marktberichte^ BEURSBERICHTEN. üë'Vu 1257a 50 Laatste Berichten. Voor geest en hart. Erkenning. Vrome wenseh. Allerlei. ARROND. RECHTB.TE HAARLEM. mededeeling en gelaat van den dief en, als ware hem reeds voor geheel zijn leven huisvesting en onderhoud ver zekerd, begon hij reeds aan zijne dankbetuiging. Inderdaad een pluimpje voor ons verstandig,hu manitair strafstelsel. Diefstal wordt langzamerhand hetzelfde als het nemen van een polis in eene levens- verzekerings-maatschappij. Schrijft, zooals gij spreektOnder Schoonderloo bij Delfshaven leest men op een uithangbordje: „Hier houwt men comesalen." Een koopman te Mexico heeft van de Mexicaanache Regeering machtiging ontvangen tot het oprichten van een maatschappij met een kapitaal van 400 000 doll, om vier Fransche ko loniën, elk van ongeveer 5000 huisgezinnen, in Mexico te stichten. De Eegeering staat de lan derijen af zonder andere kosten als die der land meting. Elk huisgezin zal aan de maatschappij in tien jaren betalen voor de gronden, vee en werktuigen 300 doll., waarvan de Eegeering de helft ontvangt. De maatschappij stort een waar borgkapitaal van 30 000 doll. Een vreugdevuur, dat nu reeds sedert 1880 brandt, vindt men bij Troy, in den Staat Ohio. Het werd ontstoken ter eere van Garfield's verkiezing tot President en deed toen een daaronder gelegen steenkolenmijn in brand raken, die nu nog altijd roortsmeult. Ook al met het oog op de behoeften aan logies te Amsterdam, bij gelegenheid van de tentoonstelling, stelt een Fransche maatschappij tienduizend bedden ter beschikking. Meermalen was opgemerkt, dat de offerbus in de E. K. kerk te Dokkum ledig was, zoodat het vermoeden ontstond, dat deze door vreemden geledigd werd, waarom twee personen zich in de kerk verscholen. Daar kwamen twee kinderen, een meisje van 15 jaren en haar broertje van 12 jaren, A. v. D. en K. v. D. Het meisje opende met een sleuteltje de bus, nam het geld er uit en sloot haar weer. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft haar deswege veroordeeld tot 2 jaren en 5 maanden gevangenisstraf en haar broertje vrijgesproken. Nordenskjöld heeft bij den Neder- landschen gezant Wttewaal van Stoetwegen te Stock holm aanspraak gemaakt op den prijs van 25,000 gulden, die de Staten-Generaal in 1596 aan den ontdekker van een noord-oostelijke doorvaart heb ben uitgeloofd. De tijd begint zachtjes aan te na- deren, zegt de Basse-Cour., dat men er aan moet denken om zijn hoenderhof na te zien. Elk jaar moeten de hennen, die ouder dan vier jaar zijn, geslacht of verkocht worden. Dit is een punt van gewicht en men moet hieraan streng de hand houden, wil men voordeel van zijn hoenderhof hebben. Een hen van drie jaar levert het grootste aantal eieren. In het vierde jaar legt zij reeds minder, maar de eieren zijn grooter, vervolgens wordt de opbrengst van jaar tot jaar geringer. Een hen van vijf jaar kost evenveel aan voeder als een van drie jaar en brengt minder op. Er valt dus niet te aarzelen, te meer daar de jonge hoenders ook in den herfst of in de lente leggen, tijden van het jaar, waarop de waarde der eieren verdubbelt. Met goed verzorgde kippen van twee, drie en vier jaar, is men bijna zeker het gansche jaar door eieren te hebben. Door deze handelwijze kan men de opbrengst der eieren voor de helft, of althans voor een goed derde vermeerderen, wat lang niet te versmaden is. Iedereen kent namelijk den uitgebreiden handel in eieren en welk een bron van rijkdom zij vooral voor de kleine boeren en kleine burgergezinnen zijn. Bovendien wint men er nog dit bij, dat men geen taaie kippen behoeft te eten, want een kip van vier jaar is nog zeer goed voor de tafel. De geheele rue Albany te Par ij s was eergisterer.