Voor geest en hart. Het Verledene en de Toekomst. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 6 Jan. Eergisteren-namiddag omstreeks half zes uur is er brand ont staan ten huize van den heer 6. v. d. Wal, woonachtig in perceel n°. 11 in de Mag- dalenasteeg alhier. De brand is vermoedelijk ontstaan door den slechten toestand van een kachelpijp, waardoor de zolder in brand geraakte. Een binnenvertrek, achter den winkel, is geheel uitgebrand. Door spoedige en krachtige hulp van de buren was de brand binnen een half uur gebluscht. Kunstnieuws. Boekaankondiging. premie-leenin gen WU a 10 Cents per regel. Onverschillig wat gij ook gevoelen moogt, het Hop-Bitter zal u goed doen. Beproef het. Bemerk wel dat het Hop- Bitter zelfs het kleinste kind geen nadeel doet, maar altijd en overal goed. Het Hop- Bitter heeft meer geduld dan Job. Het geneest dagelijks duizenden personen. Waarom zich het leven te verbitteren en smarten uittestaan veroorzaakt door verstopping, opstijging van het bloed, aam beien, aandoeningen van de lever en van de gal wanneer het zoo gemakkelijk is er volkomen van bevrijd te worden door het gebruik der Zwitsersche pillen van Rich. Brandt? Verkrijgbaar te Haarlem bij P. RaASEN a 70 ets. de doos, waarmede men eene geheele maand toekomt. Te Sluis hield op den 2en nieuw jaarsavond vóór het huis eener herbergierster, tevens sigaren verkoopster, een rijtuig stil, waarin een welgekleede dame en een lieer gezeten waren. De dame stapte uit, ging de herberg binnen en verzocht de herbergierster den voerman een glas bier aan te reiken. Daarna vroeg en kocht zij de in de herberg aanwezige elf kistjes sigaren, en op hare vraag of madame er nog meer had te verkoopen, kreeg zij een toestemmend antwoord. De madame zou ze nu van hare bovenkamer gaan halen, doch nauwelijks was zij weg, of de koopster nam hare gekochte sigaren op, bracht die in het rijtuig waarin haar gezelschap zat, sprong ook zelve daarin en beiden reden ijlings weg zonder betaald te hebben. De sigarenver- koopster begreep bij hare terugkomst in de herberg dat zij bedrogen was. Zij stelde onmiddellijk de politie van de zaak in kennis. Deze liet dadelijk een karretje inspannen en had het genoegen het rijtuig met de beide reizigers kort aan de Bel gische grens in te halen, die nu in gezelschap van de politie naar Sluis konden terugkeeren. Bij nader onderzoek is de heer vrijgelaten, en de dame aangehouden en den volgenden morgen gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Volgens verklaring van den bedoelden heer (die kleerma ker is van beroep) was de herbergierster hem eenige gelden schuldig als borg voor haren schoon zoon wegens maakloon en leverantie van kleêren, doch het geld daarvan niet kunnende krijgen, werd bovenstaand middeltje beproefd om zoo doende binnen te komen. Dinsdagavond liep een man op de ceintuurbaan nabij het Rijnspoorwegstation te Amsterdam, toen juist de stoomtram van 6 uur daar langs kwam. De machinist zocht den wan delaar door schellen en schreeuwen te waarschuwen, en ofschoon hij dadelijk stopte, kon hij toch niet verhoeden dat de man in aanraking kwam met de machine. Gelukkig kwam hij met eene wonde aan het hoofd vrij. Op de Saksische grenzen hebben eenige arbeiders een gouden visch opgegraven, waarvan de innerlijke metaalwaarde op 10,000 mark wordt geschat. Bovendien heeft het voorwerp een aanzienlijke kunstwaarde, daar het van oud- Grieksch maaksel is. Een geneesheer te Lubeck werd onlangs door de rechtbank aldaar tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij door on handigheid bij een