N I E U W E No, 684. Donderdag 19 April 1883. 8e Jaargang. ipSf^w Een modern wapen. BUITENLAND, fel Rooken en drinken bij hoofd-arbeid. HUMEMSC1I (III ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem J 0,8b Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzjnderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. iPS -MWm JFM SS3TJK AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke- regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUKEÏ. Evenals bij de lichamelijke ziekten, be staan er ook in het geestelijk leven zekere epidemieën, groote misdaden namelijk, die aanstekelijk werken op zekere gemoederen. Dit verschijnsel kan men ook al waarnemen bij de politieke misdaden. Nog niet lang geleden grepen ellendelingen naar geweer en revolver, om hunne aanslagen op ge kroonde hoofden te richten, terwijl tijdens de Parijsche commune, de petroleum als een vreeselijk wapen dienst deed in de handen der razende verdelgers. Naar het voorbeeld echter der Russische nihilisten, heeft men genoemde wapens op den achter grond geschoven en zoowel tegen personen als bezittingen dienen in onzen tijd als ver nietigende werktuigen, de moderne ontplof fingsstoffen: dynamiet en nitroglycerin. Heinde en verre hoort men geknal en geknetter, in Madrid en Rome, in Enge land en Canada, in Brussel en Triest, terwijl in Taganrog (Zuid-Rusland) zelfs schoolknapen zich van ontploffingsstoffen bedienen, om wraakoefeningen op hunne onderwijzers te plegen, welk voorbeeld on langs in Oberhausen navolgers schijnt te hebben gevonden. Dat de hoofdstad van Engeland gedu rende de laatste weken als 't ware op een vulkaan heeft gestaan, 't is van algemeene bekendheid. Geen wonder dan ook dat de autoriteiten naar middelen omzien om de verdere verspreiding der besmettelijke ziekte tegen te gaan. En met recht, want gelijk men vroeger voor het uitbreken van een oorlog dikwijls hoorde »het ruikt naar buskruitkan men thans zeggen het ruikt naar dynamiet en revolutie*. Europa staat op een dynamiet-mijn, die elk oogenblik de bestaande maatschappij kan in de lucht doen springen. Vandaar dat men in som mige landen er reeds op uit is om de fabrikatie en den handel in dynamiet aan eene strenge controle te onderwerpen. In Engeland waar de wettelijke bepalingen omtrent ontploffingsstoffen zeer gebrekkig wareD, is zulk eene dyuamiet-wet door Koningin Victoria onlangs bekrachtigd. Reeds voor den moord van Keizer Alex ander II, heeft prins von Bismarck, toen hij in een zijner tafelgesprekken den toe stand der verschillende Europeesche Staten karakteriseerde, van Rusland getuigd: dit Rjjk staat op dynamiet.Deze profetie is vervuld en het woord is reeds verouderd. Ongetwijfeld staat het Rijk der Czareu ook thans nog op dynamiet, maar het heeft opgehouden zich daardoor van andere Staten FE U1LLE TON. Het meermalen ter sprake gebrachte vraagstuk of wijn en sterke drank, het rooken van siga ren en pijpen, kortom, het gebruik van prikke lende middelen in 't algemeen, eene opwekkende dan wel eene nadeelige uitwerking op den geest heeft, is een practisch onderzoeker, den heer A. A. Reade, te Londen, belangrijk genoeg voor gekomen, om dienaangaande rechtstreeks inlich tingen te vragen «au letterkundigen, roman schrijvers, verhandelaars, dagbladschrijvers, man nen van wetenschap en staatslieden in Engeland, Frankrijk, Duitschland en Amerika. De honderd vier-en-twintig antwoorden, welke hij op zijne vraag: „Rookt gij?" „Drinkt gij?" heeft ontvan gen, en die hij thans na dimaangaande vroe ger eenige losse mededeelingen te hebben ge daan