N I E U W E No. 683. Zoodag 15 April 1883 8e Jaargang. Het vijfjarig Pontificaat van Leo XIII. B U i T E N L A N D. De ridder-mandenmaker. nimism ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzouderljjke Nummers J 0,86 1 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AUCME NOS. ton AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAURET. Vervolg en slot.) Ook tegen de misdadige handelingen der Iersche samenzweerders heeft Leo XIII meermalen, nu eens ernstig berispend en ver- oordeelend, dan weder tot geduld en tot het toepassen van wettige middelen aan sporend, zijne stem doen hooreu. Het eerste maal geschiedde zulks in 't begin van Mei, toen de h. Vader voor eene talrijke Iersche pelgrimsschaar, die haren dank kwam be tuigen vo.or de benoeming van den Aarts bisschop van Dublin en die deze gelegen heid waarnam om den Paus de verzekering te geven van de volharding der Ieren in het Katholiek geloof, deze schare dringend vermaande zich steeds met gematigdheid en wijsheid te gedragen. Ten tweeden male verhief Leo XIII in de Iersche quaestie zijue stem in een schrijven aan het epis copaat van Ierland, van den eersten Augustus 1882. De Paus brandmerkte in dit docu ment de revolutionnaire plannen en vree- selijke moorden der geheime vereenigingen en bezwoer alle Ieren, bij de heiligheid van het Katholieke geloof, zich niet met zulke vereenigingen af te geven. Het begin der vrijheid, aldus schreef de h. Vader, is de onthouding van het plegen van misdaden. Tegelijkertijd verzocht hij de Bisschoppen en Priesters de meeste zorg te dragen voor de godsdienstige opvoeding van het jonge geslacht. Toen echter de agitatie der ge heime vereenigingen niet ophield, wendde Leo XIII zich ten derden male, op den eer sten Januari, met een schrijven aan den Kardinaal-Aartsbisschop Mac Cabe van Dublin, tot het Katholieke volk van het zwaar geteisterde eiland, spoorde het aan tot net oefenen van geduld, tot wettige verdediging van zijn gerechtigde eischen en tot hoogst voorzichtige leiding zijner volksvergad erin gen Zeer bedroevend voor het vaderlijke hart van den Paus was ook de toestand dei Kerk in de twee oudste Katholieke Staten van het Westen: in Frankrijk, waar atheïstische fanatiekeu de jeugd door godsdienstlooze scholen trachten te vergiftigen, de orde pogen te storen en Episcopaat en Clerus in boeien trachten te slaan, zoomede in Spanje waar tengevolge van politieke par- tijhandelingen eene oneeuigheid ouder de Katholieken zei ven dreigde te ontstaan. In een schrijven van den 24sten Augustus 1882 aan zijn Z. Em. den Kardinaal-Aarts bisschop Guibert van Parijs, prees Leo XIII de eenheid en vastheid, waarmede het FE U1LLE TON. Ter navolging. Toen de Heer Savarguan de Bras sa op zijne reizen in West-Afrika de Congo bezocht, met het doel den Europeanen de vrije vaart op die rivier te bezorgen, kwam hij in aanraking met den stam der Oubendji. Uit volk trachtte hem den doortocht te beletten. Na hunne kennismaking met Stanley toch, die zich met het zwaard in (ie hand een doortocht had gebaand, den inboorlingen een tal van ge vechten geleverd, sommige stammen met geweld ■onderworpen, andere op de vlucht had gejaagd, mistrouwden zij eiken blanke. Eerst na langdurige onderhandelingen, toen zij ■er inderdaad van overtuigd waren en de volle (zekerheid hadden, dat de Brazza tot hen was gekomen, niet met het doel om oorlog te voeren, maar om aan de rivier een dorp te stichten, waar de blanken en de Oubendji zich veilig bezig zou den houden met den