X I E U W E No, 658. Donderdag 18 Januari 1883, 8e Jaargang. Teetotalisme. BUITENLAND, %Sk. fSÊ^' Eene misdaad. Huisinis: ABONNEMEHTSPB IJ S Per 3 maanden voor Haarlem j 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIT BE AU: St. Jansstraat Haarlem. ff) AGHTE MA NON A GUT ATE. PBIJS DEB ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekeud naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In onzen tijd worden er zooveel jubilé's, gedenkdagen, en feesten gevierd men is in 't vinden van oorzaken en aan leidingen tot dergelijke festiviteiten zoo vindingrijk geworden dat men er allengs toekomt de tot manie geworden jubilé- en feestzucht belachelijk te vinden. Als wij nochtans in de volgende regelen eene korte schets geven van de viering van 't vijftigjarig jubilé van het Teetotalisme, Welk feest den 5deu September van het vorig jaar plaats had, dan meenen we daartoe door de bizondere bsteekenis en door het groote belang, dat het verdient, gerechtigd te zijn. Want inderdaad, zoo vreemd en zonderling de naam Teetotalisme ook klin- ken moge, dit stelsel heeft sinds vijftig jaren in Engeland aan de religieuze, moreele, intelleetueele en physieke vei heffing van een groot deel der bevolking gewerkt en werkelijk een gedeelte der sociale vraag opgelost, zooals wij straks zullen zien. Wat is het Teetotalisme, wat is zijn doel? Eenige woorden over zijn ontstaan en ontwikkeling, zullen de gewenschte op heldering geven. Om het vreeselijke, physieke en moreele kwaad te bestrijden, dat het overmatig gebruik van alcohol ten gevolge heeft, welk kwaad inzonderheid in den aanvang dezer eeuw de grootste verwoestingen onder de Engelsche bevolking aanrichtte, werd er in 1829 door eenige mannen een soort matigheidsvereeniging opgericht. Om hun doel te bereiken, eischten zij van de leden eene gedeeltelijke onthouding van alcoho lische dranken, d. w. z. zij verboden het gebruik van sterken drank zooals brande wijn, rum, cognac en dergelijke, doch ver oorloofden daarentegen het matige gebruik van wijn en bier. John Livesey zag echter spoedig in, dat eene gedeeltelijke onthouding van alcohol onvoldoende was, zoowel om dronkaards te genezen, als ook om onmatigheid in het drinken te voorkomen. Hij besloot derhalve in Engeland eene vereeniging op te richten, die reeds sinds eenige jaren in Amerika bestond en op zeer schoone resultaten mocht bogen. Voor dit doel verbond hij zich met eeu vriend in Preston, en beiden onthielden zich totaal van alcoholische dranken. Acht dagen later, op den eersten September 1882 FE U1LLETON. Vervolg.) Hiermede eindigde de correspondentie. Eene nota van eene vreemde hand op den laatsten brief gaf te kennen, dat Frank kort na de ont vangst van dezen brief overleden was. Er was tevens bijgevoegd eene rekening-courant van Holberg's band. Zij betrof de Duitsclie compagnie zaak en bevatte inderdaad een voordeelig saldo van drie honderd duizend dollars. Holberg, de edele vrijheer van Holberg, de algemeen geachte koopman, mijn trouwste vriend, dus werkelijk een bedrieger en vervalscher Bedrieger volgens zijne eigene bekentenis, en vervalscher volgens de beschuldiging, op welke hij slechts met eene bedreiging had kunnen ant woorden. Ik kon het. niet verklaren en niet gelooven. Machinaal nam ik het sleuteltje om het doosje te openen; het pastte. In het doosje lagen saam- gevouwen papieren. Het eerste, hetwelk ik ont vouwde, was eene geboorte-acte van den zoon van Frank. Het tweede papier was een origineele brief van Frank aan Holberg. Ik begon hem met angst te lezen. Het was van later datum dan de rekening- courant van Holberg, wegens de gemeenschap- sloten zich nog vijf mannen bij hen aan en deze kleine groep kreeg den naam van: »de zeven wijzen van Preston.Men lachte hen uit, men bespotte lien, men stak den draak met liun dwaas systeem, waaraan zij zeiven wel niet zeer lang trouw zou den blijven en dat voorzeker weinig aan hangers zou vinden. Doch niettegenstaande spot en hoon, ondanks de verschillende hindernissen waarmede zij te strijden had den, lieteu deze energieke mannen zich niet van hu i stuk brengen, en zij hadden al zeer spoedig de zelfvoldoening den spot te zien verstommen, de hindernissen te zien verdwijnen en hunne vereeniging met eeu aanvankelijk succes te zieu bekroond. En heden d. i. na een ruim vijftigjarig bestaan der vereeniging, bedraagt het getal aan hangers der algeheele onthouding van alco- holischeu drank in Groot-Britannië, ruim vier millioeu personen. Men heeft dit systeem en zijn aanhangers verschillende namen gegeven. De Eugel- sche naam «Teetotalisme* beteekent alge heele onthouding van alcohol. Teetotalers