I E L A NI). der grenspolitie zal de Regeering nieuwe voorstellen aan het Gouvernement der Kaap kolonie doen. De renten op de zoogenaamde Amsterdamsche leening zijn door de Boeren- regeering tot Januari 1882 betaald. Na dien tijd is er niet verder van gehoord, doch de spreker vermoedde dat zij ook verder betaald zullen worden. Kolonel Stewart telegrafeert uit Khar toem, dat Obeïd in handen van den val- schen profeet is gevallen, maar onder de aanhangers van dezen profeet bestaat ern stige verdeeldheid, en velen onder hen sluiten zich aan hij het Egyptische leger. Khartoem verkeert niet in gevaar. Dertien Bedouïnen, beschuldigd van den moord op professor Palmer, zijn door den krijgsraad te Alexandria veroordeeld, vijf ter dood, de anderen tot verschillende termijnen van gevangenisstraf. Vijf ande ren zullen ter dood veroordeeld worden, als zij gevat zijn. üit New-York wordt geseind dat John Ayers Sons, de grootste ijzerfinna te Chicago, die 7000 personen werk verschaft, hunne betalingen gestaakt hebben. Het passief is vermoedelijk maer dan 2 millioen doll. Men vreest dat dit faillissement de staking van betalingen door andere firma's zal ten gevolge hebben. De Standard verneemt uit St. Pe tersburg, dat volgens bericht nit Teheran de Turkmenen den secretaris der En- gelsche legatie in Peizië, Condy Stephen, die in de Turkmeensche steppen reisde, hebben aangevallen. Elf manschappen van zijn geleide werden gedood en negen ge wond. Stephen zelf is ongedeerd ontkomen. De minister van het Russisch Keizer lijk Huis heeft bevolen dat er 2000 bui tengewone hofbedienden voor de kronings feesten moeten worden aangenomen. De bedienden der eerste klasse moeten de Fran- sche en Duitsche taal volkomen machtig zijn; zij worden uitsluitend aangesteld voor de bediening der buitenlandsche gasten en krijgen een dagloon van 10 roebel. Bij het H^f zelfs wordt geen nieuwe bediende aangenomen, een voorzichtigheidsmaatregel, waarvan de beteekenis aan niemand zal ontsnappen, evenmin als de versterking der politie te Moskou met een aantal ambte naren der geheime politie te St. Petersburg. Het eerste gevolg daarvan is reeds in de vorige week kunnen worden opgemerkt, toen 200 personen, die niet in 't bezit van een pas waren, 's nachts te Moskou opge licht en naar de noordelijke gouvernementen geëscorteerd zijn. GEMENGDE BERICHTEN. O O Het Evang. Zondagsblad verneemt, dat bij de Regeering het voornemen bestaat om de werk zaamheden der posterij op Zondag aanzienlijk in te krimpen. Tot dat einde worden gegevens ver zameld, op welke wijze deze beperking van dienst bet best is overeen te brengen met de wenseben der belanghebbenden. Delfshaven, 20 Febr. Het bijna driejarig zoontje van W. P. alhier, zette den ketel met kokende koffie aan de lippen, zonder dat de ouders, die er bij waren het konden verhinderen. Mond, keel er. maag werden zoodanig gebrand, dat het kind na een vreeselijk lijden van drie dagen bezweek. Zaandam, 20 Febr. Bij den heer S. alhier is den 15den 11. uit een kastje vermist een trommel, waarin eenige boeken en ongeveer f 800. Teteringen, 20 Febr. De knecht van den molenaar Theeuwes alhier, had het ongeluk door het valluik, waardoor de zakken opgehaald en uedergelaten worden, van de gaanderij van den molen naar beneden te vallen. Hij is aan de gevolgen overleden. Nijmegen, 20 Febr. Op 19 Mei zullen alhier, op de renbaan van den heer Bert Brouwer, de internationale voorjaars-wedrenuen plaats hebben. Rotterdam, 20 Febr. Zaterdag-ochtend om streeks 8 uur is een 67jarige werkman aan de Kipstraat alhier uit een derde verdieping op