BINNENLAND De gemeenteraad van Dublin beeft met algemeene stemmenzijnmedelid James Carey als zoodanig ontzet verklaard. In het proces tegen Foote, den redac teur, Ramsay, den directeur, en Kemp, een medewerker van den Freethinkerwegens een lasterlijk artikel in dat blad, is thans uitspraak gedaan door het crimineel ge rechtshof. Zooals men weet, konden de ge zworenen, bij een vorige behandeling der zaak, het niet eeös worden. De drie beschul digden zijn thans door de jury schuldig bevonden. Foote werd tot 12 maanden, Ramsay tot 9 en Kemp tot 3 maanden dwangarbeid veroordeeld. De Daily News verneemt uit Yarna dat de Porte de reorganisatie van het Turksche leger door Duitsche officieren heeft goedge keurd, waarbij de kosten zijn geraamd op 1 millioeu. In Andaluzië zetten de leden der ben de van de Zwarte Hand«, die nog op vrije voeten zijn, hunne misdrijven voort. Zoo zijn bij Xeres weer een honderdtal wijn gaarden vernield. De vermoedelijke daders werden ia hechtenis genomen. De leden der rechtbank, die de schuldi gen zullen hebben te vonnissen, ontvangen nog steeds dreigende brieven van de »volks- vierschaar«. Ieder doodvonnis, dus heet het daarin, zal tienvoudig gewroken worden. Aan de gezinnen van vele gearresteerden wordt op geheimzinnige wijze ondersteu ning in geld verstrekt. De vlagofficier Vaudreuil is aange komen met vier Fransche oorlogsbodems aan de noordwestkust van Madagascar. De Malgassische natie is er heftig door bewo gen en maakt zeer ijverig toebereidselen om de Franschen af te weren. Er is nog geen Eugelsch oorlogschip aangekomen. Missie te Tunis. GEMENGDE BERICHTEN. - Met waarlijk Christelijke zelfopoffering, met bewonderenswaardigen moed en volharding wordt er door de verschillende missionarissen geijverd tot voortplanting van het geloof onder de onbe schaafde volkeren. Afrika is het land, waaraan de missionarissen in het bizonder hunne opofferende liefde in den tegenwoordigen tijd toewijden. De moei lijkheden, waarmede zij te kampen hebben, de bezwaren, die overwonnen moeten worden, zijn, door de bulletins woor de verschillende missiën overal en alom verspreid, te over bekend, dan dat wij er hier nog zouden van gewagen. Maar juist ook die bekendheid van die moeilijkheden, legt op de schouders van de Katholieken de verplichting om, waar het eenigszins mogelijk is, de moeilijke pogingen van de missionarissen te steunen. Zijne Eminentie Kardinaal Lavigerie, die de zware taak op zijn schouders geladen heeft in noordelijk Afrika het Christelijk Geloof voort te planten, en wien grootendeels daartoe de mid delen ontbreken, heeft, om in den geldelijken nood te voorzien, een Loterie Tunisienne internationale georganiseerd. In ééue trekking loopt deze loterij af. Door het koopen van die loten, bevordert men de voortplanting van het Geloof in Afrika en heeft men bovendien kans op een der onderstaande prijzen. Ziehier de opgave der prijzen. 5 prijzen van fr 500.000 2 100.000 4 25.000 10 I, 10.000 100 I, ,i 1.000 200 ,i 5.00 Wij bevelen deze Loterij onzen Katholieken landgenooten met warmte aau. Loten worden door het gehetle land franco thuis gezonden, zoo men voor ieder lot 50 cents franco toezendt aan den heer II. M. Werker, President van de Pius-ver- vereeniging te Amsterdam. Men kan het bedrag zenden per postwissel of postzegels. Tot besparing van kosten kunnen twee of meer persouen het geld in één brief of met postwissel overmaken. Amsterdam, 9 Maart. Gisteren-namiddag werd bij de Van der Wouwstraat alhier, in eene sloot het lijk gevonden eener net gekleede vrouw, naar gissing 40 a 50 jaar oud. Kort geleden had men had men haar in de nabijheid heen en weer zien loopen. Genemuiden, 9 Maart. Bij het graven van de fundamenten voor de in aanbouw zijnde Herv. Kerk alhier, heeft men op een aanzienlijke diepte het lijk gevonden van een soldaat, geheel gekleed, met een sabel op zijde. Klaaswaal, 9 Maart. Bij het zoogenaamd bruiloftschieten schoot gisteren iemand de dienst maagd met eer, pistool a bout portant los kruit in het aangezicht, met het ongelukkig gevolg dat zij eenige tanden verloor, en er groote vrees be staat voor