BINNENLAND. dezen afstand en de vestiging der Duit- schers in de Middellaudsche Zee niet gaarne zou zien. Het wetsontwerp op het vergunnings recht betreffende tabak en sterken drank in Pruisen is door de Commissie van rap porteurs uit het Huis van afgevaardigden met groote meerderheid van stemmen ver worpen. Het wetsvoorstel tot uitkeering van 3,000,000 m. aan de door overstrooming geteisterde Rijnstreken is door het Huis van afgevaardigden onveranderd aange nomen. Onder goedkeuring des Keizers zijn thans ingesteld gouden en zilveren medailles ten blijke van erkenning van verdiensten op het gebied van bouwkundige en andere werken. De Keizer heeft zich voorbehouden, persoonlijk de gouden medailles toe te kennen, terwijl dit voor de zilveren zal geschieden door den Minister voor open bare werken. De limes publiceert een volledig overzicht van Granville's nota, waarin op den voorgrond wordt gesteld, dat de Brit- sche regeering het bezettingsleger terug wenscht te trekken, zoodra de noodzake lijkheid der aanwezigheid verdwijnt door de organisatie van toereikende middelen ter handhaving van de autoriteit van den Khedive. De limes ontvangt uit Durban bevesti ging van het bericht dat de Boeren op 2 dezer eene sterke stelling van Mapoch veroverden. De Kaffers worden gezegd dapper gestreden te hebben, doch de Boe ren verloren slechts één doode en vier ge kwetsten. De Daily News verneemt uit Varna dat er gisting heerscht op Kreta. Er vor men zich commissiën ten einde inlijving bij Griekenland bij de mogendheden te bepleiten. De Porte doet het mogelijke om opstand te voorkomen. Bij het bezoek aan een school te Du blin werden den Onderkoning van Ierland de beide knapen voorgesteld, die de eeuig overgeblevenen zijn van het bloedbad te Maamstrassna. De Onderkoning beloofde voor de opvoeding van de twee jongens zorg te zullen dragen. De Italiaansche Regeering krijgt- het te kwaad met Turkije en met Oosten rijk. Bij de Porte zijn protesten ingeleverd tegen de beleedigiug van den consulairen ambtenaar te Tunis en tegen de valsche berichten, waardoor de Porte er toe geleid werd, de terugroeping van den Italiaan- schen consul te eischen. Fanfulla deelt zelfs mede, dat eerlang een Italiaansch oorlogsvaartuig naar Tripoli zal worden gezonden. In de provincie Murcia hebben aardbe vingen plaats gehad, doch zonder schade aan te richten. Met 12 Januari zijn in geheel Oostenrijk de postspaarbanken ingevoerd. De Jung-Czechen te Praag willen zelfs in de Gasthuizen een gesplitste behande ling van Czechen en Duitschers GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen, wordt in den loop dezes jaars uitvoering gegeven aan het denkbeeld om in de gevangenissen des Rijks artikelen te ver vaardigen voor de marine. Aan de gevangenis (e Leiden wordt opgedragen de vervaardiging van zeildoeksche voorwerpen, en aan die te Leeuwarden die van ijzer en hout. Roermond, 16 Januari. De tweede voorstel ling, door den magnetiseur Carl Hansen alhier gegeven, is totaal mislukt. Hansen werd door het publiek uitgefloten. Breda, 16 Jan. Een eenig kindje van den heer H. alhier, 2 jaren oud, is gisteren in een pot met kokend water gevallen en tengevolge der bekomen brandwonden overleden. Dokkum, 16 Jan. Zekere v. d. W. alhier, heeft zijn schoonvader zoodanig mishandeld, dat deze in bedenkelijken toestand verkeert. Beilen, 16 Jan. Mevrouw de weduwe Bel- laard Lurmier alhier, vierde Zondag 11. haar lOOsten verjaardag. Rotterdam, 16 Jan. Op de zalmvissckerij De Blankert, op