Bi i\E\LAi\D, GEMENGDE BERICHTEN. erkennen dat de tafereelen, in de Daily News en andere bladen van de aldaar heer- achende ellende opgehangen, geenszins overdreven waren. Over een afstand van 20 Eng. mijlen bezocht hij verscheidene gezinnen, en, vond nergens eene bete voed sel in huis. In de laatste woning die hij binnentrad, trof hij eene moeder met acht uitgemergelde kinderen rondom een schotel zeegras gezeten, trachtende hunnen honger te stillen met deze onmenschelijke kost. Deze noodlijdende bevolking is bereid tot emigreeren, zoo slechts de Staat haar daartoe in de mogelijkheid stellen wil. De Daily News verneemt uit Maritzburg dat Engeland de voorgenomen inlijving van een stuk vah Zoeloeland niet goed keurt. Uit Rome wordt gemeld, dat de officier van justitie en een rechter van instructie den 6en dezer een borstbeeld van Oberdank, dat 's avonds van dienzelfden dag door de democratische universiteits- vereeniging onthuld zou worden, in beslag genomen hebben, tegelijk met verscheidene papieren. Drie studenten, die de uitnooai- gingsbrieven voor de onthulling geteekend hadden, zijn in verzekerde bewaring ge nomen. Ook heeft er bij hen eene huis zoeking plaats gehad. Door de Neue Freie Fresse wordt ge meld, dat de Oostenrijksche Kroonprins Rudolf met Zijn Gemalin in Februari a. s. een reis naar het Oosten zullen onderne men, welke zich tot Jeruzalem en de Py- ramiden zal uitstrekken. In een standje, dat Vrijdag plaats vond tusschen Europeesche politie-agenten en Albaneezeu te Alexandrië is een Alba nees gedood en zijn zes hunner gevaarlijk, twee Europeanen licht gewond. De Engel- sche autoriteiten dreigen met geweld alle verdere wanordelijkheden te onderdrukken. Uit Batoera wordt aan de Standard gemeld dat de staat van zaken in Armenië kritiek is. De Porte heeft ontdekt dat het Armenische Tiflis-comité bestaat uit ge neraals in Russischeu dienst, en bestuur voert over eene auti-Turksche revolutionnaire beweging. De Porte heeft den staat van beleg afgekondigd in de distrikten Sawas, Van, Ritlis, Diarbekir en Erzeroem, waar een schrikbewind heerscht. Er zijn 1200 Armeniërs gearresteerd, enkele ook te Kou- stantiuopel, waar de Porte vertakkingen van het complot vermoedt. Voortaan zullen waarschuwingen en aanma ningen tot betaling van 's rijks directe belastin gen vrij van port per post door de ambtenaren kunnen worden verzonden, mits gedrukt op open kaarten van ongeveer 11 cM. bij 15 cM. en op minstens even stevig papier als dat der gewone briefkaartformu lieren. Door den Minister van oorlog is bepaald dat de milicienverlofgangers, die het beroep van visseher uitoefenen, dit jaar slechts voor 6 maan den van den dienst worden vrijgesteld. Vorige jaren genoten zij vrijstelling voor een geheel jaar. Door den waterschout te Scheveningen wor den pogingen aangewend om voor de visschers weder dezelfde milde bepalingen van voorheen te verkrijgen. Volgens de nieuwe kiestabel zal het hoofd kiesdistrict Haarlem bestaan uit de gemeenten Haarlem, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer wordt opgeheven en een nieuw hoofdkiesdistrict Heem stede iugesteld, bevattende de gemeenten Heem. stede, Wijk aan Zee en Duin, Beverwijk, Velzen, Bloemendaal, Zandvoort, Sloten, Bennebroek, Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn. Rotterdam, 9 Jan. Het lijk 11. Woensdag alhier in de rivier de Maas drijvende gevonden, is herkend voor dat van zekeren H. B., oud 26 jaren, geboren te Tessel, van beroep machinist, die voor eenige weken uit Alkmaar, waar hij op eene sleepboot in betrekking was, zich heimelijk heeft verwijderd. 