BI N E L A N D. werd, maar zeer kalm naar hare woning wandelde. Lady Dixies echtgenoot, die er blijkbaar niet op gesteld is, dat men zijne vrouw van hersenschimmigheid verdenkt, schreef aan de Regeering eenen vrij boozen brief, met de vraag, waarom ze geen belooning had uitgeloofd voor de ontdekking der aan vallers, waarop van Regeeringswege kalm is geantwoord, dat hiertoe geenerlei aanleiding bestond. Een persoon, van Manchester gekomen, is aangehouden met een blik dynamiet. De politie beschouwt deze aanhouding als zeer belangrijk. Luidens hoogst vertrouwbare berichten is het handelsverdrag tusschen Duitschland en Spanje onderteekend. De Calpense, een te Gibraltar verschij nend blad, meldt, dat de gendarmerie in een huis nabij de Spaansche grens een ge heime anarchistische bijeenkomst overval len heeft. Veertig individuen werden in hechtenis en vele stukken in beslag geno men. Te Tresorillo zijn een dertigtal gevat en naar San Roane overgebracht. De Kamer van afgevaardigden in Spanje heeft de beraadslaging aangevangen over het voorstel tot wijzing van den gerechte- lijken eed. Van wege de liberale oppositie is een amendement voorgesteld tot afschaf fing van den eed. Het amendement is ver worpen met 177 stemmen tegen 28. Een alguazil, politie-agent, die in han den van eenige bondgenooten der »Zwarte hand,« gevallen was, kon slechts ontkomen nadat hij gegeeseld was. Dezelfde individuen hebben een vrouw mishandeld, die hun den toegang tot haar huis weigerde. De overstroomingen te Rusland ne men een dreigend karakter aan, vooral in den omtrek van Poltawa. De gemeenschap met Krementschug is daar al ruim een week en met Charkof sedert vier of vijf dagen afgebroken. GEMENGDE BERICHTEN. Hillegom, 6 April. Dinsdag 11. gaf„deZang- vereeniging" alhier, haar tweede uitvoering in dit seizoen, bij welke gelegenheid tevens haar vijf jarig bestaan werd gevierd. Voor den aanvang van het concert werd door den President, den heer H. Buddenborg, met eene korte doch har telijke toespraak, aan den Directeur, den heer N. H. Andriessen, een prachtig met zilver be werkten dirigeerstok, voorzien van toepasselijke inscriptie, aangeboden, als een bewijs van de achting, die hem door al de werkende leden der zangvereeniging wordt toegedragen. De sopraan-soli in Psalm 84 (Muziek van Verhulst) werden door- eene begaafde dilettante zeer beschaafd voorgedragen en de koren zuiver en fraai genuanceerd gezongen, iets wat door zang- vereeningingen met gemengd koor meestal wordt vergeten. Door den directeur werden eenige nummers voor piano uitgevoerd, teiwijl een krachtig dubbel mannenquartet van de Haarlemsche liedertafel Crescendo, zich eenige malen op flinke wijze deed hooren. Zij die weten hoe spaarzaam het in kleine plaatsen met goede muzikale krachten gesteld is, zullen ongetwijfeld het bezit waardeeren van de Hil- legomsche Zangvereeniging, die getoond heeft, onder uitstekende leiding, levensvatbaarheid te hebben en die voor de toekomst veel kunstgenot be looft. Sneek, 6 April. Woensdag-ochtend jl. is in de nabijheid dezer stad het lijk opgehaald van een oud man. 's Avonds te voren was hij naar het land gegaan, om nog eens naar zijne scha pen te zien; het schijnt dat hij toen te water is geraakt. Amsterdam, 6 April. Aan het Centraalsta- tiou alhier heeft, weder een diefstal plaatsgehad. Uit de goederenloods is op geheimzinnige wijze een pakje met waarde verdwenen. Rotterdam, 6 April. Heden is uit de Spoor- weghaven te Feienoord opgehaald het lijk van een onbekend persoon, vermoedelijk een zeeman, hetwelk reeds in gevorderden staat van ontbin ding verkeerde. Het is overgebracht naar de loods voor drenkelingen op de algemeene begraafplaats. Maastricht, 6 April. Gisteren is gevankelijk alhier binnengebracht een persoon uit Eisdeu, die zich door middel van inbraak heeft schuldig gemaakt van diefstal van een partij koorn. 