BIXNENLANÏÏT vermoorden professor Palmer, en van diens lotgenooten kapitein Gill en luit Char- rington. De lijken zullen in de St. Pauls cathedraal te Londen worden bijgezet. De Gazette et le lélégraphe, een te Moskou verschijnend blad, is, wegens op ruiende taal, verboden. Niettegenstaande de beweging, door de partij der anarchisten gaande gehouden, om door hun schrikbetvind (ie kroning te Moskou onmogelijk te maken, worden toch de toebereidselen tot die plechtigheid met onvermoeiden ijver door de regeering en de kroningscommissie voortgezet. De zit tingen van den Rijksraad worden 6 weken vroeger dan gewoonlijk gesloten. Maandag ziju de minister van het keizerlijk hof, graaf Woronzow Duschkow, en de keizer lijke schouwburg-directeur, Wsewolshaski, uit Moskou teruggekeerd om den Keizer verslag te doen, hoever men gevorderd is. De meeste buitenlandsche gezantschappen hebben reeds hun vertrekken gehuurd. De prijzen, die het gastvrije Moskou bij deze gelegenheid vordert, zijn ongelooflijk, zoo dat verscheidene gezantschappen, niette genstaande de kredieten, door hun regee ringen toegestaan, zich in hun eischen hebben moeten beperken. De Engelsche ambassade zal, naar ik verneem, voor de haar gedurende die 10 a 12 dagen afge stane vertrekken, de ongehoorde som van 30,000 roebels te betalen hebben. De hotels zijn reeds grootendeels in beslaggenomen, en tegen prijzen, voor gewone stervelingen ontoegankelijk. Yoor correspondenten van binnen- en buitenlandsche bladen, die bij de plechtig heden zullen worden toegelaten, zjjn bi- zondere zilveren herkenningsteekenen bij den zilverfabrikant Chlübrukow besteld. Desniettemin mogen buitenlandsche cor respondenten nog wel op eenige verras singen van de zijde der Russische politie rekenen. GEMENGDE BERICHTEN. De St.-Ct. N°. 76 bevat de wet van 16 Maart 1883, betreffende het aangaan van eene geld- leening van 60.000.000 door den Staat. Naar wij vernemen bestaat bij den Minis ter van oorlog het voornemen, de bepalingen omtrent het toezicht op de buskruitvervaardiging in dien zin te wijzigen en te verscherpen, dat dit voortaan zal worden opgedragen aan een officier der artillerie, die voortdurend in de fabriek zal moeten tegenwoordig zijn. Zwolle, 3 April. Een doofstomme vrouw van 81 jaar werd omstreeks acht dagen alhier aan gereden door een vrachtwagen. Dientengevolge werd haar een arm op drie plaatsen gebroken en ontving zij bovendien nog een verwonding in den nek en een kneuzing aan den voet. Hoe zorg vol zij ook verpleegd werd, is zij heden-ochtend aan de gevolgen der verwondingen gestorven. Rotterdam, 3 April. Door pokken zijn in de vorige week alhier 20 personen aangetast; 9 overleden, Leiden, 3 April. Zaterdag jl. is aan een 40 tal gevangenen in het militaire detentiehuis alhier kwij tschelding van straf verleend. Slikkerveer, 3 April. De broodbakker J. N.t alhier is heden-ochtend verdronken gevonden ten zijnen huize in een drinkwaterton. Maastricht, 3 April. Een alhier in garnizoen liggend soldaat van het 2e regiment infanterie, had gisteren-avond het ongeluk, even buiten het stadspark, door de duisternis misleid, in het ka naal te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij kort daarna levenloos werd opgehaald. Amsterdam, 3 April. Gedurende het le kwartaal dezes jaars zijn van hier naar New- York vertrokken 2793 landverhuizers. Ammerstol, 3 April. In deze gemeente is een veertienjarig meisje van den zolder gevallen, zoodat zij dood bleef. Veenwouden, 3 April. Alhier zijn 2 kinde ren van den logementhouder R. Swarts in het