de Oude Maas, is een visscher door de zegen te water gesleept, met het onge lukkig gevolg dat hij verdronk; zijn lijk werd eenige oogenblikken later opgehaald. Bolsward, 16 Jan. Zondag 11. reden twee dienstboden van hier naar Makkum. De eene reed over een wak, dat eerst den vorigen nacht was dichtgevroren en viel terstond in het ijs. Betrekkelijk spoedig gelukte het haar uit het ijs te trekken. Zij werd naar een nabijgelegen boe renplaats gedragen, de hulp van een onzer ge neeskundigen werd ingeroepen, doch te vergeefs zij moest hare onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. Nijmegen, 16 Jan. Hier ter stede zal eene broodfabriek worden opgericht met een maat schappelijk kapitaal van f 60,000 verdeeld iu 600 aandeeler. ran f 100. Beets (N. II.), 16 Jan. Gisteren zijn in deze gemeente 2 personen door het ijs gezakt. De een bleef met de kin op het ijs hangen, waar door hij kon worden gered; de andere, een jon geling van 20 jaren, kwam om. Groningen, 16 Jan. De Rechtbank alhier heeft tot 7 dagen celstraf veroordeeld den dro gist O., wegens onbevoegde uitoefening der ge neeskunde. Amsterdam, 16 Jan. Eergisteren-avond omtrent 8Vs uur werd door twee vrouwen een pasgeboren kind in de Lijnbaangracht geworpen. Zij werden door een paar kinderen verraden en in de Weteringstraat door de politie gevat. Zwolle, 16 Jan. De diligence, rijdend tusschen hier en Ommen, is dezer dagen door het op hol gaan der paarden omgevallen. De voerman kwam met den schrik vrij, doch alle passagiers zijn min of meer gewond. Utrecht, 16 Jan. Zaterdag-middag is uit de rivier de Vecht opgehaald het lijk van den siga renmaker v. D. Hij was ongehuwd en werd ssjert 26 November vermist. Delft, 16 Jan. Door de politie alhier is pro ces-verbaal opgemaakt tegen V. V., kolendrager alhier, wegens het verkoopen van sterken drank ir. 't klein op het veldijs, zonder daartoe de vereischte vergunning te hebben bekomen. De in voorraad aanwezige drank werd in beslag ge nomen. Maastricht, 16 Jan. Gisteren is alhier uit de Maas het lijk opgehaald van een onbekend per soon in schipperskleeding. Zandvoort, 16 Jnn. In de duinen onder deze gemeente, behoorende aan den heer De Eavauge, zijn in het afgeloopen jachtseizoen 1536 patrijzen geschoten, van 2 Sept. tot 15 Oct. Eene vrouw te Eindhoven had Za terdag-avond de onvoorzichtigheid, petroleum te werpen in eene stoof met vuur, en daarover te gaan zitten. De stoof vloog in brand en de vlam tastte hare kleeding zoodanig aan, dat zij ernstige brandwonden bekwam en kort na het ongeval is overleden. Eerstdaags zullen te Berlijn, door eenige officieren der genie, proeven genomen worden met het photographeeren van terreinen uit lucht ballons op een aanmerkelijke hoogte. Vroeger werd dit altijd gedaan op een hoogte, dat de ballon nog bereikt kon worden door vijandelijke kogels. Het kwam er nu op aan, een photogra- pheertoestcl uit te vinden, dat, ondanks de snel heid vau het stijgen, een duidelijk beeld van het op te nemen terrein geven kon. Die moeilijkheid moet uu opgelost zijn. Het nieuwe toestel is door een electrische werking in staat, in minder dan een seconde de voorwerpen op de plaat te brengen. De aanstaande proeven zullen genomen worden op een hoogte van 1000 meters bij een stijging van 6 tot 8 meter per seconde. Uit Beekbergen wordt ons gemeld: In den hooiberg staande bij het logement De Woeste Hoeve, is het lijk gevonden var. een jongeling genaamd Groeneveld, woonachtig in deze gemeente. Hij was op weg gegaan naar de