MARKTBERICHTEN^ BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. 's Levens lasten. Allerlei. den socialistischen heilstaat. Het schijnt dat die onderwerpen ook daarginds slechts matige belang stelling wekken. Immers mejuffrouw Michel spreekt ook te Londen grooter.deels voor stoelen en banken. Tusschen Kuma en Csatma in Slavonië, is een postwagen door ronvers over vallen, die den postiljon en zijn gewapenden bege leider doodschoten, en het gi ld, dat de wagen bevatte, ongeveer f 16,000, medenamen. In het magazijn la Ménagère te Pa rijs is een weduwe en haar twee kinderen van vijftien en achttienjarigen leeftijd op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren van de uitgestalde voorwerpen te stelen. Bij deze familie, uit Ame rika afkomstig, werden, bij een huiszoeking, een groot aantal gestolen goederen gevonden. Zekere B., te Amersfoort, ontving op Nieuwjaarsdag bericht uit Den Haag, dat aldaar het lijk van zijn zoon was opgevischt. In aller ijl begaf hij zich derwaarts. Het lijk was reeds door het meisje van den overledene en nog drie andere personen herkend; men wachtte nog slechts op de getuigenis van den vader, om den dood van J. J. B,. te constateeren. Ook de vader herkende het lijk voor dat van zijn zoon, hoewel het hem eenig.-zins vreemd voorkwam, dat zijn zoon die in Duitschland werzaam was, in Den Haag was omgekomen. Na afloop van de be grafenis keerde de bedroefde vader huiswaarts. Eenige dagen later ontving hij een brief uit Duitschland, waarin zijn doodgewaande zoon hem mededeelde, dat hij nog altijd levend en wel varend in Duitschland werkzaam is! Zeven werklieden lieten zich Maandag-ochtend aan den spoorweg van Cahors naar Pigreac overzetten toen de boot omsloeg en allen met den veerman te water geraakten. Vijf der ongelukkigen verdronken. Nog maar korten tijd sreleden werden te Roermond valsche Pruisische banknoten van 50 mark in circulatie gebracht, zonder dat men de uitgevers kon aanwijzen, en was ditzelfde het geval in vele Pruisische grensplaatsen. Men had echter vermoeden op een paar personen, die gesignaleerd werden. Het gelukte ook toen niet om die sujetten onschadelijk te maken, ofschoon zij zich in Holland ophielden. Thans echter zijn ze door de politie te Emmerik gearresteerd, en werden de gebroeders Kohl uit Soliugen aan de Pruisi sche justitie te Eberfeld overgeleverd. Een massa valsche banknoten hebben ze in omloop gebracht. In het Aquarium te Berlijn is thans het skelet geplaatst van den walvisch, die ruim een jaar geleden met stormweder op de Duitsche kust bij Geestemunde strandde. In den kop van het skelet kunnen 12 menschen plaats vinden; de geheele lengte van het skelet is 21 meter. Het stoomschip Donau, van de Noord-Duitsche Lloyd, dat Maandag-avond te New-York aankwam, heeft op zijn reis in groot gevaar verkeerd van te verbranden. In den nacht van den 3en Januari werd brand ontdekt in het ruim. Zooals later bleek, werd het gevaar veroor zaakt door zelfontbranding van een deel der lading. Door krachtige pogingen van bemanning en passagiers, die vier uren lang met al de stoomspuiten aan boord werkten, werden eindelijk de vlammen gebluscht. Het was stormachtig weder en een hooge zee. De booten werden van mond behoeften voorzien en gereed gehouden voor het geval, dat men den brand niet meester mocht kunnen worden. De vlammen bepaalden zich tot het ruim; de overige deelen van het schip wer den niet beschadigd, behalve twee houten dekken die verkoolden en een ijzeren dat door de hitte sprong. De schade aan de lading bedraagt dui zenden dollars. Een veete tusschen de hooge- scholen van Koningsbergen cn Heidelberg is onlangs te Berlijn beslist door drie tweegevechten tusschen afgevaardigden van beide universiteiten. De hoogeschool van Koningsbergen was hierin overwinnaar. De strijd werd bijgewoond door af gevaardigden van alle universiteiten. De Duitsche bladen, die van de zaak melding maken, doen dat zonder commentaar, waarschijnlijk omdat zij zich uiel te hard willen