NIEÜ W E No. 672. Donderdag 8 Maart 1883. 8e Jaargang. Het opvoedingswerk der kloosters in Engeland. BUITENLAND, oHbl Weelde. iüiiiisch dim ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. V' V. '••,'VS, •ÏUSlEï AGITE MA WON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Terwijl in de meeste landen van Europa aan de kloosters den oorlog wordt ver klaard, hunne algeheele uitroeiing het doel en streven is van alle vijanden van den godsdienst en van de heilige Katholieke Kerk, nemen zij in Engeland jaarlijks in bloei en aantal toe en aanvaarden zij moe dig den strjjd tegen de secularisatie der •chool. Hun zwoegen en werken is niet ostensief; zij arbeiden in stilte en zoo is de uitbreiding van het kloosterwezen in Engeland voor velen eene terra incognita, doch met genoegen kan er geconstateerd worden dat de vroeger zoo vijandig gezinde openbare meening, thans een zeer vriende- Ijjken en beleefden toon aanslaat, 't geen zijn oorzaak vindt daarin, dat de pbilan- tropisch ontwikkelde nationale geest in Engeland, onwillekeurig sympathie gevoelt voor de kloosters, die op hoogst humane wijze hetzelfde doel beoogen. Behalve nog vele andere philantropische ondernemingen hebben de kloosterlingen zich ten taak gesteld, het opvoedingswezen door alle mid delen te bevorderen en zij hebben overal, waar zij zich nederzetten, scholen voorde rijken en scholen voor de armen gesticht, voor de rijken met de overtuiging, dat hunne dochters weldra vrouwen en moeders zullen worden die, ook nadat zij het kloos terpensionaat hebben verlaten, den heil- zamen invloed zullen ondervinden van het geen haar daar werd voorgehouden; voor de armen, omdat het hart der kloosterlingen bloedt bij het aanschouwen van alle moreele en materiëele ellende in de groote fabrieks steden, bij het ondervinden dat met alles den spot gedreven wordt, wat den mensch dierbaar en heilig moet zijn. En om aan te toonen op welke eene uitstekende wijze de eerbiedwaardige Nonnen hare taak vol brengen, zullen wij een celebriteit aanhalen, wier bevoegdheid en onpartijdigheid boven allen twijfel verheven is en die men niet kan verdenken van voorliefde of sympathie voor de Katholieke zaak of voor het Ka tholieke kloosterwezen. Wij bedoelen de benoemde commissie voor het gezamenlijk onderwijs in het vereenigde koninkrijk, wier leden allen tot de Anglicaansche staatskerk behooren. Een dezer heeren schrijft het volgende bericht over de door Nonnen be stuurde scholen te Treston, Manchester en Lalford. FEUILLETON. Chineesche gerechten. In het boek „de geneesheer in Ned. Itnlië," door Dr. G. L. v. d. Burg, civiel en practisee- rend geneesheer te Batavia, geschreven, komt ■onder andereu ook het volgende omtrent de zonderlinge gerechten voor, die in China, ook wel bij rijke Chineezen in Indië, bij reu feestmaal worden opgedisclit. Om de curiositeit der ver schillende gerechten ei z.alsmede de volgorde der tafel, verdient het zeker mededeeling. Bij elk bord staat peper, zout, suiker en soja- Op de tafel zijn uitge tald en daarvan kan ad libitum, gebruik gemaakt worden: in schijven gesneden sinaasappelen, ,i n ,i peren, bittere amandelen, gedroogde noten, kleine stukjes eendvogelvleesoli, groen geverfde hard gekookte eieren, kleine stukjes varkensvleesch. He volgende spijzen worden, in de op te noe men volgorde, rondgediend: vleesch van zeeschildpadden, gekookte eend, gehakt van duivenvleesch en ham, soep van vogelnestjes, »Ik houd het voor onmogelijk dat men op eene openbare lagere school betere resul taten verkrijgen kan, dan in deze Katho lieke inrichtingen van onderwijs. Iedereen, die, zij het dan ook slechts oppervlakkig bekend is met de levenswijze der kinderen, die deze scholen bezoeken en met den slechten invloed waaiaan zij daar buiten, door voor beeld en omgang zijn blootgesteld, moet vol bewondering zijn voor de geestelijke onderwijzeressen, die zoo iets uitstekends hebben tot stand gebracht.