's Hertogenbosch, 6 April. Bij gelegeuheid van het eeuwfeest van het R. K. Armenweeshuis alhier, Maandag gevierd, is door een belangstel lende, die onbekend wenscht te blijven, aan den president van het college van regenten f 1000 voor die instelling ter hand gesteld. Stadskanaal, 6 April. In deze gemeente is dezer dagen eeu kind van den arbeider Trip achter het huis in een mestgat geraakt en daarin omgekomen. Heerenveen, 6 April. Door de justitie alhier is gearresteerd Ph. Jansen, ontslagen opzichter bij de Nederl. Tramweg-Maatschappij, beschuldigd van onderscheidene valschheden in geschriften, op bepaalde weekloonen betrekking hebbende, ten nadeele der Maatschappij te hebben ge pleegd. Drachten, 6 April. Onder deze gemeente werd den 2den dezer in eene sloot het lijk gevonden van E. Velsing, die reeds sedert drie weken ver mist werd. Misbruik van sterken drank is zeer waarschijnlijk de aanleidende oorzaak ge weest. Leeuwarden. 6 April. In het tuchthuis alhier is, wegens vlijt en goed gedrag in de gevangenis, aan drie veroordeelden door den Koning geheel ontslag verleend, en verkregen één hunner 6 maanden, drie 4 maanden, zes-en-twintig 3 maan den, één 6 weken afslag van straftijd. Een bejaard man die voor zaken te Amsterdam was en per ongeluk de Wijngaard- steeg aan de Warmoesstraat was doorgeloopen, werd daar den hoed ontnomen, welke men in een huis naar binnen wierp. Toen de man zijn hoofd deksel wilde halen, werd hij door eenige handen aangegrepen en hem een f 30 ontnomen. Weenende liep de man naar de politie, die dadelijk een onderzoek instelde, maar het geld niet terug vond. Als een dwaze bizonderheid kan worden vermeld, dat een kivietsei, tusschen Waaxens en Kubaard gevonden met veertien gulden werd betaald. Uit Hamburg wordt een broeder- moord bericht. Een slagersknecht, die bij zijn broeder werkte, bracht Maandag zijn schoonzuster, die hem verweet dat hij zijn tijd in de kroeg verbeuzelde, een slag toe, en stak zijn broeder, toen deze haar te hulp kwam, met een mes in het hart, dat hij onmiddellijk dood neerviel. In de verwarring gelukte het den moordenaar te ontkomen. De troep van den bekenden Ame rikaan Barnum i3 een groote afschafïersvereeniging. De 716 personen, die daarvan deel uitmaken, hebben zich allen moeten verbinden om gedurende hun engagement volstrekt geen sterken drank te gebruiken. De k o e p o k-i nenting, voor wier vader wij steeds Doctor Jenner houden, schijnt eeu van die uitvindingen te zijn, die reeds in de hooge oudheid bestonden, maar sedert verloren gegaan zijn en opnieuw uitgevonden moesten worden. In de Bombay Catholic Examiner althans schrijft Doctor A. Fütirer eene passage over uit de Sakteyagrantha, een geneeskundig werk, dat wordt toegeschreven aan dsn „goddelijken" ge neesheer Dhanvantari. Hieruit blijkt, dat het van de Hindoes eene groote dwaasheid is, godsdienstige bezwaren tegen 't vaccineeren te koesteren, dat zij integendeel er trotsch op moesten zijn, dat zij de vaccinatie gekend en uitgeoefend hebben, vele eeuwen vóór de Europeanen. De passage luidt vertaald als volgt: „Neem op de punt van een lancet lymphe uit de pok van den uier eener koe of van den bovenarm van een mensch. Prik met dit lancet in den bovenarm van een ander mensch, totdat er bloed vloeit. Door de vermenging van deze lymphe met het bloed, wordt de vaccine voortgebracht." De H a a r 1 e m-Z andvoort Spoorweg- Maatschappij zal met het oog op het openen van de Internationale Tentoonstelling op lo. Mei, een voorjaarsdieust invoeren, die reeds