N I E U W E No, 666. Donderdag 15 Februari 1883 8e Jaargang. Moderne wetenschap. BUITENLAND.-" Hipsr Een oudheidkenner. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTTÉN Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Groot opzien baarde onlangs met reclit eene feestrede, uitgesproken door den rector der koogeschool te Berlijn, Professor Dubois- Reymond, in zijne qualiteit als voorzitter der académie van wetenschappen, bij gelegenheid der feestviering van den ge boortedag van Frederik den Groote, in tegenwoordigheid van den Minister van Eeredienst en van de gezamenlijke hoog leeraren der Berlijnsche universiteit. In deze redevoering proclameerde Dubois-Rey- mond de broederschapvan den mensch met de dieren, met uitdrukkelijk protest tegen de- leer van de Christelijke wereldorde der menschheid. De mensch is, volgens dien hooggeleerde, niets anders dan eene diersoort en hij neemt als ondeelbaar wezen plaats aan de spitse zijuer broeders, de dieren. De onsterfelijkheid van 's menschen ziel werd door den modernen hoogleeraar geloochend; een en ander werd openlijk geproclameerd in tegenwoordigheid van den Minister van Eeredienst en van de gezamenlijke Berlijnsche professoren. Tegen de uitspraken van dat hoogge leerd personage verheft de Kreuzzeitung hare stem en zegt o. a. het volgende; «Professor Dubois-Reymond heeft het materialisme verheerlijkt. Dat is niets nieuws; 't zou opvallend zijn als op eene vergadering van natuuronderzoekers en ge- neesheeren het tegendeel werd gedaan. Iets nieuws is het echter dat zulke leeringen ontwikkeld worden in 't hijzijn van den vertegenwoordiger der Staatsregeering, door een man die de hoogeschool van Berlijn »die geistige Leibgarden der Hohenzollern« genoemd heeft, derzelfde »Hohenzollern« wier vertegenwoordiger eenmaal de konink lijke uitspraak deed: »dai er meer gods dienst ouder het volk moest komen.Hoe is het mogelijk dat de rector dingen pre dikt die met de Christelijke beginselen van zijn koninklijken meester in zoo tastbare tegenspraak zijn? Wat moet er geschieden? Moeten we ketter-rechtbauken oprichten en voor zulke kettersche professoren auto' dafés bereiden? Wij denken er niet aan, maar zulke personen moesten tenminste niet bekleed zijn met de autoriteit van den Staat. Ook op kerkelijk gebied laten we iedereen in zijn ongeloof, als hij niets beters bezit; maar op den kansel, op den catheder zullen wij dergelijke taal nimmer dulden. Ook de conservatieve Reiclisbote verzet zich tegen de goddelooze beginselen van den Berlijnseheu hoogleeraar. »Het is eene brutale aanmatiging, het materialisme boud- en kortweg als liet zekere resultaat FE Ü1LLETON. Zingende en dansende professoren. Koningin Christina van Zweden moet men de eer geven, dat zij kunsten en wetenschappen op alle mogelijke wijze ondersteunde en bevorderde, en dat deed zij zelfs nog toen zij niet meer Ko ningin was en in Italië stil leefde. Een man van kunst en wetenschap kou altijd zeker zijn aan haar hof een open oor voor zijne wenschen en plannen te vinden. Zelfs toen pro fessor Meibom, die aan haar liof leefde in zijne diepzinnige philologische studiën over de muziek der oude Grieken, allermerkwaardigste ontdek kingen meende gedaan te hebben, verschafte Christina hem bereidwillig de noodige gelden om (1e muziekinstrumenten der oude Grieken, waarvan de samenstelling voor hem geen geheim meer was, te kunnen namaken. Als het er om te doen is een kamergeleerde voor den gek te houden, is er altijd wel een guit te vinden, en die was hier gevonden in den persoon van den lijfarts der Ko- der natuurwetenschap te verkondigen; het is een teekeu des tijds, dat we niet onop gemerkt mogen laten voorbijgaan, als de voorzitter der academie van wetenschappen, in tegenwoordigheid van zulk een voornaam auditorium, het naakte materialisme en de omverwerping predikt der wereldorde, op welke ons gausche zedelijk en sociaal be staan in staat en maatschappij berust. De sociaal-democraten heeft men verbannen omdat zij dezelfde leer verkondigen en kier predikt een hoogleeraar op het feest van een Pruisischen koning, voor Ministers en andere staatsambtenaren dezelfde begin selen die de sociaal-democraat Most, onder oorverdoovende bijvalsbetuigingen, in eene vergadering van ontaarden en woestelingen voordroeg. Zulk eene leer, die den mensch tot een dier verlaagt, verdooft den gods dienst, den geest en de geestige wereld, de idealen, het eeuwige levenhet Godsrijk, de zedelijke wereldorde en maakt de natuur tot richtsnoer voor de handelingen en voor het leven der menschen; zulk eene leer verkondigt als eeuwig doel van het