BI\\E\LA\^ sprekers hebben het bestreden, omdat zij aan de godsdienstige vereenigingen niet dezelfde rechten als aan alle andere wilden toekennen. De heer Jules Simon verdedigde het ontwerp, onder opmerking dat eene werkelijk liberale wet even liberaal voor allen moet zijn. Hij wees op het nut der godsdienstige vereenigingen en sprak daar over met lof. Te Montceau-les-Miues heeft weer een dynamiet ontploffing plaats gehad. In Frankrijk, zoo meldt een overzeesch blad, wordt nu bepaald de godsdienst be spot. Dezer dagen is verschenen: »La Bible amusante« (de vermakelijke Bijbel), ver sierd met een menigte prachtige grappige platen, die dienen moeten om personen en zaken iD den tekst vermeld, belachelijk en verachtelijk voor te stellen. Ook is er verschenen. »La vie de Jesus (het leven van Jezus), ook met allerlei grappige pla ten, waarin alles wat laag, vuil en lieder lijk is, te zien wordt gegeven. Alles wat men maar iu woord en prent kan be denken om God te belasteren en belachelijk te maken, heeft men hier bedacht. Arm Fransch volk! Wat zal uw einde zijn. Gij roemt in uw schande. De anarchistische agitatie in Anda- luzië neemt toe, vooral in de omstreken van Xeres en Arcus. Er zijn anarchistische vertakkingen ontdekt te Grenada en Malaga. Tegen de spoortreinen uit Xeres zijn steenen geworpen, waardoor verscheidene reizigers zijn gekwetst. Het hoofd der bende van de Zwarte Hand is eergisteren te Areos gearresteerd. De bende der Zwarte Hand telt, naar luid van een telegram nit Madrid, 190 bonds- vereenigingen en 800 afdeelingeu. Het aan tal gezamenlijke leden zou boven de 49000 zijn. Het besturend hoofdcomité is teGeuève. Het groote socialisten-proces te Praag (men hoort tegenwoordig uit alle lauden van socialisten en anarchisten) is eergis teren voor het provinciaal gerechtshof in behandeling gekomen. De beschuldigden zijn zeven mijnwerkers van Neuerschau, die tot een geheim genootschap behoorden, dat door bedreigingen en geweld te werk ging en dyuamietcomplotten smeedde tegen de mijnbeambten. De zaak heeft veel overeen komst met die van Montceau-les-Mines. Prins Gortschakoff ligt sinds eenige dagen krank. Zijn toestand wordt be denkelijk geacht. GEMENGDE BERICHTEN. Tiel, 6 Maart. Eergisteren-namiddag werd ouder de godsdienstoefening, in de K. K. kerk alhier een oppassend werkman ongesteld. Buiten komende, viel hij zoodanig met den hals in een ijzeren pen van een stoephek, dat hij weinige oogenblikken daarna overleed, achterlatende een vrouw en een kind van ongeveer 5 jaren. Herkingen, 6 Maart. In deze gemeente is een man bijna 77 jaar op de slikken verdronken gevonden; Botterdam, 6 Maart. Gisteren-middag heeft aan de Scheepmakershaven alhier een 17 jarige smidsjongen een 13 jarigen mandenmakersjongen zoodanig met een mes in den rug verwond, dat deze in het stedelijk ziekenhuis ter verpleging is opgenomen moeten worden. Van het voorgeval lene is door de politie proces-verbaal opge maakt. Gemert, 6 Maart. Alhier geraakte een 3 jarig kind al spelende te water en werd eenige oogen blikken later levenloos opgehaald. Kollum, 6 Maart. Twee knaapjes alhier speel den in een bootje. Het oudste verliet het bootje, zonder zich verder over het andere kind te be kommeren. Na eenige oogenblikken vond men het lijkje drijvende in de vaart. Het jongentje, 4 jaar oud, was uit de boot gevallen en ver dronken. Amsterdam, 6 Maart. De politie alhier heeft in den afgeloopen nacht de hand gelegd op iemand, die iu een sigarenwinkel een bon voor zestig sigaren had uitgegeven voor een bankbiljet van f 60. Sappemeer, 6 Maart. De schipper