag te nemen en te gelijk de gerechtelijke dokters en gerechts-schrijver voor mij herwaarls te doen komen. Zij kwamen. De dokters stelden als vast, dat de overledene levend in het water gekomen en verdronken was. Zij stemden ook, na het onderzoek van de wonde in de hand en van den afgebroken pilaar, in mijn gevoelen: dat de over ledene over de leuning van de brug in het Water geworpen was en in den val zich aan de leuning had willen vasthouden, waardoor de pilaar gebroken was. Aan eene gewelddadige ver moording was, bij eenig nadenken, niet te twij felen. Maar door wien was de moord gepleegd? Hadden meer personen dan één zich aan die misdaad schuldig gemaakt? Eu, wie waren zij? Ik had het meisje van het koorddansers gezelschap doen komen. Zij herkende in den 'loei® met zekerheid den heer, aan wien zij de commissie had overgebracht. Ik liet haar ter zijde gaan, om dan den koorddanser te onder vragen. Vooraf echter moest ik nog den knecht van kan slechts die macht, welke het bezit van rijkdom hoofdzakelijk beschouwt als een middel tot het bereiken van een oneindig hooger doel en in wier oog de armoede iets heiligs is. Deze macht is het Chris tendom. Toen het Christendom in de we reld verscheen en zijne zegenende stralen over landen en volkeren uitspreidde, was de sociale quaestie onmiddellijk opgelost; op het fondament der gerechtigheid, dei- oprechte menschenliefde en offervaardige onthouding, ontstond een nieuw geslacht dat de revolutie niet kende en met den socialen toestand tevreden was, omdat het de armoede als iets heiligs beschouwde en de goederen dezer wereld bezat als bezat het deze niet. Waar het Christendom in waarheid door drong in het leven der volkeren, warsn socialistische bewegingen, zooals deze thans de maatschappij beroeren en haar in voort durende spanning en opgewondenheid hou den, iets onbekends. De socialistische be weging van den tegenwoordigen tijd heeft haren wortel in den afval van het Chris tendom, zulks bleek duidelijk in de groote revolutie welke aan het einde der vorige eeuw in Frankrijk plaats had, en het blijkt in onzen tijd bij de anarchisten die de kruis beelden en de tempelen Gods door dyna miet trachten te vernielen. Wat is de oor zaak dat het streven van het moderne so cialisme zijn grond en zijne bron heeft in de oppositie tegen en in den afval van het Christendom? Als men de meuschelijke maatschappij beschouwt en het gerechtigde, doelmatige en geoorloofde der toestanden onderzoekt, zonder bij dat onderzoek het licht des Christendoms te laten schijnen, dan verwondert het ons niet, dat men aan de gerechtigheid der bestaande sociale toestan den twijfelt, en het valt niet moeilijk te begrijpen dat er zich dan vreeselijke ideeën van algemeene revolutie en aanwending van een gansch ander systeem in 't hart ontwikkelen. De eigenlijke slavernij is in de beschaafde landen afgeschaft, doch er zijn nog overal slaven in overvloed. Het getal van hen die de vruchten van den arbeid en der industrie genieten is gering; de groote massa werkt en moet arbeiden om te kunnen bestaan. De maatschappij, oppervlakkig beschouwd, kan onmogelijk liet slot, die den koorddanser met den Ameri kaan bad zien spreken, in verboor nemen. Hij was tegenwoordig; bij zag den vermoorde; bij bad den koorddanser bij mij gezien; bij kende beide personen, den koorddanser, dien bij zijne kunsten bad zien uitoefenen, en den Amerikaan, dien hij meermalen in bet slot had gezien. Hij verzekerde, en wilde zulks met een eed beves tigen, dat bij beide mannen gisteren-avond in het park ontmoet had. Hij bad zijne beminde, die de voorstelling van den koorddanser ook bad bijgewoond, na het eindigen er van, te buis gebracht. Zij