week markt te Arnhem en schijnt onwel te zijn ge worden en daarom in het hooi te zijn gaan liggen. De Keizer van Oostenrijk heeft on langs een hofdame, gravin Kornis, den titel van „geheimraads-weduwe" verleend. Eerstdaags staan op de nominatie: een excellente keukenmeid tot gerechtsraad; een dame, om haar kraakzindelijk heid geliefd en geëerd, tot kabinetsraad; een dame, die verstand van zuinig inkoopen heeft, tot handelsrnad; een dame, die van mooie kleeren houdt, tot staatsraad; een andere, die in hnis den baas speelt, tot regeeringsraad; haar vriendin, die zich het hof laat maken, tot hofraad, en een praatzieke tot legatie-raad. De kantoorbediende F., van defirma De V. te Amsttrdam, die met f 1200 van zijn patroon was op den loop gegaan, is te Keulen gearresteerd en gisteren-avond aan de Rijkspolitie te Zevenaar overgegeven, die hem geboeid naar Amsterdam heeft gebracht. Van het gestolen geld had hij zich o. a. kleederen en een gouden bril aangeschaft. Nog ruim f 400 werden in zijn be zit gevonden. De Prins van Wales, daartoe vooral aangespoord door het dringend verzoek van zijn gemalin, heeft in Engeland het initiatief genomen tot radicale afschaffiug van de „sport" van het duiyenschieten. De dames der hooge aristocratie hebben de gelofte gedaan, Hurlingham niet eer te bezoeken vóór de jagers de terra-cotta- duiven hebben ingevoerd. Te Arnhem vielen Zonda g-n amid- dag op het verdronken land nabij de Laan van Tivoli acht dames, gedeeltelijk halverwege, ge deeltelijk kopje onder, in het water. Ook een paar heeren, die toeschoten om de dames te redden, maakten door het afbrokkelende ijs kennis met het koude water. Een paar sjouwerlieden brachten eerst de dames en daarna ook de man nelijke drenkelingen op het droge. Terzelfder tijd trof een gezelschap van ruim 30 personen nabij Klarenbeek hetzelfde lot. Zij werden door mede lijdende boeren na hunne redding opgenomen en gedroogd. Een löjarige knaap is echter op een der grachten het slachtoffer geworden en heeft het ijsvermaak met zijn leven moeten boeten. Te Woensel kwam Donderdageen echtpaar aan uit Geldrop, om de laatste eer te bewijzen aan den vader der vrouw, wiens dood bericht den dag te-voreu ontvangen was. Weldra verkeerde de droefheid echter in vreugde, want het bleek, dat de doodstijding door een even laaghartigen als geesteloozen grappenmaker was afgezonden. Daar de brief een valsche handtee- kening droeg, zal de justitie in de zaak gemoeid worden. Dezer dagen vervoegde zich aan de kazerne te Zwolle een jonkman, van Zwitsersche nationaliteit, met het doel om in Nederlandschen dienst te treden. Met den sergeant v. d. M. en den soldaat A. C. die beiden Fransch spraken, begaf hij zich naar de cantine van Beukman, waar de Zwitser op een paar flesschen wijn trac- teerde. Vier Fransche en Duitsche goudstukken en eenig vreemd zilvergeld werden later in het bezit van den soldaat gevonden, die dan ook met den sergeant in arrest werd genomen. Tien, twintig menschen, mompe lend en turende in de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam, trokken al aanstonds de aandacht van een agent van politie, 't Was avond. Daar aan de oppervlakte van het water stak een hand uit, zei men, en ieder had een naam op de lippen var. dezen of genen vermist. De agent tuurt en twijfelt, maar toch, dat ding daar aan de oppervlakte had machtig veel weg van een hand. En met de menigte nam ook de angst toe. De agent maakte korte metten, verzekert zich van hulp, werpt een dreg uit en.... haalt