BI R L A Nb. gemengde berichten. van Staat. Dit tegenontwerp werd met 148, tegen 132 stemmen verworpen. Vervolgens werd art. 1 van het regee- ringsontwerp verworpen met 172 tegen 89 stemmen. Daarna werd met 165 tegen 127 stem men aangenomen het tegenontwerp-Wad- dington, volgens hetwelk met verbanning zullen worden gestraft de prinsen, die op treden als pretendent, of zich schuldig ma ken aan eenige manifestatie, strekkende ter aanranding der veiligheid van den Staat, zullende de vervolging tegen hen worden ingesteld bij een hof van assises, of bij den Senaat. Een geweldige plasregen veroorzaakte in Engeland allerwegen ernstige overstroo mingen. Met zekerheid meent Daily News te we ten, dat de Engelsche Regeering bij de opening der Parlements-zitting een ontwerp zal indienen, strekkende om den parlemen tairen eed facultatief te stellen, d. w. z.: genoegen te nemen met eene verklaring, wanneer een Afgevaardigde verklaart slechts die te kunnen afleggen. De politie te Dublin heeft in een bassin, behoorende tot het terrein der Gasmaat schappij, de messen gevonden, waarmede de moordenaars den rechter Field hebben dood gestoken. Deze vondst is van groot belang, omdat daardoor de verklaringen van den koetsier Kavanagh worden bevestigd. De Standard verneemt uit Varna dat de Porte weder een Britsch schip heeft aan gehouden, namelijk het pleizierjacht Santa Ceciliatoebehoorende aan eene jachtclub. De Turksche overheden weigerden, trots het protest van den Britschen gezant, dit vaar tuig door de Dardanellen te laten stoomen. Uit Nizza wordt aan de Standard gemeld dat Gortschakoff ernstig ziek is. De bekende Italiaansche socialist Carlo CafBero, van Barletta, is plotseling krank zinnig geworden. Ook in het kanton Bern is aan het reddingsleger het prediken, enz. verboden. Hoewel de opbrengst van gedistilleerd in Ja nuari ruim een ton beneden de raming bleef, was die opbrengst toch bijna f 69,000 hooger dan in het vorig jaar. Ook in 't vorig jaar was in Januari en Februari de opbrengst stijgende en werd daartegeu in de tien laatste maanden van 't jaar vermindering waargenomen. Heemstede, 13 Febt. Aan Mejuffrouw Ges. JF. Vester alhier, is wederom de eer en onder scheiding te beurt gevallen als pensionnaire voor de schilderkunst door H.H. M.M. den Koningen de Koningin te zijn benoemd. Delft, 13 Febr. De openbare vergadering van het Sociaal-Democratische Bond in Nederland, welke eergisteren zou worden gehouden, is niet doorgegaan, uithoofde de eigenaar der zaal ge weigerd heeft zijne lokalen voor dat doel beschik baar te stellen. 's G-ravenhage, 13 Febr. De kruidenier D. in de Boekhorststraat alhier heeft zich eergisteren-namid- dag zoo driftig gemaakt over werklieden, die, zooals hij beweerde, zijn woning beschadigden, dat hij plotseling dood gebleven is. Rotterdam, 13 Febr. De netto-winst van de Naamlooze Vennootschap „Groot Nationaal Pa norama van Rotterdam" over het afgeloopen jaar, bedraagt na aftrek van alle kosten, frks. 40,864,63 of ll7/» pet. van het kapitaal. Broek in Waterland, 13 Febr. In deze ge meente is uit de vaart opgevischt het lijk van zekeren H. O.van Katwoude, die zich voor zes weken uit zijn woonplaats moet verwijderd hebben. Sporen van geweld zijn op 't lijk niet aanwezig. Heesch (N. Brabant), 13 Febr. Alhier is wegens het heerschen van het roodvonk de open bare school gesloten. Reeds zijn hier drie kin deren aan die ziekte bezweken. Winschoten, 13 Febr. De rechtbank alhier heelt in haar jongste zitting 19 veroordeelende vonnissen uitgesproken in zake het smokkelen langs de grenzen van