BINNENLAND. door werktuigen gedreven, te stichten. Prof. Reulleaux, die Duitschland verte genwoordigde op de Tentoonstelling te Melbourne, zal, naar aanleiding van een beklag der firma Ott en Conradi, die be weert, dat zn schade heeft geleden, zijn gestie als Regeerings-Commissaris nader rechtvaardigen. Men gelooft, dat nog meer aanvragen voor schadeloosstelling bij den Rijksdag zullen inkomen. In den Rijksdag motiveerde Sonnemann zijn interpellatie over de ramp der Cim- bria, waarbij hij het gebruik van electrisch licht bij de scheepvaart aanbeval. De mi nister Scholz drukt er op, dat de regee ring getoond heeft deel te nemen in het ongeval, maar verklaart dat zij heden noch met ja, noch met neen op bepaalde vragen kan antwoorden. Er was een officieel on derzoek aangevangen, maar nog niet ge ëindigd. Voor den afloop kon de regeering geen besluiten nemen om op de resultaten niet vooruit te loopen. De boete van 400 fr.waartoe Cusset, de drukker van het manifest van prins Jéröme, is veroordeeld, is gegrond op de overweging dat Cusset art. 8 van de druk perswet heeft overtreden. Dit artikel be paalt, dat twee exemplaren van een aan plakbiljet aan het ministerie van binnen- landsche zaken moeten worden gezonden, vóórdat het op de muren gehecht wordt. Cusset nu had de beide exemplaren aan het ministerie doen toekomen nadat het manifest was aangeplakt. Aan de Standard wordt uit Kopen hagen geseind, dat het besluit der Prui sische regeering, hetwelk de in Sleeswijk* geboren Denen voor de keuze plaatst tus- sclien inlijving in het Duitsche leger en emigratie, de grootste verontwaardiging wekt. De Deenscbe regeering is voorne mens tegen deze schending van het ver drag van Praag te protesteeren. De Daily News verneemt uit Varna dat de toestand op de Monteuegrijnsche grenzen ernstiger wordt. De Albaneezen verklaren dat zij de Montenegrijnen met geweld zullen beletten de toegewezene gebiedspunten in bezit te nemen. De Turksche gouverneur vroeg versterking. De Porte heeft ook troepen te zenden naar Tripoli en Vemen, alwaar nieuwe onlusten zijn uitgebroken. In den Spaanschen Senaat is de be raadslaging geopend over de voorgestelde wijziging van den parlementairen eed, zoo dat 's lauds vertegenwoordigers voortaan, al naar zij verkiezen, den eed of'de belofte van trouw aan de staatsregeling ev aan koning Alfonso XII zouden afleggen. Door deze wijziging wil men de vrijheid van geweten eerbiedigen. Maar de republikein- sche senatoren verklaarden met het voor stel geen genoegen te kunnen nemen, daar het hunne staatkundige overtuiging geweld aandoet, en het ten eeuenmale in strijd is met de verzekeringen, door de liberale partij afgelegd vóórdat zij aan 't bestuur kwam. GEMENGDE BERICHTEN. Herwijnen, 2 Febr. In deze gemeente is een 6 jarig jongentje, dat bij den molen liep, door een der wieken zoodanig getroffen dat het in de wetering daarnaast geworpen werd. Hoewel nog levend opgehaald, is het kort daarna over leden. Hieuw-Appelscha, 2 Febr. Alhier heeft de arbeider A. T. G., terwijl hij bij de kachel zat, bij ongeluk een ketel koffie omgestooten, waarvan de inhoud toen viel op zijn eenig kindje, een zuigeling, die in de wieg lag te slapen; het kind bekwam aan borstje en halsje zoodanige brand wonden, dat de toestand bijna hopeloos was. Wijmbritseradeel, 2 Febr. Eer. kindje van 2Vs jaar, in deze gemeente zette tijdens de afwe zigheid van de moeder een trekpot met heete thee aan den mond. Het werd inwendig zóó zwaar gebrand, dat het binnen weinige oogen- blikken overleed. Amsterdam, 2 Febr. De eerste