111 h N I. A ft L>. Heerenhuis aangenomen wijzigingen in de schoolwet. Deze strekkeu om den duur der schoolplichtigheid met twee jaren te ver minderen en om te bepalen dat het school hoofd tot dezelfde godsdienstige gezindte moet behooren als de meerderheid der leer lingen. De liberalen spannen alle krachten in om de voorgestelde wijzigingen te doen verwerpen De politie te Praag heeft laatstleden Vrij dag eene geheime socialistenvergadering overvallen, aldaar geschriften, wapens en ammunitie gevonden en vijf personen gear resteerd. De Hongaarsche minister-president Tisza heeft op de in terpellatie van den afgevaardigde Helfy, of er een triple- alliantie met Italië bestaat, geantwoord dat er tusschen Duitsch- land, Oostenrijk en Italië volkomen over eenstemming in denkbeelden en doeleinden bestaat, die men wel is waar geen alliantie noemen kan, maar welker duurzaamheid boven allen twijfel verheven is. Hij kan voorts verzekeren dat die overeenstemming slechts vredelievende bedoelingen heeft en van defensieven aard is, maar tegen geeue mogendheid, welke ook, gericht is. De Zwitsersche regeeriug heeft besloten zich bij de kroning van den Czaar niet te doen vertegenwoordigen. De Tweede Kamer in Denemarken beeft met 72 tegen 20 stemmen het voor stel der linkerzijde aangenomen om den Koning een adres van wantrouwen tegen het ministerie aan te bieden. Te Odessa is ook een politiek proces begonnen met 26 beschuldigden. Wegens gemis van een geschikt lokaal met vol doende ruimte, houdt het gerecht zitting in eene kazerne. Ook dit proces wordt natuurlijk met gesloten deuren behandeld. GEMENGDE BERICHTEN. Vlissingen, 17 April. Het stoomschip Utrecht liep, eergisteren de haven inkomende, doordien de vaart niet spoedig genoeg verminderde, op twee aan de kaai vastgcmeerde loodskotters. De ééne verloor boegspriet en steng en bekwam schade aan voorsteven en beplanking; de audcre werd tot een palm beneden de waterlijn doorge sneden. Door den zwaren stoot liepen de kotters achteruit en kwam een dezer op den voorsteven van een achter haar liggende sleepboot, waardoor de spiegel verbrijzeld werd. Hierbij geraakte een matroos in de klem en werd zwaar inwendig verwond naar den wal gebracht, terwijl een ander matroos, om het gevaar van verpletterd te worden te voorkomen, over boord sprong. Hij wist zich aldus te redden. Omtrent den toestand van den gekwetsten matroos kaG nog niets met zekerheid gezegd worden. Ede, 17 April. Te Otterloo, nabij deze ge meente, is in den nacht van Zaterdag jl. een dennenbosch van den Heer Buse, te Renkum, voor een goed deel door brand vernield. Rotterdam, 17 April. Mevr. de wed. M. zou gisteren-avond met hare familie de voorstelling in den Grooten Schouwburg bijwonen, die ten voordeele van het fonds Apollo gegeven -verd. Aau den schouwburg gekomen, gevoelde zij zich niet wel, zoodat zij niet naar haar plaats ging, maar naar huis terugkeerde, waar zij anderhalf uur later overleed. Groningen, 17 April. De „IJsvereeniging" alhier, heeft voor f 7000 een stuk land gekocht, dat dienen zal voor ijsbaan. Amsterdam, 17 April. De toegangsprijzen voor dg Internationale tentoonstelling ziju be paald al» volgt: Bij dag des Dinsdags, Donder dags en Vrijdags een gulden, de overige dagen vijftig cent de persoon; bij avond des Zondags en Woensdags vijf-en-twintig cent; de overige dagen vijftig cent de persoon. Delft, 17 April. Heden-nacht werd door de politie alhier, zekere W. E. uit de gracht aan de Binnenwalersloot op den kant gebracht. De man was bij ongeluk te water gerankt. Leeuwarden, 17 April. Voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers van Moddergat en Faeseus, was tot Zaterdag-namid dag alhier bij den penningmeester van de Pro vinciale Commissie ontvangen een bedrag van 74,020.43. Kollum, 17 April. Het zoontje van den schip per S. v. d. Werf, alhier 10 jaar oud, wordt sedert den eersten April vermist. Alle uasporin- gen zijn tot nog toe te vergeefs. Venloo, 17 April. De huzaar Quithoven, ge detacheerd bij de Eijschool alhier, redde Zater dag-middag uit de beek vier kinderen; een meisje van 10 jaar dat drie kleintjes in een wagentje reed. Er komen op deAmsterdamsche tentoonstelling Surinaamsche inboorlingen, waar onder Arfowakken, zijnde Zuid-Amerikaansche roodhuiden, die in de bosschen vau Guiana een nomadenleven leiden en waarop alle pogingen om hen te beschaven lot nu toe vruchteloos bleven. Zij zullen met zich voeren alles wat benoodigd is om hunne hut op te richten en in den staat e irengen als waarin zij iu de bosschen leven. Behalve lm A-rvvikken kan m "i ook Bosch negers verwachten, alsmede een Bataksch echt paar uit Deli. Ook zullen gecroiseerde rassen op de tentoonstelling te zien zijn, zooals Karboegers, Mulatten, Mestiesen, Poestiesen en Kastiesen. Voor de ethnographie zal de tentoonstelling dus be langrijke bijdragen leveren. Het proces ter zake van het spoor- wegongeluk bij Hugstetten, in Baden, dat in September van het vorige jaar aan zoovele men- schen het leven kostte, is den 13den dezer te Freiburg afgeloopen met de vrijspraak van alle beschuldigden. Verleden jaar hebben te Par ij s 767 zelfmoorden plaats gehad, 612 van mannen, 155 van vrouwen. In de Kerk. Ct. adverteert een pre dikant ten plattelande: „Is er ook een orthodox predikant, genegen met vrouw (en weinige en rustige) kinderen van 8 Juli tot en met 12 Augus tus mijn ruime pastorie te betrekken, met alles wat er in is, en alleen daarvoor mijn preekwerk waar te nemen? Over een en ander kunnen wij dan nader correspondeereu." Het Amsterdamsch gemeen trekt goede leering uit de lessen in de wellevendheid, door Burgemeester en pers gratis verstrekt: Vrij dag arresteerde de politie in de Laurierstraat een dronkaard en het publiek stond toen zoo krachtig den gearresteerde bij, dat deze door de agenten weder moest worden losgelaten. M a a n d a g-o c h t e n d, s c h r ij f t de Javabodewas voor het politiebureel alhier een tamelijk groote krokodil te zien, die des avonds te voren in de kalie Embrat gevangen was. Het is bekend, dat de inlanders ongaarne deze dieren dooden, zoolang zij niets kwaads van hen onder vonden hebben; daarentegen ziju zij, wanneer zij hun schade of leed berokkend hebben, ten hunnen aanzien met een soort van wraakzucht bezield, welke minder doet dooden om ze onschadelijk te maken, dan om ze voor hun boosheid of ver raad te straffen. Dit monster had een paar dagen geleden een Bantammer, die zich in die kalie baadde, aangevallen en zou hem naar de diepte meegesleept hebben, zoo bij geen tegenwoordigheid van geest had gehad het beest met alle kracht iu de oogen te krabben, waarop het onmiddellijk zijn prooi losliet. Ofschoon zwaar gewond, zwoer hij zich op zijn vijand te zullen wreken. Zondag avond d. a. v. begaf hij zich in een klein prauw tje en vergezeld van zijn twee bloedverwanten naar de kalie Embrat, voorzien van een koperen hengel, waaraan een levende kip bevestigd was. Omstreeks middernacht werd de kip iu de rivier neergelaten; een paar minuten daarna had de krokodil, die blijkbaar honger had, de kip ver slonden. Hierop vierde de kloeke Bantammer het touw, waaraan de hengel bevestigd was, en werd hij met zijn prauwtje medegesleept tot aan de kalie Baroe, waar het monster stilhield