in een boekdeel van 200 bladzijden openhaar heeft gemaakt, zijn tamelijk verschil lend. Vijf-en-twintig gebruiken alleen wijn aan tafel; dertig onthouden zich van alle alcohol bevattende te onderscheiden. West-Europa houdt den Noordschen kolossus gezelschap en wie weet hoe spoedig Amerika der Dritte im Bwnde zal zijn? Groot-Britannië voornamelijk wordt door het moderne wapen vreeselijk bedreigd; maar ook de Staten van het vasteland staan aan die bedreigingen bloot: geen enkele Staat is er zeker van dat hij niet door het moderne wapen zal worden bezocht, evenals Rusland en Engeland. Het schijnt er slechts van af te hangen of er zich zekere politieke omstandigheden voordoen, welke een zekere warmtegraad van vijan delijkheid ontwikkelen. Bereikt de haat der partijen dezen graad, dan nemen de explosies een aanvang. Ten allen tijde rekende men bij de ver hitting der hartstochten op muiterp en revolutie; tot zoover bestond er geen levens gevaar. Muiterij en revolutie hadden een veel hoogere temperatuur noodig om tot uitbarsting te geraken dan de moderne dyuamiet-aanslagen. Om openlijk te revol- teeren, moest men er 't eigen lijf aan wagen, iets waar weinig menschen toe geneigd zijn, als zij niet door een machtigen hartstocht worden heheerscht. De dynamiet-aanslag echter kan in 't verborgen worden uitge voerd, er is maar een weinig roekeloosheid voor noodig, heldenmoed wordt er in geeuen deele voor vereischt. Was vroeger slechts het doodsveraclitende fanatisme een ernstig gevaar voor de opeubare orde, thans deelt de lafhartigheid in deze onderscheiding en aangezien er hoogstwaarschijnlijk tienmaal meer lafaards dan dapperen zijn, zoo is door het dynamiet 't gevaar niet verdubbeld, maar vertienvoudigd. Men kan zonder over drijving aannemen dat het dynamiet den toestand van alle regeeringen heeft ver anderd; de veiligheidsdienst daarenboven heeft eene nieuwe taak gekregen. Dat de vooruitgang der chemie en der werktuigkunde groote veranderingen in het staatsleven hebben teweeggebracht, wie zal het loochenen? De uitvinding van het buskruit is een typisch voorbeeld, 't Is dus niets bizouders, als de ontdekking van een nieuw ontploffingsmiddel zich als een belangrijke politieke gebeurtenis ontwikkelt. Als het buskruit de moderne monarchieën heeft geschapeu, waarom zou dan het dy namiet ook niet zulk eene statenschepping op zich kunnen nemen? Toeh bestaat er hierbij een zeker onderscheid, tenminste zoo ver men na de korte ondervinding van slechts enkele jaren kan oordeelen. De oude we reldhistorische ontdekkingen en uitvindin gen zijn bijna alle zonder uitzondering ten goede gekomen aan de ontwikkeling en dranken; vier-en-twintig rooken. Van die vier- en-twintig zijn er maar twaalf, die onder het werken rooken. Edison pruimt, en Darwin snoof. Enkelen vinden alcohol nuttig „en cas de besoinGeen van allen zoekt nieuwe en frissche denkbeelden in „alcohol." Gladstone ver foeit het rooken, maar vindt dat wijn bij in spanning van den geest noodig voor hem is. Aan het luncheon drinkt hij een paar glazen rooden wijn, en aan het diner insgelijks, beno vens een glas lichten portwijn. St. Hilaire. is van meening, dat in Frankrijk geen prikkelende middelen noodig zijn. De hertog van Argyl heeft nooit tabak geproefd en gebruikt niet anders alcohol dan op voorschrift vau den dokter. Sir John Lubbock acht h t gebruik van tabak in de meeste gevallen nadeelig. Louis Blanc rookte niet en dronk niet en kon er dus zijn meening niet over te kennen geven. Professor Tyndall acht den man het gelukkigst, die zich van beide kan