handel eerst toen werd de vrede gesloteu en de oorlog plechtig begraven. Men groef een diep gat aan de oevers van de Episcopaat van Frankrijk tegen goddelooze wetten protesteert, die God uit de school verwijderen en die ontegen zeggelijk leiden tot den ondergang van godsdienst, vader land en maatschappij. Terzelfder tijd stelde de Apostolische Nuntius te Parijs alle po gingen in het werk, om, door verstandige omzichtigheid en door zijn persoonlijken invloed, de machthebbers af te houden van de uitvoering hunner gevaarlijkste en ver derfelijkste planuen en te bewerken dat de vacante bisschoppelijke zetels door recht matige Prelaten werden ingenomen. De tweedracht onder de Katholieken van Spanje deed de Paus verdwijnen, doordien hij de leiding der pelgrims ontnam aan de handen der Carlistische aanvoerders en haar toe vertrouwde aan de Bisschoppen. Nog in de laatste maanden van het jaar 1882, op den 8sten December, richtte de h. Vader aan het Spaansche Episcopaat een bewon derenswaardig schrijven, waarin met mees terhand de aanrakingspunten, maar ook de grenzen tusschen godsdienst en politiek aangewezen en de Katholieken tot eendracht en vrede onder de leiding en het bestuur der door God aangestelde herders vermaand werden. Niet slechts aan 't Westen, maar ook aan 't Oosten wijdde Leo XIII zijne her- derszorgen. De betreurenswaardige agitatie van eenige naar het Russische schisma overhellende opruiers, dreigde onder de Katholieke Rutheniërs van Galicië eene scheuring teweeg te breugeu, waardoor treu rige gevolgen voor de Kerk en voor den Oosten rijkschen Staat te voorzien waren. Zoo ergens, dan was hier een schielijk optreden noodzakelijk. Leo XIII bracht door zijn Apostolisch schrijven van den 'j 12den Mei 1882 de noodige hervormingen tot stand in de Basilius-orde, uit welke orde de hoogere Rutheensche Geestelijkheid voortkomt. Ingevolge het besluit van Paus Leo XIII werd het noviciaat der orde te Dobromyl voorloopig onder de leiding ge bracht van de sociëteit van Jezus, aan welke Z. H. wijze regelen over het bestuur der orde voorschreef. Ook het verre Oosten, de Kopten, de Syriërs en Chaldeërs, werden door Leo XIII niet vergeten. Z. H. stichtte een Koptisch seminarie te Kaïro, een Melchitisch insti tuut te Jeruzalem et; een Chaldeeuwsch semiuarie in Mosul, waarvoor het plaü reeds door Pius IX was gemaakt. Dat Leo XIII uitstekend op de hoogte was van de behoeften van onzen tijd, be wees hij door hetgeen hij in de encycliek decreteerde over het socialisme. Ook de Congo; de hoofden der Oubendji wierpen er beurt om beurt messen, vuursteenen en kruit in; de Brazza en zijne volgelingen, patronen; daarna werd de opening met aarde gevuld en men plantte er een jongen boom op, die zeer snel opgroeit. „Wij be.;raven den oorlog," zeiden de Oubendji, „en wij begraven hem zoo diep, dat onze kinderen hem niet zullen kunnen opdelven. De boom, die hier zal opgroeien, zal het bewijs zijn van het verbond tusschen de Franschen en de Oubendji." „Eu wij," hernam de Brazza, „wij begraven den oorlog ook; moge de vrede evenmin ver broken worden als de bladen van dezen boom ooit messen en zijne vruchten ooit geweerpatro nen zullen worden!" Koning George I van Engeland, de eerste uit het Huis van Hanover, die den troon van Groot- Britannië besteeg, placht, als hij in eene goade luim was, gaarne Duitsche anecdoten te vertellen, waaronder ook de volgende was. Omstreeks het jaar 1615 woonde er in Duitsch- land een edelman, om wiens dochter een jong ridder aanzoek