N I E U W E No. 667. Zondag 18 Februari 1883. 8e Jaargang. De toestand op Kerkelijk gebied in Pruisen. BUITENLAND. lillSf MCp&f ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUEEY. De kerkelijke vrede in Pruisen is nog niet op komen dagen, in weerwil van alle optimistische berichten aangaaude de brief wisseling tusschen Z. H. Leo XIII en den Duitschen Keizer. Men heeft reeds ver kondigd dat de Paus zijue toestemming aan de eischen van den Pruisischen Staat ter zake van het benoemen en verplaatsen der Eerw. Heeren Geestelijken afhankelijk zoude hebben gesteld van eene organieke herziening der Mei wetten. Of dit bericht een schijn van waarheid bevat, zullen we moeten afwachten. Dit echter kunnen we constateeren, dat de hoofdorganen der Evan gelische Kerk in Pruisen: de Evangeliscli- Lut.herische Kir dien zei tungde Kreuzzeitung enz. tegen den nog steeds heerschenden cultuurstrijd gekant zijn en openlijk ver kondigen, dat de Katholieke Kerk in Pruisen zich zelve den strik om den hals zoude halen, wanneer zij ook slechtseenigermate de Meiwetten zou erkennen. Waarlijk een verpletterend oordeel voor de aauhangei's en aanhitsers van den cultuurstrijd in den Pruisischen Staat. De Kreuzzeitung o. a. schrijft het volgende: »De punten der bestaaude wetgeving, die de Katholieke Kerk niet zal toegeven en die ook door elke andere Kerk zullen verworpen worden, zijn de volgende: Ten eerste: Zij zal den eisch afwijzen dat hare Priesters, zooals de wetten van 20 Mei 1874 en 22 April 1875 verlangen, onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan de staats wetten zullen beloven. De algemeene ge hoorzaamheid aan de wetten volgt van zelve en daarvoor wordt van de burgerij geen speciale belofte geëischt. Men mag deze dus ook niet van Heeren Geestelijken eischen, temeer nog daar de verlangde belofte zich niet alleen uitstrekt op de wetten der bur gerlijke orde, maar ook op die van kerke lijke wetten, die strijdig zijn.met het dogma. Voor de Bisschoppen heeft men reeds eene discretionnairedispensatievaudengeêischten eed in 't aanzijn geroepen. Er blijft thans nog over dien eed geheel en al af te schaffen. Ten tweedeGeen Kerk, welke dezen naam FE U1LLETON. De Poolreis der Eira. De Eira verliet Peterhead, iu Schotland, op 14 Juni 1881, met een bemanning van 25 koppen. Doel der expeditie was de in 1880 ver kregen kennis nopens Fransjozefsland te ver meerderen. De Eira ontmoette het ijs op 22 Juni en volgde toon den ijsrand, tot zij acht dagen daarna Nova Zembla bereikte. Eene poging om de Kara-zee binnen te varen mislukte; den 13den Juli ontstond er een openiug in de ijsmassa's, door welke het scheepje nu noordwaarts stevende. Het ijs bood niet veel tegenstand, want het was brokkelig. Eerst hooger op werd het compacter. Men passeerde reusachtige schollen: één er van was minstens 15 mijlen lang. Tweemalen raakte de Eira tusschen zulke schollen bekneld, zonder nochtans schade te bekomen. Ettelijke ijs ruggen moest men echter met geweld verwijderen, alvo rens verder te kunnen gaan. De noodlottige Zondag, 21 Augustus, was een fraaie, zonnige dag. Niets verkondigde het ua- derende onheil, maar met den vloed kwam pak ijs en de Eira werd als het ware kapotgedrukt tusschen dit en de vaste landschollen. Aanvan kelijk scheen de beschutting van een aan den grond geraakten ijsberg haar te zullen redden, maar deze natuurlijke dijk brak door, onder den druk van het pakijs. De Eira helde weldra naar bakboord over en zonk in elf vademen water. Vooraf had men eenigen tijd