B1 h L A I). anarchisten kwamen op den boulevard Strasbourg bijeen en doorliepen de straten. Te elf uur kwam een sleep van 400 mani- festeerendenzij ontplooiden eene roode banier en vochten met de politie. Yijf hun ner werden gepakt. Te 111/3 uur was de orde hersteld, 's Namiddags doorliepen de gendarmes de straten zonder dat er eenig incident voorviel. Men vreest voor verdere onlusten. De gendarmerie te St. Etienne heeft een mijnwerker gearresteerd, die in een koffie huis rumoer maakte. Zestig mijnwerkers wilden hem bevrijden en mishandelden de gendarmes, die van hunne wapens gebruik moesten maken, met het gevolg dat een mijnwerker doodelijk werd gekwetst. Er hebben nog verschillende arrestatiën plaats gehad. Een revolutionnair manifest tot het leger, waarvan de bladen gewag gemaakt hebben, is zonder uitwerking gebleven. Europa kan gerust zijn! In het Lycée Louis-lè-Grand is de orde hersteld. Het aan tal leerlingen, wegens deelneming aan de onlusten gestraft, bedraagt 127. Van de school uitgesloten zijn er 12, aan wie tevens al de andere scholen van Parijs ontzegd zijn; 85 zijn eenvoudig uitgesloten. Een hulponderwijzer, die met de jongens ge- meene zaak gemaakt had, is evenzeer ge straft. De post aan de Fransche Bank, die twee jaren geleden ingetrokken werd, is hersteld en bestaat uit 50 man onder bevel van een luitenant. Dag en nacht houdt, sedert Vrijdag, een piket dragonders de wacht op de binnenplaats. Aangaande de ontploffing, die in de Westminster-wijk te London heeft plaats gehad, is eigenlijk nog weinig naders te melden. De schade aan gebouwen enz. is aanzienlijker dan men eerst vermoed had en de slag en dreuniug zijn zóó hevig ge weest, dat het Parlements-gebouw, schoon door twee breede straten van de plaats der uitbarsting afgescheiden, op zijne grond vesten stond te waggelen. Uit het chemisch onderzoek is gebleken dat machine en springstof, waarmede men Donderdag beproefd heeft de bureelen van the Times te laten springen, volkomen iden tiek zijn aan het helsche werktuig ,dat eenigen tijd geleden te Glasgowdegasfabriek aldaar dreigde te vernielen. Daaruit leidt men af, dat de aanslag tegen het gebouw van the Times en dat van het Local Go vernment hoard het werk is van één zelfde bende boosdoeners, die georganiseerd schijnt te zijn expres met het doel om een reeks misdrijven van gelijken aard uit te voeren. Het politie-bureel van Kingstreet heeft door de ontploffing van Donderdag zooveel schade geleden, dat een deel van het ge bouw geheel opnieuw opgetrokken zal moe ten worden. In het Lagerhuis heeft Harcourt mede gedeeld, dat er besloten is, de politie in de hoofdstad met 500 man te vermeerde ren. Inmiddels zal de politie in de bescher ming der openbare gebouwen worden bij gestaan door soldaten. GEMENGDE BERICHTEN. De heer van Rees heeft de opdracht tot het samensteller, van een Ministerie nedergelegd. Naar men verneemt, is daarop de heer mr. J. G. Gleichman met de taak belast. Maastricht, 20 Maart. Alhier is gevankelijk binnengebracht een landbouwersknecht uit Scharn, die getracht heeft een jongeling aldaar door een pistoolschot van het leven te berooveu. Vinkeveen, 20 Maart. De gemeenteraad heeft besloten, onder zekere voorwaarden voor 6000 aandeel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der spoorwegonderneming HaarlemUtrecht, con cessionaris de heer Wiegel te N.-Amstel. Bokstel, 20 Maart. Gisteren-ochtend werd te Onrooi onder deze gemeente in een sloot het lijk gevonden van Van P., die den avond te voren zijn huis had verlaten. Breda, 20 Maart. De kassier P. J. Bredius, firma Becquer en Co.te Bergen-op-Zoom, se dert eenige weken voortvluchtig, is op 20 dezer gedagvaard voor de arrondissements rechtbank alhier. Venraij, 20 Maart. De koster der R. K. kerk te Merseloo, onder deze gemeente, is gisteren met afgesneden hals gevonden in zijn huis. Daar men bij het lijk of in de nabijheid geen mes of ander snijdend voorwerp vond, deukt men aan moord. Hasselt, 20 Maart. Tegen een buitengewoon Rijksveldwachter alhier, is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der jachtwet. Beverwijk, 20 Maart* Door den Raad dezer gemeente werd Vrijdag-avond wederom besloten tot de oprichting van een post- en telegraafkantoor; de meeningen en plannen zijn echter uog zoo verdeeld, dat men niet spoedig een gunstig re sultaat van dat besluit verwacht. 