B I i\ E N L A ND. politieke ambten bekleedeu, onthuld wor den in verband met de geldmiddelen dei- geheime vereeniging. Donderdag-namiddag te één uur heeft op Trafalgar Square te Londen eene volksdemon stratie plaats gehad tengunste van Bradlaugh's eisch om tot zijn zetel in het Lagerhuis te worden toegelaten. De aanwezige me nigte was zeer groot en legde veel geest drift aan den dag. Bradlaugh gaf te kennen om thans in persoon zjjne toelating in het Huis te eischen, waarna hij vergezeld van een groot aantal aanhangers zich op weg naar het Lagerhuis begaf. De<Stam(Za«f-correspo.ident te Kopenhagen beschouwt Pruisens optreden in Noord- Slees wijk als totaal onwettig, daar de ge heime conventie, die de Deensch-Pruisische commissarissen in 1872 vaststelden, uitdruk kelijk bedingt, dat geen Noord-Sleeswijker Deen, vóór 1864 geboren, mag worden uit gezet, tenzij hij samenspant tegen Duitseh- land. De Standard verneemt uit Lissabon dat Portugal besloten heeft onmiddellijk Cabi- nada en Malembate te bezetten. Een haastig uitgerust eskader vertrekt naar den Congo. La Lega meldt dat den 9n dezer bijna in alle steden van de provinciën Romagna en Marca de jaardag van de uitroeping der Republiek gevierd is. Telegrammen werden gezonden aan Campanella, Safti, Alberto Marie en aan de wegens het jongste oproer van de Piazza Sciarra in hechtenis genomen personen. Te San Pietro liep een Vereeniging, bestaande uit ongeveer dertig jongelieden door de straten: Weg met de Monarchie! Leve de Republiek! roepende. De karabiniers, die nog bijtijds kwamen, konden er slechts twee in hechtenis nemen. De meerderheid der Kamer van af gevaardigden in Spanje heeft besloten het voorstel van de republikeiusehe linkerzijde tot wederinvoering van de wet op het bur gerlijk huwelijk, die na de troonsbestijging van Alfonso XII bij een eenvoudig besluit afgeschaft werd, niet in overweging te ne men. De minister van justitie heeft het voorstel bestreden. De Grieksche Regeering moet van plan zijn weder eene geldleening aan te gaan van 10 millioeu drachmen in goud, om zoodoende hare verplichtingen tegenover het buitenland na te komen, zonder groote verliezen te lijden door de hooge prijzen der wissels. De leening zal geene of hoog stens 1 pCt. rente dragen en in drie jaren afgelost mogen worden; de geldschieters ontvangen in de plaats van het voorge schoten geld een gelijke som aau bank biljetten, welke zij in omloop mogen bren gen. GEMENGDE BERICHTEN. Hillegersberg, 16 Febr. In eene sloot langs den straatweg onder deze gemeente werd gisteren middag het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Het was in doeken gewikkeld en een steen er aan bevestigd. Blijkbaar had het nog niet lang in het water gelegen. Maastricht, 16 Febr. Gisteren is alhier ge vankelijk binnengebracht een persoon uitLeijen- broek, beschuldigd een som van 250 franks ge vonden en zich toegeëigend te hebben. Den Helder, 16 Febr. Woensdag 11. geraak ten aan boord van het op 's rijks-werf, Wil lemsoord, in herstelling liggend raderstoomschip lste kl. Valk, bij het verwerken van zware machine-deelen, tengevolge van doorslieren, twee werklieden zoodanig bekneld, dat de een onmid dellijk den geest gaf, terwijl de tweede ernstig werd verwond. Seheveningen, 16 Febr. Men maakt zich ongerust over den logger van den reeder C. v. d. Toorn Jz., alhier, schipper M. Taal. Twee-en- twintig dagen geleden is de logger afgevaren en tot heden heeft men van dat vaartuig niets ver nomen. Amsterdam, 16 Febr. In de suikerfabriek op de Looiersgracht