's Gravenhage, 9 Jan. In 1882 zijn hier ter stede 120 draukwinkels opgeruimd. Leiden, 9 Jar.. Heden-middag is uit de Singelgracht bij de voormalige Bijnsburgsche poort het lijk opgehaald van een 23jarig meisje, naar men verneemt te Noordwijkerhout woon achtig. Alkmaar, 9 Jan. De portier B., alhier, wien Zaterdag door een locomotief de beenen werden afgesneden, is den volgenden dag overleden. Dordrecht, 9 Jan. Zaterdag-avond is alhier eeu meisje van 14 jaar te water geraakt en ver dronken. Tot nu toe is het lijk nog niet ge vonden. Er zijn thans behangselpapieren in den handel, waarvan de bruine grondkleuren, zoogenaamd Pompeïsch rood, arsenikzuur ijzer- oxyde bevatten. De donkerbruine hoogdruk is een aniline-kleurstof. Daar in vochtige kamers door schimmelplantjes een reductie vau het ar senikzuur kan plaats hebben, zoo is ook de vor ming van arsenikwaterstof niet buitengesloten. Men dient dus in vele woningen ook in dit op zicht voorzichtig te zijn. Door de Redactie van de Amstelbode is eene prijsvraag uitgeschreven voor een gedicht in Nederlandsche verzen, tot onderwerp hebbende Neerlands Kunst en Wetenschap in de 17de eeuw vertegenwoordigd door Rembrand, Vondel en Hugo Grotius. Het gedicht mag niet korter zijn dan een half vel, noch langer dan een heel vel druks van den Vondel van v. Lennep. Voor het opzichzelf voldoende en bij vergelijking best gekeurde dichtstuk wordt uitgeloofd een eere- prijs van f 150 en 25 afdrukken prachtuitgave van het bekroonde gedicht. Verders eervolle ver meldingen. De mededingende stukken moeten onderteekend zijn met een spreuk, in plaats van met den naam des schrijvers, onder bijvoeging van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk tot opschrift voerende, en waarin zoowel de naam des schrijvers als zijn adres eigenhandig door hem zijn opgegeven. De stukken moeten vrachtvrij worden ingezonden voor 25 Maart aan den hoofd redacteur van de Amstelbode, Nieuweramstel, wijk B, 55. De accijns op het gedistilleerd heeft in de jongste maand December f146000 minder opgebracht dan in December 1881. Alzoo be draagt de totale vermindering over 1882 ruim zes ton (f 602.863) aanwijzende een minder ge bruik van één millioen zeven en vijftig duizend zes honderd vier en vijftig liters (1.057.655). Van wegede Telephoon-Maatschappij te Amsterdam zijn in het Beursgebouw drie te- lephoontoestellen geplaatst en met het centraal- bureau verbonden. Een vierde toestel is bestemd voor den beambte, die er door gewaarschuwd wordt wanneer iemand een beursbezoeker wenscht te spreken. De beambte doet dien persoon op de Beurs opzoeken en wijst hem een cel aan met een telephoon-toestel, een klein kamertje, van binnen geheel met baai bekleed tot afsluiting van ieder geluid, zoowel van binnen naar buiten als omgekeerd. Voor een aldus ge.oerd gesprek van 10 minuten lang wordt 25 cent betaald. Zijn de cellen allen bezet, dan worden er volgnummers afgegeven. Tijdens den jongsten opstand op Corea, was ook de Koningin plotseling spoorloos verdwenen. Men verhaalde algemeen, dat zij op last van den vader des Konings vergiftigd was. Thans meldt men uit Seoul, de hoofdstad, aan de Japansche bladen, dat de Koningin onlangs onverwachts teruggekeerd en met vreugdebetoo- ningen in haar residentie ingehaald is De vader des Konings had wel bevel gegeven om zijn schoon dochter te vergiftigen, maar deze last werd door den hofbeambte, wien hij opgedragen was, niet volvoerd; de man doodde in plaats van de Ko ningin een harer kamervrouwen, wier lijk hij voor het hare liet doorgaan. De Koningin hield zich in een naburig kasteel schuil, totdat, zij thans, nu