TolPwmT Kleermakers. A. F. H, van MAAR Ilaarlemsche Manneii-Zaiigvereenigiiig CONCERT It. K, Leesverceniging. A I) V E a T E N T 1 E N. HH. Bierbrouwers. Groote Houtstraat 71, op Woensdag den 11den April 1883, MARKTBERICHTEN, KELLNEB. Directeur: de Heer N. H. AN DE IE 88 EN, in de Muziekzaal der Sociëteit Vereeniging alhier, J. E. II. HEMT EN, Voor geest en hart. Laat opstaan. Allerlei. Beleefd verzoek. Fen BOEKHOUDER heeft 1 eenigen tijd vrij voor het bijhouden van boeken of Administratieve Werkzaam heden. Franco brieven, lett. A. S, aan den boekhandel. A. VER- NOUT, Warmoesstraat. im SOLISTEN: Be m e 1 k v e r k o o p e r s worden met ®en ernstige concurrentie bedreigd. De jongste onderzoekingen toonen namelijk aan, dat niets voedzamer is dan olifantsmelk, die meer boter en suiker bevat dan eenige andere, er goed Uitziet en wel riekt. Van hare versterkende Eigenschappen is de olifant het levend bewijs. Er kan ook uitmuntende boter van gemaakt wor den. Een tweede, nieuwe melkbron heeft de Engelsche onderzoeker Sir Joseph Hooker ontdekt in de Pals de Vaca of Koeboom. Deze groeit in Venezuela, en wordt 100 voet hoog. Snijdt men ln den stam, dan loopt er een vocht uit, dat smaal t naar zoeten room, geurig, gezond en voed zaam is. De bestanddeelen zijn bijna als die van koemelk. Dezer dagen zijn Armand en Leon Peltzer naar Leuven getransporteerd, waar het natunrlijk aan nieuwsgierigen, om heD te zien, niet ontbroken heeft. Van het oogenblik dat zij in de gevangenis aankwamen werd hun hoofd- naar kort geknipt en hun baard en knevel afge schoren, en werden zij vervolgens in het boeven pak gestoken, bestaande in een mouwvest en donkergrijze broek van grove stof, ruwe pantof fels en een kap over het hoofd met twee gaten. Daarna scheidde men de bloeders, voor altijd; tenzij ze ooit bij amnestie vermindering van straf krijgen, en in de wereld terugkeeren, ziet Lénn Armand nimmer weder. De hun aangewezen cellen zijn gelegen naast cel no 3, waar Dessous le Moustier, de dader van zeven moorden, zit, en naast die van Stubbe, die graaf du Bois de Banco om het leven bracht. Ook nog andere be ruchte moordenaars, o. a. Mestdagh, die een lijk in stukken sneed, zijn hun naaste buren. Inderdaad, vreeselijk voor zulke hommes du monde! Het levensprogram in de gevangenis is: te B uur opstaan, waarna het werk: het maken van siga ren, koffers, matten enz., een aanvang neemt, terwijl ontwikkelde gevangenen voor schrijfwerk gebruikt worden; te 9 uur 's avonds naar bed. Het getal werkuren per dag de bij en na het eten gegunde rust niet meegerekend be- bedraagt elf. 't Is echter de vraag, of niet de vijf uren van rust voor hen ontzettender zullen zijn dan die, waarin hun gedachten door het werk worden afgeleid. De Kijksambtenaren van Nieuwe- schans hebben dezer dagen, op een nacht, drie smokkelaars in verzekerde bewaring genomen, alsmede hunne vracht, zijnde 56 liter gedistilleerd van hoog gehalte. Het kantoor van de directie der Staatsloterij wordt gevestigd in een der lokalen van het gebouw aan het Binnenhof te'sGraven- hage, alwaar thans het kantongerecht gevestigd is. Loterijhandelaren eu belanghebbenden, die door het koninklijk besluit van 31 Maart jl. tot wijziging van de inrichting der Staatsloterij zijn getroffen, hebben zich vereenigd tot het aanbieden van een verzoekschrift aan Z. M., waarin wordt aangedrongen op de aanvulling alsnog van het besluit met eene overgangsbepaling, waardoor de «niet-loten" eerst met de 320e loterij, en dus over 3 jaren, zouden vervallen. Eer. edelmoedig ingezetene van Amsterdam, het bericht lezende dat een oppassend huisvader te Arnhem een portefeuille met 1100 had verloren, zond, na