N I E U W E m No. 680. Donderdag 5 April 8e Jaargang, De school in België. BUITENLAND. Lagere scholen. Een gevaarlijk jachtavontuur. Bewaarscholen. IliftLllSifll ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afz rmderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. HgMIgSD AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend tiaar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S fc LAUREY. In België bestaat volgens de groudwet vrijheid van onderwijs voor lagere, middel bare en hooge scholen. Eene verandering in de constitutie is tengevolge van de sterkte der partijen niet mogelijk, hoe gaarne ook de liberalen die vrijheid van onderwijs zouden afgeschaft zien. Zij koes teren de hoop de leerlingen uit de Katho lieke scholen te verwijderen door de offici- ëele scholen op staatskosten te exploiteeren, een maatregel waardoor de Katholieken, die reeds hun eigen scholen te onderhou den hebben, ook nog moeten betalen aan de officiëele of staatsscholen. Tegelijker tijd werd het staatsonderwijs godsdienstloos ge maakt. De staatsschool moest het Katho licisme, zooals de Minister van onderwijs VanHumbeeck verkondigde, begraven.* De Katholieken kenden het helsche doel en deze wetenschap gaf hun den bewondereuswaar- digen moed, die tot resultaat had dat er in elke gemeente naast de staatsschool ook eene Katholieke school werd opgericht. Men voorspelde aan deze scholen een schan delijk fiasco, doch haar zegepraal is ver zekerd en de Staat, niet de Katholieken, heeft met zijue scholen eou schandelijk fiasco gemaakt. Jaarlijks publiceert de heer Malou, de leider der Katholieke conservatieven, een statistiek der scholen, die steeds eene ne derlaag voor het loge-kabinet aanwijst. Deze statistiek wordt door de Katholieke provinciale comité's voor vrije scholen op den 15den December van elk jaar met de meeste zorg opgenomen en onmiddellijk door het comité in Brabant samengesteld. Nog kort geleden heeft de heer Malou aan zijne collega's in de Kamer, de liberalen niet uitgezonderd, de statistiek overhandigd, waarvan wjj eenige getallen, gerangschikt volgens de provinciën, hier mededeelen. 15 Dec. 15 Dec. Verschil. 1880 1882 Antwerpen63,469 65,805 -(-2,336 Brabant77,346 82,671 +5,325 West-Vlaanderen 73,164 79,279 +6,115 Oost-Vlaanderen93,140 91,983 1,157 Henegouwen 51,351 52,553 +1,202 Luik32,763 37,113 +4,350 Limburg24,006 25,583 +1.577 Luxemburg17,306 19,971 +2,665 Namen22,634 24,322 +1,688 Totaal455,179 479,280 +24,101 FE U ILL ET ON. Enfin, wij waren er toch gekomen, staken een onzer fakkels aan en maakten ons voor de jacht gereed. Altijd was er voor mij iets buiten gewoon plechtigs en indrukwekkends in, wanneer ik zoo mijn weg door het donkere woud zocht, met de diepe schaduwen achter mij, veroorzaakt door de rookende en knappende fakkel, en steeds rondziende naar twee vurige oogen, glinsterende in de muur van duisternis, die de verlichte plek omgaf, terwijl binnen den kring van het licht hoornen, heesters en alle andere voorwerpen een phantastischen, wilden en onbestemden vorm schenen ann te nemen. Dezen nacht echter was door de eene of andere onbekende oorzaak, die indruk bij mij levendiger dau gewoonl ijk, en onwillekeurig overviel mij een zeker ang stig gevoel, dat mij bij elk geluid deed op schrikken, en mij voortdurend op mijne hoede deed zijn legen het een of ander onbekend ge vaar. Ik nam mij voor daarvan niets tegen mijn zoon te zeggen, bij mij zeiven redeneerende, dat het voortkwam uit het een of andere, dat op mijne zenuwen werkte en dat het wel spoedig 15 Dec. 15 Dec. Verschil. 1880 1882 Antwerpen13,146 15,976 +2 830 Brabant16,361 17,935 +1,574 West-Vlaanderen 19,449 22,226 +2,777 Oost-Vlaanderen29,521 35,025 +5,504 Henegouwen 25,083 27,924 +2,841 Luik8,064 8,146 82 Limburg2,835 3,434 599 Luxemburg2,445 2,700 255 Namen8,297 9,771 +1,494 Totaal125,201 143,157 +17,956 In de laatste twee jaren zijn dus de vrije lagere scholen met 24,101, de bewaar scholen met 17,956, te zamen 42,057 leer lingen vermeerderd. Het totale cijfer van het aantal leerlingen op alle Katholieke scholen is van 580,380 op 622,437 geste gen. Berekent men de kosten voor een vrijen leerling op tien franks, dan brengen de Katholieken van het kleine België jaar lijks meer dan zes millioen franks op, voor het onderhoud hunner scholen. Commen taren zijn hier waarlijk overbodig. Op den 31sten December 1879 telde België 5,536,654 inwoners. Op honderd inwoners telt men in den regel vijftien schoolkin deren. Op genoemden datum waren er dus in België ongeveer 830,498 schoolkindereu. Hiervan bezochten 622,437 kinderen de vrije