BI N E N L A I). Het voorstel van de heeren Ballue en Lockroy, volgens hetwelk de prinsen van Orleans, die in het leger en op de vloot dienen, geschrapt zullen worden van de lijsten, zal door de Regeering en de Kamer bestreden worden. In parlementaire krin gen wil men weten, dat de ministers van oorlog en marine zullen aftreden, indien het voorstel mocht aangenomen worden. Te Lyon is weer een anarchist in hech tenis genomen. De prefect van politie te Parijs is bezig met de police des moeurs te reorganiseeren. Het geheele personeel wordt vernieuwd om het vervallen in oude dwalingen te voor komen. Het verbruik van tabak in Frankrijk, onder allerlei vormen heeft in het jaar 1882 eene som bedragen van 363y2 millioen frank. Hieronder is een bedrag van 50 millioen begrepen voor tabak tot vermin derden prijs verkrijgbaar gesteld, deels voor de soldaten, en deels in de grensplaatsen om de smokkelarij voor eigen gebruik tegen te gaan. Twee landlieden, Higgings eu Flynn, zijn te Galway opgehangen wegens het ver moorden van twee bailiffs. Sedert een paar maanden zijn te Galway zeven doodvon nissen voltrokken. Prins Karei, laatste overgebleven broeder des Duitscheu Keizers, is in den ouderdom van 82 jaar overleden. Prins Frederik Karei Alexander was ge boren 29 Juni 1801, en in Mei 1827 ge huwd met prinses Maria Louise Alexandrine van Saksen-Weimar. Sedert 18 Januari 1877 was hij weduwnaar. Door de rechterzijde in het Duitsche Huis van Afgevaardigden zal een wetsvoor stel worden ingediend, waarbij wordt be paald, dat Christenen eu Israëlieten kun nen eischen, dat zij, geroepen tot het afleg gen van den eed, dat zullen doen respectie velijk tegenover eén Christen of Israëliet, in het bijzijn van een geestelijke van hunnen godsdienst. Door het Centrum in den Rijksdag is een voorstel ingediend, hetwelk strekt, om van den Rijkskanselier te vragen, dat hij zulke maatregelen zal nemen, dat den post beambten een behoorlijke Zondagsrust worde verzekerd. Op Zon- en feestdagen zou dan, naar den weusch der voorstellers, alleen het allernoodigste ter verzending worden aauge lorneu (brieven, briefkaar ten eu dagbladen), terwijl voor telegram men een verhoogd tarief op Zon- en feest dagen zou werken. De Zondags-motie wordt ondersteund door de conservatieven en Polen. GEMENGDE BERICHTEN. Bergen op Zoom, 23 Jan. Een militien van het 3e reg. inf. alhier werd gisteren ochtend dood in zijn bed gevonden. Eene lijkschouwing heeft onmiddellijk plaats gehad. Dokkum, 23 Jan. Sedert eenigen tijd werd uit de bus in de Katholieke kerk alhier geld gemist. Gisteren ochtend werden de daders, een meisje en een jongen, gevat, terwijl zij bezig waren met een valschen sleutel de bus te openen. Rotterdam, 23 Jan. Gisteren-middag kort vóór 4 uur is bij de Gouvernestraat eene vrouw onder de stoomtram geraakt en op de plaats doodgebleven. Dongen, 23 Jan. Twee meisjes alhier van 6 en 4 jaar, geraakten gisteren-middag te water bij den watermolen. Het oudste werd spoedig gered. Het jong9te werd in bewusteloozen toe stand boven gebracht. Het rad van den molen had haar vrij ernstig verwond. Men vreest voor haar behoud. Strijen, 23 Jan. In deze gemeente is een knaapje van 4 jaar in een sloot gevallen en ver dronken. Winsum, 23 Jan. Iemand, die eergisteren, om een omweg te vermijden, het kanaal wilde oversteken tusschen deze gemeente en Onderden- dam, zakte dóór het ijs en verdronk. Hij laat eene weduwe met drie kinderen na. Alkmaar, 23 Jan. Zaterdag 11. werd uit den Schelphoek alhier opgevischt het lijk van een pasgeboren kind, liggende in een klepmand. Zaandam, 23 Jan. Voor de