en boven water kwam, waarop de aanval begon. Een hun ner stak het beest met een scherpe bamboe de oogen uit, de tweede doorboorde met een ver vaarlijke piek den nek, waarop kort daarop de derde met een golok den genadeslag toebracht. Kalm, alsof er niets gebeurd was, toog het drietal daarop huiswaarts. Den volgenden morgen werd het monster op het droge gehaald. In het jaar 1881 werden te M u li chen 1.500.000 vaten bier gebrouwen, waarvan 400.000 vaten voor 7 millioen M. uitgevoerd werden. Iu dit jaar zal de uitvoer wel tot 600.000 v. voor 10 millioen M. stijgen. Op de internationale tentoon stelling van de Société Royale d'Agriculture et de Botauique te Geut, welke den 15deu dezer ge opend is, heeft de firma Gebroeders Bijvoet, vau Overveen, de beide eerste prijzen behaald, voor bloeiende hyacinten uitgeloofd, zijnde eene gouden medaille ter waarde van 200 franks en eene gouden medaille ter waarde van 100 franks. Bovendien is aan hunne inzending toegekend eene extra gouden „medaille d'honneur," uitgeloofd door de Nederlandsche Tuinbouw-Vereeniging te Gent voor de inzending uit Nederland, die het meest tot de opluistering der tentoonstelling heeft bijgedragen. Gelijk men weet, heeft op de vorige internationale tentoonstelling Gent den lsten en Haarlem slechts den 2den prijs behaald; thans spannen de Haarlemsche hyacinten de kroon. Een extra politieblad bevat de kennisgeving van den officier van justitie te Am sterdam, dat in den laatsten tijd aldaar valsche bankbiljetten iu omloop gebracht zijn zóódanig nagemaakt, dat waarschuwing om op zijn hoede te zijn noodig geacht wordt. In het lieflijk Ahrdal, tusschen Bonn en Coblenz kon men vóór eenige jaren nabij Altenahr een tam „wild zwijn" zien. Een schoon zoon van den eigenaar dezer contradictio in ter minis woont thans op een landgoed te Thun iu Zwitserland, en heeft daar eveneens zulk een zwijn getemd, dat met een bel om den hals en met „civilisirteu Manieren" zijn meester volgt als een hond, in de straten van Thun, tot groote ver bazing der toeschouwers. Als in'Japan des nachts een hond door zijn geblaf de buren in hun rust stoort, moet de eigenaar van het dier in de gevangenis gedurende zekeren tijd dwangarbeid verrichten ten bate van degenen, die den overlast hebben gele den. De hond wordt gedood. Van 1 April af kunnen voor ver laagde port aan het postkantoor te Kopenhagen afgehaald worden een groot aantal brieven aan een enkel adres, b. v. antwoorden op adverten- tiën, bestellingen en dergeiijker,. De geadresseerde, die dat wenscht, moet daarvan kennis geven aan den chef van het postkantoor en opgeven het adres van de brieven, hun vorm en den'tijd waarop zij afgehaald zullen worden. De brieven kunnen ongetrankeerd ingezonden worden. De geadres seerde betaalt dan een bepaalde som per 100 brieven. Men heeft uitgerekend dat de vereenigde geregelde legers van Europa 9.570,000 man tellen. Zoo men deze op één lijn moest plaatsen, zou zij een lengte hebben van 6.016 kilometer, en om deze lijn te passeeren, zou men 12 dagen en zes uren moeten galopperen of met een sneltrein nagenoeg 5 dagen moeten rijden. Een voorbeeld dergevolgen van verkeerde lectuur was onlangs weer voor de rechtbank te Middlesex te zien. Daar stond een knaap van goede huize terecht, die voor 40 aan juweelen en horloges gestolen had, en vol gens ziju vader, alleen daartoe gebracht was door het lezen van allerlei rooverboeken, als b.v: The young highwayman enz. Hij werd veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en drie jaren opslui ting in een verbeterhuis. De Hollandsche moestuin, die nog altijd bij den vreemdeling een