N I E u w E No. 675. Zondag 18 Maart 1883. 8e Jaargang. Ongeloof. B U 1T L A I). Gevat antwoord. Kunsttanden. Kieschheid in het weldoen. HURiEiisnn: ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. CJS5 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Vervolg en Slot.) Wie ongeloovig wordt, moet noodzake lijker wijze op politiek en sociaal gebied een geheel ander mensch worden. Wie op reli gieus terrein geen gezag eerbiedigt, zal op politiek gebied de autoriteit zeker Diet steunen. Wie er aan gewend is zijn cate chismus zelf te schrijven en zijne moraal zelf te creëeren, zal ongetwijfeld ook in de politiek doen, wat hem goeddunkt en wat hij momenteel het beste acht, hij zal zich echter nooit aan de eeuwige wetten ootmoedig onderwerpen. Nu kan een onge- loovige, we willen het gaarne erkennen, hier of daar een royalist zijn, doch hij zal het slechts uit eeue opportuniteits-oorzaak zijn, niet uit overtuiging; en zulk een trouw onderdaan zal geen bezwaar hebben te gelegener tijd deel te nemen aan de revo lutie tegen den Koning, die immers volgens zijn begrip niet door Gods genade, maar door de genade des volks als .vorst regeert. Een materialist, die consequent denkt, zal in het politieke, zoowel als in het sociale leven door geen ander motief beheerscht en geleid worden, dan door zijn persoon lijk profijt. Is er nadere aanwijzing noodig, dat Staat en maatschappij niet kunnen bestaan, wan neer het ongeloot nog verder toeneemt? Wel is waar hebben »liberale« theoretici de Regeeringen omtrent revolutionnaire bewegingen trachten gerust te stellen, door dien zij de geschiedenis zoo te zeggen van een natuurwetenschappelijk standpunt uit behandelden, en verklaard, dat de revo luties niets anders waren dan omwente lingen in de natuur, die de verderfelijke stoffen afscheiden en alzoo in de ontwik keling van 't heelal zelfs eene normale rol spelen. Aangezien nu zelfs het meest onge rijmde nog aanhangers vindt, kan men er zich niet over verwonderen dat ook deze waanzinnige leer geloovige ooren en harten gevonden heeft. Intusschen vindt eene Regeering, die door eene revolutie is omver geworpen, door zulk eene gebeurtenis zeer zelden een normaal procesdat tot een gezonden staat leidt. Men mag dus ver onderstellen dat de Regeeringen met zulke holle theorieën niet zullen dwepen en allerminst zullen de vorsten de vele moord aanslagen van den laatsteu tijd onder de normale processen rangscnikken. FEUILLETON. Onlangs wilde een Russisch sludent, die zich op zijn doorreis naar Berlijn eenigen tijd te Konings bergen ophield, daar het beroemde standbeeld van Kant zien. Hij sprak er van ir. zijn hotel en ver. zocht, hem iemand als geleider mede te geven. Hoe eenvoudig dit verzoek ook was, bracht het den hotelhouder echter in groote verlegenheid; want wegens den nieuwen aanbouw achter het mo nument, is het tegenwoordig door eene houten schutting, die het tegen afvallende pannen of steenen moet beveiligen, geheel verborgen. Toch wilde hij den vreemdeling niet onbevredigd laten; hij wist wel niets anders van den wijsgeer, dan dat hij een „beroemd man" was, maar dat was reden genoeg, meende hij, om als een goed burger trotsch op zijn stadgenoot te zijn. Hij besloot dus, den student een ander standbeeld dan het ver langde te laten zien. Te dien einde nam hij zijn commissionnair, een man op wiens slimheid hij kon vertrouwen, in 't geheim en deze beloofde dat hij zich tot genoegen van beide partijen van zijne taak zou kwijten. Hij hield zich van zijne geschiktheid daartoe des te meer overtuigd, omdat hij, in zijne tienjarige loopbaan als hotelbediende ën gids voor vreemdelingen, het Eransch genoeg Een zelfde valsche theorie als deze, decre teerde, ongeveer een balve eeuw geleden, de burger-koningLouis Philippe, toen hij zeide: eindelijk is de ware vrijheid ver schenen, het raadsel is opgelost.'t Is verwonderlijk dat deze monarch ten aanzien van zijne oplossing van een probleem, waaraan eeuwenlang velen zich hebben af getobd, niet trotscher was. Er is immers met het gezag een zekere graad constitu- tioneele en politieke vrijheid vereenigbaar, maar dat bedoelde Louis Philippe niet. Dat zou ook geen nieuwe uitvinding zijn geweest; Engeland en Noord-Amerika had den reeds lang de mogelijkheid van de oplossing van dit »raadsel« bewezen. Het staatsbestuur van Louis Philippe wilde niet geheel en al toegeven aan ongeloof en revo lutie, doch het wildeer ook geenszins defi nitief mede breken. De Staatsregeering was niet voor en niet tegen de Kerk, het be oefende eene balanceerende politiek. Dit beschouwden nu Louis Philippe en velen met hem als de som van politieke wijsheid. Nu kan een mathematicus wel eene rechte lijn in twee gelijke