den 15eu April a. s. in werking zal treden en tot aan vang van der. zomerdienst lo. J uni zal duren. Er zullen dan 16 treinen vice-versa loopen op de voor Amsterdam, meest geschikte uren, zoodat, wanneer het weder eenigszins medevalt, de Am sterdammers en de vreemdelingen ruimschoots van de zeelucht zullen kunnen profiteeren en ge makkelijk hun verblijf voor het zomerseizoen kun nen inrichten. B ij M o r o r, i r, H o n g a r ij e, is een g e- heele spoortrein verbrand door het ontvlammen van een waggon met petroleum. Menscheulevens gingen er niet bij veiloren. Te Aha, een gehucht in het Schwarz- wald, waar de huizen zeer verspreid staan, was onlangs een arme vrouw met vier kimlereD, zoo zeer ingesneeuwd in haar huisje, dat zij zich niet- meer van levensmiddelen kon voorzien. Eerst den vierden dag ging de waard van Aha, die zich herinnerde dat hij in zoolang niemand van het gezin had gezien, met zijn knecht en een voor raad spijs en drank naar het huisje. Hij kwam daar nog juist bij tijds om de vrouw en de kin deren te redden van den hongerdood. Zij waren allen zeer zwak en uitgeput en niet in staat zich- zelven te helpen. H e t Nationaltheater te Berlijn is door brand geheel vernield; menschenlevens zijn niet te betreuren. Er is van de garderobe en tooneel- machinerieën niets gered. Men berichthetoverlijden van den E-rw. abt Marteau, pastoor van Vaux-Vilain (Mar- ne). Deze geestelijke was het, die in 1870 had ter- zocht te worden gefusilleerd in paals van twee zijner gemeenteleden, die door het lot waren aan gewezen om tot zoenoffers te dienen voor eeu Pruisisch officier, die op het gebied der gemeente was gedood. De commandeerer.de officier te Vaux- Vilaine had den geestelijke de gevraagde vergun ning gegeven, maar op hooger last werd de exe cutie belet. Bij een vergelijkend examen voor schoolhoofd, te Nieuwaal, verscheen slechts één van de twee sollicitanten, die zich aangemeld hadden. Er viel dus niet veel te „vergelijken". Te Nantes zijn eenige veronge— lukten van een Frausch visschersvaartuig aan gebracht, waarvan een, een jonkman van 29 jaren, reeds vier malen schipbreuk geleden heeft. Op de kusten van Fran kr ij k, die een omtrek van 2870 mijlen hebben, bevinden zich 382 vuurtorens. Van deze zullen 42, die den ingang van de voornaamste havens en de ge vaarlijkste klippen aanwijzen, van electrisch licht voorzien worden en 20 van deze zullen door stoom gedreven mistsignalen ontvangen. Dezer dagen trok het de opmerk- zaamheid van den heer M. v. G. te Oudshoorn dat bij een daar alleen wonende oude weduwe mej. W., deur en blinden gesloten waren; dit trof hem te meer omdat hij een paar dagen te voren de 81 jarige vrouw, die door zwakte of gladheid der straten was gevallen opgeholpen en thuis had gebracht. Op zijn geklop ontving de heer v. G. geen antwoord, waarop hij zich bij de politie vervoegde, door wier tusschenkomst de deur van het huis der weduwe werd geopend. Een deerniswaardig schouwspel deed zich toen voor: het oude mensch lag midden in de kamer op den vloer, met het hoofd op een hout. Zij leefde nog en was nog bij kennis; ze had zelfs nog zooveel bewustzijn, dat zij de aanwezigheid der politie opmerkte en vroeg: „wat heb ik toch gedaan dat de politie in mijn huis komt?" Toen men pogingen aanwendde om haar een betere lig plaats te versohaffen, gaf zij den geest. Op een auctie van oudheden te Leiden hebben eergisteren o. a. opgebracht een antiek zeldzaam Perzisch tafelkleedje f 374; eeu antieke gesneden stoel f 140; 19 wapentjes van ge sneden hout anno 1600 f 440; een guitaar 60; een dito f50. Een ëlectrische spoorweg on der de Theems is het nieuwste plan, om het steeds toenemend verkeer van Londen te gemoet