MARKTBERICHTEN, Laatste Berichten, Voor geest en hart. Over beleedigingen. Allerlei. Boekbeoordeeling belovende jonge man voor goed verdwenen. Schrijft nu de hotelhouder aan den briefschrijver in de provincie, dan is diens adres gewoonlijk niet te vinden, of men heeft misbruik gemaakt van een welbekenden naam, wiens eigenaar van de geheele zaak onkundig is. Meer dan twintig klachten van dien aard zijn reeds bij de ver schillende commissarissen van politie ingediend. Te Blaenrhoudda in Ierland kreeg een mijnwerker een steen ter zwaarte van een ton op 't lijf. De massa bleef vijftien minuten op het lichaam drukken. Toen negen man het gevaarte van het lichaam hadden gewenteld, bleek dat geen lid van den man gebroken was. Hij was alleen maar wat duizelig. Niet minder dan 287 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van gemeente-bode te Zaandam, waar eene belooning van f 700 aan verbonden is. In September van dit jaar ra' waarschijnlijk te Straatsburg een sterrenkundig congres worden gehouden, waarin geleerden uit alle oorden zullen worden uitgenoodigd. Het Indische Vaderland meldt: Een zeldzamen ouderdom heeft Mook Setjodrono te Genoek bereikt. Geboren te Djokdjokarta in het jaar 1756, is zij gisteren te Genoek overleden. Zij had dus den ouderdom van 126 jaren. Tot weinige dagen voor haar dood was zij nog ge zond en sterk, ofschoon zij gevoelde dat haar einde nabij was. Alle beschikking voor hare begrafenis heeft zij zelf gemaakt, en zelfs op Bergota de plek aangewezen, waar zij begraven wilde worden. Ofschoon van geringe afkomst, was zij zeer gezieD, zooals daaruit blijken kon, dat de wedana van Singen-koelon, twee adsistent- wedana's, verscheidene penglawé's en meer dan 100 andere personen haar lijk, zes palen ver, naar Bergota vergezelden. De Italiaanse lie stoomboot Auso- nia is door de stormen der laatste dagen op de kust van Tripoli geworpen en vergaan. De ge zagvoerder en negentien opvarenden kwamen om. Uit Par ij s wordt bericht omtrent een nieuwe concurrentie van de zijderups. Een lid der Ecole pratique d'Acclimatation aldaar heeft onlangs op de Afrikaansche kust eene spin ont dekt, waarvan het lange en vaste weefsel op gele zijde gelijkt. Verschillende monsters dezer spin- nenzijde zijn door het syndicaat der vereeniging van zijdehandelaars te Lyon nauwkeurig onder zocht en de uitslag dezer onderzoekingen was uiteist gunstig. Men onderstelt dat de acclima- tatie van het nieuw ontdekte insect geene bizondere moeielijkheden zal opleveren. Een nieuwe industrie. Zekere Dis koopman in valsche byouteriën. Met zijn kistje in do hand gaat hij huis aan huis, en vooral in de bierhuizen, waar vele vrouwen zijn, zijn koop waar aanbieden, die hoofdzakelijk in ringen, doekspelden enz. bestaat, welke met steenen, die diamant moeten verbeelden, versierd zijn. Op straat echter maakt hij zijn beste zaken. Door een handlanger geholpen, laat hij op straat of op de trottoirs een van zijn voorwerpen, waaraan een etiquet gehecht is, waarop 25 a 40 fr. als prijs genoteerd staat, vallen. Als beide gauwdieven een onnoozele zien voorbijgaan, raapt een hunner het gevallen voorwerp op, waarna de andere, die hem heeft zien bukken en zich daarvan meester maken, hem toevoegt: Gij hebt daar een aardige vondst gedaan. lk verkoop het u, antwoordt de eerste, hoeveel geeft gij er voor? Gedurende dien tijd blijven de voorbijgangers stil staan; het gevonden voorwtrp geeft aanlei ding tot een algemeen gesprek; men looft en biedt, tot dat het eindelijk aan dezen of genen provinciaal verkocht wordt, die er 15 of 20 fr. voor betaalt, terwijl het met 75 centimes meer dan goed betaald zou wezen. Toen D. dezer dagen weer bezig was zijn zoogenaamde vondst te verkoopen, bevond er zich onder de toeschou wers ook een rechercheur, die den gauwdief, welke zich juist uit de voeten wilde maken, bij den kraag pakte en hem naar den commissaris van politie van de wijk bracht, waar hij on middellijk in verzekerde bewaring gebracht werd. Een groot makelaar te Londen, Walker, heeft de betalingen gestaakt. Het passief be draagt 300,000. Walker heeft zich „verwijderd". D e Olijven worden thans ingroote menigte in Californië geoogst. Een Amerikaan, de Heer Cooper, heeft de olijtcultuur te Santa Barbara, San Diego en andere plaatsen inge voerd en het bewijs geleverd dat deze boom ir. die streken goed groeit en productief is. De olijfboomen dragen reeds het derde jaar vruch ten; het vijfde jaar dekken zij reeds de kosten van cultuur en pluk en leveren zelfs eenige winst op; in het zesde jaar is de oogst reeds zóó over vloedig, dat de prijs van den grond, van de boomen en hun onderhoud gedurende de eerste vijf jaren volkomen gedekt is. Zooals bekend is, vindt men aan de Middellandsche Zee geheele olijfbosschen. In Turkije zijn er, die meer dan twaalfhonderd jaar bestaan en nog bloemen en vruchten dragen. In Provence neemt de olijf boom van Mentone verhoudingen aan, die aan het wonderbaarlijke grenzen en de duur van zijn bestaan schijnt onbegrensd. Zekere stammen van kaap Martin dagteekenen, naar men beweert, uit den tijd van het Komeinsche Keizerrijk en geven nog geregeld uitmuntende vruchten. De beste olijfboomen van Californië brengen, volgens den heer Cooper, als zij acht jaar oud zijn, twee duizend gallons olijven per acre op. In Europa brengen acht gallons olijven gemiddeld één gallon olie op. De olie van Californië vind! gretige koo- pers tegen vijf dollars per gallon. Men meldt ons uit Utrecht: Een machinist van den staatspoorweg, die den nacht wakende had doorgebracht bij een aan typhus lijdenden collega, scheen zich door een stevig glas den slaap uit de oogen te hebben gehouden. Althans hij werd gisteren-voormiddag op het punt van vertrek slapende op de locomotief ge vonden. Hij weigerde gevolg te geven aan het bevel van zijn chef om de machine te verlaten, en vloog, toen meu met geweld dreigde, woedend op den stationschef S. aan (het gebeurde op het oude station van den Staatsspoorweg), gaf dien eenige slagen in het aangezicht, en wilde hem ten slotte met een mes overhoop steken. Het ge lukte dezen te ontkomen en met een zacht lijntje kreeg men den machinist in de lampisterij, waar hij zich rustig neerlegde. Toen echter de politie kwam om hem te verwijderen, ontstak hij weer zoodanig in woede, dat men hem slechts met de grootste moeite kon overmeesteren. Of schoon zeker twaalf personen hem aan armen en beenen vast hadden, schopte, sloeg en beet hij zoo geweldig om zich heen, dat men hem op den weg naar het politiebureau verscheidene malen op den grond moest leggen, om hem tot kalmte te kunnen dwingen. Een der poiitie-agenten beet hij in de hand In het Frank li n-instituut houdt miss Hobert tegenwoordig voorlezingen over de kunst om kleine kinderen te wasschen en te kleeden, meestal met een babytje als voorbeeld bij zich, opdat de talrijke toehoorderessen kunnen zien hoe men de kleinen vlug en doelmatig moet behandelen. Combyeilla garrula of pestvo- gel, groot ongeveer als' een spreeuw, zeldzaam schoon van plumage, woont des zomers in Lapland, benoorden den Poolcirkel, en zakt des winters tot in Zweden af. Een echter, die zijn reislust r.iet kon bedwingen en verre landen wilde zien, heeft nu te Winterswijk den dood gevonden; de zoon eens Winterswijkschen wethouders schoot den raram avem, en weldra zal de reiziger nu prijken in het kabinet der H. B. school aldaar. InParijs stierf onlangs een schat- rijke dame, mad. Yanard, eene beschermster der schoone kunsten en beroemd om hare liefdadigheid. Zij bewoonde een prachtig hotel, en ieder voelde zich vereerd aan hare tafel genoodigd te worden; weinigen gisten echter op welke wijze zij haar geld verdiend had, en pas na haar dood werd het bekend hoe zij, als de arme weduwe van een distillateur, bedacht dat citroen- en sinaas appelschillen eene groote rol spelen bij de li keurbereiding. Zij begon zelve de schillen bij de theaters en hier en daar op te zoeker., reinigde ze en verkocht ze aan confiseurs en likeurstokers. Langzamerhand voer zij daarmede zóó wel, dat zij helpers kon nemen en contracten kon sluiten met de bezitters van hotels en andere plaatsen, waar veel vruchten gebruikt worden. Welhaast had zij het geheele