B I i\ fi NL A D. soon ran den Prins-Regent van dien des len luitenants niet goed onderscheidde, m. a. w. omdat de Pruisische »Herr General voortging bevelen te geven en wegens on gehoorzaamheid of »Unpunktlichkeit« enz. te bestraffen, terwijl deze de Regent van het Groothertogdom was. Aan dezen on- houdbaren toestand is thans een einde gemaakt doordat de Erfprins uit het leger getreden is. Te Dublin werd dezer dagen uitspraak gedaan in het rechtsgeding door de Re geering ingesteld tegen de Land-leaguers Davitt, Healy en Quin, beschuldigd van het houden van oproerige redevoeringen, die de strekking hadden tot burgeroorlog aan t.e zetten. Alle drie werden schuldig be vonden en veroordeeld tot het storten eener waarborgsom voor verder ordelijk gedrag. Yoor Quin is die som op 1000 pond ster ling bepaald, voor Davitt en Healy op 2000. Verstoren ze niettemin de openbare orde, dan beloopen ze, behalve dat ze hun geld verliezen, nog zes maanden gevange nisstraf. De Koning van Spanje heeft aan depu- tatiën van de hoogste Staatslichamen offi cieel de verloving bekend gemaakt van de Infante Delia Poz met Prins Lodewijk Fer dinand van Beieren. De Spaansche Senaat heeft een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen omtrent den parlementairen eed. Sagasta stelt voor te bepalen dat zij, die den eed van getrouwheid aan de dynastie niet willen afleggen, met een belofte van de zelfde strekking zullen kunnen volstaan. De Porte heeft aan de groote mo gendheden een circulaire gericht tegen Engelands nota in zake Egypte, omdat die de rechten der Porte op Egypte aan randt. Bij de Porte komen in den laatsten tijd gedurig meer verzoekschriften in, waarin geklaagd wordt over slecht bestuur der rooverijen in Klein Azië. Zij zijn zoowel door Mahomedanen als door Christenen onderteekend, maar door eerstgenoemden verreweg het meest. Die adressen verklaren, dat de handel onmogelijk wordt, daar de kooplieden hunne waren niet verkoopen kunnen door de on veiligheid van de wegen; dat de Circassiërs en Kurdeu overal rooven en plunderen, en dat men geen recht kan verkrijgen, daar de rechters zich openlijk laten om- koopen. Naar aanleiding van enkele voorvallen heeft de Porte aau de ambassadeurs bij nota medegedeeld, dat alle schildwachten en wachtposteu van den Minister van Oor log bevel hebben ontvangen, om tegen over ieder, die tegen hun bevelen handelt, na gedane waarschuwing, van hun wape nen gebruik te maken. De Standard verneemt uit Kaïro van eergisteren, dat de Khedive een decreet heeft onderteekend, waarbij Colvin tot fiuan- ciëel adviseur wordt benoemd. Volgens berichten uit New-York be haalt de revoïutionuaire partij de overhand in Ecuador. Er heeft zich een driemanschap opgeworpen, bestaande uit de heeren Carbo, Montalvo en Alfaro, van welke de laatste dictatoriale macht uitoefent. GEMENGDE BERICHTEN. De eerste Kamer der Staten-Ganeraal heeft het ontweip van wet tot verlegging der uitmon ding van de Maas aangenomen met 21 tegen 18 stemmen. 's Hertogenbosch, 26 Jan. Dezer dagen moet in de nabijheid van Gewande (aan de Maas) de hoed gevonden zijn van den sedert eenige dagen vermisten jongeling de B.uit deze ge meente. Waarschijnlijk is hij dus op een nood- lqttige wijze om het leven gekomen. Krommenie, 26 Jan. Aan zekeren De Boer, alhier, die onlangs een kind uit het ijs had ge red, is, als blijk van waardeering, een zilveren tabaksdoos geschonken, er. aan zijne oude be hoeftige moeder: een gemakkelijke stoel. Oversehie, 26 Jan. Onder deze gemeente is een 14 jarige knaap in