werkelijke „Passage," tusschen de Prins Hendrikkade en Korte Nieuwendijk, welke een sieraad van onze stad beloofd te worden, is gisteren onder de kap gebracht. Gemert, 2 Febr. Gisteren had eene SSjarige vrouw het ongeluk van een hooge ladder te val len, waarbij zij zulke hevige wonden bekwam, dat zij onmiddellijk overleed. Kielwindeweer (Groningen), 2 Febr. De landbouwer J. E. Schrage, alhier, die Zaterdag avond was uitgegaan om uitbetaling te doen voor de verlichting in het veerhuis, is door de duisternis misleid in het Hoofddiep geraakt en verdronken. Sneek, 2 Febr. Eergisteren werden alhier gevankelijk binnengebracht een meisje van 15 en een meid van 24 jaren, de eerste beschuldigd van orandstichting en de tweede van aansporing tot genoemde misdaad. 'Kampen, 2 Febr. Gisteren-ochtend werd Egbert Jan de Ruiter in levenloozen toestand liggende gevonden in het door hem alleen be woonde huisje in de Buiten-Nieuwstraat alhier. Omtrent de oorzaak van zijn dood kan niets met zekerheid worden gemeld. Zierikzee, 2 Febr. Op last van den kanton rechter zijn alhier in verzekerde bewaring geno men J. v. d. V. en zijne huisvrouw P. Z.van Ellemeet, als verdacht van het afleggen eener valsche getuigenis in zake eener jachtovertreding. Vlieland, 2 Febr. Het lijk des visschers, van een der Heldersche botters, in de vorige week over boord geslagen, is gisteren alhier aange spoeld. Dinsdag-namiddag was M. Verhagen, eerste onderknecht in de branderij van den heer Alb. Jansen op de Noordvest te Schiedam, op den ruwketel om eenige werkzaamheden te ver richten, toen de helm, die zich in slechten staat bevond en waarvan de rand los was, door de kracht van den stoom uitweek, waardoor het kokende vocht Verhagen over het lichaam vloeide, en hij ernstige brandwonden bekwam. Na van den ketel te zijn gesprongen, liep hij in verbijs tering de. branderij uit. Eenige molenaarsknechts van den Noordmolen, die juist aan die branderij meel opdroegen, volgden den ongelukkige en dompelden hem in de Noordvest ten einde ver lichting van pijn aan te brengen. Na door den heer P La Verge in de branderij heelkundig te zijn behandeld, werd Verhagen per vigilante naar zijn woning in de Konijnenbuurt vervoerd, waar hij Woensdag-nacht te 3 uur overleed. In de laatste vergadering van het Nautische Verein te Papenburg heeft de kapitein De Vries, van het schip Meta, een minder be kend feit medegedeeld, nl. dat zeewater zeer goed geschikt is bij het bakken van brood aan boord, en ook bij het bereiden van andere meelspijzen met succes gebruikt kan worden. Een feverproofof koortsproef-costuum is uitgevonden, van aan weerszijden geglansd mackintosh, ten behoeve van dokters en anderen die besmettelijke zieken bezoeken moeten. De kap var. dit costuum bedekt het geheele hoofd en laat zelfs den mond niet vrij; men haalt adem door een respirator van netwerk en wol, waar door geen kwaadaardige dampen kunnen ingea demd worden. Na ieder bezoek kan de respira tor worden uitgewasschen of vernietigd. Nieuwe respirators draagt men bij zich in een blikken doosje, ter grootte van een hand. Het costuum is te bezichtigen in het gebouw der „National Health Society," te Londen. Een brievenbesteller te IJ muiden, die op het laatste cogenblik a/b. van de mailboot Prins Frederih nog eenige brieven wilde bestel len, heeft tot loon voor zijn dienstijver tegen wil en dank een reisje naar Southampton ge maakt. Alweder hebben twee loodsen van Vlissingen den dood in de golven gevonden. Den 10 dezer met de kof De Hoop, van Delfzijl, naar zee gaande, konden zij door