N I E U W E buitenland! No. 657. Zondag 14 Jamiari 1883- 8e Jaargang. De moraal van Gainbetta's dood. 0,8b L— 0,06 Eene misdaad. llllllLÏIIMIiï COD RUT. ABOWNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S 8c LAUREY. De diepe indruk, welke door den dood van Gambetta in Frankrijk werd teweeg gebracht, geeft ons aanleiding op eeu merk waardig verschijnsel, daardoor bij vernieu wing aan 't licht getreden, de aandacht te vestigen. Men weet dat Gambetta een der helden was van de republikeinsche richting, welke mee haar oorsprong vindt in den afkeer van het denkbeeld, om door één macht hebber te worden geregeerd. Tegenover de monarchale instellingen, die haar grondslag hebben in 't begrip, dat een éénhoofdig gezag den besten waarborg oplevert voor duurzaamheid eri tevens moet worden ge waardeerd als het beste middel, om de tirannie van de tijdelijke meerderheid in de zoogenaamde het volk vertegenwoor digende vergaderingen te beletten, plaatsen de republikeinen een regeering, geheel uit het volk, liefst nog wel uit de onderste lagen voortgekomen; feitelijk komt zulk een gouvernement neder op een niet-regee- ring, daar de regeerders op hun beurt door de geregeerdeu worden geregeerd. Zulk een toestand nu is duidelijk in strijd met de ordonnantiën Gods. Reeds in de natuurlijke wereld is er een streven zichtbaar naar eeu hoogste macht of eenheid; in al het geschapene is een onweerstaanbare drang in die richting te ontdekken. Niet minder valt diezelfde neiging waar te nemen in de zedelijke we reld. De machtige geesten beheerschen, zonder het zelfs te willen, ja te weten., de zwakkere; men buigt onwillekeurig voor den meerdere iu gaven eD talenten, ook daartoe gedreven door het besef, dat de heerschappij van één over velen onmis baar is op elk gebied, zal de samenleving een organisch verbonden geheel blijven uit maken. De noodzakelijkheid voor eiken kring in de maatschappij van de leiding, de impulsie van één hoofd, is, dunkt ons, onbetwistbaar. Denkt u een huisgezin, waarin die éénhoofdige invloed ontbreekt, en men kent de gevolgen. Verwoestingen verwildering blijven onder zulke omstan digheden niet uit. FE U ILL ET ON. Vervolg.) «Heeft hij u van zijn verblijf in Amerika verhaald? „Hij had daar een rijken ouden heer leeren kennen, wiens genegenheid hij verworven had; die had hem tot eenigen erfgenaam van zijn vermogen benoemd. Daardoor was hij een rijk man geworden." „Heeft hij den naam niet genoemd?" „Jones. Hij moest volgens het testament dezen naam voeren." „Deelde hij u anders niets mede?" „Neen. Wij spraken alleen nog over mij en over onze oude bekenden." „Hoe lang waart gij bij elkander?" „Bijna een half uur." Volgens mijne innerlijke, zoogenaamde sub jectieve overtuiging, was ik met hem gereed. Objectief bestond er nog vermoeden tegen hem, en ik moest hem voorloopig in bewaring hou den. Maar.wat nu verder?" Holberg was nog niet teruggekeerd en er scheen ook nog geen bericht van hem te zijn, want dan had men het mij dadelijk medegedeeld. Nadat de koorddanser iu bewaring gesteld was, liet ik mij de brieventasch van den Ame rikaan brengen, benevens het doosje, hetwelk men, hangende aan een koordje op het Gelijk wij reeds aanstipten lag het ook geheel in de bedoelingen Gods met de menschheid, orn zulk een verhouding van één tot velen, als opvoedingsweg, iu't leven te roepen eu te houden. Verzet tegen het eenhoofdig gezag, waar dat historisch recht verkreeg, staat dus met het miskennen der Goddelijke instellingen gelijk. De groote revolutie, het gezag Gods verwerpende, moest dus wel tot kouiugsafval (helaas! ook tot koningsmoord) vervallen. In 't voorbijgaan merken we nog op, hoe het juist ook de monarchiedoodende revo lutie was, welke de heiligheid van het huwelijk (waarin (ie man werd gesteld tot het hoofd der vrouw) schandelijk als met de voeten trapte,, een standpunt, dat ook thans weer in Frankrijk wordt ingenomen. De republikeinen, de erfgenamen der re volutie van 1783, verzekeren alzoo niette willen weten van de macht van één, die heerscht over velen of allen. Zoo althans luidt de theorie. Maar wat leert de prac- tijk? Hier komen wij tot Gambetta. Het groot misbaar, dat thans iu Frank rijk wordt gemaakt over het ontslapen van Gambetta, vormt, dwalen wij althans niet, eeu bewijs temeer voor de onloochenbare kracht der monarchale beginselen.'De ver- goders van den gewezen dictator brengen onwillig hulde aan denkbeelden, die zij verafschuwen. Leest men toch de radicale bladen, welke eeu Gambettistische kleur vertoonen, dan staat Frankrijk, door 't af