uitlaten over de kinderachtige vertooning. Te Ommerschans heeft Dinsdag een verpleegde, Evergaas genaamd, door middel van lucifers brand gesticht in een hooiberg, die met alles wat er in was een prooi der vlammen is geworden. De belendende perceelen zijn door de brandweer voor vernieling bewaard gebleven. Uit Zandvoort wordt ons het volgende geschreven: Op het spoorwegstation alhier ziet men sinds eenige dagen een uurwerk, dat inderdaad merkwaardig mag genoemd worden. Iemand die gelooven kon dat de droombeelden der oude dagen aangaande het Perpetuum Mobile verwezenlijkt zullen worden, zou hier in de nieuwe stationsklok zijne verwachtiug vervuld meenen te zien. Het is een uurwerk van Belgische vinding, Regulateur Perpétuel Dardenne genaamd, dat nimmer behoeft te worden opgewonden, daar dit automatisch geschiedt door een luchtstroom, die zoodanig op een speciaal mechanisme werkt, dat zonder de minste afwijking, zeker en regelmatig, steeds het juiste uur aangewezen wordt. Een ieder, die in de belangrijke en vernuftige uitvindin gen van onzen tijd belang stelt zij aangeraden dezen regulateur in oogenschouw te komen nemen. Het schelpenvervoer, waarover men ons eenige weken geleden schreef, heeft thans zoodanige af metingen aangenomen, dat de HaarlemZand- voort-Spoorweg-maatschappij er reeds nu toe Overgaat, de laadplaats aan het schuitengat te vergrooten, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. 't Getal mollen in de weilanden om Nieuw-Appelscha is zóó groot, dat er op óón dag van 20 tot 50 gevangen worden. Een candidaa t-n otaris te Gro- mngen, wiens moeder op 1 Januari eene quitantie van f 13 ontving, welke niet was gezegeld, heeft dit ter kennis van de justitie gebracht. Veroor deeling van hem die de overtreding pleegde, een geacht ingezeten, zal waarschijnlijk wel volgen. De bladen, die dit feit mededeelen, noemen den naam van den candidaat-notaris niet. Dit is be paald jammer. Het publiek had recht hem te kennen, wiens geweten zoo nauw is, dat hij zijn naasten liever laat beboeten voor eene overtreding, dan hem te waar=chuwen en in de gelegenheid te stellen zijn verzuim goed te maken. Mogelijk zijn er verzachtende omstandigheden, maar de bladen deelen die niet mede. Sedert Don d er da g-a vond is van het wachtschip te Amsti rdam vermist een 18-jarig jongeling, Albert Moll, van Doelinchem, die toen een uitgaansavond had en op den bestemden tijd niet terugkeerde. Daar het een bedaarde ingeto gen knaap was, vreest men dat hem een ongeluk is overkomen. Ook een bankier te Breda is we- gens overtreding der Zegelwet bekeurd, doordien hij vergeten had op het zegel den datum en het jaartal in te vullen op welken het gebruikt was. De wissel geprotesteerd zijnde, werd de vergis sing op het registratiekantoor ontdekt en door bekeuring gevolgd. De vraag rijst echter, of naar den geest der wet (r.aar de letter natuurlijk wèi) hier van overtreding sprake is. Het gebruikmaken van het zegel toont doch duidelijk dat er zelfs geen schijn tot poging van fraude bestaat, en dergelijke vergissingen kunnen vooral in 't begin voorkomen. A. 1 s curiositeit wordt uit Dinx- perlo verhaald dat een schoorsteenveger, die bezig was een schoorsteen te vegen, bedwelmd werd door den rook. Genoemde schoorsteen heeft ge meenschap met een tweeden schoorsteen uit een daaraan grenzend huis, in welk huis de huis vrouw bezig was om pap te koken. Door het duizelig worden viel hij in den pappot tot groo- ten schrik van het huismoedertje, dat van angst het huis verliet uitroepende: „de duivel is in huis." In degemeenteHaarlemmermeer (eene bevolking hebbende van 14,485 zielen) werden ten vorige jare opgemaakt 53 processen- verbaal wegens overtreding der drankwet. Lauwerkransen hebben meer menschen bedor- ven dan doornkransen. Wat heteekent hel Christen te heeten als men ter liefde van Christus geen vernedering kan verdragen. Een dubbelzinnige kwinkslag doet vaak meer kwaad dan een zondig gesprek. Geen kwaad doen is nog geen goed doen. Geen