BI i\ ft N L A 1). GEMENGDE BERICHTEN. Yerbannen. Deze straf wordt onvoldoende geacht. Ook de bende der Zwarte Hand heeft hare heldin, hare voorvechtster. Zij heet Isabella Luna, is 23 jaar oud en uit An- daluzië afkomstig. Zij is echter voorshands onschadelijk gemaakt, daar ze in de ge vangenis te Xeres is, waar haar tijd is gegeven om tot het besef te komen dat er nog eene andere gerechtigheid is dan die der Zwarte Hand. Ook te Almeria, in Spanje, is sneeuw gevallen, waar dit tot nu toe een onbekend verschijnsel was. Uit Amerika wordt gemeld, dat Bis schop Spalding eene Roomsch-katholieke universiteit in de nabijheid van New-York denkt op te richten. Z.D.H. heeft reeds onge veer 21/2 milioen gulden uit vrijwillige bij dragen daarvoor ontvangen. Eén der gevers heeft hem bizonder gesteund. Diens toelage bedroeg f 1,680,000. De Times verneemt uit Petersburg dat eene poging om met dynamiet een joodsch bankiershuis te Taganrog in de lucht te laten springen, mislukte. Uit Peru melden depêches dat Iquique in brand staat. Aan de Standard wordt uit Lissabon geseind dac vertakkingen van de Zwarte Hand ontdekt zijn in noordelijk Portugal. Een Egyptisch ambtenaar, de heer De Brouwer, Belgisch rechter in de inter nationale rechtbanken, en de heer P. Benson Maxwell, zijn uitgekozen om in Europa werk te maken van de benoeming van Euro peanen tot rechters in de nieuwe rechtban ken voor inboorlingen, die zullen worden ingevoerd. Zij zullen te Brussel samenko men, en zullen van daar uit, vooral in de kleinere staten, in de eerste plaats Neder land en België, hun mannen zoeken. Een voorwaarde is, dat de aan te stellen rech ters binnen 3 jaren Arabisch kennen, op straffe van onslag. De leeningswet is eergisteren door de Eerste Kamer aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Veijlen (Limburg), 16 Maart. Een werkman van de cementfabriek alhier, had het ongeluk in een groeve te vallen, waaruit de stof tot be- Teiding van cement wordt gedolven. Hij is den volgenden dag aan de gevolgen overleden, nalatende een weduwe met 4 kinderen. Amsterelam, 16 Maart. Op den dam alhier werden twee jeugdige dieven de een van negen, de andere van tien jaar wegens zak kenrollerij gevat. De een had een door hem ont vreemde portemonnaie reeds in het water gewor pen, bij den tweeden vond men er eene met twee goudstukken en verdere geldstukken er in, te zamen ongeveer f 25 bedragende. Scheveningen, 16 Maart. Ook onder de alhier achtergeblevene betrekkingen behoort eene vrouw, die in den jongsten storm haar man en drie zoons verloor. Deventer, 16 Maart. Sedert de vorige week wordt alhier een handelsreiziger vermist. Hij is van hier naar den Gelderschen achterhoek ver trokken om er zaken te doen, doch van daar niet tot zijn patroon teruggekeerd. Zijn reiskof fers werden aan een der spoorwegstations ge vonden. Leeuwarden, 16 Maart. Een jeugdig ont- s'agene uit de Kruisberg, die gisteren alhier bij een zijner kennissen den nacht doorbracht, heeft, terwijl laatstgenoemde sliep, van de gelegenheid gebruik gemaakt en een bankbiljet van f 25 en eenig zilvergeld uit de secretaire ontvreemd. D-ze diefstal werd door de politie van de open bare straat uit ontdekt; de dief werd dadelijk in arrest genomen, doch bij visitatie vond men slechts het zilvergeld, terwijl bij nader onder zoek bleek, dat hij het bankbiljet had doorge slikt. Drouwenermond (Drente) 16 Maart. In deze gemeente is dezer dagen 's avonds eene dienstmeid, die eene boodschap had gedaan, in de vaart geraakt en verdronken. De aangewende pogingen, om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Te Tongelre werd in de vorige week iemand door eeo maréchaussee uit een herberg verwijderd. De man heeft 't zich naar men verneemt, zoodanig aangetrokken dat hij aan de gevolgen overleden is. De invoer van het Australisch vleesch neemt in Engeland een hooge vlucht. Zoo werden in 95 dagen door het stoomschip de Durento 5000 doode schapen van N.