operatie den dood van een hind veroorzaakt had. Hij kwam in hooger beroep bij het gerechtshof te Leipzig, maar dit bevestigde het vonnis. Thans heeft echter d# Senaat te Lubeck, op verzoek van den dokter, de straf ver anderd in een geldboete en wel van 2000 Mark. Voor eenigen tijd werd in de Japan- sche hoofdstad Tokio de eerste tramweg aange legd, en het nieuwe vervoermiddel neemt daar bizonder op. De ontvangsten bedroegen in de maand September 5700 yen (ongeveer 15000): sedert de opening zijn zij vertienvoudigd. Het wanverdrag van een gewezen clown, Frederick Eugenie, heeft in de Londen- 'che afschafferskringen groote smart veroorzaakt. Deze man gaf zich uit voor bekeerd, en ten be wijze van de oprechtheid zijner verbeterde ge zindheid noodigde hij duizend haveloozen tot een matigheids-ontbijt. Da duizend hongerigen lieten met na te komen en het ontbijt op te eten; maar toen het op betalen aankwam, was de gastheer nergens te viuden en de bestuurderen van het afschaffersgenootschap, de Blue Ribbon Society, mochten de rekening voldoen. Frederick Eugenie, over wiens bekeering zoo bizondere vreugde was geweest, werd na een paar dagen met halt afge sneden hals teruggevonden ir. eene kroeg. Hij had het, geld, voor zijn liefdemaal door hem opgehaald, verdronken, en vervolgens de hand aan zichzelven geslagen. De bekeering van clowns zal voortaan niet zonder eenigen argwaan worden begroet. Door het koloniaaal werfdepot te Harderwijk zijn ten vorigen jare geëxpedieerd 1804 manschappen, en wel 1728 naar Oost- en 76 naar West-Indië. De detachementen naar de Oost bestonden uit 1237 Hollanders, 354 Duit- schers, 63 Belgen, 23 Franschen, 33 Zwitsers, 2 Italianen, 11 Oostenrijkers, 1 Zweed en 4 Luxem burgers, en die naar West-Indië uit 63 Hollan ders, 2 Duitschers, 4 Belgen 5 Franschen, 1 Zwitser en 1 Oostenrijker. Omtrent den ontzettenden orkaan, die een paar maanden geleden op de Philippijn- sche eilanden woedde, worden thans nadere bizon- derheden medegedeeld. De orkaan duurde van '8 morgens 8 lot 's middags 2 uren met onver poosd geweld. Geen huis te Manilla bleef onbe schadigd. Zoolang de storm duurde, was het niet mogelijk over straat te gaan. Rijtuigen wer den als speelgoed voortgerold door den wind en en ijzeren platen van daken vlogen door de lucht als vellen papier. Gedurende den storm moeten ook schokken van aardbeving gevoeld zijn. Men heeft verschillende waarnemingen gedaan omtrent den kracht van deD wind. De grootste snelheid door de anemometers op het observatorium waar genomen was 144,4 Eng. mijlen per uur. Maar toen de storm op het hevigst was kon mer. geen waarnemingen meer doen, daar toen al de in strumenten te zeer ontredderd waren door den wind. Te Aalden, gemeente Zweeloo, zaten aan den avond van den Nieuwjaarsdag, ten huize var. den bakker en tapper Aamberg, eenige jon gelui rustig, overeenkomstig het volksgebruik, bijeen. Hunne vreugde werd plotseling gestoord door het binnenkomen van eenige jongelingen uit Zweeloo, die met kwade bedoelingen schijnen te zijn overgekomen. Deze trokken toch weldra hunne messen, en oogenblikkelijk werden vijf der Aalder jongelui daarmee gewond, waarvan drie ernstig, zoodat men zelfs voor het leven van twee der gewonden vreest. Den volgenden mid dag heeft de burgemeester, te Oosterhesselen woonachtig, te Aalden een gerechtelijk onderzoek aangevangen. De hoofddader, zegt men, moet de schaapherder van Zweeloo zijn. Zondag was men op het punt met de godsdienstoefening in de kerk /Notre Dame" te Kortrijk te beginnen, toen opeens boven de hoof den een gekraak zich deed