de straat gevallen, ten gevolge waarvan hij zóó zware kneuzingen heeft bekomen, dat hij onder het vervoer naar het ziekenhuis overleed. ScHijndel, 20 Febr. Gisteren heeft alhier eene vrouw haren mau en vijf jeugdige kinderen, waaronder een zuigeling van 3 maanden, ver laten, alle aanwezige contanten medenemende. Eindhoven, 20 Febr. De machinist aan de fabriek der firma Van den Bichelaar Cie., alhier, kwam heden ochtend in aanraking met een der radeien van de machine, en werd mee rondgeslingerd, met het ongelukkig gevolg dat de man als 't ware verpletterd werd. De overledene laat eene weduwe en drie zeer jeugdige kinde ren na. Dokkum, 20 Febr. De werkman die op 29 Januari 'net ongeluk had met de hand onder de pletmaehiue van de stoomoliemolen te geraken, is Zondag aan de gevolgen overleden. Schipbork (Drente). 20 Febr. Alhier heeft men de laagheid gehad, een put bij het huis van B. Krans, door net inwerpen van eene groote hoeveelheid petroleum, te bederven. De put is herhaaldelijk ledig en schoon gemaakt doch zonder gunstig gevolg. Het lijk van den on gelukkigen hoofdonderwijzer te Einsumageest, gem. Dantu- madeel, naar wien men sinds den 14 dezer overal te vergeefs had gezocht, is Donderdag-namiddag gevonden nabij het Dokkumermeer, buiten het dorp Akkerwoude. Een vreeselijk ongeluk gebeurde Donderdag-ochtend te Eadford niet ver van Not tingham. In het huis van den handwerksman Knowles brak brand uit. Onmiddellijk na de ont dekking sprong Knowles uit het venster van zijn kamer, maar zijn vrouw had den moed niet hem te volgen. Zij kwam met haar moeder en drie kinderen in de vlammen om. De handelswaarde van insecten. Van zeer groot gewicht zijn de insecten in alle jaargetijden in de huishouding der natuur, maar in den handel is hun waarde, inderdaad verwonderlijk groot. En geland betaalt jaarlijks een paar millioen gulden voor een nietig, klein insect, de cochenille. Gum- milak, dat verkregen wordt van de gummi-schildluis in Oost-Indië, is bijna van even groote waarde als het eerstgenoemde product. Meer dan ander half millioen menschen vinden hun onderhoud en hebben hunne zaken te danken aan het kweeken van zijderupsen; en de zijde, die er van gesponnen wordt, vertegenwoordigt gemiddeld genomen jaar lijks eene waarde van 400 millioen gulden. En geland alleen, om van de overige Europeesche landen niet te spreken, koopt elk jaar voor een millioen aan buitenlandschen honig, en natuurlijk is hetgeen er in Engeland gewonnen wordt, ook nog een vrij groot kapitaal. Alleen gedurende een enkele maand, namelijk November 1882, werden er hier te lande 249,000 kilogram honig uit het buitenland aangevoerd, waarvan, in dezelfde maand althans, niets werd uitgevoerd. Verder wordt er in Engeland per jaar ruim een millioen pond buitenlandsche was ingevoerd, en dat alles is het werk der bijen. Belangrijke handelsartikelen zijn ook de gal-appels, welke in de verwerij en ter bereiding van inkt dienen en wier waarde zij aan insecten te danken hebben. Dan heeft men uog de bekende, zeer dikwijls gebruikte „Spaansche vlieg," enz. Uit een en ander blijkt intusschen duidelijk genoeg, dat eenige soorten van insecten in den handel een zeer belangrijke rol spelen en hunne producten een aanzienlijke kapitaal verte genwoordigen. Als eene curiositeit deelt men ons uit Deventer mede, dat een briefkaart zon der adres van daar verzonden, toch aan den per soon, voor wien zij te Enschede bestemd was, is bezorgd. Als een eigenaardig staaltje van Amerikaansche manieren wordt verhaalt, dat on langs te Indéptndance, in Missouri de onderdi recteur der gevangenis