-Zeeland naar Londen overgebracht, met behulp van kamers waarin de Tucht tot ver beneden het vriespunt wordt afgekoeld. Ook tijdens den laatsten Egyptiscben oorlog werden 150 tonnen Austra lisch vleesch door de Engelsche marine-soldaten met het meeste genoegen verorberd. Dit vleesch werd door de Sorento aangevoerd, waarvan de aikoelingsmachine, vervaardigd naar het mode' van Hicks Hargreaves en Co., zeer wordt geroemd. Het Bonapartistisch blad le Cour- ner d Angers heeft aan zijn lezers medegedeeld, dat het niet meer verschijnen zal omdat de hoofdredacteur wegens diefstal in hechtenis ge nomen is. Een arme naaister te Milaan had onlangs een aangename verrassing. De vrouw, die lang zonder werk was geweest, leed gebrek en besloot, om haar nood eenigszins te lenigen, een oude schilderij, de „verzoeking van den heiligen Antonius", die zij van haar moeder geërfd had, te verkoopen. De uitdrager wien zij het stuk bracht, wilde niet meer dan 2 franks er voor geven, omdat het volgens hem tot niets anders dan tot brandhout geschikt was. De naaister nam het geld en ging bedroefd heen. Maar een paar dagen later kwam de uitdrager met een opgetogen gelaat haar armoedig kamertje binnen, en bracht haar een handvol bankbiljetten. Een rijke kunst kenner, die in de schilderij het werk van een beroemden ouden meester ontdekte, had het voor een hoogen prijs gekocht, en de uitdrager bracht nu de helft van het geld aan de naaister. Volgens Duquesnel wordt de onaangename smaak van levertraan het best weggenomen door eucalyptusolie (I pet.), welke olie boven andere vluchtige oliën de voorkeur verdient wegens hare gunstige werking op maag en ademhalings-organen. Zeker Duitsch dagbladschrijver gewaagde onlangs van „den op zijn tanden knarsenden zegewagen der Revolutie." Hij is in beeldspraak nog overtroffen door den heer Ar- nould, die in de Revue moderne, in een artikel over wijlen Gambetta, spreekt van de hoofdlijnen van een tijdperk, die er in slaagden zich te vereenigen, als in een Gordiaanschen knoop, in de hersenen van een enkel man." Hij gaat verder en beschrijft „de hand en het hoofd van een volk, borende door den dikken walm van groote gebeurtenissen." En eindelijk, in denzelfden trant, bewondert hij „het wonderlijk schouwspel van Gambetta's woord door een gewonen mond, met tong en tanden, gesproken en toch als een or kaan van bronzen gorgels in het rond weergal mende." Om bijen den honing af te nemen maakt men tegenwoordig in Engeland de diertjes bedwelmd met chloroform. De korf wordt tot afsluiliug van licht en lucht met een doek over dekt en daarop laat men de chloroform er in druppelen. Zoodra de bijen rustig blijken, worden zij dan in een andere korf overgebracht, waar zij den volgenden morgen ontwaken en zich weldra op hun gemak gevoelen. Door de aanhouding der twee Duitsche koedieven, zich noemende August Jur- gens en Erits Wiedemeijer, op Maandag jl., heeft de politie te Venloo een goede vangst gedaan. De eerstgenoemde heet eigenlijk August Wiede meijer, en is een broeder van den ander. Hij was eenigen tijd als slachter te Nijmegen onder den naam van Jurgens gevestigd, en had goede redenen, zooals nu is gebleken, om zich achter dien naam voor de politie in Hannover, van waar hij afkomstig is, te