BI N i\ E N L A N I), ken belast. Waldeek-Rousseau met Binne n- landsche en Martin-Feuillée met Justitie. Thibaudin, de eervergeteue, behoudt Oorlog, en Tirard Financiën, terwijl Jauréguiberry als Minister van Marine door Charles Bruu wordt opgevolgd. De overige portefeuilles zijn aldus verdeeld: Openbare Werken, Raynal; Koophandel, Hérisson; Landbouw, MélinePosterijen en Telegraafwezen Cochery. Bijkans alle Ministers zijn of waren be kend als ijverige Gambettisten. In de Fransche Kamer heeft de nieuwe minister-president Ferry de ministeriële verklaring voorgelezen. De regeering vraagt het vertrouwen der Kamer; zij wil de wet van 1834 toepassen en de prinsen, die in het leger dienen, afvoeren van de kaders. De verkoop van tabak, welke in Frank- rjjk van de Regeering uitgaat, de zg. Régie, heeft in het afgeloopen jaar 3631/,; frs. opgebracht. Hierbij moet gevoegd wor den 50 millioen frs. als opbrengst van de goedkoope tabak; deze wordt nl. in de grens plaatsen tegen verminderde prijzen aaD de soldaten geleverd, om de smokkelaars te ontmoedigen. Uit Cannes wordt gemeld dat de politie wacht bij het veibljjf van den heer Gladstone verdubbeld is. De aanleiding daartoe blijft onbekend. Geruchten van sluipmoord zijn overal in de lucht. Gelijk te verwachten was, heeft de Pruisische Landdag de verhooging der be lasting op de tabak en de geestrijke dranken, door de Regeering voorgesteld, verworpen. Die belasting moet de Regeeriug in staat stellen tot opheffing der vier laagste trappen der jKlassen-Steuer, welke dus thans ook op zeer losse schroeven gezet is. Er schijnt echter nog eenige kans te bestaan op een compromis en wel op den grondslag eener opheffing der twee laagste trappen der be doelde belasting. Met algemeene stemmen heeft de Duitsche Bondsraad thans de verordening goedge keurd, betreffende het verbod van varkens, varkensvleesch en worst van Amerikaansche herkomst. Tu den Rijksdag, weet men, hebben zich reeds zeer krachtige stem men (die van Richter o. a.) tegen deze verorde ning doen hooren. In het Lagerhuis zeide Fits Maurice dat de ontvangen antwoorden, betreffende de voorstellen nopens het Suez-kanaal gunstig luiden. De Sultan heeft geen direct gelde lijk belang bij de scheepvaart door het Kanaal. Het geheim genootschap, dat onlangs te Xeres in Spanje ondekt is, heeft een streng socialistisch karakter. Achttien per sonen zijn in verzekerde bewaring gebracht en de overheid moet vele papieren in be slag genomen hebben, waaruit de verstand houding met buitenlandsche genootschap pen van dien aard duidelijk blijkt. GEMENGDE BERICHTEN. Bij kon. besluit van 23 Februari is aan jhr. mr. W. M. de Brauw, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister von Koloniën, met dankbet. voor de gewichtige diensten, door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen; en is aan den minister van Marine W. F. van Erp Taal man Kip tijdelijk de funcliën van Minister van Koloniën opgedragen. De Tweede Kamer heeft het amendement van de heeren Gleichman c. s. op art 1 der leeuings- wet, waardoor die leening eene van 4 pet. wordt, aangenomen met 57 tegen 20 stemmen, nadat het door den Minister van financiën was be streden. De geheele leeningswet is aangenomen met 59 tegen 18 stemmen. Het wetsontwerp tot ontm unting van zilver stelt voor, een bedrag van 25 millioen aan rijks daalders te ontmunten, hetgeen 5 millioen zal kosten, voor welk bedrag muntbiljetten zullen worden uitgegeven. Ir. de toelichting tot het dezer dagen