water geraakt. Het oudste verdronk, het jongste verkeert in bedenkelijken toestand. Amersfoort, 3 April. Een huzaar van het garnizoen alhier, is zoo hevig van het paard ge worpen, dat hij eenige uren later overleed. Uit het personeel der gist en spiritusfabriek te Delft zal een harmonie-muziek korps worden opgericht. Een twaalftal liefhebbers zullen de eerstelingen zijn, waarvoor reeds instru menten te Brussel zijn aangekocht. Ook bestaat het voornemen een zangkoor onder de werklieden dier fabriek op te richten. Een beleefd, excuus. Als een vreemde ling van de gebruiken in onze beschaafde kringen niets anders wist dan dat degenen, die hij kwam bezoeken, hem telkens lieten weten dat zij niet thuis waren, zou hij al eene zeer vreemde meening van ons opvatten. E» evenzoo is het met een beleefdsvorm, die bij de Eskimos bestaat. Als een Eskimo uitgenoodigd wordt ergens heen te gaan of iets te doen waar hij geen lust in heeft, Zegt hij niet dat hij niet thuis is, maar hij heeft er een andere uitdrukking voor die op hetzelfde neerkomt. Hij wil den vreemdeling, die hem den voorslag doet, niet ronduit een weigerend antwoord geven, of hem zeggen dat het loon hem te gering is, kortom, dat hij niet wil; maar hij zegt: „Ik heb geen laarzen." Dit moet niet verstaan worden als een wenk dat een paar laarzen hem niet onwelkom zou zijn; 't is alleen maar eene beleefde weigering, synoniem met ons „Niet thuis." Te A 1 f e n a/E. is een welgesteld burger, wegens overtreding van de Drankwet, ge straft met drie weken gevangeais en opzending naar een Eijkswerkinrichting. De rijkscommissaris van politie te 's-Hage, de heer Dietz, en de inspecteur van politie, de heer Olivier, hebben in het Hotel Tuinenburg aldaar, in arrest genomen een mans persoon, die aldaar intrek had genomen en ver dacht werd de bedrijver te zijn van een te Gorinchem gepleegden moord op eene vrouw, wier hersens met een zwaar gewicht waren verbrijzeld. De aangehoudene moet reeds beleden hebben zich aan die gruweldaad te hebben schuldig gemaakt, ten einde in het bezit te komen van het geld der verslagene. Hij is een fatsoenlijk gekleed man van omstreeks 30jarigen leeftijd. De koopman A. B. te Moercapelle, die wegens menigvuldige botsingen met de Drank wet op de nominatie stond om naar de Ommer- schans te worden gezonden, is met de noorderzon naar Amerika vertrokken. Het gemeentebestuur van Chi- cago treedt met kracht op ten gunste van de ondergrondsche telegraaf- en telephoonleidiugen. Al de draden van de Mutual union telegraph company zijn op last van den burgemeester door gesneden, omdat de maatschappij hare verplich ting, om die lijnen vóór den len Maart onder- grondsch te maken, niet nakwam. Er staan po- litie-agenten op wacht, om te zorgen, dat de draden niet weder verbonden worden. Een der gelijk lot ondergingen de geleidingen der Board of trade telegraph company, die zonder het recht daartoe te hebben, hare draden over de daken der huizen liet spannen. Volgens de gemeente lijke bepalingen moeten al de andere telegraaf- en telephooumaatschappijen hunne tot dusver op stangen loopende lijnen vóór len Mei door on dergrondsche geleidingen vervangen, op straffe van ze afgesneden te zien. De maatschappijen protesteeren in rechten tegen de handelwijze van den burgemeester. Te Beuver (Limburg) i s i n 92 j a— rigen ouderdom overleden de gepensionneerde Rijksontvanger Jhr. Eerd. de Maurissen, die in 1813 den veldslag tegen Spanje onder Napoleon I medemaakte. De overledene, die in dezen veld slag een been verloor, was algemeen geacht