BUITENLAND. BINNENLAND. De President der Fransche Republiek beeft bet ontslag van bet Kabinet aan genomen. Er is ministerraad op het Elysée gehou den. De heer Fallières is benoemd tot voorzitter van den ministerraad en ad interim tot Minister van Buitenl. Zaken. De Mi nisters van oorlog en van Marine zullen later benoemd worden. De andere Ministers blijven. Het Ministerie zal in de Ka mer verschijnen, om de beraadslaging over bet ontwerp-Fabre betreffende de preten denten bij te wonen. Volgens den Romeinschen correspondent van den Parijschen Moniteur is bij de tus- schen Rusland en bet Yaticaan getroffene overeenkomst bepaald, dat onder anderen de bisschopszetels te Warschau, Sandomir, Lublin, Plosko, Yilna, Luck en Zitomir zullen bezet worden. In den Duitschen Rijksdag is eene interpellatie aangekondigd over het vergaan van de Cimbria. Aan den Rijkskanselier zal gevraagd worden of geen maatregelen te nemen zijn om botsingen op zee, als welke den ondergang van dit schip tenge volge had, voortaan te voorkomen of te verminderen. Zaterdag is te Dublin het proces voort gezet tegen de twintig personen, die be schuldigd worden van samenspanning tot moord op ambtenaren van den Staat. Een der getuigen, het meisje Carroll, heeft bij die gelegenheid twee der beschuldigden, Bredy en Kelly, aangewezen als de lieden, die het yWy-lid Field hebben gedood. De verdere behandeling der zaak is wederom een week uitgesteld. Het blijkt, dat de Iersche volksleiders Davitt en Healy, schoon ze overvloedig geld konden krijgen, de van hen gevor derde waarborgsom niet willen storten. Zij gelooven daarbij, dat ze aan de RegeeriDg veel meer last en schade kunnen doen, wanneer ze haar dwingen hen achter slot te zetten, en het is zeer wel mogelijk, dat ze met deze redeneering gelijk hebben. Den 15den Februari a. s. stellen de aan hangers van Bradlaugh zich voor op Tra falgar-Square eene groote manifestatie ter zijner eere te houden. Aan the Pali Mall Gazette wordt uit Dover gemeld, dat de militaire overheid van die stad een rapport zal indienen tegen het bouwen van den Kanaaltunnel. Parnell en andere leden der Iersche par lementaire partij zijn sedert eenigen tijd te Londen ijverig bezig geweest om een fusie van de landarbeiders-league van Gr.-Brit- tannië met de Iersche nationale league te bewerken. Bijna alle sub-comités van eerst genoemde league hebben zich met deze fusie ingenomen verklaard. Uit Kaïro ontving de Times ernstige berichten uit Soudan. Een 4000 Egypti sche troepen zouden opgesloten zitten in Darfoer, een 5000 afgesneden zijn te Bara Oheid. Vermoedelijk zouden die allen moeten capituleeren, aangezien het ver- leenen vau hulp in de eerste drie maanden ondoenlijk is uithoofde van den moesson. De Times ontving uit Calcutta tegen strijdige en onrustbarende berichten uit Afghanistan. De Indische Regeering heeft Theebaw's voorstel tot een verdrag ver worpen. GEMENGDE BERICHTEN. In een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van 27 dezer wordt bericht dat op 4 Januari onze troepen in Atjeh eene ontmoeting hadden met de bende van Toekoe di Tirou, waarbij zij een verlies bekwamen van vijf gesneuvelde en acht gekwetste mindere militairen, terwijl de vijand is afgetrokken. Tiel, 30 Jan. Een aantal handelaren in spek en reuzel hebben zich geadresseerd aan den Mi nister van justitie over de slechte regeling der faillissementen. Zij dringen aan op vermindering en vereenvoudiging der vele formaliteiten, opdat ook kooplieden curators kunnen zijn, zooals de wet wil, en op verlaging der hooge gerechtskosten, vooral bij- kleine faillissementen. De Kamer van koophandel heeft dit adres ondersteund. Rotterdam, 30 Jan. In de vorige week zijn alhier weder twaalf gevallen van pokken voorge komen. Teteringen, 30 Jan. De onvermoeide strij der voor de beweerde rechten der familie De Bourbon (Naundorff) hier te lande op den Fran- scheo koningstroon, de 89 jarige graaf Gruau de la Barre, is beden alhier overleden. Doetindhem, 30 Jan. De bevolking van de straigevangenis De Kruisbergnabij deze ge meente, bestond op 1 Januari 11. uit 111 