verschuilen. Na zich te Nijmegen en omstreken aan allerlei bedriege- gerijen te hebben schuldig gemaakt, had hij zich van daar verwijderd. Hij was ook in relatie met zekeren Duitscher Joseph Benedix, van wiens oplichtingen in de omstreken van Wijchen en Nijmegen onlangs is melding gemaakt. Deze is nu te Kleef, zooals men verneemt, gevat, zoodat dit drietal vooreerst is onschadelijk gemaakt. Een p o 1 i t i e-a gent te Par ij s, die eer. dievegge in hechtenis wilde nemen, werd daarin door het volk verhinderd, dat den man der wet machteloos maakte en de vrouw liet ontsnappen. O p d e n Mont Blanc is een Engelse h reisgezelschap, dat den berg van de Italiaansche zijde wilden beklimmen en zich, tegen den raad der gidsen in, op weg begaf, door een sneeuw storm overvallen en naar alle waarschijnlijkheid verdwaald en omgekomen in den een of anderen afgrond. Nagenoeg 10 jaren geleden loofde het Postdepartement van het Zwitsersche eedge nootschap twee prijzen uit tot het uitvinden van een brievenkastje, dat de brievengaarder leeg zou kunnen maken, zonder met den inhoud er van in eenige aanraking te komen. Na veeljarige proef nemingen is het ten slotte aan den slotenmaker August Lang Sr, te Baden gelukt zulk een kastje te vervaardigen; het is 40 centimeter hoog, 30 breed en 18 diep; heeft den gewonen vorm en kan in den muur gemetseld worden of aan een deur bevestigd. Door middel van een kunstig aangebrachte klep kan het kastje verbonden wor den in een kist of bus, waarin de brieven enz. rechtstreeks overgaan, zonder dat de beambte ze ziet of ze zich kan toeeigenen. Tegelijk verspringt een cijfer, dat het feit van de lichting constateert. Het Postdepartement onderzoekt de uitvinding. Koningin Victoria is niet alleen Queen of England and Empress of India, maar zij is zelfs voor een talrijken volksstam in Or- rissa (Br. Indië) een godin, die met offeranden vereerd wordt. Sergeant Atkinson ten minste ver haalt dat in den Indian Spectator. Een gevecht in de lucht werd on- langs, volgens het Frankf. Journ., bij het dorp Ginuheim gestreden tusschen een 400tal raven. De vogels hadden zich in drie afdeelingen ver- eenigd en schoten plotseling, als op een gegeven teeken, op elkander los. Zij hieuwen onder een verwoed geschreeuw met de snavels op elkander in, en trachten elkaar de oogen uit te pikken of den kop te splijten. Het veld waarboven de raven voch ten, was weldra met een 50tal vogellijken bestrooid. De toeschouwers, die re dan opraapten, merkten op, dat de raven niet aan andere lichaamsdeelen dan aan den kop gewond waren. Men berichtdatdeParijschege- ffieenteraad eene som van 10.000 fr, heeft toe gestaan, om twintig gemachtigden 7an werklieden, aan te wijzen door de syndicale kamers van ar beiders te Parijs, naar de tentoonstelling te Am sterdam te zenden. Een gebroken been als hij er daarmee ten minste afkomt heeft den mr. smid P. V. S te Dordrecht weder geleerd, hoe roekeloos men handelt door op een tramwagen te stappen als deze in beweging is. Op een deel van de spoorlijn der „West Metropolitan Tramway" van Uxbridge- road naar Kew (Londen) werden Zondag interes sante proeven genomen met een electrischen tram wagen tramcarvan de „Electrical Power Storage Company" te Millwall. De wagen is met accumulatoren, bestaande elk uit 50 Faure- Sellor.