betrekking van directeur der gemeente-reiniging alhier, hebben zich 60 sollicitanten aangeboden. Haarlemmermeer, 23 Jan. Heden-nacht te half twee uur is afgebrand een huis, bewoond door 3 gezinnen, staande aan den Ringdijk nabij Halfweg. Eigenaar de heer A. v. d. Bergtevens be woner. Een schuur is met hulp van een brand spuit, behoorende aan het hoogheemraadschap Rijnland, behouden gebleven. K r u p p, de w ij d v e r m a a r d e kanon- nen—fabrikant, heeft zich met het maken van zijn vernieiingswerktuigen een vermogen verworven, dat hem een inkomen geeft van minstens f 1.800.000. En er is helaas nog wel niet veel kans, dat zijr. beroep te niet gedaan zal worden. De oorlogs- begrootingen van de verschillende landen der wereld toch bedragen te zamen 1860 millioenen gulden. Wat zou er met dat geld niet al goeds tot stand gebracht kunnen worden. Omtrent het vergaan van het Duitsche schip Cimbria meldt het Cuxhavener Tageblatt eeuige bizonderheden, medegedeeld door geredde opvarenden. De stuurlieden en matrozen hebben hun plicht gedaan en in de eerste plaats getracht, de vrouwen en kinderen in de booten te brengen. Dit gelukte echter niet geheel. Onder de te Cuxhaven aangebrachte personen waren twee vrouwen en een Pooisch kind, dat zijne ouders en tante miste. Een jong meisje was in een der volle booten gevonden. Zij had zich aan den rand der boot vastgeklemd; toen had een zeeman haar bij de kleeren gegrepen en vastge houden, en zoo was zij anderhalf uur lang mede getrokken. Bij het uitlaten eener boot poogde de tweede stuurman insgelijks vrouwen en kinderen te redden. De eerste stuurman prees hem deswege en stak de eene flambouw na de andere aan, om hem bij te lichten; maar eensklaps ging het licht uit en sedert dat oogenblik heeft men van den eersten stuurman niets meer gezien of gehoord. Eenige geredden verhalen dat zij in het donker rondom hulpkreten hoorden en te vergeefs naar de slachtoffers zochten, tot eindelijk het gejammer langzamerhand ophield en men gedurig lijken zag drijven. Negen uren achtereen hebben zij met inspanning van alle krachten gepoogd het een of andere schip op te sporen, tot ze eindelijk eene Engelsche bark bereikten. Te Ween en werd dezer dagen op het lijk van een man, die aan longontsteking was gestorven, een hoogst merkwaardige waarneming gedaan. Bij het openen van den schedel vond men in de hersenen een spijker, die langer was dan 1 cM., en er geheel verroest uitzag. Tijdens het leven van den 45jarigen man waren er nooit verschijnselen van hersenaandoening voorgekomen. Men moet aannemen, dat de spijker sedert de eerste levensjaren van den man zich in de her senen heeft bevonden. Men meldt uit Enkhuizen dd. 21 Januari: Heden-namiddag had zich aan het havenhoofd alhier eene groote menigte menschen verzameld om de vergeefsche pogingen gade te slaan van de stoom booten Baron Heemstra en Prins Alexander om zich door het ijs een weg te banen naar Amsterdam. De steeds aangroei ende ijsmassa's, beschenen door een vriendelijk zonnetje, leverden inderdaad een schoon natuur tafereel op. Daai ontdekten plotseling de geoefende oogen van een paar visschers twee mannen, die op de ijsschotsen aan den horizon ronddreven en van tijd tot tijd in doodsangst met hunne jassen wuifden om de aandacht te trekken. Snel werden kijkers voor den dag gehaald, en jawel, twee menschen verkeerden in levensgevaar en moesten tot eiken prijs van een wissen dood gi - red worden. Terstond werd de vlag g-heschcn om de ongelukkigen een teeken te geven, dat zij op gemerkt waren, en in allerijl stak eene sloep in zee, bemand met eenige forsche zeelui