jeug- dige mannelijke veroordeelden en 80 opvoede- lingen. Amsterdam, 30 Jan. Een beschonken werk man, die Zaterdag-avond alhier met veel moeite uit de Keizersgracht gered werd, is des nachts in het Gasthuis overleden. Delfshaven, 30 Jan. Gisteren is gerechtelijk beslag gelegd op een lading van 1385 kisten gedistilleerd, met een handelsmerk, ontleend aan dat van een andere firma, welke het hare had gedeponeerd. Venloo, 30 Jan. Een beambte op den goe derentrein der Köln-Mindencr lijn, die gisteren middag var. hier vertrok, had liet ongeluk bij Geldern onder den trein te geraken, waardoor hem het rechterbeen en de linkervoet werden af gesneden. Smilde, 30 Jan. Alhier zal het werkhuis.dat voor eenige jaren werd ontruimd, dewijl men oordeelde de armen goedkooper bij particulieren te kunnen uitbesteden, weder in gebruik worden genomen. Belangrijke gelaverzending. 't 1 s o n m i s- kenbaar, dat het overmaken van gelden per postwissel een groot gemak en veel zekerheid geeft. In die overtuiging was het zeker, dat de zer dagen een ingezetene van Den Helder, per postwissel, het belangrijk bedrag overmaakte van. een halve cent. Een verschrikkelijke ontploffing heeft Vrijdag-ochtend te Milling bij Ormskirk (Lancaster) in een kruitfabriek plaats gehad, waarbij drie personen gedood en verscheiden an deren zwaar geKwetst werden. Een man met vijf jongens waren in het pershuis met het ma ken van patronen bezig, toen de ontploffing plaats had, waarvau de oorzaak, als gewoonlijk bij dergelijke ongelukken, onbekend is. De lij ken van de drie slachtoffers zijn zoo erg ver brand, dat ze ter nauwernood te herkennen waren. De politie heeft eenige uitdra- gers te Parijs in hechtenis genomen, die door geschenken kinderen overhaalden, bij hun ouders te stelen en hun de gestolen voorwerpen te brengen. De stad Worth, in Nederfranken aan den Main, heeft door de jongste overstroo- miugen zoozeer geleden, dat de meeste huizen onveilig geworden zijn, en men heeft daarom, op voorstel der Begeering besloten, een plan dat reeds voor 100 jaren geopperd werd ten uitvoer te. brengen en de geheele stad te verplaatsen. Men zal nu op een hooger gelegen terrein een Nieuw-Wörth bouwen. Deze zeldzame verplaat sing zal echter op heel wat kosten te staan ko men. Te Bern z ij n twee namakers van Eransche twintig-frankstukken in hechtenis ge nomen, die tot een uitgebreide bende valsche munters behooren. Ir. de vereen igde Staten moeten verbazend hooge rechten betaald worden voor den invoer van kunstwerken. Onlangs moest de be kende schilder Herkower, voor eenige olieverfpor tretten en etsen, die hij meebracht van New- York 500 dollars betalen, en Mr. Seymour Ha- dan heeft van zijn voornemen, om in de Veree- nigde Staten lezingen over kunst te houden, moeten afzien, omdat hij voor de teekeningeu enz., die bij zijn voordrachten noodig waren, een som van 500 dollars aan inkomende rechten zou moeten betalen. Tot de geredde bemanning der Cimbria behooren twee matrozen, die heel niet aan boord zijn geweest. Zij hadden 's avonds wat te sterk „passagirt" en zich daarop ver slapen; toen zij den volgenden dag aan boord wilden gaan, was het schip zonder hen vertrokken. Par ij s is de stad der tegenstel- lingen Donderdag-morgen werden de voorbij gangers van het huis No 15 in de Hue Pois- sonnière staande gehouden door twee opschriften. Op den gesloten winkel links in het huis No 15 las men: „Gesloten wegens huwelijk" en op de gesloten blinden van den winkel rechts in het zelfde huis: „Gesloten wegens sterfgeval." En toen de koets naderde, die de bruid naar de kerk zou brengen, raakten hare wielen schrijlings de zwarte deksels der paarden, welke voor den lijkwagen waren gespannen, die het stoffelijk overschot der jeugdige buurvrouw naar Père la Chaise zou voeren. De doode van den winkel rechts was een 18- jarig meisje. De bruid van den anderen win kel eveneens een 18-jarige. Beiden verlieten den zelfden dag de ouderlijke woning. Bestaat er wel een grootere tegenstelling? Een groenboer des avondsmetzijn kar van Parijs huiswaarts keerende, nam onder weg een man op, die hem