-Volkmar'sche cellen voorzien, welke ouder de zitplaatsen zijn aangebracht, terwijl de elec- trische stroom langs een geïsoleerden draad naar een dynamomachine wordt gevoerd, welke als motor werkt en met de wielassen in verband staat. De accumulatoren verlichten te gelijker tijd den wagen zoo fraai, dat de gewone ver verlichting van omnibussen en tramwagens daarnaast een treurigen iudruk maakt. De tram wagen bewoog zich over de rails met oen snelheid van ongeveer zes Engelsche mijlen in bet uur. De i xploitatie-kosten van een dergelijken elec trischen tramwagen per dag kunnen geraamd worden op ongeveer f 4, terwijl paardenkracht in Engeland per wagen dagelijks ongeveer f 15 kost. De technici, waaronder dr. Siemens, die de proefneming bijwoonden, waren zeer tevreden over den uitslag en de vertegenwoordiger van den Board of Trade, generaal Hutchinson, opende het uitzicht op het verleenen van concessie door de Regeering. Te Enter (gem. Wierden) wordt door de kleine landbouwers veel werk gemaakt van het aankweeken van jonge ganzen. Met bestem ming naar Engelaud zijn die dieren reeds tegen o igekend hoogen prijs opgekocht, om, na onge veer zes weken oud te zijn, te worden verzonden. Professor Ménard te Par ij s was in het bezit van een getijboek, dat aan Maria Theresia heeft toebehoord. Op een avond in zijn werkkamer opschrikkende uit de sluimering, die hem was overvallen, bemerkte hij, dat een bougie was omgevallen en de op de tafel liggende papieren aan het branden waren. Daaronder het kostbare boek, dat half beschadigd was. Er behoorde een los dekblad bij, waarop stond opgeteekend, dat het boek door Lodewijk XIV aan Maria Theresia in 1663 was aangeboden, dat het later door de Koningin aan Bossuet was afgestaan en vervolgens was overgegaan in handen van Maria Lecziuska. Al die personages hadden er eenige woorden met handschrift op geplaatst. Het werk was voor 5000 fr. verzekerd, maar de Maatschappij, die zich nog wel „Oonfiance" noemt, weigerde de som uit te betalen, omdat in het dekblad de waarue was gelegen en dat 'blad niet bij het boek behoorde, maar den stempel van „Cabiuet du Roy" dragende, ten eeuwigen dage door den Staat kan worden opgevorderd. Een kostganger var, den veerman Broekman te Blerik bij Venloo, zekere G. A. beloonde B. dezer dagen slecht voor de genoten gastvrijheid; gisteren-nacht brak A. nl. een com mode open en vluchtte met een ontvreemde som van f 70. Hij werd echter door de Rijkspolitie opgespoord en het geld in zijn bezit gevonden. De stad Temesvar, in Hongarije, met 33,000 inwoners, is wel de eerste stad in Europa, die binnen zeer korten tijd geheel en uitsluitend, zoowel voor de openbare als voor de private verlichting, het electrische licht zal heb ben ingevoerd. De stad heeft een contract ge sloten met de „Anglo-Austrian Brush Electrical Co. limited" te Weenen, om voor eigen reke ning de noodige electrische gloeilampen aan te brei gen en voor 24,500 fl. hetzelfde terrein te verlichten, dat thans door gas en petroleum van wege de stad wordt verlicht. (Er komen voors hands 500 gloei- en 16 booglampen.) De prijs, dien de gemeente moet betalen voor een (der 200) halvenachts-lampen bedraagt fl. 29,22'A kr. tn voor een geheele-nacbt-lamp (van welke er 300 komen) fl. 53.95 kr. 's jaars. Als de ver lichting niet voldoet, behoeft de stad die niet aan te nemen. De stad heeft dus geen risico. Tegen de bovenstaande prijzen komt de verlich ting goedkooper te staan, dan wanneer de stad met gas wordt verlicht. Dat dit vooral voor de particuliere verbruikers het geval moet zijn, spreekt van zelf, daar die een hoogerer. prijs betalen voor het gas dan de stad. Een voorbeeldig kroeghouder. Te Boise City in Idaho (V. S.) heeft een kroeghouder aan vraag gedaau om 't uitsluitend recht voor zich om sterken drank te verkoopen. Hij belooft als dan niet alleen al de stedelijne schulden te zul len betalen, maar