is afgezet, omdat hij met den beruchten bandiet Frank James, die ouder zijn toezicht gesteld was, naar den schouwburg is gegaan. De Londensche Electrical Review steekt den spot met de tegenwoordige „Electrische uitvindingsmanie." Oorspronkelijk dacht men, dat het electrische licht er was om licht te versprei den. Toevallig echter merkte men, dat het nog voor veel andere dingen nuttig was. Van deze worden enkele medegedeeld. De ontdekking, dat de electrische geleiddraden den besten rattenval vormen werd zuiver toevallig gedaan, doordien in zekere woning 's nachts het elactrische licht plotseling schitterde en bij onderzoek bleek, dal een rat geleidingen in den kelder had aangeraakt en daardoor een contact had tot stand gebracht, natuurlijk ten koste van zijn leven. De beroemde electricus professor dr. Smit heeft daarop zijn „automatischen electrischen ratten- en muizen verdelger" gebaseerd. De professor meent, dat wij 't nu in de macht hebben, het gansche ratten en muizengeslacht totaal uit te roeien. Prof. Brons „onfeilbare dievenvanger" gaat ten deele van hetzelfde beginsel uit. Hij spant draden om elke deur en elk venster. Over dag zijn die draden niet verbonden met de batterij. Voordat de heer des huizes gaat slapen, brengt hij de verbinding tot stand. JXomt 's nachts een dief ergens binnen, dan vindt men hem 's ochtends natuurlijk mors dood ergens liggen. Intusschen spant prof. Robinson's ontdekking de kroon, nl. zijn „electrisch katten-uuiverseel middel." Op de manier van den dievenvanger van prof. Brown wordt elk dak, tlke dakgoot enz. van geleiddraden voorzien. Men begrijpt wat er moet gebeuren, als een kat bijv. van plan is, haar concert te geven lot gruwelijken last van de buurt. Een beestenspel te Rome is opbevel der politie gesloten, doch niet voor dat het 14 jarig dochtertje van den directeur door een lui paard bijna verscheurd was, waarmede zij tot groot vermaak van een overgroot publiek kunsten maakte. Men meent algemeen dat spinnen die, al naar de verschillende soorten, voorzien zijn van vier, zes of acht organen, die men oogen noemt, in staat zijn met groote scherpte de haar omringende voorwerpen te onderscheiden. Een Engelsch natuuronderzoeker, die dit laatste in twijfel meende te moeten trekken, heeft uitvoerige proeven met deze dieren genomen en is tot een resultaat gekomen, dat menigeen bevreemden zal. Hij beweert namelijk dat zij althans met daglicht, blind zijn. Wanneer hij toch een stukje hout of of katoen in haar net wierp, snelde zij naar het voorwerp toe en omwikkelde het, evenals zij vlie gen en muggen pleegt te doen, die in het net verward zijn. Brak hij een draad af, b. v. in het midden van het net, terwijl de spin zich aan den omtrek daarvan bevond, dan kon hij duidelijk waarnemen, dat de spin bij het terugkomen niets van de verbreking bemerkte, en rustig doorliep tot zij van den afgebroken draad op een anderen viel. Bovendien nam hij waar, dal spinnen voor namelijk des nachts werken en in dien lijd haar net maken. i In de omstreken van Hof in Beie- ren erfde een arme boer onverwachts een millioen gulden van zijn broeder, die als ondernemer van spoorwegen te Praag overleden is. J. K, oud ongeveer 30 jaren, ge boren te Nijmegen, bediende bij den vischhan- delaar Van Sold aan den Schiedamschen Dijk te Rotterdam, is met f 100, hem door zijn patroon verstrekt, den 24. Jan, jl. voor zaken van Rot terdam over Amsterdam naar de Lemmer op reis gesaan, doch, volgens uit de Lemmer ontvangen bericht, aldaar niet geweest, zoodat zijn patroon, die den dag van zijn vertrek een bericht van