BI i\ fi L AM 1). GEMENGDE BERICHTEN „Geborendochter of zoon eene bevolking die op 200,000 zielen wordt geraamd. Bescherming der eilanders tegen de koelie-roovers wordt voorgewend als beweegreden tot wettiging van dien stap. Er komt bij, dat de Frauschen al sinds lang een begeerig oog hebben geslagen op dezen archipel, wiens bewoners zij als bruikbaar materiaal beschouwen voor hunne plantages op Nieuw Caledonia. Dowling is wegens eene poging tot moord op den politiedienaar Cox tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De bond der vereeuigde paohters (Far mer's alliance) vernam in de gehouden jaar vergadering van den voorzitter, parlements lid James Howard, dat de Engelsche Regeering voornemens is in de eerstvol gende zitting een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan pachters schadeloosstelling wordt gewaarborgd voor verbeteringen, welke zij uit eigen middelen op hun pacht hoeve hebben aangebracht. Generaal Booth van het Verlossings- leger heeft in een manifest aan den Lon- denschen commandant bevolen alle bijeen komsten en optochten in de open lucht, buiten eigen terrein, voorloopig te staken. De Wesleyaansche gemeente in Enge land heeft gedurende de jongste 25 jaren bij de 5,000,000 besteed aan het bouwen van bedehuizen; en nog steeds blijft zij aan dit werk belangrijke sommen ten koste leggen. Een bewijs van hare talrijkheid, maar vooral van haren rijkdom. Er wordt thans onder voorzitterschap van den Duitschen Keizer dagelijks minis terraad gehouden, waarin over de aanleg van strategische spoorwegen tusschen Gallicië en Hongarije en over de reorganisatie van de Landweer beraadslaagd wordt. Dit laatste is een rechtstreeksch gevolg van de nieuwe legerformatie, en hoewel de regeering in de delegaties verklaarde dat deze niet tot verhooging van de begrooting van oorlog zou leiden, begint het publiek toch meer en meer in te zien dat dit onvermijdelijk het einde van het liedje zal wezen. Naar men verneemt, zou een ontwerp van wet, waarbij den Minister van financiën machtiging wordt gegeven om twintig millioen zilveren stan- daardmunt te doen versmelten en te verkoopen, bij den Raad van State in behandeling zijn. Dongen, 9 Febr. In de nabijheid zijner woning werd eergisteren in den vroegen ochtend uit de Donge opgehaald het lijk van A. v. G., een ruim 60 jarig ongehuwd man. Na ter gelegenheid van den vasten-avond de herberg bezocht te hebben, huiswaarts keerende, schijnt hij door duisternis misleid, te water te zijn ge raakt. Gorinchem, 9 Febr. Met afschuw moeten wij melden, dat in den nacht van Zondag op Maandag 11. baldadigheden zijn gepleegd op het nieuwe R. K. kerkhof buiten deze gemeente. Kransen zijn vernield, kruisen beschadigd, tot zelfs het ijzeren hek voor de begraafplaats heeft men uit zijne hengsels gelicht. Warmond, 9 Febr. Dinsdag-morgen te half 9 uur is na eene slepende ongesteldheid, tijdig voorzien van de H.H. Sacrameuten der sterven den, overleden de Zeereerw. Zeergel. heer Joannes Henricus Adams, professor in de moraaltheologie aan het Seminarie te Warmond in den ouderdom van bijna 46 jaren. Eerst sedert een paar jaren bekleedde professor Adams deze gewichtigo be trekking. Rotterdam, 9 Febr. Door de politie is bij den uitdrager H. aan de Rottekade alhier, een bdangrijke partij gouden en zilveren voorwerpen in beslag genomen. Naar men vermoedt staan een aantal dier voorwerpen in verband met de zaak der „millioenenjuffrouw." Venloo, 9 Febr. Zooals gemeld is, werd den, 6den Januari jl. bij den heer Wiselius, expedi teur der Staatsspoorwegen alhier, ingebroken en de ijzeren brandkast gestolen. Te vergeefs zocht men naar daders en geldkist. Gisteren echter werd de kist in een greppel aan den openbaren weg door een paar wandelaars opgemerkt en door de politie in beslag genomeu. De kist was open. Amsterdam, 9 Febr. W. T. is gisteren door het Gerechtshof alhier, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, in Juli jl. gepleegd in de Purmer op den grasmaaier F. D.en ver oordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. 