het water geraakt en ver dronken. Haarlemmermeer, 26 Jan. Eene bij den Gemeenteraad ingekomen aanvraag om deelne ming in het kapitaal, benoodigd voor de oprich ting eener maatschappij voor den aanleg van den spoorweg HaarlemUtrecht is in de gisteren ge houden zitting gesteld in handen der financiëele commissie. Heden-nacht te 3 uur is verbrand een huis van H. Boot, IJweg I 12, bewoond door twee gezinnon. Niets is van de inboedels gered kunnen worden, doch deze waren beiden verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Rietveld, 26 Jan. In deze gemeente brak gisteren-namiddag, bij het stellen van een zwaar gebint aan een steenoven, het hijschtouw, waardoor de fabriekarbeider v. E. dierwijze ge troffen werd, dat hij op de plaats het leven liet. Kralingen, 26 Jan. In de vernisstokerij van den heer H. v. II.gelegen aan den Boschweg alhier, heeft men eergisteren ingebroken. De in- brekers zijn echter voor hunne moeite niet be loond geworden, wijl hetgeen zij aan waarden vonden, te zwaar was om dit zonder ontdekt te worden mee te nemen. Zij zijn dus onverrichter- zake afgetrokken. Venloo, 26 Jan. Een 30 jarig ongehuwd man alhier had eergisteren het ongeluk in een sloot te vallen en daarin der. dood te vinden. Hij leed aan zenuwtoevallen, en daaraan moet waarschijn lijk het ongeluk worden toegeschreven. Terwispel, 26 Jan. Alhier vorderde het ijs een slachtoffer. Een jongen van 14 jaar, een eenige zoon, verliet alhier de catechisatie en zocht zijn weg te bekorten door recht op zijne woning aan te loopen. Daarbij had hij eene sloot te passeeren. Hij zakte door het ijs; althans toen heden de nasporingen werden voortgezet, die gis teren-avond vruchteloos geweest waren, vond men den knaap verdronken in een sloot. Bij Salzbu rg, Oostenrijk, heeftmen onlangs een zoutmijn ontdekt, die klaarblijkelijk voor 2000 jaren ontgonnen en toen verlaten werd. Men vond er een menigte gereedschappen, houten schoffels, bijlen enz., een mand var. gelooide ruwe dierenhuid, een stuk doek van g ove wol en een fakkel die met vlasvezels aaneen was gebonden. Vooral uit de stelen der bijlen, die blijkbaar bij bronzen bijlen hebben gehoord, leidt men af, dat de vondst afkomstig is uit den voor-Bomeinschen tijd. Men moet zijn tijd iveten af te wachten. Een man uit Harrisburg (Ver. Staten), die in 1852 tot dertig jaren tuchthuisstraf veroordeeld werd, kreeg onlangs zijn vrijheid terug. Voor zijn huis, dat toen 1200 d. waard was, werd hem nu 40 000 d. geboden. Het Suez-kanaal-comité heeft, na onderzoek van de plannen tot vergrooting van het kanaal, met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, verklarende dat door het plan der directie, om het bestaande kanaal te verbreeden, het kanaal voldoende zou worden voor een scheep vaartverkeer van tien millioen ton, en bij verdere verbeteringen voor een nog grooter verkeer. Het at.dere plan, tot het maken van een twsede ka naal, evenwijdig met het bestaande, verdient ernstige overweging, maar dient, volgens het oordeel van het Comité, vooraf grondig bestudeerd te worden, met het oog op een practisclie toepassing. Behalve de groote kosten daaraan verbonden, is het vooral ook een bezwaar, dat de gronden welk» het eigendom der maatschappij zijn, niet voldoende zouden wezen voor het maken van zulk een kanaal met de daarbijnoodige havens. Het comité kon daarom niet anders doen, dan het plan voor een tweede kanaal in beginsel aannemen, als een werk waar voor het niet zou terugdeinzen, indien het in het belang van den wereldhandel noodig mocht