gehad om leef- verdient, kan toegeven, dat de Staat zich het recht toeeigent te beslissen, wie al of niet aan de Kerk behoort. Elke private vereeniging verklaart door hare legitieme organen, onder welke voorwaarden men lid wordt en blijft; wil zulk een lid zich niet onderwerpen aan de gemaakte bepalingen en kan hij langs legitiemen weg geen ver andering in de wet verkrijgen, dan schiet er niet anders over dan voor het lidmaat schap te bedanken. De Katholieke Kerk kan dus nooit toegeven, dat de zoogenaamde oud-Katholieken, die de besluiten van 1870, door den Paus en het Concilie uitgevaar digd, voor ongeldig verklaren, even goede Katholieken zijn als hunne tegenstanders. Men kan deze kracht- en machtelooze secte volle vrijheid laten haren levensdraad verder te spinnen, maar het is onzin den Staat het recht toe te kennen te beslissen wie tot eene Kerk behoort, wie niet. Ten derde: de Kerk kan niet toegeven dat zonder hare toestemming de overdracht van een geestelijk ambt geschiedt door den Staat, door eene Gemeente of door Patro- naatsrechteu. Het verleenen van kerkelijke ambten is in handen der Kerkelijke Over heid; die niet van haar eene benoeming ontvangt, heeft geen recht kerkelijke func- tiën uit te oefenen, doet hij het toch, dan valt hij in de excommunicatie (Conc. Trid. Sess. 23, cap. 7. Sess 24, cap. 19 de rif.) Ten vierde: Wat voor de benoeming geldt, is ook van kracht voor het ontslag. De Kerk kan niet erkennen, dat een Geestelijke door de uitspraak van een burgerlijk ge rechtshof de geschiktheid verliest, zijn ambt te bedienen en dat dientengevolge de aan hem ondergeschikte leeken van hunne plich ten tegenover hem zijn ontslagen. De Prui sische wetten machtigen daarentegen het uit leeken saamgestelde gerechtshof, dat zelfs niet aan positieve bewijzen gebonden is, Bisschoppen en Priesters te ontslaan, hunne zetels vacant te verklaren en be dreigt de verdere uitoefening zelfs der gees telijke functiën, met crimineele straffen. Zoo spreekt een Protestantsch blad van den eersten rang, dat in de hooge kringen zeer in aanzien staat. De Auzeigepflickt« is dus de hoofdzaak; nergens echter ter wereld wordt deze in dier voege geëischt, dan in tocht en andere zaken te reden She is away!" riepen de manschappen op smartvollen toon, „she was our home; she was a bonny schip." Door de heldere baren heen kon men haar van de ijsschollen duidelijk gadeslaan. Men sloeg een tent op, maakte vuur aan en bereidde thee, waarna men, na een goed avondmaal men had sinds den ochtend niets te eten gehad naar bed ging. Daags daarna begon men het geredde in booten naar Kaap Flora te brengen. Zoodra dat transport was bewerkstelligd, sloeg men daar een tent op, bij een bloemrijk strand, twintig voet boven de oppervlakten der zee. Maar de winter naderde met rassche schreden en hoewel men van veel hulpmiddelen was beroofd om zijn verschrikkingen te trotseeren, liet men den moed geenszins zakken. Eerst wilde men nog terug naar het magazijn op Bell-Island, maar er was zóóveel ijs, dat men dit plan moest opgeven. Den 26sten Augustus begonnen zij uit turf en steenen een hut te bouwen. In de tent was de koude reeds zoo groot, dat de mannen niet lapen konden. De wind verscheurde de zeilen en de vocht en koude drongen door. De laatste Augustus-dagen bracht men door met het schie ten van bereli eti walrussen. Gelukkig was daar aan geen gebrek, en men kon, wat voeding be treft, uitwinteren en teren op de hulpmiddelen des lands. Den len September bracht men een bezoek aan Eira