den weg vroeg. Hij werd echter het slachtoffer van zijn gastvrijheid; want onderweg werd hij door zijn passagier ver moord. De politie te Leiden heeft in den laatsten tijd even als op vele andere plaatsen in ons land een rechte razzia gehouden onder de drinkebroers. Een aantal hunner stond heden we gens herhaalde openb. dronkenschap voor de Bechtbank terecht. Eeuige dezer lieden vielen in de termen om, na het ondergaan van gevan genisstraf, te worden opgezonden naar een werk huis, terwijl een paar anderen voor die weldaad niet in aanmerking konden komen, omdat hun vonnissen niet in staat van wijzen waren. Niet onaardig was de verdediging, die door deze drin kebroers werd aangevoerd. De een b. v. was dien dag „jarig" geweest, terwijl een ander als ver schooning aangaf „dat hij ook wel eens niet dronken was". Een Delvenaar beklaagde zich dat de politie zich vergrepen had, door hem uit zijn woning te halen, toen hij te veel sterken drank had ingezwolgen. Het O. M. eischte evenwel ook voor dezen bekl. veroordeeling tot 14 dagen ge vangenisstraf. B ij den heer G. C. F a b i u s, voorzit- ter der commissie voor de ramp te Muiden is van een geheel onbekende ontvangen de kolossale som van ƒ1000, waarvan ƒ500 voor de slachtoffers te Muiden, 150 voor de armen te Muiden, die door de ontploffing schade hebben geleden en ƒ350 „ten behoeve van de militairen uit Naar- den, die zich zoo flink hebben gedragen." Voor het hof van assises van Kent zal eerlang de predikant van iMalling terechtstaan wegens manslag, omdat hij den dood van een ar beidersdochter veroorzaakt heeft door haar amandel olie in te geven. De predikant die zonder eenige kwade bedoeling, en alleen uit onwetendheid han delde, is tegen borgtocht op vrije voeten gelaten. Een andere rechtsvervolging wegens manslag is ingesteld tegen een Londensch kantoorbediende, die geen geneeskundige hulp voor zijn ziek drie jarig zoontje had willen inroepen, dat tengevolge van die nalatigheid gestorven is. De man, die tot de bekende sekte van het Peculiar people behoort, handelde zoo uit godsdienstige overtuiging, omdat hij het inroepen van mensehelijke hulp in geval van ziekte zonde achtte. liet ijs heeft in Doniawerstal een slachtoffer geëischt. Een knaap van 13 jaar waagde het op de Jeltesloot te gaan, zakte door het ijs en verdronk. Tissandier, de bekende Fransche aëronaut en natuurkundige, o. a. bekend door zijn luchtballon met electrische beweegkracht op de tentoonstelling te Parijs, heeft nu een project gemaakt van een grooten elliptischen luchtballon. De lengte daarvan is bepaald op lol voet en de inhoud op 100,000 kubieke voet. De ballon zal i» willekeurige richting voortbewogen worden met behulp van eene dynaraomackine en een groote batterij accumulateurs. Hij houdt na de plaatsing van de machine en de zware batterij dan nog 1000 KG. stijgvermogen over, zoodat met dit luchtschip gemakkelijk een tiental volwassen personen en nog heel wat ballast kan worden meegenomen. Een jonge dame te Milaan had een bundel gedichten uitgegeven, die in een blad te Borae scherp gecritiseerd werden. Een broeder der dichteres trok zich de zaak aan en een heftige briefwisseling volgde tusschen den Bomeinscken journalist en eerstgenoemde. Het eir.de was een tweegevecht, waarin de journalist een sabelhouw ontving. Of de verzen na dit duel er beter op geworden zijn, wordt niet gemeld! Bij een opvoering van de opera Buy Bias, te Palermo, waren de toehoorders het niet eens over een sopraan-aria. Sommigen riepen bis; anderen verzetten zich daartegen door gesis en gefluit. De opgewondenheid werd hoe langer hoe grooter. Eindelijk knalde er een schot, en een jongmensch viel, door een kogel getroffen, neder. Nu ontstond er een algemeene opschudding; men drong naar de uitgangen; dames vielen in onmacht, vrouwen en kinderen schreeuwden; deuren en afscheiding werden vernield, en het is een wonder, dat niemand in de verwarring ernstig letsel bekwam. De jongman, wien de kogel trof, is niet ernstig gewond. Er is een gerechtelijk on derzoek naar den man die het schot loste inge steld. Naar men ons schrijft, is