Katholieke scholen en slechts 208,061 waren een buit der staatsschool. Ook voor deze cijfers zjjn commentaren over bodig, zij moesten zelfs een loge-kabinet tot betere gedachten brengen, als dit niet door partijhaat met algeheele blindheid was geslagen. Deze verblijdende cijfers die wij aan de Germania ontleeneu, hebben de ergernis opgewekt van de Nordd. Allg. Zeitung, waut in hetzelfde uommer, waarin zij den H. Vader ongemotiveerd aanvalt wegens de gastvrijheid aan Z. Em. den Kardinaal Ledechowski bewezen, lezen we ook het volgende entrefilet van het officieuze blad: »De St. James Gazette van den 17den Maart meldt het volgende merkwaardige bericht: De Belgische Katholieken hebben niet verzuimd van de in België bestaande onderwijs-vrijheid het ruimste gebruik te maken: in bijna elk district waar eene staatsschool bestaat, hebben zij ook eene vrije school opgericht om met eerstge noemde te coucurreeren. De heer Malou, de bekende leider der rechterzijde, citeerde gedureude de laatste budgetdebatten in de Belgische Kamer getallen, die getuigenis weder over zou gaan. Ik merkte evenwel op dat hij gedurig schrikte, als een tak krakend afbrak en daarbij nu en dan wantrouwig rondzag, terwijl hij merkbaar sidderde. z/Wat scheelt er aan?// vroeg ik. //Niets, vader," antwoordde hij haastig, «niets." Kort daarop vielen onze oogen gelijktijdig op twee kleine vurige bollen, en wij naderden voor zichtig; ik legde mijn geweer aan, en toen ik dicht genoeg was genaderd om den omtrek van het dier te kunnen zien, dat met verwondering het licht aanstaarde, haalde ik den haan over. Doch het schot ging niet af en bij onderzoek bleek het mij, dat ik den vuursteen verloren had, en mijne zakken doorzoekende om een an deren te vinden, bemerkte ik tot mijn spijt, dat ik al de vuursteenen had te huis gelaten. Deze ontdekking was alles behalve aangenaam, want een van ons beiden moest teruggaan om vuur steenen te halen, of wij moesten beiden terug- kceren en de jacht voor dien nacht, opgeven. «Het is veel te vroeg om de jacht te eindigen vader," sprak mijn zoon. „Ik geloof dat ik wel in een uur of anderhalf uur terug kau zijn." „Doe zooals gij wilt, Willem," antwoordde ik, „als gij gaan wilt zal ik hier blijven, want ik vind het jammer dat wij een nacht in het beste geven vau de resultaten, welke de Katho lieken door hunne bemoeiingen hebben ver kregen. Op den 15den December 1880 be droeg het aantal der leerlingen die de Katholieke voorbereidingsscholen bezoeken, 580,380. Men beweerde toen, dat de resul taten der Katholieken hun toppunt had den bereikt en men voorspelde eene spoe dige vermindering van het kolossale aantal leerlingen. De statistieke notitiëu door den heer Malou ter kennis van de Kamer ge bracht, bewijzen echter, dat juist het tegen deel dier voorspelling heeft plaat3 gehad, want op den 15deu December 1882 bedroeg het aantal Katholieke leerlingen niet min der dan 622,437. In twee jaren was dus het aantal met 42,057 vermeerderd. De Katholieke scholen zijn dus in veel beteren toestand dan die der Regeering, die op den 31sten December 1881 slechts door 340,118 leerlingen werden bezocht. Wij maken op deze mededeeling der St. James Gazette allen opmerkzaam, die met de formule scheiding van Kerk en Staat, de oplossing der kerkelijk-politieke quaestiëu meenen te verkrijgen. Het Belgische schoolwezen bewijst, over welke sommen de Jezuïeten beschikken en hoe zij daardoor in staat zijn, als de Regeering hen vrij spel laat, zich van den meest gewichtigen tak van be stuur meester te maken en den Staat er uit te verdringen. Het orgaan van von Bismarck schijnt niet goed te zijn ingelicht. De meergemelde cijfers, die de Nordd. Allg., Zeitung niet langs een omweg via Londen behoefde te vernemen, doch die zij aan de Germania kon ontleeneu, hebben slechts betrekking op de lagere- en bewaarscholen, in welke geen Jezuïeten, doch gedeeltelijk wereldlijke onderwijzers, gedeeltelijk leden van andere orden, onderricht geven. De Jezuïeten, die door het hatelijke blad in het debat ge mengd worden, zijn op grond van de grondwettige onderwijs-vrijheid in hoogere, door hen opgerichte scholen werkzaam en geven daar onderwijs aan niet weinig zonen van liberalen, die hunne kinderen liever aan de Jezuïeten toevertrouwen, dan aan de godsdienstlooze ouderwijzers der liberale staats-inrichtingen. Als België voor de redactie der Nordd. Allg. Zeitung geen terra incognita ware, zou zij weten, dat de Belgische lagere scholen, waarvan hier sprake is, niet doorliet geld derJezuieten, maar door de bijdragen van ouders, gees telijken en belangstellenden, gesticht