slecht weder niet worden afgehaald en moesten dus medevaren. De kof was bestemd naar Southampton, doch is daar niet aangekomen, terwijl te Harwich gedeelten van het schip en zijn lading zijn aangespoeld. De loodsen later, weduwen en zeven kinderen na. Bij gelegenheid van de in w ij ding der werkzaamheden aan deu Spoorweg van Ca- ravelhas in de provincie Bahia (Brazilië), geschiedde het volgende: Men hield een feestmaal in de Sierra der Aymores, waaraan de aanzienlijke per sonen van de provincie deel namen, onder welke zich de president en de minister van buitenlandsche zaken, de heer Albuquerque, bevonden. Terwijl de gasten met elkander klonken en een heildronk op de nieuwe lijn uitbrachtten, werd een der ge- noodigden door een pijl ir, de borst getroffen. Hij had de kracht, er dien uit te trekken en viel onmiddellijk met den vergiftigden pijl in de hand levenloos neer. Men kan zich den schrik voor stellen, dien dit vooral veroorzaakte. Een ieder nam ijlings de vlucht, en men liet het lijtc van den ongelukkige op den weg liggen, terwijl de „Botoendos", Indianen van den algemeen ge- vreesden volksstam der „Pullschas" hun krijgs geschreeuw in den omtrek lieten hooren. Onlangs heeft men te Cassia r, in Columbia, zes voet onder den grond, een aantal Chineesche munten gevonden, die, blijkens de op schriften, drieduizend jaren oud waren. Men maakt hieruit op, dat de Chineezen behoord hebben tot de oudste bewoners van Amerika. Sla dit niet over, roept de steller van een advertentie in het Politienieuws den lezers van dat blad toe; en inderdaad, het zou jammer zijn als ze 't niet lazen. Daarin toch wordt me degedeeld dat men in de Witte Engel te Amster dam voor twintig centen kan slapen met koffie! Wij zullen dit thema niet uitwerken, maar alleen onze onkunde belijden, dat wij het voorrecht niet begrijpen, hetwelk hier voor 20 cents wordt aan geboden. Duur is het zeker niet, maar toch niet verleidelijk genoeg om er twee dubbeltjes aan te wagen, zegt de Arnh. Ct. Henri Vieuxtemps' verzameling van violen en strijkstokken is voor 50,000 fr. ge kocht door den Hertog van Campo Medinae, die een zeer belangrijke verzameling van instrumenten bezit. Onlangs is te Napels een zwendel- comité ontmaskerd, dat jaren lang voor geld rid derorden, academische graden, medailles en der- gelijken leverde. Het gaf zelf aanleiding tot zijn ontdekking, door een aanbieding van decoration aan den Koning van Beieren te zenden. Onder de brieven der bende vond men 700 valsche diploma's en een groot aantal bestellingen van hooggeplaatste personen, vooral uit Duitschland. Die „geridderden" zijn nu, .bij het gerechtelijk ondeizoek der zaak, in geen benijdenswaardige positie. De chef van den zwendeltroep heet Da- nieli. Het openbaar Ministerie te Napels heeft een verzoek gericht tot, allen, aan wie. door de bende ridderorden geleverd werden, deze als be wijsstukken in te zenden. Op de Eider, bij Friedrichstadt, is de veer die de post van Hemme over de rivier moest brengen, omgeslagen. De menschen die zich er op bevonden vielen in het water en raakten onder het ijs. Vijf personen, waaronder de veer- knecht en de postbeamten, verdronken. In Ierland werd sedert eenigen tijd de erfgename gezocht van een vermogen van eenige millioenen, vermaakt aan een meisje, dat als kind door hare ouders te vondeling gelegd werd en nu, ondanks alle nasporingen, niet ge vonden kon worden. Men schijnt echter thans, na tal van vergissingen, de rechte persoon ont dekt te hebben in een beschaafd schrander dienst meisje, Carey genaamd, Zij heeft hare