N I E U W E No. 660. Donderdag 25 Januari 1883. 8e Jaargang. Teetotalisme. BUITENLAND. Eene misdaad. (Slot volgt.) HiiRLÏMSf ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIËR 30 Cents AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUEEY. Vervolg en slot.) Verschillende volksspelen, die na de ver gadering zouden plaats hebben, moesten degens het slechte weer worden uitgesteld. Te twaalf uur had in de groote opera- Z0al van het kristallen paleis eene open- We meetiug plaats, welke door een dei- Heest populaire mannen van Engeland, Samuel Bowly, werd gepresideerd. Deze e0rbiedwaardige grijsaard van 80 jaren, di0 in zijne jeugd zeer ijverde voor de af schaffing der slavernij en later de zaken W matigheids-vereenigingen ondersteunde 0n bevorderde, wijdt thans nog, op zulk 00n hoogen leeftijd, zijne avonden aan de Hatigheidsvereeuigingen, in welke hij zoo danig als redenaar zoo bemind is, dat hij zjjne toespraken dikwijls na verloop van 00nige uren, onder algemeenen bijval, moet herhalen. Het Teetotalisme, welks ver plichtingen hij getrouw naleelt, heeft noch zpne energie verlamd, noch zijn geest ver- Zwakt, noch zijn hart koud doen worden. t>e redevoeringen die het Teetotalisme ver heerlijkten, zijne zegenrijke gevolgen pre- Z0n en tot voortgang op de betreden baan °pwekten, hier te vermelden, laat onze be perkte ruimte niet toe. Des namiddags hadden er twee concer- h«u op Engelsche wijze plaats; 5000 zan ders, die uit alle streken van Engeland waren op komen dagen, die de zaugstuk- W tehuis hadden geleerd en op dien dag yoor de eerste maal bij elkander kwamen, zongen met bewonderenswaardige juistheid zeer moeilijke koren, die voor dit feest opzettelijk waren vervaardigd en waarvan de tekst deels de verheerlijking van het Tee totalisme, deels eene dankzegging aan God deels een verzoek om verderen bijstand be vatte. Tusscheu beide concerten had de verwelkoming plaats van de afgevaardigden der matigheids-genootschappen van het vas teland. Daarna werd in de groote eetzaal van het kristallen paleis een lunch* op- gedischt, waarbi] natuurlijk alle geestrijke dranken door hunne afwezigheid schitter den. Wat op de vreemde gasten een bizon der goeden iudruk maakte, was de aan dacht waarmede de piesident en alle disch- genooten bet gebed verrichtten. Na het eten begaven de gasten zich in de kolos sale zalen van het schitterend verlichte kristallen paleis, waar het aan tal van amusementen geenszins ontbrak. De volgende dag 6 September, was hoofd- FEU1LLETON. Vervolg In Amerika leerde Holberg den bedrieger kennen; hij had met den geachten naam mijns echtgenoots gespeculeerd. Frank bedreigde Hol berg dat hij indien hij hem nog langer lastig viel, zou doen arresteeren, op grond der valsche rekening-courant, die slechts tot bedriegelijke handelingen gemaakt was. Daartegen was mijn man wel gewaarborgd door den brief, in welken Frank hem om zulk een bewijs van bezitting verzocht had. Maar hoe groot was zijne ontstel tenis, toen hij van den bedrieger in zijn loge ment terugkeereiule, den brief niet meer vond! Hij had hem mede genomen, om hem, indien Frank het mocht verlangen, tegen de rekening te verwisselen. Terwijl hij bij Frank was, had men hem den brief en eenige andere papieren ■ontstolen. Een jong mensch was, zonder dat men de reden daartoe vernomen had, in het logement en op de kamer van mijn man gezien. zakelijk gewijd aan de vreemdelingen. Des morgens te tien uur had er eene interna tionale meeting plaats, waaraan de vreem delingen en de aanzienlijkste leden der Engelsche matigheidsvereenigingen deelna men. Op het programma stond de vraag, of het goed zou zijn, alle vereenigingen der wereld, wier taak het is, het alcoho lisme te bestrijden, tot een internationalen bond te vereenigen. In beginsel werd de vraag bevestigend beantwoord; over den aard en de wijze liepen de gevoelens ech ter zeer uiteen. Er werden verschillende besluiten genomen, onder welke dat van Dr. Yaucleroy uit Brussel grooten bijval vond en aldus luidde: »de bij gelegenheid van het vijftigjarig jubilé van bet Teetotalisme den 6den September 1882 te Londen ge houden internationale conferentie der ma tigheidsvereenigingen, drukt den wensch uit, dat het voorstel eeuer vereeniging van alle matigheidsgenootschappen door elk op zich zelf staand genootschap worde onder zocht en dat de uitslag van dat onderzoek op het congres ter bestrijding van het alco holisme, 't welk in 1883 zal plaats vinden, worde openbaar gemaakt. Na afloop van deze meeting werd voor de vreemdelingen een lunch opgedischt ih een matigheids-hotel