lARKTB KRICHTKN BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Klippen in stille wateren. Allerlei. mededeelin g en Als een bizonderheid wordt me e- gedeeld, dat bij het groote gemaskerde bal ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van deu Duitschen Kroonprins, niet minder dan 10,200 Waskaarsen, of 17 centenaars was, voor de ver lichting van het paleis zijn verbruikt. Veertien jaren lang heeft een ttari in de bergen bij Eppan, Zuid Tyrol, in strikte afzondering doorgebracht, zonder, in eenige aan raking met de buitenwereld te komen. Deze man, Pircher genaamd, diende tot 1866 in het Keizer lijke jagers-regiment, maar deserteerde toen om dat de krijgsdienst hem niet meer beviel. Hij vluchtte naar Zwitserland; maar na twee jaren kreeg hij het heimwee en hij keerde naar zijn geboorteplaats terug. Daar koos hij zich een schuil plaats in het gebergte, niet ver van zijn ouder lijke woning, op een bijna ontoegankelijke plek. Het was een vooruitstekend rotspunt, omringd door steile bergwanden van 150 a 200 voet hoogte. Hij maakte die plek van boven af toegankelijk door een ladder, die hij slechts had weg te ne tten om geheel afgezonderd te zijn. Daar bouwde hij zich, in een vrij diepe nis, een hut van mos en steenen, bracht er het weinige dat hij voor zijn sober bestaan noodig had, een zeer primitief bed, pannen, schotels enz. alsmede 2 geiten, om hem melk te leveren. Daar leefde hij veertien jaren lang en verdiende zijn brood met het vlech ten van manden, welke hij verkocht door bemid deling van zijn broeders, die hem ook zijn levens behoeften verschaften. Zij lieten wat zij brachten aan touwen neer en haalden zijr. manden op de- Zelfde wijze naar boven. Maar Pircher kon, naar het schijnt, dat eentonige kluizenaarsleven niet langer uithouden. De veertigjarige man heeft zich ten minste dezer dagen vrijwillig ter beschikking van de overheid gesteld. Hij is gevankelijk naar Trieot gevoerd en zal wegens desertie terecht staan. Het verhaal klinkt zeer romantisch. Een dergelijk onderwerp is dan ook door Ludwig An- Zengruber in zijn novelle Der Einsame behan deld. In de New-York Herald wordt b ij a d- vertentie gevraagd een nieuwe godsdienst! De an nonce luidt aldus; Verlangd vrijzinnige en beschaafde dames en heeren, die zich met de verschillende tegenwoordige godsdienstige gezind ten niet kunnen vereenigen, en genegen zijn een Zedelijke geloofsbelijdenis onder elkander ir. te voeren en te verbreiden." Bétise humaine ou sont tes limites De Fransche Kegeering heeft de electrische verlichting voorgeschreven voor haar oorlogschepen, aviso's enz. De grootste typen zul len voorzien worden van twee Gramme's elk voor 1600 lichten, waarbij drie handlampen, commu tators voor koppeling en twee Mangin reflectors van 0.60 M. De stoomsloepen zullen een Gramme voor 200 lampen bekomen, en de gepantserde schepen, type Alinea, twee gekoppelde toestellen voor 500 lichten. Iets nieuws. Een ondernemer van een Café-concert adverteert in een blad, dat eiken avond in zijn salon „onderhoudende muziek on der medewerking van een nieuwe zeer elegante pianino plaats heeft". Dahin, Dahin, lasst uns ziehn! In tegen- stelling met de algemeene klacht "an hooge be lastingen, meldt men ons, dat de gemeente Strijp in Noord-Brabant, in de twee laatste jaren geen hoofdelyken omslag heeft geheven. In den nacht van VrijdagopZa- teröag wilden eenige kommiezen, die in dienst waren op den straatweg van Mook naar Gennep een beladen kar visiteeren, doch