te komen. Daartoe zal een tunnel onder de rivier tusschen Charing Cross en Waterloo gegraven en daarin een dubbel stel raile gelegd worden waarop enkele wagens van de electrische baan met een snelheid van 12 mijlen in het uur een druk verkeer zullen kunnen onderhouden. De stations van de verbindingsbaan zullen komen, aan den linkeroever tegenover het Grand Hotel in Northumberland avenue, aan den rechteroever het Waterloo spoorweg-station. De President der Vereenigde Staten bad 17 Maart een groot gezelschap te zijneut geïnviteerd en tevens Patti uitgenoodigd om die soirée door haar zang op te luisteren. De verwende artiste liet op den dag zelf echter weten dat zij verhinderd was. Het gezelschap was na tuurlijk zeer teleurgesteld, doch men wist zich op eigenaardige wijze te wreken. Terstond werden alle plaatsen in den schouwburg, waar Patti en Nicolini den volgenden avond in de Lucia zouden optreden, opgekocht en men schonk de biljetten aan het gemeenste gepeupel dat maar te vinden was. Dit had tengevolge, dat de voorstelling op 18 Maart tooneelen opleverde, zooals de groote zangeres nog nooit had bijgewoond. Allen zongen de bekende airs in koor mede enz. Ten slotte moest de politie tusschenbeiaen komen om de zaal te doen ontruimen. Te Entlebuch, kanton Lucern, zijn den 26 Maart twee bejaarde echtelieden begraven, die na 50 jaren gehuwd geweest te zijn, 78 jaren oud, aan dezelfde ziekte op den zelfden dag overleden. Door de politie te Luik is gear resteerd Elizabeth Hubertina Sch oud 29 jaren, dagloonster, geboren te Roermond, beschuldigd van door middel van inbraak te hebben ontvreemd een som van meer dan 2000 fr. ten nadeele van den winkelier Widdershaven, bij wieu zij inwoonde, en in wiens gezin zij de meeste vriendschap ge noot. Zij is ter beschikking der justitie te Luik gesteld. Sedert eenigen tijd worden in Drente groote hoeveelhedeu aardappelen opge kocht voor Engeland, naar men zegt voor de glas-porselein-fabrieken. Naar het W. v. h. R. verneemt, heeft de Egyptische RegeeriDg het voornemen opgevat, bij de a. s. reorganisatie van het rechts wezen daar te lande, de inlandsche rechtbanken zooveel mogelijk aan te vullen met Nederlandsche en Belgische rechtsgeleerden. Daarvoor zouden reeds dadelijk vijf Nederlandsche rechtsgeleerden, die thans hier te lande lid zijn van eene recht bank of wel aan het Openbaar Ministerie bij een dezer colleges, in aanmerking kunnen komen. De traktementen wisselen van 14 tot 25 duizend franks. De Mormonen hebben Zwolle t ij— delijk verlaten, om wellicht in warmer dagen de voorloopige kennismaking voort te zetten en de aanhangers gemakkelijker tot de indompeling te kunnen overhalen. I n het Maandblad tegen de kwakzalverij wordt de aandacht gevestigd op de voorwerpen, die onder de benaming van electrische kettingen halsbandjes, ringen, borstels enz. in den handel worden gebracht, zoogenaamd tot genezing van allerlei kwalen en ziekten. Zonder uitzonde ring zegt het Mbl. bleek telkens bij nauw keurig onderzoek, dat deze metalen voorwerpen hoegenaamd geen electrische of andere werking bezaten, ofschoon, ook al outwikkelden ze elec- triciteit, daarmede nog niet het minste bewijs ge leverd zou zijn, dat ze konden helpen tegen al lerlei kwalen. Echter wordt in Duitschland thans een electrische anti-rheumatische ketting verkocht, die werkelijk eetiig effect teweeg brengt en op de plaats waar zij bij 't dragen de huid aanraakt kleine blaasjes te voorschijn roept. Een nader onderzoek leerde echter, dat de electriciteit daar mede niets te maken heeft, maar deze blaasjes worden veroorzaakt door een alcoholisch aftreksel vau Spaansche vliegen tinctura cantharidum), waarmede de ketting is bestreken: natuurlijk al leen met het doel om den patiënt in den waan te brengen, dat het ding „werkt" en er dus wel electriciteit ontwikkeld wordt. T e r w ij 1 het Fransche eskader voor Athene stationneerde, is een der kanonnen van het admiraalschip gesprongen. Drie man van de equi page werden gedood en twee zwaar gekwetst. Den 28sten Februari, 's avonds om 8.40, reden een paar reizigers in een slede over het Lesjö, een afgelegen meer in Varmland, in Zweden. Opeens zagen zij alles om zich heen in schitterend licht. Het kwam van .achter hen, en toen zij zich omkeerden, aanschouwden zij een meteoor, die hun oogen een paar seconden ge heel verblindde. Da baan, waarlangs hij zich be woog, was door een lichtende streep geteekend, schijnbaar één voet breed en bijna 3 M. lang; hij was geel van kleur en spatte, na ongeveer vijf seconden, voordat hij de aarde bereikte, uit een met een stroom van vonken, eveneens van gele kleur. Het was een volkomen heldere avond. In het OudezijdB Heere n-1 o g e m e n t te Amsterdam zullen Dinsdag 10 April e. k. eenige goederen worden verkocht, toebehoord hebbende aar. de millioenen-juffrouw. De speelduivel te Monaco heeft weder een offer geëischt. Een dertigjarig heer, uit Kalisch, heeft zich van het leven beroofd. Hij had onlangs 80 000 roebels geërfd; dat scheen hij nog niet genoeg te vinden en aan de roulette te Monaco t achtte hij die erfenis te verdubbelen. In plaats daarvan verspeelde hij haar geheel en in zijn wanhoop maakte hij een einde aan zijn leven. Donderda g-n acht heeft in de Kerkstraat te Zevenaar een inbraak plaats gehad. De inbreker verschafte zich toegang door het uit snijden eener glasruit. Door den zoon des huizes in zijn werk gestoord, dreigde hij dien overhoop te steken, en terwijl deze een wapen haalde, ver liet de dief met achterlating van zijn jas en eenige andere voorwerpen de wouing. Inmiddels was de politie te hulp geroepen. De brigadier-majoor der rijksveldwacht iemand hoorende naderen, hield dien persoon staande en ontving, terwijl hij hem ondervroeg, twee messteken, die de uniform door boorden, en waarvan de kracht gelukkig gebroken werd door een lederen portefeuille, zoodat ze alleen een paar huidschrammen veroorzaakten. Geholpen door de duisternis wist de inbreker te ontkomen, niettegenstaande het hulpgeroep en de pogingen van den brigadier-majoor, wien het alleen mocht gelukken zich van de pet van den dief meester te maken. Te Dresden heeft zich een acht jarig piauistje, Tbeodor Freitag, met veel bijval doen hooren. Hij speelde, met eene in de Signale zeer geprezen eenheid-en zekerheid, een preludium en fuga van Bach, en sonaten van Mozart en Beethoven, alles uit het hoofd. Het ventje is nog zóó klein, dat zijne voetje» het pedaal niet be reiken kunnen. In een kerk te Nizza onstond Dinsdagavond door een begin van brand een noodlottige paniek, waarbij een mensch gedood en 20 ernstig gewond werden. De in zee voor uitstekende houten „wandelpier" aldaar is ge heel afgebrand. De vlammen verspreidden zich zoo snel, dat men, ondanks de spoedige hulp, er niet in slaagde ze meester te worden. Waardoor de brand ontstond is niet bekend. Menschenlevens gingen er niet bij verloren. De schade wordt op op vijf millioen franks geschat. Een brug, die het wandelhoofd met den vasten wal verbindt, bleef gespaard. Den lln Maart kwamen eenige dronken Russische werklieden een Turksche her berg te Bakou, een stad aan de Kaspische zee, binnen en bestelden een kebab. Terwijl de kaste lein bezig was het gerecht klaar te maken, brak een der werklieden een lamp en kort daarna stormde een ander naar buiten, schreeuwende dat zijn kameraden mishandeld werden. Dit geschreeuw werd door een menigte