heeten aldus de persouen, die zich verhou den hebben nimmer geestrijke dranken te gebruiken. De Franschen geven aan dit systeem gewoonlijk den naam van nepha- lisme. De meeste dezer vereenigiugen voe ren iutusschen eenvoudig den naam van matigheids-genootschap, ofschoon deze naam eigenlijk te weinig uitdrukt, omdat niet matigheid maar onthouding het doel dezer vereenigiugen is. Iutusschen de naam doet niets ter zake. De strijd tegen den alcohol bleef niet binnen Engelands grenzen; ook in andere landen verklaarde men aan dezen vijand van de gezondheid en van het huiselijk geluk den oorlog. De eerste proeven werden in de Scandinavische landen genomen, waar de brandewijn eene groote rol speelt en wellicht nog grootere verwoestingen aan richt, dan in Engeland. In Zwitserland is men, vijf jaren geleden, begonnen derge lijke vereenigiugen op te richten, welke langzame, doch gestadige vorderingen ma ken. In België heeft eene Engelsche dame, Miss Gray, de eerste proeven te Antwerpen genomen en naar wij vernemen," met gunstige resultaten. Ook in Duitschlaud en in Frankrijk heeft men proeven genomen, wij hebben echter geen gegevens omtrent den uitslag dier proeven in genoemde Staten. pelijke zaak in Duitschland. Frank verzocht Holberg in dien brief om een aantal posten, tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd dui zend dollars, in de boeken der Duitsche com pagnieschap in te schrijven en hem dan ten spoedigste eene rekening-courant, bevattende dat verhoogde bedrag, te zenden. De reden voor dat verzoek zou hij hem in een volgenden brief mededeeleu; thans ontbrak hem tijd, de zaak vereischte spoed en de brief moest naar de wachtende stoomboot. Ik had plotseling licht. Hoe de brief aan Holberg weder in handen van Frank was ge komen, bleef mij echter een raadsel. Al het andere was mij duidelijk. Eenige maanden na den tijd, waarin de brief was geschreven, was de bekende handelscrisis ontstaan. Frank, de ervaren, de volleerde be drieger, meende in troebel water te kunnen visschen. Ten einde van den toestand, in welken zoo vele kooplieden zich bevonden, gebruik te maken, had hij zich eene valsche rekening- courant van het Duitsche huis doen geven, we tende dat de firma Holberg hem een onbepaald crediet zoude verschaffen. Holberg, die hem eerst later als een ervaren schurk had leeren kennen, had hem in vertrouwen het verlangde stuk doen toekomen. De geld-crisis had ook het vermogen van Frank verslonden. De dertig duizend dollars, die hij na de ontbinding der firma ontving, hadden Dit, aangaande ontstaan en geschiedenis van het Teetotalisme. Als we na dit kort, historisch overzicht de uitwerking en gevolgen van het »al- cohol-coelibaat«, zooals een der feestrede naars het systeem noemde, trachten te releveeren, dan kan men zeker met recht er ons op wijzen, dat de vereeniging nog te jong is om tot eene juiste schatting en waardeering van haren invloed te geraken. Zeker, waar het de bestrijding geldt van zulk eeu hevigeu, diep ingewortelden harts tocht, zou een honderdjarige arbeid te nauwernood voldoende zijn om op bepaalde resultaten te mogen wijzen. De tegenstan ders vau dit systeem, d. w. z. zij die be weren, dat ter bestrijding van dronken schap en van het alcoholisme, strenge ma tigheid in 't gebruik van geestrijke dranken voldoende is, wijzen er op dat in Engeland de opbrengst van de belasting op den alcohol, in de laatste vijftig jaren meer dan vertienvoudigd is en dat het aautal draukwiukels buitengewoon is toegenomen, 't Komt ons voor, zoo redeneereu zij, dat als het Teetotalisme zulke vorderingen maakt, de alcohol-belasting en het aautal draukwiukels niet toe maar af moet nemen. Dit argument is niet juist. Men kau er vooreerst de belangrijke toeneming der Engelsche bevolking tegenover stellen; ver der, dat het niet te berekenen is, hoe hoog de cijfers zouden loopen, als de matigheids genootschappen niet bestonden. Men kan verder in hun voordeel aanhalen, dat, vol gens de verklaring van Gladstone, het ge zamenlijk bedrag van de alcohol-belasting in 1881 ruim dertig duizend gulden min der bedraagt dan in 1875; eindelijk, dat de spaarbauken mogen roemen op eene ver meerdering der inlagen ten bedrage van ongeveer veertig millioeu gulden. Boven dien valt het niet te loochenen, dat de algeheele onthouding van alcoholische dranken eeu zeer weldadigen invloed op de gezondheid uitoefent. Zoo vindt men b. v. in liefdegestichten bij de aan hangers van dit systeem slechts weinig ziekte-gevallen en de statistiek der le vensverzekeringen spreekt bovendien nog duidelijk ten gunste der Teetotalers, wier leven in 't algemeen langer duurt dan dat