werden daarin door de op de kar zittende personen verhinderd. Van beide kanten werd daarop geschoten, met het gevolg, dat een der bedoelde personen een schot in den pols ontving. Een jacht der kom- ttiezen op het snel rijdend voertuig volgde. Eerst té Gennep hield de kar stil, na een rit en wed loop van een uur gaans. De ambtenaren meenden natuurlijk een partij smokkelaars te zullen vin den, doch troffen op de kar slechts een partij onschuldige biggetjes aan. De voerlieden beweren in den waan te hebben verkeerd, van door straatroovers overvallen te worden. Wederzijds Verwijt men elkander aanleiding tot mystificatie te hebben gegeven. Te Heerdt bij Neuss is in eene herberg een voerman door zijn zwager doodge schoten, nadat zij twist gekregen hadden over een borrel. De voerman was srehuwd en had 7 kinderen. Dat lander ij en en huizen tegen woordig hier en daar in prijs zijn verminderd, is van algemeene bekendheid. Doch dat een bur gerwoning, benevens 16 meter grond daarachter, 11,50 met inbegrip van de kosten opbrengt, zal wel tot de zeldzaamheden behoorer.. Toch is dit Donderdag jl. te Ursem (Noord-Holland) ge beurd. De notaris Haarselhorst, te Ohdaro, heeft de woning van zekeren Rouwinkel te Ursem doen veilen, onder de 'conditie dat genoemde R. en diens echtgenoot (beiden p.m. 60 jaar oud) le venslang gratis daarin moeten wonen, en dat herstel lingen, assurantiën enz. natuurlijk ten koste van den kooper komen. Het hoogste bod was/ 15, door Zekeren Nieuwboer, waarvoor deze 5 strijkgeld ontving. De prijs liep daarna bij afslag weer tot het cijfer van 15, zoodat N. eigenaar werd van huis en grond voor f 10 benevens f 1.50 voor de onkosteD. Sedert eenige dagen verloeftte Steenwijk een lid van de secte der Mormonen, om voor zijn leer proselieten te maken, doch dit schijnt hem nog niet te gelukken. Slechts één zieltje had hij gedeeltelijk gewonnen, doch toen het op doopen aankwam, trok de candidaat-Mor- ttoon zich terug. Te Amsterdam is een ruim 80—j a- vige vrouw dood gevonden op haar kamertje. Haar lijk vond men in een allerellendigsten toestand op de havelooze legerstede. Vreemd was het echter, bij deze door de diaconie bedeelde, sinaasappelen te vinden. Het allervreemdst ech ter was een zakje, dat in haar kleeding was Vastgenaaid, en waaruit, verkleurd en besmoezeld, „gouden Willempjes" en rijksdaalders voor den dag kwamen, te zamen ter waarde van circa f 200. Een dronkaard was ingepakt en in het politie-bureau achter de grendels gebracht. Toen hij eeoigszins van de eerste verrassing be komen was, begon hij hevig tegen de deur te bonzen en te schreeuwen. Niemand nam hier notitie van. Dit maakte den man zoo boos, dat hij eindelijk dreigend uitriep: Laat me er uit, of ik zal een diender halen! Fransche bladen deelen een tref- fend verhaal mede van deu dood van een scheeps jonger., die omkwam bij het redden van acht zeelieden. Ilij was aan boord van een schip dat langs de kust van Bretagne voer. Het vaartuig werd onlangs door een storm overvallen, bij kaap Corsen (Finisterre). Door den hevigen wind voort gedreven, schuurde het telkens langs de scherpe rotsen van die gevaarlijke kust, totdat het eindelijk tusschen twee rotspunten bleef vastzitten, ten prooi aan de golven, die met woeste kracht de broze plan ken beukten. Het schip was reddeloos verloren. De bemanning en de kapitei liepen in radeloo- zen angst op het dek. Aan de kust, op 100 meter afstand, zag men een aantal mannen druk in de weer. Het waren visschers, die een