aan hangig gemaakt wetsontvverp tot nadere aanvul ling van de Zegelwet wordt het opleggen van zegel aan de loten in de Staatsloterij gemoti veerd door de overweging, dat spelen is een uitgaaf van weelde. De Maasbode vraagt of de consequentie dan niet zou vorderen, ook toegangs kaarten voor tooneelvertooningen, bals, concerten en dergelijke openbare vermakelijkheden zegel- plichtig te maken. De Minister van financiën heeft het verzoek van den Israëlietischen kerkeraad te Botterdam, om vrijdom van zegel voor zijn quitantiën ter inning der kerkelijke belasting van de hand ge wezen De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening der indeeling van de kiesdistric ten de heeren: Schaepman, Van Eijsinga, De B-aufort, Godin de Beaufort 'en Van Asch van Wijck. Bergen-op-Zoom, 23 Febr. Bij gelegenheid van het assaut op 's Konings verjaardag alhier gegeven ten voordeele van de ongelukkigen te Muiden, is de sergeant W. van het 3e reg. inf. bij het „trekken op 't geweer", ernstig gekwetst door een bajonetsteek. Hij moest onmiddellijk in het hospitaal worden opgenomen. R®tterdam, 23 Febr. Gisteren-morgen te 8 uur is in de Boompjes op straat plotseling dood gebleven de 78 jarige werkman W. v. L. Het lijk is per brancard naar'zijne woning vervoerd. Winterswijk, 23 Febr. In het onlangs opge richte diaconie oude mannen- en vrouwenhuis alhier, heeft men gisteren-ochtend twee oude mannen in een kamertje dood in hun bed ge vonden; men wil dat zij door het niet behoorlijk dieht draaien der gaskraan zijn gestikt. 's Gravenhage, 23 Febr. Alhier is eene nieuwe groote paardenslachterij geopend; het ge bruik van paardenvleesch neemt dan ook gaan deweg toe. Raamsdonk, 23 Febr. De Justitie heeft gis teren alhier een onderzoek ingesteld naar de oorzaak var. den dood van het 9 jarig dochtertje van A. B.dat op gewelddadige wijze om het leven moet zijn gebracht. Amsterdam, 23 Febr. Ten gevolge van het onverwacht bericht van den dood van een broe der, is een juffrouw alhier eensklaps krankzinnig geworden. Broek in Waterland, 23 Febr. In deze ge meente is uit de vaart opgehaald het lijk van H. O. van Katwoude, die sedert zes weken ver mist werd. 's Hertogenbosch., 23 Febr. Het lijk van den sedert zes weken alhier vermisten telegraphie- klerk, J. De B.is eergisteren onder de gemeente Empel uit de rivier de Maas opgehaald. De voerman, die eergisteren te Oss onder den trein geraakte, is aan de ge volgen der bekomen wonde overleden. De Brabantsche commissie tot aanbieding van een huldeblijk aan de Begeering, naar aanleiding van de wet tot het verleggen van de uitmonding der Maas, in Noord-Brabant, heeft het plan gevormd een gedenkpenning te doen slaan; aan de voorzijde met eene allegorische voorstel ling en aan de keerzijde met een gepast op schrift. Deze penning zal in goud aan Z. M. den Koning en aan den Minister van Waterstaat worden aangeboden. Aan den minister zal tevens een album, bevattende de namen der inteekenaren, worden ter hand gesteld. Het hooger beroep van de zaak Peltzer zal, volgens de Etoile Beige, tegen half Maart in behandeling komen. De ontslagen brievenbesteller T. K., bij wien te Amsterdam in een kist een groot getal onbestelde brieven, briefkaarten enz. werden gevonden, wordt sedert 19 Januari in het ziekenhuis te Meppel verpleegd. Op genoemden datum is hij aldaar op den Rijksstraatweg ge vonden, ernstig gewond, met een kogel in 't achterhoofd, die tot heden nog niet verwijderd is kunnen worden en waaraan hij waarschijnlijk