H. Spijk, alhier is van eene lading stroo in het water ge vallen en jammerlijk verdronken. Zalt-Bommel, 6 Maart. Zaterdag is alhier uit een vijver opgehaald het lijk van zekere juf frouw M.die tengevolge van een noodlottig toe val in het water geraakt en verdronken is. M e n s c h e n-h aters zijngeengezel- schap dat men bij voorkeur zoekt. Maar daar zijn er toch die er bizonder op gesteld blijken; ge tuige de volgende advertentie, die dezer dagen in de N. Fr. Presse te lezen was: „Gevraagd, een practisch, alleenstaand man, van gezetten leeftijd (niet uit het Duitsche rijk), die genegen is hier en daar te reizen en die door treurige ervaringen omtrent de boosheid der uienschen een wereld verachter is geworden, tot gezelschap bij een echtpaar uit den deftigeu stand en van gelijke gezindheid. Positie en honorarium zeer goed. Alles vrij." Die gunstige voorwaarden zullen zeker veel echte en vabche menscheu-haters aanlokken. Maar als het misanthropische echtpaar een valschen menschen-hater treft, zal het zeker, in hun ge zelschap, niet lang duren of de man is werkelijk hun geestverwant. Te Delfshaven schijnt, volgens verschillende berichten van daar, een oplichters bende te zetelen, wier tactiek hierin bestaat, dat zij op advertentiën in de bladen schrijft, de aan geboden voorwerpen laat komen, ze in ontvangst neemt, maar niet betaalt. Men zij voorzichtig in het afzenden aan onbekende adressen. Men verzekert ons, zegt het A. D. v. N.-Idat een zoogenaamde vliegende procu reur te Batavia in een adres aan den Gouver neur-Generaal om kwijtschelding van verderen straftijd aan een veroordeeld Chinees, wel eens ge hoord hebbende, dat bij heugelijke gebeurtenissen in de vorstelijke familie verzoeken om gratie worden ingewilligd,dezer dagen in het rekest ge schreven heeft: „Rekestrant hoopt, dat Uwe Ex cellentie goedgunstig zult achten om voldoening te geven aan zijn verzoek ter gelegenheid der ge lukkige herstelling van den Koning van Zijner Majesteits knie, geblesseerd door een noodlottigen val met het konijnenhol in Zijner Majesteits Pa leis." Een 25—j a r i g v e r b 1 ij f in de gevan genis werd dezer dagen in het tuchthuis te Leeu warden, onder vele blijken van vriendschap van de zijde zijner kameraden, gevierd door den tweeden portier G. Bontekoe. Eenigen tijd geleden hoorden wij een kapper, die behalve zijn „salon de coiffure,, er nog een vrouw en a<;ht gezonde bengels op nahoudt en die zelf niet bang is de handen uit de mouwen te steken gekscherend zeggen: 't Is niet voor 't geld, dat ik en de mijnen werken; alleen ter bevordering van de gezond heid! Allen hebben we aanleg tot een beslag, slechts een voortdurende bezigheid kan ons red den! Iets dergelijks als hij „pour plaisanter" lachend zegt, schrijft in vollen ernst een zijner Parijsche confraters boven zijn winkel. Wij werken voor de eer", leest men op een groot bord. De oorzaak moet hierin gelegen zijn: Siuds eenigen tijd bestond er onder de kappers der Fransche hoofdstad een soort stilzwijgende over eenkomst n. 1. de kosten van scheren en haar snijden te verhoogen, om te kunnen voldoen aan de toenemende eischen hunner bedieuden. Er waren echter eenigen, die zich terugtrokken en het oude tarief bleven houden, van daar een hevige con currentie en het onvermijdelijke gevolg: een daling der prijzen, die, zooals uit het bovenstaande blijkt, zelfs tot 0 gereduceerd zijn. Uit eene niet genoemde plaats wordt aan het U. D. medegedeeld, dat voor eenige weken daar een persoon is overleden, in wiens nalateuschap men eene belangrijke corresponden tie vond betreffende