NIEUWE No. 668. Donderdag 22 Februari 1883, 8e Jaargang. Een ziekelijke zucht. BUITENLAND, Iets over brood. Da Adelsberger grot. mtRiinsi ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem j 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BIJ BE AU: St. Jansstraat Haarlem. jSBITfiiiffv- (01 AGHTE MA NON AGUTATE. PBIJS DEK ADVEETENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Eene merkwaardige i llustratie van de af breuk, welke buitenlandsche groote huizen ons doen op onze eigen markten, wordt geleverd in eene voor eenigeu tijd versche nen brochure. De Israëliet Jules Jaluzot namelijk heeft, nadat zijne Magasim du Printemps te Parijs afgebrand waren, cir culaires hier te lande verzonden met ver zoek om aandeelen te nemen in zijne nieuwe zaak. Welnu, nagenoeg alle aandeelen zijn ia Nederland geplaatst. Dat is trouwens niets vreemds,men weet het,onze geldmannen hebben nog al veel op met ondernemingen op industriëel terrein, mits ze in den vreemde geëxploiteerd worden. Men denke slechts aan de Amerikaausche spoorwegen en andere ondernemingen in het buitenland. Vader- landsche ondernemingen zijn minder in tel, en zoo komt het dat thans de Printemps in ons land evenveel agenten bezit als hij hier aandeelhouders of aandeelhoudster3 telt. Agenten zonder patent en ijverige agenten ook, daar zij, hoe meer er verkocht wordt, des te grooter dividend ontvangen. Daarenboven heeft de Printemps in Ne derland het voordeeligst debiet, want bij levert tegen rembours, waardoor dus alleen de contante betalers bij hem bestellen, terwijl voor de Nederlandscbe manufacturiers die klanten overblijven, welke vijftien maanden, twee jaren of nog langer krediet noodig hebben. Dat men grondstoffen en artikelen, die men in ons laud niet fabriceert en die men toch noo lig heeft, in andere landen koopt, is zeer natuurlijk, doch bij een overgroot aantal Nederlandsche burgers en burge ressen is het in onze dagen eene ziekelijke zucht geworden om artikelen van dage- ljjksche behoefte, die men in elke stad, ja zelfs in elk dorp van ons vaderland te kust en te keur kan verkrijgen, uit Parijs te ontbieden. Wij hebben reeds hier en daar stemmen vernomen die tegen dit misbruik protesteeren, 't is dus niets nieuws meer, waarover wij spreken, doch we wenschen er toch nogmaals de aandacht op te vestigen om daardoor het onze bij te dragen tot afwering van zulke onvaderlandslievende handelingen. 't Zijn vooral onze dames die ons zuur verdiend geld naar de wereldstad aan de Seine doen verhuizen. Zij kunnen de zucht om zich in echt Parijsch toilet te kleeden niet weerstaan. Zelfs de coup moet naar FEUILLETON. Brood is ontegenzeggelijk het algemeen voe dingsmiddel zoowel voor armen als voor rij ken. Er gaat bijna geen dag voorbij dat wij geen brood eten; en opmerkelijk is 't dat men er, door veelvuldig gebruik, geen tegenzin in krijgt, zooals bij zoovele spijzen het geval is. Toch mist het eene eigenschap, die een dagelijkscli voedingsmiddel noodwendig moest bezitten; het is namelijk, niet gemakkelijk verteerbaar. Rog gebrood, bijvoorbeeld, is zwaarder te verteren dan vleesch, eieren en menige groente; maar de verteerbaarheid er van kan bevorderd worden door er vet bij te gebruiken, als boter, spek of ander vet vleesch, enz. Brood in 't algemeen is veel zwaarder te verteren wanneer het versch gebruikt wordt, waaraan- vele menschen, zeer verkeerdelijk, de voorkeur geven, omdat het lekkerder smaakt, dan wanneer het oudbakkeu is. Het uiterlijk onderscheid tusschen versch en oudbakken brood is algemeen bekend: bij versch brood is de korst broos, en het kruim week; bij oudbakken brood daarentegen is het kruim vaster en de korst weeker. de Parijsche mode zijn, anders is zij niet chic genoeg. Als de Parijsche huizen hunne catalogussen en monsterboekjes aan de Ne derlanders zenden, dan danst het geld in de beurzen van vele dames en zij rusten niet voor en aleer onze schoone rijksdaal ders in de zakken der Fransche kooplieden zijn aangeland. Voor Nederlandsche koop lieden heeft men geen contant geld; die kunnen wachten tot nieuwjaar of ook nog langer, maar aan de Fransche han delaars zendt men het geld franco in huis, zonder korting en nog wel voor en aleer men het bestelde in ontvangst heeft geno men en zich van den juisten inhoud van het »pakket uit Parijs« heeft overtuigd. Deze manier ons geld naar het buitenland te laten verhuizen is meer algemeen dan men wel denkt; men ziet er niets verkeerds in eu toch begaat men eene zeer onvader landslievende daad. De Fransche dames zouden ongetwijfeld van patriotische ver ontwaardiging beven, als