BI i\ E N L A 1). GEMENGDE BERICHTEN. Volgens den Gaulois zal prins Jéróme weldra Frankrijk voor goed verlaten en zich met der woon te Brussel vestigen. Ook Figaro meldt dit. In den Franschen Senaat heeft generaal Robert de Regeeriug geïnterpelleerd over de toepassing der wet van 1834 jegens de prinsen van Orleans. Hij zeide dat de wet slecht en verkeerd is toegepast. De Kabinetsraad heeft besloten Maan dag a. s. het in behandeling nemen van het voorstel tot herziening der constitutie te bestrijden. De uiterste linkerzijde heeft den tekst vastgesteld van het verzoek om amnestie der veroordeelde anarchisten. Zij wacht met de indiening totdat het arrest van het hof te Ljon, waarbij de veroordeelden in hooger beroep zijn gekomen, uitgesproken zal zijn. Het Lagerhuis heeft met 163 stem men tegen 33 het amendement van O'Con nor verworpen strekkende om in het adres van antwoord er afkeuring over te kennen te geven, dat er geen hulp in den nood lijdenden toestand van den landbouw ia Ierland is toegezegd en dat er hoegenaamd geen belofte van eene hervorming in Ier land gedaan is. De Donau-conferentie is te Londen bijeen gekomen. Alle gemachtigden waren tegen woordig. Musurus Pacha heeft vóór de vergadering eene bijeenkomst met lord Gran ville gehad. De politie is nu ook in Schotland en vooral te Glasgow in volle werkzaamheid, sedert te harer kennis is gekomen dat de »Iersche onverwinlijken« te Glasgow een zeer sterken aauhang hebben. De Gazette Egyptienne zegt gemachtigd te zijn te berichten, dat het verzoekschrift tegen de terugroeping der Engelsche troe pen niet gunstig zal worden opgenomen in de ofEciëele kringen en niet den minsten invloed zal hebben op de Engelsche regee ring. Het zal slechts een geest van haat tusschen de inlanders en Europeanen te voorschijn roepen. Er zijn te Rome negen personen in verzekerde bewaring genomen, als beschul digd van betrokken te zijn bij het werpen der drie bommen op het plein voor het Quirinaal en voor de hotels van de Oos- tenrijksche gezanten bij de Italiaansche regeering en het Vaticaau. Eenige der ge vatte personen zijn uitgewekenen van Triëst. De bommen waren gewikkeld in papier, overeenkomende met de kleur der straat- steenen, opdat men ze niet zou zien liggen vóórdat ze ontploften. Z. H. de Paus heeft Mgr. H. Poppen, Deken van Amsterdam, benoemd tot zijn Huisprelaat, mr. J. J. W. Van den Biesen, president der St. Vincentius- vereeniging aldaar, tot kommandeur en den heer Th. J. B. VVesterwoudt tot ridder der orde van den H. Gregorius den Groote. Het Miuisterie heeft zijn ontslag aan Z. M. den Koning aangeboden. Amsterdam, 2 Maart. Gisteren-middag is alhier aan het Sehippersgrachtje het lijk opge haald van een jong man, behoorende tot de equi page van een der booten van de maatschappij Nederland. De persoon was reeds eenige dagen vermist. Alkmaar, 2 Maart. De persoon V., werkzaam aan de papierfabriek alhier, had het ongeluk in een ketel kokende stof te vallen,, ten gevolge waarvan hij ernstige brandwonden heeft be komen. Scheveningen, 2 Maart. Door schipper L. De Best is opgevischt en alhier aangebracht een stuk van de reeling van den verongelukten mo nitor de Adder. Zwartsluis, 2 Maart. Zondag-middag is de schipper J. Daverschot, uit Kampen, bij deze ge meente van boord geslagen en jammerlijk ver dronken. Na veel moeite is zijn lijk opgevischt, en naar zijne weduwe alhier overgebracht. Maastricht, 2 Maart. Uit het Zijkanaal te St. Pieter is opgehaald het lijk van een persoon uit Valpont, die waarschijnlijk door de duisternis