zaak in handen var. een procureur te Dublin gesteld, en deze houdt zich er van overtuigd, dat zij de gezochte erfgename is. Te Athene is een individu in hech tenis genomen, die in het rijtuig der Koningin uien geworpen had. De man schijnt niet wel bij het hoofd. De Fransche kwajongens schijnen nog wel zoo erg te zijn als die van andere natiën. In den laatsten tijd kwamen een aantal gevallen voor, van door kinderen bedreven moedwillige beschadiging der spoorwegen en pogingen om treinen te doen ontsporen door hindernissen op de rails te leggen. De Parijsche prefect van politie heeft in een proclamatie de aandacht gevestigd op de verantwoordelijkheid van ouders en kinderen voor deze misdadige pogingen, en zal dit stuk in al de scholen der aan spoorwegen gelegen plaatsen laten aanplakken. Het is te hopen dat dit helpen zal. Te Luik blijft de typhus met he vigheid woeden. Men verzekert, dat meer dan 6000 kinderen lijdende zijn aan typheuse koortsen. Niettegenstaande de enorme in- komende rechten, waaraan inousseerende wijnen in de Veretnigde Staten van Noord-Amerika onderworpen zijn, is de invoer van dit artikel ook in 1882 weer belangrijk toegenomen. Volgens het te New-York verschijnende blad: „Bonfort's Wine and Liquor Circular," bedroeg de totale invoer van champagne in de Vereenigde Staten van N.-A., door een dertigtal huizen, in 1882 307,591 dozijnen flesschen, tegen 260,109 dozijnen flesschen in 1881. Het huis G. H. Mumm Co., te Reims, staat bovenaan met 86,930 dozijnen flesschen, daarop volgt Piper-Heidsieck, Pommery ScCyreno, Roederer, Cliquot enz. De eenige „voorname" tramlijn van New-York, die van de 4e Avenue, welke 6 ct. nam voor het vervoer in plaats van 5, zoo als de andere lijnen, heeft nu ook haar tarief op 5 Amerik. ct. (121/a) gesteld. De Heer Vander- bilt, de eigenaar, heeft ingezien, dat hij meer geld met volle wagens tot lageren prijs kan ver dienen, dan met leege tot hoogere vracht, en gaat concurreeren met de andere lijnen. Maar voor zijn publiek, de voorname lui, die zich beter achten dan hunne medeburgers, omdat zij een cent 0.027s) meer betaalden dan op een con- curreerende parallel-lijn, is zijn besluit een ramp. Die cents-aristocratie moet nu met Jan en alleman in één wagen zitten, of kiezen tusschen te voet gaan in haar voornaamheid, en op den verhoog den spoorweg rijden voor 10 Amerik. cents. Het Bestuur van het Kinderzie- kenhuis te Amsterdam heeft het plan ontworpen voor de stichting van zulk een inrichting te Wijk aan Zee. Men zal op de Koloniale Ten toonstelling te Amsterdam kennis kunnen maken met een Dajaksch echtpaar, dat uit Deli daarheen wordt gezonden. Den lOden dezer maand zal met het stellen van den gevel, vlak achter den door gang in het Rijksmuseum, een begin worden ge maakt. De ijzeren olifanten, die de zijden torsen, zijn reeds uit de fabriek afgeleverd. Op dat tijdstip zullen alle gebouwtjes en loodsen van de aan nemers van het museum zijn verdwenen. Naar gemeld wordt zal België de grootste plaats op de tentoonstelling innemen. Men heeft het 9000 M2. toegestaan. Nederland zal slechts 5900, Frankrijk 6000, Duitschland 6000, Engeland 4000, Spanje 2400. China en Japan elk 1400 M3. innemen. De firma Wijnan d Fockink te Am- sterdam is door HH. MM. den Koning van Beieren en den Koning van Spanje alsmede door Z. K. H. Prins Albert ran Pruisen tot hofleve rancier benoemd. Veertien maal is haar thans de eer tot hofleverancier beuoemd te worden, te beurt gevallen. Te Ne w-Y ork wordt, naarde Nieuws- en Handels-Courant (van New-York) meldt, eer. Nederlandsche