's Hertogenbosch., 9 Febr. Nabij den Dun- gen is in eene sloot langs de Zuid-Willemsvaart heden het lijk gevonden van een alhier woon achtigen venter. Men vermoedt dat de ongeluk kige door de duisternis van den weg geraakt en in de sloot gevallen is. Nijmegen, 9 Febr. Heden werd door de politie alhier eene vrouw gevat, die zich te Tiel aan diefstal had schuldig gemaakt. Misbruik van sterken drank is hiervan weder de aanleiding. Zij is naar l'iel gebracht. Drie personen uit Gennep, die wor sten en hammen gestolen hadden, zijn door de veldwachters gearresteerd. Bij het verhoor be kenden zij niet alleen, maar bleek tevens dat een hunner schuldig was aan diefstal met braak, het vorige jaar te Gennep gepleegd, terwijl de andere eerst onlangs uit de gevangenis was ont slagen wegens diefstal in de R. K. kerk te Mid delaar. Een vrij merkwaardig bericht o ui trent het aanleggen van een tunnel vindt men in een Fransch blad: le Journal des Chambres de Commerce. Dit blad bestudeert het ontwerp van een tunnel, die tusschen Parijs en Rouaan zou aangelegd worden. De lengte zal honderd zeven tien kilometer bedragen, terwijl de koster, op on geveer honderd dertig millioen franks geraamd zijn. Deze tunnel zou een groote strategische waarde hebben, daar zij niet dan door zeer lang durige mijn-operatiën door een vijandelijk leger kan genomen worden. In tijd van oorlog zou een bezetting van Parijs door de tunnel onmogelijk worden en in vredestrijd zou zij eer. nieuwen directen handelsweg vormen tusschen Rouaan en Parijs, hetgeen, aldus beweert de bron, de han delsbetrekkingen tusschen beide steden aanzienlijk zou uitbreiden. Een wissel wachter te Geldermalsen was struikelende met een knie op den scherpen kant der rails terecht gekomen, en had daardoor eene kleine wond bekomen, waarop geen acht werd geslagen. De knie is daarna zoo hevig op gezet, dat ze laatstleden Zondag door vier genees kundigen werd onderzocht; men vreest, dat het been afgezet zal moeten worden. Het meest aan den drank verslaafde volk van Europa zijn volgens sommigen de Zwit sers, maar volgens den Heer Cornet, die in België strijd voert tegen het drankmisbruik, zijn het de Belgen. Dezen mogen al of niet de ergste drinkers wezen, zeker is het dat, blijkens de cijfers die de Heer Cornet aanvoert, de toestand in België in dit opzicht zeer treurig is. Sedert 1830 is het verbruik van sterken drank vervijfvoudigd; het bedraagt nu jaarlijks 40 liter per hoofd van de volwassen mannelijke bevolking. Voor de l'/< mil lioen volwassen mannen zijn er 102,000 koffie huizen, kroegen, slijterijen enz., dus één drank winkel voor iedere 12 mannen. De geneeskundigen van het gasthuis te Brussel verklaren, dat van de 100 noodlottige ongelukken, welker slachtoffers daar in behandeling kwamen, 80 werden veroor zaakt door misbruik van sterken drank. Ook zijn de zelfmoorden ontzettend vermeerderd. In 1875 kwamen er 352 en in 1880 581 voor, terwijl thans in België driemaal meer kraukzinnigen zijn dan dertig jaren geleden. Woensdag-ochtend werd schipper D. De Jong Az., van Terneuzen, aan boord van