d. w. z. in een van de in Londen reeds talrijk bestaande ho tels, waar geen sterke drank verstrekt wordt. Het feit dat het aantal dezer hotels dagelijks toeneemt, dat de eigenaars even goede zaken maken als de overige hotelhouders, spreekt ontegenzeggelijk zeer in het voor deel van het Teetotalisme. Een overtuigend bewijs ook, hoezeer men in alle kringen ge- dwongeu is rekening met het Teetotalisme te houden, is het besluit der Britsh me dical Associationwaarbij in de toekomst bij de vergaderingen tweeërlei wijnkaarten zullen worden uitgereikt, een voor de Teetotalers en een voor de overige leden. Na het frugale lunch bezocht men twee inrichtingen, die eenig in haar soort zijn en wegens hare merkwaardigheid vermel ding verdienen; te weten: een matigheids hospitaal en eene fabriek van ougegisten wijn. In het hospitaal worden niet alleen kranke leden van matigheidsgenootschap pen, maar ook andere zieken opgenomen. Het merkwaardige bestaat daarin, dat in deze inrichting geen druppel alcohol wordt gebruikt, noch door de zieken, noch door het dienstpersoneel. Intusscben staat er een artikel in het reglement dat den artsen toestaat, alcoholische dranken voor te schrij ven, wanneer zulks onvermijdelijk is. Van Vermoedelijk was het de zoon van Frank ge weest. Mijn man werd het thans duidelijk, in welke handen hij gevallen was. Hij keerde naar Duitschland terug. Het is u bekend, wat Holberg heeft moeten doen om zich voor aanzienlijke schade te hoeden. Die ongelukkige gebeur tenis heeft niet slechts mijn man, maar ook mij schier allen lust in het leven ontnomen." Thans was mij het raadsel opgelost, hoe de brief van Frank in bezit van zijn zoon was geko men. „En," vervolgde mevrouw Holberg, „met die bedriegelijke aanspraak ons half vermogen en nog meer, eindelijk ons kind vorderende, kwam, zoo als wij meenden, de zoon van den bedrieger tot ons, maar het was een ander, een noglaag- hartiger bedrieger, zoo als wij thans vernomen hebben, een ellendige moordenaar. Hij bespiedde weken lang alles, wat er in en om ons huis plaats had; onze bedienden, onze betrekkingen, en liet zich eindelijk dreigende woorden ontval len; toonde ons dagelijks het doodende, zelfs do eer vernietigende, zwaard boven onze hooiden; roofde mijn arme man allen lust en krachten, om eindelijk meer dan ons vermogen, van ons hart te eischen, ons geheel en al te verdelgen. deze uitzondering is sinds het vijftienjarig bestaan der inrichting slechts eenmaal ge bruik gemaakt en nog wel zonder goed gevolg. Niettegenstaande vele ernstig zieke lijders en zwaar gewonden in dit hospitaal zijn opgenomen, toont de statistiek uitstekende resultaten. Daaruit ten minste zou men kunnen opmaken dat het gebruik van alco hol in de geneeskunst nutteloos is. 't Schijnt derhalve beter, het gebruik van sterken drank geheel en al te vermijden, omdat het dikwijls voorkomt dat totaal genezen dronkaards weder in hunne vorige ge woonte vervallen, als hun gedurende hunne ziekte door den geneesheer sterke drank wordt toegediend. Dientengevolge hebben de Engelsche geueesheeren het gebruik van alcohol zeer beperkt, ja velen hebben, zon der lid van een matigheidsgenootschap te zijn, de aanwending van alcohol geheel en al uit hunne praktijk verbannen. Niet minder merkwaardig is de fabriek van ongegiste wipten. Deze nieuwe indus trie heeft een dubbel doel. Teneerste zal het mogelijk zijn eenige afwisseling in de eentonigheid der dranken te brengen; ver der dient deze soort wijn ook voor reli gieuze doeleinden, want er zijn, zooals men weet, religieuze secten, die onder beide ge daanten commuuiceereu. Deze gelegenheid schijnt zelfs voor ex-dronkaards het gevaar aan te bieden in de oude kwaal te her vallen; door het gebruik van ongegiste wijn wordt dit gevaar voorkomen. De vervaar diging dezer wijnen is uiterst interessant. Men laat voor dit doel uit de wijulanden druiven komen, wascht deze zorgvuldig, perst ze uit in opzettelijk daarvoor ver vaardigde kuipen, filtreert het sap en brengt dit tot eene hitte van 170 graden Fahren heit, zoodat elke gistingskiem, die er zich in mocht bevinden, uitgeroeid wordt. Nadat het vocht koud geworden is wordt het in gedesinfecteerde flesscben getapt. Men laat de vloeistof eenigen tijd rusten, klaart ze en tracht door vermenging, wijn van ver schillende kleur, verschillenden reuk en smaak te verkrijgen. Wright, de uitvinder dezer wijnen, fabriceert Medoc, Muskaat wijn, Madera, Lacrymae Christi enz. Zij die er van geproefd hebben, verklaren dat men weinig van den smaak der gewone wijnen in deze fabrikaten