misleid daarin gevallen en verdronken is. "Voorst, 2 Maart. Bij een veehouder onder deze gemeente zijn 5 prachtige runderen, die door het miltvuur werden aangetast, afgemaakt. In denzelfden stal bevinden zich ruim 80 stuks rundvee. Rijthoven (N. B.), 2 Maart. Gisteren viel de 16 jarige jongeling V. H.eenige zoon eener weduwe, van eene hooischelf en bezweek eenige uren later. Nijmegen, 2 Maart. Gisteren-ochtend te 7 uur is met donderend geraas een in aanbouw zijnd blok huizen, aan den Berg-en-Dalschen weg nabij Nijmegen, ingestort. Er ziju geen menscheulevens bij te betreuren, doch drie per sonen, bekwamen lichte verwondingen. Het moet op het eiland Corsica treurig gesteld zijn. Twisten tusschen familiën, rooverijen en moorden zijn er aan de orde van den dag. Onlangs hebben twee familiëa te Ca- salabriva zich bij een acte plechtig verbonden, om voortaan in vrede en eendracht met elkaar te leven, en geeu gewelddadigheden tegen elkander te plegen. Waar voor zoo iets een plechtige over eenkomst noodig is, daar is de toestand niet pluis. De twist, die door deze verbintenis eindigde, had dan ook in een kort tijdsbestek aan zes personen van beide partijen het leven gekost. De Eransche kroon diamant en zullen nu toch bepaald verkocht worden tegen het eind van April, maar met uitzondering van enkele steenen en kostbaarheden, als: de Regent, die Phillippe van Orleans voor 3.375.000 fr. van William Pitt kocht, de Mazarins, de Rubis-chi- mere, enz. Als alles waar is wat van een nieuw soort van kunst-ivoor wordt gezegd, dan zal het echte elpenbeen waarschijnlijk spoedig geheel verdrongen worden. Het kunst-ivoor wordt gemaakt van aardappelen. De bewerking is zeer eenvoudig en onkostbaar, maar vereischt eenige kleine voorzorgen, die de uitvinder wel zoo wijs is voor zich te houden. In hoofdzaak komt de bewerking hierop neder. De aardappel wordt geschild, gewasschen in water, dan geweekt en gekookt in verdund chemisch zuiver zwavel zuur. Daarna gewasschen met warm en koud water. Eindelijk zeer langzaam gedroogd. De aardappel is door deze bewerking hard geworden en gelijkmatig van dichtheid. Dit kunst-ivoor is geelachtig wit, hard en veerkrachtig en geschikt materieel voor draaier en figuursnijder. Het Zweedsche dorp Hillestad, op een mijl afstands van Lund, is door een hevigen brand in de asch gelegd. Van de werven der h. h. Napier Sons te Glasgow liep eergisteren een voor de Engel sche marine gebouwde nieuwe snelvarende stoom- kruiser van stapel. Het oorlogschip, Phaeton ge doopt, heeft een draagvermogen van 3750 ton, 5000 pdkr., en zijn bewapening zal uit tien groote kanonnen, twee Gatling-kanonnen, 6 Norder- feld'scne kanonnen en tien torpedos bestaan. De bodem is bestemd, om in oorlogstijd den handel te beschermen. Op een der feestmalen te Par ij s tot viering van den 24en Eebr. werd een doode, Baudin (die bij de revolutie op de barricades werd gedood) tot eerevoorzitter benoemd! Iemand te Londen heeft zeven jaar lang dagelijks, als bij naar zijn werk ging, de eindjes sigaar opgeraapt, die hij op zijn weg zag liggen. Thans berekent hij, dat men daarmede een lijn van 13'/s mijl zou kunnen beleggen. Hij denkt er een goeden prijs voor te maken, maar noodigt vooraf elk, die de verzameling wil komen zien, daartoe uit. Van de bekende Halles Centrales te Pa rijs en Brussel, firma Dubois Co., is te Am sterdam, evenals te Keulen, een filiale gevestigd. De Haagsche Tappersvereeni- ging, die dezer dagen weder vergadering houdt ten einde zich definitief te constitueeren, telt, naar