de rust hersteld is, in het midden harer on derdanen terugkeerde. Een merkwaardig voorbeeld van erfelijkheid van li t notariaat bood Utrecht aan. Sedert 1750 is daar een notaris De Graaf ge weest: de betrekking ging steeds over van den vader op den oudsten zoon; aan den vierden nolaris De Graaf is thans eervol ontslag verleend. Inde Michigan Medical News deelt Dr. L. C. Woodman in Paw-Paw, Michigan, de vol gende bijna ongeloofelijke waarneming mede: „Ik ben ir. de gelegenheid geweest in een hier woon achtig jonkman verschijnselen op te merken, die geen twijfel overlaten of electrische vloeistof en zenuwkracht zijn hetzelfde. De bewuste persoon heet William Underwood, is 27 jaar oud, en bezit het vermogen om met zijn adem, met be hulp van zekere bewegingen der armen, vuur te verwekken. Hij neemt, bij voorbeeld, een zakdoek, houdt dien voor den mond, wrijft hem, terwijl hij er op ademt, sterk met de handen, en in korten tijd vat de doek vlam en verbrandt tot asch. Hij weigert niet zijne kleeren uit te trek ken, zijn mond zorgvuldig uit te spoelen, voor den oogen van den toeschouwer zijne handen te wasschen, en over 't geheel, ten einde allen schijn var. bedrog af te weren, de pijnlijkste onderzoe king var, zijn lichaam toe te staan, en nochtans kan hij terstond daarop door eenvoudig ademen een stuk papier of brandbaar weefsel doem ont vlammen. Als hij in de vrije lucht is, en zonder lucifers bij zich te hebben vuur wil maken, za melt hij dorre bladeren op, legt zich op den grond, en blaast op die bladeren totdat zij in brand vliegen. Hij is echter niet te overreden de proef meer dan tweemaal daags te herhalen, om dat hij er uiterst vermoeid van wordt. Telkens als hij zoo iets gedaan heeft, zinkt hij uitgeput op een stoel neder, en door het opleggen van mijn handen op zijn schede', kort nadat hij een nieuwsblad door zijn adem in brand had gesto ken, bevond ik dat zijn hoofdhuid stuipachtig samentrok. Altijd is hij bereid de genoemde proef te vertoonen, en meermalen heb ik hem aan eene tafel zien zitten, waar hij eene teug water nam en dadelijk daarop een servet „in brand blies." Hij munt niet uit door sterke geestesontwikke ling en verklaart, dat hij die bizondere gave in zich het eerst toevallig ontdekt heeft, toen hij een gepartumeerden zakdoek voor zijn mond en neus hield en er op ademde. Bedrog schuilt hier bepaald niet achter; maar wat is het dan? Kan de physiologische wetenschap een tweede zoodanig voorbeeld aanwijzer.?" Professor Ayrton rijdt met een door hem zelf uitgevonden electrische velocipede (Tricycle), langs de straten van Londen. De drijfkracht van het rijtuig is afkomstig van acea- mulatoren, die onder de voetplankjes zijn aange bracht, terwijl de electromotor, die op de raderen werkt, onder de zitbank zich bevindt. De gansche toestel Weegt slechts 150 pond, dus niet meer dan een man. De Fransche couranten maakten de zer dagen melding van de onbeschaamdheid, waarmee de ratten, ten gevolge van het hoogc water der Seine, in de Parijsche huizen bij troepen binnendringen. Deze dieren zijn zoo groot en sterk, dat katten ze niet aandurven; dashonden alleen wagen den strijd, waarin ze wel meestal over winnaar blijven, doch dikwijls zware wondeu ont vangen. Ratten zijn van nature den mensch vij andig, en haar slimheid, om aan de haar gelegde lagen te ontkomen, is niet ten onrechte spreek woordelijk geworden. Het volgende voorbeeld van hare scherpzinnigheid wordt door een ooggetuige in de Illustrirte Zeitung van 30 Dec. 11. mede gedeeld. Op de Place St. Géry te Brussel, dicht bij de Senne gelegen, is voor eenige jaren eene