werklieden gehoord, die te hoop liepen, en weldra was de kroeg een puinhoop en de eigenaar halfdood geslagen. Daarna begon het volk een jacht op alle Turken en de politie bleef machteloos. Verscheiden winkels werden geplunderd en te vergeefs kwam zelfs de militaire macht tusscbenbeiden. Hoe de zaak afge- loopen is, wordt niet gemeld. De Maatschappij CockerilteSe- raing (België) heeft een telephoon-leiding aan gebracht tusschen hare bureaux en het inwen dige der mijnen; zoodat de ingenieur in voort durende gemeenschap is met het mijnpersoneel. Men twijfelt niet, of dit voorbeeld zal in de andere mijnen worden gevolgd. De Amsterdamsche bladen ja m- meren om 't hardst over de onhebbelijke wijze, waarop, nu zich de eerste vreemdelingen voor de tentoonstelling in de straten der hoofdstad be ginnen te ïertoonen, het zinneloos naloopen, naschreeuwen en molesteeren weer begint, waaraau van ouds in Amsterdam, „die groote stad", ieder die ook maar eenigszins „buiten-modelsch" ge kleed is heeft blootgestaan. Niet alleen Chinee- zen, maar zelfs de Beleische militairen kunnen niet uitgaan zonder dadelijk op de hielen ge volgd te worden door een bende, die al zeer weinig van een eerewacht heeft en waarvan maar al te dikwijls volwassenen en, naar het uiterlijk, fatsoenlijke personen deel uitmaken. Aan den spoorweg naar Florence is een voorraad buskruit en dynamiet, bestemd voor grondwerken, ontploft. Volgens gerucht zijn er bij de ramp 40 menschen omgekomen. Er zijn reeds 10 lijken gevonden. De opperbevelhebber en de beste generaal van het Britsche leger, de hertog van Cambridge en Lord Wolseley, zijn het oneei s. De laatstgenoemde wil de roode uniform zien afgedankt voor de grijze, die hij in alle opzich ten doelmatiger acht; de eerste daarentegen klemt zich met nagels en tanden aan het scharlaken vast. Terecht doet de Daily News opmerken, dat de generaal, die twintig veldtochten aanvoerde, het beter moet weten dan de hertog, wier.s mili taire ervaring zich tot het parade-veld bepaalt. Het blad stelt echter, om beide partijen te be vredigen, een middenweg voor: eene grijze uni form om te vechten en eene roode om te para deeren. De Overijselsche Kanalisatie- Maatschappij heeft onder de aandacht van den Minister van Financiën gebracht, dat eenige schip pers, ten nadeele van de opbrengst der kaoaal- gelden, in den scheepswand venstertjes maker, om bij hermeting een kleineren inhoud te doen aanwijzen, zonder dat de eigenlijke laadruimte in het minst afneemt. Zooals onlangs gemeld werd, zal dezen zomer te Amsterdam een groot vat worden ingericht tot bierhuis. Voor die stad is dit echter, gelijk vele lezers zullen weten, niets nieuws, want in de' 17e eeuw lag op den O. Z. Achterburgwal in een pakhuis een groot wijnvat, waarin 112 okshoofden konden bewaard worden. Reeds in 1862 werd dat vat daartoe niet meer gebruikt, maar was het ingericht tot een uitspannings-ver- blijf. In het midden stond eene tafel, en twee banken waren aan de zijden aangebracht. Stond men op de tafel, dan kon men met de hand de zoldering aanraken. De heer J. Ter Gouw noemt het o. a. in zijn Wandeling door Amsterdam in de zeventiende eeuw. Op een vel van bijna twee vier- kante meter zijn door den heer Antonie Greven- stuk te Amsterdam de voornaamste Ilollandsche visschen en vischmarkten afgeteekend. De visscben zijn op 1/3 van hunne ware grootte in kleuren geteekend en met veel zorg bewerkt, terwijl uier en daar nog verschillende kleederdrachten en wapens van visschersplaatsen zijn aangebracht. De teekening is bestemd voor de internationale visscherij-tentoonstelling te Londen ter opluistering van de Hollanasche afdeeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2