bezwijken zal. In het Engelsche leger wordt een telegrafistenkorps opgericht om in oorlogs tijd dienst te doen. Het zal uit 200 man bestaan en met alle noodige toestellen uitgerust worden. Berichten uit Senegambië melde n dat den 19 December II. te Soudan de eerste proefrit heeft plaats gehad met een spoortrein op den nieuw aangelegden weg, die den Senegal met den Niger zal verbinden. De inlanders wisten aan hunne verbazing geen lucht te geven, toen zij den trein in beweging zagen. De negers klap ten in de handen en liepen den trein achterna, totdat zij buiten adem waren. In de Spaan sche stad Malaga lijden weder 80 personen aan de trichinenziekte. Twaalf daarvan zijn uit één gezin. Sedert korten tijd komt in F ran k- rijk een doek in den handel voor, waarmede men tafel en keukengereedschap, alsmede andere metalen voorwerpen droog, blank en glanzend poetsen kan. Deze stof bestaat uit ongebleekt katoen, doortrokken met een mengsel van zeep en fijne tripelaarde en met koraalrood geverfd. Voor een stuk doek van 70 cM. lengte en 10 cM. breedte is het volgende noodig: 2 gr. witte tri pelaarde, 4 gr. zeep. De zeep wordt in water op gelost en daarna vermengd met de tripelaarde en de in wijngeest opgeloste verfstof. Met dit meng sel wordt de katoen bestreken, en daarna ge droogd, en is dau klaar voor het gebruik. Voor het eerst se dert zeventien jaren heeft men onlangs te Baltimore de wet, die geeselstraf op vrouwenmishandeling stelt, toege past. De veroordeelde was een neger. De stoomboot Buenos-Ayrian, t e Glasgow van Havre binnen, rapporteerde ter hoogte van het eilandje Arran de stoomboot Strath- dee in den grond gevaren te hebben. Elf leden van de equipage verdronken en slechts èèn ma troos werd gered. De Strathdee was op weg van Glasgow naar Dublin. Naar de Standaard verneemt, is men in de treurige noódzakelijdheid geweest, den Heer S Heijnis, notaris te Weatzaan, Zaterdag wegens krankzinnigheid uaar Meer-en-berg te vervoeren. Onder de b ij dragen, te Berlijn ontvangen voor het fonds, tot een liefdadig oog merk bijeengebracht, als heiinnering aan het zil veren echtfeest van den Kroonprins, behoort ook een som van 4515 mark, uit Amsterdam gezon den, bijeengebracht door in Nederland gevestig de Duitschers. Despoorlijn V'elze n-IJ m u i d e n zal waarschijnlijk 1 Juni a. s. geopend worden. Een viertal leden van de bende valsche kaartspelers, die bet geheele land trach ten te exploiteeren, werden te Leeuwarden door de politie opgespoord en langs onderscheidene wegen buiten de gemeente gebracht. De com missaris van politie heeft bovendien tegen deze gevaarlijke lieden in de Leeuwarder Ct. een waarschuwing doen plaatsen. Te Doornik wordt druk gesproken over een geheimzinnige en akelige zaak, die eenige dagen geleden een metselaar in den omtrek zou zijn overkomen. Eeu paar heeren hadden hem gevraagd, of hij voor hen een kleine karwei wilde doen; 't moest 's avonds gebeuren cn hij zou er goed voor betaald worden. Zonder over het aan bod na te denken, stemde de man toe. Op zekeren avond nu kwam men den werkman met een rijtuig afhalen; een der heeren zat op den bok, de andere stapte met den metselaar in het rijtuig, waarbinnen de diepste duisternis heerschte; de raampjes waren namelijk van hout, om te belet ten, dat de werkman zou bespeuren, waarheen men hem bracht. Na een langen rit, hield de koetsier stil en steeg men uit. Naar eene kamer geleid, werd den metselaar gelast een soort van kleerkast toe te metselen. Terwijl hij