woonde aan bet einde van bet dorp Als- leben; zijn terugweg had bij door bet park ge nomen, dewijl hij vermoedde, dat bij het hek voor de brug over de Alsbeek open zou vinden. Langzaam voortgaande had hij de brug be reikt, en deze willende opgaan, bad bij plot seling aan de overzijde stemmen, die hem aan vankelijk onbekend voorkwamen, geboord. Hij luisterde en onderscheidde de stemmen van den Amerikaan en van den koorddanser. Wat zij spraken, kon bij niet verstaan. Hij was nieuws gierig te vernemen wat die twee, zooals hij ge loofde, elkander vreemde menschenin bet park, nabij bet slot en op zulk een ongewoon uur, met elkander te verhandelen konden hebben. Hij betrad zonder gedruisch de brug tot aan bet hek; het was niet gesloten. Hij wilde bet openen om in bet park te kunnen komen; vooraf luisterde hij nogmaals; hij boorde dt stemmen duidelijker; hij herkende ze nu ook bepaald. Zij den menschenvriend bevredigen, als hij de groote ongelijkheid aanschouwt, als hij naast de meest uitgelaten vreugde het bitterste gebrek, naast de roekelooze verkwisting den nood der armoede, drukkende zorgen eu een harden strijd om het bestaan waarneemt. Wie dit alles beschouwt, zonder in zijn binnenste het verzoenend geloof aan eeu hoogere orde te vestigen, zonder zich te laten onderrichten door het bovennatuurlijk licht des Geloofs over den oorsprong eu de bestemming van den mensch, wie dus het kwaad zonder schadeloosstelling, de smart zonder hoop, de zonde zonder straf ont waart, hij moet revolutionnaire gedachten krijgen, hij moet protesteeren tegen de vreeselijke ongelijkheid en onrechtvaardig heid welke er op sociaal terrein plaats heeft, eu hij zal eene totale omkeeriug dei- wereld stellig verkiezen boven het blijven voortduren van de bestaande toestanden. Tot zoover is het socialisme gekomen. Het openbaart zijne grondstellingen in de woor den van Blanqui»ni Lieu ni n.o.Ure, geen God, geen Heer, eu zijne hoop bouwt het op de groote sociale revolutie; immers dan zal er met alles tabula rasa gemaakt worden. Slot volgt). De behandeling van de voorziening in cassatie tegen het arrest van het Hof van gezworenen in de provincie Brabant, waar bij de beide broeders Peltzer ter dood ver oordeeld zijn, zal waarschijnlijk eerst in 't begin van Maart plaats hebben. Tot dat tijdstip blijven de veroordeelden nog op den vroegeren voet in hechtenis in de gevan genis des petits Carmes. Eerst na verwer- piug der cassatie eu na verwisseling van de doodstraf in tuchthuisstraf worden zij naar Leuven overgebracht. De Parijsche Gemeenteraad heeft eeu voorstel aangenomen tot het verleenen van 160.000 franks als vergoeding van ver schillende kosten aan de Raadsleden, m. a. w. een verbloemde traktemeuts-toelage, in strijd met de wet, die wil, dat de Raads leden onbezoldigd zijn. De Saöne en Doubs zijn zoo gewassen, dat verscheidene dorpen onder water staan. Te Longepierre aan de Doubs zijn 32 huizen spraken in een voor hem vreemde taal. Toen hij het hek verder opende, knarsten de hengsels. Oogenblikkelijk was het gesprek geëindigd. Hij richtte evenwel zijn schreden naar de plaats, van waar hij de stemmen vernomen had. De Amerikaan trad hem te gemoet en zag hem vragende aan. De knecht was daardoor eenigszins verlegen geworden; hij had zich daar om gehaast om het slot in te gaan. Volgens zijne meening moet dat omstreeks tien uur geweest zijn. Van den heer Holberg had hij niets ver nomen. Het feit, dat om dezen tijd de koord danser en de Amerikaan bij elkander waren gezien, kwam overeen met de verklaring van het meisje. Sedert was de Amerikaan niet weder ge zien. De koorddanser, toen hij weder voor mij ver schenen was, stond daar zoo bedaard