men verneemt, reeds een 500tal leden zoodat inderdaad het voornemen in ernstige overweging moet zijn om reeds bij de aar.st. raadsverkiezing (voor de vacature-Stam) met een eigen candidaat in het strijdperk te treden. De slepersknecht E. I., dieren- martelaar, die voor de Rechtbank te Rotterdam terecht stond wegens mishandeling van iemand die tegen zijn dierenmishandeling opkwam, ont ving daarvoor 6 weken celstraf. Een koopman uit Overijsel ver kocht eenigen tijd geleden een glazenkast aan den handelaar in oudheden Goethart, in de Kalver- straat te Amsterdam, en gaf een bewijsje af, waaruit van dien verkoop bleek en waarbij ver meld werd, dat het mtubeltje tegen rembours toegezonden zou worden. Mij verkocht die zelfde kast echter aan de firma Uromet en Perlstein te Amsterdam voor iets ho >gere som, die onmid dellijk werd betaald. De schipper, met de bezor ging belast, onthield van het mondelinge adres ongelukkigerwijs slechts de bizonderheid dat hij „bij den eersten antiquaire" in de Kal verstraat moest zijn. Nu wonen de heeren Bromet en Perl stein toevallig het eerst van het Sophiaplein, de heer Goedhart het eerst van den Dam gerekend. Bij laatstgenoemde vroeg de schipper voorzichtig of hij een kast wachtende was. Het antwoord luidde bevestigend en naam en woonplaats van den afzender sloten volkomen. De aflevering volg de dan ook. Vandaar een geschil. De afzender meent dat de schipper, deze laatste dat de afzen der tot schadevergoeding is verplicht. Arab i-p acha's verdediger, Mr. Braodley, kwam Vrijdag, rijk beladen met kost bare geschenken, uit Egypte in zijn woonplaats Bridport weder terug. Hij werd feestelijk door zijn medeburgers ontvangen. En zoo is ook deze comedie uit. Toppunt van protectionisme. Bij den Wetge- venden Raad van den Araerikaanscben Staat Missouri is door een'ultra-protectionist het vol gend voorstel ingediend om een belasting te leg gen op vreemde artisten. „Daar wij in de Ver- eepigde Staten kunstenaars van talent en verdien sten bezitten, die aanspraak hebben op bescherming tegen invoer van zulke artikelen uit het buiten land, die herwaarts komen, een geheel seizoen hier vertoeven en duizenden dollars meenemen welke onze eigen kunstenaars rechtmatig toekomen, zoo verzoeken wij de leden van onzen Senaat, en bevelen wij de Afgevaardigden in het Congres aan, hun invloed in die richting aan te wenden, dat het Congres der Vereenigde Staten besluite, op alle buitenlandsche kunstenaars „naar de mate van hun reputatie" (in accordance with their re putation) een inkomend recht te heffen. Te Rilland (in Zeeland) z(jn nu reeds vroege aardappelen gepoot. Door de zachte weersgesteldheid hebben de werkzaamheden op het land reeds een aanvang genomen, terwijl de ont wikkeling der vruchtboomen voor den tijd van het jaar buitengewoon is te noemen. Een ingenieur te Cleveland, Ohio, heeft het raiddel uitgevonden om uit een bizondere stof vateri uit één stuk te vervaardigen, die niet alleen geheel waterdicht, maar ook oliedicht zijn en weldra de eikenhonten vaten voor verzendingen van petroleum zullen vervangen. Reeds is een maatschappij opgericht tot exploitatie op groote schaal van deze nieuwe industrie. H. K. H. Prinses Sophia der Ned er- landen, groothertogin van Saxen-Weimar, heeft aan de slachtoffers van de ramp te Muiden f 200 geschonken. Voor hen is thans bijeengebracht de som van f 19,968. Lijdersaan tijdelijke „haarpijn" zijn bij menigte, zoowel des zomers als des win ters, want het is een ongesteldheid, die niet in eenig verband staat met het