ook de jaarwedde van den predikant, en zoo noodig, alle vijf jaren een nieuwe kerk te bouwen 1 Ihe Scientific American waarschuwt tegen gevaarlijke sigaar-aanstekers, die onlangs in Amerika in den handel zijn gebracht. Zij be staan uit dunne strooken natrium-metaal waar van een klein stukje in het eind der sigaar ge stoken en dan met water bevochtigd wordt, om het lot ontbranding te brengen. Er komt dan namelijk waterstof uit het water vrij, die door de hitte, welke bij de verbinding van het aan de plaats gebonden natrium met de zuurstof ont staat, dadelijk ontbrandt. Het ontstoken natrium heeft echter de eigenschap van gemakkelijk te spatten en kan alsdan zeer gevaarlijke brand wonden veroorzaken, zelfs tot het verlies van de oogen aanleiding geven. Men zij dus wel op zijn hoede voor deze industriëele nieuwigheid. De nood onder de Parijsche kas- tenmakers en timmerlieden is, volgens Baron Haussmann, een gevolg van den aanraerkelijken invoer van geheel gereedgemaakte balken, plan ken, latten, vensterlijsten enz. uit Noorwegen en Zweden. Het is veel goedkooper die benoodigd- heden kant en klaar van daar te laten komen, dan ze in Parijs te laten maken, waar de loonen zeer hoog zijn. De invoer begon na de jongste wereldtei.toonstelling, toen er zoo druk gebouwd werd te Parijs. Er kwamen toen ook vele werk lieden uit de provincie naar de hoofdstad. Daar van zijn thans, nu het bouwen niet meer zulk een goede speculatie is, en ook moeilijk geld voor is te krijgen, zeer velen zonder werk. Volgens de laagste raming zijn het er 20,000 en zij ver- keeren, nu zij door goede loonen aan een betrek kelijke weelde gewend waren, in een erger toe stand dan ooit. Voor de betrekking van gemeen teveldwachter te W ieringerwaard, op eene bezol diging van f 360 met emolumenten, hebben zich niet minder dan 84 sollicitanten aangemeld. De Shah van Perzië, verlaat om streeks het midden van deze maand Teheran en begeeft zich rechtstreeks naar St. Petersburg; van daar bezoekt hij Berlijn en komt dan te Am sterdam, ten einde de Internationale Tentoon stelling in oogenschouw te nemer.. Vervolgens gaat hij over Brussel, Parijs en Londen naar Weenen, om tegen het einde van Juli zich naar Italië te begeven, en te Brindisi aan boord te stappen, ten einde Athene en Konstar.tir.opel te bezoeken, van waar hij naar Teheran terugkeert. Weinige dagen geleden vond een boer te Salez, St. Galhn, in den grond 60 rhe- tische zoogenaamde bronzen bijlen, minstens 2500 jaren oud. Men vermoedt dat de Urrhetiërs bier hunne gieterij hadden. Zulke bijlen zijn ook vroe ger reeds gevonden, allen eveneens gegoten. Uit Ierland komen telkens be richten van moorden en aanslagen, het een nog vreeselijker dan het ander. Dezer dagen werd weer een afschuwelijke moord in een spoorweg rijtuig gemeld. Men had in een der waggons van den Waterfordspoorweg een bloedplas gevonden. Er werd gesproken var. tegen de wanden gespatte hersenen enz. Maar noch van het slachtoffer noch van den moordenaar was eenig spoor to ontdekken. De politie stelde een onderzoek in en het is ge bleken, dat de geheimzinnige moord neerkwam op een neusbloeding, waardoor een der rei zigers, een veekooper, in den trein was overvallen en die de bloedige sporen had achtergelaten. Een nieuwe sport onder de high- life van Parijs is thans bet doen van „promenades" per luchtballon. Zondag-ochtend heeft het eerste uitstapje naar de wolken plaats gehad en zal door een reeks andere gevolgd worden. Volgens een nader bericht is dat eerste pleiziertochtje echter minder aangenaam uitgevallen. De beide lief hebbers zijn namelijk