menschelijk leven het verkrij gen van het grootst mogelijke genot. Macht nur lner das Lehen schönhein Jenseits gibtshein Wiedersehn«: dat is de levenswijsheid dezer leer. Het levensdoel van den mensch is dan slechts aardscli geuot; God en godsdienst komeu niet in aanmerking. Vrijheid bestaat dan slechts in de onbegrensde heerschappij der natuur drift of der lusten en begeerten des vleesches, want de mensch is dan immers niets anders dan vleesch hij is slechts een dier. Al staat hij dan ook aan de spitse der dieren wereld, hij is toch de broeder van den aap, van den os, van den ezel, van den leeuw, van den tijger en van de slang. Beschei denheid, ootmoed, zelfverloochening, opof fering, liefde, trouwe, zijn volgens de leer van Dubois-Reymond, slechts dwaasheden; die deugden te bezitten is eene misdaad. De sluwheid, zelfzucht en list van den aap wordt dau ook de moraal van zijn men- schelijken broeder. Men verbeelde zich slechts voor een oogenblik, dat zulk een vreese- lijk bijgeloof door alle menschen zou wor den aangenomen, dat de moraal er zich naar zou richten, dat de zinnelijke be geerten als deugden zouden heerschen, moet men dan niet verbaasd staan dat er zulk een voornaam gezelschap geen huivering door de leden is gegaan, toen eeu hoog leeraar het wageu durfde als hoogste triomf te verkondigen: dat hij door de wetenschap heeft ontdekt dat de mensch een broeder is van den aap en van den tijger? Ongetwijfeld heeft het conservatieve blad groot gelijk. De wetenschap van Dubois- nmgin, Bourdelot genaamd, een Eransclimau van geboorte. Aan hetzelfde hof leefde nog zulk een kamer geleerde, een zekere professor Raudaus, die op dezelfde wijze zijne studie van de gymnastiek en de (lansen der oude Grieken maakte als Meibom van hunne tooneelspeelkunst en muziek, en Bourdelot kwam op den inval om die twee geleerden te bepraten aan het hof, dat zooveel belang stelde in alles wat kunst en wetenschap was, eene volledige antieke voorstelling te geven. Die voorslag vond werkelijk bij beiden gehoor; zij vermoedden niet dat er een poets achter school. Het spreekt wel van zelf, dat de twee professoren van de medewerking van liet opera- en balletpersoneel, waarop zij bij hunne voor stelling gerekend hadden, moesten afzien, want liet eene kon de Grieksclie woorden maar niet uitspreken en het andere kon, ondanks alle moeite, maar geen begiip krijgen van een an tieken Grieksclien dans. Dat de zangers en dan sers in hunne vuist lachten, en Monsieur Bour delot zich ook lachend in de handen wreef' Reymond is de omverwerping der gansche wereldorde, zij is de meest radicale revo lutie die men kan verkondigen. Onze mo- reele en sociale orde verzet zich tegen zulke onzalige, goddelooze beginselen. Zeker, 't was een teeken des tijds toen de boek binder Most zulk eene leer verkondigde en toen het Berliner Tageblatt bulletins uit gaf over den gezondheidstoestand van den gorilla in den dierentuin te Berlijn; maar liet is een feit van veel grootere beteekenis nu deze leer gepredikt wordt in de aca demie van wetenschappen. Waarlijk de menschelijke waardigheid, het zedelijk be wustzijn, het geweten komt op tegen deze leer van de verdierlijking des menschen. Eene wetenschap, die zulk eene leer ver kondigt, kan geen waarheid zijn; zij is het verderf der wereld. Wat baat alle arbeid lot verbetering onzer zedelijke en sociale toestanden, als eene academie van weten schappen de omverwerping der Christelijke wereldorde in naam der wetenschap pro clameert. Wat helpt het houwen in staat en maatschappij, als de wetenschap de fondamenten van het gansche gebouw ver nietigt. Katholieke Priesters worden in Duitschland in de gevangenis geworpen als zij, niet door den Staat benoemd zijnde, de heilige Mis lezen of de laatste heilige Sacramenten aan de stervenden uitreiken doch een hoogleeraar, die de omverwerping der Christelijke wereldorde op het feest van eeu Pruisischen koning verkondigt, over laadt men met bijvalsbetuigingen. Wij vragen, waar wil de wetenschap heen? Is zij niet aan de grens gekomen, waar zij ophoudt eene weldaad voor de wereld te zijn. Als er eene leer gevaarlijk is voor Staat, beschaving of maatschappij, dan is het zeker deze bestialiteit, die sprekende van de vrouw, van de echtgenoote, van de moeder, deze het «menschelijke moeder- diernoenit. Tegen zulk eene ontaarde wetenschap opponeert elk menschelijk, laat staan elk Christelijk gevoel. Van zekere zijde is er op aangedrongen politiemaatregelen te creëeren tegen de verspreiding van eene goddelooze weten schap, waarvan de Berlijnsche hoogleeraar een der vele vertegenwoordigers is. Wij