MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Bericht. Voor geest en hart. Reden van zwakheid.- Allerlei. Ingezonden. Boor den heer C. De M o o ij, o f f i— C1er van gezondheid 1ste klasse te Doesburg, zal eene zeldzame verzameling verbanden, chirur gische instrumenten en nabootsingen in was van verschillende lichaamsdeelen opgezonden worden naar de te Amsterdam te houden tentoonstel ling. De verbanden, welke voornamelijk te velde gebruikt moeten worden, zijn van pinang-bladeren pf bamboes gemaakt en het eerst bij ons leger in Oost-Indië door den vervaardiger gebezigd, die tot dat doel een veldtocht in Atjeh medege maakt heeft. De chirurgische instrumenten, naar eigen ontwerp vervaardigd, schijnen alle aan de daaraan gestelde eischen te voldoen, daar zij door den uitvinder zeiven jaren lang en met het beste gevolg gebezigd zijn. Tot de verzameling hehoort een 2-radige brancard, die aandacht ver dient wegens zijn lichtheid en draagvermogen. Eén persoon kan met gemak het voertuig in be weging brengen, wanneer het met 100 KG. be zwaard is. In onze koloniën wordt het dan ook, als zeer doelmatig, bij het leger gebezigd. De bibliotheek van Sir Francis Drake die tot dusver in de familie van den be roemden zeevaarder gebleven is, wordt nu te Londen verkocht. Er zijn vele zeer merkwaardige werken bij. Vooral voor de oude reisverhalen van tochten naar Amerika werden hooge prijzen betaald. Voor een paar bladzijden gaf men bijna honderd pond sterling. Aan een handelsreiziger uit Dussel- dorf, zich deze week ir. het Z. Holl. Koffiehuis te Breda bevindende, werd door den eigenaar ge vraagd of bij de heer Murino uit Dusveldorf was, Welke vraag door hem berestigend werd beant woord. Daarop deelde de koffiehuishouder htm mede, dat de politie er zoo even was geweest, om hem (Murino) over zekere zaak te spreken, Welke mededeeling door den aangesprokene met verwondering werd aangehoord, zeggende niets met de politie uit te staan te hebben en hare komst gerust te kunnen afwachten. Bij de vele habitués van het café rees reeds het vermoeden dat men hier met een boosdoener te doen had, toen eindelijk de politie terug kwam en de heer Murino haar bekend gemaakt werd. En wat bleek nu het geval te zijn? Dat de politie eene porte feuille met een groote waarde aan papier enz. ge- vonder had, vóórdat de eigenaar die nog vermist had. Na de identiteit van zijn persoon enz. te hebben aangetoond, werd hem het vermiste ter hand ge steld, en tevens door hem een goede belooning aan den ijverigen politie-agent gegeven. Duitsche bladen verhalen dat Keizer Wilhelm, toen hij bij het zilveren huwe lijksfeest van zijn zoon den optocht der kunste naars had zien voorbijtrekken, en iemand hem vroeg, hoe het schouwspel hem bevallen was, glimlachend antwoordde: „Uitstekend en ver boven mijne verwachtingen! Maar marcheeren kunnen zij niet!" Het postwezen in Groot-B ritannië en letland. Gedurende het jaar 1881 zijn door de post verzonden 1,229,354;890 brieven of ge middeld 35 per inwoner, zijnde een vermeerdering van 5 pet. met het vorige jaar. Dit is juist twaalf maal zooveel als voor 1839, voor de invoering van de stuiverspost. Zwitserland verzendt 30 brieven per inwoner, de Vereenigde Staten 19, Australië 18, Duitschland 15, Nederland 14, Frankrijk 10. Het geheele cijfer der verzendingen van het bui tenland naar Groot-Britannië was 69,000,000 dat der verzendingen naar het buitenland 87 millioeri. Van het vasteland werden gezonden 37,000,000, uit Amerika 22 millioen, uit Indië 3 