vereeniging gevormd, die ten doel heeft niet alleen het sociale leven onder de daar wonende Nederlanders te bevorderen, maar ook samenwerking te verkrijgen op politiek gebied. Door een brand in het eircus teBer- ditscheff zijn aldaar 9 menschen krankzinnig ge worden, terwijl 38 personen aan de gevolgen van den schrik en de doorgestane angsten overleden zijn. De Christiania Stiftsavis behelst een me- dedeeling, die ook hier te lande haar nut kan doen. Een dame te Christiania, die in deu jongsten herfst een bonten kraag had gekocht, kreeg kort daarna een hevigen uitslag aan den hals. Het bleek, dat de kraag de schuld had, daar die ar- senikhoudend was. Bij een tweede dame kwam dergelijk geval mede voor. Bij onderzoek nu is gebleken dat, om de onechte verf, waarmede die boa's geverfd worden, te fixeeren, veelal een ar- senikbad wordt gebruikt. Bij de jongste vorst in de Russische stad Moschaisk zijn elf knapen, die zich op weg naar school bevonden, doodgevroren. In het district alokalasisk zijn 42 menschen door de koude omgekomen. Voor eenige dagen kwam een netge kleed heer 's morgens vroeg bij een slachter te Linz, die hem gaarne onder vier oogen wenschte te spreken. Daar de slachter juist alleen in zijn slachtplaats was, gaf hij den onbekende te kennen, dat hij gerust zijn hart kon uitstorten, dat nie mand hen hooren zou. Hierop ontdeed de vreem deling zich van zijn jas, vest en boord en legde zijn hoofd op het hakblok, terwijl hij deu slachter verzocht hem het hoofd af te hakken. Hij was zooeven in de kerk geweest, had ijverig gebeden en wist nu zeker dat hij sterven moest. De slachter weigerde natuurlijk aan zijn verlangen gevolg te geven. Hij trachtte hem tot andere gedachten te brengen, waarin hij zoover slaagde, dat de vreemde wegliep met de woorden: Wanneer ge't niet doen wilt, dan is 't mij ook goed. De slachter had natuurlijk bemerkt met een krankzinnige te doen te hebben en haastte zich de politie op dezen persoon opmerkzaam te maken. Uit Tula wordt de arrestatie bericht van Vorst Demetrius Obolenski, wegens het niet betalen van zijn schulden, die niet minder dan 2'/s millioen roebel bedragen! Het actief van den Vorst is slechts 15,000 roebel. De beroemde Engelse he tenor Sims Reeves heeft een einde gemaakt aan het voor de zangers zoo vermoeiende bis roepen. Verleden week werd hij op een concert te Croylon, als naar gewoonte zeer toegejuicht en terug geroepen. Hij weigerde echter de aria nog eens te zingen. Toen echter de andere solisten optraden, weigerde het publiek naar hen te luisteren en floot hen nit. Men had bis geroepen en verlangde eerst Sims Reeves weer te hooren. Deze nam een kort besluit en beval aan het personeel om de de piano's op te ruimen, zoomede de 'lessenaars, waarna het gezelschap, zonder het pogramma voltooid te hebben, heen ging en het publiek liet zitten. „Ik heb nog nooit iemand ontmoet, zegt Reeves, in zij e verdediging van die han delwijze, ik heb nog nooit iemand ontmoet, die bis riep en ook bis betaalde." Aan een der poli t ie-bure a ux t e Br us- sel gat zich dezer dagen een uitgeput en ver magerd man aan als schuldig aan diefstal. Hij bekende, als kok op een te B lyonne liggend schip, een horloge, te hebben gestolen en daarna, uit vrees voor ontdekking, gedeserteerd te zijn. Het merkwaardigste hierbij is wel, dat de man de reis van Bayonne, over Bordeaux en Parijs, naar Brussel te voet heeft afgelegd. Hel Wiener Tagblatt bevat een Parij sche correspondentie, waarin verzekerd wordt, dat Gambetta verleden jaar niet naar Varzin geweest is maar