monopolie van dat artikel, en zoo is er uit dat kleine begin eene prachtig bloei ende zaak voortgekomen. Niet all een inFriesland, maarook in Groningen en Drente klaagt men over het kleine aantal geneesheeren ten platten lande. De dorpen Ter Apel, Roswinkel, de geheele veenderij Compascuum en Weerdingerveen, met een zeer groote gezamenlijke bevolking, dit alles is versto ken van een geneesheer, althans wanneer een op 2 a 3 uren afstand wonende dokter, een te \er verwijderde hulp mag genoemd Worden. Onder het opschrift: Een kwade struisvogel meldt het Kaapsclie Volksblad van 4 Januari: Verleden week ging de heer Bezui- denhout, van Longfields, in Winterhoek, met zijn vrouw in een struisvogelkamp. Een der mannetjes vogels was zeer kwaad en viel den boer aan, die hem te vergeefs met een tak trachtte af te weren. De vrouw vluchtte in een aan andere kraal en de man volgde haar. De vogel bleef gedurende een uur voor deze kraal de wacht houden, en het achtervolgde tweetal zat daar al dien tijd op gesloten. Mi j. Bezuidenhout trachtte toen naar huis te komen, om een geweer te halen, doch de verwoede vogel volgde haar. Haar man lokte toen het dier naar een anderen kant van de kraal en de vrouw ontvluchtte. Nauwelijks had het evenwel gezien dat het misleid was, of het vloog op het huis aan en schopte een meid, die aan het schoon maken van potten was, een heel eind ver weg. De heer Bezuidenhout had inmiddels mede het huis bereikt, juist toen zijn vrouw met een geweer uit de kombuis stapte en den vogel op de plek doodschoot. Dit is niet de eerste maal dat mej. Bezuidenhout een staaltje van haar moed gegeven heeft. Een poosje geleden, toen haar man uit was, kwamen er twee Kaffers aan haar deur en vroegen op zeer dreigenden toon om kost. Zij wilden het huis niet verlaten, waarop de flinke vrouw naar binnen stapte, het geweer schouderde en uitriep: „Zal je nu weggaan?" „Ja Misses," klonk het antwoord zeer onderdanig. Wat het ook zij, door geduld komt men alle lijden te boven. Vader! de schoonste en heiligste betrekking op aarde, en toch slechts het schaduwbeeld eener hemelsche werkelijkheid. O dioomen der kindsheid, zoo lieflijk dat wij er eens werkelijk aan geloofden en dat wij er nog lang aan der.ken, als wij reeds lang ont waakt zijn. Grijp moedig in de doornen opdat de roos u niet ontga. Wij roepen dikwijls het verledene terug om het vast te houden en zoo dolen wij om in die tijden, die ons niet meer behooren en vergeten den tijd die de onze is. Eenige Romeinsche keizers hadden hun staats ministers het volgende voorschrift gegeven: „Als iemand zoo onbescheiden en onbeschaamd is op onzen persoon te schimpen, of onbezonnen en opruiend onze regeering te minachten, moet hem geen straf opgelegd en hem daarvoor ook geen hard woord toegevoegd worden. Want doet hij het uit lichtzinnigheid, dan verdient hij verachtingis het onverstand dan verdient hij medelijden, is het uit kwaadwilligheid, dan moet hem vergiffenis geschonken worden. Wij bevelen dus, dat in zoo danige gevallen de zaak, alvorens er iets aan ge daan wordt, ter onze kennisse worde gebracht, opdat wij naar de persoonlijkheid van den be- leediger, zijne uitdrukkingen beoordeelen en be slissen kunnen of de zaak gesmoord of vervolgd moet worden." Altijd speculatief. Mozes Levisohn zit met zijn zoon Isaac op het schellinkje in den schouwburg. „Neem je in acht, Isaac, zoo spreekt het vader hart van Mozes Levisohn, „neem je in acht, dat je niet in 't parterre valt, want daar kost het een daalder." Kathederwijsheid. Hdaas! deze onwaardige lastertaal steunt op historische feiten. Een beleefd geneesheer. Zieke. Waarom schrijft ge geen recept, dokter? Geneesheer. Omdat het niet noodig is. Zieke. Welke spijzen mag ik niet nuttigen? Geneesheer. Glasscherven en hooi vorken, want die veroorzaken maagpijn. Verzoeningsgezind. Reiziger. Vergeef me, mijnheer, mijn naam is Meijer. Winkelier. Die vergiffenis zij u gaarne geschonken, ga thans uws weegs. Op receptie. Van een ernstig en eenigszins afgetrokken sterrenkundige wordt verhaald dat, toen hij eer.s zijne vrouw op een trouwpartij ver gezelde, en