Groningen en Duitschland. Cel straf (tot 21 dagen toe) werd in 17 gevallen, en gevangenisstraf in 2 uitgesproken, een met boete bovendien. Haskerland, 13 Febr In deze gemeente von den een man en vrouw hun kindje van 3 weken, dat zij in bed tusschen zich in hadden gelegd, des ochtends dood. Het kind was gestikt. Ter Apel, 13 Febr. Een koopman in boter, die als naar gewoonte zijne waar alhier komt venten, vond men voor eenige dagen dood op den weg liggen. Zijn paard en wagen kwamen zonder hem voor een naburig tolhek, waaropmen aan 't zoeken ging en den mar. vond. Waar schijnlijk heeft een beroerte een einde aan zijn leven gemaakt. Te Weert hebben zich eenige g e- van hondsdolheid voorgedaan. Op last van den districts-veearts zijn verschillende honden af gemaakt. Ook een paar kinderen zijn gebeten ge worden. Men wil weten, dat er gedurende de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam een schip of boot onder Fransche vlag op de reede van de hoofdstad aanwezig zal zijn, ter be schikking van exposanten en gedelegeerden, die desverkiezende aan boord verblijf zouden kunnen houden, voor het geval geen gelegenheid mocht bestaan tot huisvesting in de stad. Het stoomschip Sorrento bracht dezer dagen te Londen 5838 stuks bevrozen schapen uit Nieuw-Zeeland aan; en reeds ter stond werden er 250 daarvan op de Metropolitan Meat Market tegen VI* st. het Eng. pond van de hand gezet. Ougelukkig waren de koopers sla gers, die het vleesch tegeD Londensche prijzen slijten zullen, zoodat de verbruikers bij dezen aanvoer van goedkoop vleesch weder niets zullen winnen. Steeds spannen de Londensche vleesch- houwers samen om aldus de geduchte concurrentie van den tegenvoeter af te weren. Op den duur echter zal hun dit niet kunnen baten. Er moet (gelijk de Daily News opmerkt) eenmaal een tijd komen, dat de verbruiker, hetzij dan indi vidueel of met behulp van ccöpcratie, dit vleesch rechtstreeks zal kunnen inslaan, zonder de be middeling van het despotieke slagersgild. De karkassen wegen gemiddeld 73 Eng. pond. Zij kwamen uit het schip in den meest appetijtlijken toestand: hard bevrozen, droog, zindelijk, goed doorregen en met het waas van verschheid op de roode huid. Elk karkas is in zeildoek ge pakt. De 7riesmachine aan boord van de Sorrento is er eene van de firma Hick, Hargreaves Co. te Bolton. Zij werkt met het droge-lucljt-stelsel. Gedurende het traject onder de tropen moesten er twee van die toestellen gebezigd worden; doch overigens was gedurende de gansche reis ééne machine toereikend om de temperatuur in de koelkamers te houden op 15° F. De koelkamers zijn van elkander gescheiden door wanden ter dikte van een voet, grootendeels uit houtskool bestaande. Vroeger zat men met het aldus aan gevoerde vleesch te Londen tamelijk verlegen, daar men de gansche lading, wilde men haar niet aan bederf ten prooi zien, ineens op de markt moest brengen natuurlijk zeer ten ge- noege van het slagerskomplot. Tegenwoordig behoeft dit niet meer. De dok-maatschappij heeft een lichter als koelkamer doen inrichten. Daarin wordt het vleesch nu uit het schip geborgen en bewaard, en kan dan naar gelang er vraag is van de hand gezet worden. Het vervoer van deze bergplaats naar de markt geschiedt des nachts, zoo snel mogelijk, met opzettelijk daartoe inge richte wagens. Het vleesch kostte te Dunedin, ter plaatse waar het ingescheept werd, slechts 23/» stuiver. Een groote winst wordt er dus door de verschepers niet op behaald: want de inrich ting der koelkamers aan boord is tamelijk kost baar: die van de Sorrento heeft bij de 6000 