's Gravenhage, 20 Maart. Aan het Spui alhier is heden-middag uit het water opgehaald het lijk van een pasgeboren kind met afgesneden hals. De politie doet onderzoek. Assen, 20 Maart. Zooals bekend is, staat onze stad voor eene der gezondste streken van ons land bekend. Thans hebben de geneesheeren het bizonder druk met de menigte patiënten, die door griep zijn aangetast. Delfshaven, 20 Maart. Zekere H. B. uit Pernis heeft gisteren-avond het ongeluk gehad onder deze gemeente van de stoomtram te vallen, waarbij hem beide beeoen verbrijzeld werden. Oirsehot, 40 Maart. Voor eenige dagen over leed hier in het klooster Nazareth de eerw. Zuster Maria Pacifica Van den Dries, in den ouderdom van 65 jaren, na de Orde der Pe nitenten Recol'ectinen gedurende 41 jaren als Religieuze en onderwijzeres vele en gewichtige diensten bewezen te hebben. Deurne, 20 Maart. Onder deze gemeente in het Helenaveen heeft zich een geval van honds dolheid voorgedaan. "Verscheidene honden en katten ziju gebeten. Men vermoedt dat de ziekte uit Limburg is overgebracht. De noodige voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Doornspijk, 10 Maart. Vrijdag-avond viel een alleen wonend persoon van 61 jaar in het vuur en bekwam zulke hevige brandwonden, dat hij, niettegenstaande geneeskundige hulp werd ingeroepen, eenige uren daarna bezweek. Amsterdam, 20 Maart. Eene vrouw, die Zaterdag in de cellulaire gevangenis als beklaagde in een strafzaak moest worden gehoord, maakte na afloop der instructie zich schuldig aan dief stal van twee parapluies uit de getuigeukamer. Achlum, 20 Maart. Gisteren liet men het onderste deel van een gerelden boom door kruit springen. Een j'ongen van 14 jaren is daarbij zoodanig getroffen, dat men voor het behoud van zijn gezicht vreest. Tout comme chez nous. Eene Engelsche dame klaagde onlangs aan eene andere, dat ze geen meid krijgen kon. „Dat gaat toch gemak kelijk genoeg, was 't antwoord; vraag om een juffrouw en laat haar meidenwerk i oen." Een verzoek van een tapper te VVormerveer aan het Gemeentebestuur, om de aan hem verleende „vergunning" weder voor een jaar te doen ingaan, luidt volgens de N. R. Ct. aldus: „wormer Veer 15 Maart 1883 „Waard heer burge Meester Eu Sikkertaars vriendelijk Wouwe ik u ver Zoek om Met Mijn Vergunning te Moogen door tappen in het ver koop van sterken drank in klijk." In een zilversmelter ij te Ems heeft, volgens de Rhein. Kur., een zonderlinge ontploffing plaats gehad. Een groote ijzeren smelt kroes met vloeibare gloeiende Schlacke (het af- scheidsel van het metaal) werd bij ongeluk om vergeworpen in de hoogliggende sneeuw, en door het oumiddellijk smelten van de sneeuw ontwik kelde zich een ontzaglijke hoeveelheid waterdamp, die met een hevigen knal ontplofte. Een ijzeren wagen werd verbrijzeld, een smeltkroes ver weggeslin gerd. Een werkman bekwam zeer ernstige ver wondingen, en een tweede werd licht gekwetst. De schok der ontploffing was zoo hevig, dat de glasruiten van naburige gebouwen sprongen. Het merkwaardigste van het geval is, dat de water damp, zonder eenige spanning, zulk een kracht kon oefenen. Baron Ooppens de Fonteuay, attaché van het Belgisch gezantschap te Parijs, wilde bij aankomst aldaar in een rijtuig stappen waarin hij twee minuten van te voren zijn valies gelegd had, toen hij bemerkte dat een handige dief zich met het ven oer zijner bagage belast had. Men heeft de photographie op allerlei voorwerpen toegepast: visitekaartjes, thee kopjes enz. enz., maar misschien is niet algemeen bekend, dat men ook proeven genomen heeft om onuitwischbare photographien op het mensch'lijk lichaam te fixeeren. De huid van het menschelijk lichaam is namelijk in veel hooger mate gevoelig voor photographische indrukken dan het papier. Men behoeft ze maar met een zwakke oplossing van salpeterzuur zilver vochtig te maken, om ze vatbaar te doen worden voor