-ochtend in opschudding, door dien een voorbijganger een vleeschig voorwerp had gevonden, dat op een menschenvoet geleek. Dadelijk dacht ieder aan een in stukken gehakt lijk, waarvan een der deelen in deze straat ver dwaald geraakt was. De politie kwam onmid dellijk op de been en hare beste speurhonden werden te werk gesteld. Eerst tegen den avond keerde de rust in de onthutste gemoederen terug, toen men vernam, dat het gevonden voorwerp een stuk van een gevilde berenklauw was. Brieven uit Manilla melden dat de machine der stoomboot, die tusschen de Phi- lippijnsche eilanden dienst doet, is gesprongen, en een honderdtal menschen daarbij is omge komen. De jager D. Bosschieter en zijn zoon bevonden zich Woensdag jl. met een schuitje in de Purmer ringsloot, bij Purmerende, toen door een ongelukkig toeval het geladen geweer, dat op den bodem van het vaartuig lag, afging. De vader bekwam een zoo ernstige wond in de dij, dat hij aan de gevolgen is overleden, nala tende een weduwe met 10 kinderen. De zoon werd mede zeer ernstig gekwetst. De Exploitatie-Maatschappij heeft concessie gevraagd voor een spoorweg Amster damHilversum—Nijkerk Gedurende deTentoonstelling te Amst. zal aan eiken vreemdeling die over Emmerik (uit Duitschland) of over Botterdam (uit Engeland) ons land binnenkomt, door welwillende medewer king van de Ned. Eijnspoorwegmaatschappij, gratis worden afgegeven een brochure, bevattende officiëele inlichtingen in de Duitsche of Engel- sche taal. Deze brochure voert als titel „Welkom in Nederland," zij wordt uitgegeven door het Vreemdelingen-Bureau en zal informatiën be vatten, die de vreemdeling noodig heeft, om zich de aankomst en het verblijf te Amsterdam zoo aaugenaam mogelijk te maken. De kosten, hieraan verbonden, zullen worden gedekt door aavertentiën van belanghebbende firma's op groote schaal tot zeer laag tarief. Bij het Vreemdelingen-Bureau zijn thans aangegeven 2081 kamers met 2307 bedden. De stationschef te Voorburgen zijn adsistent ontvingen volgens de Amst. eergisteren het bericht, dat zij, wegens het be- kepde spoorwegongeluk, uit hun betrekking zijn ontslagen. De Rotterda msche Eechtbank heeft den schippersknecht H. A., van Zwammer- dam, die den tapper D. N. te Hekendorp door een pistoolschot wondde, omdat deze geen toe stemming wilde geven tot het huwelijk met zijn minderjarige dochter, veroordeeld tot 6 maanden celstraf. In een der groote modemagazijnen te Parijs is eergisteren een markiezin, die eenige millioenen bezit, op diefstal betrapt. Zooals men weet, is het in het Duitsche Keizershuis gebruik, dat ieder prins een of ander ambacht leert en daarin een proef stuk maakt. Zoo leerde de Keizer het schrijn werken en de Kroonprins boekbinden. Thansleert ook de jonge prins Leopold, de eenige broeder van onze prinses Hendrik, het slotenmaken, het beroep waarop zich ook Lodewijk XVI van Frankrijk toelegde. Te Philadelphia kondigde een dokter een populaire lezing aan onder den titel: „Wat moet men doen, voordat de dokter komt?" Toen hij zijn lezing begon, stond een der aan wezigen op en zeide, dat men de vraag in drie woorden kon beantwoorden, namelijk: „Zijn testament maken." De opening van de nieuwe spoor- lijn VenloNijmegen is thans definitief vastge steld op 1 April e, k. De Zuid-Ooster-spoorweg gaat, zooals men weet, met 1 Maart aan de Ex ploitatie-Maatschappij over. In een Duitsche meisjesschool te New-York ontstond verleden Dinsdag een pa niek ten gevolge van een onbeteekenenden brand. De leerlingen verdrongen elkander op den trap, zoodat 7 volgens anderen 14 van haar omkwamen en een aantal gekwetst werden. D e limes verneemt uit Philadel- phia dat op het Amerikaansche stoomschip Va lencia, te New-York van La Guayra aankomende, door den kapitein gerapporteerd wordt, dat het Hollandsche fort te Curasao de Valencia met scherp beschoot, terwijl de bemanning bezig was te sa- lueeren. Een projectiel plofte neer in het water in den omtrek van het schip. De kapitein zegt dat hij de oorzaak van het schieten niet kent. Hij han delde stipt wettelijk. De consul der Unie te Guayra bevond zich aan boord en rapporteerde de zaak aan zijn regeering. Men gelooft dat de Holland sche fortcommandant eenvoudig wilde salueeren, maar een ondergeschikte een fout beging. D e P r o c.-G ene raai bij hel Gerechts hof te Arnhem heeft tegen E. V. d. B., die terecht staat wegens poging tot moord op den gem.