gekost. Niettemin denkt de Astralian Meat Company haren aandeelhouders binnenkort goed nieuws te kunnen berichten. Wij vinden meege deeld dat de Company o. a, een contract heeft gesloten tot het leveren vau 500 stuks bevroren ossen elke zes weken naar Java. Te Praag is een vreemdsoortige geheime bond van jonge knapen ontdekt. Het had den directeur van politie Stejskal ter dood ver oordeeld, en de 15jarige Dreszler, een leerling bij een handschoenmaker, was bij het lot met de uitvoering van de uitspraak belast. Dre:zler pleegde echter zelfmoord, waardoor het geheime bond ontdekt werd. Verscheidene knapen zijn in hechtenis genomen. Op den 30 Januariiste Berlijn eene zeer druk bezochte vergadering van stu denten gehouden, waarin dr. Kuester een merk waardige redevoering heeft uitgesproken over de noodzakelijkheid om eene hervorming teweeg te brengen in de Burschenschaften. Spreker legde nadruk op twee punten. Vooreerst de zoo niet geheele, dan toch de principiëcle afschaffing van het barbaarsehe duel, en ten tweede de drink gelagen, waarin de studiosi zich bedrinken „als beesten." De oppositie tegen deze denkbeelden was niet zeer hevig; men schijnt te gaan be grijpen, zelfs in studenten-kringen, dal de ge noemde uitersten iets stuitends hebben, dat zij weinig meer passen bij de goede zeden. Men hoopt, dat deze beweging ernstig zich zal ont wikkelen en eene afschaffing der Mensuren en der Fuchskommenten ten gevolge zal hebben. Ook sprak men op de vergadering over een „nati onaal" uniform voor de studenten in gansch Duitschland. Onder de geschenken, door den Kroonprins en de Kroonprinses vau Duitschland bij gelegenheid van hunne zilveren bruiloft ont vangen en aangenomen (geschenken van waarde van particulieren werden afgewezen), behooren ook verscheidene paren kousen, door oude moe dertjes voor hen gebreid. Het kleed, dat de keizerin van Rusland bij de kroning dragen zal, moet een waar kunstwerk zijn uit zilverbrocaat en zilver borduursel. Het borduursel rondom den zoom van het kleed heeft aan den sleep eeue breedte van ongeveer 7/10 meter, en het zilver is zóó zwaar, dat de sleep alleen ruim 10 kilogram weegt. Aan een pelshandelaar te Petersburg is opgedragen de vervaardiging van twee met her melijn gevoerde purperen mantels voor den keizer en de keizerin. Met dezelfde stoffen zal een reus achtige baldakijn versierd zijn, en de tra|ipen van den troon zullen met een hermelijn tapijt bedekt zijn. Alleen voor den baldakijn zijn niet minder dan 30.000 hermelijnvellen noodig. „Dronken Lotje,, is de w e 1 s p r e- kende bijnaam, welken Rotterdam aan een je neverslavin gaf. Eergisteren-nacht is die rampza lige vrouw gestorven zooals zij leefde; dronken, met een kruik jenever in den arm, strompelde zij des avonds laat naar haar nachtverblijf en 's ochtends vond men haar dood, nog altijd met de kruik in den arm. Gistere n-n acht zijn te Amsterdam twee beschonken vrouwen aan den Binnenkant in 't water gevallen en verdronken. Dezer dagen werden erop het buitenverblijf van Z. D. H. den prins Yon Wied, aan den Wasssnaarschen weg gelegen, onder anderen 9 fazanten gestolen. Door de ijverige nasporingen van den rijksveldwachter Bruins- dijk van Leijerdorp is het heden morgen gelukt de 4 vermoedelijke daders, allen te Leiden wonende te ontdekken. De fazanten waren te 's-Hage voor f 25 verkocht. Spaansche bladen verhalen, da t bij Xeres een boer is vermoord, op last van een socialisten-genootschap, dat hem vooraf had ver hoord en ter dood veroordeeld. Veertien perso nen zijn in hechtenis genomen, onder verdenking