het verlies harer beide oogen. Zaandam, 9 Maart. De trommel, welke met het bedrag van f 800 onlangs ten huize van den heer S. werd vermist, is teruggevonden, en wel in een sloot achter die woning. Het geld was echter verdwenen. Botterdam, 9 Maart. Heden-ochtend werd drijvende gevonden in de Schie bij de werf van den heer De Bruin, een man, te Overschie woon achtig. Misbruik van sterken drank schijnt oor zaak te zijn, dat hij in het water is geraakt. Middelburg, 9 Maart. De justitie alhier heelt zich gisteren naar Ierseke begeven, ten einde een onderzoek in te steilen naar een aldaar door eene stiefmoeder gepleegde mishandeling van hare 16- jarige dochter. Vollendam, 9 Maart. De 18 jarige knecht van een alhier te huis behoorend visschersvaartuig is heden-nacht, voor de haven te Lemmer, over boord geslagen en verdronken. Zalt-Bommel, 9 Maart. De vrouw van den concierge der B H. burgerschool alhier, is op eene noodlottige wijze in een vijver in het plant soen alhier verdronken. Daags daarna -verd haar lijk gevonden. Te London zijn door kolonel Chamberlian proeven genomen, om gas te maken uit petroleum, water en lucht. Het gas moet zeer goed en onschadelijk voor de gezondheid zijn. Alle onkosten ingesloten, zou de vervaardiging niet meer dan 1 shilling en 6 p. (f 0.90) per 1000 kub. voet behoeven te kosten. Maria Christina De Leeuw, alias Mie de hondenscheerster, die door hare voort durende openbare dronkenschap steeds zorg droeg dat „men" in de afdeelingen der Tweede Kamer geen stof had tot klachten over gebrek aan werk zaamheden bij het kantongerecht te 's-Gravenhage, en die reeds den dag harer 100ste veroordeeling wegens het verkeeren in kennelijken staat beleefde, heeft sedert het begin dezes jaars van mr. Greeve afscheid genomen. Na onder de nieuwe drankwet twee malen onherroepelijk wegens het aannemen van waggelende houdingen onder het spreken van allerlei wartaal, te zijn veroordeeld, maakte de drankslavin kennis met de arondissements- rechtbank aldaar. Zij was de vorige maand we derom van 9 uur 's avonds tot 's nachts op het potitiebureel ter ruste gelegd om haar roes uit te slapen, en moest zich nu voor de recht bank verantwoorden voor deze derde overtreding van de drankwet. Zij wierp zich op als martelares van een hoop jongens, die haar steeds in de buurt, waar zij woonde, omringden en uit jouwden als zij haar hondenscheerderij verliet. Maar de getuigende politie-beambte verklaarde zich niet te hebben vergist, toen hij haar dron ken voor de zooveelste maal naar het bureau medenam. Thans vroeg de officier 14 dagen ge vangenisstraf. Als Mie zich niet betert, wacht haar bij eene volgende veroordeeling de Schans. Lucerne-klaver als groente. Naar in Koth's Landw. Blatter gezegd wordt, leveren de blade ren van deze plant, iu het voorjaar als toegroente toebereid, eene zeer gezonde spijs. Nadat men de bladeren van de bladstelen heeft bevrijd, worden zij evenals spinazie behandeld en gekookt. Zelf zou gewone spinazie, wat smakelijkheid aan gaat, door deze groente overtroffen worden. Most, de Duitsche socialist, die, zooals men weet, over de „ellende van het arme volk" spreekt, heeft het plan eenige lezin gen te New-York te houden. Hij vraagt, als de beste tooneelspeler, voor dien dienst van het „arme volk" vergoeding van reis- en verblijfkos ten, benevens t 625 per lezing, behalve de ban ketten, ovatiën, punclis, „kneipereien„ (braspar tijen) enz. die men hem mocht willen aanbieden. Hij wil, als goed koopman, ook wel een abon nement sluiten voor 600 dollars f 1500 voor drie lezingen ten behoeve van het „arme volk". De Antwerpsche Précurseur doet ons deze interessante mededeelingen. Terwijl wij hier in koude wind- en regenvlagen rillen, is het in Meran, in het zuiden van Tyrol, zoo warm, dat men gerust in zomerkleeren kan gaan wandelen. De thermometer staat reeds sedert eenige dagen op 25o Reaumur (88° F.) en alles is reeds in vollen bloei. De te Nieuw ediep thuis behoo- rende visschersvaartuigen II. D. 12 en H. D. 19, aan welker behoud men reeds wanhoopte, zijn aan het strand te Zandvoort aangedreven; in laatstgenoemde schuit vond men