en bemind, ook om zijne weldadigheid. Er zijn geen afstanden meer! Wat enkele jaren geleden nog tot het gebied der on mogelijkheden behoorde, ziet men thans gebeu ren. Het oude Kremlin te Moskou zal versierd worden met bloemen, onder ltalië's zonnigen hemel geplukt. Russische bloemisten zijn reeds te San Remo aangekomen om de bloem, nog in haar knop, reeds op te koopen. Zoodra de kro ningsplechtigheid begint, zal dagelijks een daar toe ingerichte waggon met frissche bloemen uit San Remo naar Moskou verzonden worden om- daar de zalen en gangen van het oude Czaren- paleis te tooien. Als eene bizonderheid valt dit in 't oog; toch is het bijna reeds een alledaagsch- heid, want de bloemenhandel is zoo uitgebreid, dat hij bijna de geheele wereld omvat en in 't kweeken en verzenden hebben ook onze bloe misten een hoogte bereikt, die hen bij buiten landers niet achter doet staan. Als eene even groote bizonderheid althans hebben wij het steeds beschouwd, dat in hel hartje van den winter, tijdens de verloving van Z. M. den Koning met Prinses Anna Van Waldeck Pyrmont, door's Ko- nings bekwamen bloemist op het Loo, den heer Kraaijerbrink, dagelijks een bruidsboeket van levende bloemen uit de tuinen op 't Loo gezon den werd aan de Prinses. Ondanks een twee- daagsche reis, kwamen da bloemen steeds goed aan eu prijkten den ganscheu dag in de kamer der Prinses om den volgenden dag nog op de borst of in het haar dienst te doen. En nooit ontbrak, ondanks het barre jaargetijde, ir. het boeket een takje geurige oranjebloemeu. Bij de Weesperpoort te Amster dam ligt thans een mechanische tramwissel, die verspringt zoodra het paard trapt op een in het spoor aangebracht houten luik. Mijn moed kent geen grenzen zei Louise Michel, en zij vluchtte naar Zwitserland. Dat staat bomvast, zei de Fenian, en een aanslag om een openbaar gebouw in de lucht tc laten springen mislukte. Dulce et decorum est pro patria mori, zei de liberaal en hij kroop in zijn schulp, toen het op de samenstelling van een Ministerie aankwam. Ook de Belgische Minister van Oorlog heeft besloten, een detachement soldaten te zenden, om de Belgische afdeeling op de Amst. Tentoonstelling te bewaken. Inde vlakten van Kansas en in de steppen van Turkestan vindt men merkwaar dige planten, die „Windheksen" genoemd worden; zij bekooren tot een soort van Saponaria. De wind rukt ze van hare wortels los, en dan zweven zij, bijna als spoken over de vlakten en nemen bij het voortrollen al meer en meer den vorm van een kogel aan. Men heeft exemplaren ont dekt, die eene manshoogte hadden. Menig jager, die ze voor 't eerst ziet, vlucht er voor als voor eene spookverschijning; en niet zelden schrikken de paarden ook van deze phantastische plautkogels. In de verte vertoonen zij zich veel grooter en dikker dan zij werkelijk zijn. Bij de inrichting voor lijkver- branding te Gotha zijn dezer dagen twee lijken van dames uit Hamburg verbrand. Daarmede is het aantal gedane verbrandingen geslegen tot 112. In het Engelsche graafschap Cumberland, is dezer dagen een jonkman op treurige wijze verongelukt. Hij had met eenige kameraden den Pillar-Mountain beklommen, en zag beneden op de helling van dien berg twee touristen, die hem den weg naar den top vroegen. Om hen beter te kunnen verstaan, besloot hij zich een eind naar beneden te laten glijden; maar hij gleed zonder dat hij zich kon tegenhoudeu, in steeds sneller vaart het beoogde doel voorbij, en stortte eindelijk in een diepen afgrond, waar zijn vrienden later zijn verpletterd lijk vonden. Volgens d e