goede reputatie geniet, was reeds voor eeuwen vermaard. Vooral in de om streken van Gouda schijnt men zich reels vroeg met het kweeken van allerlei groenten te hebben beziggehouden, die vaak als eene bizondere lekker nij op vorstelijke tafels werden opgedischt. De Engelsche schrijver Hume verhaalt, dat Katharina van Aragon, de eerste vrouw van Hendrik VIII, meermalen boden naar Holland zond om salade te halen. Ouder de vruchten komen, reeds iu de 14de en 15 1e eeuw pruimen, pesiën (aardbeziën) en druiien voor. De heer Van Baaphorst onder Wassenaar gaf aan graat Albrecht van Beieren druiven ten geschenke, op zijn landgoed gekweekt. Het aantal vrouwen, dat te Parijs medische colleges volgde in hoedanigheid van ingeschreven studenten, alzoo na de daartoe ver- eischte examens te hebben afgelegd, bedroeg in hel, studiejaar 188182, 39. Onder haar bevin den zich 10 Franchises, 11 Eugelschen, 5 Ame- rikaanschen, 9 Russinnen, l Hongaarsche, 1 Foni sche, 1 Rumeensche en 1 Indische. Z a t e r d a g-a vond omstreeks 9 uur had op de Biltstraat te Utrecht een droevig ongeluk plaats. De ruim SOjarige weduwe S., die tusschen de rails liep, werd door de van Utrecht te 8 u. 40 m. naar Zeist vertrekkende tram overreden, niettegenstaande de koetsier hevig belde en schreeuwde. Er werd zoodanig geremd, dat de tram als het ware overeind stond, doch het on geluk kon niet verhoed worden. De vrouw bleek stokdoof te zijn. Zij was onmiddellijk een lijk. Ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. De storm van den 6n Maart heeft alleen in de H38cheraplaatsen Hull, Great Grimsby, Great Yarmouth, Scarborough, Brightlingsea, Col chester, Filey en Lowestoft aan 382 menschen liet leven gekost, die 146 weduwen en ongeveer 400 weezen achterlaten. De lord-mayor van Londen doet een beroep op de algemeene liefdadigheid om leniging te brengen in zoo grooten nood. In het nihiliste n-p rocès te St. Pe tersburg komen al de aangeklaagden ruiterlijk voor hunne schuld uit, althans wanneer men dus spreken mag van het erkennen van daden, waarop ze zich verheffen als op iets groots. Zoo verklaarde bijv. een der beschuldigden „tot zijn leedwezen niet de eer te hebben gehad" deel te nemen aan den moord van Alexander II, daar zijne bezigheden hem toen elders riepen, terwijl allen betuigden, met hunne demonstratiën slechts het goede te hebben gewild en slechts Ruslands heil te hebben beoogd. Bij eene repetitie, welke voor eenige dagen in den Grooten Schouwburg te Rot terdam gehouden werd, kwam de souffleur met het hoofd te dicht bij het licht, zoodat hij on middellijk in brand stond. Gelukkig is het vuur even haastig uitgedoofd, maar de man is zijn krullebol kwijt. Verscheiden keeren reeds heeft men in de dagbladen geprotesteerd tegen den ver koop van zeker speelgoed, dat, eens in de handen der kinderen gekomen, de oorzaak kan zijn van wezenlijke rampen. Niets heeft geholpen; uog voort durend wordt dit speelgoed verkocht en gekocht. Twee dagen geleden speelde een kind, wonende bij zijne ouders in de omstreken der Heyvaert- straat te Brussel, met een verfdoosje. Op zeker oogenblik stak het knaapje een groen verfsteentje in den mond en slikte het .in. De kleine was vergiftigd. Eenige uren daarna stierf het kind onder de vreeselijkste pijnen. Een 78jarige grijsaard te Par ij s werd, zijn huis uitkomende, onverwachts aange vallen door een persoon, die hem met een priem een steek toebracht. De moordenaar werd gear resteerd, en toen bleek, dat hij den ouden man indertijd brandbrieven had gezonden, waarvoor hij reeds veroordeeld was dus alleen een wraak neming. Een vreemde geschiedenis houdt de