verkregen gunstige infor matie, ƒ100 ter leniging van het geleder, ver lies, met den wensch dat zijn voorbeeld navolging mocht vinden. Onlangs was dequaestie vanden paalworm weder aan de orde, en nog altijd bleek een afdoend middel gewenscht, maar nog niet verkregen. Niettemin is er een middel, dat nog steeds op afdoend onderzoek wacht, hoewel het reeds van 1875 dagteekerit en indertijd onder de aandacht van Z. M. den Koning gebracht werd. De uitvinder, de heer Th. H. Gresnicb, te Haarlem, heeft er tot dusver niet in kunnen slagen, een officiëele proef met zijn middel te doen nemen. Onder het ministerie Thorbecke naar prof. Vrolik en onder het ministerie Heemskerk naar een der hoofd ingenieurs van den Waterstaat verwezen, kwamen aftreding en overlijden telkens in den weg, totdat de uitvinder in zijn tegenspoed berustte. Misschien zijn hem de omstandigheden thans gunstiger. De politie in Den Haag heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een vrijer, die zijn aanstaande een Nederlandschen wensch toe dacht in de vorm van een nagebootst bank biljet van 40. In plaats van zich tot de uiting van zijne nationale gevoelens te bepalen, liet hij zijne beminde in den waan dat het papier wer kelijk een waarde van f 40 vertegenwoordigde, zoodat de onnoozele deern al vast f 20 in ruil van het bankje gaf met de belofte om de rest den volgenden dag te betalen. Intusschen werd het bedrog ontdekt toen de meid het nietswaardige papier tegen muntspecie wilde wisselen. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn door de Nederl. Bell-Telephoon Maat schappij te Amsterdam 245,278 telephonische berichten overgebracht, tegen 133,563 berichten in het eerste kwartaal 1882. De vermeerdering, bedraagt dus 1241 berichten per dag of 831/» pCt. De heer X. te Offenbach leed sin da lang aan jicht, waardoor hem het loopen onmo gelijk was. Nadat hij al veel middeltjes daartegen zonder baat had aangewend, besloot hij een Goldberger ketting te gebruiken. Hij gaf daarom aan een boodsehaploopster, die eenmaal 's weeks naar Frankfort ging, de opdracht hem zulk een ketting te brengen. Op denzelfden dag gaf de houtvester de vrouw de boodschap hem een zoogen aamden patrijzenratel te koopen, een in strument van paardehaar, waaraan een koperen band bevestigd is en dat voor het lokken der patrijzen gebruikt wordt. Beide boodschappen kreeg de vrouw schriftelijk, doch zij verloor het eene briefje en kwam alleen met den patrijzen- ratel te huis, die zij voor den jichtketting aan zag en aan den heer overhandigde. Een dag of drie later ontmoette de houtvester hem wandelende en wenschte hem geluk met zijn beterschap. De heer X. prees den Goldberger ketting, die zijn genezing had tot stand gebracht, en toonde dien aan den houtvester. Deze was stom van ver wondering, want wat zijn vriend van onder zijn vest te voorschijn trok was de patrijzen- ratel! Het is niet altijd de man, die 't meest ge leerd heeft, welke ook het meeste weet. Van sommigen is het hoofd zoo volgepropt dat tr geen plaats overbleef voor de hersenen. Menigeen mankeert niets dan de kool, als hij er maar spek bij had. Te hooge ernst is vaak het kenmerk van een onbeduidend, koud karakter. Er behoort vsel meer geest en verstand toe om vroolijk te zijn dan om steeds hoog ernstig te wezen. Waarheid is de bron van alle genialiteit. Sommig weldoen is weedoen. Laat opstaan kan de oorzaak zijn niet alleen van iemands achteruitgang en verval in zijne be- roepzaken, zooals gemakkelijk te begrijpen is, maar ook van zijn totaal zedelijk bederf. De vad sigheid, door die gewoonte aangekweekt, is nog meer een invretende kanker voor het karakter dan het lang blijven