vleeschhal gebouwd, welke met een onderaardsch kanaal in verbinding staat, dat den afval van die markt en eene aangrenzende straat in den vloed voert. De ratten uit de rivier hadden spoedig de aangename ontdekking gemaakt, dat zij door dat kanaal op gemakkelijke wijze toegang tot een welbereiden disch konden vinden, en vierden weldra heerlijke nachtelijke feestmalen. De slagers, die zwaren huurprijs aan de stad voor eene plaats in de hal te betaien hadden, waren zeer weinig in hun schik met deze zwelgpartijen, en eischten bescherming voor hunne koopwaren. Daarop werd ir. den Raad besloten de pilaren, die de balken dragen, waaraan het vleesch hangt, met zink te bekleeden, op welke gladde oppervlakte de nagels der knaagdieren geen vat zouden hebben. Dat middel hielp verscheidene dagen, en het vertrou wen keerde reeds weder, toen plotseling op een morgen op nieuw een aantal afgeknaagde been deren gevonden werd. De ratten hadden overal hare sporen achtergelaten, men wist dus wie de vermetele dieven waren; maar hoe ze naar boven hadden kunnen klimmen, bleef een raadsel. Twee personen besloten toen des nachts de wacht te houden en zagen het volgend tooneeltje, waarvan in hetzelfde nummer van het tijdschrift eene aar dige illustratie voorkomt, door een der waarne mers zelf geteekend. Midden in den nacht kwa men een massa groote, dikke ratten uit het on deraardsch kanaal naar boven, en marcheerden in stormpas op een der met zink beslagen pilaren aan. Hier hield de compagnie stand; de een klom op de rug van den andere en weldra was er eeu berg van ratten, die boven de zinkbekleeding uitstak. De reservetroepen klommen nu over de makkers heen naar boven en stortten zich met ware woede op de heerlijke stukken spek, kalfs- vleesch en schapenbouten, waaronder zij een flinke slachting gingen aanrichten. Of de rollen een volgenden avond verwisseld werden, en zij, die zich nu te goed hadden gedaan, ditmaal hare ruggen aan de anderen moesten leenen, deelt de verslaggever niet mede. Het Fransche t ij d schrift les Mondes heeft een statistiek geleverd omtrent het verbruik van tabak in verschillende landen. Deze statistiek leert, dat in Rusland, Flankrijk en Engeland jaarlijks 1 pond tabak per inwoner verbruikt wordt, in Italië l'/s pond, in de Vereenigde Sta ten van N.-Amerika en in Duitschland 3 pond, in B Igië 4.8 pond, terwijl Nederland het twij felachtig voorrecht bezit, aan het hoofd van deze lijst te staan, met een jaarlijksche corasumtie van meer dan 5pond per hoofd. 1 n de Académie des Sciences heeft de Fransche kapitein der marine Trève voorgesteld om, tegen het gevaar van ketelspringen, een aan houdenden fijnen stroom lucht nabij den bodem in den ketel te spuiten, waardoor de overver hitting van het water, en de z. g. n. spheroïdaal- toestand, zou onmogelijk gemaakt worden. Een opmerkelijke proef met versch Australisch vleesch. Den 1 Mei 1882 werden te Sydney aan boord van de Sorrento geladen een 402,000 pond versch vleesch van ossen en schapen. De lading kwam, door het kanaal van Suez, te Londen aan toen de zomerwarmte het grootst was. Het gou vernement kocht daarvan 150 ton, en zond die naar de vloot, die toen voor Alexandrië lag. Het vleesch bleek uitmuntend. Het was geconserveerd door middel van koude, voortgebracht met den toestel van Hicks Hargreaves Co., werktuig kundigen. Burki, de directeur der gefailleerde bank van Interlaken, die te Alexandrië gevangen genomen werd, is op de stoomboot, waarmee hij naar Zwitserland gebracht zou worden, overboord gesprongen en in zee verdwenen. Maandag 11. was een belangstellend publiek in de plantage