Parijsche handelswereld in groote spanning. De millionnair Bi-dermann zou zich ten huize van Carlin, een speculant, van het leven hebben be roofd. Biedermann had voor 8 millioen frs. olie gekocht en had nog voor 17 millioen olie in dépot, die aan verscheidene kooplieden behoor den. De gevolmachtigden der weduwe B. ver klaarden, Donderdag ter Beurze, dat Maandag rou betaald worden. De Beurs bleef echter ge schokt, omdat men omtrent de gevolgen van den zelfmoord iu 't duister verkeerde. Biedermann ging voor een eerlijk man door. Hij begon te Parijs zijn loop >aan als klerk op een salaris van 1800 frs. In 14 jaren tijds had hij zich een ver mogen van p. m. 10 millioen verworven. Daar B. zonder andere getuigen dan Carlin stierf, ge- looven velen niet aan zelfmoord, te meer daar B. zijn leven voor 600,000 frs. verzekerd had, die vervallen door den zelfmoord. Omtrent het vreeselijke ongeluk met het Engelsche oorlogschip Royal Albert in de haven van Honoloulou (Sandwicheilanden) wordt nader bericht, dat de kapitein een bal aan boord zou geven, waarop hij een talrijk gezelschap ge- noodigd had. Een deel der gasten was reeds aan boord, toen de matrozen, om ruimte te maken, de zware stukkeu geschut op zijde schoven. De mannen waren daarbij zoo onvoorzichtig al de kanonnen aan denzelfdeu kant van het schip te brengen. Dit verloor daardoor het evenwicht en het sloeg, toen er een harde windvlaag kwam, om, en zonk binnen weinige oogenblikken. V»n de 300 menschen die aan boord waren hebben sleehts 40 zich kunnen redden. De overigen, groo* tendeels tot de aanzienlijken der stad bahooreudei verdronken. Aanleeren van talen. Mark Twain 15 van gevoelen, dat ieder begaafd mensch Eugelsch moet leeren in dertig uren, Fransch in dertig dageB> en Duitsch in dertig jaar. Te Bordeaux heeft een felle brand gewoed in het militaire proviandgebouw, waarvan een groot gedeelte met de levensmiddelen, die het bevatte, in de asch gelegd werd. De schade be draagt, zonder die van het gebouw mede te re kenen, een millioen franks. Persoonlijke ongeluk ken kwamen er niet bij voor. Men vermoedt, dat de brand moedwillig is aangestoken, want een officier heeft aau twee hoeken van het geboutf tegelijk de vlammen zien uitbreken. LI. Zaterdag werd te Ekslooee» paar voor het huwelijk ingeschreven, waarvan da familienaam des bruidegoms Zuur en die der bruid Zoet is. Te S o n n a a t, in L ijli a u d, heeft men voor eenigen tijd een reusachtigen snoek gevan gen, die 55 pond zwaar was. Het lage water, zoowel in rivieren als vijvers, stelde de visschers in staat, op de diepste plaatsen te- visschen, en de liefhebbers waren dan ook druk in de weer. Het gezelschap, dat den snoek ving, had langen tijd met driehoekige netten gevischt zonder iets te vaugen, totdat mtin besloot de visschen op te jagen door op de diepste plaatsen heete steenen in het water te gooien. Terwijl men nog daarmee bezig was, kwam de groote snoek in het ondiepe water schieten. Hij was terstond aan alle kanten van netten omringd, maar hij werd eerst na veel moeite gevangen. Een der visschers kreeg van het dier een zoo hevigeu slag tegen den voet, dat anderen hem te hulp moesten komen. Een ander, die de tanden van den snoek van nabij wilde bezien, werd iu de hand gebeten, waardoor dit lichaamsdeel zoo ernstig ontstoken werd, dat het bijna afgezet moest worden. Bij het open snijden van den visch vond men in zijn maag een anderen snoek, van 6pond, die door hem was ingeslokt. Zaterdag-avond na half 11 uur waren naar berekening 150 a 200 werklieden, waaronder vele leden van het scheepswerkersbond De Maas, op het Willemspleiu te Rotterdam