* Een ander zegt van de Zusters van barmhartigheid van den b. Vincentius a Paulo, die een aantal scholen, verbeter buizen, weeshuizen en werkbuizen voor meisjes, in het Britsche Rijk hebben opge richt, het volgende: »Het werk dat deze Zusters verrichten is boven allen lof verheven; zij zoeken de kinderen op straat en in de huizen op, brengen ze naar school en weten veel beter een regelmatig en trouw schoolbezoek te bewerken dan de door den Staat daarvoor benoemden ambtenaar. En opdat wij zekerheid hebben dat het in de Nonnenkloosters niet ontbreekt aan bekwaamheid in het opleiden van onder wijzeressen, citeeren wij nog een gedeelte van een officieel bericht, luidende: Onder de vrouwelijke candidaten, die in haar examen zijn geslaagd, hebben de meesten hunne opleiding van geestelijke onderwij zeressen ontvangen. Inderdaad, deze vor- miug van flinke vrouwelijke schoolkracbten, behoort tot den nuttigsten arbeid die men iu de Nonnenkloosters kan verrichten. Wij kunnen in gemoede constateeren dat de Zusters van Nötre Dame als onderwijze ressen door niemand in het vereenigd ko ninkrijk worden overtroffen. Bij zulke resultaten is het niet te ver wonderen dat kloosterscholen overal uit den grond verrijzen. Het aantal bedraagt thans, volgens de jongste statistiek 561, waarvan er zich 298 in Engeland en 263 in Ierland bevinden; het aantal Nonnen wordt op ongeveer 9000 geechat. Het is ons gelukt nog de volgende bizonderheden te vernemen. De Zusters van Notre Dame de la déli- vrance, die in 1845 uit Frankrijk kwamen, hebben zich hoofdzakelijk onderscheiden door de oprichting van een groot instituut te Liverpool, waarin jaarlijks ruim 1200 vrouwelijke candidaten voor het vak van onderwijs worden voorbereid. Met dit insti- gestoofd schapenvleesch met jonge bamboe, oesters of mosselen, gekookte krabben, gestoofde zwarte visch (ilcan paré), Thee en koekjes, kip met ham, schildpadsoep met stukjes vet van schild padden, haché van liondenvleesch (liefst van een zwarten hond), gestoofd vleesch van een zwarte kat, gestoofd rattenvleesch, soep met een soort macaroni (mi) gezouten visch, gezouten eieren, kleine stukjes varkensvleesch, ham met groenten, stelen van de rijstplant, rijst in water gekookt, meloenpitten (gezouten), dronken garnalen (de levende garnalen worden in wijn dronken gemaakt en zoo op tafel geplaatst) verschillende soorten van soep. In vroeger tijd was het salaris van een goeden kok tienmaal hooger dan dat van ee11 tuut staan omvangrijke scholen in verbin ding, die als oefenscholen dienen. Twee hoofdonderwijzeressen zijn belast met het toezicht op het onderwijs; zij stellen de leermethode vast en beoordeelen de kwee- kelingen. Deze ontvangen ook nog onder wijs in industriëele vakkeu en volgen een cursus in de kookkunst. Men is er namelijk in de laatste jaren in Engeland op uit, verbeteringen te brengen in de zeer primi tieve wijze van spijsbereiding in de keukens der middel- en lagere klassen, teneinde, ook in materieel opzicht, aan het familieleven grootere aantrekkelijkheid te verschaffen. De orde der Zusters van barmhartigheid (sisters of mercy), welke ongeveer vijftig jaren geleden door eenige Engelsche dames, waaronder eenige bekeerlingen, werd ge sticht, is schier alóm verspreid. Zij bezit in het vereenigd koninkrijk 147 gestichten. Volgens voorschrift der stichteressen moetelk dezer inrichtingen, voor zoo verre de midde len reiken, eene school voor arme kinderen, een asyl voor hulpelooze jonge meisjes en een weeshuis beheeren. De order of presen tation* heeft zich ten taak gesteld, de kin deren van ouders, die iu de gevangenis of iu het armenhuis zijn, op te zoeken en ze naar school te leiden. Aan de Bonifacius- missie in Whitechapel, een arme wijk in Londen, ziju in het weeshuis de Zusters van de orde der »arme dienstmaagden van Christusals onderwijzeressen werkzaam. Van de andere orden maken de Ursulinen en Benedictijnen zich zeer verdienstelijk door het bestuur van pensionaten voor dochters der rijkere klassen. Tenslotte ver dienen de Zusters van den Goeden Herder nog bizondere vermelding, die naast de drie gewone geloften, nog eene vierde afleggen, namelijk dat zij zich zuilen wijden aan de opvoeding van gevallen meisjes. Na een verblijf van drie jaren iu het klooster wor den de laatstgenoemden naar kloosters in Amerika, Australië en andere koloniën ge zonden om daar, onbekend in eene vreemde wereld ouder behoorlijk toezicht een nieuw leven te kunnen beginnen. Slaan wij nu nog ten slotte een blik op de kloosters in Groot-Britannië in verband met de wet. Sinds de reformatie zijn Ka tholieke mannenkloosters verboden. Kloos ters van Turkschen en Griekschen oorsprong kunnen er ongestoord worden opgericht. Verder zijn alle geschenken en legaten aan mannenkloosters vermaakt van onwaarde voor de wet. Toch is het eerste gedeelte onderwijzer, een kundig en geleerd man, die, volgens Lucianus, goed betaald werd geacht met tweehonderd sestertiën 's jaars. Het salaris van Dionysia, eene danseres, was twee honderd duizend. He w ningen en huishoudingen