Haven en bracht van het eiland Bell-, eenige dringend noodige zaken terug. In den herfst schoot men 21 beren, 13 walrussen en Pruisen. Iu Frankrijk heeft de Staat slechts mee te sprekeu als er pastoor,«plaatsen bezet moeten worden in de zoogenaamde canton- parochiën. De overige Pastoors en Vica rissen worden door de Fransche Bisschoppen benoemd. Iu Oostenrijk wordt de aankon diging slechts geëischt bij de benoeming van Pastoors, doch niet bij de benoeming van administrateurs en Kapelaans. Zelfs kan een Pastoor iu Oostenrijk, al is zijne benoeming door de Regeering niet goed gekeurd, ongehinderd al zijne geestelijke functiën waarnemen; hij verliest slechts het recht de kerkelijke administratie te voeren. Daarom noemde ook Z. H. Pius IX z. g. de Oostenrijksche wet, al was zij ook van denzelfden geest der opperheerschappij van den Staat doortrokken, in vergelijking met de Pruisische, eene »gematigde« en de Kerk nam er vrede mee, omdat hare levenstaak en hare vrijheid er niet door vernietigd werden. Dat de Kerk niet toegeeft aan de eischen van de Pruisische Anzeigepflicht«, 't is dunkt ons, zeer rationeel. De Pruisische wet is van dien aard dat de Staat de Kerk beheerscht en dat het de Pruisische Regee ring gemakkelijk kan vallen hare guuste- lingen van de vacante plaatsen bezit te doen netuen. Er kan dus nimmer spraak zijn van het aannemen der onveranderde Pruisische An- zeigepflicht« door den Heiligen Stoel. De Kerk kan zich niet gebonden aan den Staat overleveren. Als de Katholieke Kerk aan het ver langen van den Pruisischen Staat toegeven kondat zou zij dit ongetwijfeld reeds tien jaren geleden hebben gedaan, dan zou zij waarlijk niet al het leed ondergaan hebben, onder welks gewicht zij thans nog zucht. Er blijft dus voor het Centrum en voor het Katholieke volk niets anders over dan, zonder acht te geven op lof of afkeu ring, zmder rechts of links te zien, den weg te vervolgen, dien plicht en geweten hen aanwijzen en in dezen tijd van smart en leed, hart en handen te ijveriger naar den Hemel te verheffen om den Oppersten Bestuurder der dingen te smeeken een einde te maken aan den crisis en de dagen der beproeving te willen verkorten. 1200 meerkollen, m;var eiude October was er geen vogel meer. Behalve 25 menscken over winterden nog op kaap Flora de zwarte retriever- hond „Bob", een poes en een arme kanarie, die het slechts tot oudejaarsavond uithield. Uit het schip had men geborgen 1500 pond meel, 400 pond brood, 1 vat pekelvleesch; 1000 pond in gemaakt vleesch; 800 pond soep; 60 gallons rum, eenige vaten brandy en whiskey; een hoeveelheid sherry; zes dozijn champagne; voldoende inge maakte groenten en andere zaken, alsook genoeg tabak om iederen man twee ons per week te kunnen gunnen. Op 8 Januari was het laatste stukje steenkool verstookt en traan vormde toen de eenige brand stof. De ingemaakte groenten en het ingemaakte vleesch werden bewaard voor de aanstaande reis in de booten. Men had geen limoensap. Het ontbijt voor allen bestond uit ongeveer tien pond here- of wal rus vleesch, in kleine stukjes gehakt en tot soep verkookt met eenige groenten. Een ieder kreeg ook een kan thee met melk en suiker. Het ontbijt werd te acht uur in den ochtend opgedischt. 