hooren, gevolgd door een zwaren slag. De klok die 6,500 kilo zwaar is, was door het luiden losgeraakt en op het dak gevallen, dat echter niet sterk genoeg was om haar te drageD. De klok zakte er half door, zoodat de aanwezigen nog juist tijd hadden zich te redden, hetgeen echter moeielijk viel, daar men door 't stof, dat zich door den val verspreid had, nauwelijks de uitgangen kon vinden. Een Engelsche dame, Mrs. Cooper, van Nautwich heeft onlangs bij een jacht te Res- ley, waaraan zij deelnam, den dood gevonden. Zij viel met haar paard en werd door den zadel knop zoo ernstig gewond, dat zij nog dienzelfden avond overleed. De Eerste Kamer der arrondisse- ments-rechlbank te Amst. heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Wamsteeker, die tot verzekering van een bedrag van f 1400, deel uit makende van een vordering, groot f68,000, op de beruchte millioenenjuffrouw Jannetje Struik, een arrest had gelegd op eenige haar toebehoo- rende goederen, onder berusting van den heer Werker, eigenaar van het Biblehotel. Nadat het gelegd beslag van waarde was verklaard, heeft de heer Werker verklaring afgelegd nopens die goederen en bleek daaruit, dat daartoe o. a. be hoorden een brandkast, een klok in den vorm van een bij, een zijden costuum en een paar handringen, waarvan de bekende heer Anthony Hoetink eigenaar beweerd te zijn. De rechtbank heeft den beer Werker overeenkomstig zijn ver klaring veroordeeld om die goederen aan den heer Wamsteeker af te geven, mits deze hem zijne kosten vergoede. Er heeft zich te Amsterdam een naaml. vennootschap gevormd ten doel hebbende de exploitatie der stoelen, vestiaires en fauteuils roulants op de Tnt. Kol. Tentoonstelling. Met heel wat moeite heeft de politie Maandag te Princetown een matroos gevangen, die een politie-agent den neus had afgebeten. Woensdag werd hij door een sergeant met drie man naar Lavestock gebracht; maar op den weg daarheen wachtten eenigen zijner makkers den wagen op en ontzetten den gevangene na een gevecht, waarbij de politie er slecht afkwam. Men is aan het zoeken naar de boosdoeners, en de politie doet dat niet zonder eenigen schroom, denkende aan de wijze waarop de hoofdschuldige zijne tanden heeft gebruikt. Als een voorbeeld van eerlijkheid, dat in deze dagen zeldzaam, hoewel niet eenig mag heeten, verhaalt een Engelsch blad van een Londensch winkelier, die in het jaar 1849 failliet ging met een accoord van 50 pCt., en die nu het volle bedrag van het nog verschuldigde aan zijne crediteuren heeft betaald. Gelukkig hij die zeggen kan, dat God alleen hem genoeg is. Een nederig hart erkent gaarne de bizondere gunsten, welke het van God ontving en vernedert zich daarom des te meer. De schoonste parelen in de kroon der heiligen zijn de smarten, welke zij in dit leven met ge duld verdragen hebben. Het is in de vernedering, dat men de ware deugd onderscheidt; dan ziet men of het goud of lood is. De deugd van ingetogenheid bestaat niet daarin, dat men altijd zwijgt, maar dat men zwijgt zoo dikwijls het niet nuttig is te spreken. Het verledene is een gebied waarvan men verzadigd is, maar waarvan men zich niet ontdoen en waaraan men niets veranderen kan. De toe komst is een kasteel dat behaagt en waaromheen men al zijn verbeelding groepeert maar dat men droomt zonder het te bezitten. Goede troost. De bekende generaal Dumou- riez verkeerde steeds in geldverlegenheid. Eens werd hij door een zijner schuldeischers dringend aangemaand eene oude schuld te voldoen. Du- mouriez antwoordde zeer beleefd dat hij niet in staat was dien wensch te vervullen. Hij