blijken. Het zou echter hieromtrent niets beslissen, zonder met Engeland, dat hier zoo overwegende belangen heeft, te rade te gaan. Door de b r i g a d e-m a r c h a u s s e te Zundele is een troep Zigeuners over de gren zen gebracht, bestaande uit 3 mannen, 3 vrouwen, 5 kinderen, 3 ponies en 3 beren. Hartverscheurend was het de armoede dier menschen aan te zien, die ternauwernood gekleed waren, terwijl de kin deren geheel naakt gingen. De Belgische justitie heeft ver moedelijk op nieuw een geheimzinnige misdaad te onderzoeken. Er zij a nl. op den spoorweg, bij Hansbeke, met bloed bevlekte manskleederen en bloedige sporen op den grond gevonden, die aan een moord doen denken. Men verdiept zich in allerlei gissingen en er is terstond een onderzoek ingesteld, maar tot dusverre bracht dit nog niets aan het licht. Eenigen tijd geleden werd uit een magazijn te Amsterdam een kist met zak doeken ontvreemd. Men vond aanvankelijk niets, doch bij een huiszoeking in een verdacht huis werden onderscheidene emmers en klompen ge vonden, die blijkbaar van diefstal afkomstig waren, ofschoon de eigenares van dit huis, die onder ver moeden van medeplichtigheid lag, opgaf dat alles in pand was geleverd voor gemaakte vertering. Men bleef evenwel zoeken; thans is aan het licht gekomen, dat in een ander huis van dezelfde vrouw de kist met zakdoeken is gebracht en haar voor een spotprijs is verkocht. In dit laatste huis werden onderscheidene gestolen voorwerpen gevonden. Nu onderzoek bleek dat twee mannen alle diefstallen pleegden. Een hunner is aange houden, die bekende. De eigenares van beide huizen bleef alles ontkennen, doch zijn er ge noegzaam termen gevonden om haar voorloopig aan te houden. Bij het begin van ditjaar bedroeg de bevolking der Maatschappij van Weldadigheid (Frederiksoord, Wilhelmina's oord en Willemsoord) 1761, waaronder 119 bestedelingen. Prins Napoleon een letterzetter! Het Fransche dagblad Figaro vermeldt, dat Prins Napoleon zijn manifest zoozeer geheim wilde houden, dat ze.lfs de krantenzetlers het niet moch ten zien. Mag men het blad gelooven; dan zou de Prins, nadat de zetters vertrokken waren, zelf gekomen zijn en het manifest gezet hebben en en zelf de correctie op zich hebben genomen. Voor grooter zekerheid wilde de Prins ten over vloede de krant zelf vouwen en zelf aan de straatverkoopers uitdeelen. Hiervan kon de directie der krant hem echter terughouden. Of de Prins de biljetten des nachts soms ook zelfs aangeplakt heeft wordt niet vermeld! Te Huil werd Dinsdag de eerste hand geslagen aan den aanleg van een nieuw dok, het Alexandra Dock. Het moet een kolos saal werk worden. De bodem, in welken het wordt aangelegd, is ontwoekerd aan de modder- banken van de Humber. Ruim 2400 man werken er aan; de water-oppervlakte zal 64'/s acres be dragen; en de schutting aan den ingang 550 v. lengte bij 85 v. breedte meten. Een üuitscher, die in een koffie- huis te Parijs de rekening weigerde te betalen, kreeg daarover twist met den bediende, die ten slotte half dood geslagen werd. Tot zoo ver niets bizonders. Maar het volk op straat vernemende dat de moordenaar een, „Prussien" was, wilde hem lynchen, wat door de politie gelukkig belet werd. Intusschen geeft deze gebeurtenis weer nieuwe stof aan den haat jegens Duitschland, die men te recht spoedig hoopte te zien ophouden. Volgens den Duitschen dagblad- catalogus voor 1883, bezorgen de Duitsche postkantoren 5550 dagbladen en tijdschriften in de Duitsche taal, en voorts 1022 in Fransche, 821 in Engelsche, 168 in Decnsche, 