en voorzien van brood en worst. Wie toch kon weten, hoe lang de ongelukkigen reeds hadden rondgezwor ven zonder voedsel! Angstige blikken volgden de sloep, die een harden strijd had te voeren tegen het opschuivende ijs. De spanning, waarin men verkeerde, duurde gelukkig niet heel lang, want nog was de boot geen half uur in zee, of een vreemd schouwspel werd waargenomen door de toeschouwers, die met kijkers gewapend waren. Immers de ongelukkige schipbreukelingen begon nen nu zoo hevig met hunne mantels te wuiven, dat zij zich van de brooze ijskorst ophieven en, al hooger stijgende, eindelijk in het luchtruim verdwenen. Maar een vreugdegejuich ging op uit de menigte aan het strand en lachende zag men elkander aan, dat men zich zóó had laten beet nemen door een paar reigers. Toch komt een woord van lof toe aan lien, die terstond bereid waren hun leven te wagen om dat van een paar mede- menschen te redden. Aangaande den moord te U f f e 1 t e wordt aan de Pr. Asser Ct. het volgende uit Mep- pel geschreven: Zondag-avond jl. (14 Jan.) ging J. M. boerenknecht te Urt-lte, in gezelschap van een paar jongelieden voorbij de woning van den timmerman K. H.die hun verzocht bij hem binnen te komen. Aan dit verzoek werd voldaan en al spoedig werd een meisje van H. uitgezon den om jenever te halen, 'i welk bij herhaling moet geschied zijn. Twee van hen hebben al spoedig de woning van H. veriaten, doch M. heeft daar nog eenigen tijd vertoefd. Zeer waar schijnlijk is toen de flasch nog eens ter dege aangesproken; toen M. vertrok, verkeerde hij in staat van dronkenschap. Eenige oogenblikken later is hij weer naar da woning van H. terug gekeerd, vermoedelijk met ht t doel om nog eenige stuivers terug te ontvangen van het geld, dat hij het meisje had meegegeven voor den jenever. Dit geld is den volgenden morgen op de ven sterbank in de woning van H. gevonden, 't Kan ook zijn, dat de trek naar den sterken drank hem weer derwaarts heeft gedreven. Daar de flesch toen nog niet ledig was, schijnen H. en M. nog weer op nieuw gedronken te hebben, en wel in die mate, dat M. van een stoel is gevallen. Ook H. viel neer en stortte op M. H. hier door in woede ontstoKen, heeft een hamer ge grepen en M. hiermede op onmenschelijke wijze geslagen. Daar deze zich niet in staat van tegen weer kou stellen, moet hij verzocht hebben, hem de deur uit te laten. In plaats hiervan is H. met vernieuwde woede op hem aangevallen en heeft hem met een beitel zoo lang geslagen en gestoken, tot zijn moordlust was voldaan. Het schijnt, dat hij hem toen', levend of dood, naar buiten heeft gesleept en daar heeft neergelegd. Daarna moet hij het lijk in zittende houding tegen den muur van zijn huis geplaatst hebben. In dezen toestand is het lijk den volgenden morgen zeer vroeg opgemerkt. Het schoppen van een kameslismerk- waardig, schrijft de reiziger Keaue. Terwijl hij bedaard staat te herkauwen, en afgetrokken naar een of ander voorwerp op een afstand kijkt, ligt hij een achterpoot op, en trekt dien dicht aar. zijr. lijf met den hoef buitenwaarts; zon houdt hij den. poot eenige oogenblikken stil en laat hem dan uitschieten met dc snelheid van den zuiger en ver- bindingsstaaf eener stoommachine, zoojuist gemikt alsof de poot zelf oogen had om den afstand te meten. Ik heb gezien dat een forsch man door den schop van een kameel wel twaalf passen ver in eer.e dichte menigte geworpen en bewusteloos opgeraapt werd. Daar herhaaldelijk in de bladen nog advertentiën voorkomen tot aanbeveling van het eksteroogen-tinctnur van dr. Lefries, waarschuwt de Rotterdamsche politie, dat dr. Lefries (eigenlijk genaamd Klinger) en zijn broeder, die zich voor zijn knecht uitgaf, reeds den 12en D. cember over de grenzen zijn gezet, als zijnde zonder geld eu be hoorlijk middel van bestaan. De rechtbank te Zierikzee veroor deelde eergisteren N. P. te Bergen-op Zoom tot een celstraf van vijf-en-veertig dagen en vier geld boeten, ieder van ƒ25, wegens het bedrieglijk ver- koopen van sardijnen voor ansjovis. F. B, zijn helper bij dit werk, werd van het hem ten laste, gelegde vrijgesproken, dewijl niet gebleken is, dat hij wist hoe het door lum verkochte potje slechts een paar laagjes ansjovis en voorts niets anders dan sardijnen bevatte, ofschoon hij, den School meester navolgende, de koopster gerust had kun nen zeggen: Als jij van daag je hart op ansjovis hebt gezet, Dan visch je min of meer aehter 't net. Een inwoner van een Saksischstadje viel onlangs, bij gladde straten, voor een huis, welks eigenaar verzuimd had zand te strooien, en brak een been. Hij stelde een eisch tot schade vergoeding in en de rechtbank veroordeelde den ualatigen eigenaar van het huis tot vergoeding van de kosten der geneeskundige hulp, en daarenboven tot het uitkeeren van een levenslange toelage aan den eischer. Men vindt in den Figaro hetvolgende Grafschrift uit Nizza gezonden-. Repose en paix dans eet a9ile Prés de la mer, sous l'oranger; lei tout ebt calme et tranquille, Rien ne viendra t'y déranger. Plus d'ambition, plus de fête, Plus d'amis, plus de cuisinier. On n'y connaït d'autre Trompette Que celle piécédant le jugement den ier. (Trompette heette de kok van Gambetta.) Eergisteren is in de Schaykschehei, op de hoogte van den Reekschen molen, een lijk gevonden. Het schijnt dat van een messenkooper te zijn; althans naast het lijk lag een pak mes sen. Het lijk was gekleed in een blauwen kiel. Het was onkenbaar door den vergevorderden staat van ontbinding. Het kan op die eenzame plek wel langer dan een maand gelegen hebben. Volgens Le Siècle heeft zich te Amsterdam, met het oog op de internationale tentoonstelling, onder de pers een commissie ge vormd, ten einde aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers bij die gelegenheid een waar dige ontvangst te bereiden. De commissie koos tot voorzitter den heer A G. C. Van Duyl hoofdredacteur van Het Handelsblad, en tot vice- presidentcn de hoofdredacteuren van Het Nieuivs van den Dag, De Tijd en De Standaard. De heer Van Duyl zoo voornemens zijn, zich naar Parijs te begeven ten einde op offieiëcle wijze van dit plan kennis te geven en met het Syndicaat der Parijsche pers en het Letterkundig Genootschap aldaar zich verder in contact te stellen. Aanlei ding tot dit plan is de herinnering aan de hoogst aangename wijze, waarop in 1878 het Comité der Parijsche pers zijn buitenlandsche collega's ontving en hen behulpzaam was. Coquelin had beloofd, den 18n op eer. liefdadigheidsfeest te Budapest een voordracht te houden. Daar hij den vorigen dag naar Weenen vertrok, liet hij zijn leedwezen betuigen van niet te kunnen komen. De dame, die aan het hoofd van het liefdadigheids-comité staat, nam daarmede echter geen genoegen. De commissaris van politie, werd gewaarschuwd, die Coquelin dadelijk in hechtenis nam en hem beval te spelen. Naar aanleiding van deze vreemde wijze om em artist tot spelen te dwingen, zal er in de Kamer een interpellatie plaat9 hebben. Te Par ij s werd onlangs een jonge- ling, die gezond en wel naar bed was gegaan, den volgenden ochtend wakker met slapende bee- nenduizeligheid en hartklopping. Hij kon niet dan met moeite het bed uitkomen maar moest na wankelend eenige schreden gedaan