men haar met een voorstel naderde, om voortaan hare kleederen in Nederland te koopen. Vaders en echtgenooten moesten in 't ver volg met onbuigbare beslistheid er voor zorgen dat het geld in het laud blijft,, waar het in duizenden kanalen voortdu rend Z6gen, welvaart en voorspoed breugt. Aan hoeveel vlijtige vrouwen, die nu aan nood en ellende zijn overgeleverd, zoude men werk kunnen verschaffen, als alle Nederlandsche vrouwen konden besluiten hare kleederen in Nederland te doen ver vaardigen. Weten de vertegenwoordigsters der schoone sexe niet, dat zij weldaden verspreiden, als ze in hun eigen land koopen hetgeen zij noodig hebben? Elk stuk linnen, katoen eu zijde gaat door een groot aantal handen, alvorens de stof onder de naald komt en aan al die handen kunnen zij werk geven en welvaart bezorgen. Zou deze omstandigheid alleen niet reeds voldoende zijn om onze Nederlandsche vrouwen te genezen van hunne zucht om alles uit den vreemde te ontbieden? Hoeveel geld er in het land zou blijven, laat zich natuurlijk niet berekenen, doch wanneer we oordeelen naar hetgeen we in onzen kring zien geschieden, dan klimt het bedrag voor gansch Nederland tot tonnen gouds. Bleef dit geld in het land, hoe zouden vele fabrieken en handelshui zen kunnen bloeien, wat zou de welvaart jaarlijks toenemen en bovenal hoe veel Gewoonlijk meent men, dat versch brood meer waterdeelen bevat, die bij oudbakken brood verdroogd zijn; maar al was dat zoo, dan zou toch het meerdere watergehalte van versch brood de oorzaak niet zijn dat het zwaarder te verteren is. Het onderscheid tusschen versch eu oud bakken brood ontstaat niet door verdamping van het water, maar door afkoeling. Er heeft met het brood een chemisch proces plaats, dat echter nog niet genoegzaam onderzocht is; het oudbakken brood wordt fijngekauwd en met speeksel vermengd; zoo komt het in de maag, lost zich in het maagsap op en is in dien toe stand makkelijk te verteren Maar anders is 't met het versche brood. Dat wordt door het kauwen niet vermaald, maar tot vaste taaie klompen gemaakt, die, glibberig geworden door het 'speeksel, in de maag glijden. Het maagsap kan zich met die taaie klompen niet vermengen en ze oplossen, maar moet er van buiten af in doordringen; zoo wordt de vertering zeer bemoeilijkt, het brood blijft lang in de maag liggen en veroorzaakt eene nadeelige drukking of prikkeling. De gevolgen van het veelvuldig gebruik van versch brood zijn: maag pijn, benauwdheid en gebrek aan eetlust. Dooi de ziekelijke prikkeling van de maag wordt de bloedsomloop gestremd, eu daaruit ontstaan op stijgingen naar het hoofd, aanvallen van beroerte, tranen zoudeu er gedroogd kunnen worden. Helaas ook de mannen zijn niet vrij te pleiten van Gallomanie. Personen, hoog geplaatst in ambten en waardigheid, die uit de beurzen der burgers hunne salarissen trekken, laten dat geld niet, zooals plicht en redelijkheid gebieden, in 't vaderland, doch zij doen het verhuizen naar Parijs waar de Israëliet Jaluzot en consorten, als prinsen leven in hunne vorstelijke paleizen, en in hun vuistje lachen over de folie et cordialité des bons Hollandais.Eu dik wijls zijn het helaas mannen, die heel wat pochen op hun vaderlandsliefde, of die, krachtens hunne positie, patriotisme moes ten aan den dag leggen. Wat is patrio tisme? Liefde voor het vaderland eu diens- volgens ook voor zijne bewoners. Waar blijft echter de liefde voor onze tijdgenooten, wanneer men hen de middelen voor hun bestaan ontneemt? Men late het geld in 't land. Een guldeu gaat door vele handen en in elke hand blijft een deel van zijn waarde achter, zonder dat hij in zijne verdere wandeling vermindert. Wat zouden er nog een aantal iudus- triëele ondernemingen in ons land kunnen bloeien als iedereen van de overtuiging doordrongen was dat men door het koopen in 't eigen land waarde creëert en alzoo bijdraagt tot de nationale welvaart en rijkdom. Eene beurs uit welke meer wordt uit gegeven, dan er in vloeit, is spoedig ledig; zoo gaat het natuurlijk ook met de groote volksbeurs. Jammer, dat zoovelen dit niet willen begrijpen. Een volk moet zijne nationale industrie steunen; de industrie is verplicht om met de voortbrengselen van het buitenland in soliditeit, fraaiheid en billijkheid te wed ijveren. Aldus moeten consumtie en arbeid elkaar de hand reiken. Moge niemand denken, 'tis alles waar, doch ik beu nu eenmaal gewend, mijne benoodigdheden uit Parijs te ontbieden, laat anderen een begin maken. Als iedereen zoo denkt, wordt het nooit beter; ieder moet met zich-zelven een begin maken. De zaak is van te groot belang; 't