van verzekerden die van alcoho lische dranken ook slechts een matig ge bruik maken. Dit is zoo waar, dat vele hem niet kunnen redden. Later, drie jaren ge leden, nadat waarschijnlijk zijne crediteuren over leden of ten gevolge der omstandigheden mach teloos waren gemaakt, had hij van de rekening courant vau Holberg gebruik gemaakt en van dezen zijn aandeel van het vervalschte bedrag der bezitting van de firma gevorderd. Dit bleek althans uit de correspondentie. De bejaarde bedrieger was kort daarop ge storven. Zijn zoon, niet beter dan de vader, had zich naar Duitschland begeven om de eischen zijns vaders te vervolgen. Wellicht had hij de rekening-courant van Holberg aan hem willen verkoopen. Hij was op de reis door den avon turier Richter vermoord. Deze was thans door eene andere moordende hand getroffen geworden. En die tweede moord? De eerste had den mis dadiger geene vruchten geschonken, en de tweede Holberg was geen bedrieger, geen vervalscher. Hij had waarschijnlijk valsche posten geboekt, niet om te bedriegen, maar ter goeder trouw en om zich voor schade te dekken. Het was een misslag maar geene opzettelijke misdaad. Indien de oorzaak daarvan bekend werd, men zou hem een lichtvaardig mensch hebben ge noemd, maar de algemeene achting had hij niet kunnen verliezen. Welk een vreeselijk lot had eene tot hiertoe reine hand tot moord geleid! Dewijl mevrouw Holberg mij andermaal eene uitnoodiging had gezonden, toefde ik niet om assurantie-maatschappijen aan hen, die zich verbinden tot algeheele onthouding van den alcohol en deze belofte getrouw naleven, eene vermindering der contributie toestaan. Wat echter op bizondere wijze ten gunste der algeheele onthouding spreekt is het feit, dat niemand het waagt er mee te spotten, zooals dit in den aanvang plaats vond. Integendeel de vereeniging geniet algemeene achting en waardeering en bij gelegenheid van het vijftigjarig jubilé, in het vorig jaar gevierd, ontving zij van alle groote dagbladen in Engeland den hoogsten lof en aanmoediging om haar heilvolle taak met energie voort te zetten. Alle bladen kwamen daarin overeen, dat de stichters en bevorderaars van dit systeem er trotsch op kunnen zijn en dat hun stelsel reeds diepe en vaste wortels bij het Engelsche volk heeft geschoten. Wordt vervolgd.) Den 9eu Januari, toeu Gambetta's dood officiëel in de Kamer werd medegedeeld, was het juist tien jaar geleden dat Napo leon III overleed. Te Lyou duurt het »auarchisten-proces« nog steeds voort. De President der Recht bank ontving nieuwe brieven met bedrei gingen. Prins Krapotkine voert zijn eigen ver dediging. Hij zoekt te bewijzen, dat de wet tegen de Internationale niet toepas selijk is, omdat de Internationale niet meer bestaat. Hij eindigt met de voorspelling, dat geen tien jaren zullen verloopen zon der sociale revolutie, en hij bezweert de maatschappij haar te voorkomen door de quaestie te bestudeeren en niet door de anarchisten te vervolgen. De onderhandelingen van Pruisen tot aankoop van het eiland Cabrera, dat aan een familie te Maiorca behoort en waar voor Bismarck 2y3 millioeu frank gebo den heeft, zijn in vollen gang en zullen zeer waarschijnlijk slagen. De Rijkskanse lier zou plan hebben, op dit eiland een soort van factory of koloniale school op te richten, waarvan de leerlingen later het «koloniale Rijk* van Duitschland zouden moeten stichten, waarnaar de prins zoo zeer verlangt. Een feit is het echter, dat Frankrijk aan haar verlangen te voldoen. Het was een moeielijke gang. Ik betrad het huis van rouw en smarte. De bedienden slopen met gebogen hoofden mij voorbij. Schrik en angst hadden hen vervuld. Ik begaf mij naar de kamer dei- ongelukkige vrouw. In een gang derwaarts werd de deur eener kamer geopend. Therese, de dochter van Holberg, stond aan den ingang. Zij had mij zien binnen komen en wenkte mij tot zich; zij vatte mijne hand. „Zeg mij, waar vader is weet gij het ook niet?" vroeg zij dringend, terwijl tranen over haar bleek gelaat vloeiden. Ik wist het zoo min als zij. „En wat is er nog meer gebeurd? Moeder wil niemand van ons, hare kinderen, bij zich hebben, en wij mogen onze kamers niet verla ten. De bedienden zien ons treurig aan, indien wij hen iets vragen, maar antwoorden niet. Er moet een groot ongeluk hebben plaats gehad, dat men voor ons wil geheim houden." Het arme meisje, zij wist van den dood des Amerikaans nog niets. Ik trachtte haar met algemeene bewoordingeu te troosten. „Ik ga naar uwe moeder, Therese. Ik zelf wensch van haar nog veel te vernemen. Ver- trouw op God, die de lotgevallen der menschen bestuurt." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1