bijeen. Tegenover het plein lag het stoomschip Calon, alwaar men aan boord bezig was met het lossen van ijzererts. Terwijl het zich liet aanzien dat dit werk gedurende den nacht zou worden voortgezet, gingen te middernacht een aantal der op het plein staande werklieden in drie bootjes naar het schip en gaven aldaar aan de werkende mannen den wensch te kennen, dat wegens den thans ingetreden Zondag het werk zou worden gestaakt. Aan dit verlangen werd voldaan en wel, naar men verneemt, zonder dat daa toe eenige dwang was uitgeoefend. Vandaar dat de politie, die wegens den grooten toeloop een aan tal manschappen in den omtrek had geconcen treerd, geen aanleiding vond om er zich in te mengen. Zondag in den vroegen-ochtenastond liepen vele werklieden langs de Boompjes en het Nieuwewerk, om hetzelfde verlangen ook te ken nen geven aan alle personen, die bereid mochten ziju om voor het lossen van schepen eenigen arbeid te verrichten. Eenige uren later stonden er minsteus een paar honderd op de Willemskade bij de Maasstraat, toen aldaar eene stoomboot uit Dublin aan den wal kwam liggen. Eenige aldaar aanwezige werklieden gingen toen met den baas spreken, die met het opzicht over de lossing is belast, en die nu verklaarde, het werk eerst Zondag-nacht na 12 uur te zullen doen aanvan gen. Deze mededeeling werd met luide toejuiching ontvangen, en daarmede was het voor 't oogen blik afgeloopen. Door verscheidene werklieden, behoorende tot degenen die staking var. werk hadden verzocht, werd bij het uiteengaan aan de politie de verzekering gegeven, dat er, evenals tot nu toe, ook verder niets wanordelijks zou plaats hebben. Naarmate het onderwijs verbeterd zal het pauperisme, d. i. de armoede, afnemen, zeggen de modernen. Nochtans is in de bede laarsgestichten te Veenhuizen de bevolking zeer talrijk. Het is er slechts één komen en gaan.— Een van twee: of het onderwijs is of bitter weinig verbeterd in ons land, ondanks de tonnen gouds, die er aan besteed worden, of het onderwijs draagt bitter weinig bij tot wering van armoede. Duurzame vergeet-mij-nietjes. Zet vergeet- mij-nietjes myosotismet de steeltjes in een platten scbotel met regenwater. Snijd vooraf de afgebroken einden van de steeltjes glad af. Zet dan de bloemen voor de ramen zoodat ze over vloedig licht krijgen. Naarmate bet water ver dampt moet de schotel worden bijgevuld. Na drie weken zal men overal witte worteltjes zien verschijuen zoo dik als draden, die langzamer hand een netwerk vormen tusschen de bloem stelen. De bloemen zullen zeer lang frisch blijven behalve de enkelen die reeds te ver waren uitge bloeid. Bovendien vormen zich na 't verschijnen der worteltjes ook overal nieuwe bloemknoppen, zoodat het geheel er uit blijft zien alsof het eerst gisteren geplukt wa3. Hoe de Parijsche dames lezen, werd onlangs door „Figaro" aldus geschetst: 't Is waar de Parisiennes nemen somwijlen een boek iu haudeu, doch dan geschiedt het om er een bloem in te drogen, om er een blad uit te scheu ren ten einde er wat in te wikkelen, of wel om het als pakje met een billet doux er in te ver zenden. Bij uitzonderiug uemen zij een boek ter hand om er in te lezen, maar dan moet het een wetboek zijn en over de echtscheidiug handelen. Wie acht de stelling be w ij sba ar dat de waardeering, aau Huig De Groot tijdens zyn leven ten deel gevallen, in onze dagen pre cies tot de helft is verminderd? Weinigen zullen het, vooral na de warme huldiging bij gelegenheid van den lOr, April jl., gelooveu, maar toch is het waar: tijdens zijn leven werd hij geachtthans wordt hij gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2