werkte, bleven beide mannen aan zijn zijde. Wijl het be- noodigde materieel gereed lag, toog de werkman terstond aan den arbeid. Nu en dan echter hield hij een oogetiblik stil; 't was hem alsof hij ge kerm hoorde, en eindelijk vernam hij zeer duidelijk de woorden: „Zal men mij nu van honger laten sterven!" Verschrikt deelde de man zijne bewakers mede, wat hij gehoord had, en kreeg daarop van den eene ten antwoord: „Ta, ta, ta, dat is niets; verricht uw werk en gij zult tevreden zijn." De metselaar deed gelijK hem gezegd werd, en toen zijn arbeid was afgeloopen, kreeg hij 200 fr., waarna hij met dezelfde geheimzinnigheid uaar zijne woning werd teruggebracht. Naar men wil, zou de man thans ziek wezen. Terecht wordt een onderzoek naar die raadselachtige, zeer verdachte gebeurtenis gevraagd. Bij een onderzoek, door schei- kundigen te Dordrecht ingesteld op een staal van het bekende Cretonne, is daarin een aanzienlijke hoeveelheid arsenicum gevonden. Voorzichtigheid is dus aan te bevelen bij het aanschaffen van die zoo zeer in den smaak vallende stof. Een dépêche uit Hon g-K o n g meldt de schipbreuk van het Amerikaansche oorlogschip Astruelot, waarbij elf mannen der equipage verdronken. Een Duitsche r, te Amsterdam vertoevende, heeft onder voorwendsel van direc teur eener Brandverzekering-Maatschappij te zijn geweest, waarmede hij een aanzienlijk kapitaal zou verloren hebben, zich met een bedelbrief tot verschillende kantoren om geldelijken steun gewend. Ons land had hij daartoe gekozen omdat hij, naar hij voorgaf, met een Nederlandsche vrouw wa3 gehuwd. Door den twijfel aan de echtheid van sommige handteekeningen op de lijst van „lief dadige Nederlanders" kreeg men argwaan en werd de politie er mede in kennis gesteld. In plaats van een gunstig antwoord te ontvangen, werd hij in de nabijheid van een kantoor, waar hij de lijst had bezorgd, door een rechercheur gevat en later naar de gevangenis overgebracht. Het aantal omgekomenen b ij het ongeluk in de kolenmijn te Braidwood (Ver. St.) is nog grooter dan eerst gemeld werd. Men weet met zekerheid van 80 dooden, maar het is te vreezen dat het cijfer wel 100 zal blijken te zijn. Aan het slot van zijn voordracht in het Natuurkundig Genootschap „Diligentia" te 's Hage herinnerde dr.Mouton aan een merkwaardige redevoering, verleden jaar te Utrecht door prof. Talma gehouden, waarin o. a., als argument te gen de leer van Darwin omtrent de trapsgewijze ontwikkeling van den mensch tot zijn tegenwoor dige!) graad van aanleg, gewezen werd op de ne gers, die na lang in een toestand van onderdruk king en geestelijke verstomping te zijn gehouden, plotseling de grootste mate van aanleg en vat baarheid voor beschaving en ontwikkeling open baarden toen hun in Amerika de vrijheid werd gegeven. Er waren zelfs voorbeelden van neger- jongelui, die met gemak Thucydides lazen en begrepen. Thans verneemt men uit Mis souri, dat de negers aldaar met het onderricht op de volksscholen en hun normaalschool, het Lin coln Instituut, te Jefferson-City, niet meer tevre den zijn doch als dringenden eisch, op den voor grond stellen de stichting van een universiteit voor kleurlingen. Als een staallje, hoe ver de lust tot leeren onder de negers zich uitstrekt, kan het volgende dienen. In een gtzin te St. Louis was een negerin als kindermeisje in dienst. Op zekeren dag hoorde men het aan haar zorg toevertrouwde kind luid schreien. Men snelde naar de kinder kamer en vond daar het kind op den grond lig gen en