zijn schip Het Vertrouwen, in de nabijheid van Brui- nisse, door het overgaan der giek, over boord geslagen. Hoewel spoedig uit het water gehaald, was hij reeds aan de bekomen kwetsuren bezwe ken. Adolf Stöcker, de welbekende anti- revolutionnaire Judenhetzer en keizerlijk hof- predikant, hield onlangs te Berlijn een meeting, waar hij weder op zijn gewone wijze tegen de Semieten te velde trok en o. a. herinnerde dat reeds de eerste Joodsche koning Saul den edel- moedigen David vervolgde. De vergadering werd zeer opgewonden en het: „weg met de joden!" had aanhoudend geklonken. Eindelijk ging ieder naar huis, doch een van de meest verhitte hoor ders ontmoette een Jood, dien hij aanstonds te lijf viel en een pak slaag begon te geven. De Israëliet worstelde zich los en vroeg verontwaar digd, wat dat beduidde. Dat is voor dien Saul, luidde het antwoord. Voor dien Saul; Saul is al 3000 jaar dood. Dat kan wel zijn, maar ik hoorde 't nu voor het eerst. Ui t Ku ilen b ur g wordt ons gemeld, dat aldaar een der grootste vereerders van Bacchus plotseling is overleden. Naar men ver neemt, was de man gepasseerd om deelgenoot te zijn bij het vieren eener zilveren bruiloft, hetgeen hij zich zoo erg heeft aangetrokken, dat de jeneverflesch hem afleiding moest schenken. Daarop kreeg hij eene beroerte, die een einde aan zijn leven maakte. Omtrent het gebruik van electriseh licht aan boord van stoomschepen, stelt de be kende autoriteit dr. Werner Siemens, te Berlijn, voor, het in te voeren voor gevallen, waarin ge wone seinlichten niet meer zichtbaar zijn op eeni- gen afstand. Een electrisch licht, in een beweeg baren hollen spiegel geplaatst, geeft misschien lOOmaal krachtiger licht dan een scheepslantaarn, en kan dus in den mist veel beter gezien worden, en zoo aanvariugeu voorkomen, terwijl dit licht ook in gevaren, als er hulp wordt ingeroepen of ter verkenning van kusten enz. goede diensten kan bewijzen. Maar het moest z. i. verboden worden, anders dan in zulke bizondere gevallen van mist of gevaren electrisch licht op de schepen te gebruiken, om te voorkomen, dat die lichten met vuurtorens verward en de gewone scheep- vaartseinen overstraald worden. Een schipper uit Strijensas, die gis- teren voor het kantongerecht te Oud-Beierland terechtstond wegens dronkenschap, scheen door de wol heen geverfd. Op de vraag of hij dronken was geweest, antwoordde hij brutaalweg: „ja en goed ook," en toen de kantonrechter hem ver maande in het vervolg beter op te passen, was het antwoord: „dat ken ik je Diet beloven, Mijn heer!" Een Berlijnsch examinator, de Oerichtsrath Keyszner, was Zondag bijna het slachtoffer der wraak van een gedropen candidaat geworden. De Gerichtsrath, die Staals-commis- saris is bij het juridisch examen, ontving een kistje, dat ontplofbare stoffen bleek te bevatten. Maar door een gelukkig toeval ontplofte de helsche machine niet, en niemand werd gedeerd door de gevaarlijke zending. De dader is nog onbekend, doch waarschijnlijk is het een der candidaten die afgewezen werden bij het examen, dat onlangs, om den grooten toevloed van candi daten, wat moeielijker werd gemaakt. De Parijsche politie heeft dezer dagen een bende vagebonden gepakt, die 's nachts in de kerk St. Germain I' Auxerrois hur. intrek namen. Toen de gerechtsdienaren hen er 's mor gens vroeg overvielen, lagen sommigen achter het orgel te slapen; andereu zaten in den preek stoel of in de biechtstoelen te eten ofhenbuitte verdeelen. De kerksche boeven, 17 in het geheel, werden zonder tegenstand gevat en in verzekerde bewaring gebracht. Typhus en drinkwater. In de zitting van 8 December jl. van de Socie'te Medicale des Hópitaux te Parijs, heeft dr. D. des Carrières een belangrijke mededeeling gedaan nopens de epidemie van typhoïde-koorts, die de stad Au- xerre in 1882 heeft getroffen. Auxerre telde 16,000 inwoners. In 2 maanden stierven er in genoemden tijd 92 menschen aan de typhus, Meer dan 800 typhuspatiënten kwamen in be handeling. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de besmetting was uitgegaan van een boerderij tn het dorp Valan, waar de bron was, die tot 1 September alleen het drinkwater aan de stad had verschaft. (Op 8 September werd de nieuwe waterleiding in gebruik genomen.) Op genoemde boerderij bevond zich vlak in de nabijheid van de bron een groote mesthoop en op die mesthoop werden de excrementa geworpen van de vrouw, die van 15 tot 24 Augustus aan typhus had geleden. (De mesthoop was maar 2 meter van de bron verwijderd.) In de woningen, waar geen gebruik was gemaakt van bedoeld bronwater, kwam slechts bij uitzondering een ziektegeval voor. Twee escadrons dragonders hiel den te Carcassone eene sehijn-aanval. Op een gegeven oogenblik, hetzij dat het signaal van retireeren niet bij tijds gegeven was, of de rui ters hun paarden niet konden inhouden, ont moetten de escadrons elkander. De schok was vreeslijk. Toch werden slechts twee paarden op de plaats gedood en hun ruiters zwaar gewond. De rook, die vroeger onnut ver loren ging bij het maken van coke tn houts kolen, wordt tegenwoordig meer en meer tot nuttige en geldswaardige producten verwerkt. In Engeland en Frankrijk worden de gassen bij de cokebereiding ontstaande opgevangen en op ammonia en koolteer verwerkt, waarna zij onder de stoomketels verbrand worden. In Amerika heeft een hoogoven-maatschappij voor houts koolijzer de inrichting voor het bereiden van houtskool zoodanig ingericht, dat de producten worden opgevangen, en zij vormt daardoor per dag 6000 kg. ruw kalkacetaat, 200 gallons methyl en 10 kg. teer. Door den Raad der gemeente O p- sterland zijn voor eenige dorpen suppletoire ko hieren van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Daaronder komt voor het dorp Siegerswoude met een kohier ten bedrage van èèn cent. Aan papier is zeer zeker veel meer geld besteed. De belangrijke aanslag moet door een arbeider worden betaald. Dezer dagen is te Londen de ver- maarde kunstkenner en handelaar in schilderijen John Nieuwenhuyze, een Belg van geboorte, over leden. Hij laat een groot vermogen en een uit gezocht kabinet vau oude kunstna. De Belgische correspondent van de N. Rolt. Ct. schrijft van hem: „Voor velen gold hij als de eenige man in Europa, die volkomen kennis had van oude kunst en aan wiens scherp oog zelfs de volmaakste repro ductie van oude meesters niet ontsnapte. Voor fabri kanten van oude kunst zou, als dit waar is, zijn dood dus het begin eener gouden eeuw beloven te zijn." Als een bewijs van oprecht, maar laat dievenberouw, deelt men mede, dat onlangs een vrouw te Oron, in het Zwitsersche kanton Waadtlaud, een brief ontving met 100 fr. en het bijschrift: „ter vergoeding van twee in 1850 ge stolen horloges. Vergeving." Voor eenige dagen werd gemeld dat een groot aantal valsche muntspeciën te Parijs in omloop waren. Vier der valsche munters werden onder de volgende omstandigheden in hechtenis genomen. Maandag-avond te 5 uur kochten twee mannen in een tabakswinkel sigaren en een hunner verzocht de winkelierster hem in wisseling van 5 frankstukken goud te geven; doch de juffrouw bemerkte nog bij tijds dat de stukken valsch waren. Zich