van de twee pantomime-spelers Bathyllus en Pylades wedijverden met, die der rijkste patriciërs. Drie Romeinen, Apicius genaamd, waren beroemde gastronomen. De beroemdste was de tweede van dien naam, die ouder de regeering van Tiberius leefde en wien de eer wordt toegekend van bij het bevredig,'li van zijn eetlust evenveel vin dingrijkheid als oordeel aan een dag gelegd te hebben, zoodat ziju naam tegenwoordig ge lijkluidend is mot een volleerd epicurist. Na ongeveer achthonderdduizend pond besteed te hebben om ziju verhemelte te streelen, ging hij zijne balans opmaken, en toen het hem bleek, dat hij niet veel meer dan tachtigdui zend poml over had, hing hij zich op, liever dan van zulk een schraal inkomen te leven. Lempriere houdt er voor, dat hij zich bij het opmaken van zijne boekeu vergist heeft, en zich heeft opgehangen onder den verkeerden indruk van tot armoede vervallen te zijn. De schandelijke buitensporigheden van Heliogabalus evenaarden die van Caligula en Nero. Hij gaf den beambten van zijn paleis de hersens van fazanten en merels, de eieren van patrijzen en van dit verbod, dat ook het intreden in een monniksorde met zware straffen be dreigt, een doode letter; dat bewijst o. a. ten volle het bestaan der twaalf groote monnikenkloosters die aan duizenden kin deren uit den gegoeden stand en aan ruim honderdduizend arme kinderen onderwijs geven. Het tweede deel van dit verbod werkt zeer nadeelig, het ontrooft dikwerf aan de Kerk groote legatenhaar door godvruchtige personen geschonken. Tien jaren geleden heeft het Parlement eene herziening van deze wetten noodig geacht. Tot dusver is in dien onrechtvaardigen toestand echter geen verbetering gekomen. Op de Nonnenkloosters worden deze on zalige bepalingen niet toegepast, zij worden door de wet behandeld als elke vereeni- gingdie een philantropisch doel beoogt. Men vertelt groote dingen van den rijkdom der kloosters in Engeland; hunne schatten schitteren evenwel door af wezigheid. Het tegendeel is waar, vele kloosters hebben het hard te verantwoor den en strijden een zwaren strijd voor hun bestaan. Hunne kolossale gebouwen (scho len, weeshuizen enz.) zijn meestal met schul den bezwaard en van hunne geringe in komsten spijzigen zij dan nog eiken mor gen honderden kinderen, die met een le dige maag op school komen, ruilen zij de lappan, waarin de kleinen gehuld zijn, voor soliede kleedingstukken eu geven zij aan verlaten kinderen gratis huisvesting. Zij vervullen daardoor een werk, waarvoor gewone meDSchenliefd* niet toereikend is. Daartoe behoort liefde tot God, tot Zijne heilige Kerk en onvoorwaardelijke opoffe ring aan Gods heilige zaak. De National Zeitung verneemt, dat de Pruisische Minister van oorlog zijn ontslag heeft gevraagd en dat dit door den Keizer is aangenomen. De heer Gladstone heeft in het Lager huis verklaard, dat het nog niet mogelijk is, den tijd van terugroeping der troepen uit Egypte vast te stellen, of omtrent de pogingen tot eene oplossing reeds mede- deelingen te doen, die dan ook voorbarig zouden zijn. Bij den Franschen Senaat is het wetsontwerp van Dufaure betreffende het recht van vereenigiug in behandeling ge nomen. Verscheidene republikeinscbgezinde de koppen van papegaaien te eten. Onder de gerechten op zijn eigen disch waren erwten met korrels goud vermengd, boonen met stuk jes barnsteen en rijst met paarlen vermengd. Zijne malen bestonden dikwijls uit twee-en- twintig gerechten. Draaiende zolderingen strooi den zoo rijkelijk bloemen op de gasten, dat zij er bijna onder bedolven werden. Als hij aan den zeekant was, at hij nooit visch, maar in het binnenland liet hij de zeldzaamste soor ten onder zijn gevolg uitdeelen. Hij was de eerste Romein, die een gelieele kleeding van zijde heeft gedragen. Zijne schoenen schitterden van robijnen en smaragden, en zijne wagens waren van goud met edelgesteenten ingelegd. Met het doel om eeumaal door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken, had hij koorden van purperkleurige zijde, en vergiften in doeken rijk met smaragden versierd; maar of de moed begaf hem als het oogenblik kwam om tusschen die sierlijke werktuigen des doods te kiezen, of er werd hem daartoe geen tijd gelaten. Hij werd vermoord bij een opstand der soldaten in het achttiende jaar van zijn leven en het vierde jaar zijner regeering, nadat het Romeinsche volk reeds te lang de dwaze en vernederende dwin gelandij van een knaap geduld had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1