een hand schoen op. Gelijkvloers in de gevangenis te Bremgarten, kanton Aargau, woont de cipier; op de eerste en tweede verdieping hebben de ge vangenen hun verblijf. Eer. hunner vrienden wist op Kerst-avond binnen te sluipen en alle deuren te openen, zoodat de gevangenen hunne cellen konden verlaten om met hunne familie feest te vieren. Vruchteloos poogde men hen weer mees ter te worden, zoodat de kerker op Kerstdag (met uitzondering van eene vrouw, die in slaap was en het openen harer deur niet gehoord had) ledig was en nog is. Op den Weichsel bij Dirschau waren verleden week de als ijsbrekers ingerichte stoombooten aan den arbeid, ten aanschouwe van eene groote volksmenigte, die zich daarbij op het ijs waagde, tot zelfs tusschen de ijsbre kers. Eensklaps hoorde men een luid gejammer; een groote ijsschol, waarop ongeveer 200 perso nen stonden, was losgeraakt en dreef de rivier af. Velen sprongen van de schol af, maar de stroom sleepte hen mede. Er werden onmiddellijk schuiten afgezonden en men hoopte allen gered te hebben, maar wegens de onzekerheid ten aan zien van het aantal dergeuen, die wegdreven, blijft het mogelijk, dat enkelen het leven ver loren. Er rijdt tbans een lux e-t rein tus schen Parijs en Nice. De reis gaat even snel, maar is wat duurder. De waggons zijn ware salons, waar men met elkaar converseert, bittert en aan een table d'höte dineert. Het diner moet uit stekend zijn. De trein reed dezer dagen voor 'teerst en trok zooveel lief hebbers dat men men schen terug moest sturen. De onderneming gaat uit van de „Compagnie internationale des wagons- lits." Het reizen zal nog zoo volkomen aan't leven tehuis gelijk worden, dat men ten slotte even goed kan thuis blijven. De Petersburger correspondent van het Journal de Geneve deelt het volgende uit treksel mede van het reglement eener sociëteit in eene belangrijke plaats van het Russische gouvernement Tcherr.igow: Het is verboden in de Club te komen met geteerde of met traan ingesmeerde laarzen. Op bals is men verplicht, in den rok en met witte das te verschijnen en is het den leden streng verboden den neus te snuiten in de venster-gordijnen. Woordelijk Op poene van 15 kopeken mag in de balzaal niet gerookt worden. Uit de opbrengst dezer boeten zal poudre de riz en eau de Cologne voor de dame9 worden gekocht. Wie iu de balzaal in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, betaalt drie roebels boete. Bij het biljartspelen mag men zijn partner niet met de queue in 't aangezicht slaan; elke slag zal gestraft worden met eene boete van 42 kopeken. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten op de tentoonstelling te Amsterdam in een afzonderlijk gebouw, in den trant van dat op de expositie van 1878, een aanschouwelijke voorstelling te geven van de groote openbare werken der Fransche hoofdstad. Een bedrag van 50,000 t'r. is daartoe beschikbaar gesteld. Het benoodigde terrein is gratis door het bestuur der tentoonstelling afgestaan. De Fransche oud-minister, Léon Say, die sedert eenigen tijd reeds verblijf houdt bij zijn neef graaf de Montebello, Frankrijke gezant te Brussel, is het slachtoffer geworden van een oplichter. In de vorige week ontving de concierge van zijn hotel in de Rue Fresne, te Parijs, een „Léon Say" geteekend telegram uit Brussel, om den volgenden dag de Ségur, die zich persoonlijk zou aanmelden, een bedrag van fr. 2000 uit te betalen, terwijl tot dekking een aangeteekende brief volgde. De zoogenaamde graaf de Ségur kwam