ridderorden. Daaruit bleek, dat hij een leverancier was van buitenlandsche ridderorden. Onder de brieven was er een, waarin de schrijver verzocht, dat men hem een orde in blanco zou geven, daar hij ze aan zijn oom wilde vereereu. Deze correspondentie moet nu iu handen der Regeering zijn en de personen, die op het lijstje van den overledene voorkomen, zullen waarschijnlijk de vereischte vergunning niet ontvangen om de gevraagde decoratie te dragen. Het aloude pauselijke paleis te Avignon dient tegenwoordig tot verblijfplaats voor een troep tooneelisten, die er hunne vertooningen geven en zich er weinig om bekreunen of de muur schilderingen ook te lijden hebben van het aan spijkeren hunner decoraties en van hetgeen het moderne tooneel verder vereischt. De commissie voor de nationale monumenten is er opmerkzaam op gemaakt en deze heeft de regeering er bericht van gegeven. Waarschijnlijk zullen de tooneel- spelers nu weldra het hun tijdelijk afgestane ge bouw moeten ruimen. Er staan daar 22 H. A. hyacinten en 29 B. A. tulpen te veld, benevans eenige heesters, cro- cussen en bijgewassen. Een ingezeten uit Vechelde, die reeds verscheidene ongelukken in zijn gezin ge had had, liet uit een naburig plaatsje een „too- venaar" komen, die den boozen geest, welke, naar hij meende, de oorzaak van al die ongelukken zijn moest, verdrijven kon. Op aanraden van den „toovenaar" legde men op zekere plaats een zijde spek neer, en, toen die den volgenden morgen verdwenen was, meende men den geest op het spoor te zijn. Den volgenden avond werd een pot boter op diezelfde plaats gezet en 's morgens daarop was ook die weg. Naar het oordeel van den „toovenaar" behoefde men de proef nog slechts te herhalen met een goede som gelds dan zou de booze gee3t deu dans niet ontsprin gen. De ander, wiens vertrouwen eenigszins ge schokt was, legde er wel de som geld neer, maar verzocht tegelijk den nachtwaker een wakend oog op het geld te houden, 's Nachts verschijnt de geest. In een wit gewaad, en met een spoken- gang, begeeft hij zich naar de plaats waar het geld lag. Op het zien van den nachtwaker spreekt de geest ziju bezweringen over den lastigen gast uit, doch deze gaat op de gestalte af, trekt haar 't kleed van 't lijf en de geesteuverdrijver zelf stond in levenden lijve voor heml Het jongste nornmer (9) van de Scheep vaart bevat een door afbeeldingen toegelicht, belangrijk artikel over „De vlotbanken van Copeman." Deze vlotten, van Engelsche vinding bestaan uit twee of meer dek'oanken die in weinig sekonden iu een vlot of soort van boot kunnen veranderd worden, welk vaartuig dan geschikt is om meer dan 1000 kilo te dragen. In België en Engeland begint men op plaatsen, die geen gasfabriek bezitten, meer en meer de verlichting met gazoliue of petroleum- essence toe te passen, waarvan de lichtsterkte met die van steenkoolgas overeenkomt; terwijl het geen onzuiverheden bevat. De daarvoor be- noodigde toestellen, die niet kostbaar zijn, en thaus ook te Hoorn door den Heer Pasterkamp vervaardigd worden, bestaan uit de volgende deelen.