onthouden. Sir Hemy Thompson heeft in een verhandeling, in Exeter Hall gehouden, verklaard, dat wie met het hoofd werken, niet tegen alcohol kunnen. Professor Huxley begon eerst te rooken toen hij veertig aan den vooruitgang der maatschappij. Thans echter doet men uitvindingen, die, naar het schijnt aan een enkelen persoon eene macht verleeuen, tegen welke de Staat zich niet kan verdedigen. Hoe verschrikkeljjk ook de vroegere ver- nieliugs-middelen waren, zij lieten toch, in normale omstandigheden, aan den Staat het overwicht. Zij hadden, wilden zij eene afdoende uitwerking voortbrengen, zooveel ruimte en toestellen noodig, dat zij zich niet aan bespieding konden onttrekken; in kleine hoeveelheden en zonder uitgebreide organisa tie aangewend, konden zij wel allerlei onheil aanwenden, doch nimmer bepaalde beslissin gen veroorzaken. Wij willen hiermede nu niet gezegd hebben dat elke dynamiet-aanslag tot eene zekere beslissing zal leiden, doch aange zien de ontploffiugsstof ten allen tijde, in de diepste verborgenheid, de grootste verwoes tingen bewerken kan, is zij in staat een toestand van vrees, angst en ongerustheid in het aanzijn te roepen, die de nadeeügste gevolgen kan hebben voor het maatschap pelijk verkeer. Het valt niet moeilijk eene beperkte ruimte, b. v. het winterpaleis te Moscou te surveilleeiêu, doch het gansche Russische Rijk te behoeden voor de dyna- miet-aanvallen vau nihilisten en consorten, zulk eene bewaking zal toch wel steeds tot de vrome wenschen blijven behooren. Wij zijn verlangend resultate i te ver nemen van de dynamiet-wet in Engeland, 't Komt ons voor dat zonder internationale bepalingen weinig succès zal verkregen worden. Al bewaakt men binnenlaudscke plaatsen, waar dynamiet gefabriceerd wordt, zoo streng als diamant-mijnen, tueu zal er niet veel door winnen, de invoer uit het buitenland zal aan de samenzweerders alles verschaffen, wat zij noodig hebben. En hoe wil men den invoer op de Britsche eilanden bewaken, hoe zal men er voor kunnen zorgen dat het smokkelen onmo gelijk wordt? En toch moet de taak vol bracht worden; op elke proeve volge een andere, tot eindelijk het middel gevonden is de nreuschlreid van die nachtmerrie te verlossen. Zoo ergens, dan is hier het belang van alle beschaafde natiën solidair; alle onderscheid der bestaande regeerings- stelsels moet verdwijnen voorde noodzakelijk heid paal en perk te stellen aan de willekeur eener heillooze, schrik verwekkende macht. De keizerlijke boodschap aan den Rijksdag is het groote feit van den dag. In de kringen van den Rijksdag heeft zij eene jaar was Dr. W. B. Carpenter heeft nooit ge rookt en nooit behoefte aan geestrijken drank gevoeld. Darwin placht dagelijks een glas wijn te drinken. „Ik heb al mijn leven gesnoven," zegt hij, „en het spijt mij niet, dat ik het mij heb aangewend. Ik gevoel, dat het eene opwekking en een prikkel hij mijn werk is." Bovendien was hij gewoon dagelijks twee Turkscke cigarettes te rooken. „Dat verkwikt mij meer dan iets anders," verzekerde hij, „als ik verplicht hen met een vermoeid hoofd te spreken." Op de twintig mannen van de wetenschap zijn cr maar twee, <1 ie rooken. Professor Boyd Dawkins vindt chiuiue het beste opwekkend middel. Edison pruimt altijd als hij aan 't werk is; rooken vindt hij te sterk in zijn werking. Hij houdt den nacht voor don besten tijd om met het hoofd te werken. Matthew Arnold om van de mannen van de wetenschap op de letterkundigen te komen zegt, dat hij nooit gerookt, en altijd wijn ge dronken heeft voornamelijk lichten rooden wijn In den regel