de lijken van twee der opvarenden, P. De Graaf en J. De Wolft, terwijl de schipper en twee man onge twijfeld overboord geslagen en verdronken zijn. Ook de bemanning van eerstgenoemd vaartuig uit drie man bestaande, is in de golven omge komen. D e Signale meldt dat de Berlijnsche kapelmeester Bilse met zijn beroemd orkest door de Amsterdamsche Tentoonstellings-commissie geëngageerd is voor de maanden Mei en Juni. Te Torquay overleed dezer d a- gen, 99 jaren oud en na een diensttijd var. 78 jaar in het Britsche leger, generaal George Macdonald. Dat de staat van dienst van dezen veteraan eerbiedwaardig is, laat zich hooren. Hij maakte o. a. alle veldslagen tegen Napoleon in Spanje mee en streed bij Waterloo, waar hij drie wouden bekwam. Theodor Hahn, de bekende Vege- tariaan en eigenaar van de Vegetariaansche Cur- anstalt Obere Waid, te Si. Gallen, is Maandag aan maagkanker overleden. Men meldt ons uit Dokkum: In den jongstleden Maandag en Dinsdag gewoed hebbenden storm zijn van de visschersvloot te Moddergat vier schuiten met man en muis ver gaan; zelfs noemt men de namen van een zeven tal. Vier zijn tot heden op de rtê teruggekeerd. Van al de 15 overige schuiten heeft men tot heden niets vernomen. De toestand in dat visschersdorp is hartroerend. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft de geheele verordering op de Gasthuizen goedgekeurd en aan d% Thijssen wachtgeld ver leend, tot een bedrag gelijk aan dat van z(jn traetement Een lid van den Raad van Hauler- wijk is veroordeeld tot f 0.50 boete of 1 dag gevangenisstraf, wegens openbare dronkenschap. M a a n d a g-o chtend liet iemand te Brussel bij de Bank-instelling Société générale twee cheques (oorspronkelijk door het Crédit Vénitien uitgegeven) viseeren en tot betaling alzoo goedkeuren. De eene bedroeg 400, de andere 207 fr. Dadelijk ontving hij aan de kas de eerst- gemelde som en 's namiddags kwam hij terug om voor de andere het geld te halen. Maar in middels had hij op de geviseerde chèque het cijfer veranderd in 9000 fr. Wellicht dat deze persoon, die gevangen genomen is, ook andere waarden ter betaling heeft gepresenteerd, hetzij te Brussel of in het buitenland. Bij een vechtpartijtje op den Zeedijk te Amsterdam, in den afgeloopen nacht, bett een der twistenden zijn tegenstander den neus af. De kannibaal werd gearresteerd. Gisteren is in de Zalmhaven te Rotterdam drijvende gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, verkeerende in zeer ver gevorderden staat vau ontbinding, zoodat het hoofd en het rechterbeen reeds gedeeltelijk ont braken. De kleeding bestond uit een stuk van een bruin flanellen hemd, een bottine en een bruinwollen sok. Het lijk is overgebracht naar de loods voor drenkelingen in Crooswijx. De openbare middelen van ver voer (omnibussen, tramwagens en.), dus onge rekend de fiacres en eigen rijtuigen, vervoeren dagelijks gemiddeld 725.000 personen door Parijs. Van kwakzalver ij sprekende, mag men thans wel zeggen: Ou, diable, va-t-elle se nicher? Het blijkt namelijk dat verkoopers van zg. geheimmiddelen herhaaldelijk pogingen hebben gedaan om lid te worden van de Ver- eeniging tegen kwakzalverij. Uithoofde van hun beroep werden zij echter geweigerd. Niettemin is van deze Vereeniging eenigen tijd iemand lid geweest, die „een onfeilbaar middel tegen het uitvallen van de haren" debiteerde. Op het telegraphisch bevel, ge geven door de rechtbank te Haarlem, werd te Eindhoven in eene particuliere woning aangehouden de persoon W. B. M. te Hillegom, chef de bureau bij de Noord- en Zuidhollandsche Stroomtram- maatschappij, als verdacht van begane valschheid in geschrifte. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. De nieuwste niewigheid op het gebied der Parijsche journalistiek is zeker wel het onder redactie van Léon Tallix aangekondigde blad: Croque Mort, dan ten doel heeft de belang stelling in de zaken van doodkistenmakers, aan sprekers, doodgravers, enz. nlevendigte houden. Te Brui (Bohemen) is een moord gepleegd op een gymuasiast, die door een zijner vrienden op straat, voor de deur van het huis zijner moeder, met een mes zoo ernstig werd verwond, dat hij weldra overleed. De aanleiding tot de misdaad moet een liefdeshistorie zijn ge weest. De vermoedelijke moordenaar, de zoon van een geacht burger, is voortvluchtig. De v i o 1 e n-v erzamelingvanVieux- temps is voor vijftig duizend franks overgegaan in het bezit van den hertog van Campo-Medina. In deze collectie komt, benevens tal van andere kostbare stukken, ook een viool van Paganini voor. Onder de bestellingen, die door de Russische regeering gedaan zijn voor het aan slaande kroningsfeest, behoort ook eene aan den pottenbakker Masslenikow te Moscou van 400,000 aarden kruiken, verschillend van grootte en kleur, alle voorzien van den rijksadelaar, en bestemd, om bij het onthaal te dienen dat het volk wordt bereid. Een kapitein van het Deensch leger heeft dezer dagen eene nieuwe uitvinding gedaan, namelijk die vau een schild, waarop de geweerkogels niets vermogen. In dit schild is een soort van gat waardoor de soldaten kunnen schieten. Het schild weegt 7 pond. Onder een en twintig makelaars, die verleden week te Londen werden benoemd, waren twee zonen vau pairs var. Engeland. De geheele organisatie van een af zonderlijk polit'ewezen op het terrein der Inter nationale Tentoonstelling te Amsterdam zal aan de ondernemers te staan komen op f 64.000. De politie zal dan op het terrein bestaan uit: 2 of 3 inspecteurs, 3 brigadiers en 36 agenten, die tijdelijk worden aangesteld, om zoo noodig later bij het vaste korps te worden ingedeeld. De nieuw benoemden zullen geen dienst doen op het Tentoonstellings-terrein, maar den gewo nen straatdienst verrichten; met den dienst op de terreinen der expositie zal de keur van het politiepersoneel worden belast. De hedenda agsche smaak voor genootschappen heeft te St.-Johann-Saarbriicken zich op de volgende wijs gelucht. Bijna elx in woner daar behoort tot deze of gene vereeuiging. Om nu ook de ongelukkige enkelen, die nog buiten staan, te helpen, is een „Vereeniging voor die in geen vereeniging zijn" opgericht. Eergistere n-m iddag kreeg in de Piet-Heinstraat te 's-Hage een werkjongen van 14 jaren twist met een knaap. De werkjongen haalde een mes voor den dag, waarmede hij den ander twee wonden in den buik toebracht, die een hevig bloedverlies veroorzaakten. Opgenomen in het koetshuis van den stalhouder van N. werd hem daar de eerste heelkundige hulp verleend, waarna de verwonde per rijtuig naar het gast huis is vervoerd. De jeugdige toebrenger van de messteken werd onmiddellijk gegrepen en aan de politie overgeleverd. In het vrouwengesticht te Veen- buizen is een afzonderlijk lokaal ingericht voor de ontvaugst van de dames jenerslavinnen. In het gesticht „C oude water" ter verpleging van krankzinnigen, nabij 's-Hertogen- bosch, bedroeg het aantal verpleegden op 1 Januari II. 291 mannen, 313 vrouwen. In het geheel werden in het jaar 1882 verpleegd 360 mannen en 385 vrouwen. Ouder de in dat jaar opge- nomenen waren 192 ongehuwden, 74 gehuwden en 18 weduwen of weduwnaars. Erfelijkheid werd 84 maal als oorzaak der krankzinnigheid aange troffen. Aan het bureel van den Hoofdcom missaris van politie aan de Groenmarkt te 's Hage hield Woensdag-voormiddag omstreeks 12 uur een rijtuig met twee fraai opgetuigde paarden bespannen stil. Uit het rijtuig stapte en vervoegde zich bij den heer Vau Schermbeek een door een advocaat vergezeld heer, die gekleed was in wit cachemir gala-gewaad, rok en pantalon rijk met goud versierd, met gouden epauletten, statiede gen, steek met vederbos, twee goudkruislinten over elkander, en verder de borst als bedekt met verschillende commandeurs-kruizen en orde-sterren meerendeels Spaansche. Men vernam, dat deze bezoeker was de graaf D. sedert eenigen tijd verblijf houdende in de voornaamste hotels aldaar, en die vermoedelijk in de meening verkeerde, dat het vertoonen van zijn paspoort of verblijfpas aan den ambtenaar der politie in groot comstuum behoorde te geschieden. Aan den tenorBötel te Hamburg, die, zooals bekend is, vroeger koetsier was, maar wegens zijde schoone stem door den directeur der opera te Hamburg tot operazanger werd op geleid zal bij gelegenheid