N I E W E No. 659. Zondag 21 Januari 1883 8e Jaargang. Teetotalisme, BUITENLAND. 0,8ó 1.— 0,06 immmJ Eene misdaad. HliRLIMHf ABONNEMENTSBB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAU: St. Jansstraat Haarlem. Sijs.v:!--,/ (IE AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB. ADVEBTENTIÈN Van 1regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Vervolg.) Zooals wij reeds gezegd hebben, heeft dit systeem ook reeds in andere lauden ingang gevonden en vruchten gelragen. Dr. Moelier o. a. verhaalt, dat, bij gele genheid van zijn bezoek in Zweden en Noor wegen, vele mannen, die aan het hoofd staan van uitgebreide industriëele onder nemingen, op erkentelijke wijze zich heb ben uitgelaten over de resultaten van het Teetotalisme ouder de arbeidende bevol king. Zeker mag niet onvermeld blijven dat in deze landen de uiterst strenge wet ten ten opzichte van het gebruik van geestrijke dranken, eene groote rol spelen en dat op hare rekening, zoomede op de werkdadigheid van vele sekten, de in'toog loopeude afneming der dronkenschap ge plaatst moet worden, De Zwitsersche ma- tigheidsvereeuigingen hebben reeds zeer bevredigende resultaten geleverd en Dr. Chatelain te Genève, een ijverig voorstan- er van, verzekert, dat onder de 800 leden erzich400 bevonden die vroeger meer ot min der aan droukenschap verslaafd waren. In elk geval een schitterend resultaat. Ongetwijfeld hebbet) de stichters en be vorderaars dezer vereeuigingen volle aan spraak op onze waardeeriug en bewonde ring; want men mag niet vergeten, dat een groot gedeelte van hen behoort tot de voornaamste klasse in de samenleving, dat zij minder aan 't gevaar van een onmatig gebruik of zelfs van droukenschap zijn blootgesteld en zich toch het geoorloofde gebruik van geestrijke dranken geheel ont zeggen. Zij zijn van gevoelen, dat men de drinkzucht onmogelijk kan genezen, als men slechts matigheid in 't gebruik van geestrijke dranken predikt, dat de aan den drank verslaafde mensch steeds blootgesteld is in zijne oude zonde te hervallen, zoo dikwijls hem de gelegenheid wordt aange boden, van den gevaarlijken drank te proe ven; dat men overigens slechts dan alge- heele onthouding bevorderen en verkrijgen kan, als men zelf liet voorbeeld geeft. Hoe kan men verlangen, zeggen zij, dat de arme werkman, wien slechts weinig genoegen is toebedeeld, zich ook dit genot ontzegge, als de meer bevoorrechte klassen niet kun nen besluiten, van dit genot afstand te doen. Op dien grond hebben talrijke fa- miliëu alle alcoholische dranken van hunne tafel verbannen en zich tevreden gesteld FEUILLETON. Vervolg.) iiIndien gij naar mijne moeder gaat," her nam zij, „verzoek haar dan vergiffenis voorDnij. Het was een onbedacht antwoord, dat ik haar heb gezegd. Zeg haar dat. Ik wil gaarne alles doen, om vader te redden." „Wat heeft uwe moeder u te vergeven?" vroeg ik met verwondering. „Wat hebt gij haar gezegd?" „Nadat de heer Jones ons verlaten had," zeide zij, „had er een gesprek tnsschen mijne moeder en mijn vader plaats; moeder deelde mij mede, dat er iets bi stond tusschen mijn vader en den Amerikaan; dat vader zich van den band, dien hem aan die man verbond, niet kon los maken, en dat de Amerikaan mijne hand be geerde. Ik antwoordde mijne moeder, dat die man nooit mijn echtgenoot kon worden! Ik had niet genoeg mijn plicht als kind berekend. „Ik beken, dat mijn antwoord te onbedacht was. Ik wil immers gaarne alles voor mijn braven vader doen. Zeg dat aan mijne moeder. O, in dien ik wist waar vader zich bevindt, ik zou met water en andere onschadelijke vloei stoffen, zooals koffie, thee en limonade. Twee voorname personen, die in dit op zicht een glansrijk voorbeeld geven, mogen we hier niet ouvemeld laten. Zij zijn: Sir Wolseley, de overwinnaar van Egypte en Zijne Eminence de Kardinaal Manning. Sir Wolseley verklaart de algeheele ont houding van geestrijke draulcen van groot gewicht en predikt het Teetotalisme niet alleen door zijn voorbeeld, maar hij tracht ook anderen te overtuigen. Gedurende den oorlog tegen de Ashantijuen constateerde hij, dat het gebrek aau rum veel had bijge dragen tot het succes der Engelsche wa penen. Gedurende den veldtocht in Egypte hadden de Engelsche soldaten dan ook op hunne marschen en bij huune gevechten, slechts thee in de veldüesscheu. Kardinaal Manning laat geen enkele ge- legeuheid voorbijgaan om in zijn diocees ten gunste der onthouding van geestrijke dran ken te prediken. Men verhaalt dat eene groote matigheids-meeting, waariu hij