hem uit Amsterdam ontving, vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. De commissaris van politie der Ie afd. te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. De Directie van den in aanbouw zijnden Park-schouwburg te Amsterdam, voor nemens zijnde genoemd gebouw en daarbij be hoorenden tuin electrisch te verlichten, zal bij de Besturen van Artis, het Entrepotdok, 's Rijks Werf enz. pogingen aanwenden, ten einde ook aldaar electrische verlichting te mogen exploiteeren. De opbrengst der diamantvelden in Zuid-Afrika is nog steeds stijgende. In 1878 werd voor een waarde van 2.600 000, ir. 1879 van 2.800.000 en in 1880 van 3.300.000 pond sterling aan diamanten verkregen. De „claims" zijn in handen van ong. 60 maatschappijen, het dagloon bedraagt voor Europeanen van 1 tot 10 pond sterling. Het totaal gewicht der diamanten, die in 1881 door de post in Kimberley verzon den werden, was 1501 pond. De gemiddelde prijs werd gesteld op 26 shilling per karaat. Te Wellington in het graafschap Somerset is tijdens een bijeenkomst van de Ma tigheids-vereeniging aldaar, de vloer van het vergaderlokaal ingestort, waardoor verscheiden personen zulke zware kwetsuren bekwamen, dat men voor het leven van sommigen vreest. Een kind bleef op de plaats dood. Te Par ij s kreeg iemand onver- wacht bericht, dat hem een erfenis van f 200.000 ten deel was gevallen. Dit greep hem zoozeer aan, dat hij waanzinnig een stok greep en op het dienstmeisje er op los sloeg. Daarna liep hij de straat op en vervolgde de voorbijgangers, totdat men hem eindelijk naar zijne woning bracht. Zijne pogingen om zich thuis het leven te benemen mislukten, evenzoo om het huis in brand te steken. Men heeft den ongelukkige naar een krankzin nigengesticht moeten brengen. Op een verkooping van zeldzame boeken, dezer dagen te Parijs gehouden, heeft één bladzijde van een door Guttenberg in 1455 gedrukt boek 5200 frs. opgebracht en een Ma nifest van Diederich van Iseroburg, Aartsbisschop van Mainz, dat in 1462 gedrukt is, 3350 frs. Te Godesberg bij Bonn wordt ver mist de heer H. v. D., directeur der Geldersche- Credietvereeniging te Arnhem, oud 33 jaar, grootte middelbaar, haar zwart en grijzend, oogen don ker, baard zwart, neus klein, bleek, gekleed mot kleinen hoed, bruine overjas met fluweeleu kraag, donker blauwe overjas en vest en donkere broek; zijn ondergoed is gemerkt H. v. D. Sedert De cember was hij tot herstel van gezondheid in ge noemde plaats. Van eene wandeling keerde hij niet terug, en men vermoedt dat. hem een onge luk is overkomen. Op de ontdekking van den vermiste of van zijn lijk is door de familie eene belooning van ƒ300 gesteld. Bericht van opspo ring in te zenden aan het politie-bureau te Arn hem. W. H., een 21jarig arbeider van Lange- zwaag werd in Maart jl. tot 15 dagen celstraf veroor deeld omdat hij iemand in den neus had gebeten. Nu heeft het Hof te Leeuwarden dien kannibaal 6 maanden van die straf opgelegd, omdat hij op St. Niklaas-avond iemand een stuk uit het oor beet. D e Nieuws- en Handelsct. van Ne w-Y o r k waarschuwde het publiek tegen twee Hollanders, Marten Maas, zich ook noemende Marten Mathijsen, en Van Vloten, ook Van der Poll genaamd, die zich aan oplichterij hadden schuldig gemaakt. Daarop zijn, zooals zij mededeelt, T. N. Van Vlo ten en een andere Hollander te Brooklyn gear resteerd, beschuldigd vau een zwendelarij van een aanzienlijke partij sigaren, ten nadeele van den heer Charles Eggert te Brooklyn, aan wien Van Vloten allerlei valsche voorgevens had verhaald, over een te verwachten groote remise uit Hol