gelooven echter dat politie-maatregelen al zeer weinig zouden baten, daarenboven professoren als Dubois-Reymond ve die nen niet dat zij met den krans van het martelaarschap worden getooid, 't Zal echter plicht en noodzakelijkheid zijn aan de nog niet in dezen vreeselijken afgrond gezon ken wetenschap, aan het Christelijk bewust zijn, aan de menschelijke waardigheid aan het geweten der studeerende jongelingschap ernstig toe te roependat zij zich toch daarvan bemerkten de geleerde heeren niets. Eindelijk bleef hun niets anders over dan dat Meibom op zich nam een groot Griekscli aria te zingen, terwijl zijn collega Randaus voor den dans moest zorgen. De dag der opvoering kwam, en men kan denken met welk een spanning men het begin der voorstelling tegemoet zag. Het ge heel hof was verzameld, maar hoe de zakdoeken ook voor den mond gehouden werden om het lachen te smoren', barstte er toch eindelijk zulk een vroolijkheid los, dat de twee geleerden, de eene in zijn zeldzame aria, de andere in zijne bevallige lichaamsbuigingen, verbluft ophielden. Al spoedig kwamen zij tot liet besef van den belachelijken toestand, waarin de spotzieke Eransclie lijfarts hen gebracht had. Zonder zich aan de tegenwoordigheid van de Koningin en het gansche hof te storen, sprong Meibom van h et tooneel af, stormde op Bourdelot los, die bijna stikte van het lachen, en gaf hem een duchligen oorveeg. Was het tot dusverre bij een wel algemeen maar toch nog fatsoenlijk gelach gebleven, nu met zulk eene onzalige verwildering der wetenschap niet inlaten, dat zij go Idelooze theorieën als die van professor Dubois- Reymond van zich afwerpen, opdat deze er niet in zullen slagen het volksleven onge- O O neesbaar te vergiftigen en de fondamenten der ware beschaving reddeloos te onder mijnen. Binnen eenige dagen vertrekt van Bre men een groote landverhuiziugs-expeditie naar de Sandwichs-eilanden. De beide vo rige kleine expeditiën zijn naar wenseh geslaagd en hebben tot deze derde en groo tere expeditie geleid. Duitschland wenscht een ruimer aandeel te verkrijgen in den handel op die eilanden. Het schip, dat 15 dezer vertrekt, zal ongeveer 750 personen (waaronder 140 familiën en 180 enkele personen), overbrengen. Het zijn grooten- deels boerenarbeiders uit Noord-Duitsch- land. Prins Jérome Bonaparte vergezeld van prins Louis, is naar Engeland ver trokken. De heer Jaureguibery heeft in den Se naat gezegd dat hij uit gevoel van plicht als minister was afgetreden. Hij noemde het ontwerp van wet op de pretendenten nutteloos eu onrechtvaardigomdat de prinsen nooit eenige daad van vijandschap tegeu de Republiek hadden bedreven. Hij achtte het tevens onvoldoende, omdat de prinsen juist gevaarlijk zouden worden door de verbanning, waardoor zij op een pië destal zouden wordeu geplaatst. Hij ver langde eene algemeene wet,gegrond op het gemeene recht. De heer Bardoux deelde daarop mededat hij een ontwerp zou in dienen met toepassingniet op namen maar op ha idelingen. Als de Republiek sterk wil zijuvoegde hij er bijmoet zij rechtvaardig zijn. De algemeene beschouwingen werden ge sloten. De heer Allou verklaarde, dat de Commissie geen bezwaar wil maken tegen de behandeling der artikelen maar tegen het ontwerp en alle contra-ontwerpen zal stemmen. Met 170 tegen 115 stemmen werd alsnu besloten tot de behandeling der ar tikelen over te gaan. De heer Devès verklaarde, dat de Regee- o ring het door de Kamer van afgevaardig den aangenomen ontwerp introk en zich vereeuigde met het tegeuontwerp-Barbey, volgens hetwelk de President der Republiek bi] een besluit, genomen in den Minister raad, de verbanning zal kunnen uitspreken over prinsen, wier manifestatiën of han delingen gevaarlijk zijn voor de veiligheid ging het alle perken te buiten eu met daverende toejuichingen gepaard; zelfs Bourdelot wa9 (loor den oorveeg met uit zijne Jachtbui gebracht, en de twee geleerde pliilologen moesten woedend en beschaamd aftrekken. Randaus kwam (le bespottelijke nederlaag te boven, maar Meibom verliet Stockholm dadelijk en kwam nooit in Zweden terug. Een parvenu, die eeu oud kasteel aan den Rijn, met al zijn toebehooren, had gekocht, legde op den eersten koudeu (lag vuur aan in eeu oude stalen wapenrusting. Tewijl hij bij den gloed zijne banden zat te warmen, kwam zijne dochter de kamer binnen. „O, papa, wat hebt ge daar gedaan?" riep zij uit. Waarop (le heet' van het kasteel met zelf voldoening antwoordde: „De vent, die zoo'n kachel heeft uitgevonden, moet wel stapelgek zijn geweest; maar ik heb het oude ding toch gloeiend gekregen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1