drukkender kruis dan een ingebeeld kruis, omdat dan de draagkracht ontbreekt. Onder 's levens lasten is zooveel last, dien wij ons zeiven geheel onnoodig aandoen. Vrees voor rampen, die nooit gebeuren, een akelige gewoonte van altijd het ergste te verwachten, een wantrou wende aard, een jaloersch karakter dit alles zijn de dwingelanden, die ons lasten opleggen, zwaar om te dragen, maar ten eenemale noode- loos. Als wij de verschillende lasten des levens eerlijk beschouwden, zouden wij verbaasd zijn te zien hoe velen van die soort er onder loopen. Niet alleen kunnen wij ze afleggen als wij willen, maar de billijkheid jegens andereu vordert dit van ons. Er zijn genoeg kruisen en beproevingen, die ge dragen moeten worden, zonder dat wij er zeiven nog bij behoeven te maken. Verwonderd. De markies de Eavières leende gaarne en veel, maar stond er voor bekend nooit iets terug te geven. Op zekeren dag ging hij naar den bankier Bernard en zei tot hem: Mijn heer, ge zult wel verwonderd zijn: Ik ben de markies de Eavières, ik ken u volstrekt niet en kom vijf honderd Louis van u leenen. „Mijn heer", antwoordde Bernard, gij zult nog veel meer verwonderd zijn; ik ken u wèl, en zal ze toch aan u leenen. Goed begrepen. Een zeer gunstig bekend dokter in een groote stad, beval zijn patiënt aan, zich aan een badkuur in Carlsbad te onderwer pen. Toen hij na geruimen tijd terugkwam, ging de patiënt den dokter weer bezoeken en klaagde dat hij nog veel erger was geworden. De dokter herinnerde zich dezen patiënt in 't geheel niet meer, liet zich zijn toestand volledig beschrij ven en vroeg hem toen: Maar welke ezelskop heeft u aangeraden naar Carlsbad te gaan? Zon der een woord te spreken stond de patiënt be daard op en verliet de kamer. Een goede les. Een eenvoudig schoenmaker werd bij een professor ontboden om de maat te nemen voor een paar nieuwe laarzen. Hij ging en vond den man der wetenschap in zijne studie verdiept voor zijn lessenaar staan; ter nauwer- nood werd zijne beleefde groet beantwoord, en ofschoon hij al eens door te kuchen zijn tegen woordigheid kenbaar trachtte te maken, moest hij een heelen tijd vruchteloos wachten. Einde lijk wenkt professor hem en terwijl hij blijft voortlezen strekt hij zijn been achterwaarts uit en zegt: „spoedig maat nemen." Met uw verlof, professor, zei de schoenmaker, „ik ben geen hoefsmid!" Professor, voelde den steek en was in 't vervolg beleefd ook tegen zijn schoenmaker. was. En toch, zei de dokter, heb ik al duizenden recepten geschreven, en geen daaronder is zonder nut geweest. Hoe is dat mogelijk? riep een man. Toch is het waar, want hebben de recepten geen nut voor den patiënt, toch zijn ze nuttig voor den apotheker en voor mij. Een compliment. Vrouw. Nou, man, waar om trek je weer zulke letlijke gezichten? Man. Och mijn eksteroogen doen me zoo'n zeer! Vrouw. Domheid dat is je eigen schuld doe ze weg ik had er ook een, maar dat heb ik radicaal verdreven. Man. Dat wil ik wel geloo ven, bij jou houdt het zelfs een eksteroog niet uit. Slecht werk. De Engelsche dokter Radcliffe, had zijn binnenplaats laten bevloeren, maar wei gerde de betaling. „Gij hebt", zeide hij, „uw werk slecht gemaakt, en het toen met wat aarde bedekt". „Wat zou dat", antwoordde de werk man, „ik ben toch de eenige niet die zijn slecht werk met aarde bedekt." De dokter begreep hem maar al te goed, zweeg en betaalde. Altijd nuttig. In een gezelschap; waar zich ook een dokter bevond, kwam het gesprek onder anderen op de geneeskunde en velen beweerden, dal dit wel de minst te vertrouweu wetenschap Snugger. Een Belg en een Duilsoher, die in hetzelfde regiment dienden, beloofden elkander, den ochtend vóór den slag, wederkeerig hulp te verleenen indien een van beiden een ongeluk overkwam. Te midden van het gevecht roept de Belg, wier.s been afgeschoten was den Duitscher te hulp. Deze neemt hem op zijn schouders en draagt hem naar de ambulance, intusschen nam een andere kogel ook nog het hoofd van den armen Belg weg. De chirurg komt den Duit scher tegemoet en vraagt waar hij heen gaat. Mijn vriend laten verplegen, antwoordt hij. Maar uilskuiken, ik kan hem toch geen nieuw hoofd geven? „Wel, wel", zei de Duitscher „wat een leugenaar is dat, „hij heeft mij enkel maar ge zegd, dat hij zijn been kwijt was." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 13 Jan. Als een bewijs boe weinig sympathie de nieuwe plaatselijke directe belasting bij vele leden van den Gemeenteraad ondervindt, vermelden wij dat, toen B. en W. in de zitting van 10 Jan. 11. tot benoeming van leden der com missie van advies overgingen, geen enkel der gekozen Raadsleden de benoeming beeft aangenomen. Op de 4 eerste dubbeltallen waren door B. en W. enkel Raadsleden geplaatst. Ach tereenvolgens werden nu de heeren En schedé, de liaanHoeufft en Cnoop Koop- mans gekozen. De eerste bedankte, omdat bij steeds een tegenstander was geweest der verordening; de tweede bedankte zonder opgaaf van redenen; de derde gevoelde zich verplicht te bedanken zoolang de heer von Reeken niet gekozen was; de vierde eindelijk ver klaarde, in dit jaar geene gelegenheid te zullen hebben die betrekking waar te ne men. Toen nu nog de heeren v. Baumhauer uit antipathie tegen de verordening, de heer van Weel omdat hij het niet goed achtte, dat er veel Raadsleden in de com missie zitting namen, en de heer van Dieren Bijvoet zonder opgave van redenen ver zocht hadden bij eventuëele nieuwe voor dracht niet weder in aanmerking te komen, en ook de heer Krelage daarvan verschoond wenschte te blijven, al deelde hij in de bezwaren der overige leden niet, stelde de heer Macaré voor, de geheele benoeming uit te stellen. Vermelding verdient, dat bij deze vier stemmingen achtereenvolgens 10, 8, 7 en 7 blanco briefjes in de bus gevonden werden. Men besloot daarop, op voorstel van den voorzitter, B. en W. te verzoeken nieuwe dubbeltallen op te maken. Donderdag-namiddag te ruim 12 uur is de oudste inwoonster dezer gemeente, Mejuffrouw de wed. Schaap, oud 96 jaren, overreden door een steenkolenwagen, be spannen met een paard, waarbij haar rech terbeen is gebroken, en zij inwendige kneu zingen heeft bekomen. Naar het Gasthuis overgebracht, is zij aldaar reeds te vier uur overleden. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd-Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaai'3 kannen worden afgehaald. Een rieikante lederen doos inhoudende linnen stalen. Een bruin bonten kraag. Een paar grijze sokken. Een portemonnaie met eenig geld. Een bont polsmofje. Een Pr. gezangboekje. Een strijkstok. Een blauw wollen doekje. Een kinderwantje. Een ring met 2 sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen aan het Kantoor van de Gemeente- Reiniging: een zilveren eierlepeltje en een ijzeren maat. HAARLEM, 10 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 4 koeien, verkocht 3 voor f 140 a 180; stier; verkocht voor f a - vaarzen, verkocht voor f a pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 12 nuchtere kalveren, verk. voor f 8 a 18, 9 schapen, verk. 9 voor f 10 a 20 lammeren, verkocht voor f - a 5 biggen ver kocht 3 voor f 7 a 9, varkens, verkocht voor a c. per l/a kilo, 1 paard tot f 40 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht istapels kaas,stuks, wegende kilo, hoog ste prijs f middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 10 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 171 vette kalveren, lstequal. J 1,00, 2de qual. 0,80, per kilo, graskalf a 64 nuchtere kalveren, f 9 a 15, - schapen en lammeren a 150 vette varkens 48 a 55 c. per kilo. LEIDEN, 12 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a stieren a ossen f a melkkoeien f af - kalveren dito a vare dito f a vette dito f graskalveren f a vette a anuchtere dito f -,a vette schapen a weide dito fa lammeren magere varkens fa biggen f a GOUDA, 11 Jan. Kaas f 30 a f 32,— le qual., 2e qual. f 26 a 29, zware hooger in prijs aangevoerd 35 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.50 1.65 der weiboter f 1.35 a 1.45. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 12 Jan. Moutwijn, per ned. vat 10,75, Jenever f 16,25, spoeling f 1,dito commissie f 1,20. HOORN, 11 Jan. Ter waag gewogen 20 stapels kaas wegende, 5411 kilo; hoogste prijsper 50 kilo f 36,25 oor kleine, 31,en voor hooikaas commissie middelbare, f LONDEN, 11 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 500, Schapen en Lammeren 2000, Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/2, Schapen en Lammeren 6/- a 8/~, Kalveren 5/8 a 7/-, Zwijnen 4/- a 4/9. Amsterdam, 12 Januari 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, genoteer de koer «6»A 79,s/is 103 943/, 79 85 645/ia 857l6 527/, 98'/, 74ls/« SS"/. 26 443/, 59 24'/, 24'/, 9'/, 11'/. 112 1187, 15,6/i6 n»/i, 11974 1487, 1187, 667, 148 1327, 18 467/, 519/is 1207, 50 817, 82 857, 637, 15273 897, 1433/, 104'/, 109s/, lOP/, 957» 96 100 1107, 1417/, 1273/8 123 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goud leening5 Italië. Obl. Pansel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 u u zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buiten!. 1853/80 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Rusaeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 u 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1/. u 1876 2 (Perpetuele) 4 binneiil. J' 1250025000. 1 u 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u 1869 6 Egypte. Obl. Leeuing 1876 5 N.-Amerika. Oh 1. Vereen. Staten 1876. 41/* ti u u 18 7 4 Columbia. Obligatien41/* Peru. Leening 1870. 6 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. Uz. Spw. Aandu M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. ge8temp. Obl. u Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/* 1875 5"/« Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aaud. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Breat Aand5 Kursk Oliark Obl. f 1000. 5 Morsclir.nsk Sysran Aaud. 5 Riaschk Wiasma 6 itumeuie Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand MisB Kansas Texas Obl. Cert. 7 PïtEMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 1854 4 I8605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 47, pot. Carl Hansende bekende Deenscbe magnetiseur, beeft Woensdag-avond te Roermond, voor een vrij talrijk publiek, eene goed geslaagde voorstelling gegeven. Jam mer was het, dat juist al de personen, die hij tot zijne uitvoering geschikt oordeelde, mindere militairen waren, en dit feit alzoobij een gedeelte van het publiek vermoedens deed ontstaan dat er afspraak in 't spel was. Dit vermoeden zal wel juist zijn. Naar de Arnh. Ct. bericht zullen de luchtreizigers Eugène Godard ainé eu Pierre Crommelin bij gelegenheid der aan staande internationale teutoonstelling te Amsterdam eenige luchtreizen met hun reuzenballon ondernemen. Bij het afscheuren van een gewoon be hangsel kwam er ten huize van een inge zetene van Den Haag een antiek Cüineesch behangsel voor den dag, waarvoor reeds door een antiquarius 2000 is gebo den. Een Reuter telegram meldt dat de Bey van Tunis voor 300,000 fr. heeft in geschreven ten behoeve van de deelneming der ingezetenen aan de tentoonstelling te Amsterdam. Het bestuur van de nieuwe exploi tatie der buffetten in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam heeft aan alle bedien den vilten schoenen verstrekt om gedurende de muziekuitvoeringen hun geloop niet meer hinderlijk te doen zijn, en voor en achter de buffetten tapijten gespreid, om ook daar meer stilte te verkrijgen. PARIJS, 12 Jan. De Senaat heeft tot vice-presidenten gekozen Peyrat, Humbert en Calmon. MEDEDEELINGEN d 10 Cents per regel. Zuiver het bloed. Reinig de maag en verfrisch den adem met Hop-Bitter. Vrou wen en zieken die aan slapeloosheid lijden stillen door het Hop-Bitter de zenuwen het geeft een gezonden slaap. Geene ge zondheid met een slecht werkende lever en waterloozingsorganen. Gebruik Hop- Bitter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3