van medeplichtigheid aan dezen moord. De Mormoon sche zendelingen in Duilschlaud gaan aanhoudend voort met het winnen van aanhangers voor hun geloof. Te Er langen zijn onlangs weer tien gedoopt in een beek (in dit jaargetij geen zeer verkwikkelijke plechtigheid). Vooral in die streek van Beieren, Neurenberg, Fürth, Büchenbach, Erlangen enz. worden talrijke proselieten voor de sekte van de „heiligen der laaGte dagen" gemaakt. Eenige dagen geleden overleed te Vlissingen een gehuwde vrouw uit de kleine burgerklasse. Voor haar dood had zij haar man verzocht om, in tegenstelling met de gewoonte, met de kleederen die zij aan had begraven te worden. De man beloofde dat en hield woord. Aangezien de vrouw tijdens haar leven het beheer over de penningen moet hebben gehad, deed de man, na de begrafenis, onderzoek naar waarden die bij vermoedde aanwezig te zijn. Te vergeefs echter. Hij vond niets. Een onderzoek bij kas siers en instellingen, waar de man meende dat geld gedeponeerd was, gat de zekerheid dal de vrouw vóór haren dood eene belangrijke geldsom iu bankpapier had geïncasseerd, welke bedrag niet in de woning gevonden werd. Wijl de ver standhouding tusschen de echtelieden, naar de booze wereld zegt, nu en dan wel eens iets te wenschen overliet, kwam men eindelijk in verband met het verzoek om haar na haar dood niet te ontkleeden tot het vermoeden dat de vrouw, uit wraak tegen haar man of om andere redenen, het geld met zich in de kist had ge nomen. Men wil, dat de man pogingen zal aan wenden om verlof te krijgen tot het opgraven van het lijk en dan een onderzoek in te stellen in hoeverre dit vermoeden gegrond is.. De politie te Sneek heeft de hand gelegd op een 2tal jongens van 14 jaar, die de zinken pijpen van de stadswaterbakken evenals die van particuliere gebouwen afbraken en te gelde maakten, om dat geld voor snoeperijen te besteden. Beiden hebben reeds bekend. Te Longansport, in Indiana, wordt een Duitsch blaadje uitgegeven waarvan de heer Day redacteur en uitgever is, terwijl zijne vrouw er een barbiers- en kapperswinkel bij doet en eigenhandig de klanten scheert, friseert en pom- madeert. Dat mag zegt het Amerikaansche blad 't welk dit mededeelt wel eene verbe tering heeten, want gewoonlijk is het bij ons aan een dagbladbureau alleen de man, die dezen en genen bij de baren trekt of onder 't mes neemt, ofschoon hij zelf ook wel eens eene snee door den neus krijgt. Iu allen gevalle kan het Lon- gansportsche Duitsche blad met zijn daaraan ver bonden scheerwinkel er op roemen, dat het altijd scherpe artikelen in voorraad heeft en de kunst verstaat om de haren te berge te doen rijzen. Als een staaltje hoe tegenwoor dig het onderwijzend hulppersoneel van de eene gemeente naar de andere trekt en nergens rust schijnt te kunnen vinden, kan dienen dat te Zeven huizen, in een tijdsverloop van 10 maandon, 4 (hulp)onderwijzers eervol zijn ontslagen, 5 benoemd en 2 voor hun benoeming hebben bedankt, alles betreffende een school met 300 leerlingen. Te St. Petersburg zal eerstdaags weer een proces wegens bedrog en oplichterij in behandeling komen, zooals zij in Rusland maar al te talrijk zijn. Het betreft verduisteringen en knoeierijen in de bank van Kroonstad. Niet min der dau acht voorname Russische geldmannen zullen op de bank der beschuldigden plaats nemen. Het voorlezen van de akte van beschuldiging zal minstens een volle zitting in beslag nemen en ge schieden door een secretaris en drie helpers, die elkander zullen aflossen, omdat het voorlezen van het omvangrijke stuk anders te vermoeiend zou wezen. Op