drinkt hij midden op den dag water. „Aan tafel", verklaart hij, „schijnen een paar glazen sherry tu wat lichte roode wijn, onbeschrijfelijke sensatie gemaakt. Geen wonder: men zal nu reeds dadelijk, in plaats van in de najaarszit,ting, de begrooting voor 1884/85 in behandeling moeten nemen, ten einde in het najaar zich geheel aan de sociaal-politieke wetsontwerpen te kunnen wijden. De Keizer dringt hierop aan en geeft een wenk, dat hij ook verlangt de genoemde wetten te zien aannemen, ten einde op zijn hoogen leeftijd de voldoening te hebben van ook dit nog voor de ge ringere volksklassen te hebben gedaan. Het reglement op de uitvoering van het verbod betreffende den invoer van Arneri- kaansche varkens, spek en worst, is thans afgekondigd. De Norddeutsche Zeitung zegt, dat vol gens berichten uit Madrid de Minister van Financiën alleen tegen het beëindigen der onderhandelingen over het handelsverdrag is, maar de tegenstand van den gewich- tigsten persoon in deze zaak zou bepaald des te moeilijker te overwinnen zijn, omdat meer staatkundige dan economische over wegingen daaraan ten gronde zouden liggen. Trots de onophoudelijke bemoeiingen der diplomatie van beide zijden, zal er nauwe lijks uitzicht op het tot stand komen van het handelsverdrag overblijven. De Echo du parlement, zegtWij ver nemen dat het Belgische Gouvernement een wetsontwerp aangaande ontplofbare stoffen heeft gereed gemaakt, hetwelk bin nen kort bij de Kamer van afgevaardigden zal worden ingediend. Uit Marseille wordt gemeld dat de werkstaking zich uitbreidt. Zij omvat thans 20,000 arbeiders. De graaf van Cliambord is voor eenige weken (Witten Donderdag) gevallen, zoodat hij zich bezeerd heeft en nog niet van de gevolgen hersteld is. De Observer zegt dat de politie uit België bericht ontving, dat er aanzienlijke hoeveelheden dynamiet werden geladen in Engelsche schepen, die in de vorige week uit Antwerpen vertrokken zijn. In het Parlement is van Regeeringswege medegedeeld, dat de gouverneur vau Queensland per telegraaf bericht heeft ge zonden, dat hij ten einde aan andere mogendheid te verhinderen Nieuw-Guiuea in bezit te nemen dat land namens de Koningin in bezit genomen heeft, in af wachting van de beslissing der Engelsche Regeering op zijue daaromtrent afgezon den nota. In het Oostenrijksche Huis van af gevaardigden zijn Zaterdag de beraadsla gingen begonnen over de reeds door het met water vermengd, mij zeer goed te bekomen." Hij maakt de zeer aannemelijke gevolgtrekking, dat, in 't algemeen, wijn met mate gebruikt tot de aangenaamheden des levens bijdraagt. Freeman verklaart openhartig, dat hij, toen hij jong was, een paar raaien beproefd heeft te rooken, maar dat hij het „raar" vond, en het niet weder beproefd heeft. Hij begrijpt niet, hoe iemand smaak in het rooken kan vinden. Wat alcohol betreft, daaromtrent heeft hij geen stel regel. Hij drinkt wijnzoo goed als een ander, en vindt cognac een uitmuntende medicijn. Lecky is geen rooker. Ruskin zegt nadrukke lijk, dat hij het rooken verfoeit om twee rede nen: vooreerst, omdat een sigaar of pijp iemand dikwijls behagen doet vinden in leegzitten, ten tweede, omdat het overmatig gebruik van tabak meestal gepaard gaat met de onhebbelijke ge woonte van overal te spuwen. Charles Reade somt de zaak op in drie korte, maar kernach tige volzinnen: „Ik heb vele menschen gezien, wie het rooken kwaad deed. Ik heb vele men schen gezien, wie het volstrekt niet hinderde. Ik heb nooit iemand gezien, wieu het merkbaar goed deed." (Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1