inderdaad, maar de aangeteekende brief bleef uit, zoodat weldra de oplichterij aan 't licht kwam. Te Parijs en te Brussel heeft de politie terstond maatregelen genomen om den bewusten graaf de Ségur op te sporen. De nadeelige uitwerking van de beruchte Londensche misten blijkt ten sterkste uit de wekelijksche sterftecijfers. Het aantal over ledenen aan ziekten der ademhalingswerktuigen bedroeg in de afgeloopen week, waarin geen misten voorkwamen, 384, tegen 637 in de daarin vooraf gaande mistige week. Op de Beiersche spoorwegen worden proeven genomen met de stoomomnibussen van de firma Krauss Cj., welke hetzelfde denkbeeld met de stoorarijtuigen van Belpaire gemeen hebben n. 1. op spoorwegen met weinig verkeer de ex ploitatiekosten te verminderen en tevens aan het publiek meer gemakken aan te bieden. De con structie van Krauss wordt zeer geroemd, de om nibus kan 60 reizigers bevatten, verdeeld in 2 étages. Het is zeker vreemd dat dit aangenaam en gemakkelijk vervoermiddel nog op geen onzer Nederlandsche spoorwegen beproefd geworden is. Een ieder kan opmerken, zeg' het Maandbl. tegen Kivakzalverijdat de ver- verkoopers van allerlei middeltjes, die zij ale onfeilbaar voor alle kwalen dagelijks aanbevelen, zelf niet in huu woorden gelooven. Want zelfs de hoofddepöthouders iu de groote steden van ons land, die slechts de hand behoeven uit te strekken om een, volgens hen onfeilbaar middeltje te erijpen, roepen een geneeskundige te hulp wanneer zij zelf of hunne huisgenooten ziek zijn. Aardig is wat ons in dit opzicht uit den Haag gemeld wordt, van den grooten kwakzalver Snabilie. Deze verkoopt likdoornmiddeltjes, meer dan één, alle onfeilbaar, maar men schrijft ons dat hij zelf alle 14 dagen zijn eksteroogen laat snijden! Ook doet Snabilie in onfeilbare haar- middeltjes, die echter ook alweer hem zelf niet schijnen te hebben gebaat. Toch stelt hij zij11 eigen haartooi als voorbeeld aan de koopers- Want het goed g-doovige publiek, dat zijn kwak zalverskraam bezoekt, wijst hij, zoo deelt men ons mede, met een veelzeggend gebaar op zijn zwarte pruik. De Duitsche hoogleeraar en chirurg Helferich heefteen merkwaardige operatie verricht. Hij heeft een vrouw van 36 jaren, die bij het verwijderen van een hinderlijk uitwas aan den rechterbovenarfn tevens bijna den geheelen biceps (een der voornaamste peezen) verloren had zulk een pees uit de dij van een grooten hond ingezet, met het uitstekend gevolg, dat de uit einden aan elkander zijn gegroeid en de vrouW den arm weder even goed als te voren bewege" kan. Wederom is een slachtoffer g e- vallen van de kwade gewoonte om geladen geweren te laten staan. Te Nieuwenhoorn is een dienstbode, bij het verzetten vau zulk een geweer, doodelijk getroffen daar het 9chot afging. Eer. knaapje van 10 jaren werd sedert eenige dagen in Den Haag gemist. De ouders kwamen alleen te weten, dat de jongen zich, tegen hun wil, met schaatsen op het brooze ijs had gewaagd, zoodat hun niet anders over bleef dan het vermoeden dat hun kind verdron ken was. Groot was de verbazing, toen de jon gen in het ouderlijk huis werd teruggebracht, laatstelijk komende uit Hilversum, waar hij zwervende door den veldwachter was opgenomen- Het raadsel van zijne verdwijning werd tevens opgelost. Uit vrees voor eene kastijding niet huis waarts durvende keeren, besloot de lOjarige dreumes de wijde wereld in te gaan. Het gebrek aan reisgeld was voor hem geen beletsel. In de nabijheid van het Rijnspoorstation kroop hij i" een goederenwagen en