boot trachtten los te maken, om tusschen het gestrande vaartuig en de kust een touw te spannen, waarlangs de schipbreukelingen zich konden redden. De kapi tein nam een touw, maakte er een grooten knoop in en vroeg: „wie wil dat naar land brengen?" Geen antwoord. Toen trad de scheepsjongen naar voren, een arme, ouderlooze knaap, die altijd heel wat had moeten verduren van den ruw n kapitein en de anderen, en met een fleren blik op de mannen die hem zoo dikwijls mishandeld hadden, riep hij: „Dat moet ik doen, om mij zal uiemand treuren." Hij deed het touw om zijn lijf, sprong, voor iemand hem kon tegenhouden, in zee. De knaap zwom, door allen bewonderend nagestaard, met krachtige slagen voort. Hij werd nu eens door de golven opgeheven, dau weder in dë diepte neergeploft, maar telkens meer nader e hij zijn doel. Eindelijk klonk er een luid hoera boven het stormgeloei uit: de scheepsjongen was aan land. Hij was echter, vlak bij de kust, door de golven op den scherpen kant van een rots geworpen, waardoor zijn hoofd verbrijzeld werd. Toen de visschers hem van het touw ontdeden was hij reeds dood. De arme knaap had zijn makkers gered, maar ten koste van zijn eigen leven. Men heeft zijn graf op het kerkhof in het dorpje van een gedenksteen voorzien, waarop zijn daad vermeld staat. De gezant van Siam teLonden on derneemt eerstdaags een reis door het vasteland van Europa. Yan de belangstelling, die deSiameezen in de Westersche beschaving stellen, bleek on langs door een besluit var. hun Gouvernement, waarbij geldeu werden toegestaan om een aantal Siameesche knapen in Engeland onderwijs en op voeding te laten ontvangen. Te Driel is in de Maas drijvende gevonden het lijk van Ger. Kling Jr., een op passend jonkman, 30 jaar oud, die sedert 5 Fe bruari werd vermist en die bij 't overvaren waar schijnlijk is overboord geslagen en jammerlijk verdronken. Ware het noodig door nog meer voorbeelden te staven, dat honden een buitenge woon ontwikkeld instinct kunnen bezitten, dan zou het volgende kunnen dienen, door het Eu— gelsche blad Daily Telegraph medegedeeld. Een der ombrengers van dit blad werd ziek en zou door zijn zoon worden vervangen, deze wist ech ter alle inteekenaren niet te wonen, en nam den hond mee, die den vader op zijn tocht geregeld rergezelde. Het dier wees den jougen den weg en hield voor elke woning stil waar een krant moest worden afgegeven. Als 't maar waar is! Te Hildesheim, in Hanover, is weer een geheim genootschap ontdekt onder de vreemde werklieden aldaar. Na eenigen tegenstand werden verscheidene personen in hechtenis geno men en op een aantal papieren beslag gelegd. Men heeft onlangs te Dresden de beroemde viool verkocht, welke de Graaf van Trautmansdorf, de opperstalmeester van Keizer Karei VI van den beroemden violist Jacob Stai- ner had gekocht, op de volgei de zonderlinge voorwaarden. Hij betaalde hem terstond 66 goud guldens en nam de verplichting op zich, hem zoolang hij leefde, dagelijks een goed diner te geven, 100 gulden maandelijks te betalen, hem ieder jaar een nieuw statiekleed met goudgalon versierd te doen toekomen, daarbij twee tonnen bier, huisvesting, vuur en licht; voorts, indien hij in het huwelijk mocht treden, zooveel hazen als hij noodig had, twaalf manden met fruit voor zijn huishouding en even zooveel voor zijn huis houdster. Daar Stainer nog zestien jaar leefde kostte deze viool aan den Graaf van Trautmansdorf 20,000 gulden. Dit instrument, dat zich in den laatsten tijd in de handen van