zijcer optreding als „Postiljon van Lonjumeau" door de koetsiers- vereeniging aldaar een zilveren zweep ter waarde van 500 mark ten geschenke gegeven worden, die de zanger dan voor de eerste maal zal ge bruiken. De Parijsche politie zoekt een individu, Ceron genaamd, die men het hoofd der jassendieven zou kunnen noemen, daar hij deze industrie tot zulk een volkomenheid gebracht heeft, dat hij wel een groot magazijn van het gestoleue had kunnen oprichten. Wat hij in de zakken vond, werd door hem nuttig besteed. Zoo verkocht hij twee biljetten voor de Opera, die hij in een gestolen jas gevonden had. Daar de rechtmatige eigenaar de zaak bij tijds had aan gegeven, werd de houder van de kaarten des avonds in den schouwburg in hechtenis genomen eo het kostte dezen groote moeite om te bewijzen, dat hij niet de dief was. Naar men verneemt heeft depoli- tie te Zutfen procesverbaal opgemaakt tegen één der vaste werkliedeu bij de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatschappij te Zutfen, die arglistig in zijn huis borg, goederen welke alleen in de werk plaats of het magazijn der voormelde maatschappij mogen worden bewaard. Te Grefrath, niet ver van Yenlo, heeft men bij het vellen van boomen een aantal gouden en zilveren voorwerpen ondiep in de aarde verborgen gevonden. Zij moeten van een kerkdiefstal afkomstig zijn en nog niet lang daar gelegen hebben. Het gevondene was deels ver broken en gemerkt met de letter U, waarbij als waarborgmerk een gaande leeuw was geslagen. Dit doet vermoeden dat een en ander van Neder- landschen oorsprong moet zijn en uit een kerk geroofd is. Bij het Gemeentebestuur van Ba- den-Bailen is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een electrische spoor baan van Baden naar Lichtenthal. Tegen dat plan zijn echter bij het Stadsbestuur bezwaren ingediend door tegenstanders, die beweren dat het rijden over zulk een baan zooveel rumoer maakt, dat zenuwachtige menschen het niet zullen kunuen uithouden. De Burgemeester heeft nu in lichtingen gevraagd aan zijn ambtgenoot te Ber lijn, die er meer van weet". Te Rotterdam was Woensdag middag zulk een hooge vloed, dat de Leuveha- ven en Wijnhaven aan een zijde deels blank stonden. Vele marktschepen konden eerst gisteren vertrekken. Een aantal kelders in de binnenstad zijn onder- geloopen. Het eiland Foulan, ongeveer 20 mijlen ten Westen van Shetland, is met zijn 300 bewoners door hevige stormen, sedert het begin van dit jaar van de buitenwereld afgezonderd geweest. Eerst Zondag 11. gelukte het een boot, met mondvoorraad, daar aan land te komen. Men vond de bewoners in een ellendig uitgeputten toestand; velen waren reeds op het punt van të bezwijken van honger en gebrek. Te Rome is in den gevel van het huis, waar Samuel Morse, de uitvinder van de telegraaf, van 1825 tot 1826 gewoond heeft, een gedenksteen te zijner eere onthuld. De Ame-^ rikaansche gezant en verscheidene andere aanzien lijke Amerikanen te Rome, woonden de plechtig heid bij. Het beschieten van een Ameri- kaansch schip nit het fort van Curagao zal tot geen internationale verwikkeling leiden. Een storm ir. een glas water, zegt de Handelszeitung van New-York, werd door het bericht gewekt. Doch de zaak had niets te beduiden, daar overeen komstig het eenstemmige getuigenis der officie ren aan boord der Valencia het feit te wijten was aan onvoorzichtigheid van artilleristen, die den zich aan boord bevindenden consul der Unie voor Puerto Cabello wilden salueeren en bij ver gissing hun geschut mat scherp hadden geladen. Schade is niet aangericht, daar het schot in het water ging, en dus heeft de minister Freling- huysen geen aanleiding van de Nederlandsche regeeriug opheldering te eischen. De vereenigde „strafsenaten" van het Rijksgerecht te Leipzig hebben beslist, dat de met geslepen degens Schlagergehouden studen- tenduels onder alle omstandigheden als tweege vechten met doodelijke wapenen beschouwd moeten worden en als zoodanig in de termen van de strafwet vallen, welke voorzorgsmaatre- regeien men ook in acht genomen heeft bij het gevecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2