alhier, is eergisteren-nacht een man, die op een ladder staande een gaskraan wilde openen, in een kookketel gevallen. Toen mei» hem daaruit haalde was hij reeds overleden. Zwolle, 16 Febr. De Heer Onco Rhijnvis Feith, kleinzoon van den vermaarden dichter van dien naam, overleed gisteren op het bekende landgoed Boschwijk, nabij deze stad. Jutphaas, 17 Febr. Het 3-jarig zoontje van den smid A. v. Dijk, wonende in het nedereind dezer gemeente, is Zondag-avond in de nabijheid van het ouderlijk huis in eene sloot geraakt en verdronken. Middelburg', 16 Febr. In eene binnenkamer der woning van een onzer ingezetenen is dezer dagen een kostbaar behangsel gevonden van Prui sisch leder, rijk met gouden bloemen versierd. Het behangsel is 38 vierkante meter groot en weinig geschonden. Zooals men zich zal herinneren, was sedert eenige maanden vermist eene jonge juffrouw uit Haarlem, N. K. die bij een oom te Hildesheim logeerde. Den llden dezer is haar lijk eindelijk gevonden in een gracht aldaar. Alleen aan de kleederen kon het lijk nog herkend worden. Verdere bizonderheden van het treurige geval zijn nog niet bekend geworden. Er zijn te Cincinnati door de overstrooming niet minder dan op 15,000 men- schen op de bovenverdiepingen van hunne huizen gevangen, die niet anders dan met bootjes te be reiken zijn. Er moeten veel zieken onder hen wezen. De openbare gebouwen zijn vol vluchte lingen, die aan alles gebrek hebben. De Kamer van Koophandel heeft te hunnen behoeve 5000 dollars geschonken; particulieren brachten nog 10,000 dollars bijeen; de gemeenteraad stond een som van 75,000 dollars te hunner ondersteuning toe en besloot Staatshulp in te roepen, ook voor de nagelaten betrekkingen der omgekomenen bij het instorten van het spoorwegstation. Alle zaken staan stil. Het overstroomde gedeelte van de stad, dat een uitgestrektheid heeft van ongeveer 5 mijlen, is juist dat waar de grootste winkels, magazijnen, gasfabrieken en spoorwegstations zijn. Ook uit vele andere plaatsen komen treurige berichten. Liurenceburg is geheel door het water ingesloten en de inwoners, die zonder voldoende levensmiddelen zijn, kunnen niet worden bereikt. Vooral ook in Indiana is de schade groot. Te Albany o. a. zijn 500 huizen overstroomd. Eergis teren werd gemeld, dat het water te Cincinnati vallende was. Maar volgens de laatste berichten van Reuter is gisteren de Ohio door de over vloedige regens weder gerezen. Te Jeffersonville, in Indiana, zijn 5000 menschen zonder onderkomen en te New Albany 600. Er worden allerwege maatregelen genomen tot ondersteuning van de noodlijdenden. De maatregel, door den burge- meester van Kralingen genomen om de herbergen te laten sluiten tijdens de loting voor de nati onale militie, heeft met succes gewerkt. De orde noch bij de loting, noch daarna is gestoord ge worden. In kennelijk beschonken toestand bevon den zich maar twee lotelingen. Tegen hen is dan ook proces-verbaal opgemaakt. Op een der grootste handelskan- toren te Gothenbug hadden zoowel de chef als de bedienden last var. hoofdpijn, lusteloosheid, duizeligheid, kortom, men nam bij hen al de verschijnselen waar, welke zich voordoen bij ver giftiging door arsenicum. Natuurlijk werden da delijk alle maatregelen genomen, om het vergift te ontdekken. Tapijten, behangsels, gordijnen werden scheikundig onderzocht, maar alles werd vrij van arsenicum bevonden. Eindelijk kwam men op het denkbeeld stukken van de bekleed sels der kantoorboeken te onderzoeken. Een der gelijk stuk va het grootboek is op het chemisch laboratorium