te hebben weer gain liggen. Zoolang de zieke met de oo gen openlag, gevoelde hij weinig hinder, maar zoodra hij de oogen stoot of maar de minste beweging maakte, deden zich al de verschijnse len van zeeziekte voor. Dokter Huet Desprês werd geroepen. Deze toestand hield twee dagen aan en nam eerst in hevigheid af toen de dokter eenige weelderig bloeiende hyacinten uit de ka mer had laten wegnemen. De ziekteverschijnse len verminderden echter slechts zeer langzaam, zoodat het nog eenige weken duurde eer de jon geling hersteld was. Een under geval, door dok ter Bouland waargenomen, betrof eene jonge da me. Zij had in hare slaapkamer eene menigte bloemen staan. Al spoedig gevoelde zij zich on gesteld, benauwd, gejaagd en koortsig en acht dagen later stierf zij onder hevige verschijnselen van hersenontsteking. Lisfrauc, de beroemde Fran- sche chirurgijn, verhaalt van een dergelijk hoogst treurig geval. Een jongeling, die reeds geruimen tijd zwak van gezondheid was geweest, stierf plotseling. Zijn dood kon slechts toegeschreven worden aan de uitwerking van sterk riekende bloemen (vooral hyacinten) die den laatsten nacht in zijne slaapkamer hadden gestaan. Te Lottum (Limburg) heeft zich onlangs een Pruisch horlogemaker gevestigd, die zich tegen geringe betaling veel werk wist te verschaffen met het herstellen van uurwerken. Thans echter is deze ijverige werkman verdwe nen, waarbij hij vergeten heeft de hem toever trouwde uurwerken terug fe geven. Een enkel stuk kon men in een bvik van leening terug vinden. Het overige evenmin als den horloge maker. Er is eene Fransche legende, dat tijdens de pest te Marseille eene dievenbende de stervenden en dooden ongedeerd plunderde. De dieven werden gevaugen genomen, verhoord en gevonnisd; maar op voorwaarde dat zij het ge heim, waardoor zij pestlijders kondeu pluderen zonder door de verschrikkelijke ziekte besmet te worden, bekend zouden maken, werd hun ver giffenis geschonken. Zij gaven het volgende recept, dat een frisch en verkwikkelijk wasch- middel voor de ziekenkamer oplevert. Men neme een handvol rosmarijn, aluin, lavendel, wijnruit, salie en kruizemunt; men doet dit in een groote eteenen waterkruik, giet er vier kan wijn azijn op, maakt de kruik goed dicht en zet die vier dagen bij het vuur; dan filtreert men dit mengsel en voegt er een ons fijngestampte kam fer bij, waarna men het op fl sschen tapt, die zorgvuldig gekurkt moeten worden. De azijn is zeer geurig, verkoelend en verkwikkelijk in de ziekenkamer en van groot tint voor de zieken verpleegsters. Men maakt in Duitschland de op- merking dat, op groml van de socialistenwet, alle kegelclubs zouden moeten opgeheven worden, omdat het doel harer leden is: algemeene omverwerping. Een vuil gekleede vrouw met een armzalig voorkomen werd verleden week in een groot magazijn te Parijs, op heelerdaad betrapt, terwijl zij bezig was eenige voorwerpen weg te kapen. Zij gaf haar naam op, en een huiszoeking had plaats, waarbij een menigte gestolen zaken aan het licht kwamen. Eergisteren verzocht zij den rechter van instructie te spreken om onthulling te doen eu verklaarde hem, in haar woning een groote som gelds verborgen te hebben, en te vreezen dat deze gestolen werd. Een nieuwe huis zoeking had nu plaats, en werkelijk werd geld gevonden, en niet minder dan 15.000 frs. aat: Staatspapieren. De gevangene heeft geweigerd de herkomst van dit geld mede te deelen. De student Daudt, die te Wurzburg de echtgenoote van kapitein Emmerich beleedigde en dezen in het daarop gevolgde duel doodschoot, is tot twee jaren vestingstraf veroordeeld. Te Helmond verliet