-reldwachter te Loenen, 15 jaren tucht huisstraf geeischt. In een der jongste Eaadsverga- dering te Wolfaartsdijk bezigde de Burgemeester, Van S., tevens lid van den Eaad, tegen enkele andere leden en een paar toehoorders eenige uitdrukkingen, welke deze laatsten zoo beleedi- gend vonden, dat zij i en aanklacht indienden bij den officier van justitie, die daarop termen ge vonden schijnt te hebben om den Burgemeester te vervolgen. Zaterdag althans komt de zaak voor de Eechtbank te Middelburg. De groote vraag in deze zal wel wezen, in hoever, in verband met art. 47 der Gemeentewet, waarbij wordt bepaald dat leden van den Eaad niet ver volgbaar zijn wegens de stem of meening, door hen in de vergadering geuit, de justitie recht heeft, in deze een vervolging in te stellen. Te Gorinchem zijn een herber- gier en zijn zoon in hechtenis genomen en naar Dordrecht gebracht. Zij hebben eenige bezoekers van hun tapperij, die wat te rumoerig naar hun zin waren, van de trappen gesmeten; daardoor ontstond een vechtpartij, waarbij de messen ge trokken werden, met dat gevolg dat een der vech tersbazen zeer ernstig gewond werd. M a a n d a g-a vond had te 81. Peter s- burg een voorval plaats, dat terecht groote sensatie gewekt heeft. Een goed gekleed jongmensch, zooals later is gebleken Jolkin geheeten, nam in de badin richting, in de negende linie (straat) van Wasili Ostrow (wijk) gelegen, een nummer van een bad kamertje. Het trok de aandacht van een bediende dat reeds meer dan een uur verloopen was, sedert het jor.ge mensch in het bad gegaan was, en de deur gesloten bleef. Toen men op 't kloppen geen gehoor kreeg, werd de deur opengebroken, waarna men het jonge mensch met doorgesneden polsader be wusteloos in de badkuip vond. De politie en ge neeskundige hulp werden onmiddellijk geroepen, en na afloop van eenigen tijd keerde het bewust zijn terug, waarna de zelfmoordenaar met zwak ke stem verklaarde, dat hij tot de nihilistische partij behoorde en hij door het lot was aange wezen om den Keizer te dooden. Daar de termijn door het Uitvoerend Comité gesteld, binnen welken hij onder eede moest beloven de hem toebedeel de taak te volvoeren, eergisteren afliep, had hij besloten liever een einde aan zijn leven te maken, dan zich bloot te stellen aan de wraak der ni hilistische partij. Kort na het afleggen dezer ver klaring verloor de ongelukkige, door bloedverlies uitgeput, weder het bewustzijn en ongeveer een half uur later was hij een lijk. Van zijne ver klaring werd proces-verbaal opgemaakt en dit aan den chef der geheime politie gezonden. Of de zelfmoordenaar nog meer bizonderheden heeft medegedeeld dan hierboven vermeld zijnis men niet te weten kunnen komen, maar zonderling is 't minstens dat eergisteren-ochtend de eige naar der badinrichting opgehangen gevonden is. Te Zutfen is men op eene oor spronkelijke gedachte gekomen, n. 1. bloemen liefhebbers genoegen te doen en tevens de wan delingen goedkoop te versieren. Aan sommige liefhebbers zullen Burg. en Weth. op hun ver zoek één of meer bloemperken in de openbare wandelplaatsen tijdelijk in gebruik afstaan, ten einde dat naar hun goedvinden, behoudens zekere voorwaarden, aan te leggen en met bloemen te versieren. Dat de snoeplust van een knaap het gevolg heeft, dat hem een som van bijna ƒ20,000 wordt toegekend, behoort zeker tot de zeldzaamheden. Toch heeft het geval zich voor gedaan, en wei.in Amerika! Een tienjarige knaap werd te Pennsylvania betrapt op het stelen van perziken uit een mand, ten vervoer geladen in een spoortrein, die op het punt stond te ver trekken. De remmer sloot hem op in een ledi ge afdeeling van een bagagewagen en de hoofd conducteur, die onderweg door het schreeuwen van den jongen het geval vernam, voerde hem mede tot het volgende station en liet hem daar loopen. Den ongeveer 8 K M. langen terugweg legde de knaap grootendeels in draf af, werd tengevolge daarvan en door overspanning enz. ziek, en was bij zijn herstel voor zijn leven kreu pel. In een daarop gevolgd rechtsgeding werd toen een schadevergoeding van bijna 20,000 aan den jongen toegekend. Vergeef, niet omdat gij vergeten hebt, maar vergeet omdat gij vergeven hebt. Vrees niet, geloof alleenlijk. O, voor alles, laat haar kind'ren, Moeders schoonste feestkrans zijn. Elke tijd heeft zijn strijd. De valsche