en onderhouden worden. gedeelte van het seizoen zouden verliezer.. Wij hebben hoog noodig al de dieren te dooden, die wij machtig kunnen worden, om ons voor den winter te voorzien." „Ik zal spoedig terug zijn, vader," hernam de moedige jongeling, terwijl hij mij de fakkel overgaf en in de duisternis verdween. Terwijl ik alleen bleef met de fakkel in de hand en mij verwonderde over de vrees, die ik zoo even ondervonden had en die nu bijna ge heel verdwenen was, naderden vijf of zes dieren mij tot op weinige passen afstand, en stonden daar voor een oogeublik de lucht opsnuivende en het licht aanstarende, als wisten zij dat ik buiten staat was hen kwaad te doen; daarop sprongen zij allen met een wilden sprong weg en ijlden het boscli in, als werden zij door een gevreesden vijand vervolgd. Dit wekte minder verwondering dan wel spijt bij mij op, omdat ik eene zoo goede gelegenheid voorbij moest laten gaan, en mij op een om gevallen boom nederzettende, begon ik te mor ren over de ongelukken van den nacht, toen ik, toevallig mijn hoofd omwendende, twee groote vurige oogen op mij gevestigd zag en dezelfde angst zich weder van mij meester maakte. Ik wuitde onwillekeurig met mijne fakkel heen en weer en begon luidkeels te schreeuwen. De Belgische Katholieken hebben het voornemen niet zich meester te maken van den een of anderen tak van bestuur, maar zij willen hunne kinderen vrijwaren van het godsdienstloos onderricht, van de moderne staatsonderwijzers. 't Is overigens opmerkenswaardigdat het officieus orgaan der Pruisische Regeering partij trekt voor eene godsdienstlooze opvoeding. Wat de geld- quaestie aangaat, moeten we erkennen dat de Katholieken niet zoo rijk zijn als de Israëlieten en de liberalen. Als zij dus den wedstrijd aan vaai'den op het veld der vrijheid, der school en der wetenschap, dan getuigt dit van hun moed en van het vertrouwen op hunne goede zaak, terwijl hunne tegen standers die dwangmaatregelen voor hun doel onmisbaar achten, daardoor zich zei ven een beschamend getuigenis geven van hunne groote zwakheid. De aanklacht tegen Louise Michel luidt, dat zij heeft aangezet tot omverwerping der gevestigde regeering en, aan het hoofd eener gewapende bende, tot plundering. Naar de Times uit Berlijn verneemt, wordt in welingelichte kringen aldaar ver zekerd dat v. Bismarck voornemens is onmid dellijk den Rijksdag te ontbinden, in geval van verzet tegen zijne wetsvoordracht tot verhoogiug der militaire pensioenen. Er is nu wel niemand meer die nog geloofd aan de werkelijkheid van den ont- zettenden moordaanslag op Lady Florence Dixie behalve misschien de Lady zelve. Niet alleen dat de politie niets heeft kun nen ontdekken wat het verhaal der won derlijke dame staafde doch thans komt ten overvloede »een zeer achtenswaardig heer« in de Daily News verklaren, dat hij toevallig al de bewegingen van Florence gedurende het uur van den beweerden aan slag heeft gadegeslagen, zonder het ge ringste van eene ontmoeting, laat staau van eene aanranding, te hebben opgemerkt Al dien tijd was de Lady alleen. De Postmeester-generaal van Engeland heeft een tweeden brief ontvangen, met bedreiging dat het post- en telegraafkan toor te St. Martins-le-Grand eerstdaags eene reis naar de wolken maken zal. De Zaterdag van Alexandrië te Ports mouth aangekomen transportboot Nepaul bracht naar het vaderland het stoffelijk overschot vau den tijdens den jongsten veldtocht in Egypte door de Bedouïnen De oogeu verdwenen terstond onder een hoop bladeren, doch verschenen oogenblik- kelijk daarna aan mijne andere zijde en een ver schrikkelijk woest gehuil klonk in mijne ooren. In een oogenblik was ik op de been, met een gevoel alsof mijn haar stijf overeind stond. Ik had alles begrepen. Ik had met geen zacht aardig en vreesachtig dier te doen, maar met de schrik van het woud, deu gulzigen panter, die alleen door zijn instinctmatige vrees voor het licht werd teruggehouden mij aan te vallen. Wat zou ik doen? Mijn geweir was nutteloos en mijn overig wapen was een zakmes, dat mij in eene worsteling met zulk een wild dier slechts van weinig nut kon zijn; en dan mijn zoon, die daar ginds in het duister was, welk een vreeselijk lot wachtte hem, als het beest mij mocht verlaten en hem aanvallen. Zou het niet beter zijn voor mij, zoo ik mijne woning trachtte te bereiken en door zwaaien met het licht zijue aandacht trachtte af te leiden, totdat ik mijn zoon kou waarschuwen voor het gevaar? Dit kwam mij voor het beste te zijn, dat ik doen kon, en ik begaf mij onmiddellijk op weg. Wordt vérvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1