169 in Zweed- sche, 68 in Noordweegsche, 150 in Italiaansche, 148 in Nederlandsche, 77 in Poölsche, 53 in Russische, 44 in Spaansche, 30 in Portugeesche, 6 in Wundische, 5 in Hebreeuwsche, 5 in Li- tausche en 5 in Sloveensche, 4 in Finsche en 4 in Servische, 3 in Bulgaarsche, 3 in Croatische en 3 in Rutheensche, 2 in Armenische, 2 in Perzische en 2 in Romaansche, 1 in Slowaksche en 1 in Latijusche (dit laatste de Analecta juris Pontificii te Parijs). Aan bladen in vreemde talen bezorgen de Duitsche posterijen er dus 2862, te zamen met de Duitsche 6412 organen van alle landen en staten. Maastricht zal 't voorloopig zonder een eigen liberaal dagblad moeten doen; de vergadering, waarin tot de oprichting daarvan zou worden besloten, werd slechts door zes per sonen bijgewoond, en de zaak viel dus in 't water. Onlangs heeft iemand een tand ge- kregen in den neus, volgens de mededeeling van een Duitseh geneeskundig weekblad. De patiënt, een 36 jarig man, klaagde sedert lang over ver stopping in zijn linker neusgat en voelde na eenigen tijd daar een klein hard knubbeltje. Bij onderzoek bleek dit een ivoorachtig voorwerp te zijn, en toen men het eindelijk, na eenige ver- geefsche pogingen, uit den neus getrokken had, bleek het een volkomen ontwikkelde tand te zijn, die zich daar gevormd had. Te Breda heeft zeker iemand, in een aanval van wcede, een ander het oor afge beten. Natuurlijk werd de kannibaal direct on schadelijk gemaakt. In de werkplaatsen der Oostenrijk- sche Südbahn-Gesellschaft heeft mer. proeven genomen, ten doel hebbende de spoorweg-coupés electrisch te verlichten. Deze proeven hebben zulk een gunstigen uitslag gehad, dat reeds binnen weinige dagen tusschen Weenen en Weener-Neu- stadt eeu proefrit met een electrisch verlichten trein zal worden gehouden. Daar de locomotief dient om electriciteit op te wekken, zal de in voering der electrische verlichting bij spoortreinen, uitgezonderd de kosten van aanleg, nauwelijks noemenswaardige uitgaven veroorzaken. Het kwam er bij de genomen proeven slechts op aan, die zoodanig in te richten, dat de gedurende den rit verkregen electriciteit niet alleen grooter zij dan de verlichting van den trein verbruikt, maar dat ook de voorraad en de ophooping van elec triciteit gedurende den rit zelf en steeds voldoende is, om den trein, ook gedurende den tijd dat hij stilstaat, te blijven verlichte Dit vraagstuk werd gelukkig zoodanig opgelost, dat men een vernuf tig saiimgestelden regulateur met de dynamo- electrische machine in Verbinding bracht, waardoor de werking der boog- cn gloeilampen automatisch gedurende den rit en bij stilstand van den trein geregeld werd. Een dagblad in Brazilië geeft de waarde aan van een mensch in dat land. Er wordeD nl. 11 slaven ten verkoop gepresenteerd en er wordt dadelijk de prijs van elk „perceel" bij gevoegd: Mansel, 78 jaar, 5 dollars; Luiz, 8 j., 5 doll.; Carolina, 69 j., 5 doll.; Hilario, 5 doll. Gregoria, 5 doll.; Christino, 78 j., 5 doll.; Maria, 77 j., 5 doll.; Joa», 88 j., 5 doll.; Susanna, 67 j., 5 dol.; Felicidad, 75 j., 5 doll.; Isabella, 75 j., 5 doll. Dus allen 11 te zamen 55 dollars! Het in Rio uitkomend blad A Talha Nowo voegt bij dat bericht, dat onlangs te Linden een tentoon stelling van honden heeft plaats gehad waar een exemplaar van een der edelste rassen werd ge schat op 10,000 guinjes, of circa 94,500 dollars. Naar die schatting zouden 18,900 menschen in Brazilië gelijke waarde hebben als één hond in Londen 1 Het eerste spaarbankboekje, dat voor 14 dagen in Oostenrijk