met de andere gasten naar de jong gehuwden toetrad om hun geluk te wenschen, hij hun ernstig de hand gaf zonder een woord te spreken. „Waarom heb je niets gezegd?" vroeg zijne vrouw verwijtend. „Dat weet ik niet," ant woordt de afgetrokken geleerde; „ik geloof dat ik hun geen enkele nieuwe waarneming had mede te deelen." Grafschrift op een ex-tamboer. Hier ligt de dappere Hendrik Vroeg; Die trommel, vrouw en kinderen sloeg. Gegrond motief. Een kolonist in Texas verhaalde onlangs het een en ander uit den goeden ouden tijd. „Eens," zoo sprak hij, werden mij honderd bunders land voor een paar laarzen aangeboden." „En ge hebt dien ruilhandel aangenomen niet waar?" „Neen." „Had het land geen waarde?" „Zeker, 't was meê van 't beste land in den Staat, het gras wies er zes voet hoog en er was ook een zilvermijn in." „Maar waarom hebt ge het dan niet genomen?" „Omdat ik geen paar laarzen had." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 Februari. Gedurende de afgeloopen maand Januari zijn 34 per sonen vervolgd wegens openbare dronken schap. In Januari van het vorig jaar was dit getal 58, dus 24 meer. Er is sprake van een plan om bet groote buis van den beer Hauekuyk, aan bet Houtplein gelegen en bekend ou der den populairen naam De Kraton, als hotel in te richten, vooral met het oog op de aanstaande tentoonstelling te Am sterdam. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars knnnen worden afgehaald. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zilveren naaldenkoker. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een zilveren oorbel. Een armband. Eenige kleedingstukken in een zak. Een wit flanellen kinderrokje. Een zinken plaat, vermoe delijk afgewaaid van een dak aan den Dreef. Een overschoen. Een paar vrouwenpantoffels. Twee ringen met sleutels en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer Broese van Groenou, Lange Heerenvest, een wagen. Bij den heer J. J. Peschar, Nieuwe Raamstraat No. 3, een paar gevoerde glacé handschoenen. In den tramwagen achtergelaten: Een parapluie. Bij de Maatschappij de Katholieke Illustratie verscheen dezer dagen een belangrijk werk get. uLa santa Casa, het heilig huis van Nazareth, thans vereerd te Loreto, door F. Heijnen S. J. (overgedrukt uit „Maria's Heiligdommen.") Het is de geschiedenis en beschrijving van het b. Huis van Loreto, eerbiedwaardig in de oogen des heelals door goddelijke geheimen en de faam zijner won deren, van het h. Huis, waar de aller'n. Maagd Maria werd geboren, waar zij door den Engel werd begroet en waar het Eeuwig Woord Gods is vleesch geworden. De geleerde schrijver wiens vruchtbare pen ons reeds zoo dikwijls en zooveel gaf te genieten, is blijkbaar geheel en al meester zijner stoffe. Het werk is op een aangenamen, prettigen toon geschreven en onderscheidt zich door de accuratesse waarmede de auteur zijn onder werp behandelt. Een aantal zeer schoone hout gravuren versieren het werk, dat wij aan het Ka tholiek publiek in alle opzichten aanbevelen. Wie eene nauwkeurige en volledige kennismaking ver langt met het h. Huis, dat onschatbaar kleinood, koope de uitstekend geschreven monographic van den Eerw. Heer Heijnen. De typographische uitvoering van dit belang rijk werk, laat niets te wenschen over. Wij wenschen het boek in veler handen. HAARLEM, 31 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 5 koeien, verkocht 5 voor f 150 a 230; etier; verkocht voor fa - vaarzen, verkocht voor fa pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 17 nuchtere kalveren, verk. voor 8 a 13, 5 ischapen, verk. 5 voor f 26 a 40 lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht - voor f - a varkens, verkocht voor a c. per '/j kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht stapels kaas, Btuks, wegende kilo, hoog ste prijs f middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 31 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 145 vette kalverenlste qual. 1,05, 2de qual. 0,85, per kilo, 1 graskalf f a ,69 nuchtere kalveren, ƒ8 a 12, - schapen en lammeren a 101 vette varkens 50 a 57 c. per kilo. LEIDEN, 2 Febr. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a ,4 stieren 72 a 184, ossen a 56 melkkoeien f 160 a f 260,16 kalveren dito 185 a 345, 40 vare dito f 154 a 256, 50 vette dito f 180 400, 4 graskalveren f 36 a 56 24 vette 37 a 83, 90 a 110; 38 nuchtere dito f 4,50 a 13, 60 vette schapen 20 a 31,22 weide dito 16, a 24,lammeren magere varkens f— a 42 biggen f 6a 15.— GOUDA, 1 Febr. Kaas f 30 a f 34,50 lc qual., 2e qual. f 26 a 29, zware hooger in prijs aangevoerd 16 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.75 I.85 der weiboter f 1.50 a 1.60. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 2 Febr. Moutwijn, per ned. vat II,Jenever f 16,50, spoeling 1,80 dito commissie f 1,60. HOORN, 1 Febr. Ter waag gewogen 46 stapels kaas wegende, 11036 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo ioor kleine, 37,50 en voor hooikaas commissie f 32, middelbare, f LONDEN, 1 Febr. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 100, Schapen èn Lammeren 2000, Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/2 a 6/2, Schapen en Lammeren 6/- a 8/-, Kalveren 6/- a 7/- Zwynen 3/8 a 4/6. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 2 Februari 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/. Portugal. Rusland. Spanje. Hongarije. Obl. Leening 18675 Goud leeuing5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buitenl1853/80 3 bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Ainst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl. 12500—25000. 1 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/t 1877 4 Columbia. Obligatien4'/j Peru. I-eening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/a 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatscli. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. Morschansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Rumenie Aandeelen Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kan„aa Teias Obl. Cert. PïtEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staats). 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers prolongatie 5'/j 5 6 5 div 4 5 v 5 5 pet. genoteer de koer 68'/a 79'/s 1027a 941/, 79 85Vs 65 657,, 52% 98 741/» S9'/8 241/, 441/, 57% 241/, 24 lil/, 10'/.. 921/, 111 118 297, 16 ll'/s 119 145 118 66 149 133 18 51 122 4913/„ 82 85i/4 8574 621/s 62 146 887s 1457, 1041/4 1091/, lOl'/e 94»/4 96 1087, 1437, 127 12574 LONDEN, 2 Februari. Er woedt hier een orkaan. Naar luid van tijdingen uit Bombay is aldaar eene noodelooze paniek ontstaan in eene inlandsche wolfabriek. Acbt-en-twintig werklieden zijn doodgedrukt en drie-en- twintig gekwetst. Uit New*York wordt gemeld, dat een hevige sneeuwval bet verkeer op deu Noordwestelijken spoorweg heeft belem merd. De aanvallers van bet spoorwegstation Novada zijn ontdekt en in het versterkte bandietenkamp overrompeld en gevangen genomeu. Ettelijken hunner zijn bij het gevecht gewond. De koningin zal de Internationale visscherij-teutooustelling op 1 Mei openen. GENÈVE, 2 Februari. De stedelijke raad heeft de bijeenkomst der Sal vationisten ver boden. PARIJS, 2 Februari. De Temps ver zekert dat prins Napoleon vrij ernstig ongesteld is en daarom gisteren naar het hospitaal te Anteuil is overgebracht. M E D E D EELINGEN a 10 Cents per regel. Het Hop-Bitter geneest in weinige dosis zuur in de maag, scheele hoofdpijn en dui zeligheid. Wij weten dat niets ter wereld bet Hop Bitter, als huishoudelijk genees middel evenaart. Het Hop-Bitter, reinigt het bloed en neemt alle puisten en huiduit slag weg. Beproef het. Een natuurlijk geneesmiddel, in den waren zin van het woord, is noodig om de door onrein bloed ontstane smarten en pijnen als daar zijn: huiduitslag, huilen, zweren, puisten, open wonden, kliergezwellen enz; te genezen en dat middel is: de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt, welker werking nimmer gefaald heeft. Men vindt de Zwit sersche pillen van Rich. Brandt in alle goede apotheken, te Haarlem hij P. RAA- SEN, a 70 ets. de doos; zoodat de dage- lijksche kosten op slechts 2 ets. te staan komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3