Middenlaan te Amst. er getuige van, dat twee omnibussen van de Amst. Omnibusmaatschappij gephotographee d werden. Wie zich nog herinnert hoe betrekkelijk kort geleden het publiek zich door een geregeiden om- nibusdienst van den Dam naar de Plantage ge baat zag en het voertuig zelfs roemde dat dit ge mak verschafte, kan een Sic transit niet smoren, nu, bij het eerlang geheel verdwijnen der omni bussen, hunne photographie genomen wordt, ten einde wellicht later, als curiositeit uit een vroeger „tijdperk van beperkte ontwikkeling," te worden bestudeerd. In een herberg te Rosse, nabij Geut, is een moord gepleegd. Eenige personen, die kaart speelden, kregen twist, die zoo hoog liep, dat een der spelers, een 18-jarig jongeling, zijn tegenpartij, een messteek in de richting van het hart toebracht. De dood volgde onmiddellijk. Naar wij vernemen, ondervindt de uitvoer van planten, hoornen, bloembollen enz. uit Nederland naar Spanje in den laatsten tijd moeielijkheden. Bij wet van 30 Juli 1878 werd de invoer van boomen, plantgewassen enz., met inbegrip van bloembollen, in Spanje ten strengste verboden, zelfs uit landen, waar de druifluis niet wordt aangetroffen. Het schijnt, dat op die wet, althans voor bloembollen, tijdelijke uitzon deringen zijn toegestaan, ten minste in de jaren 1881 en de eerste maanden van 1882 heeft die invoer geen bezwaren ontmoet. In den aller- laatsten tijd echter is het toelaten van zendingen bloembollen aan de Spaansche grenzen weder geweigerd. Bij het uitvoeren van commission op voortbrengselen uit het plantenrijk naar Spanje s dus voorafgaand onderzoek naar de mogelijk heid van verzending aan te raden, te.i zij het ge lukken mocht intrekking van het verbod te verkrijgen. Dezer dagen stonden voordeukrijgs- raad te St. Petersburg 36 militairen van de be zetting der Peter en Paulsvesting terecht, die met de staatsgevangenen aldaar geheuld hadden. Zij hielden de gevangen Nihilisten op de hoogte van alles wat in de buitenwereld omging, be zorgden en ontvingen brieven voor hen, en hielden op bepaalde dagen en samenkomsten met Ni hilisten uit de stad. Aan gevangenen, die goed betalen konden, verschaften zij nog allerlei extra gemakken. Jaren lang hebben deze ontrouwe wachters aldus misbruik gemaakt van hun ambt, totdat eindelijk verleden zora :r hunne knoeierijen uitkwamen. De mannen zijn allen tot langdurigen dwangarbeid veroordeeld. Voorts moet het plan bestaan, om eerlang de Peter en Paulsvesting niet meer als staatsgevangenis dienst te laten doen, en de gevangenen naar Schlüsselburg over te brengen. Welke proportiënde inentingen van het vee verkrijgen ten gevolge der onderzoekingen van Pasteur en Pouilly, blijkt uit het volgende: In het departement Eure en Loire werden in 1882 80,000 schaper, en 4000 runderen ingeënt. De sterfte van het vee verminderde daardoor tot een tiende van het gemiddelde der vijf vooraf gaande jaren. Te Stockholm nadert dezer dagen een grootsch werk zijn voltooiing. Een gedeelte van de stad ligt op een vrij aanzienlijke hoogte, en reeds geruimen tijd overdacht men het plan door middel van een „luchtbrug" en een elevator dit gedeelte der stad met het lagerliggende te verbinden. In MA 1881 werd daartoe concessie verleend aan kapitein Knut Lindmack, en men hoopt nog dit jaar den elevator in werking te kunnen brengen. De brug, die van de hoogte over de lager liggende huizen loopt, is van ge smeed ijzer en rust op 4 pilaren, waarvan de laatste 35 meter hoog is. De brug is 150 meter lang. In de laatste pilaar bewogen zich twee elevators, in elk waarvan plaats is voor 15 per sonen. De elevators