de opneming van een photographisch beel Dergelijke photographien moeten zeer lang duren. De zonderlingen z ij n de wereld nog niet i'itl Zekere markiezin de Hautefeuille heeft eergisteren te Brussel, op haar dringend verzoek, den dierentemmer Bidel in de kooi met zes leeuwen vergezeld. Nadat dit buitengewone bezoek afgeloopen was, heeft Bidel zijne gast, onder de luide toejuichingen van het talrijke publiek, geluk geweii8cht met haren moed en met den gunstigen afloop. Het is gelukkig dat Bidel Brus sel gaat verlaten, want anders zou deze nieuwe wijze, om van zich te doen spreken, wel eens te groote navolging kunnen vinden. De handelsreiziger, die uit De venter als spoorloos verdwenen werd gesignaleerd, is zeer eenvoudig te Winterswijk in een ver keerden trein gestapt, die hem, in plaats van naar Zutfen, naar Munster bracht; daar werd bedoelde heer toen in het Clemens-hospi- taal verpleegd, en gezond en wel is hij thans weer te Deventer. Een brand welke door overstroo- ming veroorzaakt werd, die schijnbare tegenstrij digheid, had onlangs in den Amerikaanschen Staat Ohio plaats. Eene kleine rivier was daar buiten hare oevers getreden en had de petro- leumbronnen van Forest-City overstroomd. De op het water drijvende petroleum raakte in brand; de vlammen breidden zich meer en meer uit; de bronnen van Standard OU vatten vuur, en kort daarna ook een metalen reservoir, dat 15.000 vaten petroleum bevatte; het was nu een ware vuurzee, die alle daar staande gebou wen en magazijnen vernielde. De brand was zoo hevig, dat men 's nachts, op vijf Engelsche mij len afstands, kon zien te lezen. De stad Cleve land was dien nacht a giorno verlicht door den brand; dien men eerst na 36 uren, ook met be hulp van een hevigen stortregen meester werd. Alleen het verlies aan petroleum bedroeg bijna een millioen gulden. Om noten te bewaren. Men neemt den bolster van de noten af, doet ze met dop en al in een flesch, die zorgvuldig dichtgekurkt en men lak of hars verzegeld moet worden, en als men na verloop van tijd de flasch opent zijn de noten nog zoo goed om te gebruiken als toen zij er pas ingedaan werden. De eigenaar der groote piano forte fabriek E. Ascherberg te Dresden heeft zich verwijderd, een schuldenlast van circa een mil lioen Mark nalatende. Een Dresdener spotblad meldt dienaangaande: Hij heeft zich stil uit de voeten gemaakt. [Er hat sich piano fort gemacht.) Zijne eerst voor een jaar nieuw gebouwde en met electrisch licht voorziene fabriek heet de „Ascher- burg." De gezamenlijke koetsiers der Amsterdamsche Rijtuigvereeniging, zoogenaamde „aapjes", hebben Maandag het rijden gestaakt. Evenals dit bij de Rijtuigmaatschappij het geval is, wilde de directeur, dat ook zij de rijtuigen zouden pachten, en dit verkozen zij niet. Zij gaven de voorkeur aan hun vast weekloon van f 8 plus de fooien. De directeur der Rijtuig maatschappij heeft er direct partij van getrokken door de pachtsom per rijtuig met 50 ets. daags te verhoogei. Dit gaf ook onder die koetsiers aanleiding tot eenige ontevredenheid. Het appèl tegen het vonnis der Peltzers aangeteekend wegens verschillende infor maliteiten, is den 19 Maart, voor het Hof van cassatie te Brussel in behandeling genomen. Kunstboter is reeds inheemsch geworden en heeft het burgerrecht verkregen, doch volgens de Gazette Agricole staat ons nu een soort van kunstkaas te wachten. De liefhebbers van de Engelsche Chester Cheese zijn niet zeker van net zuivere product te verkrijgen, want in Amerika is een uitvinder voor den dag gekomen met dezelfde kaas, gemaakt uit oleomargarine, dezelfde stof die de grondstof is voor de boter. Zijne wijze van werken is nog geheim, doch daar bijna alles in Amerika geoctrooieerd wordt, zal zij dat niet lang blijven. Dr. Tanner, de vermaarde hon- gerlijdtr, is nu, laat genoeg, volgens een bericht uit St. Louis, in een krankzinnigen-gesticht opgenomen. Inde Ned. Sport doet de Heer G. J- van der Vliet, te Overeen, een beroep op de sympathie van alle zonen van „Nimrod", om aan de beide veldwachters, die zich Woensdag 11. in eer. sloot aan den Bijleveldspoldcr te Nieuw- land (Walcheren) in een gevecht met 3 jacht- stroopers zoo gunstig hebben onderscheiden, eene beloonir.g te doen toekomen. Hij vvenschte die te doen bestaan in een paar revolvers, daar het ook nu weer gebleken is, dat, waren de beide veldwachters beter gewapend geweest, de stroopers het niet zouden ontkomen zijn. Op onderscheidene weekmarkten in Overijsel zijn sedert eenige weken de boter- prijzen belangrijk gedaald. Te Kampen o. a., waar op 29 Jan. jl. de hoogste prijs per 1/8 vat 20 KG. f. 41 was, bedroeg het in de vorige week f 31. Geen wonderlijker ding in de w e- reld dan... een hart. Hier wordt er een gestolen, zonder dat de strafrechter er zich mede inlaat, uaar verovert men er een na verwonding met on zichtbare pijlen, ginds weer wordt er een ge broken, terwijl elders iemand zijn hart aan iets ophaalt. Het verschil in harten maakt, dat de een iets niet over zijn hart kan krijgen, waartoe de andere wel het hart heeft. Iemand, die ons genegen is of ook wel niet genegen, stort zijn hart voor ons uit, of slooft ziju hart uit het lijf of draagt ons een kwaad hart toe, soms ook een goed. Het hart kan iemand ook bloeden; maar niet alle harten leenen zich daartoe, bijv. niet het hart van suiker, dat de banketbakker u te koop biedt, ook niet het steenen hart, dat de hartvochtige mensch in zich omdraagt. Doch hoe zonderling het hart er ook kan uilzien, ieder mensch bezit er toch een, maar niet ieder draagt het op de rechte plaats. Om dat te bewijzen noemt men zekeren Fuchs, in Illinois (Amerika), die twintig jaar lang geleefd heeft met een hart dat aan de rechterzijde van het lichaam gelegen is, geheel tegen de gewone samenstelling van het menschelijk lichaam. Het zonderlingste van de zaak is, dat Samuel Fuchs nooit ontdekt had dat zijn hart werkelijk op eene verkeerde plaats zat, tot onlangs een geneesheer hem onderzocht en deze zonderlinge speling der natuur ontdekte Te Geulem (Limburg) heeft een instorting van den berg plaats gehad, waarbij een stal met het zich daarin bevindende vee werd bedolven. Te Londen is Zaterdag 11, de be kende Duitsche socialist Karl Marx overleden. Hij vvas in 1818 te Trier geboren en hield se dert 1848 te Londen verblijf. Hij heeft een groot, aandeel gehad in de stichting der Internationale welker eerste programma hij opstelde. Langen tijd werd de Rheinische Zeitung, die te Hamburg verscheen, door hem geredigeerd. Een der grootste van zijne talrijke geschriften is het werk, getiteld „Kapital" in 1869 verschenen. Volgens berichten uit Amerika aan Engelsche bladen heeft prins v. Bismarck tien millioen morgen land in Mexico laten koo- pen, om door Duitsche emigranten te laten ko— loniseeren. De uitvinder der gemeentebelasting is volgens eene oude Nurnberger kroniek een zekere ambtenaar Brediger, die in 1397 zijne uitvinding in toepassing bracht. De uitvinder oogstte echter weinig vruchten van zijue inventie! Zijne oproerige medeburgers sloegen hem dood. De provincie Zui d-H o 11 a n d telt thans 851,195 zielen en is in 1882 met 16,783 toegenomen. Het schijnt, dat er nog alt ij d best el- li ngen geschiedeu door zekeren Schoemacher, tegen wien reeds vroeger door de politie gewaarschuwd werd, en die nu als woonplaats opgeeft: Keer- weerslraat F 115 te Kralingen. De bedoelde persoon iï echter nog daar, noch elders te Kralingen woon achtig. Nadere inlichtingen zijn bij de politie te Kralingen te krijgen. In de tweede aflevering van de nieuwe uitgave: Van Dale, nieuw woordenboek der N. T., zien we in voce bedienen: Bedienen, enz het geschut(kerk) het Evangelie (R. K. IXerk) het laatste Vormsel toedienen. O, Lepidum caput! De proefnemingen met het kwee- keu van theeboomen aan de Beneden-Loire wolden als goed gelukt beschouwd. De op camelia's geënte stekjes hebben een temperatuur onder nul in de open lucht zeer goed verdragen. Op Sicilië, bij Messina, zijn 120 boompjes, die voor drie jaren geplant werden, zeer krachtig staan en reeds veel bladeren en zaad hebben opgeleverd. Het is nu nog maar de vraag, of de geur van het blad ook behouden kan blijven. Naar men verneemt, bestaat het plan om te Londen een Hollandsch