betrapt ziende namen de twee individuen de vlucht, doch zij werden achterhaald. Twee uren later kwamen twee vrou wen in denzelfden winkel snuif koopen en gaven een valsch 5 frankstuk in betaling. Ook zij wer den gevat. Koning Tibau van Birma heeft uit louter vreugde, dat hij vader werd, alle ge vangenissen laten openzetten. Te gelijkertijd liet hij echter zijn schoonvader ophangen. Het is bekend welk een belemme- render. invloed de sneeuw somtijds op het spoor wegverkeer uitoefent. Daarom is het niet onbe langrijk te vermelden, dat de Amerikaansche ingenieur Stock een machine heeft uitgevonden, welke, vóór de locomotief geplaatst den weg niet alleen schoonveegt, maar tevens door een krach- tigen luchtstroom de sneeuw in vlokken verdeelt, en buiten het spoor werpt. Deze machine ver richt volgens Stock den arbeid van 500 man. De dieven te Napels worden met den dag brutaler. Dezer dagen nog rukten eeniger. hunner, in de via Maddalena, een dame de oorhangers uit de ooren, terwijl zij de voorbijgaugers met hun revolvers in bedwang hielden. Met groote moeite werden zij door de politie in hechtenis genomen. I s m a 1-p a c h a, de e x-K hedive van Egypte, zal binnen kort een woning betrekken in den omtrek van Londen. Zijn nieuwe residentie is de villa Caen Wood Tower, met een fraai aan gelegd park en overigens „var. alle gemakken voorzien". Het optrekje kost dan ook het bagatel van 90 000. Gladstone heeft met vrouw en dochter van Cannes een uitstapje gedaan naar Nice en daar den laatsten dag van hel Carnaval bij gewoond. De grijze Staatsman, die op een bal kon naar de woelende, bonte menigte zag, ver maakte zich bizonder goed. Maar hij werd, om zijn hoogen hoed de eenige welke dien dag te zien was een mikpunt voor confetti, waarmee duizenden hem bombardeerden, zonder te weten wie hun slachtoffer was. Gladstone lachte hartelijk om die aanhoudende aanvallen, en zette een masker van ijzerdraad op, om zich tegen de kogelbui van echte en nagemaakte bonbons te verdedigen. Hij wierp niet terug, maar zijn vrouw en dochter gaven met grooten ijver telkens de aanvallers de volle laag. In het hotel Drouot te Par ij s w a- ren Dinsdag jl. te bezichtigen de ter openbare verkooping bestemde juweelen van Sara Bernhardt. De catalogus van diamanten, halsketenen, arm banden, paarlen, diadeems, pijlen, drietanden, halve-manen, voorts van bloemen, flacons, antieke juweelen, zilverwerk enz., omvat niet minder dan 143 nummers. W o e n s d a g-a vond geraakte te Lei den, bij gelegenheid der serenade, een jongen vau ongeveer 13 jaar in het water op het Rapenburg. Daar niemand der toeschouwers den moed had den drenkeling te redden, was hij op het punt van te verdrinken. Nauwelijks hoorde de heer G. Van der Harst, student in de medicijnen, van het on geval, of hij sprong van den hoogen wal den drenkeling na, en mocht de voldoening smaken den zinkeuden knaap, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, te redden. Een reiziger op den sneltrein naar Nizza vroeg aan zijn buurman, of deze voor nemens was naar Monte-Carlo te reizen, waarop een bevestigend antwoord volgde. „Dan zult ge er zeker wel spelen?" luidde zijn tweede vraag. „Na tuurlijk" zeide de ander „wel tweemaal per dag en het mooiste van alles is, dat ik altijd win.