deed. Deze vond bij de familie arbeiders-quaestie werd door Z. II. in het vorig jaar behandeld. Hij ondersteunde bij elke gelegenheid en op zeer practische wijze de arme werklieden van Rome, hij stichtte en onderhield talrijke scholen in de wijken der werklieden, hij herinnerde den 21steu Mei de uit alle deeleu van Italië saamge- komen talrijke arbeidersdeputatiën aan de bescherming en de zorgen welke de Kerk steeds voor kunsten, wetenschappen en am bachten heeft aan deu dag gelegd en spoorde de arbeiders aan, vereenigingen op te richten, gegrondvest op de Christelijke beginselen, met het doel de door de Voor zienigheid ingestelde orde der dingen in stand te houden. De grootste vijand dezer orde is onge twijfeld de materialistische zucht naar rijk dom en zinnelijk genot. Genezing van de kwalen des tijos kan dan ook slechts ge schieden door terug te kesren naar de Chris telijke levensregelen, welke de h. Franciscus van Assisi invoerde in zijne eveneens diep bedorven eeuw en welker invoering hij door zelfverloochening en werkdadige naasten liefde zeer bevorderde. Daarom heeft Leo XIII in zijne heerlijke encycliek van den 17den September de derde orde van den h. Fran ciscus ook aan onzen tijd aanbevolen als middel tot heiliging en als tegengift tegen het socialisme, doordien hij de rijken aan de plicht der naastenliefde, de armen aan de plichten van het geluld, doch allen aan de plicht der zelfverloochening en verza king dringend vermaande. Leo XIII trad alzoo met het bewustzijn van trouwe en gezegende plichtsbetrachting in het zesde jaar van zijn pontificaat. Hem begeleiden de gelukwenscheu van 200 mii- lioeu geloovigen, die voor hem den zegen des Hemels voor zijn moeilijk Apostolisch ambt afsmeken en hem uit deu grond des har ten eenelangdurigeen voorspoedigeregeering op den Stoel van den h. Petrus t.oeweuschen. De Kamer van afgevaardigdeu in België heeft de leeningswet tot een bedrag van 56 millioen, met 85 tegen 3 stemmen goed gekeurd. Dinsdag werd te Brussel een internatio nale conferentie geopend om te beraad slagen over een outwerp-eonveutie, betrek kelijk de onderlinge uitwisseling van officiëele documenten en wetenschappelijke en letterkundige publicaties. Daaraan nemen deel: België, Italië, Spanje, Portugal. Zwit serland, Oostenrijk, Hongarije, Rumenië, Servië, de Unie en Brazilië, terwijl mede zijner uitverkorene een zoo goede ontvangst als iemand door aanbeveling van goede vrienden slechts ten deel kan vallen. Maar bij zekere ge legenheid vroeg de oude heer zijn vcrmoedelijken schoonzoon toch hoe hij zijue dochter zou onder houden, ingeval hare hand hem werd geschonken. „Naar haar stand!" luidde het antwoord. De vader was met dit autwoord niet tevreden, en wilde weten waarvan de minnaar zijne aanstaande vrouw zou onderhouden. De jonge ridder vond dit ten ongepaste vraag; zijn vermogen en zijne bezittingen waren toch even hekend als zijne voorzaten. Alles goed en wel, vond de vader, maar hij was er toch op gesteld, dat de man, wien hij de hand zijner dochter schonk, een zekerder inkomen had dan wat zijne landgoederen hem opleverden, en het kwam er op neer, dat hij vast besloten had zijue dochter, hoewel zij zijue eeuige erfgename was, aan geen ander ten huwelijk te geven dan aan een man, die een handwerk verstond, waarvan hij leven kou, ingeval het noodlot hem ooit dwong zijn vaderland te verlaten. Ongelukkig verstond de ridder toen geen hand werk; maar hij verzocht een jaar uitstel, in dien werkiug is toegezegd door Rusland, Grie