door den heer Michel Goulmy, te 's Hertogenboseh, fabrikant van het Nederlandsch vleeschextract en groothan delaar in comestibles, een poging gedaan om de militairen in de gelegenheid te stellen, steeds zuivere en gezonde groenten te bekomen. Aan alle gar nizoenen zijn hiervan thans proeven aangeboden; het zijn tabletten, bestaande uit verschillende soorten gedroogde en samengeperste groenten, welke ook door hun klein volumen (één tablet vertegenwoor digt 100 rantsoenen en heeft slechts een gewicht van 3.2 k.), bij het vervoer naar kampementen enz. groot gemak opleveren, en het voordeel hebben van niet te bederven, zoodat voortaan de soldaat bij kampement en 's winters, wanneer de groenten schaarsch zijn en slecht, even goed als des zomers van goed en smakelijk voedsel zou kunnen wor den voorzien. De bereiding moet zeer veel gemak opleveren, en de proef, op last van Z. Exc. den Minister van Oorlog door de commissie, belast met het nemen van proeven met verduurzaamde levensmiddelen, genomen, moet goed hebben voldaan. Zweed en Hollander. Een „goejen, gezel liger. kerel" noemen de Duitschers einen alten Schweden"en de Zweden zeiven noemer, zoo iemand „en god Hollander." Dus we staan daar beter aangeschreven dan in Engeland. Eene ruim 70jarige vrouw te Oostelbeeis (Noord-Brabant) heeft eene poging- aangewend om hare buurvrouw, met wie ze in onmin leefde, te vergiftigen. Met dat doel zond zij deze een potje eten, met de verzekering dat het zeer lekker was en door haarzelve gereed ge maakt. Toen deze spijs gewarmd werd, bespeurde men blauwe vlammetjes aan de oppervlakte, en bij onderzoek bleek, dat de spijs vermengd was met luciferskoppen. Do justitie houdt zich met de zaak bezig. De waarde van afval blijkt op i n- teressante wijze uit de statuten der „Apeldoorn- sehe Lucifersfabriek", opgericht met een kapitaal van f250 000. Van den hout-afval, bij de luci- fersfabrikatie verkregen, zal die vennootschap hout pap voor papier-fabrikatie maken. Ieder kent de ellende, aanhetbre- ken van horloge-veeren verbonden, zoowel het gemis van het onmisbaar uurwerk, doorgaans 's avonds, dus als men er des ochtends 't meest behoefte aan zal hebben, alsook de kosten, welke menig horlogemaker dan tevens bij de reparatie maakt. De heer L. Van Bemmel, te Maastricht, heeft zich dus den dank der menschheid verwor ven door zijn uitvinding „horloges met vrije veer", waarin ieder zonder de minste moeite de gebroken veer zelf door een andere kan vervangen. Le Cour. d. I. Meuse meldt, dat de heer Van Bemmel octrooi heeft genomenin het buitenland, natuurlijk; aan zijn landgenooten moet hij ziju uitvinding gratis geven. Te Neede is dezer dagen door den rijks- en gemeenteveldwachter, wegens overtre ding der jachtwet, procesverbaal opgemaakt te gen eenige ingezeteueu van Borculo, onder welke een wethouder, een raadslid en een veld wachter. Dr. G. Neuber, te Kiel, heeft in den laatsten tijd de turf leeren kennen als een goed en goedkoop verbandmiddel bij wonden en der gelijke. Een arbeider in een daar gelegen veen had zich erg verwond, en zijne makkers hadden in den nood een dikke pap van veen op de wonde gelegd. Een dag of tien later vertoonde hij zich met dat verband bij den dokter, die constateerde dat de wond er bizonder gunstig uitzag; ook nam verder alles het gewenschte verloop. Neuber heeft daarna bij 53 patiënten de turf (lichte, vlokkige) aangewend en uitstekende resultaten verkregen. Gemak en goedkoopheid doen dit nieuwe verbandmiddel aanbevelen bo ven carboljute en deeg. In de Bussische stad Nikolajeff heeft weer een zware brand gewoed, waardoor een groot gedeelte der stad werd vernield. De schade is zeer aanzienlijk en er gingen ook ee nige meuschenlevens verloren. In Busland wordt sedert kort ee ne belasting geheven op den uitvoer van tim mer- en brandhout. Uitgestrekte bosschen zijn in den laatster, tijd vooral in het gouvernement Plock onder de bijl gevallen. De koopers zijn Joden, die het met groot voordeel in Pruisen verkoopen. Spoedig zal er geen genoegzaam brandhout meer zijn, en ook uit een gezond heidsoogpunt worden