- „Nu, dan moest ge mij uw systeem van spelen toch eens meedeelen," riep de eerste op getogen uit. „Wel dat is dood eenvoudig" hernam de reiziger van Monte-C.irlo ik speel viool." van" of wel: „De heer en mevr. X hebben de eer u de geboorte te berichten van hun doch ter of hun zoon Een Parijsch schil der heeft dat nieuwmodisch stelsel van geboorte aankondiging vervangen door het volgende:„Mejuffr. Suzanne X heeft de eer u kern is te geven van haar gelukkige komst ter wereld. Mijnheer en mevr. X voegen hun complimenten bij de hare". De Eerw. overste van hetkloos- ter te Wynkel in België is eergisteren vermoord geworden. Eene woordenwisseling was ontstaan tusschen de moeder-overste en zt keren De Waele, waarop deze zijn mes trok en aan de Eerw. Zuster verscheidene wonden toebracht in de borst, welke dadelijk den dood ten gevolge hadden. De moor denaar nam de vlucht en sprong in een vaart, waarin ook hij den dood vond. Zijn lijk werd later opgevischt. Te Havanna is een groote brand uitgebarsten in een pakhuis met hout in het hart der stad. Het vuur heeft een schade van een millioen pesetas aangericht. Niet minder dan 100 menschen kregen brandwonden. Uit goede bron verneemt men, dat de premie van 25,000 frs., beloofd aan den- gene die Vaughan zou ontdekt hebben, niet zal betaald worden. Het parket van Brussel heeft uitgemaakt dat niemaud aan de vereischte voor waaiden, om de premie te verkrijgen, voldaan heeft. Evenwel zal de garqon uit Keulen eene belooning krijgen. Van den anderen kant meldt men het vertrek van de weduwe Peltzer naar Duitschland, en dat van James Peltzer, tot dus ver koopman te Brussel, naar Amerika. Wegens volslagen gebrek aan hulponderwijzers staat te Oosterwolde (Friesland) voor eene zeer talrijke klasse een kweekeling van28 jaar. Een laan van tulpenboomen. De Duitsche prins von Putbus zal op het eiland Rugen, ge legen in de Oostzee, van zijn kasteel Putbus af naar de zee, een groote laan met tulpen boomen doon planten, die zeker de eerste van dien aard in Duitschland zal zijn. Men zegt dat de tulpenboom, die anders meest alleenstaande wordt aangetroffen, verkieslijk is boven den plataan om er sierlijke lanen mede te beplanten, zijnde beter dan de laatste tegen de winterkoude bestand. De volheid van zijn bladerkroon, de grootte en schoonheid zijner bladeren bevelen hem zeer aan tot den aanleg van schaduwrijke dreven, terwijl de talrijke groote roodgele bloemen, waarmede nij in Augustus prijkt, hem een zeer karakteristiek aanzien schenken. Nabij den vuurtoren van Enk- huizen is Dinsdag een tjalk, beladen met steen, komende van Harlingen, uit elkander gesprongen. Het volk werd door den Enkhuizer visscher Kok gered. Zij worden door de reddingscommissie aldaar, bij den Heer J. Sier, verpleegd. Naar aanleiding vaneen ellen- langen volzin door den Spectator uit het rapport van eene wetenschappelijke commissie medege deeld als proeve hoe men niet moet schrijven, vertelt de Arnh. Ct. hoe eens Thorbecke, zulk een concept van een rapport ontvangende, er naast zette: „Deze volzin in vier zelfstandige volzinnen te verdeelen." De ambtenaar was ee- nigszins gevoelig over de inmenging van den Minister in hetgeen was zijn stijl, zijn ambte lijken stijl. Hij wilde zich wreken door te over drijven en splitste den zin in tien deelen, in plaats van in vier, wat hij er bij opmerkte. „Zeer goed," schreef Thorbecke er naast. Het toekennen van het Duitsche algemeene eereteeken zou men haast gevaarlijk gaan achten. Onlangs stierf te Berlijn een brie venbesteller, wien het was toegekend, van blijdschap daarover, en te Straatsburg heeft een gendarme, toen zijn chef hem het eereteeken op de borst hechtte, van blijde aandoening een beroerte ge kregen en zijn stem verloren. Over de schade, in Amerika door de overstroomingen toegebracht, wordt nader

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2