verborg zich daar in een klein hoekje, dat hem minstens een etmaal tot verblijf en slaapplaats diende. Te Utrecht over nachtte hij in zijn verplaatsbaar logement, en toen hij den wagen had verlaten, bevond hij zich te Hilversum, van waar hij naar Den Haag werd teruggezonden. Hoe deze jeugdige gratis-reiziger het gedurende den zwerftocht met zijn maag gesteld heeft, kwam men niet te weten. Men heeft te Cannes een bende „worgers" gevat, ul. roovers, die hun slachtoffer9 een strop, een lassa om den hals werpen om hen te verworgen en daarna te berooven. De bende bestond uit ongeveer 40 mannen var. allerlei natiën. Zij waren nog pas aangekomen, en hielden juist eene algemeene bijeenkomst, om te beraad slagen over de wijze waarop zij te werk zouden gaan, toen de politie, die gewaarschuwd was, het huis waar zij vergaderd waren omsingelde en hen overrompelde. De mannen waren allen ge wapend, maar de overval verbijsterde hen in het eerste oogenolik zoozeer, dat zij cr niet aan dachten hunne wapens te gebruiken. Zoo waren zij, voor zij het zelf recht wisten, geboeid en naar de gevangenis gebracht. Een dame te New-York, die geen kapitaal genoeg bezat om eer. boarding-house voor menschen in te richten, kwam op het denkbeeld huisvogels te herbergen, terwijl de- eigenaars van huis waren. Hare onderneming slaagde naar wensch, zoodat zij zich nu in een goed bestaan verheugt. Voor een kanarie wordt 20 cent wekelijks betaald, voor een papegaai 40 ct., terwijl zij voor andere vogels, die veel verzorging behoeven, tot een dollar per week rekent. In Engeland wordt aan Willem III de eer toegekend van er het behangselpapier ingevoerd te hebben. Wel had men er lang voor zijn tijd een soort van papieren behangsels; maar die bestonden voornamelijk uit wereldkaarten, met fantastische randen, die Indianen, negers, olifan ten, kameelen, enz. voorstelden. De kunst van papieren behangsels te maken, die de oude ta pijtenbehangsels konden vervangen, was in Enge land nog niet bekend, toen Willem III er aan de regeering kwam. Op de wanden der receptie zaal van het Kensington-paleis werden die nieuwe behangels het eerst gezien. Zij vielen in den smaak der aristocratie van dien tijd, en doordat zij de aanbeveling te meer hadden van goedkoop te zijn, kwamen zij spoedig algemeen in gebruik- „Zoo stom als een visch", zegt men, maar toch is het gebleken, dat dit spreekwoord' onjuist is. De visschen spreken wel; zij zingen zelfs, volgens den Duitschen dierkundige Stern» die over dit onderwerp een belangrijk stuk in de Revue Politique et Littéraire heeft geschreven. Wie meent dat de visschen stom zijn heeft het mis, want sommige visschen fluiten, brommen of blaffen. Elke visscher kent het gebrom van den visch, die de zeezwaluw Trigla hirundo) ge noemd wordt. De reizigers, die Sicilië hebben bezocht, moeten geluid opgemerkt hebben, door de Trigla volitans voortgebracht, die te Messina den vreemdelingen te koop aangeboden worden; de Scivena aquila, die zich bij de kusten van Italië ophouden, maken eene muziek, die zeker de oorsprong van de fabel der Sirenen geweest is- Alexander von Humboldt kon op eene zijner reizen slechts met moeite de matrozen van zijn schip tot bedaren brengen, zoo verschrikt waren zij door het geluid van visschen, die tot de familie der Scivena behoorden. Stern haalt nog verscheidene dergelijke voorbeelden aan. Hij houdt het er ook voor, dat er in den boezem der zee zeker veelstemmig geluid wordt gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2