millioen, uit China 500,000, uit Australië 3,750,000 en uit Afrika 2,500,000; Groot-Britannië verzond daar entegen naar het vasteland 44 millioen brieven, briefkaarten enz., naar Amerika 22 millioen, naar China 1,750,000, naar Australië en Afrika on geveer 6 millioen zendingen. In de werkplaats van den inge- nieur Boildieu, te Parijs, geraakte de stoker, Jeanselme geheeten, met een zijner handen tus- schen het raderwerk der machine. Hij riep om hulp, doch was alleen. Iuziende, dat zijn geheele arm verbrijzeld zou worden, trok hij met de andere hand zijn mes, opende het met de tanden en sneed zich den pols af. Daarna begaf de koelbloedige man zich naar een gasthuis, om zich te laten verbinden. De heer Gereori Bennett, die zich thans met zijn yacht Namonna te Niza bevindt, zal een zeilwedstrijd houden tegen het yacht the Thistle van den hertog van Hamilton. De beide sche pen zullen op een bepaalden dag Alexandrië ver laten en koers zetten naar de baai van Villafranka. De inzet is zeer aanzienlijk. Het is inhet Zuiden vanFrankrijk aan de kust der Middellaudsche Zee zoo koud als het sedert veertig jaren niet in Maart is ge weest. Op verschillende plaatsen tusschen Mar seille en Mentone had men zware sneeuwbuien en een vriezenden mi9t. De thermometer wees soms lOo Celsius aan. Te Marseille zijn drie men- schen van de koude gestorven; de kou was daar echter nog niet eens op het felst, nl. slechts 4o onder nul. In de Zee-Alpen hebben de vrucht- boomen zeer veel geleden. Het Panopticum heeft in 1882 ruim 9 pCt. zuivere winst opgeleverd. In het adresboek van Par ij s den bekenden Bottin, besloeg de naamlijst der Marchands de Vin in het klein negen-en-dertig kolommen. Thans, na bijna twintig jaren, beslaat zij honderd twee-en-dertig kolommen. Eigenaar dig valt hierbij op te merken, dat sedert de phy- loxera zich in Frankrijk vertoond heeft en er geen wijn is, men des te meer wijn verkoopt. Een belangrijke oudheidkundige vondst is vóór eenige dagen gedaan op 20 minuten afstands van Loxstedt, op den z. g. Fahr, in overoude tijden een veer over een lang ver dwenen meer. Luidens bericht dienaangaande uit Geestemiinde vond men daar nl. op het vlakke veld, bij het graven naar steenen, 24 urnen van verschillenden vorm en van verschillende grootte (1840 cM.) ten deefe kogelvormig, ten deele plat, ten deele kruikvormig gemaakt. Eenige exemplaren zijn vrij kunstmatig versierd met punten, lijnen, guirlandes, enz. In de nabijheid bevinden zich verscheidene grootendeels geopende Hunegraven of Hunebedden. Een daarvan is gedekt door 2 steenen; de grootste is 3'/s M. laDg, 3 M. breed en 1 M. dik. Groote heuvelen zijn gedeeltelijk ingestort. D°ze schijnen niet graven, maar woningen in den grond geweest te zijn, zooals de berichtgever althans denkt. Als een bizonderheid deelt men ons mede, dat op 23 Maart 1845 op de Zuider zee met ijsschuitjes gereden werd, terwijl op dien dag (Paaschdag) door een gezelschap heeren op de Merwede voor Dordrecht in een ijsschuitje, gevoer I door schipper Bartspoel, Paascheieren werden gegeten. Daags daarna was echter het ijs voor die stad plotseling weggezonken. Ondei de eergisteren voor de Chambre des Flagrants délits te Parijs verschenen manifestanten bevond zich ook een Duitscher, die een politie-agent ter aarde geworpen en mis handeld had. De president-. Is u Pruis? Belcl.: Ja, monsieur. Pres,-. In die hoedanigheid behoefde u je niet met manifestatiën te bemoeien, die in Frankrijk plaats hebben; u zoudt beter doen thuis te blijven. De