deze week een vrouw, verslaafd aan sterken drank, 's avonds om 8 uur hare woning, voorgevende eenige schulden te betalen en noodige inkoopen te doen met de zuur verdiende penningen van haren man. Den sterken aandrang naar drar.k niet kunnende weer staan, 9loop zij een drankwinkel binnen, liet een flesch met jenever vullen en verdween. Ongerust over haar lang wegblijven ging men haar zoeken, doch vruchteloos, 's Nachts tegen 3 uur werd zij opgemerkt door den stations-nachtstoker, die op haar gekerm kwam toeschieten en haar smoor dronken in een sloot zag liggen, met een ledige flesch aan hare zijde. Men bracht haar naar hare woning en de eerste vraag na hare ontwaking was: „Waar is mijn flesch gebleven?" De Duitse hers maken zich verdien stelijk in het reorganiseeren bij andere volken. Indertijd zijn Duitsche ambtenaren en officieren naar Turkije gegaan, voor de reorganisatie van financiën en leger, en thans vertrekt een Duitsch zeeofficier, luit. Hasenclever, voor een jaar tjjds naar China, om de leiding van de hervormingen der Chineesche marine op zich te nemen. Een aanbeveling van Helios-olie en Helios-lampen wordt ergens in een advertentie als volgt besloten: „er worden ook lampen in Helios-olie veranderd." Door welk chemisch proces mag dit kunststuk wel geschieden? Het herinnert on9 de volgende advertentie, die eenige jaren geleden voorkwam in een of andere courant: „De Kerkeraad van N.. tot gas overge gaan zijnde, biedt de olielampen uit de kerk te koop aan." Een merkwaardig uurwerk bevindt zich op den toren van de Maria-Kerk te Lippstadt in Westfalen. Op het groote cijferblad is de boom der erkenning en aan beide zijden van dezen, Adam en Eva geschilderd. De laatste houdt den van den boom reeds geplukten tak, aan welken de appel zit, in de hand. Bij eiken klokslag opent Adam den mond, en sluit dien nadat Eva er met den tak een slag op heeft gegeven. Had Eva zulks in het paradijs ook maar gedaan! Er waren op 31 Dec. 1882 in Duitsch land 629.987 Muller's, of 2965 meer dan een jaar te voren. Sedert een Franschman heeft gezegd: „de Duitschers zijn een volk dat Müller heet," houdt mei; in Duitschland een geregelde statistiek van de Mfiller's aan. De Cingaleezen hebben twaalf ver- schillende woorden voor vrouw, overeenkomstig den rang en stand van de persoon die zij willen aanduiden. Zij zeggen ook op acht verschillende manieren „gij" en „u," volgens den stand van den toegesproken persoon. In Siam heeft men acht ver schillende wijzen om „ik" en „wij" te zeggen, al naar het de heer is, die den knecht toespreekt, of de knecht, die den heer toespreekt. Denamen van de meest gewone dingen worden onder z. kere wilde volken gewijzigd door de sekse van den sprekenden persoon, zoodat de vrouw, als ze van „de maan" „de zon-' enz. spreekt, een ander woord, of een anderen vorm van uitdrukking bezigt dan de man. De Hurons bezigen een ander woord voor een bezield dan voor een onbezield voorwerp. Als zij spreken van „een steen te zien," of van „een mensch te zien," zal het woord voor „zien," in die twee volzinnen verschillend zijn. Zoo hebben ook de Javanen b. v. voor de ver- verschillende wijzen van „dragen" (op den rug, op het hoofd, in de handen) geheel verschillende woorden. Dat men bij electrisch licht het ge vaar voor brand niet geringschatten moet, blijkt uit een statistiek, welke onlangs door de Scien tific American werd openbaar gemaakt. De op gaven str -kken zich uit over 61 fabrieken. In 22 daarvan ontstond gevaar van brand door den voor het licht gebruikten electrischen stroom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2