te Helmstad onderzocht en bevonden veel arsenicum te bevatten. De wolachtige stof heeft een matte, licht grijsbruine kleur. Wie heeftAmerika ontdektPToenwij nog op de schoolbanken zaten, werd deze vraag aan een onzer medeleerlingen gedaan en onmid dellijk volgde het antwoord: „Columbus." „Wat was hij voor 'n landsman Onze vriend zwijgt. Men fluistert achter hem: „een Ger.uees," en onmiddellijk weerklinkt het: „een Chinees!" Er ontstond natuurlijk algemeene hilariteit bij de spes patriae, maar thans blijkt het dat onze vriend niet zoo gansch ongelijk had toen hij een Chinees als de ontdekker van Amerika noemde. Bij eene opgraving in Columbia heeft men Chineesche munten gevonden die 3000 jaren oud zijn. En nu maken de zonen van het Hemelsche rijk aan spraak op de eer van 't eerst Amerika ontdekt te hebben. Toen Woensda g-o chtend de trein van Utrecht te Eindhoven aankwam, bemerkte men dat in een waggon met paarden, bestemd voor Frankrijk, een der schoonste paarden den nek gebroken had. Het had bij leven eene waarde van ƒ450 en werd in de haast voor 10 van de haDd gedaan. UitSuriname wordt medegedeeld, dat eenige eigenaren van houtgronden in de bo venlanden, van een Hamburgsch handelshuis groote bestellingen kwassie-hout hebben ontvangen. Zoo als men weet, bezit die houtsoort (Quassia amara L.) vele bittere hestanddeelen en wordt daarom meermalen als surrogaat van chinine of hop ge bezigd. Als koortsverdrijvend geneesmiddel wordt het, in sterken drank afgetrokken, door de be woners der kolonie dikwijls met goeden uitslag aangewend. Volgens de Mepp. Ct. werd b ij d e jongste verkiezing voor leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente te Kolderveen een levendige handel gedreven in stemmen, waarbij orthodoxe stemmen ƒ0.35, liberale stemmen tot 0.75 per stuk golden. De Keizer van China heeft een eigenhandig oudcrteekend telegram uit Peking naar Berlijn gezonden aan den Kroonprins van Pruisen, om hem geluk te wenschen met zijn 25- jarig huwelijksfeest. De dépêche, die den 25sten dezer te Berlijn aankwam, luidt: „De Keizer van China biedt door tusschenkomst van zijn gezant Li-fung pao den Kroonprins en der Kroonprinses van het Duitsche Rijk, in overeenstemming met de Duitsche gewoonte, zijn hartelijke geluk- wenschen aan. Geteekend Kuang-su." Dit is het eerste telegram, dat rechtstreeks door den Keizer of in naam des Keizers, daar deze een knaap van 13 jaren is, aan een Europeesch vorst is toege zonden. De loterij der Amsterdamsche Koloniale Tentoonstelling zal bestaan uit 30 serieën, ieder ƒ100,000, en moet dus ƒ3,000,000 opleveren, waarvan de helft zal worden besteed tot aankoop van prijzen. De prijs van het lot zal 50 ct. zijn. Dezer dagen heeftte Antwerpen een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een kind bezweek plotseling doordien een kogel het in het hart gedrongen was. Men dacht eerst aan een moord, door twee officieren gepleegd, die dan ook werden aangehouden. Maar bij nader onder zoek is gebleken, dat het kind, bij afwezigheid van den officier, op diens kamer met geweld een secretaire heeft willen openen. Daar de officier bemerkt had reeds eenmaal, tijdens zijn afwezig heid, hetzelfde gebeurd was, had hij een revol ver in de secretaire gt-legd, zóó dat het wapen moest afgaan als het meubelstuk geopend werd. Dit is dan gebeurd en zoo viel het kind als slachtoffer van zijn eigen fout. Twee grijsaards, van 82 en 72 jaar zijn te Zevenhuizen bekeurd wegens overtreding van de wet op de jacht en visscherij. Hoe namen verbasterd kunnen