sterven »des grooten burgers aan den rand van den afgrond. Niemand schijnt, naar de overtuiging der Gambettisten, den Meester te kunnen vervangen. En toch blijven er nog repu blikeinsche staatslieden genoeg over. Grévy leeft nog, Duclerc ademt nog, al de Minis ters zijn nog frisch eu gezond, zelfs dartelen eu spartelen nog bijna 500 staats lieden »iu de parlementaire wateren. Wat wil men meer? Waarom werd men nu op eenmaal zoo somber te moede? Hangt dan het geluk, de toekomst van Frankrijk aan 't leven van één man? Daar zit nu juist de knoop. De vrien den van den ontslapene waren onder de macht van één man; in hem begroetten zij de verpersoonlijking hunner (verderfe lijke) wenschen en uitzichten; nu hij hun bloote lijf van den doode, gevonden had. De brieventasch onderzocht ik, doch de pa pieren gaven helaas! geen licht in deze duis tere zaak. Wellicht bevatte het doosje gewich tige papieren; maar het was gesloten, en niet wetende wat het kon inhoudeu, wilde ik het voor als nog niet openbreken; wellicht zou het daartoe behooreude sleuteltje gevonden worden. Ik stond juist gereed om in het slot te gaan, ten einde aan den wensch van mevrouw Hol berg, om mij te spreken, te voldoen, toen in vollen draf een ruiter naderde. Hij sprong van het paard en kwam in het park. Hij overhan digde den bediende van het slot een pakje pa pieren van den directeur van politie, aan mij geadresseerd. Hij kwam uit de stad. De bediende bracht het mij; ik keerde in het paviljoen terug, opende het pakket en vond er een schrijven van den directeur in. Hij berichtte mij dat hij in de woning van den overledene eeu nauwkeurig onderzoek had gedaan; doch iets naders omtrent ziju persoon had hij niet gevonden; de mij toegezondene papieren zouden mij wellicht eenig licht schenken tot verdere vervolging van een waarschijnlijk beraamd plan tot den moordaanslag. In het pak vond ik ook nog een sleuteltje; hij had het toevallig gevonden in eene geheime lade van de secretaire, en het zou wellicht op het bij den doode gevonden doosje passen. De directeur was eerst naar de stad teruggekeerd, nadat de rechterlijke schouwing van het lijk ontviel, staan zij als verlaten op het po litiek gebied. Wij betreuren het diep, dat Gambetta zich zulk eeu invloed kon verzekeren, maar dat is nu eenmaal een feit en wij gelooven dat de beteekenis van dat verschijnsel niet moet worden gering geschat. Het getuigt zeker allermeest tegen Fraukrijks republi keinsche zonen zeiven. Als een persoon lijkheid als Gambetta, in elk ojxzicht de type van het licht eu dicht, zich zulk een overwegende positie kan verwerven, dan moeten zijn concurrenten naar't gezag niet veel te beduiden hebben. Een land, waai de opgeblazenheid, de woordenpralerij, zulk een schitterend standpunt kan innemen, ziet het er waarlijk niet schitterend uit. Gambetta's opgang getuigt, sterker dan vele andere teekeneu, voor den diepen val, waartoe het verblind en misleid, allermeest zich zelf misleidend Frankrijk gekomen is. Doch dat zoo velen zich vrij willig, zij 't dan ook gedreven door de hoop op vuig gewin, aan één onderwierpen, in vvieu zij hun heer en meester vreesden of eerden, spreekt van dien iuuerlijken drang naar een éénhoofdig gezag, waarvan wij zoo even gewaagden. Gambetta zou door zijn vrienden, als zij 't mogelijk hadden geacht, op den zetel van een, desnoods erfelijk presidiaal gezag zijn gesteld. Het allerhoogst standpunt zou den zij voor hem niet te hoog hebben ge rekend. Langs dien weg had men een één hoofdig gezag erlangd, maar van 't aller slechtst allooi. Als de republikeinen eene macht iu het leven roepen naar hun zin, dan vertoont dat al de schaduwkanten van het wezenlijk eenhoofdig gezag, zonder de lichtzijden er van tevens te aanschouwen te geven. Ware de toeleg der Gambettisten gelukt, dan zou de man van Cahors het hoofd eeuer partij, niet dat der natie ziju geworden. Dat is altijd de vloek der republiek; zij moet onderdrukken, de tijdelijk bovendrij vende macht tiranniseert, moettiranuiseeren die tijdelijk onder kwamen. Alles is tijdelijk iu de republiek; alleen in de monarchie is iets blijvends. Sterft een Koning, dan klinkt dadelijk de kreet: de Koning is dood, leve de Koning 1 Hij, die ging, doet door dat heengaan zelf, een ander komen. Niet alzoo iu de republiek. had plaats gehad. Ik haastte mij om de papie ren te lezen, die eenig licht over de misdaad verspreiden zouden. Zij gaven een voor mij ontzettend licht. Het was eene correspondentie tusschen Holberg en zekeren heer Frank te New-York. De brieven van^ Holberg waren