iV. R. Ct. zullen b ij de uitgifte van de 214e Staatsloterij de niet-lotcn worden opgeheven, zal de uitbetaling van de prijzen in 't vervolg daags na de trekking plaats hebben, en zullen nieuwe particuliere loten niet meer worden uitgegeven, terwijl de tegenwoor dige bezitters ze tot hun dood behouden. Met de opheffing van de „niet-loten" wordt waarschijn lijk bedoeld afschaffing van het tot dusver be staande voorrecht om voor een lot uit een afge- loopen loteiij voor f 60 een nieuw lot in de nieuwe loterij te bekomen. De heer Losgert, di recteur der reg. en dom. in Zuid-Holland, zal, naar eenige bladen melden, benoemd worden tot Directeur der Staats-loterij. Het Tageblattvan Berlijn meldt de ontdekking te Petersburg van eene fabriek, waar hoeden vervaardigd werden, inhoudende dynamiet, en bestemd om bij de kroning van den Czaar op diens rijtuig geworpen te worden, bij wijze van geestdriftige ontboezeming. Op de te Londen te houden inter- nationale visscherij-tentoonstelling zal ook een modelvischmarkt komen. De afmetingen zijn na tuurlijk beperkt, toch zal dit gedeelte nog een halve acre oppervlakte beslaan, terwijl afvoer kanalen worden aangelegd en voor voldoenden watertoevoer zal gezorgd worden. Ook zal een afzonderlijk vertrek worden ingericht voor het houden van lezingen over het toebereiden van goedkoope vischsoorten. De openingsplechtigheid zal naar thans zeker is door de Koningin worden bijgewoond. H. M. zal door de tentoonstelling gevoerd worden naar eene verhevenheid, waarde Prins van Wales, de Voorzitter der tentoonstel ling, een adres aan H. M. zal voorlezen, waarop de Koningin de tentoonstelling zal open ver klaren. De voerman P. Jongenhuis, teVen- loo, sprong Zaterdag-namiddag op eene nog in beweging zijnde locomotief van het Staatsspoor, aan het station zijner woonplaats, waarbij hij het ongeluk had te vallen, met het ongelukkig ge volg, dat hij overreden werd en op de plaats dood bleef. Hij laat eene weduwe met drie kin deren na. Aan de velocipede, tot dusver alleen tot uitspanning gebruikt, wordt door velen een groote toekomst voorspeld. Het Engelsche parlementslid Joseph Cowen voerde dezer dagen het woord in een vergadering van „bicyclisten" te Newcastle en voorzeide, dat de velocipede, een model van lichtheid en kracht, ongetwijfeld binnen een paar jaren voor allerlei doeleinden in het practische leven gebruikt zal worden. Het voertuig kan ook velen, die snel en dikwijls van de eene plaats naar de andere moeten gaan, dokters, mannen van zaken, postboden, enz. goede diensten bewijzen, als eerst de stoot ge geven is. InTenessee moet een hond bestaan die kraaien kan(?). Als wachthond op een boer derij, heeft hij het kraaien van de hanen geleerd. Hij heft in 't begin zijn kop in een kleine bocht op, en laat hem later weer zakken, evenals de hanen. Dat hij met de voorpooten niet zoo slaan kan als de hanen met de vleugels, beneemt eenigszitis de illusie! De bewoners der Hemsterhuis- straat te 's Hage werden eergisteren letterlijk allen ontsteld. Een jongen, in die straat woon achtig, kwam aan een vrouw melden, dat haar zoontje verdronken was. De buren kwamen in beweging en gingen aan het zoeken, want de knaap wist niet juist op te geven waar de ramp plaats had. Na verschillende grachten doorzocht te hebben, bleef de wanhopige moeder eindelijk staren op ééu plek, waar zij dacht dat haar kind was omgekomen. Een inspecteur van politie, met de zaak bekend gemaakt, was mede dadelijk bereid, pogingen in het werk te stellen om den beweerden drenkeling te vinden, en hierin slaagde deze ambtenaar uitstekend: hij vond den dood gewaande, die in de Scheveningsche boschjes verdwaald was, in den besten welstand en bracht hem aan de nu weder gelukkige moeder terug. Te Marnaval bij Sain t-D i z i e r, in het Fransche departement Opper-Marne is in eene ijzerfabriek met 1500 werklieden verleden Zaterdag een stoomketel gesprongen, ten gevolge waarvan, naar gemeld wordt, 26 personen het leven verloren en 40 gekwetst werden. Andere berichten spreken van 83 dooden en gekwetsten. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Een onderzoek, gisteren ingesteld naar de oor zaak van het ontsporen van den goederentrein in den nacht van Donderdag op Vrijdag, heeft tot geen resultaat geleid, evenmin als het onder zoek naar de wijze van verpakking van de luci fers, die zoo gereede, ten gevolge van den schok, in brand zijn geraakt. De schade door het geheel verbranden van twee en gedeeltelijk van nog twee andere waggons met koopmansgoederen wordt op f 100,000 geraamd. Te Brussel zal den 14e n Mei aanst. in den voormaligen dierentuin, het tegen woordige Leopoldspark, eene i teruationale ten toonstelling van paarden geopend worden, welke zeer luisterrijk belooft te zijn. Zij gaat uit van de „Cercle équestre royal". De heer Siemens heeft berekend dat Londen zeer goed geheel electrisch verlicht zou kunnen worden en dan belangrijk goedkooper dan met gas. Elke lamp zou per jaar op ruim 2lVa schilling komen, waar men 29 schilling gas zou noodig hebben voor een zelfde liclit kracht. Het denkbeeld om zich bij den te- legraafdienst van een stelsel van signalen te be dienen, welke niet door het oog maar door het oor zijn waar te nemen, vindt meer en meer in gang in Engeland: men telt er thans een twee- duizendtal toestellen, zooals die van Bright, waarbij de teekens vervangen zijn door geluiden van verschillenden klank. Zekerheid en snelheid zijn de onmiskenbare voordeeleu van dit stelsel. In Berlijn is de eerste aflevering van een vegetariaansch maandschrift in het licht verschenen, 't Is den zetters van het blad, zegt een collega, ten strengste verboden er „vette" letters voor te gebruiken. Eenigen tijd geleden miste een bewoner van het dorp Renesse den sleutel van zijn secretaire of kabinet. Noch hem, noch zijn vrouw, noch de werkster, een weduwe, die da gelijks over den vloer was, mocht hst gelukken den sleutel weder te vinden. Eindelijk werd be sloten een anderen te doen vervaardigen. Dezer dagen kwam de bezitter van den nieuwen sleutel tot de minder aangename ontdekking, dat hij niet meer de eenige schatbewaarder was. Voor een zekere som, naar berekening f 50 a f 60, was zijn geldlade lichter gemaakt, ofschoou kast en kamer goed waren gesloten toen hij met zijn vriend voor een dag van huis ging. Ware des avonds het keukenraam niet opengeschoven be vonden, lichtelijk zou de diefstal niet zoo spoedig zijn ontdekt. Den dader heeft men echter nog niet. Een vraagstuk dat aan de orde komt. Eene jonge dame, voorstandster van de emancipatie, vroeg onlangs aan hare modiste: „Als aan de vrouwen ooit het stemrecht verleend wordt, wat denkt gij dan wel dat de mode zal worden voor het stem-costuum?" Johann Hermann Niehaus, gebo ren te Alpen (Pruisen) kleermaker, laatst in Den Haag gewoond hebbende, heeft den 8sten Maart jl. in een slaapstede te Amsterdam zijn zes kin deren onverzorgd achtergelaten, ten gevolge waar van zij in de inrichting voor stadsbestedelingen zijn opgenomen, Niehaus staat bekend als misbruik makende van sterken drank. De politie te Am sterdam verzoekt