worden. Voor vele jaren woonde in een Noord- Duitsche stad een geleerde, Blei geheeten. Nu was hel indertijd gewoonte, dat de geleerden hunne namen in het Latijn overbrachten. Pro fessor Blei volgde die gewoonte en vertaalde zijn r.aatn (Lood beteekeneude) in Plumbum. Zijn na komelingen, minder geleerd dan hij, geraakten allengs onder den boerenstand verzeild en noemden zich plat-Duitsch „Plumbootn" en een van dezen nu, die weder tot de meer ontwikkelde standen meende te behooren, zegt het landleven vaarwel en gaat naar de stad, maar wil van zijn plat— Duitschen naam niets weten en schrijft thans in deftig Hoogduitsch Pfiaumenbaumen zoo is dus uit Lood een Pruimeboom gegroeid. De heer A. Ju r, geruis, de oudste inwoner der gemeente Roon, is in den ouderdom van 99 jaar en 9 maanden overleden. Een treurig ongeval heeft Maandag in een spoorwegtunnel bij Manchester plaats gehad. Bij de aankomst van een trein te Radcliffe vond men het portier van een coupé eerste klasse open staan, en binnenin twee regenschermen en een overjas. Omtrent de eigenaars van die voorwerpen was niets bekend, totdat 's middags eenige arbei ders in een naburige spoorwegtunnel daar een heer vonden, die aan het hoofd gekwetst wns. Hij bleek een rentenier uit Radliffe en door zijn won den in zijn geestvermogens gekrenkt te wezen; hij gaf allerlei zonderlinge antwoorden als men hem naar zijn vrouw vroeg. Zijn vrouw werd kort daarna ook in de tunnel gevonden; zij was door een spoortrein overreden en stierf weldra. Meu weet niet, of men hier met een ongeluk, een misdaad of een poging tot zelfmoord van de echtgenooten te doen heeft; en uit de onsamen hangende antwoorden van den gekwetsten ouden heer is niets op te maken wat licht in de geheim zinnige zaak kan verspreiden. De mailboot Alaska, de meest snel varende steamer die op 't oogenblik den At- lantischen Oceaan kruist, heeft haar laatste terug reis van New-York naar Liverpool in 6 dagen 23 u. en 24 min. afgelegd. Een Fransch blad vertelt de volgende aardig heid (of reclame?) De dochter van een stoffen verver tc Moskou werd lastig gevallen dooi een officier, van wien ze niets wilde weten. Toen ze op zekeren dag weer een teeder briefje kreeg, toonde ze dit aan haar vader. Toen de verliefde luitenant kwam, werd bij verrast door den eer- zamen verver, die hem aanpakte er, onderdom pelde in een kuip met blauwe verf. De officier was woedend, doch wist niet beter te doen dan naar huis te loipen en zich te wasschen. Doch dit ging zoo gemakkelijk niet. De verf liet niet los. Hij beklaagde zich bij den gouverneur, die den verver bij zich liet roepen en berispte over de rechtspleging op eigen gezag. Evenwel wilde hij den verver genadig behandelen, als deze het middel aan de hand deed, om den luitenant van zijn buitengewone kleur te verlossen. Mijnheer! riep de man wanhopig uit, mijne verf is on mogelijk weg te krijgen! Den 13n December liet iemand te Parijs een kinderballonnetje op, voorzien var. zijn adreskaartje. Thans is bericht ontvangen, dat de ballon drie dagen later in het Russische Gou vernement Eroduo, bij het dorp Tchigi, district Bielsk, gevonden is. Er schijnt te Dieburg een gezellige gevangenis te zijn. Den eersten dezer maand wa ren de gevangenen op de binnenplaats aap. 