- lo: aan de benedenzijde eeu door poreuze horden, in horizontale vakken verdeeld en met gazoline gevuld reservoir: 2o. een aspirator, tevens regulateur, waarin de gazoline met lucht vermengd wordt, en die door eeu tegenwicht blijft werken; 3o. een gashouder, waarin zich het mengsel ver zamelt. Uit dezen stroomt het door gasleidings buizen uaar gewone gasbranders. De vlam is geel, maar geeft een aangenaam licht. Zaterdag-ochtend is op den Klove niersburgwal te Amsterdam uit het water ge haald het lijk van een bejaard man, die reeds geruimen tijd vermist werd. Hij was bakkers knecht en uit Groningen afkomstig. Ir, deu jaszak werd een dagvaarding gevonden, om wegens dronkenschap voor den kantonrechter te ver- schijuen, en waarschijnlijk is hij ook in benevelden toestand te water geraakt. Denkbeeldige posten. Een notaris in de Binnenlanden van O. I. werd eens door een Chinees om inlichting gevraagd, omtrent de hooge declaratie van kosten, waarop verscheidene malen o. a. voorkwam: Conferentie met den resident 3. Wagenverhuur 3. Conferentie met den secretaris 3. Wagenverhuur 3. Conferentie met den commies 3. Wagenverhuur 3. Deu resident niet aangetroffen 3. Tevergeefs gewacht op den secretaris 3. Den commies niet aangetroffen 3. en meer van die vindingrijke, quasi met het tarief kloppende posten. „Baba", was het antwoord van den Notaris, rood als een kalkoensche haan, „indien ge die beelden mijner gedachten niet onmiddellijk hono reert met klinkende munt, dan zend ik je den deurwaarder". Woensdag had tusschenSiddeb-u- ren en Pieterburen een treffmd onheil plaats. Een schipper uit Sappemeer, H. Spijk, lag daar in het diep met eene lading stroo. Bezig die met zeil doeken te bedekken, verloor hij het evenwicht en stortte achterover in 't water. Niemand was er om te helpen dan zijn kind, een meisje van 10 jaar. Spoedig liet zij een touw naar beneden en riep haar vader toe dit aan te pakken, maar deze kon dat niet doen, omdat hij al spoedig onder 't schip geraakte. Toen later andere hulp opdaagde, was het reeds te laat; de ongelukkige was be zweken, zoodat men slechts zijn lijk ophaalde. De man had alleen zijn beide kinderen van 6 en 10 jaar aan boord, terwijl de moeder reeds vroeger overleden is. Men heeft de ongelukkige wezen vooreerst in het armen-werkhuis te Eenrum een onderkomen bezorgd. De uitvinding van namaa k-i voor uit aardappelen zoo merkt men ons op is, in verband met den vooruitgang op chemisch ge bied in de laatste jaren, niet jong meer. Men kent bovendien het plantaardig ivoor van den Phyte- lephas macroparca. De vrucht van dezen palm- achtigen boom, die in Peru groeit, bevat dit. Een belangrijke beslissing werd onlangs door een Amerikaansche rechthanx ge nomen. Iemand had zich een kies laten trekktn, was bij die operatie bedwelmd gemaakt en had, in zijn bewusteloozen toestand een afgebroken stuk kies ingeslikt, dat hem een lastigen hoest bezorgde, die vier weken duurde, totdat hij eindelijk het ingeslokte stuk kies weer uithoestte. Hij diende deswege een aanklacht tegen den tandmeester in, en de rechtbank kende hem een schadevergoeding van 500 dollars toe, op grond van de overwe ging, dat de geneeskundige verplicht is, zijn pa tiënt met de grootste oplettendheid en zorgvul digheid te behandelen, terwijl deze onder den in vloed van een verdoovingsmiddel verkeert en niet in staat is om zijn lichaam te beheerschen. Vrijdag 9 Maart worden te Apel doorn bij executie verkocht de aldaar in beslag genomen goederen van Jannetje Struik, zich noe mende mevrouw Hoetink. Onder die goederen zijn voorwerpen van groote waarde, die nog nooit gebruikt zijn. Nabij Pittsburg zijn werklieden op een diepte van 1170 voet onder den grond gestooten op een natuurlijke gasader, door welke een met belangrijke warmteontwikkeling brandend gas in rijke hoeveelheid naar de oppervlakte wordt geperst. De iu de nabijheid gevestigde glasfabrie ken zijn reeds begonnen, de natuurlijke brandstof voor haar industrie te gebruiken. Een boerderij met ruim ll'/s bunder weiland in den Diemerpolder, in 1877 verkocht voor f 33 100, heeft nu f 36 950 opgebracht. EenParijsche