eindigde zijn brief met de woorden: „Ik heb de eer mij steeds te noemen uw dw. dienaar en schuldenaar." Een goed leerling. Vader. Leert ge nog al op school, mijn zoon? Zoon. Neen, vader, er zijn zooveel kinderen die onderwezen moeten worden, en eer ieder een beurt heeft gehad is de week om. Langzaam. Iemand die gaarne vertelde doch zeer langzaam in zijne voordracht was, werd door een driftig mensch in de rede gevallen: ;/ik bid u haast u toch, ik moet binnen vier weken op reis. Het beste middel. Een candidaat in de geneeskunst werd, bij gelegenheid van een exa men, zeer streng ondervraagd. Men had hem wegens het aanwenden van zweetmiddelen ontel bare vragen gedaan en steeds ging men voort: „en weet gij er nog niet meer? Bedenk u maar eens, gij zult u nog wel iets herinneren" enz. Den geplaagden candidaat, dien dikke zweetdrop pels van het voorhoofd vielen, ging eindelijk een licht op; hij antwoordde: „Ja toch, professor, indien al de aangewende middelen niet baten, dan zal ik den patiënt naar u zenden, om zich te laten examineeren." Wel mogelijk. Een jong advocaat in Texas was door de rechtbank benoemd als verdediger van een neger, die te arm was dm zelf voor zijne verdediging te betalen. Toen de jury ver gaderd was, weigerde de advocaat de bevoegheid van eenige der gezworenen te erkennen, omdat zijn cliënt hem gezegd had dat zij tegen hem bevooroordeeld waren. „Zijn er ook nog meer gezworenen, die tegen u bevooroordeeld zijn?" fluis terde de advocaat. „Neen, met de jury zal het riu wel zuiver spelwezen," antwoordde de neger; „maar nu zou ik wel willen dat u den rechter onbevoegd verklaarde, want, ziet u, ik heb reeds eenige malen een vonnis van hem gehad, en het zou kunnen zijn, dat hij daarom ook een voor oordeel tegen mij begon te krijgen." Het toppunt van wetteloosheid. Een agent zonder nummer, spelende voor een kroeg zonder „Vergunning", met een hondje zonder belasting-penning. Toevallig dan evenmin. Een hoveling was in een woordenwisseling gewikkeld met een maar schalk van Frankrijk, tot wien hij, vernederd als hij was, zeide: „U is een maarschalk, ik weet het, maar, zoo ik er geen ben, dan ben ik toch van het hout, waarvan men ze snijdt." „Ia," sprak de maarschalk, „indien ze van hout wer den gesneden." Waar eene vereeniging, die over zulke krachten beschikt als de Haarlemsche Toonkunst-atdeeYwg, een zoo goed ingestudeerd werk gaat ten gehoore brengen als Schumann's Faust, daar mag men althans wat koren en orkest betreft, zich bij voorbaat verzekerd houden van iets voortreffelijks. En vindt men dan daarbij een vijftal solisten aangekondigd, wier namen den besten klank heb ben, dan spitst men zich met reden op eene voorbeeldige uitvoering. Inderdaad wij kunnen kort zijn, met die van gisteren-avond als zoo danig te bestempelen. Mejuffrouw Kufferath zong de sopraanpartij gevoelvol en zonder overdrijving. Haar glasheldere stem spreekt tot het hart; 't valt ons waarlijk moeilijk te zeggen in welk nummer zij ons het best beviel. Haar majestueuse stijl, hare uit drukkingsvolle voordracht en imposante stem- middelen, wekten algemeene bewondering. Mejuffrouw Bastiaans heeft zich uitstekend van hare taak gekweten. De partij, haar toebe deeld, werd door Schumann niet zoo glanzend uitgerust als die van de sopraan. Doch wat zij oplevert, dat vertolkte Mej. Bastiaans uitmuntend. Hare volle alttonen waren van schoone werking. Gaarne zouden wij, bij voorkomende gelegenheid, aan deze jeugdige, zeer begaafde artiste een uit gebreidere partij zien opgedragen. De heer Lissmann, die wel liet leeuwen-aandeel in