dat de beide „groote staatslieden dezer eeuw elkander reeds eer ontmoet hadden en wel bij de volgende gelegenheid. TijUens de groote Tentoonstelling te Parijs, in 1867 waren ook de koning van Pruisen en Bismarck ter bezichtiging van alle internationale schatten overgekomen. Gam betta bevond zich op zekeren avondmet ver scheidene zijner vrienden, in een druk bezocht koffiehuis, nabij het Palei3, op de Boulevards. Men stond er als haring in een ton gepakt. Gambetta had bockbier besteld, doch kon zijn glas niet weer vinden. „Het is geannexeerd, evenals Hannover," zeide een van Gambetta's kameraden, wijzende op een corpulent heer in de nabijheid. Deze met twee andere Duitschers stond dadelijk op, toen hij bemerkte herkend te zijn en verliet de zaal. Het was v. Bismarck die bij vergis sing Gambetta's glas had leeggedronken. Deze was de eenige ontmoeting welke ooit tusschen deze beide staatsmannen plaats greep. Mevrouw von Bismarck verkreeg dezer dagen vergunning om de haar door den Shall van Perzië verleende orde 7an de Zon te dragen. LuitenantWiszma, de even stout- moedige als gelukkige Duitsche Afrika-reiziger, van wien wij reeds vroeger berichtten, kwam den lsten Januari in den besten welstand te Kaïro aan. Van de op ongeveer 5600 kM. te schatten lengte-ont'wikkeling zijner reisroute van Loanda over Nyangwe aan de Lusbala naar Zanzibar hebben er minstens 1200 een geheel nieuw inzicht in de geographische raadsels van Midden-Afrika geopend. De zuidelijke helft van het Congo-bekkeu is door de onderzoekingen van Wiszman nu geen onbekend terrein meer. Een der merkwaardigste waarnemingen op deze in de ontdekkingsgeschie denis van Afrika eene zoo belangrijke plaats in nemende reis is, dat de streken in het nieuw be zochte gebied door eene zeer talrijke bevolking bewoond worden. Wiszmann kwam ook door het land van een uiteengedreven stam der Dwerg negers. Op den langen en gevaarvollen weg van Tanganyika naar Zanzibar vond de reiziger bij den reeds herhaaldelijk genoemden roover- koning Mirambo de meest gastvrije ontvangst en elke gewenschte ondersteuning. Een fiacre volgde rustig de avenue de Versailles, toen de koetsier plotseling door hulpgeschreeuw in zijn mijmeringen gestoord werd. Toen hij het portier opende vond hij de beide dames, die hij vervoerde, ir. haar bloed badende. Onder het rijden was tusschen deze vrouwen twist ontstaan, waarbij de een eerst haar vriendin en daarna zich zelve met een dolk eenige wonden toebracht. Een nieuw soort van oplichterij. Sedert eenigen tijd zijn de hotelhouders te Parijs het slachtoffer van een nieuwe kunstgreep. Zij ont vangen uit de provincie een met firma of schoon- klinkenden naam bedrukten brief, waarin zekere heer hun meldt, dat zijn zoon, die zich te Parijs gaat vestigen om aldaar te studeeren of den handel te leeren, in hun hotel zijn intrek zal nemen. Tevens wordt in dien brief vermeld dat aange zien men de beste informatiën omtrent hun hotel gekregen heeft, men hun zijn kind toevertrouwt enz. De brief eindigt over 't algemeen, dat men zich voor alle uitgaven van den jongen man ver antwoordelijk stelt, mits die het bedrag van fr. 1000 per maand niet te boven gaan. De nieuwe kostganger komt aan, wordt met open armen ontvangen en richt zich opzijn gemak in. Eenige dagen later komt hij met een verlegen gezicht bij den- hotelhouder en zegt hem in vertrouwen dat hij een weinig geld noodig heeft, 3 a 400 fr. voorloopig. Aan het verzoek wordt zonder aar zelen voldaan, en den volgenden dag is de veel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2