als redenaar optrad, de aanleiding is geweest dat hij tot het Teetotalisme is toegetreden. In zijue toespraak namelijk werd hij door een der toehoorders in de rede gevallen met de woorden: »'tValt voor de rijken gemak kelijk den armen en werklieden matigheid en onthouding te prediken.»Nu, ant woordde de Kardinaal, onder luide toejui chingen der vergadering, ten aanhoore van allen die hier tegenwoordig zijn, verklaar ik plechtig, dat ik van heden af geen druppel alcohol meer zal nuttigen.Deze be lofte hield Z.E. getrouw, niettegenstaande de bezwaren zijner vrienden en de verordeningen van zijn geneesheer, die hem in het belang zijner gezondheid het gebruik van sterken drank had voorgeschreven. Zijne gezond heid schijnt overigens geenszins door de onthouding van alcohol te lijden, want Kardinaal Manning is niettegenstaande zijn hoogen ouderdom, gezond en werkzaam en verdraagt vermoeienissen die slechts door O weinigen van zijn leeftijd worden doorstaan. Thans komen we aan het vijftigjarig jubelfeest. De zeven van Preston hadden, zooals wij gezegd hebben, op den eersten September 1832 de belofte gedaan der algeheele onthouding van den alcohol; het feest werd echter vastgesteld op den 5deu September 1882. Tot dit jubilé waren alle matigheids-genootschappen van Groot-Bri- taunië uitgenoodigd, die op dit oogen- blik zeer talrijk zijn en zich deels door dadelijk tot hem snellen en hem zeggen: vader, indien gij het verlangt, dan zal ik morgen reeds de vrouw van dien Amerikaan zijn." „Braaf, braaf kind! Ja, gij zijt de parel onder zijne kinderen." Ik moest haar verlaten, om voor haar mijne tranen te verbergen. Ik trad in de kamer van mevrouw Holberg. Zij kwam mij doodelijk bleek te gemoet. Zij kon niet schreien, de vreeselijkste angst hield hare tranen terug. Zij staarde mij vragend aan, alsof zij op mijn gelaat leven of dood zocht. „Hij is vermoord?" riep zij. Ik kon het niet verzwijgen. „Alle teekeneu zijn er van een geweldadigen dood." „Eu wie is de moordenaar? O, verberg mij niets. Martel mij niet met onzekerheid, wek geene ijdele hoop in mij op." „De moordenaar is nog niet ontdekt." „Is het de koorddanser niet?" „Ik geloof het niet „Dan is hij het, slechts hij is het O, mijn God! dan is hij de moordenaar!" „Mevrouw," riep ik ontsteld, „hoe kunt gij zelve Neen, neen! wien houdt, wien kunt, wien durft gij voor den moordenaar houden?" huune namen, deels door huune organisatie, deels door de maatschappelijke positie hun ner leden, deels door hunne religieuze be ginselen onderscheiden, doch alle hetzelfde doel hebben: de dronkenschap en het alco- lisme uit te roeien of te doen verminderen. Het middel tot dit doel is in alle vereeuigingen hetzelfde: algeheele onthouding van geest rijke dranken, waartoe de leden zich voor zekeren tijd of voor levenslang verbinden. Sommige vereeuigingen schrijven haren leden het dragen van een onderscheidings- teeken voor. Zoo heeft b. v. de groote ver- eeniging de Blue Ribbon Army't leger met het blauwe lint die ongeveer 900,000 leden telt, als onderscheidingsteekeu een blauw lint, dat op de borst of in een knoopsgat van de jas wordt gedragen. Deze onderscheidiugsteekens hebben het doel, de weifeleudeu op het rechte pad te houden, de zwakken en vreesachtigen te steunen en den leden een middel aan de hand te doen om elkander bij bizondere gelegenheden te kunnen herkennen. Tot feestlokaal had men het heerlijke kristallen paleis in Sydenham gekozen, waar op den bepaalden dag een groot aantal extra-treinen uit alle deelen van Eugeland aankwamen. Naar het aantal der in het kristallen paleis uitgegeven biljetten namen aan het eigenlijke feest 60,000 personen deel en deze zullen ongetwijfeld allen lid zijn van matigheidsvereeningen, want op verlangen van het feestcomité had het be stuur van het kristallen paleis het uitreiken van geestrijke dranken in de talrijke buf fetten van het paleis verboden. Dit verbod werd nauwkeurig gehandhaafd, 't zou zelfs voor een aanzienlijke fooi onmogelijk zijn geweest, van de kellners andere dranken dan thee, koffie, melk, mineraalwater en limonade te verkrijgen. Toch heerschte er zulk eene vroolijkheid en opgewektheid, dat men bijna zou gemeend hebben dat wijn en likeuren in stroomen hadden ge vloeid. Als ook het spreekwoord eenige waarheid bevat: »de wijn verblijdt des menschen hart,« zoo kon men zich over tuigen, dat noch wijn, noch alcohol nood zakelijk zijn om in eene vroolijke, opge wekte stemming te geraken. Integendeel de hier onder de talrijke feestelingen