helften deelen, maar Louis Philippe en zijne aanhangers ver gaten, dat men in het politieke leven zulk een middelpunt niet met mathematische juistheid kan bepalen. Eene Regeering die met middelpartjjen« dweept zal of aan de christelijk-conservatieve of aan de onge- loovig-revolutionnaire elementen toegeven. Moeilijk zal zulk eene gelijkheid van guustbewijzen vol te houden zijn, want men kan er zeker van zijn dat of de conser vatieven of de rooden tegen de Regeering zullen verbitterd worden. Louis Philippe heeft dan ook de voortreffelijkheid zijner politiek in de Februari-revolutie van het jaar 1848, ten koste van zijn gezag, onder vonden. Eene uitspraak even ongerijmd als die van Louis Philippe, heeft haar ontstaan te danken aan het talent van den president der Pransche Republiek, den heer Grévy. Zij luidt: Tout laisser dire rien laisser faire.* Ook met deze echt liberale wijsheid zal men in het politieke leven niet ver komen. Als eerst revolutie en vorstenmoord openlijk mogen gepredikt worden, als men aan het onnadenkende plebs verkondigt dat elke misdaad voor politiek-revolutionuaire doeleinden geoorloofd is en dit geschiedde immers, zoo als men weet door de nihilisten en Eransche communards dan verwón- machtig was, om met den Rus, die geen Duitsch verstond, te kunnen spreken. De student wordt aan zijn geleide toevertrouwd er. zij gaan samen op weg. In Koningsbergen is niet veel keus van standbeelden; daarom bracht de commissionnair den vreemdeling regelrecht naar het paradeplein, waar het ruiter-standbeeld van Eriedrich Wilhelm III staat, en wees hem dit als het verlangde aan, kortaf zeggende: „Le voila!" De student loopt om het monument heen, be kijkt het van alle kanten en schudt het hoofd, want in dien met een lauwerkrans gekroonden ruiter ziet hij wel een veldheer, maar niets wat naar een geleerde gelijkt. Hij vraagt derhalve zijn geleider, of dit werkelijk Kant is en of hij zich niet vergist heeft. Maar deze houdt vol: „Cest lui." In weerwil van deze geruststellende verzekering, heeft de Rus daar toch geen vrede mee en be toogt, dat men gewoonlijk dichters en geleerden toch niet te paard voorstelt, met ruiterlaarzen en eeu degen. Tegen de waarheid van dit betoog was niet veel in te brengen; maar de commissionnair moest tot eiken prijs volhouden, wat hij zoo stel lig verzekerd had, en om er zich maar zoo spoe dig mogelijk af te maken, zeide hij, na even na gedacht te te hebben: Monsieur, c'est vrai! Mais on l'a figure comme ïl acheva son an de service chez les dragons lithouianiens." (Dat is waar, mijnheer, maar hij is afgebeeld, zooals hij was dere men zich niet over de vruchten van zulk eene politiek. Als men aan de keeren revolutionnairen eerst de vrijheid geeft te zeggen, hetgeen zij willen, dan zullen zij ook weldra zoo vrij zijn te doen, wat zij goedvinden. Karakteristiek is het overigens, hoe het gansche revolutionnaire en atheïstische »ge- meene volks door zijne leiders en corypheeën wordt veracht. Dat Lassalle zich het liefst in aristocratische kringen ophield, het de mocratische wezen en de eeltige vuisten der arbeidersinnerlijk verachtte, is be kend. Hetzelfde gevoel schijnt een Duitsch geleerde te bezielen als hij. zegt, dat de populaire helden van kracht en stof« bij scheerdersknechts passen, doch niet bij phi- losophen. David Strauss, de bekende vijand van het Christendom, is zelfs op politiek gebied conservatief, aangezien hij de werklieden niet wil aanhitsen om barrikadeu te bouwen iets dat van zijn standpunt uit toch consequent genoemd mag worden. Het Christendom, de Katholieke Kerk, behoeft deze vijanden niet te vreezen. De gevaren vau het ongeloof komen steeds meer en meer en al duidelijker te voor schijn, zoodat wij op goede gronden op eene betere toekomst, op het terugkeeren van vele afgedwaalden zullen kunnen hopen. Zelfs eeu liberaal nieuwsblad moest on langs verklaren dat de gedachten voorraad van het liberalisme was uitgeput en daar het niet in staat is, om volgens zijne be loften de wereld tc hervormen, zal men er zich nreer en meer van afwenden.Dat is flinke taal en aangezien de algemeene geest nog niet van dien aard is, dat men aan eene in aantocht zijnde socialistische aera be hoeft te denken, zullen we hopen en ver trouwen dat de geloovigen, de Katho lieken, steeds meer en meer in aanzien, macht en kracht zullen blijven toenemen. Het verbod op den invoer van varkens, varkensvleesch, met inbegrip van zijden, en alle soorten van worst van Amerikaan- sche afkomst, is thans in Duitschland afge kondigd. Het treedt in werking 30 dagen na de dagteekening van het keizerlijk be sluit te dier zake, hetwelk gedateerd is 6 Maart. Bij de discussie over de hondenbelasting