land. Beter bedoeld dan gezegd! Een Koningsberger winkelier adverteerde het volgende: „Varkenskop! Op Vastenavond moet ieder restau rateur een gerookten varkenskop hebben. Daar ik dien heb, beveel ik mij aan. (Get.) Hohen- haus, in varkensvleesch, 3 Flieszstrasse". Te Berlijn is bij de hofactrice Stolberg een opmerkelijk geval van bloedvergifti ging voorgekomen. Deze dame had een wondje aan den voet gekregen, dat haar echter niet belette, haar werkzaamheden voort te zetten. Maar na den tweeden avond kreeg zij de hevigste pijnen aan den voet, die sterk opzwol, en nu bleek 't, dat er ar.iliue-vergiftiging had plaats gehad, door het afgeven van rood zijden kousen, welke de actrice op het tooneel had gedragen. In de nabuurschap van Danell- tyd, een kleine stad in Noord-Wales, is een goud mijn ontdekt, die zeer productief belooft te zijn. Voor eenigen tijd isbijhetsloo- pen van een huis te Parijs, in de Rue Vieille- du-Temple, door de werklieden een pot met oude gouden muntstukken onder den grond gevonden. Deze muntstukken zijn thans in het Hotel Drouot verkocht. Het aantal liefhebbers was groot en de opkoopers moesten in den regel voor hen de vlag strijken. Een muntstuk van Guillaume de Beau regard, een eeuig exemplaar, voor zoover men weet, ging voor 1650 fr. Uit Pest wordt gemeld, dat de schouwburg te Arad is afgebrand. Er zijn geen menschen bij omgekomen. De schade wordt be groot op fl. 150,000, Een groote wedren op schaatsen heeft te Christnnia plaats gehad, waaraan tachtig jongelieden, zooveel boerenjongens als heeren deel namen. Deze wedren werd volgens de Hambur ger Nachrichten door ongeveer 8000 personen, waaronder de Koning, de Koningin en Prins Os car, bijgewoond. Dj harddraverij had plaats op een terrein, dat bergachtig was, er. nadat de schaatsenrijders ongeveer een halve mijl hadden afgelegd, kwamen zij aan een ongeveer 200 voet hoogen heuvel, op welks midden een kunstig ge vormd terras van sneeuw gemaakt is. Dit terras dwong de rijders tot een, zooals het scheen, hals- brekenden sprong, waarbij menige vlugge schaat senrijder tegen wil en dank een flinke tuimeling maakte. De Koi ing, de dames van Christiania en de schaatsenrijdersclub hadden verscheidene prijzen uitgeloofd en deze werden's avonds in een feestelijke bijeenkomst door Prins Oscar uitge reikt. Z a t e r d a g-o chtend verliet een schipper, te Makkum thuis behoorende, de haven van Terschelling. In het schuitengat had een der opvarenden het ongeluk buiten boord te vallen; hij zonk dadelijk en is jammerlijk verdronken. Te Graningen, in Wurteinberg, heeft men een witten vos gescholen. Het dier had alleen een zwarten streep op den rug, zwarte ooren en een zwarte punt aan den staart. Het zeldzame exemplaar zal bewaard worden in bet Kon. Kabinet van natuurzeldzaamheden te Stuttgart. Te Malaga zijn 20 personendoor de trichinenziekte aangetast, na ham gegeten te hebben die uit Amerika afkomstig wa3. In 1870 warenin de Vereenigde Staten 2,660,000 boerderijen, in 1880 4 milli oen of 51 pet. meer. De groote vermeerdering had plaats ir. de Zuidelijke en Westelijke Staten en wel 102 pet. in Alabama, 91 in Arkansas, 129 in Florida, 98 in Georgie, 70 in Louisiana 50 in Missisippi, 68 in Noord-Carolina, 81 in Zuid-Oarolina, 60 in Virginië en 185 in Texas. In Jowa bedroeg de vermeerdering der pacht hoeven 59 pet., in Minnesota 99 pet, in Ne braska 415, in Oregon 114, Cdifornië 51 pet. en in Daoota 900 pet. Van verschillende kanten wordt ons, in zake vroege Paschen, nog herinnerd aan het jaar 1845. Toen viel Paschen op 23 en 25 Maart en was de winter zoo fel, dat