het dienstmeisje verdiept in een boek. Tamelijk driftig riep de vader: „wat voer jij daar uit?" „Ik leer Latijn", antwoordde de zwarte juffrouw fier. En naar den titel van het boek ziende, las de verbaasde vader: Cicero de officiis (Cicero Over de plichten). De man was ontwa pend; hij zei geen woord meer, ging heen en schreef een artikel over den verwonderlijken aanleg der negers. Ook in Britse h-I ndië komt het „Verlossiugsleger" telkens in moeilijkheden. Te Bombay zijn thans weer „Majoor" Tucker en 18 „manschappen" in hechtenis genomen, omdat zij, tegen het verbod der overheid, voortgingen met het houden van optochten in de straten. Te Lisse is den 20en dezer met groote opgewektheid feest gevierd, bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van den Burgemeester, den Heer H. C. Schuyt van Castricum. Onderschei dene fraaie geschenken waren hem aangeboden, o. a. een schrijfbureau door zijne tegenwoordige en vroegere volontairs. Een optocht met fakkel licht vergezelde den Burgemester naar het feest lokaal. Den volgenden dag werd er een school feest gegeven. Zelfs de locomotieven van den stoomtram waren voor deze gelegenheid met groen versierd. Onlangs heeft men te Bucksport, den Amerikaanschen Staat Maine, een eik geveld, die blijkens zijn ringen 120 jaar oud was, en waarin men, bij den tachtigsten ring, een speld met 24 brillanten vond. Hoe die speld veertig jaren lang in den stam van dien boom heeft ge zeten, begrijpt men niet. De Keizerin Elisabeth van Oosten rijk, die, zooals men weet, een goed paardrijdster, een eerste liefhebster van jagen en zeer bekwaam in het zwemmen is, legt zich nu ook op het schermen toe. Zij is daarmede, voornamelijk op raad van haar lijfarts, begonnen tijdens haar laatste verblijf te Gödöllö ën zet, na haar terug keer te VVeenen, haar dagelijksche oefeningen voort in een daartoe ingericht vertrek van het keizerlijk paleis, onder leiding van een bekwaam scherm meester. De Keizerin moet ook in deze lichaams oefening reeds groote vorderingen gemaakt hebben. Een oude winkelierster te Parijs had een zoon, die zij te Saigon waande. Eergisteren avond kwam deze echter onverwachts terug, snelt den winkel binnen en werpt zich in de armen zijner moeder. De goede vrouw slaakt een kreet van vreugde; doch zakte daarop ineen. De vreugde had haar gedood. Edison voorzag in het laatst van December jl. reeds 225 huizen te New-York van electrisch licht uit zijn centraal-inrichting. Er waren in die huizen 5053 lampen, waarvan 3000 dagelijks gebruikt worden. Het is echter nog niet het rechte. Edison is zeer onvoldaan over zijn inrichting en werkt voortdurend om haar te ver beteren. De stoommachines werken niet gelijk matig genoeg, wat een nadeeligen invloed heeft op de hoeveelheid van den opgewekten stroom en de koolpitten in de lampen verteert. Hij wil die machines door andere vervangen. Edison heeft reeds te New-York 154 afzonderlijke geleidingen met 29,192 lampen aangelegd, voornamelijk in fabrieken eu hotels. Het Berliner Tageblatt, deelt in vollen ernst mede, dat de politie te Berlijn aan een prachtigen hond, toebehoorende aan den Hertog van Eiinburgh, vergunning verleend heeft vrij langs de straat te loopen. Alle andere honden moeten daar vastgehouden worden of van een muilkorf voorzien zijn. Aan alle politie-agenten is het signalement van het bevoorrechte dier medegedeeld! Hel verminktelijk, in een molen- water te Saint-Briene gevonden, is herkend als dat van zekeren Pierre Henry, in die plaats