heer- scheude vreugde scheen veel reiner en on schuldiger dan die, welke men gewoonlijk bij dergelijke festiviteiten de gelegenheid heeft waar te nemen, natuurlijk, vooral des Het gedrang was O O avonds, bij het i/O, indien gij mijn armen, ongelukkigen man gezien hadt!" Ik vatte hare hand en geleidde haar naar de sofa. „Zetten wij ons neder, mevrouw, om over li et gewichtig en verschrikkelijk onderwerp zoo veel mogelijk met die bedaardheid en kalmte te spreken, welke tot opheldering voor ons noodzakelijk is. Nog is er geen bewijs aanwezig, nog is de naam van uw echtgenoot niet genoemd. Dat er eene misdaad gepleegd is, is ons na het onderzoek gebleken, doch de dader is nog in het duistere. Deel mij thans mede, wat u be kend is en gij mij nog niet gezegd hebt. Wel licht komen wij daardoor op het spoor van den misdadiger; het moge dan zijn, zooals het God zal behagen." „Ik heb u heden-nacht niet alles gezegd," zeide zij. Ik had het vermoed. Zij had geheimen, welke zij mij niet dan in den uitersten nood mocht toe vertrouwen „Het gold de eer mijns mans. Duid het mij niet ten kwade." „Gij hebt gehandeld zoo als gij handelen moest. Thans kan ik u zeggen, dat de eer uws echtgenoots gered is." Zij vroeg met een bevende stem: „Hoe meent gij dat?" verlateu van bet kristallen paleis en bij het vertrek der treineu zeer groot, toch viel er niet de minste wanorde of onge regeldheid voor. Het feest nam des morgens te half elf uur een aanvang met feestredevoeringen betrekking hebbende op het vijftigjarig jubilé. Men had gehoopt dat de stichter van het Teetotalisme, John Bressy, zou verschijnen, om het feest bij te wonen en alzoo getuige te zijn vau het enorme re sultaat zijner bescheiden onderneming. Doch zijn hooge leeftijd, de brave man is 88 jaar, maakte hem de reis onmogelijk, hij werd echter vertegenwoordigd door zijn zoon, die in heerlijke bewoordiugeu het begin en de eerste ontwikkeling van het Teetotalisme schilderde. Als voorzitter fun geerde een alom bekend persoon, Thomas Cook, de stichter der »Agence Cook« be zitter van een kolossaal vermogen en een der ijverigste leden van de nationale ma tigheids- vereenigino-. O O Slot volgt.) De Parijsche correspondent van de limes schrijft dat prins Napoleon het manifest geheel met eigen hand geschreven heeft, en 's daags na het overlijden van Gambetta had bij het gereed gemaakt. In het diepste geheim liet hi] er 18,000 exem plaren van drukken, en hij had schikkingen getroffen om ze te laten aanplakken, zoo dra hij deu tijd gekomen zou achten. Maandag-avond te elf uur stelde hij aan een vriend, vroeger prefect onder de repu bliek en onder het bestuur ven 16 Mei, een exemplaar ter hand om het naar het bureau van Figaro te brengen. De prins verklaarde aau dien vriend, dat hij rechtsgeleerden had geraadpleegd, en deze hadden hem gezegd, dat hij het manifest veilig in de wereld kon zenden. Veertien personen, die het manifest hebben aangeplakt, zijn nog in de gevan genis. Het heet dat ook Figaro vervolgd zal worden, niet wegens het openbaar maken van het manifest, maar wegens het artikel Vlmprévu, dat eindigt met de woorden: De monarchie is klaar. De ministerraad stelde een ontwerp vast aan het gouvernement het reffit gevende zij die deu publieken vrede verstoren te ver bannen en de perswet te wijzigen met het „Niemand kan Holberg meer van bedriegerij of vervalsching beschuldigen. Ik heb de bewijzen in handen. „Almachtige God! te laat, te laat! De moord is gepleegd - en hij is de misdadiger!" Zij verkeerde in een vreeselijken toestand. Zij kon moeielijk hare bedaardheid hernemen. Ik deelde haar wat de directeur van politie bij het onderzoek in de woning van den Amerikaan en ik op diens lijk gevonden had, mede. Ik legde haar de brieven ter lezing voor en gaf haar mijn gevoelen omtrent den Amerikaan te kennen. „Gij hebt juist geoordeeld," zeide zij. „Ook ten aanzien der boeken van mijn man. Nadat hij aan Frank, zijn vroegeren compagnon, op diens verzoek eene rekening-courant tot een hooger bedrag dan de boeken der firma uit wezen, gezonden had en te vergeefs op de te rugzending van dat valsche stuk wachtte, had hij rust noch duur. En toen Frank niets meer van zich liet hooren, eischte mijn man de re kening-courant terug. Frank antwoordde echter niet. Holberg reisde naar Amerika; de zaak was daarvoor gewichtig «•enoeg. Zijn eer en zijn naam stonden op het spel. Frank bejegende hem met de grootste be- leedigingen. Wordt vervolgcl.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1