jaargetijde. Muge de benaming dezer ongesteldheid nog zoo over drachtelijk zijn, toch behoeft zij geen nadere ver klaring. Minder bekend is voorzeker een andere ongesteldheid, namelijk „haarverkoudheid", en zoo vreemd en zonderling als die benaming moge luiden, is de zaak niet van beteekenis ontbloot. De lezer zal in staat zijn, de kwestie voldoende te beoordeelen, na kennis te hebben genomen van de volgende officiëele mededeeling. Op de sterftelijst over de afgeloopen maand Januari jl. opgemaakt door de bevoegde autoriteit te Mul- hausen in den Elzas, zijn drie gevallen vermeld van personen, overleden aan haarverkoudheid, speciaal der haarwortels De wijnbouw inCalifornië neemtmet reuzenschreden toe. Er zijn in de laatste twee jaren verscheidene groote wijngaarden aangelegd van 4000 tot 5000 acres oppervlakte, zoodat men rekent dat nu al ruim 100.000 acres zijn beplant met den wijnstok. De wijn is uitstekend, goed koop en wordt nu reeds uitgevoerd naar Europa, om straks, als het kanaal van Panama gegraven is en de phylloxera niet tot staan wordt gebracht, op te treden naast, ja misschien in plaats van de Eransche wijnen. Uit Milwaukee wordt bericht, dat tegen Scheller, den pachter van 't buffet in het afgebrande Newhall hotel, rechtsingang is ver leend wegens moedwillige brandstichting. In het bagno van San Guiiiano is de bandiet Giona La Gala overleden, die jaren lang de schrik was der zuidelijke bevolking van Italië. In 1864 werd hij met zijn broeder Cipriano, die zich thans in het bagno van Porto- Eerraio bevindt, wegens zestien bewezen misdaden ter dood veroordeeld; doch Victor Emanuel ver anderde de straf. Het volk spreekt nog veel van den overleden bandiet, die zijn gevangenen neus en ooren afsneed, als zij geen rantsoen konden betalen. Hij blufte er op, zich graag met men- echenvleesch te voeden, dat hij boven dat „der andere dieren" verkoos, zooals hij het heel liefe lijk zeide. Zijn lijk is geschouwd en het hoofd naar het museum van Acquatola gezonden, waar zich een belangrijke verzameling van hoofden van ter dood gebrachte misdadigers bevindt. Dezer dagen meldde zich te Amster dam bij de politie een man aan, die twee jaren geleden f 10 had gestolen en nu door zijn geweten of door behoefte aan vrij logies werd gedreven om zijn straf te komen opeischen. Aan zijn wensch werd, na voorloopig onderzoek, voldaan. Een Arnhemse h jonkman zou eergisteren met een meisje in het huwelijk treden en bruid en bruigom zaten reeds op het Stad huis, toen een der voornaamste personen, de „père noble" of vader van het meisje, bleek te ontbreken. Weldra bemerkte echter het publiek, dat hij de rol van „marqué" of verrader had overgenomen en met over elkander geslagen armen en in zijn metselaarsp&k kalm voor de deur van het gebouw het schouwspel stond aan te gapen. Alle pogingen om hem binnen te lok ken bleven vruchteloos, de man weigerde thans, zijn eerst verleende toestemming met zijn haud- teekening definitief te bekrachtigen. Omstuwd door een dichten drom volks blies hij eerst langzaam den aftocht, wat echter weldra in een formeele vlucht overging toen hij bemerKte, allicht klappen van de „publieke opinie" te kunnen krijgen. Volgens telegram uit Ne w-Y o r k kan tusschen 3 en 5 Maart zwaar stormweder verwacht worden op de Noord-Britsche en Noord- sche kust, welke storm twee dagen later door eene andere gevolgd zal worden, die zich voorname lijk op de Noordsche kust zal doen gevoelen. In den Allantischen Oceaan kan stormachtig weder verwacht worden. De b a r o n-k ellner uit het