woon achtig. Bij een eerste huiszoeking werd niets ge vonden; doch later werden een bijl, bebloede kleederen en bloeddroppels ontdekt. Daarop werd de vrouw van den vermoorde in hechtenis ge nomen, die bekende haar man in een twist ge dood en daarna het lijk in stukken gehakt te hebben, omdat zij niet wist waar zij er mee heen moest. De stukken had zij vervolgens in drie zakken gedaan, welke zij in drie reizen naar het water gebracht had, waarin zij den inhoud uit stortte. Nog in den loop van 1883 zal te Parijs een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen op spoorwegen betrekking hebbende. Men meldt ons uit Middelburg. De zer dagen overleed in het gasthuis alhier de oudste ingezetene dezer gemeente, die den ouderdom van 94 jaren had bereikt. Deze persoon had een veel bewogen leven achter zich. Tijdeus de landing der Engelschen in 1809 te Domburg, trok het toen kloeke, twintigjarige, schoor.e landmeisje, weldra de aandacht van een Duitsch officier van gezondheid in Engelschen dienst, die haar spoedig daarna huwde. Bij het vertrek der Engelschen uit Wal cheren, volgde zij haren echtgenoot en maakte verscheiden veldtochten in verschillende wereld- deeleu met hem mede, tot zij een dertigtal jaren later, na haren echtgenoot en kinderen door den dood te hebben verloren, te Domburg terugkeerde. Later vestigde zij zich hier ter stede en sleet hare laatste levensjaren in minder ruime omstandig heden in een „oud-vrouwenhofje", vanwaar zij slechts enkele dagen vóór haren dood, wegens ernstige ziekte, naar het gasthuis werd overge bracht, om aldaar den laatsten snik te geven. Terwijl vreemdelingen bij Neder landsche scheepsbouwmeesters stoombooten laten bouwen, heeft een Rotterdamsche firma (Wm. H. Muller en O.) bij een bouwmeester te Bremen een stoomschip doen maken. Daar zullen wel re denen voor zijn, maar vreemd lijkt 't toch. In Zwitserland neemt het mis bruik van sterken drank steeds toe. Uit Bazel land schrijft men, dat in menig gezin de gewoonte heerscht snaps, in plaats van melk, als voedings middel te bezigen, ook voor kinderen. Uit Bern wordt het volgende bericht: sedert 1873, toen in dit kanton in 483 branderijen 1.210,000 liter brandewijn gefabriceerd werden, zijn deze getallen telken jare hooger geworden; in 1882 waren er 670 branderijen, welke 2,700,000 liter fabriceer den. De invoer voorts klom, van 18741879, van 3'/s tot 5 millioenen liter. Jaarlijks wordt in dit kanton meer dan 5 millioenen liter brande wijn gedronken, d. i. per kiezer 50 liter, per jaar. In 1874 waren er 1400 herbergen en tap perijen, nu 2600. De Groote Raad is zoo door drongen van de noodzakelijkheid, om „de bran dewijnpest" te beteugelen, dat hij tot verhooging der belasting op geestrijke dranken zal overgaan. Binnen acht dagen heeft de Justi- tie te Parijs zich ten derden male met een bankier bezig te houden, die van de hem toevertrouwde gelden een prinsenleventje leidde. Numero drie, na de beursmannen Pelletier en Sentenat, is ze kere Chollet, directeur der Banque Mobiiière". Toen deze eergisteren in hechtenis genomen werd, vond men de kas ledig. Een pluimpje voor ons strafstelsel. Een dief verscheen voor eenige weken voor den officier van justitie te Utrecht. Deze vond het jeugdig heer schap wel wat brutaal en maakte den veelbelo- venden tweeentwintigjarige de opmerking, dat men hem wel eens voor heel zijn leven kon inrekenen. Een glans van genoegen verspreidde zich over het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2