een Oostenrijker van hoogen adel bevond, werd door een Rus aangekocht voor de som van 10,000 franks. Dezer dagen moest een brieve n- besteller aan Prof. Dr. Von den Steinen te Ber lijn een brief bezorgen; maar deze neemt als natuur onderzoeker deel aan een tocht naar de Zuidpool. De besteller bracht den brief terug met de schrif telijke opheldering-. „Geadresseerde vertoeft in Zuid-Georgië, om de Zuidpool te ontdekken." Op de lijnEindhove nL u i k, tus schen Zonhoven-Helchteren, geraakte dezer dagen het 12jarig zoontje van een wisselwachler onder een rangeerenden goederentrein, waarbij hem de beide beenen werden afgesneden. De ongelukkige bezweek den volgenden morgen. Als een merkwaardigheid mag ze ker wel medegedeeld worden, dat de Fransche gas-maatschappijen op gemeenschappelijke kosten een laboratorium hebben ingericht, waar ten hun nen behoeve de verschillende uitvindingen zullen worden onderzocht, waarvan met betrekking tot de ebctrische v dichting gewag is gemaakt. Op deze wijze willen zij zekerheid bekomen omtrent de waarde van die uitvindingen en zich verge wissen of hetgeen daarvan met meer of minder ophef wordt medegedeeld, al of niet overdreven is. De vermelding van deze instelling in verband met de veel besproken proeven, door de Noorder-spoor- weg-maatschappij aan haar station genomen, ont lokt aan een Fransch tijdschrift de dikwijls zeer ware opmerking, dat men meer voordeel van een wijzen vijand dan van een onvoorzichtigen vriend kan hebben. (Mieux vaut un sage enuemi qu'un iraprudaut ami). De justitie uit Amsterdam heeft zich naar Lithoorn begeven, om een onderzoek in te stellen omtrent de oorzaak van den dood van zekeren D. G., die veertien dagen geleden aldaar is overleden en vergiftigd zou zijn. De broeder van den overledene de vermoedelijke dader, is in verzekerde bewaring genomen. Het stoomschip Kavarrein, van K o- peuhagen naar Leith, is, naar men uit laatstge noemde plaats bericht, gezonken. Slechts zestien personen werden gered, waaronder een bootsman en vijf passagiers. Wat voor haar kind'ren een moeder kan, Wel menig wonder getuigt er van. Onbekend is soms onaangenaam, miskend is steeds smartelijk. God luistert naar ons hart en niet naar onze lippen. De herinnering van de deugden zijner moeder, heeft menig zondaar bekeerd van de dwaling zijns wegs. Geen offer heeft waarde zonder het offer der liefde; alles is niets zonder het hart. In 't ruime sop, op de woelende, onstuimige zee, heeft een schip geen loods noodig. Maar het waagt zich niet alleen op de kalme oppervlakte eener kleine rivier, uit vrees van op eene ver borgen klip te stooten. Zoo is 't ook met het menschelijk leven. Niet zoozeer bij onze openlijke, voor ieder aanschouwelijke daden hebben wij de waarschuwende stem van onzen stillen leidsman noodig, als wel bij de kleine, heimelijke hande lingen in ons dagelijtcsch leven. Taalles. „Wat is het meervoud van stuiver?" werd aan een knaap gevraagd. „Een dub beltje," was het antwoord. Scherp. Rentenier. En boeken heb ik nu ook. Kijk, wat zeg je van mijn bibliotheek? Bewonde raar. Keurig! Hoeveel betaal je per kilo? Een goed vak. „Welke rol speelt gij wel op het groote schouwtooneel des levens?" vroeg een spotvogel aan een eenvoudigen boer. „Ik bemoei mij met mijne eigene zaken," antwoordde het boertje leukweg. Wat komt in den regel te laat? Antwoord. De goede gedachten, het berouw en de brand spuit. Eigenaardige hulde. Mama. die met haar zoontje op 's konings verjaardag door de residentie