bovenbedoelde krachtige maatregelen tegen het uitroeien genomen. In de Bijnstreek is een beweging op het getouw gezet om verwijdering te verwer ven van de groote hoeveelheid buskruit, welke in de Wierickerschans nabij Bodegraven wordt bewaard. Te Aken is een bende van twaalf jongens en meisjes, van 8 tot 14 jaar oud, in hechtenis genomen. Dit jeugdige clubje legde zich toe op het zakkenrollen en had in de laatste dagen aan een aantal personen de portemonnaies ontfutseld. Terwijl verscheidene van die portemon naies door hen uit den weg zijn geruimd, zijn er nog 34 bij hen gevonden. Uit het voorloo- pig verhoor is gebleken, dat een meisje van 14 jaar er bizonder goed slag van ha l, kleine kin deren op dat werk te dresseeren, en dat de toe passing der hierbij aangeleerde handgrepen ge makkelijk werd gemaakt, doordien het te Aken gebruikelijk is, de portemonnaie niet in een bin nen- maar in een buitenzak te dragen. Als een bewijs hoe de speculatie- geest uit andermans ongeluk geld tracht te slaan, kan dienen, dat het zoogenaamde panopticum, alias wassenbeeldjes-spel, te 's-Hage, de ontploffing van den kruitmolen te Muiden, de begrafenis der slachtoffers enz. tentoonstelt, alles vervaardigd ter plaatse door de artisten Delataille frères! Zaterdag 11. is in eene sloot in het weiland tusschen den 's-Gravendeelschen dijk en den straatweg naar Willemsdorp, onder Dubbel dam, op een kwartier afstand van Dordrecht, het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, middelbaren leeftijd, haar rossig, knevel blond, gouden vingerring, gekleed met overjas (pool). Vermoedelijk is die persoon in den avond of nacht van Vrijdag of Zaterdag daar verdronken- Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Dubbeldam. Bij het herstellen van een dijk te Erfelden, aan den Bijn, heeft men een aantal beenderen van voorwereldlijke dieren gevonden, o. a. het gewij en het kakebeen van een reuzen- hert, een stuk slagtand van een mastodon enz., alsmede een grooten boomstam en allerlei planten, ir. half versteenden toestand. Kolen in de kachel doen. Er zijn men- schen, er zijn zelfs dames, die dit maar niet bevallig of maar eenigszins zachtjes schijnen te kunnen doen. Wee u wanneer zij naar de kachel kijken. Ge moogt blijde wezen wanneer gij er met een schrik en een paar scheuten door 't hoofd afkomt. Om nu dat, vooral in ziekekamers onaangename en hinderlijke geraas te vermijden, is een Engelsche dame op de eenvoudige gedachte gekomen papieren zakken of zakjes te vullen met zooveel kolen als ze telkens deukt noodig te hebben, en legt die in het vuur, zonder dat het eenig leven of zij hare handen onrein maakt. Het papier verbrandt natuurlijk oogenblikkelijk, zoodat de kolen zich aanstonds kunnen verspreiden. Bij vonnis der arrondissement s- rechtbank te Dordrecht, is de notaris P. H. C. Van Noorden, ter standplaats Papendrecht, en wiens tegenwoordig verblijf onbekend is uit zijn ambt ontzet. De heer Fournereau, die zich te genwoordig met een zending der Fransche Be geering in Guiana bevindt, heeft aan het aard rijkskundig Genootschap te Parijs medegedeeld, dat in die streken blanke menscheneters gevon den worden. Deze behooren tot den blanken In dianenstam der Ouïalicoules, woonachtig in de buurtschap van het Tumac-Hunacgebergte, die in geheel afgezonderde streken leven. De heef Fournereau vermoedt, dat zij afstammen van in dividuen van Portugeeschen oorsprong, en zij langzamerhand tot den wilden staat en het z delijk verval geraakt zijn, die van menscheneten een bestaan maken. De volgende merkwaardige a d- vertenlie kwam dezer dagen in een provinciaal blad voor: „De gewone wekelijksche zittingen van het Armbestuur zullen voortaan slechts ééns per maand gehouden worden." In Middlesex, in Engeland, heeft Vrijdag 11. eene jury eene strenge afkeuring uit gesproken over het gedrag van een directeur van een werkhuis, die aan eene vrouw met haar ziek kind de opneming had geweigerd, omdat zij geen certificaat van een slaaphuis kon geven. Zij kon dat niet, omdat zij geruimen tijd op de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2