eene publieke veiling, Woens- dag te Amsterdam in De Brakke Grond gehou den, hebben o. a. opgebracht: een antiek geschil derde waaier ƒ800; een zilveren bekertje, Hansje in den kelder f 300 (de zilverwaarde was ƒ30), terwijl alle antieke voorwerpen, vooral ook het oude Delftsch aardewerk, tot hooge prijzen gretig door kooplieden en liefhebbers werd afgemijnd. De Nederland sche Vereeniging zal dit jaar haar tienjarig bestaan vieren en wel, blijkens circulaire van haren president, den heer James Labouchère, door een feestmaaltijd in Spiers Pond's Criterion-restauratie, Piccadilly, op Maandag 19 Februari e. k. De graaf Van By- landt, gezant der Nederlanden bij het hof St. James, zal, als eere-president der Nederlandsche Vereeniging, bij hetdiner het voorzitterschap voeren. Op de gelithographieerde toegangskaarten heeft een oolijke drukker gezet, dat de feestmaaltijd zal plaats vinden onder voorzitters-h a p van Graaf v. Bylandt. Voor de slachtoffers van de ramp te Muiden is bij de hoofdcommissie tot dusver f 9938.40 ingekomen. Zaterdag 1.1. bemerkte een politie agent op de stoep van een huis op den Singel te Amsterdam een drietal jongens, bezig met gelddeelen. Daar deze handeling hem strijdig met hun haveloos voorkomen en dus zeer ver dacht voorkwam, trad hij op hen toe en greep met elke hand een jongen vast. Bij gemis aan verdere handreiking ontsnapte de derde; hij werd echter in den loop van den dag gevat. Bij onderzoek bleek de verdenking gegrond. Men had hier met een troepje „ladelichters" te doen, in den laatsten tijd weder de schrik der winkeliers. Toen Zaterdagavond de op dien morgen bestolene aan het betrokken politiebureau aangifte kwam doen, vond hij er, behalve de drie jeugdige boos doeners, ook zijn geld, tot zijn geld bakje incluis, terug. De Gaulois behelst een brief van den heer Damala, den echtgenoot van de bekende tooneelspeelster Sarah Bernhardt, waarin hij ver klaart, zijne loopbaan als tooneelspffer als mislukt te beschouwen en er voor goed van af te zien, ten eiude dienst te nemen iu het vreemdenlegioen van het Fransche leger. Aan dit besluit heeft hij reeds gevolg gegeven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op een buitenplaats tusschen Vilia— franca en Nizza moord en diefstal gepleegd. Het slachtoffer was een gewezen zeeofficier, Copello genaamd, die in ziju tuin overvallen, door dc drie inbrekers vermoord werd. Daarna slopen deze het huis in en trachtten de vrouw vau den vermoorde te wurgen, die bewusteloos neerzonk. Haar dood wanende, gingen de roovers aan het plunderen, doch den volgenden dag werden reeds drie individuen in hechtenis genomen, die, na met mevrouw Copello geconfronteerd te zijn, in de gevangenis te Nizza werden opgesloten. Ongeveer op een mijl afstand van Nicolesi bij Catania is de grond plotseling 15 meter diep weggezakt, waardoor een opening van omstreeks 20 meters ontstond. Een groot aantal nieuwsgierigen komt dit eigenaardig verschijn sel zien. Dejuweelen van Sarah Bernhardt, ver leden week, zooals men weet, te Parijs geveild, nebben, te zamen 178,209 frks. opgebracht. Door Duitsche bladen wordt met trots er op gewezen, dat men begint met uit Duitschland vet vee naar Nederland uit te voeren. Een paar slagers te Zwolle ontvingen den 16den Jan. 21 vette koeien uit Duitschland en voor eenige dagen weder 13 stuks. Of dit echter een bewijs is, dat ons land voor dit artikel bij Duitsch land ter markt moet gaan, staat te bezien. Op een dorp nabij Eindhoven was dezer dagen een doode haan gesabeld. De over winnaar wilde zijn buit in ontvangst