't werk en de opzichter, die een waakzaam oog moest houden, verdreef de verveling met een glas bier. Hij dronk echter zooveel, dat de gevange nen op hem een oogje moesten houden en hem 's avonds in huis moesten dragen. Hoe men zyn eigen geld trouwt. Dit raad sel heeft onlangs een welgesteld spekslager te Mann heim opgelost. Na een „gelukkige" echt van vier-en-twintig jaren verloor hij zijn wederhelft. Ofschoon aanvankelijk diep geschokt door dit geleden verlies, stapte hij weldra met zijne win keldochter, een ouderloos, behoeftig meisje in het huwelijksbootje. Terwijl het jonge echtpaar op zekeren avond vertrouwelijk bij elkander zat, be kende de jeugdige echtgenoote dat zij niet zoo arm was, als haar man wellicht dacht, want dat zij niet alleen van haar salaris een aardig duitje had overgespaard, maar ook van tijd tot tijd zich een gedeelte van de dagelijksche ontvangst had toegeëigend, welk een en ander een niet on aardig sommetje uitmaakte, dat zij hem thans ter beschikking stelde. De slager, over de eer lijke bekentenis getroffen, liet zijn vrouw in het volle bezit van haar spaarpenningen; hij nam zich intusschen voor, een waakzaam oog op de nieuwe winkeldochter te houder., opdat hij, casu quo, niet weer in de gelegenheid zou komen zijn eigen geld te trouwen. B ij S a i n t-B rieux isiu een molen- water een zak gevonden, waarin zich een men- schenromp bevond. Het onderlijf, de beenen en de helft der armen ontbraken. Het 'hoofd en het gelaat droegen sporen van bijlslagen. Bij het boren van een welput heeft men ontdekt, 'dat zich onder Berlijn een ont zaglijke laag bruinkool bevindt, welke een waarde van millioenen vertegenwoordigt. Reeds is men begonnen met het openen van mijnen; maar Ber lijn is daarmee niet bijster ingenomen, want het vreest, ondermijnd te worden. Als een laaghartige uiting van wraak of cor.currentie-nijd, worden van tijd tot tijd bij een mauufacturier te Arnhem, die voor zijn deur goederen uitstalt, geheele stukken goed, door diepe sneden daarin te geven, onbruikbaar gemaakt. Men schrijft uit Utrecht; Een der hier algemeen bekende straatfiguren, zal waar schijnlijk voor eenigen tijd van de straten onzer stad verdwijnen. „Kareltje", de man, die zijne eigen slagerij door het keelgat heeft gejaagd, het altijd Fransch sprekende Kareltje, zal het eerste slachtoffer van de drankwet hier ter stede zijn. Kareltje was in den laatsten tijd zoo dikwijls dronken geweest, dat de kantonrechter meende dat het tijd voor hem werd om „hooger opte gaan. Hij ging hooger op en stond dezer dagen voor de arrondissements-rechtbank terecht, waar men hem zijn drinken nog al erg kwalijk nam. Als de eisch wordt toegewezen, zal Kareltje, na tien dagen in de cel te hebben doorgebracht, naar „de schans" worden gebracht. Een treurig einde voor dien vroeger zoo welgestelden man! Eenige ellendelingen hebben ge- tracht, den trein van Parijs naar Marseille bij het station Mirames te doen ontsporen. Door de aanhoudende landrer- huizing zijn in de Duitsche Rijnprovinciën de prijzen der landerijen zoozeer gedaald, dat thans niet meer dan de helft er voor gegeven wordt van wat men twee jaren geleden er voor betaalde. Zoo werd onlangs in een plaatsje bij Trier grond verkocht voor U tot 1 Mark per are en bracht goed weiland, dat verleden jaar nog voor 60 Thaler verkocht werd, thans niet meer dan 27 Thaler op. Volgens berichten uit Panama van 18 Jan. prijkte daar 's avonds van 9 tot 10 uur een fraaie komeet aar. den hemel. Te gelijkertijd nam men er schokken van aardbeving waar. Door den Argent ij nschen consul te Argol, in Chili, is onlangs een 1 Sjarig jonk man bevrijd uit de handen van Indianen, bij wie hij tien jaren lang gevangen is geweest. Men wist reeds sedert twee jaren, dat de Indianen een blanken gevangene hallen, maar alle pogin gen om hem