de Paasch- eieren met gemak op het ijs gebruikt konden worden. Aan de betrekking van directeur der Staatsloterij waren zeer groote voordeelen verbonden. Hoe die met een goede organisatie ziju overeen te brengen, is niet gemakkelijk te verklaren. Da minister van Financiën heeft daar aan nu een einde gemaakt; de zoogenaamde emolumenten van den directeur doen vallen en diens jaarwedde op een vaste som van ƒ4000 bepaald. Wij nemen gaarne aan, dat de zorg voor de behoorlijke uitvoering der drie a vier jaarlijksche besluiten, dat er loterij zal worden gehouden, veel hoofdbrekens kost en de werk zaamheden zulk een jaarwedde rechtvaardigen; oppervlakkig evenwel zou men meenen, dat het zoo moeielijk en arbeideischend niet wezen kan, nu de driehonderdtlfde loterij precies gelijk is aan de driehonderdtier.de, evenals de driehonderd- twaalfde gelijk zal zijn aan de driehonderdelfde, behoudens de 3 zegel, die van elk lot gevorderd wordt. Voor de aanzienlijke emolumenten bestond dus nog minder reden, zegt de Arnh. Ct. De gerechtshoven in de kantons Thurgau en Glarus hebben een schrijven gericht aan de advocaten, procureurs en rechtsgeleerden, om hen te wijzen op het doellooze zóó uitvoerig te zijn in hunne voordrachten en op het ver keerde om de tegenpartij met allerlei hatelijke en beleedigende toespelingen te verbitteren. Ge noemde hoven drukken er op, dat partijen te genover elkander bovenal eene waardige houding moeten aannemen. Dezer dagen meldde zich op een dorp in de Betuwe een „heer" aan tot het stem men van piano's tot een uiterst billijk tarief. Op een dorp komt zoo iemand zelden ten onpas en hij werd daarom, na bewijzen zijner bedrevenheid overgelegd te hebben, als pianostemmer aange nomen. Bij het stemmen bemerkt hij een klein gebrek, dat gemakkelijk te verhelpen is; hij biedt aan dit te verbeteren en in een oogenblik ligt de piano uit elkander, „'t Is vreemd, maar hij kan niet dulden, dat er aan zoo'n goede piano iets mankeert. Hij zal ook andere gebreken wegnemen", en de eigenaar gaat er niet licht toe over, om te zeg gen: „ga maar heen en laat de piano maar blijven, zooals ze nu is." Kortom, het eind van de ge schiedenis is, dat na eenige dagen de rekening ingeleverd wordt tot een buitengewoon bedrag en dat men de dupe is geworden van een haudel- wijze, die zeker verre van eerlijk is te noemen, al valt zij niet in de termen der strafwet. De jeugdige weduwe van den stoker Boerrigter, die bij het spoorwegongeluk te Veeneu- burg het leven verloor, heeft van de Directie van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij de ver zekering outvangen, dat men behoorlijk voor haar toekomst zal zorgen. Voorloopig behoudt zij haar mans weekgeld a 9. Wagner schreef drie weken vóór zijn dood een briefje aan een jong Weéner auteur, een zijner geestdriftvolle bewonderaars, die hem een opera-libretto gezonden had met de vraag, of het door den meester ook gebruikt zou kunnen worden. Het antwoord luidde: „Venetië, einde Januari 1883. Lieve jonge vriend! Door uw mooien brief hebt gij mij zeer verheugd of echter mijn hanepooten op u het zelfde effect zullen uitoefenen, durf ik te betwijfelen. Ik heb uw libretto wel gelezeu, wel bestudeerd, wel goed bevonden, maar toch niet zoo goed, dit ik daar voor een beginsel, waaraan ik nu sedert een menschenleeftijd trouw ben gebleven, kan opoffe ren, het beginsel namelijk van mijn muziekdra ma's zelf te schrijven. Minstens komt mij dat goedkooper uit. Ge moet toch weten, dat ik een groot gierigaard ben! Vergeet niet, als gij naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2