American Hotel te Amsterdam, van wien wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, heeft zich zelf op oolijke manier in handen der justitie gespeeld. Toen het er namelijk op aankwam zijne verterin gen te betalen, gaf hij voor geen geld bij zich te hebben, maar juist een zekere som te moeten ontvangen, waartoe hij een rijtuig bestelde. Zulk een baron kwam den hotelhouder nogal zonder ling voor en hij vond 't in alle gevalle niet kwaad, om zijn flinksten bediende in het rijtuig mede te geven. Onderweg wilde de baron er uitspringer,, maar de heusche kellner wist hem binnen de perken tt houden en liet het rijtuig terstond weder naar het hotel teruggaan. Ver ontwaardigd over de ondervonden bejegening, bood de baron den hotelhouder zijn jas aan, om die zoo aanstonds tegen betaling van het ver schuldigds terug te halen. Nadat hij de jas achtergelaten had, haastte de baron zich, bij de politie eene aanklacht tegen den hotelhouder in te dienen, wegens het houden van een pand. De zaak werd onderzocht en nu bewees de hotelhou der uit brieven, die in den jaszak waren achter gelaten, dat men hier niet met een baron Van Boetselaar, maar met den kellner H. J. Van der Wurf te doen had. De smokkelhandel in tabak langs de Duitsche grenzen is in den laatsten tijd aan merkelijk verminderd. Meer nog dan de waak zaamheid der grenskommiezen, heeft daartoe bij gedragen de mindere qualituit van tabak, welke de smokkelaars, als het meest winstgevend, invoer den, en waarvan zelfs het reuk-irgim van een Duitscher op den duur afkeerig wordt. Nu Erankr ij k, Opper-I tali Duitse h- land, kortom de meeste Europaesche landen in de jaarlijks wederkeerende overstroomingen de kwade gevolgen ondervinden van de roekelooze uitroeiing der wouden, en eindelijk tot inzicht ge komen van vroeger onverstand, krachtig aan- 't werk tijgen om dc fouten van vneger eeuwen te herstellen, is het een verblijdend verschijnsel dat Amerika zijn nut doet met de ondervinding van anderen. Dj Staat New-York heeft bij wette lijk besluit voorgeschreven, dat de wouden in de Adirondack streken, waaruit Hudson zijn water vangt, slechts mogen geveld worden met de grootste voorzichtigheid en onder 't noodige toe zicht voor nieuwen aanplant. Te Veen hui zen No. 1 is als over- treedster der drankwet, voor den tijd van zes maanden, de eerste vrouwelijke veroordeelde aan gekomen. 't Is een vrouwtje van ver over de zestig jaren. D e S ophta, die onlangs in een mos kee te Konstantinopel een priester doodde, is nog altijd in het paleis Yildiz Kiosk gevangen. Er zij n nog 20 andere personen in hechtenis genomen, die verdacht wordon van hem tot zijn daad aan gezet te hebben. Naar de Standard verneemt, zou den moordenaar vanwege het Hof te verstaan zijn gegeven, dat hij slechts voor de leus gevon- r.isd zal worden, als hij verklaart dat de drijfveer tot den moord een persoonlijke wrok tegen den priester was. Een jongeling van 28 jaar, wo- nende te Hondselerdijk, deed zich, bij gelegen heid dat ziju broeder bij de loting voor de na tionale militie een goed nommer getrokken had. zoo te goed, dat hij, toen hij in den donker huiswaarts keerde, in een sloot viel en verdronk. Werd dezen dagen gemeld, zegt de Maasbode, dat te Kampen dat ongelukkige Kampen! iemand bij den ontvanger der suc cessie-rechten werd ontboden, om een halveu cent in ontvangst te nemen, welken hij te veel had betaald, en moest hij, om lien haNen cent te ont vangen, nog eerst twee stukken teekenen, uit het jongste verslag van de Algemeene Rekenkamer blijkt, dat