voor de rijkspost- «paarbank is uitgegeven, stond op naam van... keizer Frans Jozef. De Keizer heeft er namelijk prijs op gesteld, zelf het voorbeeld te geven in het gebruik van deze heilzame instelling en een klein bedrag gestort, zoodat zijn handteekening bovenaan staat op de lijst der deelnemers. Een der militairen bij de vesting- artillerie te Naarden geplaatst, maakt in de Zutph. Ct. melding van de volgende kloeke en beleid volle daad van een sergeant: „Men had de turf- loods omvergetrokken, de turf opgegraven en de inwendig smeulende vuurgloed verdoofde in het steeds toenemende water. „Het gevaar was dus geweken, zoo meende men; doch nog ware het ongeluk niet te overzien geweest, indien niet de aandacht van den sergeant Lijnen der genietroepen, ook daar aanwezig, gelukkig getrokken was door het rumoer in de nog half staande machinekamer; een nog staande ketel had nog stoom op, en daar men verzuimd had de vuren te blusschen, had deze ketel meer stoom dan was voorgeschreven. Genoemde sergeant springt tusschen de machine en weet er iets te verbrijzelen, waardoor het grooten- deels aan hem te danken is, dat het getal dooden niet met nog een SOtal is vermeerderd." Z a t e r d a g-a vond ontving een goud- en zilverkashouder op den Zeedijk te Amsterdam bezoek van een man, die een gouden ketting wensehte. Toen hij zijn keus bepaald had vertrok hij ijlings zonder te betalen. De goudsmid zette hem natuurlijk na en had het geluk den vreemd- soorligeu kooper in handen der politie te brengen niettegestaanle de onverlaat een zakje met peper in het gelaat van den goudsmid geworpen had. De dief werd als een oude bekende bij de politie begroet en opnieuw achter slot gebracht. Het geschil tusschen de Gothard- Spoorweg-maatschappij eu de aannemers van de tunnel, Favre en Co., zal nu eerlang in rechten beslist worden. Alle pogingen tot een minnelijke schikking zijn vruchteloos gebleven. De Maat schappij eischt van de aannemers, wegens niet tijdige aflevering, ongeveer 9 millioen franks, en de aannemers eischeu op hun beurt 14,350,000 fr. van de Maatschappij, wegens schade die de ze hun berokkend heefi, door het niet nakomen van verbintenissen. Waarschijnlijk zal het proces lang duren en zeer veel geld kosten. In het Cristal-palace wordt op 't oogeublik een tentoonstelling en tevens een hoogst actuëele wedstrijd gehouden tusschen gas- en electrisch licht. Hel tijdschrift Nature zegt er van, dat het gas voorshands nog schijnt te zul len winnen, dank zij de groote verscheidenheid der toepassingen in het dagelijksche leven, waar toe het gas zich bij voorkeur leent en dat door verscheiden inzenders op groote schaal wordt aangetoond. Tevens komen eenige bekende fabri kanten \oor den dag met een reeks verbeterde gastoestellen, waarin de gas-ingenieurs het, se dert de electrische licht-beweging hen daartoe prikkelde, tot een groote hoogte hebben ge bracht. Zoo heeft de fabriek van Sugg een enor me lantaarn opgesteld van duizend kaarsen lichtsterkte, en een groot aantal der smaakvol ste hanglampen, elk van 600 kaarsen. Met Sugg wedijveren Siemens, Bray en anderen, door het exposeeren van de sierlijkste en doelmatigste gaslampen. In den noorlijken vleugel spreidt de electriciteit haar glans ten toon. Een Engelsch blad merkt op dat de ridderkruisen en andere decoratiën op het vaste land hunne waarde verliezen wegens de hoeveel heid. Gedurende 1882 toch werden alleen in Pruisen 3377 ordelinten er. kruisen verleend. Van deze decoratiën waren er niet minder dan 1353 van den „Rooden