liggen voor het geldelijke inkomen is. Hij weet, hij gevoelt, dat hij op moest zijn en zijn dagwerk verrichten, terwijl hij in trage rust en valsche tevredenheid ligt te droomen; dat elk uur, in die aangename zin nelijke verdooving doorgebracht, het fijne plicht besef verzwakt, de kracht van zelfbeheersching ontzenuwt, afvallig maakt van de deugd en in dezelfde mate de moeilijkheid van het steile pad van verbetering op te klimmen verzwaart; dat hij niet doet wat hij doen moest en doet wat hij niet moet doen al is het in iets wat een onder geschikt zedelijk punt schijnt: er. dit is op zich zelf reeds tot een erger kwaad vervallen dan alleen de gewoonte van 's morgens lang te slapen. Ook een antwoord. Eene tante heeft aan hare neven eu nichten suikergoed uitgedeeld. Aan gezien de kleinen vergeten dank te zeggen, vraagt zij; «wat zeggen beleefde kinderen als zij sui kergoed krijgen? -- «Nog meer!" roepen allen eenstemmig. Juiste definitie. "Wat is rheumatiek?" «Wanneer men zich met opodeldoc inwrijft." Loffelijke getuigenis. «Je hebt zeker wel gehoord, melieve," zeide de eene dame tot de andere, «dat Amanda met Arthur gaat trou wen?" «Dat weet ik," was het antwoord, «maar wat ik niet begrijpen kan is dat eene zoo ver standige vrouw met een man wil trouwen, die zoo dom is dat hij haar ten huwelijk vraagt." Eene wetenschap in discrediet. Wie is die heer daar, die zoo sluipend en verlegen bin nenkomt?" «O, dat is er een van het mete orologisch bureau. Die schaamt zich omdat de be richten tegenwoordig niet meer uitkomen." Boterletterkunde. Een heer koopt met St. Nicolaas in een banketwinkel twee boterletters, een J (voor nicht Jetje, als men het absoluut weten wil) en een A voor haar zusje Anna. Als het jufje ze voor hem op tafel legt eu inpakt, waagt hij de aardigheid: «lk hoef het jawoord nu niet meer te halen, juffrouw!" En als hij hierop zijn koopje wat ruw onder den arm neemt, roept het juffertje hem lachend na: «Breek het maar niet, Mijnheer!" In de restauratie. «Jan, die oesters heb ben geen smaak." «Hoe kan het ook anders, mijnheer? Het heeft dit jaar zoo geregend, dat al de zoutdeelen in de zee er uit zijn." Schooljongens-inzicht. Een knaap, dio uit de school kwam, overhandigde zijn vader het maandrappoit van zijne vorderingen. «Dat rapport is niet heel mooi, Jan; je hebt maar weinig goede aanteekeningen; ik ben er volstrekt niet tevreden over." «Ik heb den meester wel gezegd dat u niet tevreden zoudt zijn", antwoordde de knaap, «maar hij wou hei niet veranderen." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 7 April. Omtrent den branddie Woensdag-avond in de sigarenmakerij van de heeren Gebr. Langeveldin de Schouten- steeg, heeft gewoed, kan worden gemeld, dat het perceel, hetwelk geheel is uitge brand, alsmede de roerende en koopmans goederen tegen brandschade waren verze kerd. Donderdag-morgen was men nog bezig met een extincteur water te geven. Een viertal huizen in de Smedestraai, als mede een stalling in de Schouteusteeg hebben aanmerkelijke schade beloopen; de volailler in den tuin van Café-Brinkman is nog voor een groot deel behouden ge worden. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Voor de door B. en W. gehouden aanbesteding voor het verrichten van wer ken voor bet leggen van trottoirs en het maken van bestratingen enz. aan de Wil- helminastraat, de Prins Hendrikstraat, de Alexanderstraat, de Sophiastraat cn het WBsonsplein alhier, zijn ingeleverd 8 inschrijvingen. De aanneming is gegund aan Mej. de wed. A. Reijnders Jz., voor 14,094 zijnde de laagste inschrijving. Door wijlen Mejuörouw H. Jansen is aan het R. K. Weeshuis alhier ver maakt eene som van f 100 en door wijlen mejuffrouw A. C. Pollé aan datzelfde ge sticht eene erfstelling van ruim f 600. Men wordt beleefd verzocht de bijdragen voor het houwen eener nieuwe kerk te Hoetensleben bij Magdeburg in Pruisen (toegewijd aan den h. Jozef) te zenden aan den Zeer Eerw. Heer Symaun, Pastoor aldaar. HAARLEM, 4 April. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 3 koeien verkocht, 2 voor l 160 a 220; - stier verkocht - voor f160 a 180, - vaarzen, verkocht voor fa 3 pinken verkocht 3 voor f 90 a 120;graskalveren verk. voor f a ,87 nuchtere kalveren, verk. 87 voor 4 a 9, 98 schapen, verk. 98 voor f 30 a 38. lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht - voor f - a varkens, verkocht voor a c. per 12 kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 5 stapels kaas, 567 stuks, wegende 1187 kilo, hoog ste prijs f 38.50, middelbare prijs per 50 kilo AMSTERDAM, 4 April. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 179 vette kalverenlste qual. f 1,00, 2de qnal. 0,80, per kilo, - graskalf a 150 nuchtere kalveren, f 4 a 7, 2 schapen en lammeren f a 167 vette varkens 44 a 56 c. per kilo. LEIDEN, 6 April. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a 7 stieren 65 a 185, ossen f a 126 melkkoeien 150 a f 260,26 kalveren dito 180 310, 71 vare dito f 146 a 256, 90 vette dito f 176 320, graskalveren f a 38 vette 34 a 72 75 a 90; 235 nuchtere dito f 2,50 a 6, 400 vette schapen 24 a 43,112 weide dito 16, a 24,lammeren 140 magere varkeus /17 a 44, 236 biggen f 6 a 11.50 GOUDA, 5 April. Op de kaasmarkt waren 30 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 29 a 31; Noord- hollandsche f 32 a 34. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.10 I.25 der weiboter f -.90 a 1.00. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 6 April. Moutwijn, per ned. vat II,Jenever f 16,50, spoeling f 1,60 dito commissie f 1,80. HOORN, 5 April. Ter waag gewogen 76 stapels kaas wegende, 17986 kilo; jhoogsteprijsper 50 kilo f 40,— oor kleine, 36,50 en voor hooikaas commissie middelbare, f LONDEN, 5 April. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 200, Schapen en LammerenKalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 44 a 58 Schapen en Lammeren 5 6 a 7 4, Kalveren 5 6 a 6 6 Zwijnen 4 2 a 4 9. LAATSTE BERICHTEN. MADRID, 6 April. In den afgeloopen nacht ging een voetzoeker af in een tuin naast het koninklijk paleis. De ontplof fing was zonder heteekenis. XERES, 6 April. Te Arcos is een per soon in hechtenis genomen, die voor het opperhoofd der Zwarte Hand wordt ge houden. LONDEN, 6 April. De minister Han- court heeft iii 't Lagerhuis aangekondigd, dat hij Maandag een wetsontwerp zal indienen op het bezit van ontplofbare stoffen waarhij hij op snelle behandeling zal aandringen. Het Hoogerhuis heeft toestemming gegeven tot de benoeming van een ge meenschappelijke commissie uit beide Hui zen ter onderzoek van de doelmatigheid van den Kanaaltunnel. MEDEDEELING EN a 10 Cents per regel. Hop-Bitter is oneindig beter voor U dan Bier, Ale of Porter en maakt niet dronken. Zwakke Vrouwen, Personen op leeftijd, Kinderen die hunne krachten moeten vermeerderen en personen die een stilzittend leven lyden, hebben allen da gelijks Hop-Bitter noodig. Getrouwd M. J. LEZINSKY en C. SPIES, die, ook namens wederzijdsche familie, hun innigen en hartelijken dank bren gen, zoowel binnen als buiten de stad, voor de belangstelling bij hun huwelijk betoond. Haarlem, 5 April 1883. Heden overleed in den ouder dom van 69 jaren, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mejuf frouw ALIDA STIPHOUT, We duwe van den Heer H. MIDDEL DORP. P. MIDDELDORP. Executeur. Haarlem, 5 April 1883. Pr