vindt, met uit zondering wellicht van den Muskaat-wijn. Het hoofdgebrek dezer wijnen bestaat in hunne al te groote zoetheid; want juist het gistingsproces verandert de suiker in alcohol. Wright hoopt echter middelen te vinden om dat gebrek te verbeteren. Gisteren heeft hij dien eisch gedaan. i,0 mijn vriend, ik had u alles niet gezegd. De vreeselijkste augst maakte het mij onmoge lijk. Mijn man heeft mij het onderhoud met den Amerikaan medegedeeld. De ellendige hoonde mijn braven man op eene tergende wijze; hij noemde hem een bedrieger en vorderde de beta ling der som. welke zijn vader nog te vorderen had. Mijn man had hem de straatdeur gewezen. De Amerikaan had hem uitgelachen. „Bah, sir, gij hebt in Amerika gewonnen en niet gewonnen. Maar mij zult gij betalen; ik heb het bewijs in handen. De brief van mijn vader, welke dat bewijs zou kunnen vernietigen, is u ontstolen, zegt gij, en gij zult wellicht willen beweren, dat ik de dief „Die ellendige zijt gij!" riep mijn man. „Bewijzen, bewijzen sir, ha! hebt gij bewijzen?" „Schurk „Met scheldwoorden redt men zich niet. Men heeft hier een voortreffelijk gerecht, en ik zeg u, dat uwe millioenen mij behooren; u intus- schen sir, het tuchthuis. Ik wil mij echter laten afkoopen. Gij hebt een beminnenswaardige dochter." „Onbeschaamde booswicht!" De feesten werden besloten met een schitterende avond-meeting den vreemde lingen aangebodeu door Dr. llicbardson een der meest beroemde geueesheeren van Londen. Ook in deze bijeenkomst schitterde de alcohol op de rijk voorziene buffetten door zijne afwezigheid. In een geestige speech wekte de achtenswaardige gastheer de afgevaardigden ophet voorbeeld van Engeland in den strijd tegen het alcoho lisme na te volgen om aldus aan de maat schappij met alleen op religieus en moreel maar ook op intellectueel en physiscb ge bied een grooten dienst te bewijzen. Als men ons thans de vraag zou doen of in andere lauden, waar de groote steden en industriëele streken ouder den verder felijke!) invloed van het alcoholisme lijden, ook het Teetotalisme dient gepredikt te worden of dat het beter is zich met de matigheid tevreden te stellen d. w. z. ont houding van sterken drank te eischen doch het matige gebruik van wijn en bier toe te staan, dan willen wij, zonder nu juist een beslissend oordeel te vellen, ten ant woord geven dat het, ook met het oog op de vervalsching der drankenzeer verstandig zal zijn, zich van het gebruik des alcohols totaal te onthouden. Want aan gezien vooral de arbeidende klassen onder de tegenwoordige omstandigheden op goed koopheid letteu moeten, zijn zij meestal niet in staat, zich andere dan vervalschte dranken te verschaffen, die niet door den alcohol, maar door andere vreemde bestand- deelen hunne gezondheid vergiftigen. Het moreele succes, dat door zulk eene onthouding zou verkregen worden, is, dunkt ons, onbetwistbaar. In de Fransche Kamer van afgevaar digden is het debat over de hervorming der rechterlijke inrichting geopend. De minister van justitie ontwikkelde zijn ont werp, ten doel hebbende: afschaffing van de onafzetbaarheid der rechters, verminde ring van personeelbenoeming vau rech ters door den minister van justitie oprich ting van een hooggerechtshof ter behan deling der gevallen van straf baarheid van rechters. Hij bestreed het stelsel van ver kiezing der rechters. (Op verschillende ban ken heerschte rumoer.) Er loopt een gerucht dat de Senaat zou worden geconstitueerd als hooggerechtshof om uitspraak te doen omtrent prins Na poleon. „En ik bemin baar „Geen woord meer!" „En, sir maak u niet driftig, ik kan van bier rechtstreeks naar bet gerecht gaan en sir, ik verzoek u hiermede om de band uwer dochter Mijn man had de deur geopend. „Hm, sir, ik zal gaan. Ik zie dat gij hierop uw kasteel geen man zijt om te handelen. Op uw kantoor in de stad zult gij handelbaarder zijn. Morgen middag zal ik daar bij u wezen, om uw vaderlijk jawoord te lialeu en onze zaak af te doen. Gij hebt dan te kiezen mij als uw schoonzoon of het tuchthuis voor uw verblijf Na deze bedreiging vertrok hij. Onder den in vloed van dat gesprek vond ik mijn man. Hij deelde het mij mede; het verlichtte hem niet. Hij ging in het park, ik kon hem niet terug houden. Dat hij dien booswicht ontmoeten zou, vermoedde ik niet. En mogen wij er wel aan twijfelen, dat er eene ont moeting tusschen hen heeft plaats gehad? Mogen wij er wel aan twijfelen, dat mijne arme man, tot het uiterste gedreven ach, een paar uren later, hoe gelukkig waren wij dan niet geweest!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1