de soli had, voldeed ons bij uitstek. Het groote lied des Lebens Pulse werd door hem meesterlijk gezongen. Aan gloed en stijl ontbrak het dien gevierden zanger niet. Welk een genot, zulk een bariton-stem te hooren, zoo krachtig, beschaafd en zoo fraai van timbre. Ons oordeel over den heer Messchaert hebben wij reeds in ons nummer van Zondag 24 Dec. 11. uitgesproken. Ook thans betuigen we gaarne dezen talentvollen zanger onze onverdeelde sym pathie. Wie den heer M. opmerkzaam wil maker, dat in Duitsche woorden de ch niet als sch moet worden uitgesproken, die zou hem, al ware het ongevraagd, een goeden dienst bewijzen. Belang stelling in dezen kunstenaar, niet zucht tot critiek, geeft ons deze opmerking in de pen. De heer Rogmans gaat steeds meer en meer vooruit op muzikaal gebied. Hij bezit een tenor geluid van het echte metaal en in zijne voor dracht gloeide eene warmte, die, bij toenemende stembeheersching, nog veel voor zijne toekomst belooft. Zijn hoogtepunt bereikte hij gisteren avond in het lied: Die ihr dies Haupt umschwebt, dat hij met wijding vertolkte. Het terzet uitgevoerd door Mej Bastiaans, Mevr. M. en Mevr. P. liep flink van stapel; 't werd zeer rein en met veel eenheid ten ge hoore gebracht. De goede uitslag van dit concert had men ook te danken aan de koren en aau 't orkest. Wij wijzen slechts glanspunten aan, wanneer wij ver melden het krachtige Dies irae en het flinke slotkoor. Ook al het overige droeg het kenmerk van uitstekende voorbereiding en toewijding. Jam mer slechts dat de solo-cellist door zijn weifelend spel een der schoonste passages zeer ontsierde. Ten slotte een woord van hulde en dank aan den heer W. Robert, directeur der afdeeling van de M. v. T. Ongetwijfeld is het succes van den concert-avond voornamelijk te danken aan zijne uitmuntende leiding. De capaciteiten var. den heer Robert, ook als dirigent, staan hoog bij ons aan geschreven. Ook aan het Bestuur der Zangver- eeniging zij dank gebracht voor de uitstekende keuze der solisten, voor de goede samenstelling van het orkest en voor de vele zorgen, welke de re geling vereischte. Vinden zij in hunne zelfvoldoe ning, meer dan in onze gelukwenschen, het loon van hun streven en den prikkel noodig om te volharden. Met het meeste genoegen hebben wij dezer dagen ken nis gemaakt met den nege. den jaargang van den Pius- Almanak, een jaarboek dat telkens bij zijn verschijnen in omvang toeneemt en aan degelijkheid wint. Wat dezen almanak voor iedereen zoo bizonder bruikbaar maakt, i« de hoogst doelmatig ingerichte kalender, de volledige lijst van de besturen van al de liefdadige instellingen en Katholieke vereenigingen van Nederland, de vermelding van de merkwaardige dagen voor Nederlands Katholieken, het tarief van zegel en telegrammen, het posttarief, he nevens een aantal opgaven van zaken die in het dage- lijksch leven steeds van pas komen. Aan het mengelwerk is ook in dezen jaargang (1883) bizondere zorg besteed. We ontmoeten onder de vele en uitmuntende bijdragen van gevierde Katholieke auteurs, ook de novellen het S. Sacrament van Mirakel te Brusseldoor den weleerw. Heer Seuter en. Elizabeth, door Mej. C. Alberdingk Thijm, en het gedicht Rediviva door den Weleerw. Heer Jacq. Vrancken. Zooals men weet, zijn deze literarische schep pingen de best gekeurde in den wedstrijd voor novellen en gedichten, in het vorige jaar door de Eedactie van den Pius-Almanak uitgeschreven. Inderdaad de Pius-Almanak verdient eeue eerste plaats in de rij der jaarboekjes, die de Katholieke literatuur ver sieren en verrijken. MABKTBEBICHTEK. HAARLEM, 