dame, die zich in een der groote modemagazijnen bevond, bemerkte, dat eeu man haar aanhoudend volgde, en meenende, dat hij een zakkenroller was, overtuigde zij zich, dat zij haar portemonnaie nog steeds bij zich droeg. Eenige minuten later moest zij haar in- koopen betalen, en wie schetst haar schrik, toen zij toch haar geld miste! Den man, dien zij verdacht, zag zij nog op eenigen afstand in het magazijn staan en oogeoblikkelijk wendde zij zich tot een der bedienden, met verzoek dien mar. te arresteeren. De bediende wendde zich tot den gewaandeu zakkenroller, maar was niet weinig verbaasd, toen deze een elegant gekleede dame uitnoodigde hem naar het politiebureau te volgen. Deze had namelijk de portemonnaie ontroofd en was door den geheimen politieagent op heeterdaad betrapt. Eene vrouw van Amspin, die zich geoorloofd had een officiëelen inspecteur te verwijten dat hij een opeter van het gouverne ment was, is daarvoor te Gent tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De rechters lachen niet als er politiek tusschen zit! „Surtout pas de zèle," mag de Minister van Justitie zijn ambtenaren wel gelasten. Te Groningen is de onbezoldigde rijksveldwachter O. bij zekeren Van der Molen te Surhuizum, binnengekomen cn bij herhaling drong hij aau en smeekte hij, dat men hem een glas sterken drank zou geven omdat hij zoo moede was. Van der Molen weigerde, daar hij geen ver gunning bezat. Later bleek dat O. slechts een strik spande aan den herbergier. De drankwet •verkt goed en vindt veel medewerking, maar met zulke practijken maakt men de beste wet gehaat. Een zoontje van Willem s, te Ges tel, circa 14 jaar oud, die half idioot is en te vens aan vallende ziekte lijdt en aai. de ééne zijde verlamd is, had men met twee kleine kin deren alleen bij eene brandende kachel gelaten waarop een ketel sotp stond te koken. Eensklajs krijgt hij een aanval van zijne ziekte en trekt de kachel omver, zoodat de ketel met het heets vocht over een der kinderen, 4 jaren oud, wordt gestort. Het kindje is op eene verschrikkelijke wijze gebrand en zal waarschijnlijk aan de ge volgen bezwijken. Dezer dagen heeft zich te Win- terswijk het geval voorgedaan, dat twee paar jon ge lieden zich naar het raadhuis begaven om in het huwelijksbootje te treden doch onverrichter zake moesten terugkeeren, daar geen der ambte naren van den Burgerlijken Stand aanwezig was om het huwelijk te voltrekken. Hoe het hardste staal, waarop alle vijlen en zagen hunne tanden stomp bijten, koud door een ieder kan doorgesneden worden, leert ons een eenvoudig Amerikaansch werkman. In navolging van de steenhouwers, die de hardste steenen doorzagen met eene zaag van zacht ijzer zonder tanden, neemt hij eene dunne ijzeren reep en zaagt daarmede langzaam heen en weer over het harde stalen voorwerp, onder aauhoudet.de toevoeging van scherp zand en water. Nog ge makkelijker gaat het werk door eene ronde ijzeren plaat op de draaibank te gebruiken, evenals een slijpsteen. Het werk gaat daarbij, hoe ougeloofe- lijk het mag schijnen, veel vlugger van de hand dan met behulp van amaril en olie. Men leest in de Zoom. „V r ij d a g v e r- spreidde zich hier (Berge i.