wandeltJ: Wel, Henri! Wat zeg je er van? Vindt je dat nu niet mooi? Henri, la, Moe! Maar ze vlaggen hier allemaal uit de meidenkamertjes! Collega's. Student. Hoe vaart mijnheer Knij- penburg? Knijpenburg (geldschieter) Ik ben lij dend, waarde heer, de dokter heeft mij bloedzuigers voorgeschreven. Student. Dit middel zal niet helpen. Knijpenburg. Waarom niet? Student. De bloedzuigers zullen een collega niet willen bijten. De proef op de som. Kolonel Tom Clark, van Brooklyne, had eene kat, waarop hij al de genegenheid van zijn oudvrijers hart uitstortte, en dat deed hij in den vorm van eiken dag een pond gehakt. Eens merkte de kolonel op dat poesje zoo mager als een geraamte was gewor den, en terstond riep hij zijn oppasser ter ver antwoording. „Heb ik u niet gezegd, John, dat je de kat eiken dag een pond vleesch zoudt geven?" vroeg de kolonel. „Ja, kolonel; en dat geef ik haar ook eiken ochtend voordat gij opstaat," zeide John. „Ik geloof er geen woord van. Ik houd het er voor dat je of het geld in den zak steekt, of het vlee.ch zeif opeet. Breng mij eene weegschaal en de kat." De weegschaal en de kat werden gebracht: poesje werd op de schaal gezet, en de balans gaf één pond aan. „Ziedaar!" riep de oppasser zegevierend uit; „heb ik u niet gezegd dat ik haar van ochtend een pond vleesch heb gegeven?" „Het pond vleesch is er, dat is zeker," zeide de kolonel, langs zijne kin strijkende; „maar waar ter wereld is de kat?" STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 10 Maart. Bij de Woensdag 11. in het café Brinkmann alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen eener grafka pel voor rekening van den Heer van Vol lenhoven te Heemstede, waren acht biljetten ingekomen. Aannemer werd de heer S. B. Peijra, alhier, voor de som van ƒ6121. HAARLRM, 7 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 6 koeien verkocht, 5 voor f 140 a 260; stier; verkocht - voor fa - vaarzen, verkocht voor fa pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 56 nuchtere kalveren, verk. voor /5a 10, 21 schapen, verk. 19 voor f 22 a 34. lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht - voor f - a varkens, verkocht voor a c. per 1L kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 1 stapels kaas, 60 stuks, wegende 120 kilo, hoog ste prijs f middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 7 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 144 vette kalverenlste qual. 1,20, 2de qual. 1,00, per kilo, - graskalf f a 154 nuchtere kalveren, 4 a 8, schapen en lammeren f a —,133 vette varkens 46 a 55 c. per kilo. LEIDEN, 9 Maart. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a 3 stieren 82 a 130, ossen f a 58 melkkoeien 150 a f 260,27 kalveren dito 178- 320, 42 vare dito f 148 a 256, 58 vette dito f 175 310, graskalveren f a 16 vette 40 a 108 105 a 120; 111 nuchtere dito f 3,a 8, 80 vette schapen 23 a 38,32 weide dito f 16, a 24 lammeren 48 magere varkeus /18 a 56, 170 biggen f 6a 13.50 GOUDA, 8 Maart. Woensdag a. s. groote Kaasmarkt. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.30 1.40 der weiboter f 1.20 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 9 Maart. Moutwijn, per ned. vat 1L,Jenever f 16,50, spoeling f 2,dito commissie f 2, HOORN, 8 Maart. Ter waag gewogen 24 stapels kaas wegende, 5964 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo 1*39,voor kleine, 39,en voor hooikaas commissie middelbare, f LONDEN, 8 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 200, Schapen en Lammeren 1000, Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 44 a 6- Schapen en Lammeren 6 - a 8 -, Kalveren 5 4 a 7 - Zwijnen 4 - a 5 -. Amsterdam, 9 Maart 1883. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koer Nederland. Certif. Werk. Schuld2lf^ 65s/8 M y u 8 795/g u it it 4 TOO15/16 Hongarije. Obl. Leening 18675 943/4 Goud leening5 74 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 87 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 65 u zilver (Jan.Juli). 5 ÖSUj Portugal. Obl. buitenl. 1853/80 3 53l/4 Rusland, bij Hope Coinp. Oude Russeu. 5 963/4 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 765/i6 1877 Amst. L 20-100 5 893/4 8panje Obl. buitenl. 1867, 1871/75. iy4 26*/* 1876 2 44y4 u (Perpetuele) 4 591Ji binueul. J 1250025000. 1 251/4 1000—5000 1 25 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 lls/4 1869 6 10y16 Egypte. Obl. Leening 1876 5 94y2 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/. 111 1877 4 117 Columbia. Obligatien4!/2 2Sn/is Peru. Leening 18706 1415/16 v 18725 li*/» Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. 1161/l6 Nederland. Holl. IJz. Spw. Aandu 145y2 M. tot Eipl. St. Spw. Aand. 120 Cent. Spw. gestemp. Obl. 71 Indische Spw. Aand149l/2 Rijn Spw. volg. Aandu 133 Boxtel Wezel Obl417-1/» 1875 5®/0 Italie. Zuid-I tal. Spoorw. Obl3 51 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 125 Baltische Spw. Aand. .3 oO1/* Jelez Griasi Obl5 83 Kiew-Brest Aand5 82 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 87 Morschansk Sysran Aand. 5 6274 Riascl^ Wia8ma 5 61l/a Rumenie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. 1487s N. York Lake Erie W. S. Aand w 377s Illinois Cert. Aand1477a Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 1047a PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 3 11074 Rotterdam3 lOH/a u Gemeente Crediet. 3 947s Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 95 Oostenrijk. Staatsl. 1854 4 999/u 18605 1083/4 1864H07s Rusland. 1864B 132»/, 18665 129s/,6 Geldkoers prolongatie 5 pet. Verleden Dinsdag zonk op een bal te Bacup, in Lancashire, eene jonge dame, Martha Spraggonmidden in eene wals in de armen vaa baren danser en gaf den geest. Tndien hij den len April 1883 mag be leven, zal de beer A. J. P. Van Borcharen dan vijftig jaren pensioen hebben geno ten; op 1 April 1833 werd hij als luit t/z. Ie kl. gepensioneerd. LONDEN, 9 Maart. Volgens bericht aan de Daily News en de Standard bestaat er rechtsveimoeden dat de Britsck-Iudische staatsman Salar Jung, die onlangs is over leden, niet, gelijk toen werd gezegd, aan de cholera, maar ten gevolge van vergif tiging gestorven is. BERLIJN, 9 Maart. Het MUit ar Wo- chenblatt bevat de kennisgeving der benoe ming van generaal Bronsart tot Minister van oorlog. CADIX, 9 Maart. Een der personen, die alhier gevangen was, als behoorende tot de bende der Ztvarte Handis in den kerker vermoord, uit vrees dat bij geheimen zou openbaren. PARIJS, 9 Maart. Frank Byrne is gis teren-avond in vrijheid gesteld, daar zijne onschuld aan den moord in bet Phoenix- park te Dublin bewezen was. d 10 Cents per regel. Wanneer bet leven verzwakt en gij alle hoop hebt verloren; dan moet gij Hop- Bitter gebruiken. Vraag om de Hop-Bitter- brockure, bestudeer ze en gebruik het ge neesmiddel. Wanorde in de nieren en in Waterloozings-orgauen is aan de orde van den dag en Hop- Bitter is daartegen het eenige geneesmiddel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3