bekl., die tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, bromde heen gaande: Si c'être 9a qu'on ab'oelle l'hosbidalité vrancaise!" Bij de werkzaamheden voor het maken van een kanaal bij Chaumont (Haute Marne) zijn zestien goed bewaarde lijken gevonden. Men vermoedt, dat het Kozakken zijn, die tijdens het verblijf der Russische en Duitsche troepen, in 1814, daar begraven werden. Over de beteekenis van de kal i- zouten als meststof sprak de in dat opzicht alleszins bevoegde Dr. A. Salfeld, in de jongste vergadering van de Natuur-wetenschappelijke Maatschappij te Bremen. In de laatste 16 jaar is men zeer veel gevorderd in het gebruik van de kalizouten als mestspecie. Men heeft met name geleerd, die zouten aan te wenden op zeer arme zandgronden en op het hooge veen. Op arme zandgronden kan door middel van die zouten een regelmatige wisselbouw van peulvruchten en halm vruchten plaats hebben. Er is kans, met behulp van die zouten het verderfelijk heidebranden en het niet minder v rderfelijk plaggensteken met goed gevolg te bestrijden. De besmetting met kali heeft overigens de oude twistvraag over de oorsprong van de stikstof in de plant opnieuw in het leven geroepen. Volgens mededeeling van pers 0- nen, die in den nacht van 12 op 13 dezer op zee waren, moet het weder op de Zuiderzee in dien nacht zonderling zijn geweest. De zee zou zóó onstuiming zijn geweest, dat o. a. van de zeeboot van Amsterdam naar De Lemmer goederen van dek zijn geslagen, iets hetgeen zelden of nooit gebeurt. Volgens een Engelsch blad, heb- ben tegenwoordig niet minder dan 158 leden van spoorweg-directiëu zitting in het parlement, en wel 51 in het Huis der Lords en 107 in het Lagerhuis. Dit jaar zal het twee honderd jaar geleden zijn dat de beroemde Fransche mathematicus Réaumur geboren werd. Zijn vol ledige naam was Réné Antoine Ferchault, Seigneur de Réaumur, des Angles et de la Bermondière. Hij was te La Rochelle geboren. Eerst studeerde hij in de rechten, later wijdde hij zich aan de studie van de wis- en natuurkundige wetenschap pen. In 1708 werd hij lid van de Fransche Aca demie van Wetenschappen. In de Mémoires van dat Instituut verschenen zijne eerste wetenschappelijke verhandelingen. Bovendien hield bij zich met vele industrieels uitvindingen bezig. Zoo ontdekte en beschreef hij een methode om uit gesmeed ijzer staal te vervaardigen en ook de wijze om gegoten ijzer te smelten, waarvoor hij van den Hertog van Orleans een jaargeld van 12.000 livres ont ving. Hij bestudeerde ook ijverig de kunst der porselein bereiding en ontdekte ook de manier om porselein (matglas) op hoogst eenvoudige wijze uit glas te bereiden. Maar het meest be kend is hij geworden door de uitvinding van den naar hem genoemden thermometer. Het werk waarin hij dezen het eerst beschreef is getiteld: Regies pour construire des thermomètres dont les degree sont comparables. Hij verdeelde zooals be kend is, de constante ruimte tusschen het vries punt en het kookpunt in 80 gelijke deelen, terwijl Celsius, in aansluiting aan het tiendeelig stelsel, 100 deelen maakte en Fahrenheit, om niet met minus-graden behoeven te rekenen, het ijs- punt bij 32 gr. aanwees en van daar nog 180 graden tol aan bet kookpunt bepaalde. Opmerke lijk is 't, dat de schaal van den Duitschen Fahrenheit hoofdzakelijk in Engeland en Amerika, het stelsel van den Zweed Celsius meer bepaald in Frankrijk, dat van den Franschen Réaumur meer bepaald in Duitschland in werking is. Réaumur stierf op 17 October 1757. De