is een patriotische plicht en plichten moet men vervullen. Nederlandsche magazijnen kun nen in elk opzicht coucurreeren met de buitenlaudsche, maar zij moeten dan ook als deze gesteund worden. kramp, ja zelfs ijlende koortsen en hersenont steking, als ook langdurige maagkwalen en ziekten; in vele gevallen is de dood zelfs het gevolg van het veelvuldig gebruik van versch brood geweest. Dit alles geldt echter meer het roggebrood dan h»t tarwebrood, omdat het eerstgenoemde reeds op zich zelf zwaar te verteren is, en zijne meerdere kleverigheid het klonteren in de taaiheid van hot brood bevordert. Ztdke klom pen brood verkrijgen in de maag de dichtheid en vastheid van zeep, waarmede zij veel over eenkomst hebben. Het gebruik van versche koek is nog meer te ontraden dan van versch.brood. Een der merkwaardigste grotten der wereld is de bovengenoemde. Zij is gelegen nabij het vlek Adelsberg in het Oostenrijksche Kroon land Kraïn. In de grot ontlast zich de kleine rivier Polgk. Men vindt er de oude grot, sinds eeuwen bekend, en de nieuwe grot aan de over zijde der beek, sinds 1816 ontdekt en 10 maal zoo groot als de oude. In de nieuwe grot vindt men hoogst merkwaardige stalaktieken, die zich in de zonderlingste gedaanten vertoonen, b. v. in die van een verstijfden waterval, van zuilen. 'fWare te wenschen dat er aan die be- spottelijke Gallomanie eens voor goed paal eu perk werd gesteld. Het kwaad heeft waarlijk reeds al te laug gewoekerd. Het Hof van Assises te Lyon heeft de Comédie politiquein den persoon van haar directeur en haar gérant, wegens de opne ming van .liet manifest van Jéróme Napo léon, bij verstek veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 3000 fr. boete voor ieder hunner. De instructie'in de zaak der diefstallen in de kerken, waarvan wij onlangs gewag gemaakt hebben, wordt ijverig voortgezet. Zooals men zich zal herinneren, zijn die diefstallen gepleegd in verscheidene depar tementen, en het blijkt dat de dieven met elkaar in betrekking stonden. Uit dien hoofde zullen zij allen voor hetzelfde hof van assises terecht staan. Daar nu in het departement Seine-et-Oise de meeste dief stallen zijn gepleegd, zoo gelooft men dat de beschuldigden allen zullen terecht staan voor het hof te Versailles. Het zal een merkwaardig proces zijn: meer dan vijftig beschuldigden. De Union democratique heeft besloten, aan. liet Gouvernement haar vertrouwen te schen ken, in de zekere verwachting dat het vast besloten is, de republikeinsche instellingen door de pretendenten te doen eerbiedigen en zich te beijveren om dienaangaande eene wet gereed te maken. De behandeling ter zake van het moord complot is te Dublin voortgezet. Al de verhoorden, uitgezonderd Wilan en Jozef Smith, zijn naar de assises verwezen, onder beschuldiging van moord, gepleegd op Ca vendish eu Burke. In het Lagerhuis is medegedeeld dat de Regeering, in het belang der Aziatische provinciën van Turkije, openstelling dei- rivieren Euphraat en Tiger voor alle vlag gen verlangt; voorts, dat het ontwerp be treffende verkoop van Egyptische domein gronden nog niet gereed is; alsook dat Arabi-pacha op Ceylon geen gevangene is, maar er opzijn aan Egypte gegeven woord verblijf houdt. De heer Ashley verklaarde, niet te kun nen zegseu dat het land ten westen en r5o zuidwesten van de Transvaal in een vre- delievenden toestand verkeert. Ten opzichte van palmboomeu en in die van allerlei men schen en dieren. Ongemeen fraai is het „voor hangsel", een half doorzichtige wand, zoo wit en fijn en met zulke zwierige plooien voorzien, dat de kunst van menschen buit.en staat is zoo iets te scheppen. Eene der grootste gewelfde ruimten gelijkt op een wit marmeren dom van Gotische bouworde met een altaar, een preek stoel en een orgel. Een ander vertrek heet de tournooizaal; hier vereenigt zich op een be paalden dag het landvolk om zich met dansen te vermaken. Het eerste punt waar men den reiziger gewoonlijk brengt, is de „heuvel Gol gotha" waarop men drie gedaanten aanschouwt, die de voorstelling geven van Christus, tusschen de beide moordenaars gekruisigd. De grot ein digt in twee gangen; een van deze leidt naar een meer, waarachter voorzeker onbekende won deren verborgen zijn. In die onderaardsche wa teren leeft de proteus aquineus, een zonderling- dier, dat half tot de visschen en half tot de hagedissen behoort. Het heeft de lengte van een span, en eene witte, schier doorzich tige huid. Op een uur afstands van deze grot ligt de Magdalena grot, waarin zich desgelijks merk waardige versteeningen bevinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1