12.30: diner, wederom be staande uit bere- of walrm-soep, met dit onder scheid, dat daarin meel-frikadellen gekookt wer den. De tea, te 5 uur, leverde niet veel afwis seling in dit dieet. Een uur later kreeg iedereen een glas rum, Zaterdags bovendien een extraatje. De scheepskok Masson, een prettige vent, le verde de eterij, behalve de frikadellen, die zóó lang duurden als het meel (30 April). Masson was aan het kokkerellen van 's morgens 6 tot 's avonds 6 en geenszins altoos onder prettige Eenigen tijd geleden, beweerde een indi vidu in een herberg te Saint Alban d'Ay, bij Annonay, dat hij voor rekening der anarchisten de lijst der huizen opmaakte, die verbrand moesten worden. Om de waar heid te bewijzen, van hetgeen hij beweerde, vertelde hij, dat dienzelfden avond nog een fabriek in de omstreken van Annonay zou afbranden, en werkelijk had dit plaats. Na lang zoeken heeft de politie eindelijk de hand op dezen anarchistischen profeet gelegd. In de Fransche Kamer heeft Marcou het rapport der commissie voorgelezen over het wetsontwerp van den Senaat betreffende de pretendenten, strekkende tot aanneming van het oorspronkelijke ontwerp van Flo- quet. De Miuister Devès verklaarde dat de Ministers, die iu functie blijven totdat op hun verzoek om ontslag zal zijn beslist, ter beschikking van de Kamer zijn. Daarop werd tot onmiddellijke behandeling besloten. Floquet bestreed de conclusie der commis sie; gisteren, zeide hij, had liij in eene ver gadering der radicale linkerzijde zich ver- eeuigd met het outwerp-Barbey, met uit zondering van art. 3, omdat zijn ontwerp, na reeds eenmaal verworpen te zijn, zeker opnieuw verworpen zou worden. Bij Pauselijke breve is de 90-jarige Bisschop van Straatsburg, Mgr. Andreas Rass, ontheven van de waarneming zijner functie, met behoud van den titel. De Staatsregeering nam genoegen met die schikking en de hoogbejaarde Prelaat blijft iu het genot van 't Bisschoppelijk Paleis en van zijn jaarwedde. De tegenwoordige Coadjutor, de Bisschop van Casaropolis i. p. i., Mgr. Stumpf, is met het beheer over het diocees en de uitoefening der Bisschoppe- pelijke functiën belast. Volgens den Dubliuscheu correspon dent van de Daily Newszijn er in zake de moordeuaarsclub nieuwe belangrijke ont hullingen te wachten, en wel omtrent de wijze waarop de moord in het Phoenix-park beraamd werd en uitgevoerd. Voorts zou den de namen van verscheidene personen, die tot de hoogere standen bekooreu en omstandigheden. Hij had een maatje om hem te helpen. Dr. Neale was belast met het wegen en uit- deelen der provisiën. De manschappen kregen hun maal in bed en zaten dan te eten, net als vogels in hun nest. Zondag te half tien weerklonk het gelui voor het gebed. Dr. Neale nam den dienst waar. Op Kerst-avond en Oudejaars-avond had men een feestmaaltijd, gevolgd door een concert. De manschappen brachten hun tijd grooten- deels door met het verstellen van hun kleeren, laarzen en kousen. Ook was er geen gebrek aan muziek en kaartspel. Veel last van duisternis had men niet. Zelfs op 21 December had men vier uren schemering. De maan bleef tien dagen iu elke maand weg. Noorderlicht kwam niet vaak voor en was geen enkele maal bizonder sterk. Met behulp van Bob bleef men beren en wal russen schieten en had dus nooit gebrek aan versch vleesch. In Mei begon men toebereidse len te maken voor den tocht naar het Zuiden. Het was den 21sten Juni, dat men in de hut het laatste maal gebruikte, waar men zes fles- schen champagne achterliet voor den eerstvol- genden liefhebber, die er mocht landen. Men ver deelde de manschappen over vier booten, en stiet van wal, na een luid hoerah te hebben aangeheven. Hoe deze booten later door de Willem Ba rents en door de Hope werden opgevischt, is, reeds voldoende bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1