wijsheid is de boom des levens voor hen die haar aangrijpen, en die zich aan haar vast houden, zijn welgelukzalig. Gods slaan is dikwijls een genezen en Gods nemen een tijdelijk verbergen tot beter tijd. Een blijde dood is de vrucht van een ern stig leven. Een goede vrouw heerscht over haren man door gehoorzaamheid. De eer des mans is de kroon der vrouw. De meeste dingen zijn ons alleen daarom on mogelijk, omdat wij niet in staat zijn, onze geheele geestkracht op ééu enkel onderwerp te richten en te bepalen; men verbrokkelt zijn pogingen en streeft naar verscheiden doeleinden te gelijk. Daardoor mat men zich af met inspanningen, die tot niets leiden. In plaats van onzen geest op één punt van den gezichteinder te bepalen, laten wij hem naar alle vier windstreken rondzwerven; dit is de eenige reden onzer zwakheid. Beloonde vlijt. Frits. Vader ik ben op school een plaats verhoogd. Vader. Hoe komt dat? Frits. Omdat Karei Meijer die naast mij zat een plaats werd verlaagd. Bijziend. Baron, (die op zijn eigendommen eene som geld wil ter leen ontvangen) Hier, mijnheer Scholem, ziet ge het kasteel met het park, ginds de velden. Ge kunt hier alles zien. Scholem. Zoo, zoo, maar ik zie de hypotheken niet. Verontwaardiging. Rinkelberg. Ik verzeker u dat ik in Amerika stoomschepen gezien heb, wier raderen honderd voet middellijn hadden. Eenige stemmen. Maar mijnheer Rinkelberg, ge overdrijft. Rinkelberg. Wat? ik zou over drijven? Gij wilt niet aannemen dat die raderen honderd voet middellijn hebben, in Amsterdam hebben ze mij wel geloofd toen ik van twee honderd voet middellijn sprak. Verkeerd begrepen. A. Ge dwaalt als ge meent, dat ik thuis niet meer te bevelen heb dan gij. B. Dat meen ik ook niet, want als ik mijne echtgenoote iets beveel, dat gebeurt het, en als gij de uwe tienmaal iets zegt, gebeurt het niet. Eene vergissing. Gravin. Wie was die heer, mijnheer de baron, die zooeven de concertzaal verliet, mij dunkt die man bezit iets zeer ge distingeerds. Baron. Het was de dichter Vers man, Mevrouw. Gravin. Wat, een dichter? Ik dacht dat het een fatsoenlijk man was van goede familie. Katheder-wijsheid. Professor. Brutus en Cassius, mijneheeren, vermoordden Cesar op eene voor zijne gezondheid hoogst nadeelige wijze. Snedig. Voor eenige tientallen jaren was het voor de heeren mode, jassen te dragen van blauw laken versierd met groote knoopen, waarop, zoo als wij dit nu nog wel bij manchetknoopen zien, koppen van allerlei dieren waren aangebracht. Met een dergelijke jas kwam op zekeren dag een student, die later als een onzer degelijkste en scherpste critici beroemd is geworden, in de sociëteit te Leiden, nam een Fransch dagblad in de hand, en verdeelde zijn aandacht tusschen de nieuwste berichten en zijn nieuw kleedingstuk. Er was nog niemand in de sociëteit, en hij bleef een poosje alleen zitten, niet zonder wrevel, dat er nu niemand was, die zijn mooie jas bewon deren of benijden kon. „Wel, Coentje!" zei de eerste, die na hem binnenkwam, „wat heb jij daar een mooie jas aan. En wat mooie knoopen!