critiek is de hommel, die niets heeft, dan zijn angel; de ware critiek is de bij; die honing weet te lezen. Dankbaar voor het deel zijns lots. Met een geestdrift vol vereeren, Hooger gaven te vereeren, Dat is ook een gave Gods. Kleine zielen slechts misgunnen, Zalig, die bewonderen kunnen. Wanneer iedereen maar half zoo goed was als hij het van een ander verwacht, wat zou het hier dan een hemel op aarde zijn. Sarcasme. Ambtenaar, (op 't bureau komende). Kerel, wat is het hier heet, ben je van plan een os te braden5 Collega. Ja, kom maar binnen. Vergeefsche waarschuwing. Iemand plaatste een bordje op zijn deur, waarop stond: het is verboden har te bedelen. Toch klopte er een van het gild bij hem aan. Toen men dezen opmerk zaam maakte op de waarschuwing, zeide hij: „Ja, daar kunnen wij ons r.iet aan storen dat kan iedereen op zijn deur schrijven." Nadruk verboden. Vader. Emma, ge leest te eentonig, ge moet met meer nadruk de woor den uitspreken. Emma. Maar pap;>, vooraan in het boek staat nog wel gedrukt: „nadruk is ver boden." Snugger. Een Duitsch soldaat toonde aan de nieuwsgierige menigte zijn scbako die bovenaan door een kogel was doorboord: „Kijk," zegt de snuggere krijger, „als de schako lager was ge weest, dan zou de kogel in mijn voorhoofd zijn gedrongen." Een gevoelige les. Goethe en Beethoven de beide groote meesters van het woord en der tonen, wandelden eens zeer vertrouwelijk met elkander in Carlsbad en zochten wat minder be gane wegen op, om des te ongestoorder met el kander te kunnen spreken. Maar overal, waar ze hun schreden richtten, weken de wandelaars rechts en links voor hen uit en groetten hen eerbiedig. Goethe, daardoor onaangennam gestemd, zei: „'t Is toch vervelend, zelfs hier kan ik al die complimentjes niet ontloopen." Dood bedaard en glimlachend antwoordde Beethoven„Uwe Excellentie store er zich niet aan: misschien gelden wel die complimentjes mij!" Versproken. A. Amice, leen mij s. v. p. vijf gulden, ik heb mijn portemonnaie vergeten. B. 't Komt mij voor dat ge uw portemonnaie nog al dikwijls vergeet. A, Ach, 't beduidt niemen dal, er is toch nooit iets in. Ad rem. Een prediker te Versailles had zich in zijn preek hevig uitgelaten tegen de oude losbandigen. Na de preek zei Lodewijk XIV legen den hem vergezellendeu maarschalk: „Mijn heer de maarschalk, het komt mij voor, dat de prediker vrij wat steenen in uw tuin heeft ge worpen." „la, Sire, er zijn zelfs eenige over gesprongen in het park van Versailles." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 24 Februari. De Raad dezer gemeente verleende in zijne zitting van Woensdag 11. aan de Nederlaudsche Bell- telephoon-Maatschappy concessie voor den aanleg van telepkoougeleidingen in deze stad. Donderdag-namiddag is in de Sophia- straat liet 21/<l jarig dochtertje van den heer Bode, aldaar woonachtig, door een vuilniskar van de Gemeente-reiniging over reden. Een wiel is over de beide handjes gereden, waardoor het duimpje van de rechterhand is afgesneden. Gisteren-morgen is door de Politie aangehouden D. S. oud 22 jaren, die zich aan oplichterij ten nadeele van den heer Boonwinkelier in de Lange Raamstraat, had schuldig gemaakt. Terechtzitting van 22 Februari 1883. 1. P v. M wed. J O te Zandpoort, loopen langs den spoorweg zonder vergunning, bij verstek, f 1 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 2. S B N te Haarlem, hoon f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 3. B L te Haarlemmermeer, bel. bed. beambte in functie f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 4. B J S te Wormer- veer, opz. verbr. van afsl., f 5 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 5. E H te Veisen, misbruik van vertrouwen, gepleegd zonder oordeel des onderscheids, vrijgesproken, met last tot opvoeding in een verbeterhuis gedurende drie jaren. 6. H K te Veisen, eenv. diefstal zonder oord. des oud. vrijgesproken, met last als voren gedurende vijf jaar. 7. J van der P te Veisen, eenv. diefstal 3 dagen gev. stral c. e. HAARLEM, 21 Febr. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 3 koeien verkocht, 2 voor f 170 a 230; stier; verkocht - voor f a - vaarzen, verkocht voor f a pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a ,50 nuchtere kalveren, verk. voor 5 a 9, 11 schapen, verk. voor f 21 a 34. lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht - voor f - a -; varkens, verkocht voor a c. per 1/3 kilo, 1 paard tot f 45 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 14 stapels kaas, 955 stuks, wegende 1974 kilo, hoog ste prijs f 30.25, middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 21 Febr. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 155 vette kalveren ,1ste qual. 1,10, 2de qual. 0,90, per kilo, - graskalf J a ,111 nuchtere kalveren, 6 a II, 1 schapen en lammeren f a 151 vette varkens 48 a 55 c. per kilo. LEIDEN, 23 Febr. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a ,4 stieren 90 a 200, - ossen f a 73 melkkoeien f 152 a f 258, 46 kalveren dito 180 330, 69 vare dito f 154 a 255, 88 vette dito i 175 325, graskalveren f a 19 vette 42 a 86 100 a 110; 64 nuchtere dito f 5,a 13, 102 vette schapen 21 a 34,40 weide dito 16, a 22,lammeren 42 magere varkens /15 a 27, 56 biggen 7— a 15.— GOUDA, 22 Febr. Kaas f 29 a' f 31,50 le qual., 2e qual. f a zware hooger in prijs aangevoerd 6 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.50 I.65 der weiboter 11.75 a 3.25. per kilo. Handel zeer vlug. 3CHIEDAM, 23 Febr. Moutwijn, per ned. vat II,Jenever f 16,50, spoeling f 1,50 dito commissie f 1, HOORN, 22'Febr. Ter waag gewogen 21 stapels kaas wegende, 4755 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo f 37,50 ,oor kleine, 37,en voor hooikaas fcommissie middelbare, f LONDEN, 22 Febr. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 2000, Schapen en Lammeren 1000, Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4- a 6- Schapen en Lammeren 5 9 a 7 9, Kalveren 5 8 a 6 9 Zwijnen 4 - a 4 8. Amsterdam, 23 Februari 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/s V u u ii a Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 u zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/80 3 Rusland, bij Hope Comp. Onde Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871/75. V/4 u 1876 2 (Perpetuele) 4 u binnen!. J' 1250025000. 1 1000—5000. 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 ii ii ii 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. VereeD. Staten 1876. 4'/* 1877 4 Columbia. Obligatien41/* Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Boll. IJz. Spw. Aand. u M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Oblï'/a 1875 5»/„ Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Ballisehe Spw. Aand3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morscbsnsk Syaran Aand. 5 Riaacbk Wiasma 5 Rumenle. Aaudeeleu Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 S Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgis. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 1854 4 i8605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 5 pet. genoteer de koer 643/4 78 101 947, 797s 84 657« 659/i« 53 9774 7674 90 2574 447, 59'/i6 257a 25 1174 lO'/is! 93 7j 11174 117 297a 15 Vu 117a 11674 1457a 120 7 lr/s 1487, 131 167a 827, 82 85 7e 627, 627s 143 367s 1467s 104 110 10U/4 947a 957s 997s 1087a 1437, 133 1287a Eeu hevige ontploffing had gisteren te X lis- singen plaats in de salmoniak-inrichting der gasfabriek. De machinist of stoker, een ge huwd man, werd onmiddellijk gedood. Naar de Amst. verneemt, heeft één marinier te Amsterdam zijn vechtlust op 's Konings verjaardag met den dood moeten boeten. Hjj is aan de bekomen verwondingen bjj de bewuste klopperij iu de Runstraat bezweken. TRIPOLI, 23 Febr. Overeenkomstig het bevel van den Sultan, is de Gouverneur gisteren den Italiaanscheu consul zijn leed wezen gaan betuigen over het voorgeval lene. De zaak is hiermede afgeloopen. a 10 Cents per regel. Gebruik geen medicamenten die afmatten en U ten ouder brengen, maar Hop-Bitter dat sterk maakt. Geneesbeereu van alle richtingen raden bet Hop-Bitter aan, volg hun raad op. Met bet Hop-Bitter heeft men meer genezingen verkregen dan met alle mogelijke andere geneesmiddelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3