midden in den nacht bij Aargau, in Zwisterland, bijna verkleumd van koude, neergekomen: een uitslag, die niet aanmoedigend is. Door de rechtbank te Charkow is dezer dagen uitspraak gedaan in een langdurig proces tegen een talrijke en goed georganiseerde dievenbende, die uitsluitend uil Israëlieten bestond. Van de beschuldigden werden slechts twee vrij gesproken; al de anderen werden schuldig bevonden. Het lid der bende, dan zijn makkers aangaf, kon slechts met moeite beschermd worden tegen een woedende menigte, die hem te lijf wilde bij het verlaten van het rechtsgebouw. Merkwaardig is het, dat de overheid sinds lang van het bestaan der bende wist, maar niets gedaan heeft om haar praktijk tegen te gaan. Trouwens, zoo iets is in Rusland niets ongewoons. Men weet b. r. te St.-Petersburg zeer goed, dat er dagelijks uit Finland goederen binnengesmokkeld worden, voor een bedrag van duizenden roebels, en dat zoowel al de mindere beambten van den Fiuschen spoor weg als de politie van eenige bepaalde stations ingewijd zijn in de knoeierijen en er hun voor deel van trekken. Aan de Finsch-Russische grens worden de locomotieven der treinen niet onder zocht; dat gebeurt eerst te St. Petersburg. De greusbeambteu doorzoeken alleen de waggons. En nu worden de goederen op de locomotief ver stopt tot in de nabijheid van St. Petersburg, waar een der smokkelaars ze uit den trein werpt en eenige andere leden der bende ze opvangen en wegvoeren. De machinist en de stoker krijcren een aandeel in de winst. Op Tessel dus meldtmenaan het Dagblad schijnt een ziekte onder de hazen te heerschen; ten minste er worden verscheiden van deze dieren dood in de duinen gevonden. De veehouders denken, dat die ziekte de „ongans„ is, dat is dezelfde ziekte waaraan zij verleden herfst vele van hun schapen verloren hebben. Koning Georg van Tonga (Au- stralië) heeft te zijnent ook een landquaestie even geregeld. Hij heeft bepaald dat ieder onderdaan voortaan bezitte eene kleine villa met dito tuin, niet meer, niet minder. Wie er iets van verhuurt, moet 10°/« belasting aan de kroon betalen. Dezelfde monarch verbood reeds in 1870, toen Pruisen aan Frankrijk den oorlog verklaarde, aan al zijne onderdanen „te dienen of het commando te voeren in de land- of zeelegers van beide oorlogvoerende mogendheden." In Zwitserland wil men het elec- trisch licht op groote schaal gaan toepassen. Er bestaat een plan, om het geheele kanton Waad- land door electriciteit te verlichten. Men zou daar voor machiues van 5000 paardekrachter. te Val- lorbes oprichten en rekent dat die verlichting goedkooper zou zijn, dan het in Zwitserland zeer dure gas. Voor de retrospectieve tentoon- stelling van oude kunst, welke te gelijk met de internationale te Amsterdam zal worden gehou den, is de beroemde schat der Sint Servaas- kerk van Maastricht toegezegd. Geene Neder- land8che verzameling is zoo rijk aan de kost baarste middeneeuwsche kunststukken. Ook de Lieve-Vrouwe-kerk van Maastricht staat hare kerksieraden af. Vele kerkbesturen in Limburg hebben hunne medewerking beloofd. Van ver scheidene zijden is men aan het werk om deze tentoonstelling te maken tot een der schitterendste, die op dit gebied hebben plaats gehad. De heer D. van der Keilen, directeur van het Neder- landsch Museum, neemt een werkzaam aandeel in de bemoeiingen der uitvoerende commissie. Te Havannah is van een vleugel des schouwburgs aldaar verleden Zondag het dak ingestort op een in de lagere verdieping gehou den koffiehuis. Verscheidene personen verloreu bij deze ramp het leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2