deze zoo nauw niet ziet.Bij het af sluiten van den dienst 1866 wat is men vlug in ons land! bleek, dat Suriname aan het moeder land schuldig was 323.335.65; er werd echter slechts in de schatkist gestort eene som van f 323.335.64Vsen de Rekenkamer ontdekte.dat „het verschil was veroorzaakt door een kleine fout van berekening bij het departement van ko loniën." De Rekenkamer heeft gemeend in de foutieve berekening „te mogen berusten." Zoo blijft Kampen onbestreden in het bezit en genot zijner glorie. Aan de kust van Benede n-C a 1 i- fornië is door de paarlvisschers een paarl gevonden die alle anderen in grootte overtreft. Da lengte is ruim twee en een halve cM., bij een dikte van twee cM. De grootste paarl, vroeger bekend, werd ook aan die kust gevonden en sierde de kroon van de Koningin van Spanje. De bewakers van den vuurtoren op de Eldystone rots hebben gedurende het laatste langdurige stormweder heel wat ongemak te verdragen gehad. Een hunner was reeds sedert acht weken aan de beurt om afgelost te worden, doch kon eerst verleden Maandag te Plymouth worden afgezet. Reeds verscheiden dagen voordat dit geschieden kon, had hij met zijn lotgenoot gebrek aan het noodigste en bestond hun voor raad noch slechts uit een weinig scheepsbeschuit en wat meel, dat zij verplicht waren in lampolie te bakken. Ook hadden zij gebrek aan brandstof. Sedert 14 dagen was het noodsignaal geheschen, doch de schepen en booten, die dit opmerkten, konden onmogelijk hulp brengen door het storm weder er. het groote gevaar, dat zij zelf op die hoogst onveilige plaats zouden geloopen hebbe t. Maandag is het lijk van GerritKreu- ne, een der nog vermiste slachtoffers van de ramp te Muiden, op de plaats des onheils gevonden. Het lag ruim een voet onder den grond, geheel bedekt met aarde. Een hond snuffelde en wroette daar, en trok een kous van den ongelukkige naar boven: daardoor ontdekte men het nog geheel gave lijk. Een kunstcriticus verklaart in een schil derij van Bilders het volgende te hebben waar genomen: a. weemoedige luister; b. doordachte natuurpoëzie; c. rembrandtieke pracht; d. somber groen; e. droomerig elegante rietsspranken; f. een fluisterend diep blaadren-weefsel met verrukkende harmonie van tintgroepen; g. een koor van mys terieuze stemmen; h. een plechtige en treurig zachte toovermelodie; i. statige toon; j. rijke eenvoud; k. breede opvatting der natuur in ons natuurarm Ne derland. Dat alles zag de benijdenswaardige cri ticus in één kwartier.- precies zóó lang had hij voor 't landschap „staan te kijken". Het staat gedrukt in no. 48 van „de Portefeuille" („Nieuwe kunst- en letterbode"). In Rusland is een brigade duikers opgericht, samengesteld uit tien officieren en een zeventigtal matrozen. Deze brigade is gevoegd bij die welke belast is met den electrischen dienst der marine. Aan het Paleis van justitie teParijs, waar de groote processen worden behandeld, is een geneesheer aangesteld, om bij voorkomende ge vallen hulp te verleenen. Dat dit niet geheel on- noodig is, blijkt uit het jaarverslag. De dokter had gedurende 1882 niet minder dan 195 gevallen te behandelen. Vooral zenuwtoevallen eischten zijne hulp; de aandoening bij de interessante processen was vele dames blijkbaar te machtig. Een schouwburg geheel van ij zer is te Berlijn in aanbouw. L' Italië bespreekt de „baantjes- jacht" in Italië en deelt o. a. mede, dat zich voor een opengevallen betrekking van appur.tato, een rang gelijkstaande met dien van brigadier der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2