worden bewogen met een snelheid van één meter per seconde. Bijtende satire. Naar aanleiding van een schietwedstrijd, waariu de meerderheid van de Engelsche schutters boven hunne Amerikaan- sche mededingers sterk was uitgekomen, adver teert een Amerikaansch blad: „Te koop: de schietschijven, door de Amerikanen gebruikt, een weinig door het weder beschadigd, maar anders zoo goed als nieuw." Men krijgt een denkbeeld van den omvang van Londen, wanneer men leest dat in 1882 aldaar zijn ingeschreven 133,201 geboorten en 82,905 sterfgevallen, zoodat alleen door het verschil van beide cijfers de bevolking met ruim 50,000 is vermeerderd. Onder die 82,905 sterf gevallen waren 20,122 of bijna een vierde van kinderen beneden het jaar, en 17,184 of ruim een vijfde boven 50 jaar oud. Het aantal huwe lijken vvas 34,144, waarvan 2500 zor.der kerke lijke plechtigheden. Van de 68,288, die in het huwelijk traden, konden 2433 mannen en 3529 vrouwen niet schrijven, in 1032 gevallen geen van beide echtgenooten. Maandag-ochtend heeft er, op 20 m. afstand van Liverpool, eene aanvaring plaatsge had tusschen de City of Brussels, van New-York komende, en de Kirby Hall, die van Glasgow een proeftocht naar Liverpool maakte. Het eerst genoemde stoomschip is gezonken. Acht koppeu van de bemanning en twee Italiaansche passagiers verdronken daarbij. Uit Terschelling wordt ons gemeld: Mocht de bootsman Arie P. Smit een poos ge leden een postwissel groot f 25 onder postmerk Heemstede ontvangen als bewijs van erkenning voor de moedige daad, door hem en zijne boots gezellen bedreven op 8 Dec. jl., bij het redden van de zes overgebleven schipbreukelingen van het bij Bourif gestrande Eng. stoomschip Mama, thans is ten behoeve van dienzelfden bootsman met zijne beminning bij den burgemeester te Terschelling, als hulde aan genoemde dappere daad, onder postmerk Arnhem, door eene onbe kende dame overgemaakt de som van f 75. De groote v ij f j a a r 1 ij k s c h e dit maal internationale bloemententoonstelling der Koninklijke Maatschappij van Land- en Tuinbouw te Gent zal dit jaar gehouden worden in de zalen van hst Casino, van 15 tot 22 April e. k. Een dame, die Zaterdag aan het om nibus-station van de place Saint-Sulpice te Parijs stond, werd door twee jongelieden voortgedrongen, toen het rijtuig aankwam. Toen zij hen op hun onbetamelijk gedrag wees, vroegen de jongelui nederig om verschooning en verdwenen. met een portefeuille, waarin zich eeu waarde van fr. 41,000 bevond, die zij de dame ontstolen hadden. De tabaksfabrieken, welke de Fransche Regeering op Manilla tot nu toe bezat, zijn overgegaan op de Compagnie Générale des Tabaes des Philippines. Meer dan 20,000 werk lieden zijn aan deze fabriek verbonden. In Kendal overleed in den ouder dom van 102 jaren, Sarah Birkett, de weduwe van een soldaat, die met haar man den geheelen Spaanschen veldtocht medegemaakt had en in den slag bij Toulouse gekwetst werd. Zij had 14 kinderen, verdiende den kost met wasschen en breien voor officieren, en verheugde zich tot haren dood in den grootsten welstand naar lichaam en geest. Eene jonge dame, die 11. Vrijdag met den laatsten trein van - Haarlem naar Amsterdam wilde terugkeeren, was bijna het slachtoffer harer roekeloosheid geworden. Niettegenstaande de trein reeds in beweging was, snelde zij, onder den uitroep: ik moet mee!" en voor de stations-chef of de beambten haar konden weerhouden, naar den trein en sprong op de loopplank, waar zij meende dat een bestelier die haar zag aanvliegen nog pogingen aanwendde om het portier van een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2