nemen doch werd verplicht eerst een brei te eten, bestaande uit twee bestellen in een halve liter jenever ge brokt. De man weigerde, waarna een ander dit gerecht verorberde. Zekere heer M... die vroeger ho telhouder te Orleans was, en thans te Parijs woont, ontving ongeveer een maand geleden uit Cadix bericht, dat een vroegere logé van hem, de heer Rodrigues del Gramonte plan had om zich in Frankrijk te vestigen en uit voorzorg aan M. een kist met vijfhonderd vijftig duizend franken aan byouteriëu zou overzenden. Veertien dagen later ontving M. echter een brief uit Cadix, dat de kist niet kon afgezonden worden, omdat de hotelhouder van mijnheer del Gramonte vooreen som van 475 fr. daarop beslag gelegd had. Na tuurlijk werd M. verzocht die som over te zen den. Deze voldeed aan het verlangen; want hoe kon hij 475 frs. aan een man weigeren, die hem er 550,000 zou zenden! Nadat het geld af gezonden was, werd van de kist niets meer ver nomen en de goedgeloovige heer M. bemerkte te laat, dat hij het slachtoffer van een oplichter ge weest was. Het gouvernement van Zui d-A u s- tralië looft vrijen overtocht uit aan vrouwelijke dienstboden, die naar de kolonie zouden willen oversteken. De loonen zijn daar hoog, en aan burgerdochters, die, willig en geschikt tot huis lijken arbeid, niet verlangen voor dames te spe len, is er groot gebrek. In andere landen trouwens niet minder. Te Genève wordt zeer geklaagd over de nieuwe belasting, door de stedelijke over heid ingevoerd, op naam- en uithangborden, schilden, balkans, ja zelfs op huisschellen. Vele firma's hebben de naamboidjes laten wegnemen, om geen belasting te moeten betalen. Van rijke bedelaars hoort men nog al eens van tijd tot tijd. Te Schlettstadt is weder onlangs een 92-jarige bedelaarster overle den, in wier boedel men drie zakken vond met de niet onaardige som 22 000 fr. in Fransche goudstukken. Eene jonge dame beproefde de zer dagen haar geluk eens in de speelbank te Monaco. Of ze rood of zwart speelde is onbe kend, doch alleen weet men dat ze met een bank biljet vau 100 fr. kwam en met de niet onbe langrijke som 100,000 franken vertrok. Wat ech ter nog het mooiste van de zaak is, is dat de jeugdige gelukgezoekster aanvankelijk hoegenaamd niets had en begonnen was met eeu valsch bank biljet. Des anderen daags bemerkte men het, doch zij verontschuldigde zich door te zeggen dat het haar onbekend was. Het geld bleef dan ook in haar bezit. Men deelt ons mede, zegt het P. v. J., dat, tengevolge van gebrek aan ruimte in de celgevangenis te Amsterdam, alle preventief gevangenen, ouden en jongen, onverbeterlijke mis dadigers en zij, die zich aan lichtere vergrijpen schuldig maakten, de gemeenschappelijke opslui ting deeleu in het gebouw op den Heiligenweg aldaar, dat op deze wijze een kweekplaats voor de misdaad wordt. I n De Vereeniging t e 's-H age heeft de vorige week een vergadering plaats gehad van al daar gevestigde kasteleins en tappers. Zij moeten o. a. besloten hebben onderling een kiesvereeni- ging op te richten. Maandag-ochtend is Adr. van Arne- muiden, scheepstimmerman aan de maatschappij De Schelde te Vlissingen, toen hij op weg was naar de tram om daarmee naar zijn werk te gaan, door de duisternis misleid aan de Viissiugacke brug te Middelburg te water geraakt. Niettegen staande de sergeant der wacht aan de gevangenis spoedig met een paar manschappen ter hulp snelde en J. op het droge haalde, was de onge lukkige reeds een lijk. J. was 43 jaar oud en laat eene vrouw met drie kinderen na.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2