(Hij wees ze met den vinger aan). „Een kop van een ezel, een uil, een os, een schaap, een gans, een varken! Verduiveld aardig! Zijn dat familie-por tretten®" De later zoo beroemd geworden criticus keek eens van zijn blad op, en ant woordde kalm: „Neen, het zijn spiegels! STEDELIJK NIEUWS Haarlem, 17 Maart. Heden-morgen te ongeveer vijf uur, hebben er alhier en in de omstreken dezer stad eenige lichte schokken van aardbeving plaats gehad, die gelukkig geen schade hebben veroorzaakt. Aan de Redactie van de Nieuwe Haarlemschc Courant. U dank zeggende voor de aanbeveling van de Inter nationale Loterij van Tunis voor het bouwen van een Kerk, Gasthuis en Weeshuis op de plaats, waar de H. Vincentius a Paulo vijf jaren lang als slaaf heeft gewerkt en geleden, neem ik de vrijheid uwe lezers attent te maken op een drukfout. In uw voorlaatste No. stond ver meld: 5 prijzen van fr. 500,000; dit moet zijn: vijf prij zen, ieder van honderd duizend franks. De loting heeft nog in 1883 plaats. Alle prijzen worden in eens uitgetrokken en de uitslag wordt in de couranten vermeld. Tevens neem ik deze gelegenheid te haat om te ver melden dat zij, die van den ondergeteekende 25 loten nemen, ééu lot toe krijgen; en die honderd loten nemen krijgen er vijf cadeau. Hoogachtend UEd. Dw. Dienaar H. M. WERKER. Wij maken den geachten inzender opmerkzaam dat wij hij de vermelding der prijzen de ons toegezonden kopij hebben gevolgd. De drukfout waarvan ZEd. spreekt,komt dus niet op onze rekening. DE RED. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 unr door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een schild padden oorbelletje. Een kleerborstel. Een zak waarin kleederen en een naar klompen. Een nijptang. Een hark. Eenige vellen zilverpapier. Een prikslede. Een vrouwen zak waarin een zakdoek en een doosje. Een schroef. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. AB.ROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 15 Maart 1883. 1. J v. d. N te Velsen, bedelarij, vrijgesproken. 2. A G te Edara, bedelarij, bij verstek, 15 dagen gev. straf c. e. 3. A te Hoorn, (gedet.) feit en straf als voren. 4. D H v. d. K zonder woonplaats, (gedet. feit en straf als voren, met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 5 A Kz K., C Th K. 6. T Kz S., C Jz Z. 7. J Jz S„ K Cz S. 8. J Jz BC Dz J. 9. C Cz Z, J G Z. 10. Wr Jz Z. en J Th T., allen visschers te Volendam, het vis sollen met een kuilnet, gespannen tusschen 2 vaartuigen, allen f 10 boete of een dag subs. gev. straf, de sub. 8, 9 en 10 genoemden allen bij verstek c. e. 11. HJ te Krom menie, eenvoudige diefstal, vrijgesproken. 12. C v. O te Heemstede, moedw. mish., f5 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 13. G v. O. te Zaandam, geweldpleging tegen een bed. beambte in functie, 15 dagen cell. gev. straf c. e. 14. B de M. te Haarlemmermeer, misbruik van vertrou wen en bedriegelijke oplichting, eene maand cell. gev. straf, f 12,50 boete of een dag subs. gev. straf c. e. HAARLEM, 15 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 5 koeien verkocht, 4 voor f 140 a 260; stier verkocht voor fa - vaarzen, verkocht voor fa pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 61 nuchtere kalveren, verk. voor /5a 10, 32 schapen, verk. 32 voor f 20 a 36. lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht - voor f - a varkens, verkocht voor a c. per 1/2 kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 2 stapels kaas, 246 stuks, wegende 352 kilo, hoog ste prijs f 36.middelbare prijs a per 50 kilo. AMSTERDAM, 14 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 155 vette kalverenlste qual. f 1,15, 2de qnal. 0,95, per kilo, - graskalf J a 130 nuchtere kalveren, f 4 a 9, schapen en lammeren f a 172 vette varkens 45 a 57 c. per kilo. LEIDEN, 16 Maart. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a stieren 76 a 180, ossen a melkkoeien f 150 a f 260,— kalveren dito 178 315, vare dito f 148 a 256, 58 vette dito f 170 320, graskalveren f a vette 42 a 98 anuchtere dito f 4,a 10, vette schapen 22 a 37,weide dito f 16, a 23,lammeren magere varkens f 17 a 38, biggen f 6 50 a 14. GOUDA, 14 Maart. Op de kaasmarkt waren 16 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 29 a 33; Noord- hollandsche f 35 a 36. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koehoter f 1.30 I.40 der weiboter f 1.20 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 16 Maart. Moutwijn, per ned. vat II,Jenever f 16,50, spoeling f2,50 dito commissie f2,40. HOORN, 15 Maart. Ter waag gewogen 35 stapels kaas wegende, 7499 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo f 40,— \oor kleine, 39,en voor hooikaas commissie middelbare, f LONDEN, 15 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 1000, Kalveren ZwijnenPrijzenBeste Runderen 4 4 a 6 2 Schapen en Lammeren 6 - a 8 -, Kalveren 5 8 a 7 - Zwijnen 4 - a 4 9. Amsterdam, 16 Maart 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oertif. Werk. Schuld2'/, Portugal. Rusland. 8panje Turkije. Egypte. 5 17. 2 4 Hongarije. Obl. Leuning 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Obl. buitenl. 1853/80 3 bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amat. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1876 u (Perpetuele) binnen), 1250025000. 1 1000—50001 Obl. Alg. Schuld 1865 5 u 18 6 9 6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland. Holl. lJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl41/. 1875 5°/0 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Ohark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Syeran Aand. Riaschk Wiaama Aandeelen Spw. Chicago N. W. Gert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand u Illinois Cert. Aand Miss Kan.as Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 S Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. u Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 1854 4 18605 1864 Rusland. u 18645 18665 Geldkoers prolongatie 5 pet. Italië. Rusland Rumenie. Amerika. 5 5 div. genoteer de koer 6578 78'Vi, 101>/8 94'/, 797, 87 647/8 655/i6 53'/» 96'/, 76'/,, 899/ib 26 V, 44 58'/, 267, 25 H7a 10'/8 94 111 117 28lVi« 157, U7. 1167. 1477, 118'/, 71 1497, 1327/s 177s 501s/,6 124'/, 507/» 837, 82 853/4 63 62 151 37 1477, 104'/4 110 lOD/s' 94 95'm 997, 1097s 140'A 132'/g 126 PARIJS, 16 Maart. De Liberté meldt, dat tien der voornaamste aanvoerders van de anarchisten lieden-ochtend in hechtenis zijn genomen en naar de gevangenis gt-- bracht. Andere arrestatiën worden op dit oogenblik in de departementen bewerkstel- ligd. MEDEDEELING EN a 10 Cents per regel. Het Hop-Bitter verwijdert met gemak, koorts, slapte, galachtigheid en geelzucht. Het Hop-Bitter mat niet af, maar bevor- dert de gezondheid, geneest en geeft nieuw leven. Het Hop-Bitter geneest: Builen, Pim pels, Wratten, Vurigte der huid, Uitslag en onzuiver bloed. Beproef het. Duizenden zijn door het gebruik der wereldberoemd geworden Zwitsersche pillen van Rich. Brandt bevrijd van aan doeningen der lever, gal, maag, darmen en nieren en derzelver aanverwante kwalen zooals: hoofdpijn, duizeligheid, afmatting, pijn ir, het lichaam en in de geleden, ge voel van ongesteldheid enz. Niemand moet dus verzuimen in zulke gevallen tot dit heil aanbrengend middel zijne toevlucht tenemen. De Zwitsersche pillen van Rich. Brandt zijn in doozen a 70 ets. te bekomen bij den hèer P. Raasen te Haarlem. De dagelijksche kosten bedrage a 2 ets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3