weekblad op te richten in den trant van de New-Yorksche Nieuws- en Handelscourant. Dat ook dieren wel eens een po ging doen om de verveling te verdrijven, bewees eergisteren een der paarden van de facteurs der huzaren, die er gewoonlijk 's morgens aan de achterzijde van het Paleis op den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam in een hoek staan te druilen tot de wachtmeester er zijne commissiën heeft gedaan. Plotseling toch ging een hunner, schijnbaar zonder eenige reden, aan den haal, maar hij bepaalde zijne excursie tot een rit om het paleis, waarna hij rustig zijn plaats naast zijn mede-rosinant weêr innam. Op de terreinen van de ten too n- stelling te Amsterdam zal, zooals men weet, een Javaausch dorp te zien zijn, door Javaausche mannen, vrouwen en kinderen bewoond, die aan hun gewoon dagelijksch werk zullen bezig zijn om dus een kijkje in Iusulinde te geven. Reeds zijn een ac ttal Javanen aangekomen, die voorloopig in het Armenhuis onder dak zijn gebracht. Ze zijn zeer intelligent en hebben een zachten aard. De twee vrouwen vooral zijn vlug van verstand en pogen zooveel mogelijk te leeren. Nauwelijks zagen ze een der kinderen van den portier bezig met een Spa-a leerboek, of ze begonnen zelveu ook uit zulk een boekje te leeren. Een der vrou wen heeft breien geleerd enkel door der vrouw van den portier die kunst af te kijken. Ze geeft nu les aan hare vriendin. Men schrijft ons uit Gelderland: Thans moeten het de melkkoeien misgelden. Nu zijn deze, doch alleen de prachtigste, aan de beurt om uitgevoerd te worden. Vroeger gingen zij alleen naar Duitschland, doch thans komen kooplieden van verschillende landen de room vau de melk weghalen. De boeren varen er (aanvankelijk) wel bij, want zij krijgen er veel geld voor. Een reeds bejaard echtpaar was op reis naar Amerika. Bij een stille zee op 't dek wandelende, viel de vrouw over boord. Radeloos liep de man naar de matrozen en riep hen smee- kend toe: „Om Godswil, redt mijn vrouw, is bid u, redt haar, ik word krankzinnig?" De ruwe zeerobben werden bewogen en met de grootste inspanning wisten zij de bewusteiooze drenke linge te redden. Inmiddels -vas ook de man in onmacht gevallen. Toen hij tot zichzelf kwam, ging hij dankbaar naar ziju ook weer herstelde wederhelft, stak ziju hand in haar japonzak en zei: „Als je ooit weer over boord valt, vrouw lief, zorg dan dat je ons geld niet bij je hebt. Ik was dood van schrik." Tableau! De „Almanac de Gotha" wordt in Eugeland met «oucurreutie bedreigd. Naar het weekblad Academy verneemt, zal een uitgever te Londen een dergelijke onderneming beginnen. Vrijdagjl. is te Munchen een bru tale diefstal gepleegd, in het bureau van den op perhofmaarschalk (les konings, waar uit een ijze ren geldkist meer dan 1000 mark ontvreemd is. De dieven hebben twee deuren aan den ingang met vaische sleutels weten te openen, en de geldkist is met geweld opengebroken. Iu de onmiddellijke na bijheid bevond zich een post der gendarmerie, maar hier had men niets van den diefstal be speurd. Te Taschkend is een gasthnis voor Mahomedaansche vrouwen gesticht, dat ge heel onder behandeling staat van Russische vrou welijke doctoren. Dit moet de eerste maal rijn dat in Rusland aan dokters van het schoone ge slacht een afzonderlijke en onafhankelijke werk kring wordt aangewezen. De heer Shulachenko, aan wien het bestuur over de Russische veldtelegraaf ge durende de Kulja-expeditie was toevertrouwd, heeft aan het Petersburger Natuurkundig Genoot schap eenige belangrijke bizonderheden medege deeld omtrent zijne ondervindingen met de Sie- mens-telephoon. Op een afstand van 31 uur werd muziek, gezang en spreken duidelijk gehoord; op 43 uur viel het moeilijk een gesprek te voeren en moesten zij, die eene opdracht ontvingen, scherp luisteren, doch het bleek nog mogelijk met elkander te spreken zelfs op een afstand van 70 uur. Als zes telephoondraden naast elkander ge spannen waren, zonder dat ze elkander aanraakten kon men het spreken in den mond van de eene aan het einde van elk der zes draden hooren. En

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2