kenland, Zweden en Noorwegen en Uruguay. De heeren Reiniger ('vrije conserva tieve partij), Kutsckbach (Poolsche partij), Papellier (liberaal, maar bij geen partij aangesloten), hebben met eenige andere leden van den Rijksdag een voorstel inge diend, om den Rijkskanselier te verzoeken: 1°. de oorspronkelijke motieven der rijks wet op de inenting -te onderwerpen aan een streng wetenschappelijk onderzoek van voor- en tegenstanders der inenting (artsen, rechtsgeleerden en deskundigen op het ge bied der statistiek), met inachtneming van feiten en stukken, dagteekenende sedert de invoering der wet van 1874; 2P. door tus- schenkomst der Bondsregeeringeu deze Com missie te voorzien van pokziekte-lijsten van Duitsche steden en plattelands-gemeenten; 8°. een stenografisch verslag van de han- delmgeu dezer Commissie in druk aan de leden van den Rijksdag rond te deelen. De heer Ferdinand de Lesseps is van zijn onderzoekingstocht in Algerië te Parijs teruggekeerd; zoodra nu de andere leden der expeditie te Parijs zullen aangekomen zijn, zal een verslag van den tocht het licht zien, vergezeld van de stukken, waaruit de mogelijkheid van het vormen eener binnenzee in Algerië moet blijken. Het lijk van deu heer Louis Veuillot is op Montparnasse ter aarde besteld. Een groote stoet uit de letterkundige, en staat kundige kringen volgde het lijk. Op de kis- waren vele bloemkransen. Aan de groeve voerde de heer Roussel, redacteur van den Univers, het woord. De godsdienstige plech tigheid werd verricht in de (St. Thomas van Aquitio-kerk. Z. D. H. de Aartsbisschop van Parijs had zich lateu vertegenwoordigen. Dinsdag 11. nog het werd bij de opening van de Parlements-zitting mede gedeeld heeft Koningin Victoria de dynamiet-wet bekrachtigd, zoodat ze thans reeds in werking is getreden. Bij de voortzetting van het getuigen verhoor ter zake van den moord in het Phoenix-park, bevestigden Brady en ver scheidene getuigen de reeds bekende bizon- derheden van den moord. Carey erkende een pothografisch portret als dat van »No. 1«. Het getuigenverhoor tegen de gevangenen is daarna geëindigd. De advocaat Webb begon daarop zijn pleidooi ter verdediging. Hij hield vol dat het getuigenis van den aanbrenger Carey als niet geldig kan wor- deu beschouwd. Hij beriep zich op ver scheidene getuigen ten bewijze dat Brady niet in het Phoenix-park is geweest op het uur dat de moord er gepleegd is. tusschentijd zou hij er eou leeren. Hij legde zich nu op het mandenmaken toe, met zulk een ijver en geduld, dat hij reeds na zes maanden al zijne meesters in het vak overtrof. Als bewijs van zijne bekwaamheid vereerde hij zijne aangebedene een eigenhandig door hem vervaardigd meester stuk van mandenmakerswerk. Eenige jaren na het huwelijk van de jonge lieden, verloren de ridder en zijn schoonvader al hunne bezittingen, tengevolge van de verwoesting door generaal Tilly en zijne Spanjaarden in de Palts aangericht, en moesten, van alles beroofd, hun vaderland verlaten. Nu kwam den ridder het handwerk, dat hij geleerd had, uitmuntend te pas; want in Holland, waarheen men de wijk had genomen, onderhield hij niet alleen zijn eigen gezin, maar ook zijn voorzichtige.n schoonvader, wiens wijsheid hij niet genoeg kon prijzen. De mandjes, die hij maakte, vonden zooveel aftrek; dat hij nauwelijks aan alle aanvragen kon vol doen. Men zegt dat de Hollanders van dezen Duilschen ridder het sierlijke vlechtwerk geleerd hebben, dat zij tegenwoordig nog maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1