3 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 5 koeien, verkocht 5 voor f 120 a 180; stier; verkocht voor f a 1 vaarzen, verkocht - voor f-- a 120 pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 13 nuchtere kalveren, verk. voor f9 a 17, 18 schapen, verk. 16 voor f 12 a 22 lammeren, verkocht voor f a 5 biggen ver kocht 3 voor f 8 a 10; varkens, verkocht voor a c. per 1/3 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht stapels kaas,stuks, wegende kilo, hoog ste prijs f middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 3 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 155 vette kalverenlste qua) f 1,10, 2de qual. 0,90, per kilo, graskalf f a 49 nuchtere kalveren, 8 a 13, - schapen en lammeren f a 101 vette varkens 50 a 60 c. per kilo. LEIDEN, 5 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a stieren a ossen a melkkoeien f 155 a f 260, kalveren dito 180 a 350, vare dito f 136 a 256, vette dito f 175 330, graskalveren f a vette 47 a 90, anuchtere dito f -,a vette schapen a weide dito f a lammeren magere varkens /14 a 27, 64 biggen f 5,25 a 14. GOUDA, 4 Jan. Kaas f 29 a f 32,le qual., 2e qual. f 26 a 28, zware hooger in prijs aangevoerd partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs derkoeboter f 1.50 I.60 der weiboter f 1.30 a 1.40. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 5 Jan. Moutwijn, per ned. vat II,Jenever f 16,50, spoeling f 1,20 dito commissie f 1,50. HOORN, 4 Jan. Ter waag gewogen 2 stapels kaas wegende, kilo; hoogsteprijsper 50 kilo f34,oor kleine, en voor hooikaas f—, commissie f middelbare, f LONDEN, 4 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 3000, Kalveren ZwijnenPrijzenBeste Runderen 4/6 a 6/4, Schapen en Lammeren 6/6 a 8/2, Kalveren 4/5 a 7/4, Zwijnen 4/- a 5/2. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 5 Januari 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oerlif. Werk. Schuld21/, Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudlcening5 Italië. Obl. Pause). Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buiten!. 1853/80 3 Rusland, bij Hope Comp. Onde Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje Obl.'huitenl. 1867, 1871/75. l'/4 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl. f 12500—25000. 1 1000—5000 1 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerikn. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/s 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand u Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/a 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aaud. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest. Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasrna S. Rumenie Aandeelen Spw8iv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kanoas Texas Obl. Cert. 7 Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. n Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staalsl. 1854 18605 1864 Rusland. 18646 1866. 5 Geldkoers prolongatie 6 pet. genoteer de koer 66>/5 79»/. 103 79 85 64»/s 65'/i6 53 98 88 3/„ 261/, 583/4 25 251/4 913/is ll'/4 703/4 112 1187, 30 153/s ll5/s 11911/,, 1487„ 671/4 18 45 5113/is 1197, 4915/je 84 643/, 623/„ 393/4 1033/4 110 951/8 100i/4 142i/4 1277, 123'/; LAATSTE BERICHTEN. PARIJS, 5 Januari. Generaal Chanzy is heden nacht plotseling gestorven. LONDEN, 5 Januari. Naar de Times verneemt, zal Granville in eene nota aan de groote mogendheden het voorstel doen, om de vrije scheepvaart door het Snez- kanaal in beginsel te erkennen. MEDEDEELINGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3