opsporing van zijn verblijf. M a a n d a g-m iddag omstreeks half vier is op de Utrechtschestraat te Amsterdam een man van ongeveer 75 jaar in een kelder van acht treden diep gevallen en op de plaats dood ge bleven. Z o n d a g-o chtend heeft in eenewo ning in de Groenelaan te Schiedam een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl de bewoners uit wa ren en 2 kinderen nog te bed lagen, is er een man binnengekomen, die, teu aanschouwe van deze kinderen, die niet durfden roepen, een kast heeft opengemaakt en daaruit 10 heeft ontvreemd. De politie doet onderzoek. In de Wester suikerraffinaderij te Amsterdam geraakte dezer dagen een werkman in een der machines, ten gevolge waarvan hem de beide beeneu werden verbrijzeld. Op den overweg tusschen Eind- hovenWoensel ging Vrijdag 11. een wagen, be laden met steenkolen, eenige oogenblikken vóór het binnenkomen van den Belgischen trein. Toe vallig brak de as waardoor het paard struikelde en de gehetle lading op de rails terecht kwam. Gelukkig werd dit door den machinist, door een gegeven sein, opgemerkt; zoodat een groot onge luk nog in tijds werd voorkomen. Door de rijksveldwacht teNieu- wer-Amstel en Uilhoorn is proces-verbaal opge maakt tegen den dokter te Uithoorn, ter zake dat deze iemand in zijne apotheek had, aan wien hij toevertrouwde het klaarmaken van recepten, zonder dat die persoon eenige bevoegdheid daartoe had. Volgens Prof. Musset, hoogleer aar in de faculteit der Wetenschappen te Gre noble, oefent het maanlicht op de planten de zelfde aantrekkende en richtende kracht uit als het zonlicht. Vroeger moesten wij ons tevreden stellen met het heleotropisme. Thans ia er nog het selenotropisme bijgekomen Toen onlangs een nieuwe Burge- meester aan Heinenoord werd geschonken meende men, dat nu weldra orde en regelmaat, vrede en rust aldaar zouden zijn hersteld. Een mededeeling van de N. R. Ct. bewijst echter, dat die goede verwachtingen nog niet ten volle verwezenlijkt zijn; de Raad is nog geenszins homogeen met B. en W.; het schoolhoofd (n°. 1) geeft op eigen gezag vacantie, kippen loopsn in de school rond, enz. 't Zal in vele andere plattelandsgemeenten wel niet anders gesteld zijn; doch daar wascht men zijn „linge sale en familie"terwijl de Heiuen- oordsche burgeroorlog aaD elke ongerechtigheid publiciteit doet geven. Als curiositeit deeltmen aan de Amsterd. Ct. mede, dat in een gemeente bij Am sterdam bij de onlangs gehouden loting de eerst opgeroepene No 1 trok, één oog had, het eerst in „kennelijken staat" verkeerde en het eerst in arrest zat. Laten wij er bij voegen, dat zoo wel de voor- als de achternamen van dit jonge mensch met de eerste letter van 't alphabet be ginnen. Zoo iemand heeft waarlijk alle recht, om nommer één te zijn. In de Jardin des plantes te P a r ij a amuseerde zich een jongman van twintig jaar, door eene hyena met zijn wandelstok in de oogeu te prikken. Door het wringen van den stok tusschen het niet al te dikke traliewerk, ontstond een opening. Het woedende dier brak door de tralies heen en wierp zich te midden der verschrikte menigte. De menschen vluchtten ontzet naar alle kanten. Twee bedienden trotseerden de klauwen van het wilde dier en wisten het in een andere kooi te krijgen. De man, die oorzaak was van de ver warring, werd meegenomen naar een politie bureau Als een niet zeer gepaste eigen aardigheid wordt gemeld, dat de voorloopige recus, die men ontvangt wanneer men een abonnement voor de Internationale en Koloniale Tentoon-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2