-op-Zoom) de mare, dat de kassier B. (Bredius) firma B. Co, zich „ver wijderd" heeft. „De Heer B., men weet het, was erg voor den vooruitgang, voor de verlichting en bovenal voor het ouderwijs - in liberalen trant natuurlijk. Wie herinnert zich niet, welk een prachtige figuur hij eenmaal in de Tweede kamer maakte! En nu verlaat hij, zonder goeden dag te te zeggen, de partij, waarbij hij zoo hoog stond aangeschreven, en dat nog wel tegen de op han den zijnde Juni-verkiezingen. Arme liberalen! Wie vergoedt u dat verlies?! Maar tioost u in uwe droefheid met de hoop, dat hij mogelijk bij Pincoffs om raad is voor de kwijnende liberale partij." Twee Par ij se he kooplieden kre- gen het eergisteren in een koffiehuis te kwaad over de politiek en het einde was een gevecht, waarbij de een den ander de hersens insloeg. In Norma ndië wordt de v e d s a- lade, mache, van oudsher herbe royale, Konings kruid, genoemd, en de venters noemen deze groente dan ook zoo in hun marktgeschreeuw. De maire van Caen, een republikein van het zuiverste water, heeft dit thans verboden. Waar schijnlijk zal de mache nu voortaan in herbe ré- publicaine of démocratique herdoopt en tevens de verkoop van andere zaken, die een vorstelijke tint hebben, als de Reiue-Claude, het viooltje, de lelie enz, verboden worden. Wegens het epidemisch heer- schen der pokken te Rotterdam en te Charlois, mag aan militairen geen verlof uaar die plaatse n worden verleend. Een veertienjarige knaap te Eg- mond aan Zee, die met een zijner makkers bezig was met het stelen van helm, ging bij het zien van een jachtopzichter op de vlucht. Bij het overklimmen van een duintje struikelde hij en bleef liggen. Toen de jachtopzichter bij hem kwam, was hij reeds stervende. Vermoedelijk is zijn dood een gevolg van schrik of overspanning ge weest. Uit Noordwijk schrijft men ons dat de bloembollenteelt zich aldaar zeer uitbreidt. Waarschijnlijk ook in verband met de uitvoering van de Drankwet, die reeds menigen verharden drankslaaf naar „de Schans" verwees, is het gesticht Ommerschans thans ge heel vol en in Veenhuizen No 3 mede bijna geen plaats meer. 't Wordt dan ook tijd voor de heeren „renteniers" om hun „buitenverblijf" te gaan betrekken. Seder eenige dagen komen te Antwerpen bij voormalige weduwnaars, getroost en hertrouwd, brieven aan van hun vroegere we derhelften; een belangrijke handelsbestelliug, vóór een vijftiental jaren door een koopman gedaan, wordt thans bericht geëffectueerd te zijn; reeds lang bevredigde schuldeischers manen hun voor malige crediteuren aan; geliefden, voor wie het uur van scheiding was aangebroken en die in middels getracht hebben zich te troosten, wisse len de gloeiendste verklaringen; kiezers worden opgeroepen om ter stembus op te komen, die al tien jaar geleden is, enz. enz. Niets bevreem dends is er intusschen in al die vreemde, soms koddige verschijnselen, wanneer men weet, dat een Antwerpsche brievenbesteller is gestorven, die eenvoudig een massa brieven en pakketten, hem toevertrouwd, in een kamer opeenhoopte, waar voor ieder de toegang was verboden en waar die brieven enz. ongeopend en ongeschonden nog lagen zooals zij verzonden werden. De Admini stratie heeft er niets anders op geweten dan den geadresseerden alsnog het hun rechtmatig toeko mende te bezorgen. Men kan begrijpen tot welke zotte incidenten dit aanleiding geeft. De bodem der gemeente IJsel- muidet: schijnt op sommige plaatsen merkwaar dige antiquiteiten te bevatten. Een ingezetene, die verleden jaar een nieuw perceel betrokken heeft, vond dezer dagen bij het verplanten "van een boom in den grond tweehonderd gave fl:s- schen, welke volgens de kenners onvervalschte Schiedammer tot inhoud hebben gehad. Er worden te Londen aanstalten gemaakt tot het houden van een groote hygiënische tentoonstelling betrekking hebbende op voedsel, kleeding, woonhuizen enz. Deze tentoonstelling gaat uit van de National Health Society. Zij moet op 2 Juni geopend worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2