wordt gevraagd om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden een SCHOENMAKERSKNECHT (niet voor fijn werk), tegen genot van kost, inwoning en salaris volgens nadere over eenkomst. Adres Ridderstraat No. 29 alhier. Gevraagd, tegen 1 Mei a. s., een nette KELLNER, R. K.; zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven, No. 912, bij den Boekhande laar H. B. JANSEN, Arnhem. fPe Wageningen wordt tegen Mei a. s. in een stil gezin gevraagd een R. K. Dienstbode, niet jonger dan 25 jaren. Loon 80 gulden of meer. Gegadigden die van goede getuigschriften zijn voor zien, gelieven zich te adresseeren aan het bureau dezer Courant, onder lett. P P. IEMAND, volkomen op de hoogte van het vak, zag zich gaarne geplaatst. Franco brieven, onder No. 7507, aan SEYFFARDT's Centr. Annoncen-Bu- reau, Amsterdam. Mevrouw BEGUIN verlangt tegeu Mei eene R. K. zindelijke, eenvoudige KEUKENMEID, boven de 26 jaren, genegen huiswerk te verrichten. Franco brieven, met opgave waar in be trekking, Kortenaarkade 1, te 's Gra- venhage. Voor het verrichten van Loopwerk kan iemand geplaatst worden in een goede zaak. Vereischte is eerlijkheid. Zich te vervoegen aan het bureau van deze Courant. Een fatsoenlijk R. K. MEISJE, oud 18 jaar, biedt zich tegen Mei aan voor TWEEDE-of KINDERMEID, goed kunnende naaien, mazen en stop pen. Franco brieven onder lett. H H, aan het bureau van deze Courant. Twee bekwame KNECHTS ge vraagd bij A. E. VAN DER PLAS, te Alfen a/d Rijn. pene JUFFROUW, R. K., bekend met J het vak van Manufacturen en goed voor den Verkoop, zag zich gaarne ge plaatst. Beste getuigschriften. Adres, lett. X, Bureau Restant, Roermond. I^en Bakkersknecht, R K., wenscht zich zoo spoedig mogelijk verplaatst te zien. Brieven franco, onder lett. A, aan den Boekhandelaar J. BIJLKVELD, te Utrecht. [n eene Hoedenzaak kan eene 2e Mo- diste geplaatst worden. Brieven, onder letter G, bij don Kantoorboek handelaar BERN. j. ZANDVLIET, te Utrecht. HAARLEM. Door deze heb ik de eer UEd. te berichten, dat het MAGAZIJN voor zien is van eene ruime sorteering ge goten en geslagen Fournuizen, eigengemaakte soliede plaatijzeren Ledikanten van af ƒ16.tot 25. ook voorhanden sterke Brandwaar- borgkasten en Chatuo's Brandkas ten, alsmede eene fraaie collectie Cy linder-Mangels en Gasornamenten. Aan dat MAGAZIJN heeft hij ver bonden zijne SMEDERIJwelke alles omvat wat tot het Burgér smidsvak be hoort, zooals het bewaren en repa- reeren van Kachels, het maken van nieuwe Kachels, Insluithaarden, Kookfournuizen en Brandwaar- borgkasten, enz. enz. Hij beveelt zich bij zijne geëerde be gunstigers beleefdelijk 'aan, belovende eene prompte en soliede bediening. Haarlem, 7 April 1883. DES AVONDS TE V/s UUR, De Heer J. ROGMANS, (Zang)uit Amsterdam. HENRI BOSMAN S, (Violoncel) Dameskaarten a ƒ0.50 en tekstboekjes a ƒ0 10 verkrijgbaar bij de Heeren ERVEN LOOSJES, Ged. Oude Gracht 86 en W. KUPPERS, Jansstraat 25, bij wie men zich tevens voor het kunstlievend lidmaatschap (over het loopende jaar a ƒ1.50) kan laten inschrijven. H. SA VRIJ, President. J. J. SMITS, Secretaris. Aan de Leden der R. K. Leesvereeniging wordt bekend gemaakt dat de Vijfde Lezing zal plaats hebben op VRIJDAG den 13den APRIL e. k., des avonds te 77a uur, in de zaal FELIX FA VOREingang Smedestraat. SPREKER: De Wel Eerw. Zeer Geleerde Heer Professor a/h Seminarie te Rolduc. Namens het Bestuur Haarlem, C. J. GONNET, Pres. 7 April 1883. W. KUPPERS, Secr. Ieder lid heeft toegang met eene Dame. Kaarten voor Dames zijn tot een beperkt getal verkrijgbaar gesteld ad 50 cents in den boek handel van W- KUPPERS Jansstraat No. 25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3