in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden, toen hij bij de Litthnusclie dragonders diende. Do vreemdeling lachte om de gevatheid van dit antwoord en gaf den commissionnair eene ruime fooi, maar ging heenzonder het monument van Kant gezien te hebben. Het maken van kunsttanden is in de Vereenigde Staten een belangrijke tak van nijverheid. Er bestaan iu het land 12 fabrieken, waar kunsttan den vervaardigd worden, en die jaarlijks tien millioen leveren, dat is op vijf personen van de bevolking één. De totale verkoop, van dit knnstartikel bedraagt jaarlijks de som van een millioen dollars. Het materiaal, waarvan het ver vaardigd wordt, bestaat uit veldspaath, porselein- aarde en berg-krisial. Het kleuren geschiedt met platina, titanium en goud. Het veldspaath en berg-kristal worden gloeiend gemaakt en daarna in koud water geworpen. Dan worden zij in het water zoo fijn gemalen totdat zij bovenop drijven. Met de kleurstof verbonden, wordt het aldus ver kregen poeder in koperen vormen aan eene he vige hitte blootgesteld. Dat is een zwaar werk. In vroegeren tijd sneden de dentisten de tanden voor hunne klanten. Aan goud voor het vullen van de tanden wordt jaarlijks voor eene waarde van 500.000 dollars gebruikt. Van het jaar 1778 tot 1833, gebruikte men tot dat einde lood. In heeft de Regeering een nieuwe nederlaag geledeD. Zij had voorgesteld, dat de honden vau militairen in actieven dienst, niet aau de belasting zouden onderworpen zijn. Met 180 tegen 163 stemmen werd echter de tot deze quaestie betrekkelijke paragraaf verworpen. In het Lagerhuis stelt Parnell de tweede lezing voor van zijn ontwerp tot wijziging der Iersche landwet, Gladstone kan noch in een herziening der landwet noch in een wijziging harer grondslagen toestemmen, noch ook voor het oowenblik O zich uitlaten over ondergeschikte punten of ondersteuning daarvan beloven. De Fransche regeering heeft besloten, indien er Zondag a. s. samenscholingen plaats hebben, alsdan de gebruikelijke drie sommaties tot het volk te richten om uiteen te gaan, en in geval van verzet de per sonen in massa te arresteeren. Voor het Hof van Assises is thans in behandeling gekomen de zaak van Guesde en Lafargue. De beschuldigden waren niet ter terechtzitting verschenen. In de akte van beschuldiging wordt aangetoond dat de beklaagden aangezet hebben tot plun dering en omverwerping van den staats vorm. Door getuigen werd bevestigd dat de beschuldigden eene opruiende taal ge voerd hebben in vergaderingen te Monlucon. Het Hof' heeft hen veroordeeld tot twee jaren tuchthuisstraf en elk tot eene boete van 3000 fr. De schade door de oproerige jongelui van het Lycée-Louis-le-Grand aangericht, bedraagt ongeveer 3000 frs. Deze som moet door de ouders vergoed worden, die volgens de wet civiel aansprakelijk zijn. De heer Ferdinand de Lesseps heeft zich naar Tunis begeven, waar hij eene maand denkt te blijven. Ilij is vergezeld van eenige ondernemers van openbare werken, die zich bij den commandant Roudaire zullen aan sluiten tot onderzoek van het plan ter vor ming van eeu binnenzee in het regentschap. Volgens een telegram uit Gibraltar aan the Exchange telegraph, heeft een on derzoek, ingesteld tegen den lieer Amiel, tolk van den Engelschen vice-consul te Casablanca (Marokko), de beschuldiging gegrond verklaard, dat bij een zeker aantal Israëlitische jonge meisjes in het openbaar heeft doen geeselen. De heer Amiel is thans als tolk ontslagen, beroofd van En- geland's bescherming en uit Marokko New-York zijn ook tandmeesters die met diamant vullen, en iu Parijs adverteeren de dentisten, dat zij diamanten stiften en smaragden stoppen ge bruiken. Het vullen van de tanden wordt door moeite-uitwinnende machines en kunstige instru menten aanmerkelijk verlicht. Iu de Vereenigde Staten worden tandmeesters-instrumenten enz. voor de geheele beschaafde wereld gemaakt. Een gewoon stel van de noodzakelijkste instrumenten en gereedschapper. komt een tandmeester op 500 dollars te staan. Een officier, die, uit hoofde van zijn sober be staan, een slecht paard bereed, werd door den grooten Franschen maarschalk de Turenne op gemerkt. Deze verzocht den officier bij zich aan tafel. Na den maaltijd riep hij hem ter zijde, en sprak hem dus aau: Het is wel wat vrijmoedig; maar gij zult het uw generaal niet afslaan. Ik word oud en zwak, en jonge paarden vermoeien mij te zeer. Onlangs zag ik u een paard berijden, dat mij toescheen beter voor mij geschikt te zijn. Wanneer nu dit offer niet te groot voor u is dan verzoek ik u, met mij te willen ruilen. De offi cier antwoordde met eene beleefde buiging, en Turenne gaf hem een zijner beste paarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1