los te koopen waren tot dusver vruchteloos gebleven, totdat het thans door de ijverige pogingen van den consul gelukte. De jonkman spreekt Spaansch met een vreemd accent, hetgeen doet vermoeden dat hij een Franschman is. Hij verhaalt, dat hij op 8jarigen leeftijd, bij een aanval van de Indianen te Junin, door de roodhuiden gevangen werd genomen. Zijn ouders waren welgestelde lieden. Hij weet zich nog de namen van al de leden van het huisgezin te her inneren, en dit zal misschien er toe kunnen bij dragen dat hij zijn familie terugvindt. De jonk man gevoelt zich natuurlijk, na zijn tienjarig ver blijf in de wildernis, zeer vreemd iu de beschaafde maatschappij. Een tuchthuisboefin Nevada voelt zich er over bezwaard, dat men hem we gens oneerlijkheid naar de gevangenis zond, en hem daar bordpapieren schoenzolen liet snijden, die dan tusschen ledereu zolen geschoven werden, „Is dat misschien eerlijk?" vroeg hij. De beterschap inden toestand van den gevierden Vlaamschen schrijver Conscience duurt voort; het beste bewijs daarvan is wel dat hij zijn oude liefhebberij voor bel timmeren en meubjlmaken, waarin hij het, wat kinderspeelgoed betreft, ver bracht, heeft teruggekregen. „Giste ren zei hij aan een zijner vrienden giste ren heb ik van 's morgens tot 's avonds aan een meubelstuk gewerkt, en ik ben niet moê kunnen worden." „Neen" voegde hij er glimlachend bij, „neen, dezen keer krijgen ze mij nog niet." Volgens de Antwerpsche Opinion, zal het Belgische Hof van Cassatie in de zaak der gebroeders Peltzer den 17den April aanst. uitspraak doen. Op de kamer in de rue de Texel te Parijs liep een kind, door de moeder een oogen blik alleen gelaten, tegen den open haard en geraakte onder den rand. Een groote Newfound- landsche hond hoorde in de keuken het schreeu wen van het kind, snelde toe en trok de kleine bij de beentjes naar het midden van het vertrek. De buren, die het schreeuwen gehoord hadden, vonden, toen ze in de kamer kwamen, het kind nagenoeg ongedeerd terwijl de hor.d de handjes der kleine likte. In een tapper ij aan het Droog bak te Amsterdam is een boertje eergisteren-avond een paar honderd gulden kwijt geraakt in het kaartspel, waartoe hij op de bekende wijze was verlokt geworden. In het jongste nummer van de Vrijheidsbanier, een Hollandsche courant, die te Grand Rapids in Michigan het licht ziet, lezen wij de volgende uitnoodiging van den uitgever: „Doordien wij thans brandhout benoodigd zijn, zoo verzoeken wij hen, die daarmede liefst wil len betalen, dit zoo spoedig te doen. Zij die op de Vrijheidsbanier willen inteekenen en met brand hout wenschen te betalen, worden daarvoor thans in de gelegenheid gesteld." Zou de geestelijke foyer, anders gezegd het redactie-bureel, van dit blad werkelijk behoefte hebben aan braudhout? D i n s d a g-o chtend werd op klaar- lichten dag, door middel van buitenbraaic, te Weert, ten nadeele van den winkelier D., ge stolen eene partij onderkleederen. De dader is tot hiertoe onbekend, docht men denkt hem op 't spoor te zijn. Men schrijft ons uit Maastricht van 15 dezer: Eene aardschudding, vergezeld van een onderaardsch geluid, werd heden morgen, even vóór half zeven uur, alhier waargenomen. De schok, hoewel slechts kort van duur, een a twee seconden, was zeer voelbaar en had eene verti cale beweging. Kasten wipten, en ramen, deuren en schilderijen rammelden. Naar men uit Agram bericht, 18 in het bosch van Brezowitza weer een postwar gen door roovers aangevallen en geplunderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2