Arend". Hieruit ver klaart zich dat een Engelsch reiziger haast niemand in de Duitsche hotels ontmoet of hij draagt een lint in zijn knoopsgat. Te Kerlouar, bij Brest, is het gewelf van een in aanbouw zijnd aquarium, tengevolge van de aanhoudende zware regens, plotseling in gestort. Van de twaalf werklieden, die daar op dat oogenblik bezig waren, hebben zes zich kunnen redden. De anderen werden gedood. Uit New-York wordt gemeld dat 12 gemaskerde mannen te paard het station Neva da aan den Central-Pacific-spoorweg overvallen en den ambtenaren overmand hebben. Zij deden daarop den naderenden mailtrein, door het sig naal op onveilig te stellen, stoppen met het doel om den post-waggon te plunderen. De ambtenaren van den trein verdedigden dien echter en over en weer knalden revolverschoten. De aanslag mis lukte, doch de roovers vluchtten en ontkwamen, in weerwil dat 20 passagiers en ambtenaren hen vervolgden. Een monsterroos. In een Noord-Ameri- kaansch tuinbouwblad komt een bericht voor van den heer N. Robertson, te Ottowa, in Ca nada. Daaruit blijk.t, dat de bloemist Thomas Elmilt, daar ter stede, in een zijner plantenkassen in den vollen grond uitgeplant heeft staan een onvergelijkelijk exemplaar van de schoone geel- bloemige theeroos „Maréchal Niel." Haar takken, geleid en uitgebonder. aan dun latwerk langs den bovenkant der ramen, beslaan een lengte van on geveer 1516 M. Deze plant levert gedurende den winter niet minder op dan vijf duizend ro zenknoppen voor bouquetten, die altijd gereeden aftrek vinden. De Vereeniging van Duitsche spoor- wegdirectiën heeft zich tot de betrokken regee ringen gewend, om straffen te stellen op het overdragen van retourbiljetten door de oorspron kelijke houders aan anderen. Op de jongste ver gadering der leden van de Vereeniging werd dit overdragen van dergelijke biljetten verboden. Naar wij vernemen, worden ernstige bedenkingen door de verschillende regeeringen hiertegen ge maakt. Te Nijeveen in Drente is op de open- bate school het onderwijs gestaakt, omdat.de rookende kachels het verblijf in de lokalen zoo goed als onmogelijk maken. Rijke bedelaars. O p d e Champs Elysees t e Parijs werd een bedelaar in hechtenis genomen, die er allervuilst uitzag; onmogelijk alle stukken en lappen van allerlei kleur te tellen, waaruit zijn vest was saamgesteld. Voor den commissaris van politie gebracht verklaarde hij X. te heeten, ongehuwd en zeven-en-zestig jaar oud te zijn. Men durfde nauwlijks zijn kleeren te onderzoekenBij nader onderzoek merkte men aan weerskanten van zijn borst een dikte op, die niet natuurlijk scheen. Op de vraag, wat dat was, antwoordde hij, dat het oude papieren waren; toen men daarna, in weerwil van zijn ver zet, die oude papieren voor dsn dag haalde, bleken het stukken Fransche rente te zijn, die gezamenlijk een waarde van fr. 1,621 rente vertegenwoordigden. Ook op zijn rug ontdekte men evenzoo een ver hevenheid, waaruit men een spaarkasboekje waarin een storting van fr. 700 op zijn naam inge schreven was, voor den dag haalde. Voor dat men hem naar het bedelaarsgesticht zond, "roeg hij zeer beleefd, of men goed zorg zou willen dragen voor zijn geldswaarde. Te Montreal wordt carnaval op het ijs gehouden. Dinsdag ving het aan bij frisch en helder weder; onder een ontzaglijken toevloed van menschen, niet alleen uit Canada, maar ook uit de Unie. Met een optocht van 200 sleden en een diner opende het. Toen werd eeu prachtig ijspaleis, van ijsblokken uit den St. Laurens op-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2