en staarde mij zoo onbeschroomd aan, dat het mij ver baasde. „Gij kent het lichaam van den vermoorde niet?" vroeg ik hem andermaal. „Neen," herhaalde hij met de meest denk bare gerustheid. „Weet gij niet dat de doode Joharseu heet?" „Neen." „Hebt gij niet iemand van dezen naam ge kend?" „Ik heb dit reeds ontkennend beantwoord." „Blijft gij er bij, dat gij gisteren-avond den Amerikaan niet in het park gesproken hebt?" „Ik blijf er bij, ik heb hem niet gesproken ingestort. Verscheidene straten te Chalon en Macon zijn overstroomd. De magazij nen ziju daar gesloten eu groote schade is ge leden. In den ochtend is het water beginnen te vallen. De stad Parijs is voornemens een aantal werklieden op hare kosten naar de ten toonstelling te Amsterdam te zenden. Het gemeentebestuur zal zich ten aauzieu dei- keuze verstaan met de syndicale Kamers vau werklieden. Van hoeveel beteekenis de dood van Gambetta door de Etigelsche pers wordt geacht trouwens de pers van alle lan den wijdt er beschouwingen aan die geen einde schijnen te zullen nemen blijkt uit eeu nieuw artikel in the Times, waar van het slot luidtDe Eugelschen vragen, de smart van Frankrijk over dit groote verlies te mogen deelen. Zij bewonderen den heldhaftigeu strijd, waarin op het stam pen met den voet van een eenig burger een geheel leger uit den grond verrees. Zij ge loofden in hem als in den ouvermijdelijken en noodzakelijken bestuurder van Frank- rijk's lotgevallen. Zij meeneu zelfs aan spraak te kunnen maken dat zij in het ge loof aan ziju gematigdheid en aan zijn moed ziju landslieden overtroffen hebben De slag, die Frankrijk zijn natuurlijk hoofd weguam, heeft Engeland van een beslisten en hartelijken vriend beroofd. Overdrevener kan 't al niet. Men zou haast gaan denken aan een al te sterke uitdrukking van het de »mortuis nil nisi bene*, vooial als men bedenkt, dat Gam betta zoowel in de handels- als in de bui- tenlandsche politiek, in Egypte b. v., Eu- geland's besliste tegenstander was. Dezer dagen doet het ook vroeger ver spreide gerucht van zich hooren, dat lord Rowton, de voormalige particuliere secre taris van lord Beaconsfield, met succes naai de hand zou dingen van Prinses Beatrice, de jongste dochter van Koningin Victoria. Op Nieuwjaarsdag was lord Rowton de gast der Koniugin te Osborne. Uit Ierland wordt van nieuwe daden van geweld vernomen en schijnt de toestand daar andermaal gevaarlijk te zullen worden. Te Upper Gross, graafschap Tipperary, werden drie gerechtsdienaars door eeu ge wapende Moonlight-beude aangevallen. On- „En gij hebt hem hier in het park doen noodigen." „Hoe? ik?" riep hij haastig uit. „Dat is bij God niet waar!" Die woorden, die hevigheid, met welke hij ze sprak, getuigden, dat het toch waar was; zij getuigden, dat het meisje waarheid gesproken had. Hij had op die vraag, welke hem zoude kun nen worden gedaan, zich voorbereid; zij deed hem verschrikken en bracht hem in verwarring; om dat te verbergen, was hij overdreven in zijn woorden en uitdrukkingen. „Ik heb een getuige," zeide ik met bedaard heid. „Wie?" riep hij. „Later. Ik zal u vooraf nog een getuige van uwe samenkomst met den overledene brengen." „Dat is een valsche getuige. Waar was dat geweest?" Hij gaf zich meer en meer bloot. „Waar het geweest is?" antwoordde ik. „Hier in gindsch bosckje." „Het is niet waar!" „Wij spraken reeds in het dorp van Amelie Roseuburg," vervolgde ik onverschillig. Hij kon mij nauwelijks den naam laten uit spreken. „Die is eene leugenaarster," riep hij, „eene slechte m eid, die ik met gestrengheid heb moe ten behandelen, en die uit haat en wraak mij in het verderf wil storten." {Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1