origineel, die van Frank waren gecopiëerde extracten. Zij waren bijna drie jaren oud en bevatten het volgende: „Holberg en Frank hadden vroeger in com pagnieschap handel gedreven, onder de firma Sehuler en compagnie. Frank voerde toenmaals den naam Schuier. Later was Holberg naar Duitschland teruggekeerd en had hier eene nieuwe handelszaak begonnen, onder zijn eigen naam en finna: Frederik Holberg. Het was evenwel eene compagnieschap tusschen hem en Frank gebleven, op nieuw gevestigd met hun gemeen schappelijk vermogen en voor gezamenlijke re kening en risico. Frank wilde niet als com pagnon in de firma genoemd worden. De com pagnieschap der handelszaak te New-York was onveranderd gebleven. Eenige jaren later had er echter een scheiding der compagnieschappen plaats. Holberg was uit de Amerikaansche en Frank Schuier uit de Duitsche zaak gegaan. Ieder der compagnons had zijn aandeel terug ontvangen. Frank had uit de Duitsche compagnie-zaak dertig duizend dollars bekomen." Met deze aanhaling van vroegere betrekkin gen begon de eerste brief der correspondentie. Hij was van Frank aan Holberg, Hij voer echter Sterft daar eeu Gambetta, dan klaagt eu O steunt men: wie zal hem opvolgen? Voor de republikeinsche gezagssmart is geen troost, bij de graven van hun partijleiders rest den republikeinen niets dan de wan hoop. Wij geven dus gaarne den Gambettisten toe, dat Frankrijk thans verloren is voor de republiek. Met Gambetta zinken de republikeinsche verwachtingen mee in de groeve. Men zal wel opvolgers zoeken eu voor een wijle vinden, maar, hoe weinig degelijk Gambetta ook was, toch beteekeude hij voor het vertwijfelend Frankrijk iets. De glaus van 1870 omscheen hem nog al tijd. Hij was minstens de incarnatie van eene nationale gedachte: de wraak. De nieuwe x-edders zullen het spoedig oneens worden. Dan zal naar andere kan ten worden uitgezien om hulp op te roepen. Alleen van het herstel der monarchie schijut de zedelijke wedergeboorte van Frankrijk te kunnen worden verbeid. Eu dat niet enkel, omdat het dan weder eeu wettig hoofd hebben zal, maar omdat met den Koning den eenig waren grondslag van alle gezag weder iu eere zou komen de godsdienst. Zonder den troost van den godsdienst stierf Gambetta; zijn dood zal dien troost wellicht spoedig weer aan Frankrijk verzekeren. De Brusselsche justitie heeft eene premie uitgeloofd van .25,000 frank voor het aan wijzen of opsporen van den misdadiger of misdadigers, die te Molenbeek St.-Jean de bekende vieeselijke gruweldaad op de elf jarige Marie Walschaert gepleegd hebben. Over het wenschelijke van het uitloven van dergelijke premie's uit moreel en uit rechterlijk oogpunt willen wij nu niet spre ken, maar zelfs indien dit stelsel aanbe veling verdient, dan had de uitloving ter stond na het ontdekken van de misdaad moeten geschieden, eu niet 14 dagen later nu er alle tijd geweest is om elk spoor van de misdaad, hetwelk tot de ontdekking van den dader had kunnen leiden, uit te wisschen. Ook bestaat er reden te vreezen dat het gebeurde in zake van den moord, op advokaat Bernays gepleegd, het publiek voort; Holberg had hem bij die scheiding bedrogen; de Duitsche zaak bevatte, toen de scheiding plaats had, eene waarde van drie honderd duizend dollars en niet van zestig dui zend dollars, uit welk bedrag ieder der com pagnons dertig duizend dollars ontvangen had. Yan eerstgenoemd bedrag vorderde hij de helft als zijn rechtmatig eigendom, na aftrek der reeds ontvangen som, met bijvoeging der interessen over het tijdsverloop van tien jaren. De bewijzen voor zijne vordering bezat hij in documenten van Holberg's eigen hand, zooals deze wel be kend was. Dat hij zijné rechten niet eer had doen gelden, moest aan bizondere omstandig heden worden toegeschreven, die Holberg be kend waren en tot welker openbaarmaking hij hoopte niet gedwongen te worden. Hierop volgde een antwoord van Holberg. Het bevatte slechts dit: Holberg was den heer Frank niets meer schuldig. Zijne, Holberg's boeken, bevatten een duidelijk bewijs. Hoe het met de documenten gesteld was, op welke Frank zinspeelde, was dezen het beste bekend. Een tweede brief van Frank antwoordde, dat hij zijn eisch volhield. Zijne bewijsstukken waren echt. Holberg's boeken, indien zij iets anders bevatten, moesten valsch zijn. Holberg antwoordde, dat hij met gerustheid zoude afwachten wat Frank tegen hem zoude in het werk stellen; terwijl hij hem herinnerde, dat hij steeds nog een door de politie in Duitsch land vervolgde misdadiger was. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1